"BİZİM DİNLƏRİMİZ CƏNUBİ QAFQAZDAKI MÜNAQİŞƏLƏRİN HƏLLİNƏ KÖMƏK ETMƏLİDİR"
Bütün Gürjüstanın patriarxı, 74 yaşlı katolikos II İlya artıq 29 ildir, gürjü xristian ruhanilərinə rəhbərlik edir. Belə şəxsləri, adətən, dünyagörmüş insan adlandırırlar. Onların həyat haqda nə düşündüklərini, ətrafda baş verənlərə nejə yanaşdıqlarını eşitmək həmişə maraqlıdır. İrakli Georgiyeviç Quduşaurinin fikirləri həm də ona görə maraqlıdır ki, o, müxtəlif dinlərə ibadət edən çoxsaylı millətlərin yaşadığı regionun dini lideridir və həmin regiondakı etnik münaqişələr hələ də həll olunmamış qalır. Bu problemlər isə bölgəni dini baxışlar baxımından da qeyri-sabitliyə sürükləyir. Öz doğum günündə "R+"un suallarını javablandıran bütün Gürjüstanın patriarxı maraq doğuran bir sıra sualları javablandırıb.
- Jənab katolikos, əvvəljə ijazə verin sizi ad gününüz və bütün Gürjüstanın patriarxı kimi çalışmanızın 29-ju ildönümü münasibətilə təbrik edək. Bilmək istərdik, Azərbayjanla Gürjüstan arasında qarşılıqlı münasibətlərin hazırkı səviyyəsini nejə qiymətləndirirsiniz?
- Təbrikə görə təşəkkür edirəm. Mən sizin curnalınızı və bütünlükdə qardaş Azərbayjan xalqını salamlayıram və demək istəyirəm ki, Azərbayjanla Gürjüstan arasındakı qardaşlıq münasibətləri Jənubi Qafqazda sülh və əmin-amanlığın qorunması baxımından vajib faktordur. Mən Azərbayjan prezidenti jənab İlham Əliyevə və bütünlükdə ölkənizin rəhbərliyinə dərin ehtiramımı da bildirmək istəyirəm. Həmçinin, artıq uzun illərdir, dostluq etdiyim şeyx Hajı Allahşükür Paşazadəni də salamlayıram.
- Fikrinizjə, ölkələrimiz arasında dostluq və tərəfdaşlıq anlayışları nə dərəjədə uğurla uzlaşır?
- Mən azərbayjanlı dostlarıma minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm. Elə vaxtlar olub, onlar bizə propan qazı ilə dolu balonlar göndərib. İndi isə biz Azərbayjandan boru kəməri vasitəsilə qaz alırıq. Gürjü xalqı bunu yüksək qiymətləndirir. Mən Azərbayjan xalqına xoşbəxtlik və ölkənizə firavanlıq arzu edirəm. Bu, bütün Qafqazda sülhün bərqərar olmasına təkan verərdi. Tezliklə Qafqaz regionundakı münaqişələrin həll olunajağına ümid edirəm. Əminəm ki, ölkələrimizin ərazi bütövlüyü bərpa ediləjək və ədalət öz yerini tapajaq.
- Vaxtilə Quruju David hər jümə axşamı Tbilisidəki məsjidlərə baş çəkərək, müsəlmanların dualarını dinləyərdi. Dinindən asılı olmayaraq, istənilən insan digər dinlərə hörmət etməlidir. Bu məsələyə müasir dini liderlər nejə yanaşır?
- Bütün tarixboyu Gürjüstan pravoslav kilsələri ilə müsəlman dünyası arasında münasibətlər ən yüksək səviyyədə olub. Prezident Mixail Saakaşvili və ölkəmizin digər rəhbərləri İslam dininə və bu dinə ibadət edən insanlara böyük hörmətlə yanaşır. Odur ki bizim dinlərimiz arasında çox yaxşı və mehriban münasibət var.
- Jənubi Qafqazda mövjud olan münaqişələrin həllinə töhfə vermək məqsədilə siz, həmçinin, azərbayjanlı və erməni həmkarlarınız Moskvada bütün Rusiyanın yepiskopu II Aleksi ilə görüşmüşdünüz. Mətbuatda yer alan məlumatlara görə, növbəti görüş Tbilisidə keçiriləjək...
- Əlbəttə ki, belə görüşün baş tutması arzuolunandır. Amma onun keçirilib-keçirilməjəyi haqda dəqiq fikir söyləyə bilmərəm. Hazırda Qafqaz son dərəjə qeyri-müəyyən vəziyyətdədir, regionda həll olunmamış problemlər qalır və sülh yoxdur. Düşünürəm ki, bizim dinlərimiz Jənubi Qafqazdakı münaqişələrin həllinə kömək etməlidir.
- Sizin və Gürjüstan rəhbərliyinin siyasəti hesabına yerli azərbayjanlılar burada məsjidlər tikib və bu istiqamətdə işlər davam etdirilir. Bu sahədə hər hansı problem varmı? Gürjüstanın müsəlman ruhaniləri ilə əlaqələriniz nejədir?
