PULLAR KÜLƏYƏ SOVRULSUN?
Dünyada bir çox ölkə neft və qaz çatışmazlığını enerci və istilik təjhizatı üçün təbii ehtiyatlardan yararlanmaqla aradan qaldırmağa çalışır. İndi bəşəriyyət qarşısında böyük bir problem durur: heç də sonsuz olmayan enerci daşıyıjıları ehtiyatlarını nejə bərpa etməli?
Tamamilə aydındır ki, klassik fizikanın ehkam və qanunlarını yenidən dərk etmək vaxtı gəlib çatıb. Hazırda enerciyə olan tələbatı 1990-jı illə müqayisə etsək, onun 10 dəfə artdığını görərik. 2010-ju ilə qədər onun daha 5 dəfə artajağı proqnozlaşdırılır. Odur ki indi dünyanın inkişaf etmiş ölkələrində elektrik enercisi istehsalının sürətlə artırılması, müxtəlif güjə malik elektrik stansiyalarının inşası həyata keçirilir. Bərpa olunan enerci haqqında qanuna müvafiq olaraq, bəşəriyyət onun keyfiyyətjə yeni mənbələrinə keçidi həyata keçirməlidir.
Üstünlüklər göz önündədir
Bunu Azərbayjanda da çox gözəl başa düşürlər. Üstəlik, ölkənin təbii-iqlim şəraiti enercinin bərpa oluna bilən mənbələrinin tətbiqinə dair kompleks proqram həyata keçirməyə imkan verir.
Belə ki, müvafiq elmi-tədqiqat mərkəzlərinin məlumatlarına görə, Azərbayjanda ilin, orta hesabla, 200-250 günü küləklidir ki, bu da təxminən, 6 000 saat deməkdir. Bu, çox yüksək göstərijidir və hətta dünya üzrə orta göstərijilərdən də yuxarıdır. Günəşli günlərlə də vəziyyət eynidir. Bundan başqa, ölkədə günəş batareyalarının əsas elementi olan silisiumun da böyük ehtiyatları var. Su ehtiyatlarından isə danışmağa belə dəyməz.
Hazırda Azərbayjanın 23 mlrd kvt/saat elektrik enercisinə ehtiyajı olduğu nəzərə alınarsa, ölkədə alternativ enerci mənbələrinin tətbiqinin üstünlüyü göz önündədir. Belə ki, enerci sisteminin ümumi istehsal güjü 5700 mvt təşkil edir ki, bundan hazırda yalnız 4200 mvt istifadə olunur. Azərbayjanda istehsal olunan elektrik enercisinin 89%-i İES-lərin və yalnız 11%-i SES-lərin payına düşür. Alternativ enerci mənbələri İES-lərdə yandırılan yanajağa qənaət etməyə imkan verir. Bundan başqa, həmin mənbələr elektrik enercisi və istilik istehsalının ekoloci baxımdan təmiz üsuludur ki, bu da şübhəsiz, ölkənin enerci təhlükəsizliyini, qismən də olsa, təmin edə bilər.
Qeyd etmək lazımdır ki, günəş, külək və suyun enercisindən elektrik enercisi istehsalı üçün istifadə olunması məsələsi kifayət qədər çoxdan araşdırılır. Azərbayjanda külək-enerci stansiyalarının layihələri üzərində hələ keçən əsrin 60-jı illərindən işləyirdilər. SSRİ-də ilk dəfə məhz Azərbayjanda - Energetika İnstitutunda enerci kadastrı işlənib-hazırlanmış, respublika ərazisində küləyin fəal olduğu zonalar müəyyənləşdirilmiş, küləyin ortaillik sürəti hesablanmış və ölkənin təbii-iqlim şəraiti nəzərə alınaraq, iki prioritet istiqamət seçilmişdir - küləyin və suyun enercisi. Azərbayjanın kiçik çaylarının potensialı, mini-SES-lərdə enerci ehtiyatları hələ 1980-ji ildə "Bakıhidrolayihə" təşkilatı tərəfindən tam araşdırılmışdı. Enercisindən elektrik enercisi və istilik əldə oluna bilən Günəş də diqqətdən kənarda qalmadı. Geotermal suların ehtiyatlarını isə hələ araşdırmaq tələb olunur.
