Atatürkün dönəmindən bəri ilk dəfə olaraq Türkiyədə hakimiyyət bir siyasi qüvvənin - islamçıların əlində cəmləşə bilər
Türkiyənin hazırkı prezidenti Əhməd Nejdət Sezərin yeddiillik səlahiyyət müddəti mayın 16-da başa çatır. Çox güman ki, onu bu vəzifədə hakim Ədalət və İnkişaf Partiyasının üzünsürən müzakirələrdən sonra namizədliyini irəli sür-düyü hazırkı xarici işlər naziri Abdulla Gül əvəz edəcək.
Türkiyə qarışıq - prezident və parlament üsul-idarəsinin mövcud olduğu ölkədir. Məhz bu səbəbdən orada prezident deputatlar tərəfindən seçilir və bu seçki dörd müxtəlif turdan ibarət ola bilər. İkinci turda namizədin prezident seçilməsi üçün parlamentdəki 550 səsdən 367-si tələb olunursa, artıq üçüncü turda 276 deputatın səsi dövlət başçısının müəyyənləşməsi üçün kifa-yətdir. Bu dəfə də yeni prezidentin müəyyənləşdirilməsi mümkün olmadıqda parlament buraxılmalı və növbədənkənar seçki elan edilməlidir.
Bununla yanaşı, Türkiyədə prezidentliyin yalnız formal və təntənəli vəzifə olduğunu da düşünmək düzgün deyil. Əslində, onun əlində ciddi səlahiyyətlər var və dövlət başçısı veto qoymaq hüququna malikdir. Bundan başqa, prezidentin heç bir qərarı, hətta Konstitusiya Məhkəməsində belə müzakirə edilə bilməz. Yalnız prezident vətənə xəyanətdə ittiham olunarsa, bu zaman iddianı sübut edəcək ciddi faktlar və ümumi deputatların 3/4-nün səsi onu vəzifəsindən kənarlaşdıra bilər.
İndiyədək Türkiyədə keçirilən prezident seçkiləri əksərən kifayət qədər sakit ab-havada baş tutub. Bu dəfə isə vəziyyət fərqlidir. Məsələ ondadır ki, analitiklərin əksəriyyəti hakim ƏİP-in prezidentliyə namizədinin hazırki baş nazir Rəcəb Teyyub Ərdoğan olcağına əmin idi. Onun özü isə son anadək bu haqda gəzən informasiyaları nə təsdiq, nə də təkzib edirdi və yalnız son anda Ərdoğan prezidentliyə Abdulla Gülün namizədliyinin irəli sürüldüyünü açıqlayıb. Məhz bu səbəbdən uzun müddət yeni prezidentin məhz Ərdoğan olacağı haqda ehtimallar ölkədə ictimai-siyasi vəziyyəti xeyli gərginləşdirmişdi. Əsas ehtiyat isə islampərəst ƏİP-in Türkiyənin kübar hakimiyyət düzənini dəyişə biləcəyi ilə bağlı idi.
Bu mənada, ilk olaraq narahatlığını dilə gətirən səlahiyyət müddəti başa çatmaqda olan prezident Əhməd Nejdət Sezərin özü olub. Xatırladaq ki, vaxtıilə məhz o, deputatlara Prezident Sarayına müsəlman qaydası ilə geyinmiş, yəni çarşablı xanımları ilə gəlməyi qadağan edib. Türkiyə Quru Qoşunları Akademiyasında çıxışı zamanı Sezər bəyan edib ki, "hansısa xarici qüvvələr" Türkiyəni "islam dövlətinə çevirməyə çalışır" və bu, ölkənin geri gedərək sonda "ikinci İrana çevrilməsinə səbəb ola bilər".
Türkiyə Silahlı Qüv-vələrinin Baş Qərargah rəisi Yaşar Böyükanıt da Sezərin fikirləri ilə tam razıdır. O, ölkənin növbəti prezidentinin "mül-ki və ya hərbi şəxs olacağına, respublika ideallarını sözdə yox, əməldə icra edəcəyinə" inandığını da qeyd edib.
