KEÇMİŞ XARRATIN ŞÜBHƏLİ KARYERASI
Ermənistanda parlament seçkisinin hələ mayın 12-də keçiriləcəyinə baxmayaraq, bu ölkədə qüvvələr nisbətini müəyyənləşdirən hadisə artıq baş verib. Söhbət prezident Robert Köçəryanın indiyədək Ermənistanın müdafiə naziri və Təhlükəsizlik Şurasının katibi vəzifəsini tutan Serj Sarkisyanı baş nazir vəzifəsinə təyin etməsindən gedir. Bundan başqa, Andranik Marqaryanın ölümündən sonra Sarkisyan, həmçinin,  hakim Respublika Partiyasına rəhbərliyi də ələ alıb. Məhz bu partiyanın Siyasi Şurası Sarkisyanın hökumət başçısı postuna namizədliyini dəstəkləyib.
Sabiq müdafiə naziri hökumət başçısı postunu, de-yure,  mayın 12-də keçiriləcək parlament seçkisinədək tutacaq. Amma əvvəlcə baş nazirin səlahiyyətlərinin icraçısı, sonra isə bu vəzifəyə təsdiq olunan Serj Sarkisyan çətin ki bu vəzifəni sonradan sakit şəkildə kiməsə təhvil vermək və bununla da siyasi karyerasına son qoymaq istəsin. Onun irəliyə sıçrayışı kifayət qədər sürətli oldu və yeni baş nazir artıq açıq şəkildə Robert Köçəryanın varisi qismində qəbul edilir. Ermənistanda və ondan kənardakı müşahidəçilər hesab edir ki, hökumətə rəhbərliyin "qarabağlılar"da olması onların yalnız parlament seçkisində deyil, həmçinin, artıq Sarkisyanın "favorit" elan olunduğu prezident seçkisində də inzibati resurslardan istifadə etməsinə rahat şərait yaradacaq.
Hələlik Ermənistanın yeni baş naziri ilə bağlı yalnız Moskva öz mövqeyini açıqlayıb. Rusiya hökumətinin başçısı Mixail Fradkov bildirib ki, o, Sarkisyanın Moskva-Yerevan münasibətlərinin möhkəmlənməsi istiqamətində çalışacağına əmindir.
Rusiya İctimai Palatasının üzvü, Siyasi Tədqiqatlar İnstitutunun direktoru Sergey Markov isə fikrini daha açıq şəkildə ortaya qoyub. Onun fikrincə, bu gün elə postsovet ölkəsi tapıla bilməz ki, orada XXI əsrin hakimiyyətə gəlmək vasitəsi sayılan "rəngli inqilab" texnologiyasının həyata keçirilməsinə cəhd olmasın. Markov əmindir ki, Ermənistan müxalifəti də bu ssenarini hazırlayır. Amma o bu planın Ermənistanda baştutma ehtimalını real hesab etmir. Bu ölkədə ciddi siyasi böhranın olmadığını düşünən S.Markov xatırladıb ki, məsələn, Ukraynada "narıncı inqilab"dan əvvəl ciddi siyasi böhran yaşanmışdı. Lakin rusiyalı politoloq hesab edir ki, Ukraynanın sabiq prezidenti Leonid Kuhçmadan fərqli olaraq, Robert Köçəryanın ölkədə böyük nüfuzu var, müxalifətdə isə Viktor Yuşşenko və ya Gürcüstanda olduğu kimi, Mixail Saakaşviliyə bərabər parlaq sima yoxdur. Ermənistanda keçiriləcək parlament seçkilərinin mümkün nəticələri və Robert Köçəryanın varisi haqda fikirlərini açıqlayan Markov deyib: "Məncə, prezidentliyə müəyyən qədər real namizəd Serj Sarkisyandır və hakim partiya məhz onun namizədliyi üzərində dayanacaq. Hal-hazırda əsas məqsəd bu partiyanın parlament seçkisini uğurla başa vurmasıdır. Belə olarsa, Respublika Partiyası prezidentliyə Serj Sarkisyanın namizədliyini irəli sürəcək və o, uğur qazanacaq".