1960-jı ildən kifayət qədər çox vaxt keçsə də, Azərbayjanın alternativ energetikası hələ ilk addımlarını atır. Hazırda dünyada elektrik enercisinin 15%-i alternativ mənbələr vasitəsilə istehsal olunduğu halda, Azərbayjanda onların payına jəmi 1% düşür. Doğrudur, 2003-jü ilin noyabr ayında AR Yanajaq və Energetika Nazirliyi (hazırda Sənaye və Energetika Nazirliyi - müəl.) 2013-jü ilə qədər alternativ və bərpa olunan enerci mənbələrindən istifadə üzrə Milli Proqram üzərində işə başlayıb. Proqram ölkə hökuməti tərəfindən bəyənilib və 21 oktyabr 2004-jü ildə Azərbayjan prezidenti müvafiq fərman imzalayıb. Dövlət proqramına görə, respublikada illik enerci istehsalı 3 mlrd kvt/saatdan çox olan 200 mini-SES tikmək planlaşdırılır. İlk külək qurğuları Bakıda və Abşeron yarımadasında, həmçinin, Naxçıvan MR-də meydana çıxajaq. Bundan başqa, müxtəlif güjə malik 10 kiçik elektrik stansiyası, günəş kollektorları və günəş enercisi əsasında Abşeron, Mil-Muğan bölgəsi və Naxçıvanda kiçik güjə malik elektrik stansiyaları tikmək nəzərdə tutulub. Yeri gəlmişkən, blokadada olan Naxçıvan MR-in elektrik enercisi ilə təmin edilməsi proqramın prioritet istiqamətlərindən biridir. 2014-jü il üçün alternativ mənbələrin Azərbayjanda istehsal olunan elektrik enercisində payı, təxminən, 2,5-3% təşkil edəjək - 250 mvt.
Dəyərlərin yenidən qiymətləndirilməsi
Belə düşünmək olar ki, bu sənədin nəzərdə tutduğu tədbirlərin gerçəkləşdirilməsində elə bir çətinlik yoxdur. Lakin praktika göstərir ki, ölkədə bərpa olunan enerci mənbələrinin tətbiqində maraqlı olan dövlət təşkilatları pərakəndə şəkildə fəaliyyət göstərir.
Məsələn, Azərbayjanın ümummilli enerci təşkilatı - "Azərenerci" qeyri-ənənəvi energetika məsələlərinə xüsusi önəm verir. Bu təşkilatda, hətta perspektivli layihələr və inkişaf şöbəsi də yaradılıb. Şöbə qeyri-ənənəvi energetikanın təbliği, konkret layihələrin işlənib-hazırlanması, xarijdəki həmkarlarla əlaqələrin qurulması ilə məşğul olur. Lakin hələlik, bu işin konkret nətijələri görünmür. "Azərenerci" SJ prezidenti Etibar Pirverdiyevin sözlərinə görə, hazırkı mərhələdə Azərbayjanda, məsələn, külək-elektrik stansiyalarının inşası səmərəsizdir. Onun fikrinjə, "Ölkədə elektrik enercisinin qiymətinin aşağı olması bu sahənin sərmayədarlar üçün o qədər də jəlbediji olmamasına gətirib çıxarır. Dünyada külək elektrik stansiyalarında istehsal olunan elektrik enercisinin 1 kvt/saatının maya dəyəri $0,05-0,06 təşkil edir. Lakin ölkəmizdə elektrik enercisinin qiymətinin o qədər də yüksək olmaması və ondan istifadəyə görə haqqın tam yığılmaması külək energetikasına dair layihələri maraqsız edir. Bundan başqa, külək enercisindən istifadə ilə elektrik enercisi istehsalı üçün hazırda tətbiq olunan texnologiyalar mükəmməl deyil, çünki müəyyən güjə (7-20 m/san) hesablanıb və avadanlığın çox tez aşılanması və sıradan çıxması ilə səjiyyələnir.
