İşğal altındakı Dağlıq Qarabağ qanunla problemi olan şəxslərin məskəninə çevrilib
Rəsmi Bakının dəfələrlə etdiyi xəbərdarlıqlara baxmayaraq, Böyük Britaniya hökuməti Qarabağ separatçılarının mənfur lideri Bako Saakyanın Dumanlı Albion sahillərinə səfərinin qarşısını almaq üçün heç bir addım atmadı. Ötən həftə "Dağlıq Qarabağın de-fakto prezidenti" (Britaniya tərəfi onu məhz bu cür təqdim edib) Londonda olub, orada Kral Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunda (Chatham House) çıxış edib, Britaniya parlamentində görüşlər keçirib. Britaniya tərəfi Saakyanın səfərinin Ermənistan Respublikasının pasportunu daşıyan adi şəxsin turist səfərindən başqa bir şey olmadığını, onun Londonda keçirdiyi görüşlərin isə rəsmi xarakter daşımadığını desə də, fakt faktlığında qalır. Britaniya tərəfinin getdiyi yeganə güzəşt B. Saakyanın iştirakı ilə keçiriləcək dinləmələr haqda məlumatın Chatham House-un saytından bir neçə gün sonra da olsa, götürülməsidir. Daha sonra Azərbaycanın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Bakının cavab addımı kimi Dağlıq Qarabağın azərbaycanlı icmasının nümayəndələrinin də Chatham House-a dəvət olunmasına çalışdığını söyləyib. Məqsəd britaniyalıların regiondakı vəziyyətlə bağlı alternativ fikirləri dinləməsinə nail olmaqdır.
Beləliklə, 1990-cı illərin əvvəllərində Qarabağ müharibəsində yol verdiyi azğınlıqlara görə Bakıda hərbi cinayətkar sayılan Saakyana Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli perspektivləri haqda fikirlərini bildirmək imkanı yaradılıb. Halbuki o, bu münaqişənin həllində heç bir rola malik deyil.
Maraqlıdır ki, Azərbaycan tərəfinin mövqeyini ifadə etmək üçün diskussiyalara qatılmağa çalışan Avropa-Azərbaycan Cəmiyyətinin (TEAS) üzvləri görüşə buraxılmayıblar. "Uzun müddətdir Kral Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunun üzvü olsaq da, siz bizim görüşə qatılmağımıza imkan vermədiniz, siyasi zorakılıqlar sahəsində təcrübəli mütəxəssisin diskussiyalara qatılmasını əngəllədiniz", - deyə təşkilatın bəyanatında bildirilir.
Dağlıq Qarabağın əsas cinayətkar ekstremistinin öz "respublika"sının sülh idealları haqda danışdığı bir vaxtda isə onun rejiminin daha bir carçısı peyda olub. Və bu carçının da qanunla işi yoxdur. Söhbət Rusiyanın kriminal dairələrində yaxşı tanınan, çoxdan hüquq mühafizə orqanlarının hədəfində olan oliqarxdan, aqressiv millətçiliyin sponsoru və ideoloqu sayılan German Sterliqovdan gedir.
Məlumdur ki, Rusiyanın ilk milyonçularından sayılan, ali təhsili olmayan German Sterliqov Rusiyada ilk ticarət birjası "Alisa"nın (sahibkarın sevimli itinin şərəfinə belə adlandırılıb) yaradıcısıdır. Həmkarlarının sözlərinə görə, buna görə o, "Küçük" ləqəbi də qazanıb. Sterliqov bir neçə qeyri-adi, yəqin ki, ona görə də ömrü uzun olmayan ictimai layihənin də təşəbbüskarıdır. O, gücünü siyasətdə də yoxlayıb. Məsələn, 2002-ci ildə Krasnoyarsk vilayətinin qubernatoru vəzifəsi uğrunda mübarizəyə qoşulmuş, bir il sonra isə Moskva meri postunu tutmağa çalışmışdı. Lakin bu, qeyri-adi sahibkar hər iki kampaniyaya... tabutçu imici ilə qatılmışdı. Əksər krasnoyarsklı əcaib namizədin seçkiqabağı şüarlarını yaxşı xatırlayır: "Hara qaçırsan, ay qoğal? - Özümə tabut axtarıram!" və ya "Siz bizim tabutlarımıza pəhrizsiz və aerobikasız yerləşəcəksiniz". Sterliqov hər iki seçkidə iflasa uğrayıb.
