DİKTATURA ƏVƏZİNƏ TERROR
Martın 20-də ABŞ-ın rəhbərliyi ilə beynəlxalq hərbi koalisiyanın (təxminən, 300 min nəfər) İraqa daxil olmasından 4 il keçdi. Məlum olduğu kimi, həmin vaxt hərbi əməliyyatlara başlanmasının formal səbəbi Səddam Hüseyn reciminin kütləvi qırğın silahına malik olması, ən azı, onun yaradılması üçün vasitələr əldə etməsi, həmçinin, "Əl-Qaidə" terror şəbəkəsi ilə əlaqələrinin olması göstərilsə də, sonradan bu faktlar təsdiqini tapmadı. Bununla da Vaşinqtonu İraqa bu ölkənin neft yataqlarına nəzarəti ələ keçirmək məqsədi ilə hüjum etməkdə günahlandıranların mövqeləri kifayət qədər möhkəmləndi.
Axı bu Yaxın Şərq ölkəsi neft yataqlarının zənginliyinə görə, dünyada ikinji yeri tutur…
Pentaqonun hesablamaları
Hələ 2003-jü ilin martında amerikalıların əksəriyyəti İraqda müharibəni dəstəkləyirdi. Buna qarşı çıxanların etirazları isə kifayət qədər süst xarakter daşıyırdı. Lakin artıq ilin sonunda İraqa hərbi müdaxiləyə dəstək verənlərin sıraları kifayət qədər seyrəldi. 2005-ji ilin yanvarında ilk dəfə olaraq sözügedən müharibənin əleyhdarlarının sayı onun tərəfdarlarının sayını üstələdi. Elə o vaxtdan da Amerika ijtimaiyyətində İraq müharibəsinə qarşı çıxanların sayı getdikjə artır.
Bunun əsas səbəblərindən biri, yəqin ki, artıq Yaxın Şərqdə həlak olan amerikalı əsgər və zabitlərin sayının 3 mini ötməsidir.
Bəzilərinə isə təbii ki, 4 ildə müharibəyə 350 milyard dollardan artıq vəsaitin xərjlənməsi də təsir edir.
Bütün bunlarla yanaşı, qeyd etmək lazımdır ki, Pentaqon müharibəyə başlanmazdan əvvəl İraqda bu qədər müddət qalajağını qətiyyən düşünmürdü. ABŞ Müdafiə Nazirliyinin ekspertləri hesab edirdilər ki, Səddam Hüseyn reciminin müqavimətini qırmaq üçün jəmi üç həftə kifayət edəjək.
İlk baxışdan, onların proqnozları özünü tam şəkildə doğrultdu. Yəni, koalisiya qüvvələri 2003-jü il martın 9-da Bağdadı ələ keçirdi və bundan daha üç həftə sonra Jorj Buş İraq ərazisində əsas hərbi əməliyyatların başa çatdığını bəyan etdi.
Lakin elə bu məqamdan sonra Pentaqon ekspertlərinin proqnozlarının doğrulma əmsalı da azalmağa başlandı. Həmin an, əlbəttə ki, prezident Buş da müharibənin 4 illiyi ilə bağlı danışmalı olajağını güman etmirdi. Amma İraqdakı diktaturaya olan nifrət ölkənin etnik, dini və siyasi qüvvələrinin birləşməsinə səbəb ola bilmədi. Əksinə, onlar arasında ziddiyyət həndəsi silsilə ilə artmağa başladı. Üstəlik, buraya Qərbdən gəlmiş "qonaqlar"a olan nifrət də əlavə olundu və vəziyyət daha da gərginləşdi.
Bütün bunlar, artıq beşinji ildir İraqı tərk edə bilməyən amerikalılar üçün əsl tələ oldu.