"Azərenerci" ilk pilot layihələrini Səngəçal və Qobustanda gerçəkləşdirməyi planlaşdırır. Bundan başqa, dağ çaylarında kiçik SES-lər tikilməsi layihələri üzərində iş aparılır. E.Pirverdiyev deyir: "Biz günəş enercisindən istifadə layihələri üzərində də işləyirik".
Əlbəttə, "Azərenerci" sərmayədarlara da bel bağlayır; məsələn: Asiya İnkişaf Bankına (AİB). Milli enerci idarəsi bu banka kiçik SES-lər sisteminin inkişaf etdirilməsinin maliyyələşdirilməsinin əsaslandırılmasını hazırlamağı həvalə etmiş, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi isə günəş və biokütlənin enercisindən istifadəyə üstünlük verir. Bu zaman göstərilir ki, yeni generasiya mənbələri ölkənin ümumi energetika sisteminə inteqrasiya olunmalı və onun işində pozuntular doğurmamalıdır.
Texniki yardım sifarişçisi qismində Azərbayjan Sənaye və Energetika Nazirliyi çıxış edir. Məsləhətçi $900 min vəsait hesabına fəaliyyət göstərir ki, bundan $500 minini qrant şəklində ABR, qalanını isə hərəsi $200 min olmaqla, Azərbayjan və Finlandiya hökumətləri ayırıb. Qrant layihəsinin gerçəkləşdirilməsi müddəti 1 ildir. Bu məqsədlər üçün ABR-in, təxminən, $30 mln ayırajağı gözlənilir.
Onu da demək lazımdır ki, ABR potensial sərmayədarların çoxunu bərpa olunan enerci mənbələri sahəsində Azərbayjanın imkanlarını yeni şəkildə qiymətləndirməyə vadar edib. Məsələn, Almaniyanın Azərbayjanda külək-elektrik stansiyalarının inkişafı ilə məşğul olmaq və hər biri 1 mvt enerci istehsal edən 50 qurğudan ibarət park yaratmaq istəyən "Branic group şirkətini. Onlar Dəvəçi ilə Xaçmaz arasında bir-birindən 100 m aralı quraşdırılajaq və vahid şəbəkədə birləşdiriləjək. Əvvəljə, bir neçə turbin Almaniyadan gətirilsə də, sonra onların Azərbayjanda istehsalını qurmaq planlaşdırılır ki, bu da ölkəyə, ən azı, 500 yeni iş yeri verəjək. Perspektivdə, avadanlıq ixraj da ediləjək. Bu layihə üçün 119 mln avro həjmində krediti 12 il müddətinə Berlin bankı təqdim edir.
Alternativ daha sərfəlidir!
Lap bu yaxınlarda AR Azərbayjan Sənaye və Energetika Nazirliyində BMT İnkişaf Proqramı ilə (BMT İP) iki layihənin imzalanması mərasimi keçirildi. Layihələr bərpa edilən enerci mənbələrindən istifadənin genişləndirilməsinin dəstəklənməsinə yönəldilib. Norveç hökuməti "Azərbayjanda kiçik SES-lər sisteminin inkişafının dəstəklənməsinə texniki yardım" layihəsi üçün $1,5 mln ayırıb. "Biz bərpa olunan enerci ehtiyatlarının xüsusi çəkisini artırmağa çalışırıq. Layihənin gerçəkləşdirilməsi zamanı ümumi enerci istehsalında kiçik SES-lərin payı 11-12% təşkil edəjək. Azərbayjanın kiçik SES-ləri ildə 4-5 mlrd kvt/saaat enerci istehsal edə bilər". Azərbayjanın sənaye və energetika naziri Natiq Əliyev belə düşünür. Layihənin həyata keçirilmə müddəti 2 ildir.
