"NÜVƏ TAXT-TACINA" İDDİA
Nüvə paritetinin yaradılması prosesi İkinci Dünya müharibəsi illərinə təsadüf edirdi. 1945-ci ilin avqustunda Xirosima və Naqasakiyə endirilən nüvə zərbələri dünyanı tamamilə yeni reallıqla üz-üzə qoydu: artıq kütləvi qırğın silahı (KQS), beynəlxalq münasibətlərdə həlledici faktora çevrildi. Amma ABŞ-ın bu istiqamətdəki üstünlüyü cəmi 4 il çəkdi və artıq 1949-cu ildə müharibə nəticəsində xarabalığa çevrilmiş SSRİ də özünün nüvə silahını əldə edə bildi. Bundan bir müddət əvvəl isə Uinston Çerçilin məşhur Fulton nitqi ilə "soyuq müharibə" və "silahlanma" dövrü başladı.
Yaradılmış "nüvə klubu"nda Vaşinqton və Moskva ilə yanaşı, London, Paris və Pekin də təmsil olundu. O vaxtdan "seçmə qrup" daim BMT, MAQATE və digər beynəlxalq qurumlar çərçivəsində müxtəlif müqavilə və razılaşmalar vasitəsilə "oyunçu"ların heyətinin genişlənməsinin qarşısını almağa çalışır. Amma bu alınmadı - sonradan bu klubun sırasına Hindistan və Pakistan da qoşuldu. Bir sıra digər ölkələr isə KQS əldə etmək iddialarından əl çəkməyə tələsmir.
Bu üzdən də nüvə texnologiyaları dünyada ləng də olsa, yayılmaqdadır. Əksər hallarda, bu istiqamətdə fəaliyyətin sırf sülh xarakteri daşıdığı iddia olunur və əsl məqsədin nüvə silahı deyil, alternativ enerji mənbəyi əldə etmək olduğu qabardılır.
Son zamanlar KQS-nin yeni nəsil növünün yaradılması haqda informasiyalar eşidilməkdədir. Bir müddət əvvəl ABŞ Prezidenti Corc Buş nüvə silahının istehsalı ilə məşğul olan dövlət laboratoriyalarına yeni texnologiya hazırlamaq haqda göstəriş verib. Bu texnologiya, nüvə silahı kənar şəxsin əlinə düşəcəyi təqdirdə, ondan istifadəni qeyri-mümkün edəjək. Alimlərin bildirdiyinə görə, kənar şəxs silahı işə salmağa cəhd göstərsə, onun tərkibindəki bütün komponentlər, o cümlədən, plutonium və uran dərhal özünü məhv edəcək.
Bu hələ ki yalnız planlar olsa da, deyəsən, dünya yeni silahlanma erasının astanasındadır.
Siyahıda artım
Bu gün nüvə statusuna ciddi şəkildə iddia edən İran və Şimali Koreyanın qonşuları artıq əks-tədbirlər haqda düşünmək məcburiyyətindədir. Bu dövlətlər özlərinin müdafiə və təhlükəsizlik hüququna malik olduqlarını tez-tez xatırlatmağa başlayıblar. Nüvə başlıqları ilə silahlanan qonşulara qarşı əks-tədbir isə analoji silah əldə etmək ola bilər.
Bu ilin oktyabrında Pxenyanın yeraltı nüvə sınağı keçirməsindən sonra, Tokio Qərbə aşkar işarələr verməyə başladı. Əvvəlcə Yaponiya Şimali Koreyaya qarşı sərt iqtisadi sanksiyaların tətbiqini tələb etdi. Daha sonra isə ölkənin baş naziri Sindzo Abenin yaxın ətrafına daxil olan siyasətçilər də daxil olmaqla, bir sıra nüfuzlu siyasət adamları, həmçinin, hakim Liberal-Demokrat Partiyasından olan parlamentari Soiçi Nakaqava Yaponiyada atom silahının yaradılmasına dair müzakirələrə başlanmasının vacibliyini qeyd edib. "Hökumət nüvə silahından imtina siyasətinə sadiq qalır. Amma eyni zamanda, Nazirlər Kabineti hesab edir ki, nüvə silahı əldə etmək hüququna malikdir", - deyə Naqatava bildirib.
