YAXIN ŞƏRQ: ARXEOLOQLAR NƏ TAPIBLAR?
Qüdsdə hər həftənin cümə günü yenidən ciddi təhlükəsizlik tədbirləri görülür, müsəlmanlar üçün Məkkə və Mədinədən sonra üçüncü müqəddəs yer sayılan Əl-Əksa məscidində Cümə namazı qılmağa isə yalnız ahılyaşlı qadın və kişilər buraxılır. Çünki burada baş verən toqquşmalarda yalnız cavan kişilər və gənclər deyil, gənc xanımlar da polis əməkdaşlarını daş qalaq edirlər. Gərginliyə səbəb isə... arxeoloji qazıntılar olub.
Hər şey nahaqdan başladı. Üç il əvvəl güclü qar və zəlzələ nəticəsində Məğrib qapılarına aparan piyada körpüsü uçdu. Əvvəlcə o, ağacdan hazırlanan müvəqqəti keçidlə əvəzlənsə də, sonradan orada etibarlı və həmişəlik körpünün inşa edilməsi qərara alındı. Amma bunun üçün tikinti yerində arxeoloji axtarışlara ehtiyac yarandı.
İsrail KİV-in verdiyi məlumata görə, bu qazıntılar artıq Qüds məbədinin dəqiq yeri haqda fərziyyələrdən birini təsdiqləyib. Qazıntı yerindən yeni maddi sübutlar tapan Avropa Universitetinin arxeologiya fakültəsinin professoru Yosef Patrixu iddia edir ki, müqəddəs məbədin əsas binası həqiqətən də "Kədər divarı"nın cənub-şərqində yerləşib. Məbəd dağının cənub hissəsində isə su üçün nəhəng rezervuar aşkar olunub və tədqiqatçıların fikrincə, bu, yaxın ərazidə qurbangahın olduğunun göstəricisidir. İsrail mətbuatının yazdığına görə, alimlər hesab edir ki, Əl-Əksa və Kubba-əs-Səhra məscidlərinin inşa olunduğu qayalıq massiv Qüds məbədinin yerləşdiyi ərazidən kənarda olub.
Son dəqiqləşmələr Qüdsün tarixi ətrafındakı mübahisələr fonunda xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Qüds məbədi həmin Məbəd dağında, bu gün Əl-Əksa və Kubba - əs-Səhra məscidlərinin yerləşdiyi ərazidə olub və Qüdsdə bu tarixi-coğrafi reallıqdan siyasi kozır kimi istifadə etməyə çalışan fanatiklər heç də az deyil. Sağlam düşüncəli siyasətçilərin Əl-Əksa və Kubba-əs-Səhra məscidlərinin qalanın üzərinə dayanmadığı və onların altında heç nəyin olmaması haqda xəbərdarlıqları da fanatların, daha dəqiqi, siyasi spekulyantların qarşısını ala bilməyib. Halbuki məscidlərin təhlükədə olması şüarından aktiv istifadə olunacağını proqnozlaşdırmamaq mümkün deyildi.
Bir sözlə, başlanılan qazıntılar növbəti siyasi gər-ginliyin başlanmasına səbəb olub. HƏMAS lideri Xaled Maşal İsrailin Əl-Əksa məscidi ətrafında apardığı qazıntı işlərini "odla oynamaq" kimi qiymətləndirib. "Düşmənə sərt xəbərdarlıq etmək istəyirəm. 2000-ci ildə Əl-Əksanın Şaron tərəfindən murdarlanması intifadaya səbəb olmuşdu və İsrail rəhbərliyi bundan özü üçün nəticə çıxarsın. Onlar müqəddəs məscidin murdarlanmasının nələrə yol açacağından xəbərdardırlar. Bu, odla oynamaqdır", - deyə Maşal Suriya paytaxtında keçirdiyi mətbuat konfransında bildirib.