Seçkilərdə uğur qazanmağa digər namizəd kimi göstərilən "qərbyönümlü qüvvələr"ə  gəlincə, burada vəziyyət o qədər də sadə deyil. Ələlxüsus da nəzərə alsaq ki, artıq Ermənistanda Rusiya ilə "ittifaq"la bağlı müəyyən məyusluq hiss olunmaqdadır. Məsələn, Ermənistan parlamentinin vitse-spikeri, "daşnaksütun"un liderlərindən biri Vaan Ovanesyan Rusiyada nəşr olunan "Nezavisimaya qazeta"ya müsahibəsində bildirib: "Rusiyanın sərt praqmatizmi Ermənistanda çaşqınlıq yaradır". Deputat hesab edir ki, hazırda "Ermənistan ictimaiyyətində yaranmış bir sıra suallar cavabsız qalıb". Məsələn, "Rusiyanın energetika sahəsindəki siyasətçiləri çox praqmatikdir. Biz əməkdaşlıq üçün zirək mexanizmlər axtarsaq da, belə mexanizmlər çox məhduddur. Odur ki Rusiyanın sərt praqmatizmi bu ölkənin hərbi bazalarının yerləşdiyi Ermənistanda müəyyən şübhələr yaradır. Buna görə də bir sıra müxalifət qrupları may seçkisinə bir şüarla gedir: Rusiya hərbi bazalarının Ermənistanda mövcudluğu bizim təhlükəsizliyimizə zəmanət verirmi? Onlar Ermənistanın xarici siyasət istiqamətinin tamamilə dəyişdirilməsi məsələsini qoyur. Bu, hələ ki  dövlətin siyasətinə təsir etmir. Amma  eyni zamanda, əhval-ruhiyyəni də nəzərə almamaq olmaz", - deyə Ovanesyan qeyd edib.
Bütün bunlarla yanaşı, Ermənistanda ikili vətəndaşlıq haqda qanunun qəbulu da qüvvələr nisbətinə ciddi təsir göstərə bilər. Çünki bu qanunun qəbulundan sonra, xarici ölkələrdəki çoxsaylı erməni diasporunun nümayəndələri də seçkidə iştirak edə biləcək. Amerika Erməni Milli Komitəsinin (ANCA) icraçı direktoru Aram Ambaryanın sözlərinə görə, "ikili vətəndaşlıq diasporu  ilə vətənin əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi, bütün dünyada ermənilərin birliyinin daha da güclənməsi üçün yeni şansdır və erməni xalqının demokratik və milli cəhdləri üçün vacib stimuldur". Eyni zamanda, o da aydındır ki, "diaspor" Qərb üçün Ermənistandakı situasiyaya təsir baxımından məntiqi kanaldır və ondan heç kəsin istifadə etmədiyini düşünmək sadəlövhlük olardı.
Rusiyanın Ermənistana göstərdiyi iqtisadi, siyasi və hərbi dəstəyin fonunda Ovanesyanın Moskvanın ünvanına səsləndirdiyi ittihamlar heç də ədalətli səslənmir. Amma "piar" üçün arabir belə bəyanatlar da səslənməlidir.
Ən əsas məsələlərdən biri isə, Ermənistanın "qərbpərəstlər"inin ən həlledici məqamda xarizmatik liderdən məhrum olmasıdır. Hazırda nəzəri cəhətdən bu statusa "Orinats Yerkir" partiyasının lideri, parlamentin sabiq spikeri Artur Baqdasaryan iddia edə bilər. Amma "həlledici döyüş"ü Torosyana uduzan Baqdasaryan hazırkı şəraitdə çətin ki revanşa ümid etsin.
Daha bir "qərbpərəst" lider kimi xarici işlər naziri Vardan Oskanyanın da adını çəkmək olar. Xatırladaq ki, o, artıq müəyyən iddialarının olduğuna işarə  edib. Amma Ermənistan şərtləri daxilində xarici işlər naziri postu oradan prezidentliyə "tullanmağa" imkan verən vəzifə deyil. Xüsusilə də əgər baş nazir belə "karyera"ya qarşıdırsa.
