Atatürkün dönəmindən bəri ilk dəfə olaraq Türkiyədə hakimiyyət bir siyasi qüvvənin - islamçıların əlində cəmləşə bilər
Türkiyənin hazırkı prezidenti Əhməd Nejdət Sezərin yeddiillik səlahiyyət müddəti mayın 16-da başa çatır. Çox güman ki, onu bu vəzifədə hakim Ədalət və İnkişaf Partiyasının üzünsürən müzakirələrdən sonra namizədliyini irəli sür-düyü hazırkı xarici işlər naziri Abdulla Gül əvəz edəcək.
Türkiyə qarışıq - prezident və parlament üsul-idarəsinin mövcud olduğu ölkədir. Məhz bu səbəbdən orada prezident deputatlar tərəfindən seçilir və bu seçki dörd müxtəlif turdan ibarət ola bilər. İkinci turda namizədin prezident seçilməsi üçün parlamentdəki 550 səsdən 367-si tələb olunursa, artıq üçüncü turda 276 deputatın səsi dövlət başçısının müəyyənləşməsi üçün kifa-yətdir. Bu dəfə də yeni prezidentin müəyyənləşdirilməsi mümkün olmadıqda parlament buraxılmalı və növbədənkənar seçki elan edilməlidir.
Bununla yanaşı, Türkiyədə prezidentliyin yalnız formal və təntənəli vəzifə olduğunu da düşünmək düzgün deyil. Əslində, onun əlində ciddi səlahiyyətlər var və dövlət başçısı veto qoymaq hüququna malikdir. Bundan başqa, prezidentin heç bir qərarı, hətta Konstitusiya Məhkəməsində belə müzakirə edilə bilməz. Yalnız prezident vətənə xəyanətdə ittiham olunarsa, bu zaman iddianı sübut edəcək ciddi faktlar və ümumi deputatların 3/4-nün səsi onu vəzifəsindən kənarlaşdıra bilər.
İndiyədək Türkiyədə keçirilən prezident seçkiləri əksərən kifayət qədər sakit ab-havada baş tutub. Bu dəfə isə vəziyyət fərqlidir. Məsələ ondadır ki, analitiklərin əksəriyyəti hakim ƏİP-in prezidentliyə namizədinin hazırki baş nazir Rəcəb Teyyub Ərdoğan olcağına əmin idi. Onun özü isə son anadək bu haqda gəzən informasiyaları nə təsdiq, nə də təkzib edirdi və yalnız son anda Ərdoğan prezidentliyə Abdulla Gülün namizədliyinin irəli sürüldüyünü açıqlayıb. Məhz bu səbəbdən uzun müddət yeni prezidentin məhz Ərdoğan olacağı haqda ehtimallar ölkədə ictimai-siyasi vəziyyəti xeyli gərginləşdirmişdi. Əsas ehtiyat isə islampərəst ƏİP-in Türkiyənin kübar hakimiyyət düzənini dəyişə biləcəyi ilə bağlı idi.
Bu mənada, ilk olaraq narahatlığını dilə gətirən səlahiyyət müddəti başa çatmaqda olan prezident Əhməd Nejdət Sezərin özü olub. Xatırladaq ki, vaxtıilə məhz o, deputatlara Prezident Sarayına müsəlman qaydası ilə geyinmiş, yəni çarşablı xanımları ilə gəlməyi qadağan edib. Türkiyə Quru Qoşunları Akademiyasında çıxışı zamanı Sezər bəyan edib ki, "hansısa xarici qüvvələr" Türkiyəni "islam dövlətinə çevirməyə çalışır" və bu, ölkənin geri gedərək sonda "ikinci İrana çevrilməsinə səbəb ola bilər".
Türkiyə Silahlı Qüv-vələrinin Baş Qərargah rəisi Yaşar Böyükanıt da Sezərin fikirləri ilə tam razıdır. O, ölkənin növbəti prezidentinin "mül-ki və ya hərbi şəxs olacağına, respublika ideallarını sözdə yox, əməldə icra edəcəyinə" inandığını da qeyd edib.