Ümumiyyətlə, Dağlıq Qarabağın yeni sakininin həyatında qəribəliklər çox olub. Bizi maraqlandıran isə onun həyatının başqa bir epizodudur. Məhz həmin epizoda görə sahibkar Dağlıq Qarabağın cinayətkar rejimindən sığınacaq istəməli olub. Sterliqov 2004-cü ildə ailəsilə birlikdə Moskvadan Mojayski rayonuna köçüb, orada onun üçün ayrılmış torpaqlarda təsərrüfatla məşğul olub. Rusiyanın ilk milyonçusu fermerə çevrilib. Lakin internetdə və müxtəlif KİV-də hələ də yer almaqda olan məlumatlara görə, onun ferması millətçilər üçün məşq düşərgəsi olub. Burada təlim keçən millətçilər sonradan bacarıqlarını "Rusiya ruslar üçündür!" şüarının həyata keçirilməsi işində istifadə edirlərmiş. Paradoksal olsa da, "xaçiklər" arasında sığınacaq tapmış Sterliqov "etnik və dini baxımdan həmcins olan Rusiya"nın rəhbəri olmağa hazırlığını dilə gətirib. O, RMHT ("Rus millətçilərinin hərbi təşkilatı") adlı ekstremist təşkilatla da yaxşı əlaqələrə malikdir. Bu qurumun əsas hədəfi bu gün qəzəbə gəlmiş biznesmenin yaltaqlandığı şəxslərdən təmizlənməsidir. 2014-cü ilin mayında o tanınmamış "Luqansk Xalq Respublikası"nın vətəndaşlığını qəbul etmək niyyətini açıqlamışdı. Görünür, bu istəyinə veriləcək cavabı gözləməyən Sterliqov postsovet məkanının digər "boz zonası" olan Dağlıq Qarabağda peyda olmaq qərarına gəlib. Hər halda, hazırda oradakı separatçı rejim hər hansı əcnəbinin, hətta kriminal keçmişə malik olan şəxslərin belə, Qarabağa gəlişini bölgənin dünya tərəfindən tanınması kimi qiymətləndirir. Sterliqovun Azərbaycanın işğal altındakı torpaqlarında məskən salmaq istəyi isə əslində anlaşılandır. Bəlkə də, o, ümumiyyətlə, Dağlıq Qarabağ haqda heç bir məlumata malik deyil. Güman ki, o, Azərbaycanın qədim şəhəri, pafosla "insan dəyərləri" haqda danışdığı Şuşada nə qədər günahsız insanın qanının axıdılğını bilmir. Hər halda, "Övladını məktəbə yalnız uşağa heç bir sevgisi olmayan debil verə bilər" fikri də məhz Sterliqova məxsusdur.
Amma yox, yəqin ki, qaranlıq sövdələşmələr sahəsində böyük təcrübəyə malik Sterliqov haraya getdiyini yaxşı bilir. "Ziddiyyətli tərcümeyi-hala malik German Sterliqov Azərbaycanın Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş ərazisinə yollanmazdan əvvəl bu ərazilərin Ermənistan bankları vasitəsilə çirkli pulların yuyulması, kriminal fəaliyyət üçün əlverişli məkan olduğunu eşitməyə bilməzdi", - deyə Azərbaycan XİN-in mətbuat katibi Hikmət Hacıyev bildirib. Onun sözlərinə görə, Sterliqovun adı "qara siyahı"ya salınıb və Azərbaycanın ərazi bütövlüyününə etinasızlıq göstərən bu şəxs bundan sonra respublika ərazisinə daxil ola bilməz.
Sterliqov Ermənistanın işğalı altında olan Dağlıq Qarabağda ikinci qəsəbə salmaq niyyətindədir. Onun xanımı isə orada "Alyona Sterliqovanın yüksək Qarabağ modalar evi" yaratmağı düşünür. Amma bu planlar, çətin ki, baş tutsun. Vəkil Aleksey Sklyarenkonun sözlərinə görə, istintaq biznesmenin ekstremist RMHT təşkilatı ilə əlaqələrini üzə çıxararsa, o, 15 ilədək azadlıqdan məhrum oluna bilər. "RMHT-nin bəzi üzvləri 209-cu maddə ilə banditizmdə təqsirli bilinərək məsuliyyətə cəlb olunublar. Mütəşəkkil silahlı dəstənin üzvü olmağa görə 8 ildən 15 ilədək azadlıqdan məhrumetmə cəzası nəzərdə tutulur", - deyə vəkil qeyd edib.
Sklyarenko əmindir ki, ilkin istintaq orqanlarının Sterliqova ekstremist təşkilatla bağlı bir çox sualı yarana bilər. İstintaqın hansı nəticələri ortaya çıxaracağından asılı olaraq, biznesmenə qarşı ekstremist fəaliyyətinin təşkili (6 ilədək həbs) və ya cinayətkar dəstənin üzvü olmaq (4 ilədək həbs) faktı üzrə ittiham irəli sürülə bilər.
"KİV-də yer alan məlumatlara görə, Tixonov (RMHT-nin yaradıcılarında biri, ömürlük həbsdədir) Sterliqovun ekstremistlərin fəaliyyətini maliyyələşdirdiyinə dair ifadə verib. Yalnız bu, 3 ilədək azadlıqdan məhrumetməni nəzərdə tutur", - deyə vəkil Sklyarenko bildirib: "İstintaq biznesmenin RMHT-ni maliyyələşdirdiyini, təşkilat üzvlərinin təlimləri üçün yer ayırdığını sübuta yetirərsə, həbs müddətləri üst-üstə gəlinəcək. Bütün bu məsələlər orqanlarda müzakirə olunacaq, araşdırmalar nəticəsində qərar çıxarılacaq".
German Sterliqovun köməkçisi Palina Sirota isə biznesmenin tanınmamış respublikaya - Dağlıq Qarabağa qaçmasının əsl səbəbinə eyham vurub. "Onu getməyə ciddi hadisələr vadar edib. Yox, bu, banditlər deyil. Söhbət daha yuxarı səviyyələrdən gedir", - deyə Sirota qeyd edib. Yəqin ki, biznesmen Dağlıq Qarabağda rus femidasının əlinin ona çatmayacağını düşünür.
Rusiya hökumətinin axtarışda olan şəxsi tapmaq və cəzalandırmaq təcrübəsini nəzərə alsaq, Sterliqovun Qarabağ səfərinin dramatik sonluqla bitəcəyinə əmin ola bilərik.
İndi qayıdaq Bako Saakyanın London səfərinə. Dünyanın aparıcı fövqəldövlətlərindən birinin hərbi cinayətkarlarla oynadığı bir vaxtda Dağlıq Qarabağın kriminal rejiminin mövcud imici daha da güclənir: o, son dərəcə şübhəli tərcümeyi-hala malik şəxslər üçün sığınacağa çevrilir. Britaniya hökumətinin mövqeyi məyusluqdan başqa heç nə yarada bilməz. Rəsmi London Ukraynadakı separatçılara qarşı barışmaz mövqe sərgiləyir, Krımda və Donbasdakı separatçı rejimin fəallarına qarşı bütün mümkün sanksiyalardan istifadə edir. Britaniyanın "DXR" və "LXR"in liderləri Aleksandr Zaxarçenkonun və İqor Plotniskinin Birləşmiş Krallığa səfərlərinə razılıq verməsini təsəvvür etmək mümkündürmü? Çətin. Bəs, bu icazə Dağlıq Qarabağdakı separatçı rejimin əsas üzvlərindən biri olan Bako Saakyana hansı məntiqlə verilir? Axı, o, Azərbaycanın Böyük Britaniya da daxil olmaqla, bütün dünya tərəfindən tanınmış ərazisinin bir hissəsində törədilmiş hərbi cinayətlərin fəal iştirakçısı olub.
Tarix göstərir ki, terrorçularla oynama siyasəti yaxşı nəticə vermir. Hazırda Yaxın Şərqdə və dünyanın digər regionlarında yaşananlar terrorçuların doğmalara və yadlara bölünməsinin hansı nəticələr verdiyini göstərir. Bu siyasət sonda onların özlərinə qarşı çevrilir. Azərbaycan illərdir ki, işğal altında olan, Bakının nəzarət edə bilmədiyi Dağlıq Qarabağ və daha 7 rayonun Ermənistan tərəfindən nəzarətsiz zonaya çevrildiyini, orada narkobiznes, terrorçuluq və digər mütəşəkkil cinayətkarlığın transsərhəd növləri üçün münbit şəraitin yaradıldığını bəyan edir. Əgər Britaniya Azərbaycandakı böyük iqtisadi maraqlarına zidd olaraq respublikaya təzyiq vasitəsi kimi "Qarabağ kartı"na əl atırsa, bu kart ona qalibiyyət gətirməyəcək.