Onun bu mövqeyini hökumət katibliyinin rəhbəri Yasuxiza Siodzaki də dəstəkləyib. Siodzaki hesab edir ki, ölkə konstitusiyasına əsasən, Yaponiya "minimum zəruri" silahlı qüvvələr yaratmaq hüququna malikdir.
Bütün bunların fonunda baş nazir Abenin 2007-ci ildə ölkənin əsas qanunvericiliyinə dəyişikliklər etmək istəyi kifayət qədər maraqlı görünür. Bu dəyişikliyin köməyi ilə hökumət başçısı "Yaponiyanın dünyadakı real statusunu yüksəltmək, həmçinin, ölkəsinin diplomatik və hərbi münaqişələrin həllində daha fəal rolunu təmin etməyi" düşünür. Ola bilsin, Yaponiya rəhbərliyi ölkə konstitusiyasının 9-cu maddəsinə dəyişiklik etmək istəyir. Həmin maddəyə görə, Yaponiya beynəlxalq münaqişələrin həlli vasitəsi kimi müharibədən ömürlük imtina etmişdi...
Şimali Koreyanın özünə gəlincə, o, baş verənlərdə ABŞ-ı günahlandıraraq bildirir ki, Vaşinqton Cənubi Koreyanı nüvə silahının yerləşdirilməsi üçün meydana çevirib. KXDR-in Sülhün Qorunması Üzrə Milli Komitəsinin məlumatına görə, Seul amerikalılara minə yaxın atom başlığı və onların daşıyıcılarının yerləşdirilməsi üçün yer ayırıb. Bütün bunlarla əlaqədar, Amerika və Şimali Koreya diplomatları, həmçinin, ABŞ xəzinədarlığının nümayəndələri arasında görüş keçirilib və danışıqlarda əsas mövzu Vaşinqton tərəfindən Pxenyana tətbiq olunan iqtisadi sanksiyalar olub. Bundan sonra Şimali Koreya etiraz əlaməti olaraq altıtərəfli danışıqlardan çıxıb və hazırda özünün dialoqda iştirakının bərpasının blokadanın aradan qaldırılmasından sonra mümkün olacağını bildirir. Halbuki əvvəllər Pxenyan ABŞ tərəfindən yardım və təhlükəsizlik zəmanəti veriləcəyi təqdirdə, özünün nüvə proqramından imtina etməyə hazır idi. Hələlik təsdiqlənməmiş informasiyaya görə, Ağ ev bu tələblərə əməl edə bilər. Amma bununla yanaşı, danışıqlarda ciddi irəliləyişin olacağına ümid çox azdır.
Qarışıq tarix
İranın nüvə proqramı ətrafındakı böhranla bağlı da hər hansı nikbinlik yoxdur. Koreya yarımadasındakı situasiya, prinsip etibarilə, müəyyən dərəcədə aydındırsa, Yaxın Şərqdə baş verənlərdən "şeytan da baş açmır". Pxenyandan fərqli olaraq, İranın nüvə iddiaları yalnız bir diktator və onun generallarının təhlükəsizlik zəmanəti almaq və bununla da öz ölkələrinin qapalı qalmasını təmin etmək istəyi ilə məhdudlaşmır. Əksinə, İran Prezidenti Mahmud Əhmədinejat regional liderliyə can atır. Artıq heç kəsdə şübhə doğurmur ki, radikal "Hizbullah" təşkilatının Livandakı etiraz aksiyaları, FƏTH və HƏMAS arasında Fələstində yaşanan qanlı toqquşmalar, həmçinin, İraqdakı situasiya vahid bir zəncirin halqalarıdır və onların hamısının kökləri məhz KQS probleminə gedib çıxır. KQS-nin Tehranın əlinə keçməsi ilə Əhmədinejat Yaxın Şərqdə marağı olan bütün tərəflərə öz şərtlərini diktə edəcək. Şübhəsiz, şiə İranının güclənməsi, xüsusilə sünnilərin üstünlük təşkil etdiyi ölkələrin, ilk növbədə, Səudiyyə Ərəbistanının ürəyincə deyil. Bəs İranın iddialarına qarşı necə tab gətirmək mümkündür?