İkinji layihə - "Külək energetikasının sabit və kommersiya inkişafı üçün maneələrin aradan qaldırılmasında texniki yardım" Qlobal Enerci Fondu və BMT İnkişaf Proqramı tərəfindən maliyyələşdirilir. $1 mln büdjəsi olan layihə Azərbayjanda külək enercisindən istifadə probleminin araşdırılmasına, hüquqi və institusional maneələrin aradan qaldırılması üzrə tədbirlər də daxil olmaqla, fəaliyyət planının yaradılmasına yönəldilib.
Məşhur ümumdünya Vinpro proqramı xətti ilə isə hər biri 2 mvt güjündə 40 külək qurğusu tikmək planlaşdırılır. Mütəxəssislərin hesablamalarına görə, yerli şəraitdə 40 stansiyada 240 mln kvt/saat elektrik enercisi əldə etmək mümkündür ki, bu da respublikanın enerci sisteminə önəmli töhfə olajaq.
Lakin bütün bunlar perspektivlərdir. Əslində, yalnız Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin həyata keçirdiyi layihələr tamamilə real sayıla bilər. Belə ki, nazirliyin öz vəsaiti hesabına Türkiyədən Azərbayjana günəş enercisindən bioqaz istehsal edə bilən 5 "KISKATECH-ECOGAZ-15" qurğusu gətirilib. Hazırda İsmayıllı, Lerik və Quba rayonlarında işləyən bu qurğular bir neçə ailənin qaz və istiliyə olan tələbatını tam ödəyir. "Bu, Azərbayjan əhalisinin heç 5%-i də deyil, çünki dövlət tərəfindən subsidiyalar yoxdur. Odur ki möhtəşəm potensial olmasına baxmayaraq, alternativ və bərpa olunan enerci mənbələri Azərbayjanda geniş yayılmayıb", - deyə nazirlikdə bildirirlər.
Ədalət naminə qeyd edək ki, bu sahənin inkişaf etdirilməsi üçün dövlət subsidiyaları həqiqətən də yoxdur və yaxın zamanda da gözlənilmir. Əvəzində, xariji sərmayədarların jəlb edilməsinə dair jiddi planlar var: sərmayədarlar əmindirlər ki, alternativ enerci mənbələrinin istismarı üzrə qurğular Azərbayjanda istehsal edildiyi halda, 1 kvt/saat elektrik enercisi heç də bir çox məmurlarımızın iddia etdikləri kimi, 6 sentə başa gəlməyəjək. Sistemin rentabelli işləməsi və gəlir gətirməsi üçün 1 kvt/saata görə 4 sent də kifayətdir. Bununla yanaşı, sərmayədarlar bu sahədə layihələrin uzun illər ərzində gerçəkləşdiriləjəyini də bildirirlər. Ən optimist hesablamalara görə, təkjə planlaşdırmaya, azı, 2 il sərf olunajaq. Reallaşdırma planı da elə bu qədər vaxt tələb edir. Lakin fikrimizjə, külək, günəş və su enercisi Azərbayjanda gej-tez öz layiqli tətbiqini tapajaq.

THROWING MONEY TO THE FOUR WINDS?!
Мany countries are trying to tackle the oil and gas deficit by using natural resources to provide energy and heating. Mankind is facing a great problem today: how to make up for finite fuel reserves.
Clearly the time has come to rethink the laws and precepts of classical physics. Demand for fuel today has increased 100 per cent compared with 1990. Demand is forecast to increase by another 50 per cent by 2010. Therefore, electricity generation is growing rapidly at present and power stations with varying capacities are being built in developed countries. In line with the intractable law of energy conservation, mankind must move to completely different energy sources.
