"Erməni soyqırımı" mifinin şişirdilməsi kimə lazımdır?
Ermənistanda növbəti dəfə "erməni soyqırımı"nın ildönümünü həmişəki dəbdəbə ilə qeyd etməyə hazırlaşırlar. Erməni KİV-ləri ermənilərin və erməni lobbiçilərin üzdəniraq "soyqırım"ı ildönümünü haralarda qeyd etməyə hazırlaşdıqları barədə müntəzəm xəbər verirlər. ABŞ Konqresində bədnam 106-cı düzəlişin müzakirəsinə hazırlıq aparılır. İrəvanda artıq 1915-ci il hadisələrini "soyqırım" kimi tanıyan parlamentlərin siyahısını tuturlar. Hələlik isə faşistlərdən nümunə götürən daşnaklar onların ənənələrinə sadiq qalaraq, "soyqırım qurbanları"nın xatirəsini məşəllərlə yürüş etməklə qeyd ediblər.
Bütün bunlar Almaniyadakı 30-cu illərin canlı təcəssümü kimi görünürdü. Üstəlik, hər şey "istənilən soyqırımı" dərhal pisləməyə (çünki belə cinayətlərə bəraət qazandırmaq mümkünsüzdür) çağıranların moizələri fonunda baş verirdi.
Doğrudur, bu ərəfədə erməni lobbiçiləri xoşagəlməz sürprizlə üzləşdilər. Bir sıra KİV-lərin məlumatına görə, Avropa Birliyinin daxili işlər nazirləri irqçilik və ksenofobiyanın pislənməsinə dair Avropa layihəsi barədə razılığa gəliblər. BBC onların milli ədavətin və irqi ayrıseçkiliyin qızışdırılmasını blokun bütün 27 dövlətində cinayət kimi tanımaq barədə razılığa gəliblər. Sazişdə nəzərdə tutulur ki, istənilən qrupa münasibətdə dərisinin rəngi, irqi, milliyyəti və ya vətəndaşlığı üzündən zorakılığa və ya nifrətə çağırışlar, ən azı, 1 illik həbslə cəzalandırılmalıdır.
Lakin əlamətdar olanı başqa şeydir. Məlumatlı mənbələrin iddiasına görə, AB ölkələri soyqırımın inkarının hamılıqla pislənməsi barədə razılığa gələ bilməyiblər.
KİV-lərdə, əsasən, Xolokostun inkarının pislənməsindən söhbət gedirdi. Bununla belə, yeni qanun layihəsi "genişləndirilmiş təfsir" imkanını istisna etmədiyindən, bir çox Avropa dövlətlərinin parlamentlərinin, 1915-ci il hadisələri barədə vahid rəyə gələ bilməyən tarixçilərdən fərqli olaraq, bunları "soyqırım" kimi tanıması həmin hadisələrin erməni versiyasından şübhələnənlərin də lap elə günü sabahdan cəzalandırılmasını tamamilə mümkün edir.
Hər hansı bir halda, Türkiyədə nəşr olunan "Turkish Daily News "həmin ərəfədə xəbərdarlıq edirdi: Avropa Birliyi irqçilik və ksenofobiyaya görə cinayət məsuliyyəti barədə qanun layihəsi qəbul etməyə çox yaxındır, Ankarada isə bu qanunun "erməni soyqırımı"na da şamil olunacağından ehtiyat edirlər.
Həqiqətən, Xolokost, Ruandada soyqırım və s. məhkəmə qaydasında sübuta yetirilib, çoxsaylı sənədli şahid ifadələrilə təsdiqlənib. Buna baxmayaraq, bəzi ölkələrin tarixçilərin hökmünü gözləməyən parlamentləri 1915-ci ildə Türkiyə Ordusunun arxasında erməni qiyamlarının tarixini "erməni soyqırımı" kimi qəbul edirlər, Fransa parlamenti isə artıq "erməni soyqırımının inkarı"na görə cinayət məsuliyyəti nəzərdə tutan qanun layihəsi də qəbul edib.
Bu fonda Türkiyə hökuməti "Avropa" qanun layihəsinin digər AB ölkələrini də Fransanın nümunəsini davam etdirməyə məcbur edəcəyindən ehtiyatlanmaya bilməz. Bundan başqa, Türkiyə hökumətinin mətbuat katibi Cəmil Çiçək artıq qeyd edib ki, təklif olunan qanun layihəsi BMT konvensiyasına ziddir, fikir azadlığını və alimlərin araşdırmalar aparmaq hüququnu pozur.
Avropa dairələrində əmin edirlər ki, yeni qanun layihəsi heç də "erməni soyqırımı"nın inkarına görə cəza verilməsini nəzərdə tutmur. Buna baxmayaraq, Fransa qanunvericilərinin təşəbbüsü fonunda, Ankaranın narahatlığını tamamilə əsassız da adlandırmaq olmaz.
Üstəlik, erməni-türk dialoquna çağırışlar artıq çoxdan səslənsə də, onu peallığa çevirmək heç cür alınmır. Avropa nazirlərinin yeni qanun layihəsini öyrənməyə başladıqları günlərdə Texasın erməni icması Dallasdakı Cənubi Metodist Universitetində (SMU) "Türk-erməni dialoqu" adlı konfransın keçirilməsinin əleyhinə çıxaraq, səbəb kimi, onun əsas məqsədinin "erməni soyqırımı"nın inkarı olduğunu göstərdilər.
Bu azmış kimi, Amerika Erməni Milli Komitəsi (ANCA) dəqiqləşdirir: iki həftə əvvəl Ostində analoji konfrans keçirilib - "Osmanlı rəngarənliliyi və multikulturalizm". Yəni erməni mühitində "dialoq" dedikdə, təxminən, "Qarabağda dinc tənzimlənmə" kimi bir şey başa düşürlər - onların fikrincə, söhbət müstəsna olaraq, ermənilərin şərt və tələblərinin yerinə yetirilməsindən getməlidir.
Lakin indi Niderlandın erməni təşkilatları federasiyası (FAON) artıq Hollandiya hökumətini Brüsselin soyqırımının inkarının kriminallaşdırılması barədə direktivilə razılaşmamağa çağırır, çünki sənədə "erməni soyqırımı" daxil edilməyib: " FAON bu məsələyə dair təcili məsləhətləşmələr keçirilməsinə və Hollandiya hökumətini "erməni soyqırımı barədə bəndin daxil edilmədiyi sənədin" (fərqləndirmə bizimdir - red.) dəstəklənməsilə bağlı hər hansı bir birmənalı addım atmaqdan hələlik çəkinməyə çağırıb: "XX əsrin Türkiyənin inkaretmə siyasətinə müvafiq olaraq, mütəmadi şəkildə rədd etdiyi ilk "soyqırımının" sənəddə öz əksini tapmaması cəfəngiyat və qeyri-məqbul bir haldır. Tarixi hadisələrə belə fərqli münasibət biabırçı diskriminasiyanın təzahürüdür və ermənilərin faciəsinə Avropanın qəbul edilməsi mümkünsüz olan etinasız münasibətini nümayiş etdirir. Üstəlik, bu, Avropanın Türkiyənin inkaretmə siyasəti qarşısında diz çökdüyünü göstərəcək, həm də o demək olacaq ki, Türkiyə Avropada "soyqırımını" inkaretmə ilə bağlı fəaliyyətində böyük uğurlar qazanıb".
Lakin təəssüf ki, Brüssel və Dallasda baş verənlər ümumi mənzərəni dəyişmir: "erməni soyqırımı" barədə mübahisə müasir dünyamızda bütöv bir xalqı cinayətlə suçlamağın, peşmançılığını bildirməsini və cəzalandırılmasını tələb etməyin çox asan olmasına, həm də bu zaman heç kimdə "Bəs buna dair sübutlar haradadır?" sualının yaranmamasına tarixi bir örnəkdir. Həqiqətən, ən adi bir fərdin qətldə ittiham olunduğu "adi" məhkəmənin insanları qətlə yetiməyin prinsipcə yolverilməz olması barədə mühakimələrlə kifayətlənəcəyini təsəvvür etmək çox çətindir: məhkəmədə, əvvəlcə, bədbəxt hadisə, yaxud özünümüdafiə yox, məhz qətl hadisəsi baş verdiyini, qətldə məhz həmin konkret fərdin təqsirkar olduğunu və i. a. sübut etmək lazımdır. Bütöv bir xalqa ünvanlanan ittihamlardan söhbət getdikdə isə hər şey daha asandır: guya "soyqırım" baş verdiyini bəyan etmək kifayətdir. Sonra isə bu ittihama hətta şübhə ilə yanaşmağın belə "mənəviyyatsızlıq" olması barədə gurultulu bəyanatlar vermək kifayətdir. Ən ağrılısı isə odur ki, əvvəllər olduğu kimi, indi də Avropa siyasətçiləri yenə də erməni mifləri vasitəsilə öz problemlərini həll etməkdədirlər: Avropada Fransa və Almaniyanın lider mövqelərini qoruyub- saxlamaq, Türkiyəni AB-yə "buraxmamaq" üçün onlar hər iki tərəflə ikibaşlı oyun oynayırlar.
"Soyqırımına görə intiqam" nəzəriyyəsindən qaynaqlanan tamamilə real erməni terroru qurbanlarını isə yaddan çıxarmaq, Qarabağ müharibəsini də məhz "soyqırım" tezisinin doğurduğuna (Ermənistanda ermənilərin türkdilli dövlətdə yaşaya bilmədiklərinə birmənalı əmindirlər) fikir verməmək də olar.
Lakin 1915-ci ildə məhz nə baş verməsi barədə mübahisələrin belə uzun müddət davam etməsinə baxmayaraq, indi artıq vəziyyət kökündən dəyişib. Bu yaxınlarda Türkiyə hökuməti 1915-ci ilə aid arxivlərini elmi araşdırmalar üçün açıq elan edib və Avropa dövlətlərini də belə bir addım atmağa çağırıb. Bundan başqa, Türkiyədə "daşnaksütun"un arxivlərinin də qaldığını xatırladırlar.
Həqiqətən, Şərqi Anadoluda, əsasən, Rusiya emissarları və ermənilərin öz içindəki rusiyapərəst elementlər tərəfindən rəvac verilən erməni qiyamının yer alması barədə istənilən qədər danışmaq, yeni-yeni sənədli dəlillər ortaya qoymaq, o cümlədən erməni liderlərinin Avropa paytaxtlarına ünvanladıqları teleqramları təqdim etmək olar: "Biz sizin hücumunuzu gözləyirik, biz Türkiyəyə arxadan zərbə endirəcəyik" və i. a. arxivlərini açmaqla və erməni tarixçilərilə birgə komissiya yaradılmasına çağırmaqla, Türkiyə hökuməti bütün dünyaya kifayət qədər sadə və anlaşılan mesaj ünvanladı: biz keçmişimizdən utanmırıq, biz heç bir cinayət törətməmişik və etmədiyimiz əməllərə görə üzr istəmək fikrində də deyilik".
Lakin Avropanın cavabı "erməni soyqırımı"nı inkarın cinayət əməli kimi tanınması barədə qanun layihələri oldu. Erməni lobbiçiləri isə mübahisəni "siyasi" müstəvidə saxlamaq və 1915-ci ildə Anadoluda həqiqətdə nə baş verdiyinin elmi şəkildə araşdırılmasına heç bir vəchlə yol verməmək üçün dəridən-qabıqdan çıxırlar.
Lakin Ermənistanda tarixi həqiqəti tam inkar da edə bilmirlər. Odur ki imkan daxilində, müvafiq piar qurmağa cəhd göstərirlər. Tarixçilərin "soyqırım" nəticəsində həlak olan ermənilərin sayının 1,5 mlrd nəfər kimi göstərilməsinin həddən artıq şişirdilmiş olmasını xatırlatmaları fonunda fransız jurnalisti Jan Ekiyan yeni aksiya keçiriləcəyini bəyan edib. Ekiyanın yaratdığı internet saytında hər bir yuzer erməni versiyasına görə, "tarixi torpaqlarımız naminə həyatını qurban verənlərin" adlarını yaza bilər. Aksiya təşkilatçıları dil-boğaza qoymurlar: "Həlak olanların adlarını əbədiləşdirərik. 2015-ci il üçün "soyqırım" qurbanı olan bir milyon adamın adını qeydə almaq fikrindəyik. Erməni xalqına zorakılığın dayandırılmasının vaxtı çatıb". Lakin məsələ ondadır ki, "həyatlarını torpaqlar uğrunda qurban verənlərin adları" deməklə, Ekiyan, sadəcə, ağzından söz qaçırıb və bununla da həm "ərazi məsələsi"nin mövcudluğunu və Anadoludakı separatçı qiyamlar faktını, həm də adları saytda yazılacaq adamların heç də "yalnız xristian olmalarına görə qətlə yetirilən məsum qurbanlar" olmadıqlarını etiraf edib. Üstəlik, İnternet saytında adlar siyahısı tarixçi üçün sübut deyil. Həm də ermənilərin tarixi saxtalaşdrmaq təcrübəsi də nəzərə alınmalıdır.
