DİNAMİK, LAKİN NƏTİCƏSİZ…
Azərbaycan və ermənistan xin başçılarının moskva görüşü danışıqlar prosesində ciddi irəliləyişlə nəticələnmədi
ATƏT-in Minsk qrupunun təşkilatçılığı ilə yanvarın 23-də Moskvada Azərbayjan və Ermənistanın xariji işlər nazirləri arasında "təkbətək" formatda daha bir görüş keçirilib və danışıqlarda Minsk qrupunun həmsədrləri də iştirak ediblər. "Trend"in məlumatına görə, xariji siyasət idarəsi rəhbərləri Elmar Məmmədyarov və Vardan Oskanyanın görüşü iki ölkə prezidentlərinin Minsk görüşündən sonra prosesi davam etdirmək haqda tapşırığına əsasən keçirilib.
Azərbayjanın xariji işlər naziri Elmar Məmmədyarovun verdiyi məlumata görə, Moskva görüşündə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli problematikasına dair intensiv fikir mübadiləsi aparılıb və tərəflər nizamlama prosesinin əsas prinsiplərini müzakirə ediblər. Onun sözlərinə görə, danışıqların gedişində əsas diqqət nizamlama prosesinin son prinsipinə yönəldilib. Bununla yanaşı, E.Məmmədyarov çox güman ki, tərəflərin razılığa gələ bilmədiyi bu prinsipin nədən ibarət olduğunu açıqlamayıb.
Moskva görüşünün baş tutduğu atmosferdən danışan nazir müzakirələri "kifayət qədər gərgin" adlandırıb. O, dialoqun davam etdiriləjəyini də söyləyib. Məlum olub ki, tərəflər xariji işlər nazirləri səviyyəsində müzakirələrin davam etdirilməsi haqda razılığa gəlib.
Bununla yanaşı, Minsk qrupu həmsədrləri görüşün ardınja regiona səfər edib və məsləhətləşmələr Bakı və Yerevanda davam etdirilib. "Azərbayjan və Ermənistan prezidentlərinin görüşü məsələsi vasitəçilərin regiona səfərinin nətijələrindən asılı olajaq", - deyə E.Məmmədyarov qeyd edib.
Qeyd edək ki, iki ölkənin XİN başçıları Moskvada hər hansı jiddi irəliləyişə nail ola bilməyib. Ermənistan parlamentinin beynəlxalq şöbəsinin müdiri Voorucan Nersesyan bildirib ki, "Biz hansısa razılığa gələ bilmədik. Amma ATƏT-in Minsk qrupu həmsədrlərinin Bakı, Yerevan və Stepanakertə (Xankəndi - red.) səfəri çərçivəsində müzakirələrin davam etdirilməsi üçün jiddi əsas yaradılıb". Nersesyan erməni tərəfinin Moskva görüşünə "Praqa prosesi"nin müsbət davamı kimi baxdığını da əlavə edib.
Minsk qrupunun həmsədrləri isə danışıqlar prosesi ilə bağlı nikbin bəyanatlar səsləndirməkdə davam edir. Yanvarın 24-də Bakıya gələn amerikalı həmsədr Metü Brayza Azərbayjan rəhbərliyi ilə vasitəçilər arasında keçirilən görüşü konstruktiv adlandırıb. Diplomatın sözlərinə görə, Bakıda aparılan məsləhətləşmələr zamanı Dağlıq Qarabağ probleminin həlli ilə bağlı "əsas prinsiplər", həmçinin, enerci məsələləri nəzərdən keçirilib. Vasitəçi qeyd edib ki, Azərbayjan prezidenti və xariji işlər naziri danışıqlara jiddi və konstruktiv yanaşır ki, bu da 2007-ji ildə razılaşmanın əldə olunajağına ümidlər yaradır. Bununla yanaşı, M.Brayza danışıqlar zamanı hər iki tərəfin öz maraqlarını konstruktiv şəkildə, amma jidd-jəhdlə müdafiə etdiyini söyləyib. Sülh sazişinin 2007-ji ildə imzalanmasının mümkün olduğunu deyən M.Brayzanın sözlərinə görə, bunadək bir neçə problem həll edilməlidir.