Оккупированный Нагорный Карабах подтверждает свой статус территории, где находят убежище все те, у кого проблемы с законом
Вопреки неоднократным предостережениям официального Баку, правительство Великобритании не сделало ничего, чтобы предотвратить визит одиозного лидера карабахских сепаратистов Бако Саакяна на берега Туманного Альбиона. На минувшей неделе "де-факто президент Нагорного Карабаха" (именно так его представила британская сторона) посетил Лондон, где выступил в Королевском институте международных отношений (Chatham House), а также провел встречи в стенах британского парламента. Несмотря на заверения британской стороны, что визит Б.Саакяна является нечто вроде туристической поездки обычного обладателя паспорта Республики Армения, а все его встречи не носят никакого официального характера, факт остается фактом. Единственная уступка, на которую пошла британская сторона, было изъятие извещения о грядущих слушаниях с участием Б.Саакяна, которое несколько дней успело покрасоваться на сайте Chatham House. Позднее глава МИД Азербайджана Эльмар Мамедъяров сообщил, что в качестве ответного шага Баку пытается добиться приглашения в Chatham House представителей азербайджанской общины Нагорного Карабаха, чтобы британцы могли узнать альтернативные взгляды на ситуацию в регионе.
Итак, лидеру карабахских сепаратистов, которого в Баку за бесчинства в ходе карабахской войны в начале 1990-х годов признали военным преступником, дали таки возможность изложить свои взгляды на перспективы урегулирования нагорно-карабахского конфликта, в котором он ничего не решает.
Примечательно, что при этом представители Общества Европа-Азербайджан, пожелавшие принять участие в дискуссиях для выражения позиции азербайджанской стороны, не были допущены на встречу. "Несмотря на то, что на протяжении долгого времени мы являемся членами Королевского института международных отношений, вы отказали нам, предпочтя присутствие опытного специалиста в сфере политики насилия", - говорится в сообщении организации.
А пока главный экстремист-преступник Нагорного Карабаха вещал о мирных идеалах своей "республики", у его режима объявился новый глашатай, у которого также нелады с законом. Речь идет о хорошо известном в криминальном сообществе России и давно находящемся на примете у правоохранительных органов олигархе, а по совместительству также спонсоре и идеологе агрессивного национализма Германе Стерлигове.
Известно, что один из первых российских миллионеров с незаконченным высшим образованием Герман Стерлигов известен как основатель первой в России товарной биржи "Алиса" (названной в честь любимой собаки предпринимателя), за что он, со слов его коллег, даже получил прозвище "Щенок". Он также инициатор нескольких экстравагантных и, наверное, потому недолговременных общественных проектов. Стерлигов даже пробовал силы в политике. В частности, в 2002 году он баллотировался на выборах губернатора Красноярского края, а годом позже - мэра Москвы. В обеих кампаниях эксцентричный предприниматель выступал в имидже… гробовщика. Многие красноярцы до сих пор помнят странные слоганы чудаковатого кандидата "Куда ты скачешь, колобок? - Спешу купить себе гробок!" или "Вы поместитесь в наши гробики без диеты и аэробики". Впрочем, на всех выборах Стерлигов с треском провалился.
Вообще, в жизни новоявленного жителя Нагорного Карабаха было много странностей, но нас интересуют другие эпизоды его жизни, из-за которых он вынужден был искать убежища у преступного режима Нагорного Карабаха. Стерлигов в 2004 году уехал с семьей из Москвы в Можайский район, где вел хозяйство на выделенных ему землях. Фермер из первого русского миллионера получился тот еще, но в Интернете и разных СМИ до сих пор ходят слухи, что его ферма служила тренировочной базой для националистов, которые использовали потом свои навыки для претворения в жизнь лозунга "Россия для русских". Парадоксально, но нашедший прибежище среди "хачиков" Стерлигов заявлял о своей готовности стать руководителем "этнически и конфессионально однородной Руси" и известен тесными связями с экстремистской организацией БОРН ("Боевая организация русских националистов"), которая главной своей целью ставит очищение России от всех тех, в чьем окружении сегодня опальный бизнесмен поет дифирамбы. В мае 2014 года Стерлигов заявил о желании принять гражданство самопровозглашенной "Луганской народной республики". Видимо, не дождавшись ответа, Стерлигов решил попытать счастья в другой "серой зоне" постсоветского пространства - Нагорном Карабахе, где любого приезжего иностранца, даже с криминальным прошлым, воспринимают как свидетельство своего международного признания. Что до самого Стерлигова, решившего обосноваться на оккупированных землях Азербайджана, то этот его шаг не должен вызывать недоумения. Не удивлюсь, если он вообще не знал, что из себя представляет Нагорный Карабах и сколько крови невинных жертв пролито в древнем азербайджанском городе Шуше, из которого Стерлигов пафосно говорил о "человеческих ценностях". По крайней мере именно ему принадлежит изречение "Только дебил, который не любит своего ребенка, отдает его в школу".