Ən bədbin proqnozlardan biri ondan ibarətdir ki, Yaxın Şərqdə artıq silahlanma yarışına start verilib. Məlum olduğu kimi, bir qədər əvvəl Misir Prezidenti Hüsnü Mübarək, həmçinin, Əlcəzair və Mərakeş liderləri də sülhtəyinatlı atom əldə etmək istəyində olduqlarını açıqlayıblar. Tehranın təcrübəsi isə açıq şəkildə göstərdi ki, sülhməqsədli atomdan, nüvə silahının əldə edilməsinə cəmi bir addım məsafə var. Əhmədinejatın bir qədər əvvəl Tehranın sülhtəyinatlı nüvə texnologiyasını qonşu ölkələrə verməyə hazır olması haqda bəyanatı da diqqəti cəlb edir. Bundan başqa, İran lideri birgə nüvə proqramı üzərində işləməyə hazırlaşan Fars Körfəzi Ərəb Dövlətləri Şurasına dəstəyini də ifadə edib. Əhmədinejatın fikrincə, region dövlətləri arasında münasibətlərin möhkəmlənməsi "islam düşmənlərinin gizli əlbirliyini neytrallaşdırır". Xatırladaq ki, adıçəkilən qurumda Bəhreyn, Qətər, Küveyt, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Oman və Səudiyyə Ərəbistanı kimi ölkələr təmsil olunur.
Şübhəsiz, İranın bu təşəbbüsləri dünya birliyi tərəfindən sükutla qarşılana bilməz. Vaşinqton artıq bu söhbətlərlə bağlı narahatlığını ifadə edib.
Bu arada isə İsrailin Baş naziri Ehud Olmertin Təl-Əvivin nüvə silahına malik olmasına işarə etdiyi açıqlamaları regionda vəziyyəti daha da gərginləşdirib. Amma açıq danışsaq, ciddi sübutları olmasa da, İsrailin kütləvi qırğın silahına malik olduğuna heç kəsdə şübhə yoxdur. Bəlkə də ona görə ki, hamıya məlum olan bu "sirr" çoxlarına sərf edir. Necə ki vaxilə İsrailin sabiq baş naziri Qolda Meyer demişdi: "İsrailin nüvə silahı yoxdur. Amma lazım gələrsə, o bu silahdan istifadə edəcək".
Yaxın Şərqdə uzun illər qüvvələr balansı da məhz bu qeyri-şəffaflıq şəraitində qorunub-saxlanılıb. Və indi İranın bu balansı pozmaq arzusuna düşməsi ilə durum dəyişib.
Maraqlıdır ki, ABŞ-ın yeni müdafiə naziri Robert Geyts bir neçə gün əvvəl İranın nüvə proqramı ilə bağlı danışarkən, Tehranın "nüvə silahına sahib ölkələrin əhatəsində yerləşdiyini" bəyan etməsəydi, Olmertin bu açıqlamasını ehtiyatsızlıq və təsadüfən ağızdan qaçırılmış söz kimi qəbul etmək olardı. Amma Pentaqon rəhbərliyi, İsrailin adını açıq şəkildə çəkməklə, Təl-Əvivin real statusunu hamının diqqətinə çatdırdı: "İran hər tərəfdən, nüvə silahı olan ölkələrlə əhatə olunub: şərqdən Pakistan, şimaldan Rusiya, qərbdən İsrail, Fars körfəzində isə amerikalılarla".
P.S. Oktyabrın ortalarında Atom Enerjisi Üzrə Beynəlxalq Agentliyin (MAQATE) rəhbəri Məhəmməd əl-Baradeyi dünya ictimaiyyətini xəbərdar edib ki, yaxın zamanlarda, təxminən, 30-dək ölkə nüvə silahı istehsal etmək üçün lazımi texnologiyaya malik ola biləcək. Baradeyinin sözlərinə görə, potensial nüvə dövlətləri hələlik yalnız "virtual status"a malik olsa da, ikiqat təyinat texnologiyası nəticəsində onlar hər an bu sənayeni KQS istehsalına yönəldə bilər.