Belə hesab olunur ki, İraqda zorakılığın artmasının daha bir səbəbi 2003-jü ilin yazında ölkənin silahlı qüvvələrinin buraxılmasıdır. Çünki bu qərar nətijəsində, çoxsaylı peşəkar hərbçi işsiz qaldı və onlar müxtəlif silahlı qrupların tərkibinə daxil oldular. Məsələn, radikal şiə lideri Müktəda əl-Sədr tərəfindən yaradılan "Mehdi Ordusu" əsas hədəf kimi qarşıya şiələrin düşməndən qorunmasını məqsəd qoyub. Özü də qruplaşma üzvləri "düşmən" dedikdə, həm yerli sünniləri, həm də Amerika hərbçilərini nəzərdə tutur. Ötən ilin noyabrında bu qrup İraqda sabitliyə jiddi təhlükə və maneə kimi qəbul edilməyə başlandı. Bağdadda dinlərarası zəmində törədilən çoxsaylı qətllərdə məhz "Mehdi Ordusu" günahkar bilinir.
Bu silahlı dəstə, eyni zamanda, nüfuzlu siyasi qüvvə kimi də qəbul edilir və onun tərəfdarlarının mövqeyinin nəzərə alınmaması mümkün deyil.
Uçurumun kənarında
Artıq İraqda növbəti terror aksiyasının törədildiyi haqda xəbərlər heç kəsi təəjjübləndirmir. Ən dəhşətlisi isə odur ki, hamı bu terror aktlarının qurbanlarının əksəriyyətinin dinj sakinlər olmasına da öyrəşib. 2007-ji il martın 1-də "Body Count" şirkətinin açıqladığı hesabata görə, müharibə başlanandan indiyədək həlak olan dinj sakinlərin sayı 60 mindən artıqdır. Bir çox ekspertlərin fikrinjə, hazırda İraq terrorçuların döyüş meydanına çevrilməklə yanaşı, həm də vətəndaş müharibəsinə səhnə olub. Söhbət hər şeydən əvvəl şiə-sünni qarşıdurmasından gedir və onlar hakimiyyət bölüşdürülməsi prosesi ilə yanaşı, neftlə zəngin ərazilərin nəzarətə götürülməsi uğrunda da bir-birləri ilə vuruşurlar.
Bu qəbildən olan qarşıdurma xüsusilə 2006-jı ilin fevralında Samirə şəhərində şiələrin müqəddəs ojaqlarından olan "Qızıl Məsjid"in (Əl-Əsgəri) partladılması ilə daha da qızışıb.
Bir müddət əvvəl isə İraqın Nazirlər Kabineti neftlə bağlı qanun qəbul edib. Sənədə əsasən, "qara qızıl"ın hasilatı və satışından əldə edilən gəlirlərin ədalətli bölüşdürülməsi nəzərdə tutulub. Lakin hələlik yeni qanunun ölkədə zorakılığın azalmasına hansısa təsiri nəzərə çarpmır.
Digər tərəfdən, bu il fevralın əvvəlində ABŞ Komandanlığı və İraq Silahlı Qüvvələrinin elan etdiyi yeni strategiya da (əsasən, Bağdadın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi sahəsində əlavə tədbirlər) özünü doğrultmayıb. Əksinə, bu qərar yaraqlıların yeni terror formaları "ijad etməsinə" səbəb olub. Məsələn, martda terrorçular xlorla dolu sisternləri partladıb və nətijədə, 350-dən artıq dinj sakin müxtəlif dərəjədə zəhərlənib.
Bağdadın rayonlarının birində isə partlayışların törədilməsinə uşaqlar jəlb olunub. Amerikalı general Maykl Barberonun sözlərinə görə, blokpostların birində hərbçilər içərisində iki uşağın da olduğu bir avtomobili saxlayıblar. Maşında uşaqları görən hərbçilər sayıqlığı itiriblər. Bir qədər sonra həmin avtomobil Bağdad bazarlarının birində partladılıb. İçəridəki uşaqlarla birlikdə…
Yaranmış situasiya iraqlıları yalnız fiziki məhvlə bağlı təhlükə ilə üz-üzə qoymayıb. Onlar həm də bir çox kommunal xidmətlərdən yararlana bilmirlər. Belə ki, ölkə əhalisinin 88%-i avtomobil və ya evinin qızdırılması üçün yanajaq əldə edə bilmir, 88% enerci təjhizatından narazıdır, 60% iraqlı isə hesab edir ki, ölkədə vəziyyət "pis" və ya "çox pis"dir. Bu nətijələr bir müddət əvvəl "Bi-bi-si", "AVS News", "ARD" və "USA Today"ın sifarişi əsasında keçirilmiş sorğu zamanı üzə çıxıb. Araşdırma müəllifləri belə nətijəyə gəliblər ki, iraqlıların əksəriyyəti öz gələjəyi ilə bağlı son dərəjə bədbindir və onlar ölkənin parçalanmasını istəmirlər.
