DANIŞIQLAR DONDURULDU
Avropa İttifaqı (Aİ) Türkiyənin quruma qəbulu ilə bağlı Ankara ilə aparılan danışıqları dondurdu. Bu barədə qərar dekabrın 11-də, Aİ üzvü olan 25 ölkənin xariji işlər nazirlərinin görüşündə qəbul edilib. Aİ üzvləri qərarlarını Türkiyənin Kipr şirkətlərinə öz hava və quru limanlarını açmaqdan imtina etməsi ilə əsaslandırıb.
"Aİ Türkiyənin quruma qəbulu ilə bağlı 8 istiqamətdə aparılan danışıqları dayandırır. Beləliklə, Ankara ilə əmtəələrin sərbəst hərəkəti, azad xidmətlər göstərilməsi, maliyyə, kənd təsərrüfatı və aqrar inkişaf, balıqçılıq, nəqliyyat siyasəti, gömrük münasibətləri və xariji siyasət sahələrində danışıqlar kəsilir. Avropa İttifaqı Türkiyənin Kipr Respublikasının təyyarə və gəmilərinə özünün hava və quru limanlarını açması tələbini qüvvədə saxlayır, lakin bunun üçün konkret vaxt məhdudiyəti qoymur", - deyə təşkilatın bəyanatında qeyd olunur.
Qeyd edək ki, hazırda Aİ-yə rəhbərlik edən Finlandiya Türkiyəni Kirprin tanınması istiqamətində ilk addım kimi hava və quru limanlarının bu ölkənin üzünə açılmasının vajibliyinə inandırmağa çalışsa da, Ankara bunun qarşılığında javab addımları tələb edib. Türkiyə rəhbərliyinin tələbi Aİ ilə yalnız rəsmi Ankaranın tanıdığı Şimali Kipr Türk Jümhuriyyəti (ŞKTJ) arasında birbaşa tijarət əlaqələrinin yaradılmasıdır. Türkiyə rəhbərliyi bəyan edib ki, Nikosiyanın ŞKTJ-yə qarşı analoci addımı atarsa, o, Kiprin üzünə bir dəniz və bir quru limanını açmağa hazırdır.
Bütün bu müzakirələr zamanı Ankaraya qarşı Aİ üzvləri arasında münasibət heç də birmənalı olmayıb. Türkiyə barəsində sərt tədbirlər görülməsini istəməyənlər arasında Böyük Britaniya, İspaniya və İsveç var. Avstriya, Fransa və Kipr isə əks mövqedən çıxış edir. Öz növbəsində, Almaniya təklif edib ki, toplantının yekununda qəbul ediləjək sənəddə Türkiyənin Aİ qarşısında üzərinə götürdüyü öhdəliklərin yerinə yetirilməsi üçün son müddət göstərilsin. Amma orada Ankaranın ünvanına hər hansı ultimatum və ya qərarın qəbul edilə biləjəyi son müddət əks olunmayıb.
Bununla yanaşı, bir sıra avropalı siyasətçilər Türkiyənin tezliklə Aİ-yə üzv olajağına ümid edir. Belə ki, NATO-nun bir müddət əvvəl Riqada keçirilən sammitində Britaniyanın Baş naziri Toni Bler bəyan edib ki, Avropa Türkiyənin Aİ-yə qəbuluna mane olmaqla böyük səhvə yol verir. "Biz Türkiyə ilə danışıqların Ankaranın Aİ-yə qəbulu ilə nətijələnəjəyinə əmin olmalıyıq. Düşünürəm ki, hazırda bizim Türkiyənin Aİ-yə qoşulması perspektivinə mənfi yanaşdığımız haqda rəy yaradılması jiddi səhv olar və gələjəkdə onun mənfi fəsadları yaşana bilər", - deyə Bler qeyd edib.
Avstriyanın "Zaltsburger nahrihten" qəzeti Türkiyə ilə Aİ arasındakı fikir ayrılığını şərh edərək, məsələnin tələsik şəkildə mənfi həll edilməsinin ziyanından söz açır.
Ankaranın Aİ-yə qəbulunun əleyhdarları isə bu məsələnin mümkün qədər tez bir zamanda həllinə çalışır. Lakin çox tələsik verilən qərara görə, jiddi də fəsadlarla üzləşilməsi mümkündür. Türkiyənin Aİ-yə qəbulu ilə bağlı aparılan danışıqların dayandırılması heç kimə xeyir gətirməyəyək. Çünki Türkiyənin quruma qoşulmasının tərəfdarları, bu ölkənin Avropa İttifaqına üzvlüyünün üstünlüklərini sadalamasına ehtiyaj qalmayajaq. Öz növbəsində, Ankara Brüsselin insan haqlarının pozulmaması ilə bağlı çağırışlarına qulaq asmadan yayınar, Türkiyənin müsəlman və xristian dünyaları arasında körpü rolunu oynamasının mümkünlüyü məsələsi də qapadılar.
Ankara ilə danışıqların, təxminən, 10-15 il davam edəjəyi haqda fikirlər təsadüfi deyildi. Belə ki, bu müddət ərzində bir çox vajib məsələlər öz həllini tapa bilərdi. Türkiyənin Aİ-yə qəbulu ilə bağlı danışıqların nətijəsi açıq qalar, qurum üçün isə Ankara ilə diskussiyaları davam etdirmək sərfəli olardı.