Serj Sarkisyana gəlincə, onun tərcümeyi-halı düşünmək üçün kifayət qədər əsas verir. Məlum olduğu kimi, hakimiyyətə gələn hər bir siyasətçi özünəməxsus idarəetmə üslubuna malikdir. Rusiya mətbuatının yazdığına görə, Sarkisyanın həyat yolu darıxdırıcıdır.
Sarkisyan 1954-cü il iyunun 30-da Dağlıq Qarabağda dünyaya gəlib. 1979-cu ildə Yerevan Dövlət Universitetinin filologiya fakültəsini bitirən Sarkisyan 1975-1979-cu illərdə Yerevan elektrotexnika zavodunda xarrat işləyib.
O, 1972-1974-cü ildərdə Sovet Ordusunda hərbi xidmət keçib. Hətta onun tərcümeyi-halının "Qarabağ hissəsi" də, jurnalistlərin dili ilə desək, kifayət qədər "qansız"dır: gələcək müdafiə naziri 1989-1993-cü illərdə Dağlıq Qarabağın "özünümüdafiə qüvvələri komitəsi"nə rəhbərlik edib. 1990-cı ildə "məsum"luq haqda qanuna görə ovaxtkı Sovet Ermənistanında Ali Sovetin deputatı seçilib və s.
Əslində isə mətbuatda yer alan məlumatlara görə, Sarkisyan hələ ötən əsrin 70-ci illərində Ermənistanda gizli fəaliyyət göstərən ultramillətçilərin sıralarına qoşulubmuş. İstənilən başqa situasiyada yeni təyinat almış baş nazir tərcümeyi-halındakı bu hissə ilə öyünə bilərdi. Məsələn, mərhum Andranik Marqaryan mütəmadi olaraq 70-ci illərdə "antisovet fəaliyyəti"nə  görə, iki il həbsdə yatdığını xatırlatmağı unutmurdu. Sarkisyanda isə vəziyyət tamamilə fərqlidir. Çünki o, tez bir zamanda DTK-nın nəzarətinə düşüb, sonra isə, müxtəlif məlumatlara görə, 1977-ci ildə Moskva metrosunda partlayış törətməkdə ittiham olunaraq həbs edilən Stepan Zatikyanla bir kameraya salınıb, terrorçudan məlumat toplayıb. O zaman DTK asanlıqla müəyyənləşdirib ki, partlayış terrorçuların özlərinin dediyi kimi, "xüsusi silahlı qrup"un yox, Sovet Ermənistanında fəaliyyət göstərən ASALA şəbəkəsinin işidir.  Amma komitə məsələni açıb-ağartmağı lazım bilməyib. Bunun əvəzində Moskva terrorçularla razılığa gəlməyə, Ermənistan DTK-sı ilə ASALA arasındakı "əlaqələr"dən yararlanaraq beynəlxalq terrorizmdəki "qara beynəlmiləl"ə "çıxmağa"  və Ermənistan aeroportundakı Nəzarət-Buraxılış Məntəqəsi və digər yerlərdə qızıl qaçaqmalçılığına nəzarət etməyə və ondan öz məqsədləri üçün yararlanmağa üstünlük verib. ASALA isə bunun əvəzində məhkəmə qərarı ilə güllələnmiş iki yaraqlıya görə qisas almamağı öhdəliyi götürüb.
Sonralar Sarkisyan Dağlıq Qarabağda azərbaycanlıların etnik təmizləməyə məruz qalmasında, həmçinin Xocalı faciəsində iştirak edən əsas şəxslərdən hesab olunur. Nəhayət, 1995-ci ildə o, Ermənistan Milli Təhlükəsizlik Baş İdarəsinə rəhbərlik edib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan ərazisində törədilən terror aksiyaları və "Sadval" yaraqlılarının hazırlanması, həmçinin, Bakı meropolitenində təşkil olunmuş partlayışa görə məsuliyyəti məhz bu qurum daşıyır. Bundan başqa, bir çox analitiklərin qiymətləndirməsinə görə, Ermənistanda 1997-1998-ci illərdə Levon Ter-Petrosyanın hakimiyyətdən getməsi və onun yerinə Robert Köçəryanın gəlməsi ilə nəticələnən dövlət çevrilişinin əsas təşkilatçısı da məhz Serj Sarkisyandır. Həmin vaxt hakimiyyətin yenidən bölüşdürülməsi prosesi ilə eyni vaxtda bir-birinin ardınca baş verən siyasi qətllərin fonunda Qarabağdan çıxmış və məhz Qarabağ nömrə nişanlarına malik şübhəli avtomobillərdə gəzən "killerlər" haqda yazan jurnalistlər  Sarkisyanın danlağına tuş gəlmişdilər.