Fələstinin "Əl-Əksa Şəhidləri Briqadası" (FƏTH) terrorçu qruplaşmasının da bəyanatında bildirilir ki, İsrail Məbəd dağında işləri dayandırmasa, sinaqoqların partladılmasına başlanılacaq. Terrorçular vətəndə və ondan kənarda yaşayan fələstinliləri baş verənlərə qarşı kütləvi etiraz aksiyalarına başlamağa da çağırıb.
Qeyd edək ki, Maşalın söz açdığı "2000-ci ildə Əl-Əksanın murdarlanması" məsələsi təsadüfən xatırlanmır. Söhbət həmin vaxt sağçı müxalifətin lideri olan Ariel Şaronun Məbəd dağında gəzintiyə çıxmasından gedir. Amma məsələ ondadır ki, həmin vaxt nə Şaron, nə də onu müşayiət edən şəxslər məscidin içərisinə daxil olmayıb, həmçinin, heç bir təhqiredici, qaydalara zidd hərəkətə yol verilməyib. Amma əgər Azərbaycanda, Türkiyədə, Misirdə qeyri-müsəlman məzhəbinə aid insanların məscidə daxil olmasına icazə verilirsə, Qüdsdə hər şey əksinədir. Məlumat üçün qeyd edək ki, İstanbulda Sultan Məhəmməd və Süleymaniyyə, Qahirədə Məhəmməd Əli məscidləri turistlərin ən çox sevdiyi məkanlar sırasına daxildir. Türkiyədə qeyri-müsəlman turistlərə, hətta Topqapı məscidinə girişə də icazə verilir. Qeyd edək ki, müsəlmanlar üçün müqəddəs sayılan əşyalar, həmçinin, Məhəmməd Peyğəmbərə məxsus silah, onun dişi və saqqalından olan tük, Kəbədəki müqəddəs məbədin açarları və s. məhz Topqapı məscidində saxlanılır. Burada axundlar fasiləsiz olaraq Quran oxuyur, bir neçə dildə yazılan lövhəciklərdə isə turistlərin nəzərinə çatdırılır ki, onların ətrafında müsəlman zəvvarların olduğunu unutmasınlar və onların dini hisslərinə hörmətlə yanaşsınlar.
Artıq qeyd etdiyimiz kimi, Qüdsdə vəziyyət tamamilə fərqlidir: Əl-Əksa və Kubba-əs-Səhra məscidləri qeyri-müsəlmanların üzünə bağlıdır və onların Məbəd dağında peyda olmaları fələstinli "islamın təmizliyinin müdafiəçiləri" tərəfindən "məscidin murdarlanması" kimi qiymətləndirilir.
Bununla yanaşı, müşahidəçilər başqa bir məqama da diqqət çəkir. Fələstin liderləri indiyədək İsrail rəhbərliyinə dəfələrlə xəbərdarlıq edib ki, aparılan qazıntı işləri çox qədim məscidi uçmaq təhlükəsi il üz-üzə qoyur. Lakin İsrail iddia edir ki, bütün bunlar təbliğatdan başqa bir şey deyil. Onların sözlərinə görə, qazıntı işləri heç bir təhlükə yaratmır və heç kəsin məscidləri uçurmaq fikri yoxdur. Üstəlik, burada aparılan işlər əgər doğrudan da ətrafdakı qədim tikililərə təhlükə yaratsa, bu, ilk növbədə, yəhudilərin ən müqəddəs ziyarətgahı olan "Kədər divarı" üçün təhlükəlidir, nəinki müsəlmanların müqəddəs yerləri...
Baş verənlərin həqiqətən də "Əl-Əksa"nın taleyindən narahatlıqdan doğduğunu, yoxsa adi təxribatçı "piar" olduğunu aydınlaşdırmaq istəyən müşahidəçilər, bu zaman 1996-cı ildə "Həsmənilər tuneli"nin turistlərin üzünə açılması zamanı baş verənləri xatırladırlar. O zaman Qüdsdəki müsəlman ziyarətgahlarının yaxınlığında olan bu tunelin açılması ciddi narazılıqlara yol açdı və hətta onlarla insanın ölümünə səbəb olmuş toqquşmalarla nəticələndi. O zaman da radikal müsəlman təşkilatları bu tunelin Əl-Əksa məscidi üçün təhlükə yaratdığını bildirirdilər. Amma bu tunel, daha dəqiq desək, kəhrizi təmizlədilər və ərəb kvartallarına istiqamətləndirdilər. Sonradan bu su hövzəsi turistlərin ən çox gəzdiyi əraziyə çevrildi ki, bundan da ilk növbədə çoxsaylı ərəb restoranları qazandı. Düzdür, tuneli bir qədər uzatdılar, amma bu işlər Məbəd dağından xeyli aralıda aparıldı.
Nəhayət, İsraildə bildirirdilər ki, tunel Məbəd dağındakı məscidlərlə müqayisədə "Kədər divarı"na daha yaxındır və çətin ki, "sionistlər"in öz müqəddəs ziyarətgahlarına təhlükə doğuran hansısa layihə reallaşdıraydılar.
Bu yerdə ritorik sual yaranır - bu tunel nə vaxt daha təhlükəlidir - "torpaqdakı adi deşik" kimi unudulduğu dövrdə, yoxsa onun təhlükəsizliyinin turizm standartlarına uyğunlaşdırılmasından sonra? Amma bu arqumentlərə heç kəs qulaq asmaq istəmirdi. Çünki radikallar İslam ziyarətgahlarının qorunması ilə bağlı növbəti "siyasi sifarişi" yerinə yetirirdi.
İndi isə arxeoloji qazıntılar vəziyyəti yenidən son dərəcə gərginləşdirib və ərəb liderlərinin hiddətinə səbəb olub. Əvvəlcə həmin şəxslər aparılan qazıntı işlərinə Əl-Əksa məscidi üçün potensial təhlükə kimi baxırdılar. Lakin coğrafi və geoloji reallıqların bu işlərin, əslində, məscidlərə deyil, yəhudilərin müqəddəs məkanı olan "Kədər divarı"na təhlükə yarada biləcəyi məlum olduqdan sonra, qazıntılar nəticəsində üzə çıxa biləcək islam dəyərləri məsələsi qaldırılmağa başlandı. Ən təhlükəlisi isə bu prosesə İranın da qoşulmasıdır. Bununla bağlı İranın dini lideri ayətulla Əli Xamnei bildirib ki, "islam ölkələri sionistləri bu əməllərinə görə peşman etməlidir". "Belə təhqiredici hadisəyə sükutla yanaşmaq olmaz. Müsəlman dünyası buna layiqli reaksiya verməyə borcludur", - deyə Xamenei İranda səfərdə olan "İslami cihad"ın liderlərindən biri olan Abdulla Ramadan ilə görüşündə bəyan edib.
İran parlamentinin 206 deputatı isə İsrailin əməllərinə qarşı bu ölkəyə nota verilməsinə dair məktubu imzalayıblar. İslam Respublikasının xarici işlər naziri Mənuçöhr Mottaki də baş verənlərə münasibət bildirib. Onun fikrincə, İsrailin Məbəd dağında qazıntılara başlaması ilə bağlı İslam Konfransı Təşkilatının təcili toplantısı çağırılmalıdır. "Əl-Əksa məscidi yaxınlığında qazıntılara başlanması İsrail rejiminin ekstremist mahiyyətini ifşa etdi. Onların siyasətinin mahiyyəti fələstinlilərə saymazlıq göstərilməsi, bütün müsəlmanlar üçün müqəddəs sayılan yerlərin təhqir olunmasından ibarətdir", - deyə Mottaki İslam Konfransı Təşkilatının baş katibi Ekmələddin İshanoğluna ünvanladığı məktubda qeyd edib: "İnanırıq ki, 57 müsəlman ölkəsini özündə birləşdirən yeganə beynəlxalq təşkilat olan İKT İsrailin bu aqressiyasına qarşı ciddi tədbirlər görəcək".