Hələ 2005-ji ildə sorğuya qatılanların 64%-i bir ildən sonra həyatlarının müsbətə doğru dəyişəjəyinə ümid edirdisə, hazırda belə düşünənlər jəmi 35%-dir.
Son sorğunun nətijələri göstərir ki, daha çox bədbin düşünjələrə qapılanlar, əsasən, İraqın mərkəzi rayonlarının sakinləridir. Buraya əhalisinin əksəriyyətini sünnilərin təşkil etdiyi Bağdad da daxildir. Kürdlərin məskunlaşdığı şimal ərazilərdə isə respondentlərin 54%-i ailə vəziyyətlərinin yaxşı olduğunu bildirib.
Beləliklə, bu sorğu bir daha şiələrlə sünnilər arasında vəziyyətin gərgin olaraq qaldığını üzə çıxarıb.
Bununla yanaşı, dini mənsubiyyətlərindən asılı olmayaraq, rəyi soruşulanların böyük əksəriyyəti ölkənin dini və ya milli mənsubiyyətlərə əsasən parçalanmasının düzgün olmadığını bildirib.
İraqlıların 78%-i İraqda xariji ölkələrə məxsus hərbi qüvvənin saxlanmasına qarşıdır, özü də onlardan 69% hesab edir ki, xariji hərbçilər ölkədəki vəziyyəti daha da gərginləşdirir. Respondentlərin 35%-i koalisiya qüvvələrinin İraqı dərhal tərk etməsini istəyir.
İraq hakimiyyət strukturları ilə bağlı vəziyyətə gəlinjə, sünnilərin əksəriyyəti (58%-i) hesab edir ki, ölkəyə güjlü və ömürlük lider rəhbərlik etməlidir.
Şiələrin xeyli hissəsi isə (40%) islam dövlətinin yaradılmasını vajib sayır.
Demokratiyaya gəlinjə, buna 41% şiə və 38% sünni tərəfdardır. Onların əksəriyyətinin fikrinjə, hazırda İraqı daxili müharibəyə sövq edən Suriya, İran və Səudiyyə Ərəbistanıdır.
Bu sorğunun fonunda, təxminən, 2 milyonluq qaçqın ordusu böyük rəqəm hesab edilmir. BMT-nin məruzəsinə əsasən, onların əksəriyyətinin qida məhsulları və həkim köməyinə ehtiyajı var. Əhalinin əksəriyyəti isə işsiz olduğu üçün kasıblaşır.
Çətin düyün
Beləliklə, beynəlxalq koalisiya qüvvələrinin İraqa daxil olmasının nətijələri kifayət qədər mübahisəli xarakter alıb. Vaşinqtonun tənqidçiləri bu haqda danışarkən dönə-dönə xatırladır ki, müharibəyədək Bağdad dinj və kübar şəhər olub və orada insanlar, hətta gejələr belə küçədə rahat şəkildə hərəkət edə bilirdilər. Bundan başqa, müşahidəçilər bildirirlər ki, hazırda İraqda dini tolerantlıq yox dərəjəsindədir, yerli qadınlar isə amerikalıların buraya gəlməsinədək malik olduqları bir çox hüquq və azadlıqlardan məhrum ediliblər.
2003-jü il dekabrın 13-də həbs edilən Səddam Hüseynin edam olunması da eyni dərəjədə mübahisə doğurur. Həmin vaxt bütün dünya başında qırmızı beret olan səliqəli, bığlı hərbçini yox, qarışıq saqqallı, məzlum bir nəfəri gördü... Uzun illər İraqa rəhbərlik edən bu şəxs doğma Tikrit şəhəri yaxınlığındakı gizli zirzəmilərin birində gizlənsə də, ələ keçdi. 2006-jı il dekabrın 30-da isə Bağdaddakı hərbi bazanın ərazisində edam edildi.
Səddamın asılması prosesini əks etdirən videogörüntülərin ijtimaiyyətə nümayiş etdirilməsi əhali arasında jiddi təlaş, hətta intihar hallarına yol açdı. Yeri gəlmişkən, məhz koalisiya qüvvələrinin İraqa daxil olmasının 4-jü ildönümü günü İraqda daha bir sabiq dövlət adamı, eks-vitse-prezident Taxa Yasin Ramadan edam edildi. Xatırladaq ki, o, vaxtilə Səddam Hüseynin "sağ əli" sayılırdı.
Son zamanlar İraq müharibəsi haqda danışarkən, ölkədə vəziyyətin normallaşdırılması üçün prosesə İran və Suriyanın jəlb edilməsinin vajibliyi ilə bağlı fikirlər səslənir. Halbuki Vaşinqton bu ölkələrin hər ikisini terrorçuları dəstəkləməkdə günahlandırır. Amma Dəməşq və İranın prosesə jəlb olunması təklifi Beyker-Xemilton jütlüyünün rəhbərlik etdiyi İraqın öyrənilməsi qrupu tərəfindən irəli sürülüb.
Buna baxmayaraq, xüsusilə də Tehranla öz "haqq-hesab"ı olan Ağ ev hələ ki bu məsləhətə əməl etməyə tələsmir. Aydındır ki, həm İraq problemi, həm də İranın nüvə proqramı ətrafında yaranmış gərginlik eyni çətin düyündə birləşir. Buraya ərəb-İsrail münaqişəsini, Livanda "Hizbullah" qruplaşmasının təsirinin getdikjə artmasını, Əfqanıstanda "Taliban" hərəkatının qarşısıalınmaz fəaliyyətini və bir sıra digər faktorları da əlavə etmək olar.
Məsələn, Kərkük şəhərinin statusu ilə bağlı təyin olunan referendumun keçiriləjəyi vaxt yaxınlaşdıqja, ABŞ-Türkiyə münasibətlərində gərginlik artır. Ankara vəziyyətin belə gedişinin "İraq Kürdüstanı"nın yaradılması ilə nətijələnə biləjəyindən ehtiyatlanır və hesab edir ki, nətijədə, Türkiyənin özündə də kürd separatçıları yeni qüvvə ilə fəaliyyətə başlaya bilər.
Amma bütün bunlarla yanaşı, martın 12-də region ölkələri və Yaxın Şərq probleminə aidiyyəti olan dövlətlərin böhrandan çıxa biləjəklərinə müəyyən ümidlər də yaranıb. Söhbət İraqla qonşu ölkələr, ABŞ, BMT, İslam Konfransı Təşkilatı və Ərəb Dövlətləri Liqası da daxil olmaqla, 13 ölkənin iştirakı ilə keçirilən konfransdan gedir. Qeyd edək ki, həmin konfransda İraq sərhədlərinin qorunması, neft ixrajı və qaçqınlarla iş üzrə işçi qrupun yaradılması haqda razılıq əldə edilib.
Amma istənilən halda, İraqın gələjəyinin ABŞ-la bağlı olduğu aydındır. Vaşinqton hazırda kifayət qədər mürəkkəb durumda qalıb və onun İraqdan qoşunları çıxartması belə, çətin ki, İraqda situasiyanın düzəlməsi ilə nətijələnsin. ABŞ belə qərar verəjəyi halda, əksinə, vəziyyətin daha da qəlizləşəjəyi istisna olunmur.
Lakin demokratlar prezident Buşa təzyiqləri davam etdirir, amerikalı hərbçilərin geri qayıdajağı vaxtın konkret göstərildiyi qanunun qəbuluna israr edir.
Amma belə görünür ki, Buş bu "şərəfli iş"i özündən sonra Ağ evə rəhbərlik edəjək siyasi opponentlərinə miras qoyajaq.