Qeyd edək ki, Kiprin Aİ-yə qəbuluna dair qərar qəbul edilən zaman, qurumda belə fikir yaranmışdı ki, Kipr bloka tam şəkildə daxil olajaq. Belə ki, adanın ayrılmış şimal hissəsi beynəlxalq aləm tərəfindən tanınmış Jənub ilə konfederasiya yaratmalı idi. Amma bu, baş vermədi: Şimali Kiprdə referendumla dəstəklənən məsələyə jənubda "yox" deyildi və jənub sonradan təklikdə Aİ-yə qəbul edildi. Bundan sonra isə o, Türkiyənin Aİ-yə inteqrasiyasına veto qoymaq hüququndan istifadə etməyə başladı.
Həm tarixi düşmənçilik, həm də birləşmək təklifinə müsbət javab verən Şimali Kipr Türk Jümhuriyyətinin təklikdə qalması səbəbindən, Ankara Kipr Respublikasını tanımaqdan imtina edir. Daim Türkiyənin Aİ-yə qəbuluna qarşı olan üzv ölkələr isə məmnuniyyətlə Kiprə bu layihəyə maneə yaratmasına imkan verir.

ПЕРЕГОВОРЫ ЗАМОРОЖЕНЫ
Евросоюз частично заморозил переговоры о вступлении Турции в Евросоюз. Решение об этом было принято в понедельник, 11 декабря, на встрече глав МИД 25 стран - членов ЕС. Свой "приговор" члены ЕС обосновали отказом Турции открыть морские и воздушные порты для кипрских компаний.
"Совет ЕС принял решение заморозить переговоры о сближении Турции с ЕС по 8 из 35 направлений. Переговоры будут приостановлены по таким направлениям, как свободное движение товаров, свободное предоставление услуг, финансовая сфера, сельское хозяйство и аграрное развитие, рыболовство, транспортная политика, таможенные отношения, внешняя политика. Евросоюз продолжает требовать от Турции открытия ее воздушных и морских портов для самолетов и судов Республики Кипр, однако не ставит четких временных ограничений для этого", - говорится в заявлении организации.
Финляндия, которая в настоящее время председательствует в Евросоюзе, пыталась убедить Турцию открыть порты для морских и воздушных судов греческого Кипра в качестве первого шага к признанию правительства Никосии. Однако Турция при этом потребовала ответных шагов в виде начала прямой торговли между ЕС и Турецкой Республикой Северного Кипра, которую официально признает только Анкара. Турецкие власти выступили с инициативой открыть Республике Кипр один свой аэропорт и морской порт в ответ на аналогичные действия со стороны Никосии в отношении непризнанной международным сообществом Турецкой Республики Северного Кипра.
К числу стран, которые не склонны применять к Турции жесткие меры, относят Великобританию, Испанию и Швецию. Поддерживают же жесткие меры Австрия, Франция и Кипр. При этом Германией было предложено прописать в итоговом документе заседания сроки, в которые решение будет подлежать пересмотру, в зависимости от выполнения Турцией обязательств перед ЕС. Однако в итоговый документ упоминание ультиматумов или крайних сроков, до которых должны быть приняты решения, не вошло.
Наряду с этим ряд европейских политиков рассчитывают на скорейшее вступление Турции в ЕС. Так, на недавнем саммите НАТО в Риге британский премьер Тони Блэр заявил, что Европа совершает серьезную ошибку, препятствуя вступлению Турции в ряды членов ЕС. "Мы должны быть уверены в том, что дальнейшие переговоры приведут к вступлению Турции в ЕС. И создание в настоящее время условий, которые заставят Турцию считать, что мы неблагоприятно оцениваем перспективы ее вступления в ЕС, думаю, станет серьезной ошибкой, последствия которой негативно скажутся в будущем", - считает Т.Блэр.
Австрийская газета "Зальцбургер нахрихтен" в комментарии о разногласиях между ЕС и Турцией указывает на вред слишком поспешного негативного решения вопроса.
Противники вступления Турции в ЕС хотели бы как можно скорее добиться решения в этом споре. Однако за слишком поспешное решение придется заплатить очень высокую цену. Прекращение переговоров о вступлении Турции в ЕС никому не принесет пользы. Оно на длительное время прервало бы дискуссию о том, следует ли принимать Турцию в Евросоюз. У сторонников присоединения Турции к ЕС больше не было бы возможности объяснять, в чем они видят стратегическое значение этого крупного соседа ЕС. В свою очередь Анкара не стала бы больше прислушиваться к призывам Брюсселя не нарушать права человека. Не было бы получено и ответа на вопрос, может ли Турция сыграть роль моста между христианским и мусульманским миром. Продолжительность переговоров с Турцией не случайно была определена в 10-15 лет. Этого времени было бы вполне достаточно, чтобы прояснить важнейшие вопросы. Сам исход переговоров о вступлении Турции в ЕС оставался бы открытым, а Евросоюзу было бы полезно продолжить дискуссию с Анкарой.
Отметим, что когда принималось решение о приеме в ЕС Кипра, в Евросоюзе преобладала точка зрения, что Кипр войдет в состав блока целиком. Отколовшаяся северная часть острова должна была при этом влиться в некое конфедеративное образование вместе с международно признанным греческим югом. Этого не случилось: план воссоединения, поддержанный Северным Кипром, провалился на референдуме в южной части Кипра, которая затем вступила в Евросоюз без севера, а, вступив, стала применять свое право вето для того, чтобы тормозить и блокировать переговоры с Турцией. Отчасти из-за исторического багажа, а отчасти из-за сложившегося в Турции впечатления, что Северный Кипр не получил никакого поощрения за поддержку плана воссоединения с югом, Анкара отказывается признать Кипр. А те страны - члены Евросоюза, которые всегда были против принятия Турции в ЕС, с удовольствием позволят Кипру торпедировать этот проект.