"İYİRMİNCİ ƏSRİN TAUNU" YENİDƏN AZƏRBAYCANDA
Kommunizm kabusu Avropada dolaşır". Kapitalist Avropasında vaxtilə uşaqları məhz bu sözlərlə qorxudurdular. İndi bu ifadəni dəyişərək belə səsləndirmək olar: "Dopinq kabusu planetdə dolaşır". Son zamanlar idmançıların orqanizmində qəbulu qadağan olunmuş tibbi preparatın aşkar edilməsinə dair məlumatlar bir-birini əvəzləməkdədir. Təəssüf ki, "iyirminci əsrin taunu" adlandırılan bu kabus bizim ölkəmizdə daha çox dolaşmağa başlayıb: dopinq qalmaqalının növbəti qurbanı azərbaycanlı sərbəst güləşçi, 120 kiloqram çəki dərəcəsində yarışan Xızır Durqayev olub.
Bir şey istəyirdi, başqası alındı
Əslən Çeçenistandan olan Xızır Durqayev əvvəllər Rusiyada çıxış etsə də, bu ölkənin millisinə cəlb olunmayıb və son illər ərzində beynəlxalq arenada Azərbaycan Bayrağı altında yarışmağa başlayıb. Bizim həm sərbəst, həm də yunan-Roma güləşi üzrə millimizin ənənəvi olaraq problemlər yaşadığını nəzərə alsaq, Durqayevin gəlişi yerinə düşüb və o, problemsiz olaraq ağır çəkidə millinin "bir nömrə"sinə çevrilib. Hələlik Durqayev Azərbaycan millisinin heyətində ciddi uğur əldə etməsə də, son zamanlar güləşçi medallar qazanacağının görüntüsünü verməyə başlamışdı.
Onun qanında qadağan edilmiş maddənin aşkarlanmasına gəlincə, bu, Avropa çempionatı ərəfəsində Xızır Durqayevin Kiyevdə keçirilən beynəlxalq təlim-məşq turnirində iştirakı zamanı baş verib. İdmançıdan istənilən an dopinq testi götürmək hüququna malik olan Ümumdünya Antidopinq Agentliyinin əməkdaşları da məhz həmin turniri izləməyə gəlib və orada müəyyən testlər keçirib. Bu zaman Sidneydə keçirilən olimpiadanın qalibi olmuş Namiq Abdullayevin də heyətində çıxış etdiyi Azərbaycan komandasında yalnız Durqayevdən götürülən "A" dopinq nümunəsinin yoxlanması zamanı müsbət cavab əldə olunub. Belə ki, idmançının orqanizmində qadağan edilmiş tibbi preparatların qəbulu zamanı yaranan norandosteron aşkar edilib.
"Mən heç bir qadağan edilmiş preparat qəbul eləməmişəm", - deyə Xızır Durqayev bizimlə söhbətində bildirib. - "Ukraynada keçirilən beynəlxalq turnir ərəfəsində məşqçi heyətinin məsləhəti ilə kreatin qəbul etmişəm və bu, Ümumdünya Antidopinq Agentliyi tərəfindən qadağan edilmir. Ola bilər ki, həmin maddənin istehsalçıları səhvə yol veriblər və onun tərkibində norandesteronun yüksəlməsinə səbəb olan maddə olub. Ola bilər ki, analizin cavabının belə alınmasına da məhz bu səbəb olub".
Azərbaycan Gənclər və İdman Nazirliyi son anadək idmançının bərpa olunacağına ümid etsə də, bu, baş verməyib. Məsələ ondadır ki, norandesteron miqdarının yüksəlməsi yalnız dopinq qəbulu zamanı deyil, həmçinin, maddələr mübadiləsinin pozulması nəticəsində qeydə alınır ki, bu da ağır çəkidə çıxış edən idmançılara xas hadisədir. Bununla əlaqədar olaraq, nazirlik Xızır Durqayevin qanının yenidən yoxlanmasını tələb edib. Lakin təkrar test gözlənilən nəticəni verməyib və "B" nümunəsi də əvvəlki nəticəni təsdiqləyib.
Beləliklə, Durqayev orqanizmində qadağan olunmuş maddənin aşkar edildiyi altıncı Azərbaycan idmançısı olub. Xatırladaq ki, Azərbaycan idmanının müasir tarixində yunan-Roma güləşçisi Hüsaməddin Rəcəbov və cüdoçu Nicat Şıxəlizadə də eyni qalmaqalla üzləşiblər. Lakin sonuncunun qanındakı qadağan edilmiş maddənin miqdarı çox yüksək olmadığından, o cəmi bir il müddətinə diskvalifikasiya olunub və cəzasını çəkdikdən sonra böyük idmana kifayət qədər uğurlu qayıdış edib: Şıxəlizadə iştirak etdiyi ilk turnirdə - Dominikan Respublikasında keçirilən gənclər arasında dünya birinciliyində qızıl medal qazanıb. Hüsaməddin Rəcəbova gəlincə, ikiillik cəza alan bu idmançı döyüş meydanına yalnız bu ilin oktyabrında qayıda biləcək.