İndi isə Ermənistanın böyüklüyünə görə ikinci şəhəri olan Gümrünün meri Vardan Qukasyana qarşı sui-qəsddən danışmağa başlayıblar. Hadisə Yerevan-Gümrü yolunda, Qukasyan və onu müşayiət edən şəxslər Yerevandan qayıdarkən baş verib. Qeyd edək ki, Gümrünün meri paytaxta hakim qespublika partiyasının toplantısına qatılmaq üçün gedibmiş və məhz həmin iclasda baş nazir postuna Serj Sarkisyanın namizədliyi irəli sürülüb. Toplantıdan qayıdan merin iki avtomobildən ibarət olan korteji boz rəngli, nömrə nişanı olmayan "Cip"dəki şəxslər tərəfindən avtomat silahlarla atəşə tutulub. Nəticədə,  merin sürücüsü və iki cangüdəni həlak olub, onun özü, müavini Qagik Manukyan və daha dörd nəfər yaralanıb. Hadisəni törədənləri saxlamaq mümkün olmayıb.
Bir sıra analitiklər Sarkisyan üçün baş nazirliyə yol açan hadisəni - baş nazir Andranik Marqaryanın ölümünü də təsadüf saymır. Məlum olduğu kimi, peşəkarlar üçün aradan götürülən şəxsin "ürək tutması"ndan vəfat etdiyini "sübuta yetirmək" o qədər də çətin i?  deyil. Xatırladaq ki, Balkan müharibəsi zamanı Rusiya silahının,  BMT-nin sanksiyalarına zidd olaraq, Serbiyaya ötürülməsilə məşğul olan "Razdanmaş"ın direktoru, Levon Ter-Petrosyanın qardaşı Telman da məhz ürək tutmasından dünyasını dəyişmişdi. Bundan sonra Rusiya silahının Ermənistana gizli şəkildə verilməsi ilə bağlı yaranan qalmaqala aidiyyəti olan bütün simalar müəmmalı şəkildə bir-birinin ardınca dünyalarını dəyişdilər.
Odur ki, Ermənistandakı bu seçki yarışında böyük si-yasətin nə ilə başa çatacağını ehtimal etmək elə də çətin deyil.

ФИЛОЛОГ, ТОКАРЬ, БОЕВИК, ПРЕМЬЕР
Несмотря на то, что парламентские выборы в Армении должны состояться только 12 мая, событие, "всерьез и надолго" определяющее расклад сил в этой стране, уже произошло. Президент Роберт Кочарян назначил премьер-министром Армении Сержа Саркисяна, который ранее занимал посты министра обороны и секретаря Совета безопасности. Кроме того, после смерти Андраника Маркаряна, своего предшественника на посту главы правительства, он возглавил и правящую Республиканскую партию Армении. Ее политсовет и предложил кандидатуру Саркисяна на пост главы кабинета.
Де-юре бывшему министру обороны предстоит возглавлять правительство только до парламентских выборов 12 мая. Однако сначала и.о., а затем и "настоящим" премьер-министром Серж Саркисян вряд ли стал только для того, чтобы безболезненно передать должность другому лицу, тем самым поставив точку в собственной политической карьере. Слишком уж стремительным был его взлет в последнее время и слишком уж определенно говорили о нем как о будущем преемнике Роберта Кочаряна, после того как тот покинет пост президента. Наблюдатели в Армении и за рубежом не сомневаются, что контроль за правительством позволит "карабахцам" сполна использовать административный ресурс не только на парламентских, но и президентских выборах, где Саркисян уже объявлен "фаворитом".