TERRORIST ATTACKS REPLACE DICTATORSHIP
Exactly four years have passed (on 20 March) since the moment the international coalition troops (some 300,000 strong) led by the USA entered Iraq. The formal reason for the beginning of the military operation was the suspicion that Saddam Hussein's regime had weapons of mass destruction or at least the capability to produce them, and that the regime had contacts with the Al-Qaeda terrorist group. However, these charges were not corroborated and this only served to strengthen the position of Washington's detractors who said that the main drive behind the attack on Iraq was the desire to obtain control over its oil fields. It is a well known fact that Iraq possesses the world's second-largest oil reserves.
Pentagon's miscalculation
It is interesting that back in March 2003 the majority of Americans were in favour of the war in Iraq. Protest actions were quite low-key then. Yet by the end of 2003 far fewer people were supportive of the use of force in Iraq. The first time that the number of opponents of the war exceeded the number of its supporters was in January 2005. Since then the resentment of the American public has continued to grow. The main factor fostering this resentment is the fact that more than 3,000 American soldiers and officers have been killed in the Middle East. Some were impressed by the spending of over 350 billion dollars over the four years of the war.
However, the Pentagon initially did not plan to stay in Iraq for such a long period. Experts of the US Department of Defense believed that the resistance of Saddam Hussein's troops could be overcome in three weeks and their prediction proved to be absolutely correct. Coalition troops seized Baghdad as early as on 9 April 2003 and three weeks later, on 1 May, George Bush declared that the major military operations had been completed. But from this day on the Pentagon experts' forecasts proved wide of the mark. President Bush obviously never imagined that he would have to make a speech on the occasion of the fourth anniversary of Iraq's occupation by American troops.
Hatred of the toppled dictator failed to unite the various ethnic, religious and political groups. On the contrary, the tension between them is increasing in geometrical proportions. The considerable amount of hatred towards the Western "guests" has only added fuel to the fire. This turned out to be a trap for the US military, which has been forced to spend at least five years in Iraq.
It is believed that one of the reasons behind the surge in violence in the country was the disbanding of the armed forces in autumn 2003, when many professional servicemen lost their jobs. They were recruited by various groups pursuing clearly defined objectives. For instance, the "Mahdi Army", set up by radical Shia leader Muktada As-Sadr, has as its main objective the defence of the Shia population against both Sunnis and American soldiers. In November 2006 this formation was recognized as the most serious threat to stability in Iraq. It is considered responsible for numerous killings on religious grounds, mainly committed in Baghdad. At the same time, the "Mahdi Army" is considered to be an influential political force which has to be reckoned with.
Life "on the edge"
Reports of yet another terrorist attack in Iraq no longer surprise anyone. Furthermore, explosions and large numbers of civilian casualties are becoming a commonplace and this is frightening. The Body Count organization published a report on 1 March 2007 which put the number of civilian Iraqi casualties during military operations at 60,000. Many experts believe that in addition to being an excellent training ground for terrorists to hone their "skills", the developments in the country bear the hallmarks of a civil war. First of all, this concerns the conflict between Sunnis and Shias over sharing control of government and over oil-rich land. The conflict became especially intense in February 2006, when a Shia shrine - the Golden Mosque (al-Askari) was blown up in the town of Samarra. The Council of Ministers of Iraq recently endorsed a bill on oil which envisages fair distribution of income from the production and selling of oil. However, it has yet to be shown that new regulations can reduce the levels of violence in the country. The implementation of the new strategy (chiefly aimed at stepping up security in Baghdad) announced in February 2007 by the US command and the Iraqi armed forces, also does not seem to be very effective. On the contrary, these measures compelled militants to seek new ways of carrying out terrorist attacks. For example, cisterns containing chlorine were blown up in March, resulting in the poisoning of more than 350 civilians. US forces also report that children were involved in carrying out an explosion at a market in Baghdad. General Michael Barbero said that when servicemen stopped a car at a checkpoint it did not appear suspicious as there were children inside it. The car was later parked near a Baghdad market and blown up while the children were still inside.