Yeri gəlmişkən, Türkiyədə parlament və prezidentlə yanaşı üçüncü qüvvənin - ordunun da böyük nüfuza və təsirə malik olduğunu xatırladaq. Hətta ölkə konstitusiyasında qeyd olunur ki, Türkiyənin dünyəvi idarəedilməsinin qarantı məhz ordudur. Bu səbəbdən də yerli KİV on il əvvəl Türkiyə islamçılarının lideri, ovaxtkı baş nazir Nəcməddin Ərbakanın ilyarım çalışdıqdan sonra "paqonlular"ın təzyiqi ilə vəzifəsindən istefa verdiyini xatırlatmağı lazım bilib. Qeyd edək ki, o, Türkiyə dövlətçiliyinin əsasını islamlaşdırmağa çalışmaqda günahlandırılaraq istefaya göndərilib. Hətta Ərbakanın partiyasının seçkiqabağı mitinqi zamanı Qazaxıstandan Mərakeşədək islam dünyasının birləşdirilməsi, islam dövlətlərinin ümumi bazarının yaradılması, həmçinin, islam NATO-su, BMT-nin təsis olunması, Ankaranın Avropa İttifaqına götürdüyü kursa yenidən baxılması kimi çağırışlar səslənmişdi.
Hazırkı situasiyada isə Sezərin ehtiyatlı fikirlərinə ölkənin çoxsaylı alimləri, hüquqşünasları və digər insanlar, əsasən şəhərlərdə yaşayan sakinlər də qoşulub. Amma Ərdoğanın prezidentliyə namizəd olmasına qarşı yalnız intellektual təbəqə ilə hərbçilərin çıxdığını söyləmək düzgün olmazdı. Ölkə ərazisində keçirilən rəy sorğuları göstərir ki, Türkiyə əhalisinin əksəriyyəti Ərdoğanı Çankaya Sarayında görmək istəmir. Maraqlıdır ki, parlamentdəki çoxluğa malik olan Ərdoğanın partiyası (təxminən 70%) da liderlərinin prezident seçilməsinə ehtiyacın olmadığını və ƏİP liderinin baş nazir kimi fəaliyyətini davam etdirməsinin daha düzgün olduğunu düşünür.
Aprelin 14-də Ankarada Türkiyənin tarixində ən genişmiqyaslı etiraz aksiyasının baş tutmasını da bununla əlaqələndirənlər var. Qeyd edək ki, nümayişçilər Türkiyədə dünyəvi hakimiyyətin dəyişdirilməsinə etiraz etmək üçün küçələrə çıxıb. Onların səsləndirdikləri əsas şüar "Din siyasətdən ayrı olmalıdır!", "Biz imam-prezident istəmirik!" olub. Nümayişçilər yürüşə 1923-cü ildə Osmanlı İmperiyasının çökməsindən sonra müasir Türkiyə Cümhuriyyətini quran Mustafa Kamal Atatürkün mavzoleyindən başlayıblar. Yeri gəlmişkən, Atatürk və onun davamçıları daim inamlı dünyəvilik siyasəti yürüdüb və dinin insanların həyatının tamamilə başqa bir hissəsi olduğunu bəyan ediblər. Şübhəsiz ki, keçən uzun müddət ərzində ölkənin ilk prezidentinin prinsiplərində müəyyən dəyişikliklər olub. Lakin indiyədək ölkədə dünyəvi hakimiyyətin dəyişməsinə təhlükə olması haqda belə ciddi ajiotaj yaşanmamışdı.