Minsk qrupunun fransalı həmsədri Bernar Fasye də bildirib ki, münaqişənin həlli üzrə danışıqlar prosesi konstruktiv şəkildə davam etdirilir. "Biz hər iki tərəfin səylərimizi konstruktiv qiymətləndirməsindən məmnunuq", - deyə diplomat bildirib. B.Fasyenin sözlərinə görə, son ilyarımda o, həmkarları ilə birlikdə sülh prosesi çərçivəsində müxtəlif təkliflər üzərində işləyib: "Bizim işimiz sülh divarını tikməkdir və bu çox uzun bir prosesdir. Bu işdə hər kərpij irəliləyişi daha da möhkəmləndirir. Biz sülh divarının tikintisini davam etdiririk".
Sülh razılaşması üzərində iş aparıldığını təsdiqləyən fransalı diplomat hesab edir ki, hər şey əldə olunan irəliləyişlərin davam etdirilməsi və möhkəmləndirilməsindən asılıdır. "Sülh razılaşmasını imzalamaq bizim işimiz deyil. Bu sizin rəhbərlərinizin siyasi iradəsindən asılıdır. Biz yalnız onlara kömək etməyə çalışırıq və son qərar iki ölkə rəhbərindən asılıdır", - deyə Fasye bildirib. Həmsədrlər Bakıda görüşləri başa çatdıraraq, elə həmin gün Yerevana uçublar.
Hələ erməni həmkarı ilə görüş ərəfəsində E.Məmmədyarov münaqişədən danışarkən, Jənubi Qafqaz regionunun dəyişməkdə olduğunu və iqtisadi baxımdan inkişaf etdiyini vurğulamışdı: "Azərbayjan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həllinə sadiqdir. Fikir ayrılıqlarının geridə qoyulması və irəliləyişin əldə edilməsi üçün isə üç prinsipial məsələdə razılığa gəlinməsi lazımdır: parçalanmaya, işğala son qoyulmalı və məjburi köçkünlər öz torpaqlarına qaytarılmalıdır. Ermənistan öz silahlı qüvvələrini Azərbayjanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarmalı, biz isə milli azlıqların maksimum təhlükəsizliyinə zəmanət verməli və onu təmin etməliyik. Problemin həllinə aparan yol bundan ibarətdir".
Görünür, E.Məmmədyarovun xatırlatdığı son prinsip həm Bakı, həm də Yerevan üçün son dərəjə prinsipial əhəmiyyət daşıyır. İstənilən halda, Azərbayjan milli maraqların ziyanına olan heç bir güzəştə getməyəjək. Azərbayjan Prezidenti İlham Əliyev də Nazirlər Kabinetinin son geniş toplantısında bir daha bəyan edib ki, ölkənin ərazi bütövlüyü müzakirə obyekti deyil və olmayajaq: "Azərbayjanın ərazi bütövlüyü heç bir zaman müzakirə obyekti olmayıb, deyil və bundan sonra da olmayajaq. Biz münaqişəni beynəlxalq hüquq normaları əsasında həll etməyə çalışırıq və artıq bütün beynəlxalq qurumlar Azərbayjanın bu mövqeyini dəstəkləyir".
Dövlət başçısı bildirib ki, Bakının Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə dair mövqeyi dəyişməz olaraq qalır. "Biz danışıqlar prosesinə sadiqik, danışıqları "Praqa prosesi" çərçivəsində davam etdiririk və bu format ədalətin və Azərbayjanın maraqlarının təmin edilməsi baxımından qəbulolunandır", - deyə prezident vurğulayıb.