Yeri gəlmişkən, Türkiyədə parlament və prezidentlə yanaşı üçüncü qüvvənin - ordunun da böyük nüfuza və təsirə malik olduğunu xatırladaq. Hətta ölkə konstitusiyasında qeyd olunur ki, Türkiyənin dünyəvi idarəedilməsinin qarantı məhz ordudur. Bu səbəbdən də yerli KİV on il əvvəl Türkiyə islamçılarının lideri, ovaxtkı baş nazir Nəcməddin Ərbakanın ilyarım çalışdıqdan sonra "paqonlular"ın təzyiqi ilə vəzifəsindən istefa verdiyini xatırlatmağı lazım bilib. Qeyd edək ki, o, Türkiyə dövlətçiliyinin əsasını islamlaşdırmağa çalışmaqda günahlandırılaraq istefaya göndərilib. Hətta Ərbakanın partiyasının seçkiqabağı mitinqi zamanı Qazaxıstandan Mərakeşədək islam dünyasının birləşdirilməsi, islam dövlətlərinin ümumi bazarının yaradılması, həmçinin, islam NATO-su, BMT-nin təsis olunması, Ankaranın Avropa İttifaqına götürdüyü kursa yenidən baxılması kimi çağırışlar səslənmişdi.
Hazırkı situasiyada isə Sezərin ehtiyatlı fikirlərinə ölkənin çoxsaylı alimləri, hüquqşünasları və digər insanlar, əsasən şəhərlərdə yaşayan sakinlər də qoşulub. Amma Ərdoğanın prezidentliyə namizəd olmasına qarşı yalnız intellektual təbəqə ilə hərbçilərin çıxdığını söyləmək düzgün olmazdı. Ölkə ərazisində keçirilən rəy sorğuları göstərir ki, Türkiyə əhalisinin əksəriyyəti Ərdoğanı Çankaya Sarayında görmək istəmir. Maraqlıdır ki, parlamentdəki çoxluğa malik olan Ərdoğanın partiyası (təxminən 70%) da liderlərinin prezident seçilməsinə ehtiyacın olmadığını və ƏİP liderinin baş nazir kimi fəaliyyətini davam etdirməsinin daha düzgün olduğunu düşünür.
Aprelin 14-də Ankarada Türkiyənin tarixində ən genişmiqyaslı etiraz aksiyasının baş tutmasını da bununla əlaqələndirənlər var. Qeyd edək ki, nümayişçilər Türkiyədə dünyəvi hakimiyyətin dəyişdirilməsinə etiraz etmək üçün küçələrə çıxıb. Onların səsləndirdikləri əsas şüar "Din siyasətdən ayrı olmalıdır!", "Biz imam-prezident istəmirik!" olub. Nümayişçilər yürüşə 1923-cü ildə Osmanlı İmperiyasının çökməsindən sonra müasir Türkiyə Cümhuriyyətini quran Mustafa Kamal Atatürkün mavzoleyindən başlayıblar. Yeri gəlmişkən, Atatürk və onun davamçıları daim inamlı dünyəvilik siyasəti yürüdüb və dinin insanların həyatının tamamilə başqa bir hissəsi olduğunu bəyan ediblər. Şübhəsiz ki, keçən uzun müddət ərzində ölkənin ilk prezidentinin prinsiplərində müəyyən dəyişikliklər olub. Lakin indiyədək ölkədə dünyəvi hakimiyyətin dəyişməsinə təhlükə olması haqda belə ciddi ajiotaj yaşanmamışdı.
Ərdoğan isə öz növbəsində onun islamı dövlət səviyyəsinə gətirmək istəməsi haqda ittihamları daim rədd edib. Buna sübut kimi, o, baş nazir vəzifəsində çalışdığı bütün müddət ərzində Ankaranın Avropa İttifaqına üzvlüyü istiqamətində çalışdığını, bu məqsədlə bir sıra qanunların dəyişdirilərək, Avropa standartlarına uyğunlaşdırıldığını göstərib. Ərdoğanın tənqidçiləri isə bildirir ki, onun rəhbərlik etdiyi hökumət eyni zamanda əhalinin gündəlik həyatının bir hissəsinin islam qanunları ilə idarə edilməsinə də çalışıb. Bu, xüsusilə dövlət və təhsil qurumlarında qadınların hicabla gəzməsini qadağan edən qanunun ləğvi (Ərdoğanın xanımı da məhz belə geyimdə gəzir), həmçinin alkoqollu içkilərin qəbulunun qadağan edilməsi kimi faktlarla əsaslandırılır. Bundan başqa, Ərdoğan ailəyə xəyanətin Cinayət Məcəlləsi ilə tənzimlənməsinə çalışsa da, onun bu təklifi prezident Əhməd Nejdət Sezər tərəfindən qəti şəkildə rədd edilib.
Bütün bunlarla yanaşı, Türkiyədə daxili siyasi vəziyyətin xeyli çətin xarici situasiyanın yaşanması fonunda gərginləşməsi də diqqət çəkəndir. Söhbət Ankaranın Aİ-yə qəbulu ilə bağlı yaşanan problemlər və İraqın şimalındakı gərgin situasiyadan gedir. Görünür, Ərdoğan məhz bu çətinlikləri nəzərə alaraq, güzəştə getməyə, prezidentlik iddiasından əl çəkməyə qərar verib. Artıq prezidentliyə namizədliyi irəli sürülmüş Gül bildirib ki, "Baş nazir şəxsi istəyi ilə dövlət başçısı postunu tutmaq iddiasından imtina edib".