Ərdoğan isə öz növbəsində onun islamı dövlət səviyyəsinə gətirmək istəməsi haqda ittihamları daim rədd edib. Buna sübut kimi, o, baş nazir vəzifəsində çalışdığı bütün müddət ərzində Ankaranın Avropa İttifaqına üzvlüyü istiqamətində çalışdığını, bu məqsədlə bir sıra qanunların dəyişdirilərək, Avropa standartlarına uyğunlaşdırıldığını göstərib. Ərdoğanın tənqidçiləri isə bildirir ki, onun rəhbərlik etdiyi hökumət eyni zamanda əhalinin gündəlik həyatının bir hissəsinin islam qanunları ilə idarə edilməsinə də çalışıb. Bu, xüsusilə dövlət və təhsil qurumlarında qadınların hicabla gəzməsini qadağan edən qanunun ləğvi (Ərdoğanın xanımı da məhz belə geyimdə gəzir), həmçinin alkoqollu içkilərin qəbulunun qadağan edilməsi kimi faktlarla əsaslandırılır. Bundan başqa, Ərdoğan ailəyə xəyanətin Cinayət Məcəlləsi ilə tənzimlənməsinə çalışsa da, onun bu təklifi prezident Əhməd Nejdət Sezər tərəfindən qəti şəkildə rədd edilib.
Bütün bunlarla yanaşı, Türkiyədə daxili siyasi vəziyyətin xeyli çətin xarici situasiyanın yaşanması fonunda gərginləşməsi də diqqət çəkəndir. Söhbət Ankaranın Aİ-yə qəbulu ilə bağlı yaşanan problemlər və İraqın şimalındakı gərgin situasiyadan gedir. Görünür, Ərdoğan məhz bu çətinlikləri nəzərə alaraq, güzəştə getməyə, prezidentlik iddiasından əl çəkməyə qərar verib. Artıq prezidentliyə namizədliyi irəli sürülmüş Gül bildirib ki, "Baş nazir şəxsi istəyi ilə dövlət başçısı postunu tutmaq iddiasından imtina edib".
Qeyd edək ki, Ərdoğanla Gülün bir partiyada təmsil olunmasına baxmayaraq, ikinci ictimaiyyət arasında daha az mübahisə doğuran imicə malikdir.
Artıq ekspertlər belə düşünür ki, Gülün Türkiyə prezidenti seçilməsi həll edilmiş məsələdir. Belə ki, hakim ƏİP parlamentdə böyük çoxluğa malikdir ki, bu da təşkilatın namizədinin ali posta təsdiqlənməsində problemin olmayacağına zəmanət deməkdir. Bununla yanaşı, prezidentin seçilməsi üçün üç tura ehtiyacın olacağı proqnozlaşdırılır - aprelin 27-si, mayın 2-si və 9-u.
Qeyd edək ki, hazırda Böyük Millət Məclisində ƏİP-in 354 deputatı var (bu, partiyaya təkbaşına böyük koalisiyanı formalaşdırmaq imkanı vermir). Parlamentdə daha 153 mandat Xalq Cümhuriyyət Partiyasına (XCP), 19 yer sağ-mərkəzçi Ana Vətən Partiyasına (AVP) məxsusdur. Daha 17 yeri isə müstəqil şəxslər və digər partiya nümayəndələri öz aralarında bölürlər. Məclisdə 7 yer vakantdır, ƏİP-dən olan spiker Bülənt Arınç isə səsvermədə iştirak etmir.
Prezidentliyə Abdulla Güllə yanaşı, onunla bir partiyadan olan Ərsönməz Yarbay da namizədliyini irəli sürüb ki, onun qələbəsinə inam, demək olar ki, yoxdur. Yarbay bu addımı, sadəcə, namizədlərilə yarışa qatılmayan digər partiyalara nümunə göstərmək üçün atdığını bildirib.
Türkiyənin aparıcı müxalifət partiyası olan XCP isə seçkini boykot edəcəyini açıqlayıb. Partiya sədrinin müavini Bülənt Özyürək bildirib ki, XCP üzvləri, ümumiyyətlə, prezident seçkisinin keçiriləcəyi iclasa qatılmayacaqlar. Partiyanın lideri Dəniz Baykal isə deyib ki, prezidentliyə namizəd bütün siyasi qüvvələr tərəfindən bəyənilməsə, o, məsələ ilə əlaqədar Konstitusiya Məhkəməsinə müraciət edəcək.
Beləliklə, Abdulla Gül prezidentliyə özünəməxsus şəkildə kompromis namizəd olsa da, bu, türk ictimaiyyəti arasında yaşanan gərginliyi tamamilə aradan qaldırmayıb. Bütün bunların nə ilə nəticələnəcəyi isə artıq bu ilin noyabrında keçiriləcək parlament seçkisində üzə çıxacaq.