ВИДЫ НА "ЯДЕРНЫЙ ПРЕСТОЛ"
Рождение ядерного паритета в ужасных муках происходило еще в ходе второй мировой войны. Атомные бомбардировки Хиросимы и Нагасаки в августе 1945 года бросили мир в новую эру, где тон отныне стало задавать так называемое оружие массового поражения (ОМП). Однако США смогли оставаться впереди планеты всей всего лишь четыре года. Уже в 1949-м в разрушенном СССР все-таки появилась своя атомная бомба. Немногим ранее фултонская речь Уинстона Черчилля возвестила о начале "холодной войны", и началась гонка вооружений.
В образовавшемся "ядерном клубе" компанию Вашингтону и Москве составили Лондон, Париж и Пекин. С того времени "каста избранных" постоянно старается предотвратить расширение состава "игроков" путем различных договоров и соглашений в рамках ООН, МАГАТЭ и прочих международных организаций. Правда, это не всегда помогает - в свое время по умолчанию к "ядерному кружку" присоединились Индия и Пакистан, да и другие государства не слишком спешат расставаться со своими амбициями по приобретению ОМП. Поэтому ядерные технологии медленно, но верно продолжают расползаться по планете. Причем зачастую процесс прикрывается вполне мирными планами по разработке и внедрению альтернативных источников энергии.
В последнее время все чаще слышны разговоры о создании ОМП нового поколения, которое будет основано на электромагнитном излучении и применении высокоточных лазеров. Недавно президент США Джордж Буш распорядился создать саморазрушающееся ядерное оружие, надежно защищенное от несанкционированного применения. Впрочем, это пока только планы, а мир, кажется, опять стоит на пороге новой эры гонки вооружений.
Пополнения в списке
Нервы у соседей Ирана и Северной Кореи - стран, которые на сегодняшний день серьезно ориентированы на утверждение своего ядерного статуса, - как оказалось, далеко не железные, и они все чаще начинают напоминать о своем праве на самооборону и безопасность. Отвечать же на аргументы, подкрепленные ядерными боеголовками, как известно, можно только аналогичным способом.
После того как в октябре этого года Пхеньян провел подземные ядерные испытания, Токио начал посылать Западу недвусмысленные намеки. Во-первых, Япония потребовала введения против КНДР жестких экономических санкций, а во-вторых, некоторые тамошние влиятельные политики, в том числе ближайший соратник премьер-министра Синдзо Абэ, парламентарий от правящей либерально-демократической партии Соичи Накагава заговорили о необходимости начать в стране дискуссию о возможности создания атомного оружия. "Правительство придерживается политики отказа от ядерного оружия, однако кабинет министров также полагает, что имеет право на разработку ядерного оружия", - особо подчеркнул Накагава. Его мнение нашло поддержку и у главы секретариата правительства Японии Ясухиза Сиодзаки, который считает, что согласно конституции Япония имеет право на создание "минимально необходимых" вооруженных сил. На фоне этого довольно интригующе выглядит намерение Синдзо Абэ в 2007 году внести изменения в главный закон страны. С их помощью глава кабинета министров надеется "повысить реальный статус Японии в мире, а также открыть для нее возможности играть более активную роль в разрешении дипломатических и военных конфликтов". Таким образом, возможно, в Стране восходящего солнца пытаются постепенно внести поправки в девятую статью конституции, в которой говорится, что Япония "навсегда отказывается от войны как способа разрешения международных конфликтов".
Что же касается самой Северной Кореи, то она во всем винит США, утверждая, что Вашингтон превратил Южную Корею в плацдарм для размещения ядерного оружия. Согласно данным национального комитета защиты мира КНДР, Сеул предоставил американцам место для размещения почти тысячи атомных зарядов и их носителей.
В связи со всеми этими обстоятельствами состоялась встреча между американскими и северокорейскими дипломатами, а также представителями Казначейства США. Главной темой встречи стали финансовые санкции, введенные Вашингтоном против Пхеньяна. В знак протеста против них Северная Корея вышла из шестисторонних переговоров и теперь увязывает свое дальнейшее участие в диалоге со снятием блокады. Впрочем, ранее КНДР была готова отказаться от своей ядерной программы в обмен на помощь и гарантии безопасности со стороны США. По неподтвержденной пока информации, Белый дом вроде бы может пойти на выполнение этого условия. Однако особых надежд на прорыв никто не питает.