Хотя нет, имеющий богатый опыт темных сделок Стерлигов наверняка знал, куда едет. "Герман Стерлигов, который имеет противоречивую биографию, прежде чем отправляться на оккупированные Арменией территории Азербайджана, не мог не знать о том, что эти территории являются благоприятным местом для отмывания грязных денег посредством банковской системы Армении и для осуществления криминальной деятельности", - сказал глава пресс-службы МИД Азербайджана Хикмет Гаджиев. Он же сообщил, что имя Стерлигова было внесено в "черный список" и тем самым за пренебрежение к территориальной целостности Азербайджана въезд на территорию республики ему отныне закрыт.
Стерлигов намерен построить в оккупированном Арменией Нагорном Карабахе вторую слободу, а его супруга - "Дом высокой карабахской моды Алены Стерлиговой". Между тем этим планам вряд ли суждено осуществиться. По словам адвоката Алексея Скляренко, если следствие выяснит, что бизнесмен причастен к деятельности экстремистской организации БОРН, Стерлигов может получить до 15 лет тюрьмы. "Некоторые участники БОРН привлекались по 209-й статье за бандитизм. Санкции за участие в вооруженной организованной банде - это от 8 до 15 лет лишения свободы", - отметил Скляренко.
Адвокат выразил уверенность, что у органов предварительного следствия к Стерлигову может возникнуть много вопросов по делу об экстремистской организации. В зависимости от того, что покажут следственные проверки, бизнесмену могут предъявить обвинение по факту организации деятельности экстремистов (до 6 лет лишения свободы) или участия в преступной организации (до 4 лет).
"По данным СМИ, Тихонов (один из основателей БОРН, осужден пожизненно) дал сведения, что Стерлигов финансировал деятельность экстремистов, а это уже подпадает под другую статью - до 3 лет", - добавил адвокат Скляренко. При этом он отметил: если следствие докажет, что бизнесмен и финансировал БОРН, и предоставлял площадку для тренировок членов этой организации, то сроки будут частично суммироваться.
"Все эти обстоятельства будут обсуждаться органами, в результате проверок будет принято решение", - подчеркнул адвокат.
Помощница Германа Стерлигова Полина Сирота намекнула на истинные обстоятельства бегства бизнесмена в Нагорный Карабах - непризнанную "республику", куда, возможно, надеется беглец, до него не дотянутся руки российской Фемиды. "Уехать его вынудили серьезные обстоятельства. Это не бандиты, нет, это уровень выше", - рассказала она.
Памятуя о способностях российских властей находить и наказывать разыскиваемых лиц, где бы они ни находились, можно быть уверенным, что карабахский вояж Стерлигова ждет драматическая концовка.
Но вернемся к теме визита Б.Саакяна в Лондон. Пока одна из ведущих держав мира заигрывает с военными преступниками, криминальный режим Нагорного Карабаха лишь подтверждает свой имидж, предоставляя убежище лицам с весьма сомнительной репутацией. Позиция британских властей ничего, кроме разочарования, вызывать не может. Официальный Лондон непримирим к сепаратистам в Украине, подвергая всяческим санкциям активистов сепаратистского движения в Крыму и на Донбассе. Можно ли представить себе, чтобы Британия дала разрешение на въезд лидерам сепаратистских режимов "ДНР" и "ЛНР" Александру Захарченко и Игорю Плотницкому? Вряд ли. Так почему это разрешается одному из наиболее деятельных членов сепаратистского движения в Нагорном Карабахе, который принимал активное участие в совершении военных преступлений на части территории, признанной азербайджанской всем миром, включая также Великобританию?
История показывает, что политика заигрывания с террористами до добра не доводит. Нынешние события на Ближнем Востоке и в других регионах мира показывают, к чему приводит деление террористов на своих и чужих. Эта политика в конечном счете оборачивается против них самих. Азербайджан уже на протяжении многих лет поднимает вопрос о том, что неконтролируемая им территория, охватывающая Нагорный Карабах и еще семь оккупированных его районов, превращена Арменией в бесконтрольную зону, где созданы все условия для наркобизнеса, терроризма и прочих трансграничных проявлений организованной преступности. Если Британия, в ущерб своим огромным экономическим интересам в Азербайджане, избрала "карабахскую карту" в качестве меры давления на республику, то эта карта заведомо проигрышная.