Пока что свое отношение к новому премьеру обозначила только Москва. Глава российского правительства Михаил Фрадков выразил уверенность, что новый премьер будет работать на укрепление отношений с Россией. Еще откровеннее высказался член Общественной палаты РФ и директор Института политических исследований Сергей Марков. Рассуждая об ожидаемых итогах парламентских выборов и наиболее вероятном преемнике Роберта Кочаряна, Сергей Марков заявил: "Наиболее вероятный кандидат в президенты министр обороны Серж Саркисян, который будет выдвинут Республиканской партией. Главное, чтобы Республиканская партия удачно завершила парламентскую кампанию. В этом случае она выдвигает С.Саркисяна в президенты, и он побеждает".
Несколько сложнее обстоит дело с приоритетами "западных сил", чей не то дебют, не то триумф на предстоящих выборах в Армении не обещал разве что только ленивый. Тем более разочарование результатами союза с Россией в Армении уже заметно даже невооруженным глазом. Так, вице-спикер парламента страны, один из лидеров АРФ "Дашнакцутюн" Ваан Ованесян в своем пространном интервью российской "Независимой газете" заявил, что прагматизм России вызывает недоумение. Как отметил депутат, в армянском обществе зреют вопросы, ответы на которые не получены.
"Например, российская энергетическая политика очень прагматична. Мы, конечно, находим гибкие схемы для сотрудничества, но возможность нахождения таких схем ограничена. Поэтому жесткий прагматизм России порождает недоумение в Армении, где дислоцирована российская военная база. В связи с этим многие оппозиционные группы идут на майские выборы именно с этим вопросом: гарантирует ли нам нахождение российской военной базы безопасность? Они ставят вопрос о полной переориентации внешней политики Армении. На государственную политику это пока не влияет, но настроения надо учитывать", - уточнил Ованесян.
Плюс ко всему на этом фоне серьезное влияние на расклад сил может оказать принятие закона о двойном гражданстве. Теперь в выборах могут участвовать и представители весьма многочисленной и активной армянской зарубежной диаспоры. По словам исполнительного директора Армянского национального комитета Америки (ANCA) Арама Амбаряна, "двойное гражданство - это новый шанс для укрепления связей между диаспорой и родиной, укрепления армянской идентичности во всем мире и важный стимул для демократических и национальных стремлений армянской нации". В то же время понятно, что "диаспора" - это еще и весьма логичный для Запада канал влияния на ситуацию в Армении, и было бы наивно полагать, что им никто не воспользуется.
Впрочем, на фоне той экономической, политической и военной поддержки, которую Армения получала и получает от России, обвинения Ованесяна звучат как минимум несправедливо. Но для "пиара" это, увы, не препятствие. Другое дело, что в самый решающий момент "западники" в Армении остались без яркого харизматического лидера.
Теоретически на эту роль мог претендовать лидер партии "Оринац Еркир" Артур Багдасарян, бывший спикер парламента Армении. Однако, проиграв "решающий бой" Торосяну, он в нынешней ситуации в Армении вряд ли сможет рассчитывать на реванш. Не менее логичным кандидатом "прозападников" может считаться министр иностранных дел Армении Вардан Осканян, который уже намекал на свои амбиции, но в условиях армянской действительности главное кресло в МИД - это не тот пост, с которого можно "запрыгнуть" в президентское кресло. Особенно если премьер-министр выступает против такой "карьеры".
Что касается Сержа Саркисяна, то его биография дает изрядную пищу для размышлений, ведь, как известно, каждый политик, приходя во власть, привносит и свой фирменный стиль руководства. В изложении российских СМИ жизненный путь Саркисяна выглядит скучно и даже с некоторым налетом благопристойности. Родился он 30 июня 1954 года в Нагорном Карабахе. В 1979 году окончил филологический факультет Ереванского государственного университета. В 1975-1979 годах работал токарем на Ереванском электротехническом заводе. В 1972-1974 годах служил в советской армии. Даже "карабахский" этап его биографии смотрится в журналистском изложении достаточно бескровно: мол, в 1989-1993 годах будущий министр обороны Армении возглавлял "комитет сил самообороны" Нагорного Карабаха. В 1990 году, на основе того самого решения о "миацуме", был избран депутатом Верховного Совета тогда еще советской Армении.