Artıq müşahidəçilər məsələyə ciddi yanaşmağı məsləhət görürlər. Onlar Danimarkadakı "karikatura qalmaqalı"nın İKT-də müzakirəsinin nə ilə nəticələndiyi unutmamağı tövsiyə edirlər.
Bütün bunlarla yanaşı, qeyd olunan qazıntı işləri ətrafında səs-küy Fələstindəki növbəti qarşıdurma fonunda vüsət alıb. Belə ki, həmin vaxt həm Yaxın Şərq, həm də dünya siyasətçilərinin diqqəti FƏTH və HƏMAS arasında sonda milli birlik hökumətinin yaradılması ilə bağlı razılığın əldə edildiyi Məkkə görüşünə yönəlmişdi. Düzdür, Məkkədə hər hansı razılığın əldə olunması haqda məlumatlar müxtəlif fələstinli qruplaşma liderləri tərəfindən təkzib olunur. Fələstin hökumətinin xarici maliyyə dəstəyi alıb-almayacağı da hələ sual olaraq qalır. İstənilən halda, Rusiya və ABŞ-ın bu məsələ ilə bağlı mövqeləri növbəti dəfə haçalanıb. Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov Yaxın Şərq "dördlüyü"nün üzvü kimi muxtariyyət rəhbərliyinin vasitəçilər tərəfindən təcrid duruma salınması haqda məlumatları təkzib edib: "Dördlük" nümayəndələrinin görüşünün nəticəsi olaraq qəbul edilən bəyanat balanslaşdırılıb və belə qərara gəlinib ki, yeni Fələstin hökumətinin "dördlüyün" meyarlarını qəbul etməsi üçün onların mükafatlandırılması, şirnikləndirilməsi vacibdir. Toplantıda dünyanın hər şeydən xəbərdar edilməsinin vacibliyi qeyd olunub, bu istiqamətdə atılmalı olan addımlar müəyyənləşdirilib. Buraya fələstinlilərə yardımların göstərilməsi də daxildir. Odur ki "dördlük" heç kimə qarşı boykot elan etməyib".
ABŞ-ın dövlət katibi Kondoliza Rays isə Fələstin rəhbərliyinə hər hansı dəstək haqda danışmağın hələ tez olduğunu bildirib. "Əvvəllər də söylədiyim kimi, hazırda bizim dəstəkləyə biləcəyimiz heç bir milli birlik hökuməti mövcud deyil", - deyə Birləşmiş Ştatların xarici siyasət idarəsinin rəhbəri qeyd edib. Bununla yanaşı, o, açıq şəkildə bildirib ki, Vaşinqton hələ Fələstinin yeni hökumətini tanımaq, xüsusilə də onlara maliyyə yardımı göstərməklə bağlı qərar verməyə tələsmir və bu məsələdə gözləmə mövqeyini tutub. "Yeni hökumət İsraili tanımalıdır və əks halda, ABŞ-ın mövqeyi dəyişməyəcək", - deyə Rays qeyd edib.
Düzünə qalsa, Məkkədəki danışıqların ilk günündən elə bir formula düşünülmüşdü ki, həm Qərb siyasətçilərinə fələstinlilərlə ünsiyyət qurmağa, həm də fələstinlilərə öz simasını itirməməyə imkan versin: beynəlxalq vasitəçilər bildirmişdilər ki, Məkkədəki razılığın mətninə, yeni hökumətin İsraillə əvvəlki razılıqları qüvvədə saxlayacağı haqda bənd salınsa, bu artıq hökumətin İsraili tanıması kimi qəbul ediləcək. Yəni, fələstinlilərin bunun üçün xüsusi bəyanatla çıxış etməsinə ehtiyac yoxdur.
Lakin fələstinlilər çox çətin tərəfdaş olduqlarını bir daha nümayiş etdirdilər. Fələstinin baş naziri İsmail Haniyyənin siyasi köməkçisi Əhməd Yusif bildirib ki, muxtariyyətdə yaradılacaq milli birlik hökuməti İsraili tanımaq fikrində deyil. "ABŞ və "kvartet"in digər üzvləri (Aİ, BMT və Rusiya) tərəfindən bütün təzyiqlərə baxmayaraq, yeni hökumətin platformasında İsrailin tanınması ilə bağlı heç bir bənd olmayacaq", - deyə Yusif qeyd edib.
Odur ki Qərbin Fələstinə yardıma qadağa qoyacağı tamamilə gözləniləndir. Bu dəstək olmadan isə Fələstin administrasiyasına yaşamaq asan olmayacaq: Fələstinin ikimilyardlıq büdcəsinin əsas hissəsi məhz xarici maliyyə təşkil edir. Bu işdə əsas donor kimi isə Avropa İttifaqı çıxış edir və hər il muxtariyyətə yarım milyard avro ayırır. Eyni zamanda, Fələstin büdcəsi hər ay İsraildən də vergi və gömrük rüsumları şəklində 50-55 milyon dollar alır.
Lakin indi bütün bu ödəmələr dayandırılıb. HƏMAS-la yalnız Moskva, İran və ərəb ölkələri əlaqələri davam etdirməyə hazır olsa da, maliyyə baxımından onların Avropa İttifaqını əvəzləyəcəyi inandırıcı görünmür. Bu fakt isə FƏTH-ın siyasi revanş qazanmaq və Məkkədə əldə olunmuş razılaşmalara yenidən baxmaq şanslarını artırır.

The archaeological excavations in Jerusalem might lead to serious political consequences
Special security measures are taken in Jerusalem's old town every Friday, and only old men and women are allowed to attend Friday prayers at Al-Aqsa Mosque, the third most important Muslim shrine after Mecca and Medina. This is because there have already been clashes during which not only men and youths, but also young women, threw stones at the police. The tensions were detonated by… archaeological excavations.
"Playing with fire"
Everything started quite innocently. A pedestrian bridge that led to the Maghreb Gate collapsed following snowfalls and an earthquake three years ago. At first it was replaced by a "temporary" bridge made of wood, but now it has been decided to build a more reliable fixed bridge, and according to the law, obligatory archaeological excavations were begun at the site of the proposed construction.
The Israeli media report that these excavations have already confirmed a theory about the precise location of the Jerusalem temple. A professor of the faculty of archaeology of the Jewish University, Yosef Patrikh, who found the new material evidence, maintains that the main building of the shrine was in fact situated southeast of the Wailing Wall. Specifically, a gigantic underground water reservoir has been found in the south of Temple Mount, below its upper layer. According to researchers, this means that there was an altar and the main building of the shrine nearby. It is stressed in Israel that scientists believe that the rock on which the third most important shrine after Mecca and Medina, the Al-Aqsa and Qubbat Al-Sakhra mosques, stands is located beyond the area where the temple of Jerusalem used to stand.
The latest clarification is of special importance to Jerusalem's "realities". The temple of Jerusalem was on the same Temple Mount where Al-Aqsa and Qubbat Al-Sakhra now stand, and Jerusalem is full of fanatics who try to use these elements of historiography as political trump cards. Sane politicians and historians on both sides warned that Qubbat Al-Sakhra and Al-Aqsa stand on a rock and there is nothing underneath that would resemble the ruins of an old temple, but this did not stop the fanatics, or to be more precise, political speculators. A threat to the mosques is too useful a slogan not to be used. And this time, the beginning of the excavations caused a further upsurge in political tension. Hamas leader Khaled Mashaal condemned Israel's decision to carry out excavations near Al-Aqsa in Jerusalem, describing it as "playing with fire". "I want to issue a strong warning to the enemy. The desecration of Al-Aqsa by Sharon in 2000 caused an intifada to begin. The Israeli authorities should learn a lesson from this. This is like playing with fire," Mashaal said at a press conference in the Syrian capital. The Palestinian terrorist group, Al-Aqsa Martyrs' Brigade (FATH), issued a statement in which it threatened to blow up synagogues if the Israeli authorities do not stop the excavations on Temple Mount. The terrorists also called on Palestinians "at home and in exile" to stage mass protests.
The desecration of Al-Aqsa in 2000, which Khaled Mashaal mentioned, deserves special attention. Ariel Sharon, the leader of the right-wing opposition at the time, openly went on a walkabout on Temple Mount. However, neither Sharon nor the people accompanying him entered the mosque, nor did they take any insulting or illegal action. In Azerbaijan, Turkish and Egyptian non-Muslims have the right to enter a mosque, and the Sultan Mehmet and Sultaniyye mosques in Istanbul and Muhammad Ali Mosque in Cairo are favourite tourist sites. Non-Muslim tourists in Turkey can also visit the Topkapi palace mosque where priceless relics are kept. Those relics include a weapon that belonged to the Prophet Muhammad, one of his teeth and a hair from his beard, a gold setting from the "sky stone" in the wall of the Kaaba Temple, an old key to its door (Saudi Arabia, despite its "oil wealth", has still not replaced the silver setting of the stone with a gold one) and so on. Preachers read the Koran non-stop here, while a plaque in several languages calls on tourists to bear in mind that there are might be Muslim pilgrims around and to respect their religious feelings. In Jerusalem everything is different: non-Muslims are not allowed to enter Al-Aqsa and Qubbat Al-Sakhra, and the Palestinian "supporters of pure Islam" have already described the appearance of non-Muslims on the Temple Mount as a "desecration of the mosque".
Observers, however, remind us of something else. Palestinian leaders have already and repeatedly warned the Israelis that the archaeological excavations might cause the ancient and esteemed mosques to collapse. The Israelis, however, maintain that all this is nothing other than a propaganda trick. The excavations do not threaten anyone or anything, and no-one is going to knock down the mosques. Finally, the excavations at the site of the collapsing pedestrian bridge might threaten the main Jewish shrine - the Wailing Wall, but no-one draws attention to that.
Many observers are sure that an event which took place in 1996 gives much food for thought. The opening to the public of the so-called "Hasmonean Tunnel", which passed by the Muslim shrines of Jerusalem, provoked disturbances in which dozens of people were killed: the new tunnel allegedly posed a danger to Al-Aqsa Mosque. Strictly speaking, the tunnel was a kind of "kariz", i.e. a culvert. It was reinforced and cleared of litter and then extended to Arab quarters in order to allow tourists who walk along the old kariz, to go further and fall into the hands of Arab merchants - owners of numerous shops and restaurants. To this end, they had to extend the tunnel a little further, but this happened at quite a distance from Temple Mount. Finally, the Israelis stressed that the tunnel was much closer to the Wailing Wall than to the mosques on Temple Mount and that "Zionists" would hardly destroy or even endanger their own shrine.
The tunnel was in greater danger of collapse when it was just a forgotten "hole in the ground", but after its safety was raised to tourist standards the issue gave rise to much rhetoric. But no-one listened any more to the arguments. Or to be more precise, no-one wanted to hear them as there was a "political order" for another protest in defence of Islamic shrines.
Tehran's opinion
The situation is extremely tense again because of the archaeological excavations. It was these excavations that aroused the wrath of Arab leaders. First they saw them as a potential threat to Al-Aqsa Mosque located on the top of Temple Mount. Then, when it became clear that due to geographic and geological realities, these excavations posed a greater threat to the main Jewish shrine - the Wailing Wall, and not to the mosque, they raised the issue of Islamic artefacts that might be discovered as a result of the excavations. And the most dangerous thing is that Iran joined in.