Впервые со времен ататюрка власть в Турции скорее всего будет представлена одной партией: на этот раз исламистами
Автор: Эльдар Пашаев Баку
Семилетний срок полномочий действующего президента Турции Ахмета Недждета Сезера истекает 16 мая. Практически наверняка его на этом посту сменит нынешний министр иностранных дел 56-летний Абдулла Гюль, чья кандидатура после долгих совещаний была выдвинута от правящей Партии справедливости и развития (ПСР).
Турция является государством со смешанным - президентским и парламентским - типом правления. Именно поэтому главу государства там выбирают депутаты, насчет чего существует четко прописанная процедура, которая может достигать четырех раундов. Причем если для победы во втором туре кандидату в президенты необходимо набрать 367 голосов в 550-местном меджлисе, то в третьем туре уже достаточно простого большинства, или не менее 276 голосов. Если главу государства избрать так и не удается, следует роспуск парламента и затем назначаются новые всеобщие выборы.
При этом не стоит думать, что президент в Турции - должность исключительно церемониальная. На самом деле в его руках сосредоточена довольно большая власть, ведь он обладает правом вето. Приказы президента не могут быть оспорены, в том числе и в Конституционном суде. В крайнем случае он может быть обвинен в государственной измене, и тогда только голоса трех четвертей депутатов всего состава парламента, а также убедительные доказательства могут способствовать снятию его с должности.
В основном выборы предыдущих турецких президентов проходили достаточно спокойно. Однако на этот раз все оказалось иначе. Дело в том, что изначально большинство аналитиков были уверены, что кандидатом в президенты от ПСР непременно станет премьер-министр страны Реджеп Тайиб Эрдоган. Сам он не подтверждал, но и не опровергал подобные прогнозы вплоть до известия о выдвижении Абдуллы Гюля. Именно большая вероятность того, что Эрдоган может стать 11-м президентом Турции, и взбудоражила общественную и политическую жизнь страны. Сразу же появились опасения, что лидер происламской ПСР в качестве президента может представлять собой угрозу для светского строя в Турции. Прежде всего свои опасения высказал уходящий в отставку Недждет Сезер, который когда-то издал указ, запрещающий депутатам появляться в президентском дворце в сопровождении жен, одетых в мусульманский головной платок. Во время выступления в Академии турецких сухопутных войск он заявил, что некие "внешние силы" всячески пытаются превратить Турцию в "страну умеренного исламского толка", что может отбросить ее назад в развитии и превратить во второй Иран. С Сезером полностью согласен и начальник Генштаба Турции генерал Яшар Беюканыт, который также надеется, что "будущим президентом Турции станет гражданский либо военный человек, исповедующий не на словах, а на деле идеалы республики". Тут стоит упомянуть, что в Турции помимо парламента и президента также довольно ощутимо влияние и третьей силы - военных. Даже в Конституции страны зафиксировано, что именно армия является гарантом светского правления в Турции. Именно поэтому местные СМИ наперебой принялись вспоминать, как десять лет тому назад в отставку под давлением людей в погонах ушел тогдашний лидер турецких исламистов, премьер-министр Неджмеддин Эрбакан, занимавший свой пост в течение полутора лет. Его обвиняли в попытках исламизации основ турецкого государства. На предвыборных митингах партии Эрбакана звучали призывы к объединению исламского мира от Казахстана до Марокко, созданию исламского общего рынка, исламских НАТО и ООН, а также к пересмотру курса Турции в отношении Евросоюза.
В нынешней ситуации к опасениям Сезера также присоединились многие ученые, юристы и др., то есть преимущественно городское население, проживающее в городах. Однако сказать, что против выдвижения кандидатуры Эрдогана на пост президента выступали только интеллигенция и военные, было бы неправильным.
Согласно опросам общественного мнения, большинство населения Турции не хочет видеть его во дворце Чанкай. Свою поддержку ему выразили только 23,6% респондентов. Интересно, что однопартийцы Эрдогана (около 70%) также пребывают в твердой уверенности, что ему лучше оставаться во главе кабинета министров.