The Iraqi populace suffers not only from the incessant risk of physical violence, but also from lack of access to many utilities. Some 88 per cent are unhappy with the power supply, 69 per cent complain about access to clean water, 88 per cent cannot find fuel for their car or for heating their homes and 60 per cent believe that the situation in the country is "fairly bad" or "very bad". These figures are the results of a recent sociological survey commissioned by the BBC, АВС News, ARD and USA Today. The authors of the survey concluded that the majority of Iraqis are very pessimistic about their future and do not want the country to fall apart. Whereas 64 per cent believed that their life would change for the better in 2005, the same figure now is just 35 per cent. People are most pessimistic in the central districts of Iraq, including Baghdad, where mostly Sunnis live. In the north of the country where Kurds live, 54 per cent said that the well-being of their families was good.
The results of the survey again confirmed that relations between Sunnis and Shias are increasingly tense. Still, the vast majority of those polled, regardless of their religious beliefs, said that division of the country along ethnic and religious lines would be wrong. Some 78 per cent of Iraqis are against the presence of foreign troops in their country and 69 per cent believe that these troops only worsen the security situation. At the same time, only 35 per cent want the coalition troops to leave Iraq immediately. As for the most desired form of government in Iraq, the majority of Sunnis (58 per cent) would like to see a strong, life-long ruler and a significant proportion of Shias (40 per cent) want an Islamic state. Only 41 per cent of Shias and 38 per cent of Sunnis want a democracy. Many of them tend to believe that Syria, Iran and Saudi Arabia are stirring up a civil war in the country. Against the backdrop of this survey one no longer thinks that the number of 2 million Iraqi refugees is too high a figure. According to a UN report, many of them need foodstuffs and medical aid. More and more people face poverty because of unemployment.
Tight knot
Thus the results of the intervention of the international coalition forces in Iraq remain a moot question. Detractors of Washington like to recall that pre-war Baghdad was a peaceful, secular city where people could walk safely, even late at night. Observers note that levels of religious tolerance have sharply declined in the country and Iraqi women have lost many of the rights and freedoms which they could exercise before the Americans came.
The decision to execute Saddam Hussein, who was detained on 13 December 2003, also remains controversial. The world saw a hunted man with a ruffled beard, rather than the slim, moustached strongman in his famous red beret. The former master of Iraq was hiding in a secret place not far from his native town of Tikrit. He was hung at an Iraqi military base on 30 December 2006. The video recording of his execution entered the public domain and caused a wave of criticism and suicides among people who watched as Hussein prepared to face his death. Incidentally, exactly on the fourth anniversary of the occupation by the US troops the former vice-president of Iraq, Takha Yasin Ramadan, was executed as well. He used to be called Hussein's right-hand man.
Recently more people support Syria and Iran's involvement in ensuring security in Iraq, although Washington accuses those countries of abetting the Iraqi militants. This proposal was a tenet of the so-called Baker-Hamilton report of the Iraqi Study Group. But the White House is in no hurry to follow this advice, especially since it has some scores to settle with Tehran. It is understandable that in many ways the situation in Iraq and the Iranian nuclear programme crisis are the same tight knot, which also includes the Arab-Israeli conflict, the growing influence of Hezbollah in Lebanon, the "unbeatable" Taliban movement in Afghanistan, as well as a number of other factors. For example, relations between the USA and Turkey are becoming increasingly tense as the referendum on the status of the town of Kerkuk comes closer. Ankara fears that the current situation in northern Iraq may result in the formation of a so-called Iraqi Kurdistan, which in turn could give impetus to the Kurdish separatists within Turkey itself.
Still, there was some hope on 12 March that the regional countries, as well as the states intensively involved in Middle Eastern politics, would manage to find a way out of the crisis. This arose during a conference of 13 countries: those neighbouring Iraq, as well as the USA, UN, the Organization of the Islamic Conference and the League of Arab States. Agreement was reached during the conference to set up working groups on the protection of Iraq's borders, the import of oil and on refugees.
Nevertheless, it is clear that Iraq's future is still in the hands of the USA. Washington finds itself in a peculiar situation because a withdrawal of the American troops from this Middle Eastern country would hardly be enough to rectify the security situation in Iraq. It is more likely that the situation will only deteriorate. However, Democrats continue to pile pressure on the president, seeking to push through a bill setting deadlines for the return home of the American servicemen. Yet George Bush seems set to leave this "honorary mission" to his political opponents who will replace him in the White House. The fate of the Iraqis remains extremely uncertain.