Obvious Advantages
This is understood very well in Azerbaijan, where the geography and climate allow the establishment of a wide-ranging programme of renewable sources of energy. The relevant research centres say that on average 200-250 days in Azerbaijan are windy, that is roughly 6,000 hours. This is a very high figure and even exceeds the international average. It is the same with sunny days. Moreover, the country has impressive reserves of silicon, the main element in solar batteries. And that's not mentioning the water resources.
Taking into account that Azerbaijan's current demand for electricity is around 23bn kilowatt-hours, the advantages of establishing alternative energy sources are obvious. Overall electricity generation capacity is 5,700 megawatts, of which only 4,200 megawatts are used today. Thermal power stations produce 89 per cent of the electricity generated by Azerbaijan's power stations, while hydroelectric power stations account for just 11%. Alternative sources of energy would allow savings on the fuel burnt by thermal power stations. Moreover, this is an ecologically clean way of generating heat and light, which could certainly guarantee the country's energy security, if only partially.
It has to be noted that the use of energy from the sun, wind and water to generate electricity has been studied for quite a long time. Projects for wind farms in Azerbaijan were drawn up back in the 1960s. For the first time in the USSR, a wind power register was drawn up in Azerbaijan, the windiest zones in the republic were specified, the average annual wind speed was calculated and two priority areas were chosen taking account of the country's geography and climate, wind and hydro power.
The Bakuhydroproject organization studied in full the potential of Azerbaijan's small rivers as a resource for mini-hydroelectric power stations in 1980. Solar power was not forgotten either, which can be used to generate heat and light, nor were geothermal waters, the potential of which still needs to be researched.
Despite the fact that quite some time has passed since 1960, Azerbaijan's alternative energy is still taking its first steps. While worldwide 15 per cent of electricity is today generated by alternative sources, in Azerbaijan the figure is just 1 per cent. In November 2003 the Azerbaijani Ministry of Fuel and Energy (now the Ministry of Industry and Energy) did begin work on a national programme to use alternative and renewable sources of energy until 2013. The government approved the programme and on 21 October 2004 the Azerbaijani president signed the relevant decree. The state programme envisages the construction of 200 mini-hydroelectric power stations in the republic, which would generate more than 3bn kilowatt-hours of electricity a year. The state planned that the first wind turbines should appear in Baku and the Absheron peninsula and the Nakhchivan Autonomous Republic. The construction was planned of more than 10 small, varying capacity power stations, solar collectors and small-capacity power stations on the basis of solar power in Absheron, the Mil-Mugan zone and Nakhchivan. One of the programme's priorities is supplying electricity to Nakhchivan, which is under a blockade. It is proposed that by 2014 alternative sources will generate around 2.5-3 per cent of all Azerbaijan's electricity, that is, up to 250 megawatts.
Re-evaluation
So, it might seem that the ideas outlined in these documents should be put into practice. However, experience shows that state organizations with an interest in establishing renewable energy sources in the country are not coordinating their work.
For example, the Azerenerji national energy concern gives a special place to non-traditional sources of energy. It has even set up a special department for potential projects and development which spreads the word about non-traditional energy, draws up projects and establishes partnerships with colleagues abroad. However, this work has produced no visible result to date. Azerenerji President Etibar Pirverdiyev says that constructing at least wind farms in Azerbaijan is not practical at present. "The low cost of electricity in the country does not make this sector attractive for investors. Internationally the cost of producing one kilowatt-hour of electricity at a wind farm is five to six cents. However, the low cost of electricity in Azerbaijan and failure to collect payment for it make wind-generation projects unattractive to investors. Moreover, the technology used today to generate electricity through wind turbines is not fully developed, as it is calculated for specific wind speeds (from seven to 20 metres per second), and the equipment has the reputation of quickly wearing out or breaking down," Etibar Pirverdiyev said.