На самом же деле, судя по просачивавшимся в печать сведениям, Серж Саркисян еще в семидесятые годы примкнул к ультранационалистическому подполью в Армении. В любой другой ситуации такая строчка в биографии позволила бы новоиспеченному премьеру заявлять об этом с гордостью, точно так же, как ныне покойный Андраник Маркарян не упускал случая напомнить, что получил в те же семидесятые два года тюрьмы за "антисоветскую деятельность". Но у Саркисяна все было иначе. Он очень скоро попал в поле зрения КГБ, а затем, по некоторым сведениям, сыграл роль "наседки" в камере у Степана Затикяна, обвинявшегося в организации взрывов в московском метро в 1977 году. Тогда КГБ без труда выявил, что взрывы - дело рук не "отдельной боевой группы", как это пытались представить сами террористы, а результат деятельности разветвленной сети Aсала (Армянская тайная армия освобождения Армении), действовавшей в советской Армении. "Выкорчевывать" ее, однако, КГБ не стал. Москва предпочла "договориться" с террористами и через "контакты" между КГБ Армении и Aсала выйти на ее партнеров из "черного интернационала" международного терроризма, контролировать и использовать в своих целях "золотую контрабанду" через КПП Ереванского аэропорта и т.д. Aсала же обязалась не "канонизировать" расстрелянных по приговору суда своих боевиков и не мстить за них. Затем, уже в Нагорном Карабахе, Серж Саркисян считался одним из организаторов "этнических чисток" азербайджанцев, включая ходжалинскую трагедию. Наконец, в 1995 году он возглавил Главное управление нацбезопасности Армении. Отметим, что именно эта организация несет ответственность за организацию терактов на территории Азербайджана и подготовку боевиков "Садвала", на счету которых кровавая трагедия в бакинском метро. Кроме того, именно Саркисян сыграл, по оценкам многих аналитиков, ведущую роль в "ползучем перевороте" 1997-1998 годов, в результате которого был отстранен от власти первый президент Армении Левон Тер-Петросян и его место занял Роберт Кочарян. Именно он тогда, на фоне серии загадочных политических убийств, сопровождавших "передел власти", стыдил армянских журналистов, писавших о "киллерах", прибывших из Карабаха, и о подозрительных автомобилях с карабахскими же номерами.
А теперь в Армении обсуждают новое громкое покушение - на сей раз на жизнь Вардана Гукасяна, мэра второго по величине города страны - Гюмри. Все произошло на трассе Ереван - Гюмри, близ города Аштарак, когда Вардан Гукасян и его свита возвращались из Еревана. Там гюмрийский градоначальник принимал участие в заседании совета Республиканской партии Армении - в его ходе на должность премьер-министра страны и была выдвинута кандидатура Сержа Саркисяна. Кортеж мэра из двух машин обстреляли из автоматов неизвестные, находившиеся в сером джипе без номеров. В результате были убиты водитель мэра и два его телохранителя, сам Вардан Гукасян, его заместитель Гагик Манукян и еще четыре человека получили ранения. Нападавших задержать не удалось.
В то же время некоторые аналитики называют далеко не случайной и смерть от сердечного приступа премьер-министра страны Андраника Маркаряна, который очень уж вовремя "освободил дорогу" Сержу Саркисяну. Как известно, для профессионалов в известной области выдать "ликвидацию" за сердечный приступ, откровенно говоря, не проблема. Особенно если учесть, что несколько лет назад точно так же от сердечного приступа скончался брат Левона Тер-Петросяна Тельман, директор "Разданмаша" - предприятия, через которое российское оружие в обход санкций ООН поставлялось в Сербию в годы балканской войны. Далее один за другим при весьма странных обстоятельствах ушли из жизни почти все фигуранты скандала, вспыхнувшего вокруг тайных поставок российского оружия Армении. И тут уже вряд ли стоит сомневаться, какими методами в ходе нынешней "выборной сессии" будет вершиться в Армении большая политика.