Запутанная история
Нет оптимизма и по поводу кризиса вокруг иранской ядерной программы. Если на Корейском полуострове ситуация, в принципе, носит более или менее ясный характер, то на Ближнем Востоке, как говорится, сам черт ногу сломит. Ядерные устремления Ирана не могут привязываться только к желанию одного диктатора и его генералов заполучить в свои руки гарантии безопасности того, что их странная закрытая жизнь будет как можно дольше оставаться нетронутой. Наоборот, у президента ИРИ Махмуда Ахмадинежада большие планы, завязанные на стремлении к региональному лидерству. Естественно, что нынешние акции протеста радикальной группировки "Хезболла" в Ливане, кровавое противостояние ФАТХ и ХАМАС в Палестинской национальной автономии, а также ситуация в Ираке - звенья одной цепи, которая крепится к основанию под все тем же названием - ОМП. Как только оно окажется в руках Тегерана, Ахмадинежад сможет диктовать свои условия всем сторонам, имеющим интересы в Ближневосточном регионе. Без сомнения, усиление шиитского Ирана особенно не нравится странам с преимущественно суннитским населением, и в первую очередь Саудовской Аравии. По поводу того, каким образом можно противостоять амбициозным планам ИРИ, выстраивается множество догадок.
При этом один из самых пессимистичных прогнозов заключается в том, что Ближний Восток уже фактически ввязался в гонку вооружений. Как известно, о решении разрабатывать мирный атом недавно поведали мировому сообществу президент Египта Хосни Мубарак, а также лидеры Алжира и Марокко. Но пример самого Тегерана ясно показал, что от мирного атома до военных разработок - всего лишь один шаг. Настораживает и недавнее заявление Махмуда Ахмадинежада о том, что его страна готова передать мирные атомные технологии сопредельным странам. Кроме того, он выразил поддержку Совету сотрудничества арабских государств Персидского залива, собирающемуся разработать совместную ядерную программу. По мнению Ахмадинежада, укрепление отношений между региональными странами "нейтрализует тайные заговоры врагов" ислама. Напомним, что в совете представлены Бахрейн, Катар, Кувейт, Объединенные Арабские Эмираты, Оман и Саудовская Аравия. Понятно, что предложение ИРИ, продиктованное желанием усыпить бдительность своих соседей, вряд ли будет принято. Вместе с тем Вашингтон уже выразил свою озабоченность подобными разговорами.
Тем более что ситуация в регионе значительно накалилась после вольной или, наоборот, запланированной оговорки премьер-министра Израиля Эхуда Ольмерта, в которой весь мир увидел зашифрованное признание, что Тель-Авив все же обладает ядерным оружием. Впрочем, если быть до конца честными, в наличии у Израиля ОМП, несмотря на отсутствие серьезных доказательств, уже давно никто не сомневается. Наверное, потому, что этот "секрет полишинеля" очень уж многих устраивает просто своим фактом. Как однажды выразилась бывший премьер-министр еврейского государства Голда Меир: "У Израиля нет ядерного оружия, но если понадобится, он его применит". Именно на этом туманном состоянии, а вернее, на "непрозрачной политике" и держался многолетний баланс сил на Ближнем Востоке до тех пор, пока Ирану не захотелось его нарушить.
Примечательно, что "оговорка" Ольмерта так бы и осталась в статусе неосторожного высказывания, если бы несколькими днями ранее новый министр обороны США Роберт Гейтс, рассуждая о кризисе вокруг иранской ядерной программы, вдруг не заявил, что Тегеран "окружен государствами, обладающими ядерным оружием: Пакистаном на востоке, Россией на севере, Израилем на западе и нами (то есть американцами) в Персидском заливе".
P.S. В середине октября глава Международного агентства по атомной энергии Мохаммед аль-Барадеи предупредил мировую общественность, что в ближайшее время около трех десятков стран могут получить технологии для создания ядерного оружия. По словам Барадеи, потенциальные ядерные державы пока имеют только "виртуальный статус", однако с помощью технологий двойного назначения они при необходимости могут быстро переориентировать свою промышленность на создание ОМП.