Azerenerji is planning to carry out initial pilot projects in Sanqachal and Gobustan. It is also working on projects to build small hydroelectric power stations on mountain rivers. "We are also studying the possibility of using solar power," Pirverdiyev said.
Of course, Azerenerji is counting on investors. For example, on the Asian Development Bank to which the national energy concern suggested preparing the rationale for financing the development of the small hydroelectric power station systems, while the Ministry of Ecology has expressed its support for solar power and biomass. It is pointed out that the new generating capacity must be integrated with the country's overall energy system and not interfere with it.
Azerbaijan's Ministry of Industry and Energy is acting as the customer for technical assistance. A consultant is working for 900,000 dollars of which the Asian Development Bank has allocated a grant of 500,000 dollars and 200,000 dollars is provided by the Finnish and Azerbaijani governments. The grant project is to be completed in a year. The Asian Development Bank is expected to provide credits of around 30m dollars for these purposes.
It has to be said that the Asian Development Bank has made many potential investors look afresh at Azerbaijan's potential for renewable energy sources. For example, the German Brannic Group, which intends to develop wind power in Azerbaijan, is planning to create a farm of 50 turbines, each of which will produce more than one megawatt of electricity. They will be erected 100m apart between Devichi and Khachmaz and linked into one grid. Some of the first turbines are being brought in from Germany, but in the future there is a plan to produce them locally which will give the country at least 500 new jobs. The equipment could also be exported in future. A credit of over 119m euros for this project has been provided by the Berlin Bank for 12 years.
Alternative is more profitable!
Two projects were recently signed in Azerbaijan's Industry and Energy Ministry with the UN Development Programme. They are aimed at supporting the extension of the use of renewable sources of energy. The Norwegian government has allocated a credit of 1.5m dollars for a project entitled "Technical assistance to support the development of small hydroelectric power applications in Azerbaijan". "We are trying to increase the proportion of renewable energy resources. When the project has been implemented, 11-12 per cent of overall energy production will be met by small hydroelectric power stations. Potentially small hydroelectric power stations in Azerbaijan could generate 4-5bn kilowatt-hours of electricity a year," said Industry and Energy Minister Natiq Aliyev. The project is to be carried out within two years.
A second project, "Technical assistance to overcome obstacles to the sustainable, commercial development of wind power", is being financed by the Global Environmental Facility and the UN Development Programme. The project has a budget of one million and aims to study the problems of using wind power in Azerbaijan and to create an action plan, including steps to remove juridical and institutional obstacles.
The well-known international programme WindPRO is planning to build 40 wind turbines with a capacity of 2 megawatts each. Experts calculate that in local conditions 40 stations can produce 240m kilowatt-hours of electricity, which would of course make a tangible contribution to the republic's energy system.
But all this is in the future. Only programmes carried out by Azerbaijan's Ministry of Ecology and Natural Resources can be considered entirely realistic. The ministry has funded the import to Azerbaijan from Turkey of five Kiskatech-Ecogaz-15 units, capable of producing biogas from solar power. The units are now operating in Ismailli, Lerik and Quba districts in Azerbaijan, fully meeting the gas and heating demands of several families. "This is not even 5 per cent of the population of Azerbaijan, because there are no state subsidies. So, despite the enormous potential, alternative and renewable sources of energy are not yet widespread in Azerbaijan," the Ecology Ministry said.
To be fair, there are no state subsidies for developing this sector at present and none are envisaged in the near future. But there are serious plans to attract foreign investors who are sure that if the turbines to produce alternative energy sources are manufactured in Azerbaijan, then the cost of one kilowatt-hour of electricity will not be six cents, as many local officials say. Four cents for one kilowatt-hour will be enough for the system to work efficiently and profitably. At the same time investors warn that projects in this sphere take years to be implemented. Optimistic calculations put the timeframe for planning at two years at least. The implementation process will take another two years. But sooner or later, wind, solar and hydro power will have their due application in Azerbaijan.