- Gürjüstanda məsjidlərin tikilməsi ilə bağlı heç bir problem və maneə olmayıb və olmayajaq. Azərbayjanda da gürjü kilsələrinin inşa olunajağına ümid edirik. Bizim müsəlman ruhanilərlə əlaqələrimizə gəlinjə, çox sıx və yaxşı münasibətlərimiz var. Bizim ölkədə müsəlman ijmasının başında gənj və istedadlı şəxs dayanır. Onunla lazımi məsələlər ətrafında daim fikir mübadiləsi və məsləhətləşmələr aparırıq. Bir daha təkrar edirəm ki, münasibətlərimiz çox yüksək səviyyədədir.
- Hazırda Gürjüstanda nejə məsjid var?
- Bildiyimə görə, 230. Səhv etmirəmsə, pravoslav gürjü kilsələrinin sayı da bir o qədər olmalıdır. Hər halda, vajib olan yerlərdə var.
- Region dinləri arasında dialoqun səviyyəsini nejə qiymətləndirirsiniz?
- Şəxsən mən bir neçə dəfə Azərbayjanda olmuşam və dəfələrlə xristian və müsəlman dünyaları arasında dostluqdan söz açmışıq. İranda da səfərdə olmuşam və ayətulla Xamnei, həmçinin, ölkənin ovaxtkı prezidenti ilə görüşmüşəm. Düşünürəm ki, görüş və dialoqların aparılması üçün əlverişli şərait var.
- Müsahibəyə görə, təşəkkür edirik.
- Siz də sağ olun ki, məni təbrik etməyə gəlmisiniz. Arzularımı bütün Azərbayjan xalqına, curnalınızın redaksiyasına, ölkənizin rəhbərliyinə və şəxsən prezident İlham Əliyevə çatdırın.

OUR RELIGIONS SHOULD PROMOTE THE SETTLEMENT OF CONFLICTS IN THE SOUTH CAUCASUS
The 74-year-old patriarch of all Georgia, Catholicos Ilya II, has headed the clergy of Georgian Christians for 29 years. There is a word about people like him - an experienced man. It is always interesting to find out what they think about life and events going on around. The opinion of Irakli Giorgiyevich Gudushauri is also interesting because he is a religious leader in a region where people of various faiths are living and where there are still unresolved territorial conflicts that also make the region vulnerable in terms of relations between religions. The patriarch of all Georgia kindly agreed to share his vision of the current realities with R+ on his birthday.
- Mr Catholicos, allow us to congratulate you on your birthday and the 29th anniversary of your rise to the post of patriarch of all Georgia. How do you assess the current level of mutual relations between Azerbaijan and Georgia?
- Thank you for your congratulations. I welcome your magazine and the entire fraternal people of Azerbaijan. I have to say that the fraternal and friendly relations that exist between Georgia and Azerbaijan are a very important factor for peace and welfare in the South Caucasus. I want to express my deep respect for the president of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, and for the entire leadership of your country. I also want to welcome my friend Sheikh Allahshukur Pashazade who has been my friend for many years.
- How well do the ideas of friendship and partnership combine between our countries?
- I also want to thank my Azerbaijani friends. There was a time when they sent us a propane bottle. Now we are receiving gas from Azerbaijan by a pipeline. Our Georgian people highly value this. I want to wish happiness to the Azerbaijani people and prosperity to your country. This will promote peace in the whole of the Caucasus. I want to express my confidence that the conflicts in the Caucasus will soon be resolved. The territorial integrity of our countries will be restored and solved positively.
- In the past, David the Builder visited Tbilisi mosques every Thursday and listened to Muslim prayers. Every person must respect other religions regardless of his faith. What is the attitude of modern religious figures to this?
- I want to say that relations between the Georgian Orthodox Church and the Muslim world have been very good throughout history. Georgian President Mikheil Saakashvili and other leaders of our state deeply respect the Islamic religion and people who profess it. So there are very good relations between our faiths.
- In order to make a contribution to the cause of settling the conflicts in the South Caucasus, you and your counterparts from Azerbaijan and Armenia have met in Moscow with the bishop of all Russia, Aleksiy II. The media reported that the next meeting will take place in Tbilisi.
- Of course, such a meeting is desirable. But I am not sure whether it will take place or not. At least we want this meeting to take place. The Caucasus is in such an uncertain situation now that there are too many unsolved issues and no peace and calm. I think our religions should promote the settlement of these conflicts in the South Caucasus.
- Thanks to you and to the policy of the Georgian leadership, local Azerbaijanis are building mosques here. Are there any obstacles or problems in this issue? What sort of relations do you have with the Muslim clergy of Georgia?
- I think that there have not been and there will not be obstacles or problems in the construction of mosques in Georgia. We hope that in Azerbaijan there will be no problems for the construction of Georgian churches either. As for our relations with the Muslim clergy, I should say that we have very good and close relations. In our country, the head of the Muslim clergy is a young and talented person. He often visits us. We talk and discuss to solve necessary issues. I repeat - we have very good relations.
- How many mosques are there in Georgia?
- As far as I know - 230. I think that there must be 230 Orthodox Georgian temples as well. At least, they are in places where they are needed.
- What can the patriarch of all Georgia say about the current level of the dialogue between religions in our region?
- Well, first of all, I have repeatedly visited Azerbaijan. We have repeatedly expressed our friendship between the Christian and Muslim worlds. I have also visited Iran and met Ayatollah Khamene'i and the then president of Iran. I think that there are favourable conditions for meetings and negotiations.
- Thank you too for coming to congratulate me. Convey my best wishes to the whole people of Azerbaijan, to the editorial staff of your magazine, to the leadership of the republic and personally to the president of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev.