200 İL DƏ BƏS ETMƏDİ
"Ermənistanda türk köklərinə malik yaşayış məntəqələrinin adlarının dəyişdirilməsi prosesinin hələ də başa çatmaması tamamilə qanunauyğundur. Ermənistan Azərbayjan mənşəli nəhəng mədəni-tarixi təbəqəni heç vaxt məhv edə bilməyəjək və ermənilərin Qafqaza köçməsindən 200 il keçməsinə baxmayaraq, onların hələ də bütün məntəqələrin adlarını erməniləşdirə bilməmələrinin səbəbi də elə məhz budur". Prezident Aparatının siyasi araşdırmalar sektorunun müdiri Fuad Axundov Ermənistan dövlət daşınmaz əmlak kadastrı komitəsinin başçısı Manuk Vardanyanın son bəyanatını şərh edərkən belə deyib. Daha sonra o qeyd edib: "Əgər Ermənistanda Azərbayjan tarixinin bütün görünən izlərini məhv etmək istəyirlərsə, onda minlərlə söz və adlarla yanaşı, milyonlarla erməninin Azərbayjan sözlərinə farsların "yan" hissəjiyini artırmaqla düzələn soyadlarını da dəyişməli olajaqlar. Belə olan halda, başqa yerdən gələn anlamını bildirən "köçəri" sözündən başlamaq lazım gələjək. Yeri gəlmişkən, bu sizə heç nəyi xatırlatmır? (Əlamətdardır, deyilmi?)".
Bir qədər əvvəl M.Vardanyan bildirmişdi ki, respublikanın "türkmənşəli adları olan" yaşayış məntəqələrinin adlarının dəyişdirilməsi prosesi bu il başa çatmalıdır. O qeyd edib ki, 2006-jı ildə 57 məntəqənin adı dəyişdirilib, bu il isə daha 21-ni də belə bir tale gözləyir. Bu zaman M.Vardanyan prosesin uzanmasının "həmin şəhər və kəndlərdə yeni ad seçimi ilə bağlı problemlərin olması ilə" bağlı olduğunu etiraf edib.
F.Axundov M.Vardanyanın bu aşkar etirafının müasir Ermənistanın ərazisində həmişə türklərin məskunlaşdıqlarını sübut etməsi fikrindədir: "Diqqət yetirin, söhbət heç də bu məntəqələrə əvvəlki tarixi adlarının qaytarılmasında deyil, tarixi Azərbayjan adlarının əvəzinə yeni erməni adlarının verilməsindən gedir. Axı Ermənistan ərazisindəki hər bir türk toponiminin tarixi mənşəyi və mənası var. Bu toponimlərdən imtina etmək asan olsa da, yeni toponimlər üçün tarixi və məna əsaslandırması tapmaq çətindir".
Onun sözlərinə görə, "sovet hakimiyyəti dönəmində də bunu edirdilər. Həm də təkjə Ermənistan ərazisində yox, Azərbayjan ərazisində də. O zaman stalinlər, mikoyanların köməyi ilə Moskva qədim və orta əsrlərə aid toponimlərə müasir adlar verirdilər. Məsələn, Xankəndinin adı inqilabçı Stepan Şaumyanın şərəfinə Stepanakert qoyulmuşdu".
F.Axundov Ermənistan ərazisində baş verənlərin, faktiki, tarixi genosid olduğunu bildirdi: ölkədə etnik təmizləməni başa çatdıran Ermənistan hakimiyyəti toponimlərin etnik təmizlənməsinə, onların, bununla da Ermənistanda yaşamış azərbayjanlıların tarixinin məhv edilməsinə girişib. "Hazırda dünya ijtimaiyyətinin və ayrılıqda götürülmüş bir ölkənin "elm adamları"nın biganəliyi şəraitində çoxəsrlik tarix məhv edilir və yenidən yazılır. Həm də bununla aşkar, həyasızjasına və nümayişkaranə məşğul olurlar", - deyə F.Axundov vurğuladı.
Daha sonra o dedi: "Hazırda biz "Ermənistan tarixinin salnaməçilərinin" hansı kobud üsullara əl atdıqlarının şahidi ola bilərik. Yeni ad, daha sonra isə onun tarixçəsini uydurmaqla, onlar bütün Ermənistanın tarixini uydururlar. Lakin tarix dəqiq elmdir və tarixi adları dəyişməklə, tarixi abidələri və toponimləri məhv etməklə tarixi dəyişdirmək mümkünsüzdür. Əgər SSRİ dönəmində ermənilər Sov.İKP və SSRİ EA-nın qoyduğu qadağalar vasitəsilə tarixdə "ağ ləkələri" qoruyub-saxlamağa nail olurdularsa, indi artıq yeni dövr başlayıb və prezident İlham Əliyevin inamlı siyasəti sayəsində Azərbayjan bölgənin təkjə sənaye və siyasi deyil, həm də elmi mərkəzinə çevrilir".
"Bölgənin tarixdə nəinki "ağ ləkələrə" və eyhamlara deyil, saxtakarlığa da yer olmaması məqsədilə Azərbayjan prezidenti birmənalı şəkildə tarix elminin azad inkişafı üçün maksimum əlverişli şərait yaratmaq niyyətindədir ki, bu da hər jür qətnamələrlə tarixi təhrif etmək, saxtalaşdırmaq  jəhdlərinə son qoyulmasının başlanğıjıdır", - deyə F.Axundov qeyd etdi.
Daha sonra F.Axundov vurğuladı: "Xojalı fajiəsinin 15 illiyinə həsr olunmuş tədbirlər, onlarda tarixçilərin, siyasətçilərin, diplomatların iştirakı və nətijədə, informasiya-siyasi irəliləyiş bu tarixi hadisəni də saxtalaşdırmaq jəhdlərinin səmərəsiz olduğunu göstərir".

НЕ ХВАТИЛО И 200 ЛЕТ
То, что в Армении до сих пор еще не завершен процесс переименования населенных пунктов, имеющих тюркские корни, вполне закономерно. Армения никогда не сможет переварить огромный азербайджанский культурно-исторический пласт, именно поэтому для переименования всех пунктов на армянский лад им не хватило даже 200 лет, прошедших со дня переселения армян на Кавказ, - заявил завсектором политических исследований администрации президента Фуад Ахундов, комментируя последнее заявление начальника Государственного комитета кадастра недвижимости Армении Манука Варданяна.
"Если в Армении собираются стереть все визуальные следы истории Азербайджана, то тогда им придется менять не только тысячи слов и названий, но и фамилии миллионов армян, созданных путем прибавления к азербайджанскому слову персидского окончания "ян". В этом случае надо будет начинать со слова "Кочари", которое так и переводится - переселенный. Кстати, вам это слово ничего не напоминает?" - отметил он.
Ранее М.Варданян заявил, что процесс переименования населенных пунктов республики, "названия которых имеют тюркские корни", должен завершиться в этом году. Он отметил, что в 2006 году были переименованы 57 подобных пунктов, а в этом году подобная участь ждет еще 21 населенный пункт. При этом М.Варданян признал тот факт, что затягивание процесса связано с тем, что "в данных городах и селах имеются проблемы с выбором нового названия".
Ф.Ахундов считает, что это откровенное заявление М.Варданяна еще раз доказывает, что территория современной Армении всегда была заселена тюркским населением.
"Обратите внимание, что речь идет не о возвращении этим пунктам прежних исторических названий, а о придумывании новых армянских названий прежним историческим азербайджанским названиям. Ведь у каждого тюркского топонима на территории Армении имеются историческое название и смысл. Отказаться от этих топонимов легко, но вот найти историческое и смысловое объяснение происхождению для новых придуманных названий сложно", - сказал Ф.Ахундов.
По его словам, "так делалось и в советское время. И не только на территории Армении, но и в Азербайджане, когда Москва при помощи микоянов и сталиных переименовывала древние и средневековые названия на современные. Например, Ханкенди (Ханское село) переименовали на Степанакерт в честь революционера Степана".
По словам Ф.Ахундова, происходящее в Армении является фактически историческим геноцидом, когда власти страны, завершив этническую чистку населения, принялись за этническую чистку топонимов, истории их происхождения, истории азербайджанцев, проживавших в Армении. "Сегодня при попустительстве мировой общественности и научной интеллигенции в отдельно взятой стране уничтожается и переписывается многовековая история. Причем делается это в открытую, нагло и демонстративно", - подчеркнул он.
"Сегодня мы можем наблюдать, какими топорными методами пользуются "летописцы истории Армении". Придумывая новое название, а затем и историю его происхождения, они, таким образом, придумывают и новую историю всей Армении", - сказал Ф.Ахундов.
"Однако история - наука точная, и, переименовывая, уничтожая исторические памятники и топонимы, невозможно переиначить историю. Если в советское время армянам путем запретов ЦК КПСС и АН СССР удавалось сохранять так называемые белые пятна истории, то сегодня наступили новые времена, когда благодаря уверенной политике президента Ильхама Алиева Азербайджан становится не только индустриальным и политическим, но и научным центром всего региона", - сказал он.
"Президент Азербайджана имеет твердое намерение создать максимальные условия для свободного развития исторической науки, чтобы в истории региона не было места ни белым пятнам, ни недомолвкам, ни тем более фальсификациям, а это уже начало конца попыток всевозможными постановлениями переиначить, сфальсифицировать историю", - отметил Ф.Ахундов.
"Недавние мероприятия по 15-летию трагедии Ходжалы, участие в нем историков, политиков, дипломатов и, как результат, еще один информационно-политический прорыв уже демонстрируют бесполезность попыток сфальсифицировать и это историческое событие", - подчеркнул Ф.Ахундов.