Lakin aksiya təşkilatçılarının bundan heç çəkinmədikləri hiss olunur. Sadəcə, həm erməni, həm "erməniətrafı", həm də Avropa mühitlərində "erməni soyqırımı" artıq çoxdan yaxşı siyasi biznesə çevrilib. Onun köməyilə diasporadan qrantlar alır, özlərinə və öz partiyalarına imic yaradır, parlament seçilir, kapital, o cümlədən tamamilə real maliyyə kapitalı toplayırlar.

Who benefits from blowing the "Armenian genocide" myth out of all proportion?
Armenia is preparing to mark another anniversary of the "Armenian genocide" with all due pomp. The local mass media provide detailed reports on where Armenians and Armenian lobbyists plan to be on that day. While the US Congress is preparing to discuss this very Resolution 106 and while in Yerevan the number of countries which have recognized the 1915 events as "genocide" is counted, Dashnaks have already staged a torch-light procession which resembled a live newsreel from 1930s Germany. This all happens on the sidelines of a heated discussion, or more precisely, of the moralizing monologues of those who call for immediate condemnation of "any genocide", since these crimes cannot and could not be justified.
True, the Armenian lobbyists received an unpleasant surprise. According to the media, the internal affairs ministers of the European Union countries have reached agreement on the European project to condemn racism and xenophobia. They agreed to recognize the stirring up of national and racial hatred as an offence in all 27 countries of the union, according to the BBC. The agreement stipulates that stirring up hatred or violence against any group on the basis of the colour of skin, race, nationality or citizenship should be punishable by imprisonment for up to one year. Another aspect is worth noting, however. Informed sources maintain that the EU countries failed to agree on universal condemnation of the denial of genocide. The mass media most frequently mentioned denial of the Holocaust.
Nevertheless, the new draft law leaves room for "expanded interpretation", which seems to be a "loophole" when viewed against the background of the lack of consensus among historians on the 1915 events and the recognition of "genocide" by the parliaments of many European countries. Thus it cannot be ruled out that tomorrow those who doubt the Armenian version of what happened more than a hundred years ago will "do time". One way or another, the Turkish Daily News has already sounded a warning: "The European Union is close to passing a draft law on criminal liability for racism and xenophobia and Ankara fears that the law will also be applied to the "Armenian genocide".
Indeed, the facts of the Holocaust and of the genocide in Rwanda have been proved in court and there are numerous documents to support them. Still the parliaments of a number of countries have not waited for the verdict of historians and recognize as "genocide" the story of the Armenian mutinies in the rearguard of the Turkish army in 1915. The National Assembly of France even passed a draft law which envisages criminal liability for denying this version. Against this background, the Turkish authorities are bound to be worried that governments of other EU countries will feel compelled to follow the example set by France. In addition, the press secretary of the Turkish government, Jemil Chichek, noted that the draft law in question runs counter to the UN Convention and violates freedom of expression and the right of scholars to conduct research.
Although Europeans seek to reassure that the new draft law will in no way make denying the "Armenian genocide" an offence, it is quite difficult to dismiss Ankara's concerns as groundless, especially in light of the French legislators' initiative.
Further, in spite of constant calls for Turkish-Armenian dialogue, attempts to "get it started" have so far failed. For example, at the same time that European ministers began to examine the new draft law, the Armenian community of Texas opposed the organization of a "Turkish-Armenian dialogue" conference in the Southern Methodist University in Dallas. Their argument was that the main objective of the conference was allegedly to deny the "Armenian genocide". The Armenian National Committee of America (ANCA) noted that a similar conference "Ottoman diversity and multiculturalism" was organized in Austin two weeks ago. This is how the Armenian community interpretes "dialogue" along the same lines as "peaceful settlement in Karabakh" - they understand that it should be exclusively about fulfilling Armenian conditions and demands.
However, the Federation of Armenian organizations in the Netherlands (FAON) had to urge the Dutch government not to agree with the Brussels directive on criminalizing the denial of genocide, because the document did not mention the "Armenian genocide". FAON suggested urgent consultation on the issue and called on the Dutch government not to take any irreversible measures to endorse the document unless it included a reference to the "Armenian genocide" (placed in quotes by the editorial office). The Federation's statement said: "It is absurd and unacceptable for the document not to mention the first genocide of the 20th century, which is systematically denied by Turkey in line with its policy of denial. Such a selective attitude towards historical events is a manifestation of scandalous discrimination and demonstrates an irreconcilable contempt on the part of Europe for the Armenians' tragedy. Furthermore, this shows that Europe is on its knees before Turkey's policy of denial. This also means that in its actions aimed at denying the 'genocide', Turkey has made certain progress in Europe."
Unfortunately, the developments in Brussels and Dallas have no bearing on the overall picture. The debate on the "Armenian genocide" remains a classic example of how easy it is in the contemporary world to accuse an entire nation of committing a crime and demand repentance and punishment without anyone asking for evidence to prove the case. Indeed, it is hard to imagine an ordinary court accusing an ordinary person of murder by simply speculating about a murder. In court it has to be proven first that this was murder and not a traffic accident or self-defence, that this person is indeed the culprit and so on. It is all much easier when accusing an entire nation: it is enough to utter that there was a "genocide" and then to start hitting out right and left about the "immorality" of denial. Meanwhile, it is quite obvious that European politicians use the Armenian myths to continue to support their agenda, seeking not to allow Turkey to join the European Union in order to maintain the existing leadership of France and Germany in Europe and playing off both sides. The victims of actual Armenian terror, born of the demand for "vengeance for genocide" can be forgotten for a while. It is also worth noting that it was such a "genocide" thesis that led to the Karabakh war, as Armenians believed a priori that they could not live in a Turkic-speaking country.
However, even though the dispute about what exactly happened in 1915 has continued for decades, the situation is quite different now. The Turkish authorities recently opened for scholarly research their own archives related to the 1915 events and called on European countries to follow their example. Turkey also recalled that Dashnaktsutyun's archives have also been preserved.
Indeed, one can talk forever about the Armenian mutiny which occurred in eastern Anatolia and which was provoked largely by Russian emissaries and pro-Russian elements among the Armenians themselves. More and more documentary evidence can be produced to support the case, including telegrammes sent by Armenian leaders to European capitals, which said: "We are waiting for your offensive, we will hit Turkey's rearguard." By opening their own archives and calling for the creation of a joint commission consisting of Armenian historians as well, the Turkish authorities sent a very simple and clear signal to the entire world: we have nothing to be ashamed of in our past, we have committed no crimes and are unwilling to repent for what we have not done.
Regrettably, Europe responded with draft laws criminalizing the denial of the "Armenian genocide". And Armenian lobbyists are making titanic efforts to keep the discussion in the "political" domain and never to allow a scholarly investigation of exactly what happened in Anatolia in 1915.
However, Armenia cannot completely ignore historical truth and so it does its best to come up with a similar campaign. Although historians keep reminding us that the figure of 1.5m people killed has been exaggerrated to the point where it is unbelievable, independent French journalist Jean Ekian announced the beginning of a new campaign called "The dead have names". Ekian created a website where any user can write the names of those who, according to the Armenian version, "sacrificed their lives for the native Armenian land". "By writing the names of the dead on the website www.inhomage.com we will be able to create a memorial of sorts and will keep the names of the martyrs alive for ever. By 2015 we hope to register one million names of those who fell victim to the 'genocide'. The time has come for the Armenian people to stop violence," say the campaign's organisers.
But another fact comes to our attention here - Ekian has simply spilled the beans. By calling for the names of all those who "sacrificed their lives for the native Armenian land" he has acknowledged the presence of the "territorial issue" and the very fact of separatist mutinies in Anatolia. He has also acknowledged that the people whose names appear on the website were not at all "innocent victims killed just because of their Christianity". Futhermore, a list of names on a website is not a proof for a historian, especially given the Armenian expertise in falsifying history.
But it seems that the organizers are unfazed. Simply, in Armenian, "pro-Armenian" and European circles the "genocide" has long since been turned into a profitable political business. It is used to get grants from the diaspora, for self-promotion and the promotion of political parties, to get elected to parliament and for acquiring capital and earning a fortune..
They do not think about the bloody price which has been paid by more than one generation for this myth.