Возможно, именно это объясняет тот факт, что 14 апреля в Анкаре прошла самая крупная в истории страны демонстрация, участники которой решили выразить свой протест любым попыткам пошатнуть светский строй в Турции. "Религия должна быть отделена от политики", "Мы не хотим президента-имама" - выкрикивали митингующие, собравшиеся в столицу из разных уголков страны. Свое шествие они начали у мавзолея Кемаля Ататюрка, который в 1923 году на развалинах Османской империи основал современную Турецкую Республику. Сам Ататюрк и его последователи всегда проводили уверенную секуляристскую политику, что выражалось в ограничении религии исключительно частной стороной жизни. Естественно, что принципы первого президента за время его правления подвергались некоторым изменениям, однако столь открытые и масштабные опасения за светский строй в Турции прозвучали впервые.
Причем сам Эрдоган отвергал любые обвинения в том, что он лоббирует ислам на государственном уровне. В доказательство он приводил тот факт, что все время его премьерства страна была нацелена на вступление в ЕС, в связи с чем начался процесс реформирования многих турецких законов для подгонки их под общеевропейские рамки. Однако критики Эрдогана вспомнили, что его правительство также выступало и за то, чтобы хоть часть повседневной жизни населения Турции регулировалась исламскими законами. Особенно это касается отмены запрета на ношение исламской одежды в государственных и образовательных учреждениях (жена Эрдогана носит мусульманский головной платок), а также распития алкогольных напитков. Выступал премьер и за то, чтобы супружеская измена была признана уголовным преступлением. Инициативы Эрдогана с завидным постоянством отклонял президент Ахмет Недждет Сезер.
Между тем стоит обратить внимание на то, что внутриполитические страсти разгорелись в Турции на фоне весьма сложных внешних обстоятельств, прежде всего связанных с процессом вступления страны в ЕС и с ситуацией на севере Ирака. Видимо, принимая во внимание все факторы, Эрдоган все-таки решил отступиться от президентских амбиций. Как отметил в своем выступлении Гюль, премьер-министр "по собственной воле дистанцировался от миссии и должности главы государства, предпочтя им свой нынешний пост". Так, несмотря на то, что Эрдоган и Гюль состоят в одной и той же партии, фигура главы внешнеполитического ведомства вызывает гораздо меньше споров.
Эксперты сходятся во мнении, что выбор Гюля президентом Турции является практически решенным делом, так как правящая ПСР обладает большинством в парламенте. Скорее всего понадобятся три тура голосования - 27 апреля, 2 мая и 9 мая. В данный момент в турецком меджлисе ПСР имеет 354 депутатских мандата (что не позволяет ей самостоятельно обеспечить конституционное большинство). 153 места принадлежат Народно-республиканской партии (НРП), 19 - правоцентристской Партии отечества (ПО), и еще 17 мест делят независимые депутаты и представители других партий. Семь мест в меджлисе остаются вакантными, а глава парламента Бюлент Арынч, представляющий ПСР, в выборах не участвует.
Кроме Гюля свою кандидатуру на пост президента также выставил депутат ПСР Эрсонмез Ярбай, который на победу даже не надеется. По его словам, он сделал это в качестве примера для других партий, которые не выдвигают своих претендентов на пост президента.
Между тем основная оппозиционная партия Турции - НРП объявила о своем решении бойкотировать выборы. Как заявил заместитель генерального председателя партии Бюлент Озюрек, члены НРП не будут участвовать в заседаниях парламента, где будут проводиться выборы президента. А лидер партии Дениз Байкал уже заявил о том, что собирается обратиться в Конституционный суд в том случае, если кандидатура президента не получит одобрения всех политических сил страны.
Таким образом, то, что Абдулла Гюль стал своего рода компромиссным кандидатом в президенты, вовсе не устраняет тревожных настроений в турецком обществе. Во что все это может вылиться, покажут только парламентские выборы, которые должны состояться уже в ноябре этого года.