Altıncı qalmaqal
Güləşçilərin ardınca azərbaycanlı ştanqçılar Nizami Paşayev və Natiq Həsənov da dopinq qalmaqalının iştirakçısına çevriliblər və onların qanından 2005-ci ilin aprelində keçirilən dünya çempionatı zamanı götürülmüş analizin cavabları müsbət olub. Nəticədə, cəzalanan ştanqçıların diskvalifikasiyası bu ilin aprelində sona çatacaq.
Ötən ilin oktyabrında isə "iyirminci əsrin taunu" Azərbaycanının milliləşdirilmiş futbolçusu Sergey Sokolovu haqlayıb. 2008-ci ilin Avropa çempionatının seçmə mərhələsində millimizin Belçika yığması ilə keçirəcəyi qarşılaşmadan əvvəl futbolçunun qanında aparılan analiz zamanı da təəssüfləndirici nəticə üzə çıxıb. Nəticədə Sokolov meydana bir də 2008-ci ilin yayında çıxa biləcək.
Beləliklə, Azərbaycanın Gənclər və İdman Nazirliyində antidopinq departamentinin yaradılmasına, həmçinin, ölkənin idman rəhbərliyinin preparatların qəbulu zamanı son dərəcə ehtiyatlı olmaq barədə çağırışlarına baxmayaraq, altıncı belə haldan da qaçmaq mümkün olmayıb. Xızır Durqayevi itirmək Azərbaycan millisi üçün son dərəcə ağır itkidir. Çünki ölkədə onu layiqincə əvəzləyəcək idmançı yoxdur. Bütün bunları nəzərə alarkən milli mütəxəssilərimizin, funksionerlərin, idmançıların və dopinq qalmaqalında adı hallana biləcək hər kəsin Azərbaycan nümayəndələrinin beynəlxalq turnirlərdə iştirakı məsələsinə necə etinasızlıqla yanaşdığına təəccüblənməmək olmur.
Məsələ ondadır ki, bütün bu qalmaqallar nəinki aparıcı idmançıların cəzalanması üzündən Azərbaycanın cüdo, güləş, ağır atletika və futbol komandalarının zəifləməsinə səbəb olub, həmçinin, beynəlxalq arenada azərbaycanlı idmançıların imicinə ciddi zərbə vurub. Təəccüblü olan odur ki, 2005-ci ildən etibarən hər idman mövsümündə Azərbaycan idmançılarından kimsə bu qalmaqalın iştirakçısına çevrilir. 2005-ci ildə qəbulu qadağan olan preparatlar yalnız iki idmançıda - Nicat Şıxəlizadə və Hüsaməddin Rəcəbovun orqanizmində aşkarlanmışdısa, 2006-cı ildə belələrinin sayı üçə çatıb: Nizami Paşayev, Natiq Həsənov və Sergey Sokolov. Belə çıxır ki, ən adi hesablamalara əsasən, bu il dörd idmançımızın qanında sözügedən maddə aşkar edilməlidir. Çünki bu ilin siftəsi ilin lap başlan-ğıcında qeydə alınıb. Təhlükəli tendensiya deyilmi? Əgər işlər bundan sonra da eyni axarla davam edərsə, bir neçə ildən sonra Azərbaycanın bütün aparıcı idmançıları sıradan çıxacaq.

ЧУМА ДВАДЦАТОГО ВЕКА ВНОВЬ В АЗЕРБАЙДЖАНЕ
С каждым годом в нашей стране все больше азербайджанских спортсменов становятся участниками допинг-скандалов
15.04.2007
Призрак коммунизма гуляет по Европе - так в первые годы победы большевиков в России пугали детей капиталистического Старого Света. Сейчас же эту фразу можно перефразировать как "призрак допинга гуляет по планете". То тут, то там появляются сообщения, что в организме кого-то из спортсменов обнаружены запрещенные медицинские препараты. К сожалению, этот самый призрак "чумы двадцатого века" (именно так еще называют допинг) стал все чаще наведываться в нашу страну. Очередной "жертвой" призрака стал азербайджанский борец вольного стиля Хызыр Дургаев, выступающий в весовой категории до 120 кг.
Выпил одно, получилось другое
Предыстория очередного допингового скандала такова. Чеченец по происхождению, Хызыр Дургаев ранее выступал в России, но в национальную команду этой страны не привлекался и последние годы боролся на международной арене под флагом Азербайджана. Учитывая, что в тяжелых весовых категориях наши сборные, как по вольной, так и греко-римской борьбе, традиционно испытывают проблемы, Хызыр Дургаев оказался как нельзя кстати и без проблем стал первым номером национальной команды в этой категории. Хотя серьезных успехов на международной арене он в составе сборной Азербайджана не добился, в последнее время наметились предпосылки того, что этот борец начнет завоевывать медали.
В преддверии чемпионата Европы Хызыр Дургаев принял участие в одних из последних зарубежных учебно-тренировочных сборов и международном турнире, которые состоялись в Киеве (Украина). Туда же прибыли представители Всемирного антидопингового агентства, которые имеют право обследовать спортсменов в любое время и даже не в ходе крупных международных соревнований, а на тренировке. При обследовании азербайджанских борцов, среди которых был также олимпийский чемпион Сиднея Намик Абдуллаев, лишь у Хызыра Дургаева допинг-проба "А" оказалась положительной. В его организме было обнаружено повышенное содержание норандостерона - вещества, которое возникает при употреблении запрещенных медицинских средств. "Я не принимал никаких запрещенных препаратов, - сказал при нашей беседе Хызыр Дургаев. - Накануне международного турнира в Украине по рекомендации тренерского штаба я применял креатин, который не запрещен Всемирным антидопинговым агентством. Возможно, что производитель его допустил ошибку и в препарате оказались вещества, которые повысили содержание норандостерона. В Киеве, когда я заболел, мне пришлось принимать также аспирин. Может, это и привело к тому, что моя допинг-проба оказалась положительной".
В Министерстве молодежи и спорта Азербайджана до последнего момента сохраняли надежду на реабилитацию азербайджанского "вольника". Дело в том, что повышенное содержание норандостерона может быть вызвано не только применением допинга, но и нарушением обмена веществ, что случается у спортсменов, выступающих в тяжелых весовых категориях. В связи с этим в министерстве настаивали на том, чтобы провести полное обследование Хызыра Дургаева перед тем, как он сдаст пробу "В", дабы выявить возможное нарушение обмена веществ. Но обследование не принесло ожидаемых результатов, а допинг-проба "В" вопреки ожиданиям также показала наличие в организме запрещенных препаратов.
Таким образом, Хызыр Дургаев стал шестым азербайджанским спортсменом, в организме которого был обнаружен допинг. Напомним, "первопроходцами" допинговых скандалов в новейшей истории Азербайджана стали борец греко-римского стиля Хусамаддин Раджабов и дзюдоист Ниджат Шихализаде. Однако в организме последнего был обнаружен несильно действующий допинг, в связи с чем отечественный мастер татами был дисквалифицирован лишь на год. Причем после отбытия наказания он удачно вернулся в большой спорт: на первом же своем турнире, молодежном чемпионате мира в Доминиканской Республике, выиграл золотую медаль. А вот Хусамаддин Раджабов, получивший двухгодичную дисквалификацию, сможет вернуться на борцовский ковер лишь в октябре этого года.
Шестой скандал
Вслед за борцами участниками допинг-скандала стали азербайджанские штангисты - двукратный чемпион мира Низами Пашаев и Натик Гасанов, допинг-пробы которых оказались положительными во время апрельского чемпионата Европы в 2005 году. Срок дисквалификации наших тяжелоатлетов завершится в апреле будущего года. В октябре же прошлого года эта "чума двадцатого века" поразила натурализованного футболиста сборной Азербайджана Сергея Соколова. После гостевого матча отборочного цикла чемпионата Европы 2008 года против команды Бельгии в его организме был обнаружен запрещенный препарат. Вновь выйти на поле Сергей Соколов сможет лишь летом 2008 года.
К сожалению, несмотря на созданный в Министерстве молодежи и спорта антидопинговый департамент и призывы спортивного руководства страны особенно осторожно относиться к применению различных средств, нас не миновал шестой по счету допинг-скандал. Потеря Хызыра Дургаева невосполнима для сборной Азербайджана по вольной борьбе, так как этому спортсмену просто нет достойной замены. Учитывая все это, остается только удивляться тому легкомыслию, с которым отечественные специалисты, функционеры, спортсмены и все те, кто может быть связан с допинговым скандалом, относятся к участию представителей Азербайджана в международных турнирах.
Все эти скандалы привели не только к ослаблению сборных Азербайджана по дзюдо, борьбе, тяжелой атлетике и футболу из-за дисквалификации представителей этих видов спорта, но и нанесли большой удар по имиджу азербайджанских спортсменов на международной арене. Примечательным также является тот факт, что с 2005 года в каждом спортивном сезоне кто-либо из азербайджанских спортсменов неизменно становится участником такого скандала. При этом если в 2005 году запрещенные медицинские препараты были обнаружены у двух азербайджанских спортсменов - Ниджата Шихализаде и Хусамаддина Раджабова, то в 2006 году уже у трех - Низами Пашаева, Натика Гасанова и Сергея Соколова. Согласно простому арифметическому подсчету, в этом году Азербайджан должен стать участником четырех допинг-скандалов. Причем почин уже положен в начале этого года. Пугающая тенденция, не правда ли? Если дело и дальше пойдет подобным образом, то через несколько лет мы потеряем всех ведущих спортсменов нашей страны.