Eyni zamanda, İ.Əliyev onu da bildirib ki, Bakı Yerevan üzərindəki iqtisadi üstünlüyündən istifadə edərək, bundan sonra da Jənubi Qafqazda Ermənistanın iştirakı ilə istənilən iqtisadi layihənin reallaşdırılmasına mane olajaq və Ermənistanın işğal olunmuş Azərbayjan torpaqlarını azad etməsinədək bu siyasət davam edəjək. Dövlət başçısı xüsusi olaraq qeyd edib ki, Ermənistanın Azərbayjan torpaqlarını işğal etməsi üzündən regiondakı bütün nəqliyyat arteriyaları bu ölkədən yan keçəjək.
Çox güman ki, Yerevan bundan sonra da dünya ijtimaiyyətinə münaqişəni nizamlamaq arzusunda olduğunu nümayiş etdirməyə çalışajaq. Amma buna baxmayaraq, Ermənistanda keçiriləjək parlament seçkiləri başa çatanadək, danışıqlar prosesində hansısa uğurdan danışmağa dəyməz. Belə ki, Ermənistanın xariji siyasət kursunu məhz parlamentdəki qüvvələr nisbəti müəyyənləşdirə bilər. Hazırda isə bu ölkənin siyasi arenasında qərbyönümlü siyasi kursun tərəfdarları mövqelərini məhz seçki vasitəsilə güjləndirməyə çalışırlar. Şübhəsiz ki, seçkiqabağı kampaniya dövründə siyasi qüvvələrin, xüsusilə də müxalifətin əlində əsas vasitə Dağlıq Qarabağ problemi olajaq. Bununla əlaqədar, Ermənistan prezidenti danışıqlar prosesini dondurmaqla müxalifətə, həmçinin, hakimiyyətdaxili qüvvələrə seçkidə Qarabağ kartından istifadə imkanı verməməyə çalışır.
Bununla yanaşı, Yerevanın Kremldəki "havadarları" da Dağlıq Qarabağ probleminin tezliklə həllini və bununla da Ermənistanın daxili-siyasi situasiyasına təsir rıçaqlarının əldən çıxmasını istəmir. Rusiyanın xariji işlər naziri Sergey Lavrovun E.Məmmədyarovla V.Oskanyan arasında keçirilən görüş ərəfəsində verdiyi açıqlamanı diqqətdən kənarda qoymaq olmaz: "Rusiya Azərbayjanla Ermənistanın Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə dair razılığa gələjəkləri vaxtla əlaqədar proqnoz vermir. Amma biz yüksək səviyyədə intensiv müzakirələrin aparılmasından məmnunuq".
Hazırda Ermənistanda yaşanan daxili-siyasi gərginlik də münaqişənin çözülməsinə imkan verməyən amillərdəndir. Xatırladaq ki, bir müddət əvvəl Yerevanda dövlət çevrilişinə jəhddə ittiham olunaraq, Qarabağ müharibəsinin iştirakçısı, "Şuşa" batalyonunun komandiri, "Kür - Araz" Fondunun prezidenti, erməniəsilli livanlı Jirayr Səfilyan həbs olunub. O, Azərbayjanla hazırda işğal altında olan rayonların geri qaytarılmasını nəzərdə tutan istənilən razılaşmanın qəti əleyhdarıdır. Ermənistan Milli Təhlükəsizlik Xidmətinin mətbuat xidmətinin məlumatında bildirilir ki, Səfilyan "qarşıdan gələn siyasi proseslərə, konkret olaraq 2007-ji ildə keçiriləjək parlament seçkisinin nətijələrinə güj yolu ilə müdaxilə etməyi planlaşdırıbmış". O, ölkənin jinayət məjəlləsinin 301-ji maddəsi ilə - "Konstitusion dövlətin güj yolu ilə devrilməsinə jəhd"də ittiham olunur. Dekabrın 12-də Yerevan məhkəməsi qapalı ijlasda Səfilyanın 2 ay müddətinə azadlıqdan məhrum edilməsi haqda qərar çıxarıb və bu vaxt ərzində MTX araşdırmaları davam etdirməlidir.