Qeyd edək ki, Ərdoğanla Gülün bir partiyada təmsil olunmasına baxmayaraq, ikinci ictimaiyyət arasında daha az mübahisə doğuran imicə malikdir.
Artıq ekspertlər belə düşünür ki, Gülün Türkiyə prezidenti seçilməsi həll edilmiş məsələdir. Belə ki, hakim ƏİP parlamentdə böyük çoxluğa malikdir ki, bu da təşkilatın namizədinin ali posta təsdiqlənməsində problemin olmayacağına zəmanət deməkdir. Bununla yanaşı, prezidentin seçilməsi üçün üç tura ehtiyacın olacağı proqnozlaşdırılır - aprelin 27-si, mayın 2-si və 9-u.
Qeyd edək ki, hazırda Böyük Millət Məclisində ƏİP-in 354 deputatı var (bu, partiyaya təkbaşına böyük koalisiyanı formalaşdırmaq imkanı vermir). Parlamentdə daha 153 mandat Xalq Cümhuriyyət Partiyasına (XCP), 19 yer sağ-mərkəzçi Ana Vətən Partiyasına (AVP) məxsusdur. Daha 17 yeri isə müstəqil şəxslər və digər partiya nümayəndələri öz aralarında bölürlər. Məclisdə 7 yer vakantdır, ƏİP-dən olan spiker Bülənt Arınç isə səsvermədə iştirak etmir.
Prezidentliyə Abdulla Güllə yanaşı, onunla bir partiyadan olan Ərsönməz Yarbay da namizədliyini irəli sürüb ki, onun qələbəsinə inam, demək olar ki, yoxdur. Yarbay bu addımı, sadəcə, namizədlərilə yarışa qatılmayan digər partiyalara nümunə göstərmək üçün atdığını bildirib.
Türkiyənin aparıcı müxalifət partiyası olan XCP isə seçkini boykot edəcəyini açıqlayıb. Partiya sədrinin müavini Bülənt Özyürək bildirib ki, XCP üzvləri, ümumiyyətlə, prezident seçkisinin keçiriləcəyi iclasa qatılmayacaqlar. Partiyanın lideri Dəniz Baykal isə deyib ki, prezidentliyə namizəd bütün siyasi qüvvələr tərəfindən bəyənilməsə, o, məsələ ilə əlaqədar Konstitusiya Məhkəməsinə müraciət edəcək.
Beləliklə, Abdulla Gül prezidentliyə özünəməxsus şəkildə kompromis namizəd olsa da, bu, türk ictimaiyyəti arasında yaşanan gərginliyi tamamilə aradan qaldırmayıb. Bütün bunların nə ilə nəticələnəcəyi isə artıq bu ilin noyabrında keçiriləcək parlament seçkisində üzə çıxacaq.

For the first time since the time of Ataturk, the government in Turkey will be represented by one party: this time by Islamists
The seven-year tenure of the incumbent Turkish president, Ahmet Necdet Sezer, expires on 16 May. The 56-year-old minister of foreign affairs, Abdullah Gul, whose candidacy was nominated after lengthy debates by the ruling Justice and Development Party (JDP), is likely to replace him in this post.
Turkey is a state with a mixed form of government - presidential and parliamentary. For this reason, the head of state in Turkey is elected by members of parliament on which there is a clearcut procedure that might reach four rounds. What is more, if in the second round a presidential candidate has to gain 367 votes in the 550-seat majlis, a simple majority or no less than 276 votes are enough in the third round. If it is still impossible to elect the head of state, the parliament is dissolved and a general election is held.
The president in Turkey is not just a formal position. In fact, quite great power is concentrated in his hands - it is enough that he has the right of veto. In the worst case scenario, he can be accused of high treason, and only then, can three fourths of all deputies and conclusive evidence deprive him of his post.
The elections of the previous Turkish presidents took place mainly in a quiet atmosphere. But this time everything is different. The thing is that initially most analysts were sure that Prime Minister Recep Tayyip Erdogan would become a presidential candidate from the JDP. He himself did not confirm this, nor did he deny such predictions up to the news of Abdullah Gul's nomination.
The likelihood of Erdogan becoming Turkey's 11th president caused tensions in the country's public and political life. There were fears that the leader of the pro-Islamic JDP in the post of president might pose a threat to Turkey's secular system. It is the outgoing president, Ahmet Necdet Sezer, who expressed his fear first of all. He had previously issued a decree banning members of parliament from visiting the presidential palace accompanied by their wives wearing a Muslim headscarf. During his speech at the academy of Turkish ground troops, he said that some "foreign forces" were doing their best to turn Turkey into a "moderate Islamic country", which might obstruct its development and turn it into a second Iran. The chief of the Turkish general staff, Yasar Buyukanit, totally agrees with Sezer. He also hopes that "the future president of Turkey will be a civilian or military person who supports the ideals of the republic not just in words, but also in deeds". We have to point out here that in Turkey apart from the parliament and president, the influence of a third force - the military - is also tangible. Even the country's constitution says that the army guarantees secular government in Turkey. For this reason, the local media have started recalling that the then leader of Turkish Islamists, Prime Minister Necmettin Erbakan, who worked in this post for 18 months 10 years ago, resigned under pressure from people in epaulettes. He was accused of attempts to Islamize the foundations of the Turkish state. The campaign rallies of Erbakan's party called for the unity of the Islamic world from Kazakhstan to Marocco, for the establishment of a common Islamic market, an Islamic NATO and UN, as well as for the reconsideration of Turkey's policy with regard to the European Union.
In this situation, many scientists, lawyers and others, i.e. mainly the urban population, share Sezer's fears. However, it would be wrong to say that only the intelligentsia and the military are against Erdogan's candidacy for president.
According to opinion polls, most of Turkey's population does not want to see him at Cankaya Palace. Only 23.6 per cent of respondents expressed their support for him. It is interesting that Erdogan's fellow party members (about 70 per cent) are also firmly sure that he should remain prime minister.
Perhaps, this explains why the largest demonstration in the history of the country was held in Ankara on 14 April, which expressed its protest against any attempts to undermine Turkey's secular system. "Religion should be separated from politics", "we do not want an imam president", chanted the protesters who had come from various parts of the country. They started their march outside the mausoleum of Ataturk who founded the modern Turkish Republic on the ruins of the Ottoman Empire in 1923. Ataturk himself and his followers always conducted a confident secularist policy, which was expressed in limiting religion only to private life. Of course, the principles of the first president underwent some changes during his term in office, but this is the first time that such large-scale and open fears for the secular system have been voiced in Turkey.
Erdogan himself denied any accusations of lobbying for Islam at the state level. In order to prove this, he cited the fact that under his rule, the country aimed to enter the EU, which is why many Turkish laws were reformed to meet European standards.
However, Erdogan's critics recalled that his government was also in favour of regulating part of the daily life of the Turkish population by Islamic law. This especially applies to the repeal of the ban on Islamic clothes at state and education institutions (Erdogan's wife wears a Muslim headscarf), as well as the consumption of alcoholic drinks. The prime minister was also in favour of criminalizing adultery. Erdogan's initiatives were rejected by President Ahmet Necdet Sezer with enviable regularity.
Meanwhile, we have to draw attention to the fact that domestic political emotions in Turkey are running high against the background of quite complicated foreign circumstances, which are mainly related to the country's accession to the EU and the situation in northern Iraq. To all appearances, bearing in mind all factors, Erdogan decided to give up on presidential ambitions. Gul pointed out in his speech that the prime minister "distanced himself from the mission and post of head of state of his own volition, preferring his current post". Although Erdogan and Gul are members of the same party, the figure of the foreign minister causes much less debate. Experts see eye to eye that Gul's election as Turkish president is almost a decided issue because the ruling JDP has a majority of votes in the parliament. It is likely that three rounds of voting will be needed - 27 April, 2 May and 9 May. The JDP currently has 354 mandates in the Turkish parliament (which prevents it from securing the constitutional majority independently). 153 seats belong to the Republican People's Party (RPP) and 19 to the right-wing centrist Motherland Party, and another 17 seats are shared by independent deputies and representatives of other parties. Seven seats in the parliament are still vacant, and Speaker Bulent Arinc, who represents the JDP, is not participating in the elections.
Apart from Gul, a deputy from the JDP, Ersonmez Yarbay, has also nominated his candidacy, although he does not even hope for victory. He said that he did so to give an example to other parties which are not nominating their candidates for the presidency.
Meanwhile, the main opposition party of Turkey - the RPP - has announced its decision to boycott the elections. The deputy secretary-general of the party, Bulent Ozyurek, said that members of the RPP will not attend sessions of parliament which will elect the president. The leader of the party, Deniz Baykal, has already stated that he is going to appeal to the Constitutional Court if the president's candidacy is not approved by all the political forces of the country.
Thus, the fact that Abdullah Gul has become a kind of compromise presidential candidate does not actually eliminate all alarming moods in Turkish society. Only the parliamentary elections, which will be held in November this year, will show what all this might bring about.