"Islamic countries must make the Zionists repent. We cannot keep quiet in the face of such insulting actions, the Muslim world should react to this with credit," an Iranian ayatollah said at a meeting with Islamic Jihad leader Abdallah Ramadan Salah, who was paying a visit to Iran. In turn, 206 deputies of the Iranian parliament signed a letter of protest against Israel's actions. Iranian Foreign Minister Manuchehr Mottaki called for an emergency session of the Organization of the Islamic Conference to be convened in connection with Israel's decision to begin excavations near Temple Mount. "The excavations near Al-Aqsa Mosque showed once again the extremist nature of this regime whose policy is to trample upon the rights of the Palestinian people and insult a place that is holy to all Muslims," Mottaki said in his letter to OIC Secretary-General Ekmeleddin Ihsanoglu.
"We hope that as the only international organization that unites 57 countries of the Muslim world, the OIC will play an effective role in taking measures to counter this aggression from Israel," the Iranian foreign minister said. Observers are already saying that we should not forget how OIC discussions on the "Danish cartoons" ended, especially as at least three of the most outrageous pictures which were shown behind the set of the OIC summit, were fake and had never been published in the Danish press.
A chance for FATH
In addition, the scandal around the excavations began against the background of another upsurge in domestic Palestinian confrontation. The attention of Middle Eastern and international observers was focused on the negotiations between FATH and Hamas in Mecca where they managed to agree on the formation of a national unity government. However, at the last minute, the leaders of the Palestinian groups shied away from a statement on the implementation of this plan. What is more, whether the new Palestine will get foreign financial aid is an even bigger question. In any case, the positions of Russia and the USA on this issue are different again. On behalf of the "Quartet", Russian Foreign Minister Sergey Lavrov denied a report about the international mediators boycotting the leadership of the Palestinian Authority: "The statement on the results of the "Quartet" meeting shows that it is necessary to encourage moves by the new Palestinian leadership to adopt the criteria of the "Quartet", and notes the need to strive for a comprehensive peace. In this context, we emphasize the steps that need to be taken, including assistance to the Palestinians. So the "Quartet" has not boycotted anyone," Interfax quoted the minister as saying.
However, Condoleezza Rice described all talk about support for the Palestinian authorities as premature. "As I said before, there is no national unity government that we would be able to support right now," Rice said. What is more, she made it clear that Washington is in no hurry to recognize the new Palestinian government and provide it with financial aid until this new government recognizes Israel's right to exist.
To be honest, from the first day of the negotiations in Mecca, a formula was devised which would allow Western politicians to communicate with the Palestinians and save face for the same Palestinians. The world was ready to regard as recognition of Israel the point in the Mecca agreements which said that the new government accepts the previous agreements reached with Israel, which is indirect recognition of it. However, the Palestinians turned out to be quite problematic partners. Ahmad Yusif, political adviser to Palestinian Prime Minister Ismail Hania, said that the national unity government being set up in the Palestinian Authority is not going to recognize Israel. "The platform of the new government will not contain a point on recognition whatever the pressure from the USA and the "Quartet" (EU, UN, Russia and USA)," Ahmad Yusif said. Against this background, the Palestinian cabinet will hardly get any foreign aid from the West. Without this aid, the Palestinian administration will find it difficult to exist - most of the 2bn-dollar Palestinian budget was formed from injections of foreign money. The main donor here was the EU which sent 500m euros to Palestine every year. The Palestinian administration received 50-55m dollars from Israel in the form of tax and customs revenues. Now all these payments have been suspended. Moscow, Iran and Arab countries are ready to talk to Hamas, but they are unlikely to be able to replace the West from a financial point of view. These circumstances give the same FATH hope for a political revenge which will make it possible to review the agreements signed in Mecca.