Müxalifyönlü informasiya agentlikləri xəbər verir ki, Səfilyanın Azərbayjana güzəştə gedilməsinin əleyhdarı olan "erməni könüllüləri birliyi" təşkilatının o qədər də çox olmayan üzvlərinin bir hissəsi digər reydlər zamanı müvəqqəti olaraq həbs edilib. Saxlanılanların sayının onlarja olduğu bildirilir. Müxalifət partiyaları isə bu həbsləri, seçkilərin demokratikliyini şübhə altına alanların kütləvi həbsinə hazırlıq - "məşq" kimi qiymətləndiriblər.
Müxalifətçi "demokratik yol" partiyasının lideri, Ermənistan parlamentinin üzvü Manuk Qasparyan hesab edir ki, Səfilyanın həbsi erməni tərəfinin ərazi məsələsində Azərbayjana güzəştlərə getməyə razılıq verməsi ilə bağlıdır və bununla hökumət güzəşt siyasətinə etiraz edə biləjək qüvvələri neytrallaşdırmaq məqsədi güdür.
Səfilyanın yaxın silahdaşı Armen Ağayan isə bildirib ki, həbs, çox güman, daxili-siyasi konteksdə həyata keçirilən addımdır. "Əvvəllər müxalifət bir araya gələndə belə, seçkinin saxtalaşdırılmasının qarşısını ala bilmirdi. Bu səbəbdən "erməni könüllüləri birliyi" qarşıdan gələn parlament seçkisinin saxtalaşdırılmasına qarşı fəal mübarizə aparmaq fikrində idi ki, onların da ən fəal nümayəndəsi məhz Səfilyan idi", - deyə o qeyd edib. Ağayanın fikrinjə, Səfilyanın bu istəyi dövlətə zərər gətirə bilməzdi. "Sadəjə olaraq bu, müəyyən qüvvələrin maraqlarına zidd idi", - deyə o bildirib: "Məhz bu üzdən də Səfilyan və Malxasyanın işinin istintaqı ilə ən yüksək qurumlar məşğul olur". Ağayan əlavə edib ki, hökumətin bu gür rəftarı "erməni könüllüləri birliyi"nin fəaliyyətinin "iki nəfər" üçün təhlükə yaratdığını nümayiş etdirir.

С ДИНАМИКОЙ, НО БЕЗ РЕЗУЛЬТАТА
Московская встреча глав МИД Армении и Азербайджана не привела к серьезным подвижкам в переговорном процессе
Под эгидой Минской группы ОБСЕ в Москве 23 января завершился очередной раунд консультаций на уровне глав МИД Азербайджана и Армении в формате "один на один" и с участием сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Как сообщает "Тренд", встреча глав внешнеполитических ведомств Эльмара Мамедъярова и Вардана Осканяна состоялась по поручению президентов Азербайджана и Армении о продолжении контактов после минской встречи.
Министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров сообщил, что на московской встрече состоялся интенсивный обмен мнениями по проблематике разрешения армяно-азербайджанского, нагорно-карабахского конфликта, где обсуждались основные принципы урегулирования. По его словам, в ходе переговоров основное внимание было сфокусировано на последнем принципе урегулирования конфликта. Однако министр не раскрыл этот принцип, который, судя по всему, и стал камнем преткновения в переговорном процессе.
Характеризуя атмосферу московских переговоров, Э.Мамедъяров назвал их "достаточно сложными", отметив, что переговорный процесс будет продолжен. Стороны договорились продолжить контакты на уровне глав МИД Азербайджана и Армении. Наряду с этим сопредседатели МГ ОБСЕ направились в регион, и консультации по данной проблематике были продолжены в Баку и Ереване. "Возможная встреча президентов Азербайджана и Армении будет определена по результатам визита сопредседателей в регион", - подытожил глава внешнеполитического ведомства Азербайджана.
Вместе с тем стало известно, что главы МИД Армении и Азербайджана не достигли на переговорах в Москве конкретных результатов по нагорно-карабахскому урегулированию.
Как заявил начальник международного отдела Национального собрания Армении Вооружан Нерсесян, "мы не пришли к конкретным результатам, но подготовлена прочная основа для продолжения переговоров в рамках предстоящего визита группы ОБСЕ в Баку, Ереван и Степанакерт (Ханкенди. - Авт.)". В то же время он сказал, что армянская сторона рассматривает состоявшиеся в Москве переговоры как положительное продолжение Пражского процесса.
Тем временем сопредседатели МГ ОБСЕ продолжают выступать с оптимистичными заявлениями по переговорному процессу. Будучи в Баку 24 января, американский сопредседатель Мэтью Брайза назвал конструктивными проведенные с руководством Азербайджана переговоры. По его словам, во время консультаций рассмотрены так называемые "основные принципы" нагорно-карабахского урегулирования, а также энергетические вопросы. Посредник добавил, что министр иностранных дел и президент Азербайджана серьезно и конструктивно относятся к переговорам, что позволяет надеяться на достижение договоренностей в текущем году. При этом М.Брайза добавил, что обе стороны на переговорах серьезно защищают свои позиции, но в конструктивной обстановке.
В свою очередь французский сопредседатель Бернар Фасье отметил, что нагорно-карабахский переговорный процесс продолжается конструктивно и тщательно. "Мы рады заметить, что обе стороны вносят очень конструктивный вклад в наши усилия". По его словам, последние полтора года он со своими коллегами работает над различными предложениями в рамках мирного процесса. "Наша работа - построить стену мира, что является очень длительным процессом. И каждым кирпичом мы укрепляем подвижки. Мы продолжаем перестройку стены мира", - отметил Б.Фасье.
Отвечая на вопрос, ведется ли работа над проектом мирного договора, дипломат подтвердил это, но добавил, что все зависит от продолжения и укрепления достигнутых подвижек. "Мы не являемся лицами, которые подпишут мирное соглашение. Все зависит от политической воли ваших руководителей. Мы только пытаемся помочь им, но последнее слово за ними", - пояснил Б.Фасье. Американский сопредседатель в свою очередь добавил, что подписание мирного договора в 2007 году возможно, но должно быть решено несколько проблем. В тот же день вечером сопредседатели вылетели в Ереван.
Между тем глава МИД Азербайджана Эльмар Мамедъяров в преддверии встречи с армянским коллегой заявил, что регион Южного Кавказа реформируется и развивается в экономическом плане. "Азербайджан привержен мирному разрешению армяно-азербайджанского, нагорно-карабахского конфликта. И чтобы продвинуться вперед, оставив позади наши разногласия, нам необходимо договориться по трем принципиальным вопросам: никакого расчленения, никакой оккупации, возвращение перемещенных лиц в свои дома. Армения должна вывести свои вооруженные силы с оккупированных азербайджанских территорий, а мы обязаны обеспечить и гарантировать максимум прав для меньшинств. Таков путь к надежному решению проблемы".
Судя по всему, последний принцип переговорного процесса, упомянутый Э.Мамедъяровым, по которому стороны не смогли достичь компромисса, достаточно важен и для Баку, и для Еревана. Как бы то ни было, Азербайджан не станет идти на какие-либо компромиссы в ущерб собственным национальным интересам. Президент Азербайджана Ильхам Алиев на расширенном заседании Кабинета министров заявил, что вопрос территориальной целостности страны не является и не будет предметом обсуждений. "Территориальная целостность Азербайджана не была, не является и никогда не будет предметом обсуждений. Азербайджан старается решить эту проблему на основе норм международного права, и уже все международные организации поддерживают эту позицию", - подчеркнул И.Алиев. Глава государства также отметил, что "позиция Азербайджана остается неизменной. Мы верны переговорному процессу, ведем переговоры в рамках Пражского процесса, и этот формат приемлем и способен обеспечить восстановление справедливости и интересы Азербайджана".
В то же время И.Алиев дал понять, что Баку, используя экономическое превосходство над Ереваном, намерен и далее препятствовать осуществлению крупных экономических проектов на Южном Кавказе с участием Армении до тех пор, пока оккупированные территории не будут освобождены. В частности, глава государства подчеркнул, что в связи с оккупацией Арменией азербайджанских земель все транспортные артерии будут проходить в обход этой страны.
Скорее всего Ереван будет стремиться демонстрировать мировому сообществу свое желание урегулировать конфликт. Но при этом очевидно, что до завершения парламентских выборов в Армении говорить об успехах в переговорном процессе не стоит. Именно соотношение политических сил в парламенте может определить дальнейший внешнеполитический курс Армении, поскольку сторонники прозападного курса в армянском истеблишменте попытаются усилить свои позиции посредством выборов. И именно карабахская карта станет основным козырем в руках политических сил в предвыборной гонке, в частности оппозиции. В этой связи Роберт Кочарян попытается заморозить переговорный процесс, не дав, таким образом, оппозиции, в том числе и внутри самой власти, шанс на использование карабахской темы. Да и кремлевские "покровители" Еревана не желают скорейшего урегулирования конфликта и потери рычагов давления на внутриполитическую ситуацию в Армении. Так, глава МИД России Сергей Лавров в преддверии встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана заявил, что Россия не делает прогнозов о сроках достижения договоренностей по армяно-азербайджанскому, нагорно-карабахскому конфликту, но в целом удовлетворена интенсивностью переговоров на высшем уровне.
Напряженная внутриполитическая ситуация сегодня в Армении также не способствует урегулированию конфликта. Так, в Ереване был арестован участник карабахской войны, командир батальона "Шуша", президент фонда "Кюр-Араз", ливанец армянского происхождения Жирайр Сефилян, который был обвинен в попытке государственного переворота. Сефилян - ярый противник любых сделок с Азербайджаном, предусматривающих возвращение районов, которые находятся сейчас под армянским контролем. Пресс-служба Службы национальной безопасности (СНБ) Армении утверждает, что Сефилян "планировал силовое вмешательство в предстоящие политические процессы, а именно в парламентские выборы 2007 года". Он обвиняется в "заговоре с целью свержения конституционного строя" по статье 301 Уголовного кодекса. 12 декабря 2006 года ереванский суд на закрытом заседании принял постановление о заключении Сефиляна в тюрьму сроком на два месяца, пока СНБ будет продолжать расследование. Оппозиционные органы информации сообщают, что несколько десятков членов сефиляновского "Объединения армянских добровольцев", немногочисленной националистической организации, выступающей против уступок Азербайджану, были также временно задержаны в ходе других рейдов. Оппозиционные партии считают арест "разминкой", устроенной властями перед тем, как развернуть преследования критиков правительства или тех, кто усомнится в честности голосования.
Лидер оппозиционной партии "Демократический путь", депутат Национального собрания Армении Манук Гаспарян считает, что арест Жирайра Сефиляна вызван, по всей вероятности, достижением окончательного согласия относительно территориальных уступок с армянской стороны Азербайджану и желанием властей страны нейтрализовать лиц, которые могут выступить против подобной политики.
Близкий соратник Сефиляна Армен Агаян отметил, что создавшаяся ситуация в связи с арестом в большей степени имеет внутриполитический контекст. "Ранее, на выборах, все оппозиционные силы, вместе взятые, не могли справиться с массовой фальсификацией результатов выборов, в этой связи "Объединение армянских добровольцев", активным участником которого являлся Сефилян, намеревалось бороться с фальсификациями на предстоящих парламентских выборах", - проинформировал Агаян. Он подчеркнул, что подобная деятельность не могла быть во вред государству, а всего лишь противоречила интересам отдельных лиц. "Именно поэтому расследованием дела в отношении Сефиляна и Малхасяна занимаются самые высокие инстанции", - отметил Агаян. Он добавил, что подобные методы деятельности властей являются свидетельством того, что деятельность "Объединения армянских добровольцев" представляла опасность для "двух лиц".