"GREXİT" TƏXİRƏ SALINIR
Yunanıstanda və onun ətrafında yaşanan dramatik hadisələrin yalnız Qədim Ellada ölkəsinin deyil, bütünlükdə Avropa cəmiyyətinin taleyinə aidiyyəti var. Dünya kreditorları qarşısında görünməmiş borc burulğanına düşmüş Yunanıstanın taleyi necə olacaq? Bəs Avropa İttifaqı Yunanıstan böhranından necə çıxacaq - daha da möhkəmlənmiş, daxili problemləri uğurla aradan qaldırmağı bacaran kontinental struktur, yoxsa uzunmüddətli birlik perspektivindən məhrum olmuş, qlobal siyasət və biznes başçılarının əlində marionetə çevrilmiş amorf təşkilat kimi?
Xarici borcu 312 milyard avroya çatan Yunanıstanın taleyi avrozonanın Brüsseldə keçirilmiş sammitində həll olunurdu. Bu forumda ciddi irəliləyişin əldə olunacağını çox az adam gözləyirdi. Çünki Aİ-nin aparıcı fövqəldövlətlərinin və kreditor "üçlük"ün (Avropa Komissiyası, Avropa Mərkəzi Bankı və Beynəlxalq Valyuta Fondu) iradəsinin əksinə olaraq, Yunanıstanda keçirilmiş referendumda əhalinin əksəriyyəti Qərbin maliyyə institutlarının ultimatumlarını qəbul etmək istəyində olmadığını göstərmişdi. Yunanlar Qərbin sosial proqramların dayandırılması müqabilində kreditləşmənin davam etdirilməsi təklifini qəbul etməmişdilər.
Yunanıstanın radikal solçu hökumətinin başçısı Aleksis Sipras referendumun nəticələrini xalqın ona göstərdiyi etimad kimi qiymətləndirir. O, referendumdan sonra verdiyi açıqlamasında kreditorlarla danışıqlarda bu etimaddan lazımi səviyyədə istifadə edəcəyini söyləmişdi.
Bütün bunlara baxmayaraq, Brüsseldə keçirilən sammitdə tərəflər arasında razılıq əldə olunub. Razılaşmaya görə, Avropa ölkələri və maliyyə institutları Yunanıstana dəstəyi davam etdirəcək, Afina isə öz növbəsində kreditorların sərt tələblərinə əməl edəcək. Razılaşma Yunanıstanın tam müflisləşməsinə imkan verilməməsini, ölkənin avrozonada qalmasını nəzərdə tutur. Əksər yunan və avropalı siyasətçilər əmindirlər ki, Afinanın avrozonada qalmasında istər Yunanıstan, istərsə də Aİ son dərəcə maraqlıdır. Razılaşmaya əsasən, Yunanıstan üçün Avropa Sabitlik Mexanizmi (ESM) proqramı "ciddi islahatlarla və maliyyə dəstəyi ilə" həyata keçirilməlidir. Bu proqram çərçivəsində Afinaya 3 il ərzində 82-86 milyard avro ayrılacaq. Məbləğin 35 milyardı iqtisadi inkişafın stimullaşdırılmasına yönəldiləcək. Təxminən, 50 milyard avronun Yunanıstanın aktialərinin əvəzində torpaq və daşınmaz əmlak şəklində ayrılması nəzərdə tutulub. Onlar hərrac vasitəsilə satılmalıdır. Bununla yanaşı, Afina 50 milyard avroluq fondun yaradılmasına razılıq verib. Bu məbləğin bir hissəsi - 25 milyard avro Yunanıstan banklarının yenidən kapitallaşdırılmasına xərclənəcək.
Afina maliyyə yardımını almaq üçün şərt kimi, milli iqtisadiyyatda təcili olaraq sərt struktur islahatlarına başlamalıdır. İslahatlar nəticəsində sosial ödəmələr kəskin şəkildə azaldılmalıdır və demək, Yunanıstan əhalisinin əhəmiyyətli bir hissəsinin həyat səviyyəsi aşağı düşəcək. Bu səbəbdən də ortaya sual çıxır: Brüsseldə əldə edilmiş razılaşmanı Yunanıstanın və yunan xalqının maraqlarına cavab verən razılaşma saymaq olarmı? Axı Aİ tərəfindən Yunanıstana göstəriləcək yardım paketinin şərtləri "üçlük" ilə Afina arasındakı razılaşmanın şərtlərindər heç də yüngül deyil. Son razılaşma isə Yunanıstanda keçirilmiş referendumda əksər yunanlar tərəfindən rədd edilib.
Brüssel sammitindən dərhal sonra Afinanı etiraz aksiyalarının bürüməsi təəccüblü deyil. Mitinqə çıxanlar Yunanıstanın şantaj olunmasına, ölkənin "kapitalın və dövlət borcunun müstəmləkəsinə çevrilməsinə" etirazlarını bildiriblər. Aksiyalar zamanı Yunanıstan hökuməti də tənqid atəşinə tutulub, hökumət "yunan xalqını satmaqda" təqsirləndirilib. İnsanları qəzəbləndirən əsas məqam Siprasın və hökumətinin xalqın məsələyə münasibətini əvvəldən bilməsinə rəğmən, bu razılaşmaya getməsidir. Halbuki, xalq referendumda kreditorların tələblərinə "yox" deyib. Sammitdə isə Brüssel referendumun nəticəsini nəzərə almayıb və Siprası öz iradəsinə tabe edə bilib.
Yunanıstanın baş naziri şübhəsiz ki, Brüsseldə kreditorların ciddi təzyiqilə üzləşib. Kreditorlar Afinanın istənilən halda borcunu ödəməli olduğunu, referendumun nəticəsinin onlar üçün heç bir önəm daşımadığını baş nazirə izah ediblər. Hər halda, Sipras da ölkəsinin "sadəcə bir istiqamətli yola yönəldildiyini" etiraf edib. Nəticədə kreditorlara yunan müqavimətinin gücünü nümayiş etdirməyə çalışan Sipras sonda güzəştə getməli olub. O, kreditorların təklif etdikləri proqramlara köklü dəyişikliklər edə bilməyib. Kreditorların tələbi isə məlum olduğu kimi, Afinanın borclarını "sərt qənaət" siyasəti ilə ödəməsidir. Bununla yanaşı, bir məqamı Siprasın aktivinə yazmaq olar - o, Yunanıstanı avrozonada saxlamaqla əhalinin əksər hissəsinin faciəvi həddə yoxsullaşmasının, ölkənin bank sisteminin iflasının qarşısını alıb.
Bütün bunlarla yanaşı, Sipras ciddi kompromislərə getməsinə rəğmən, Avropa liderlərinin Yunanıstan iqtisadiyyatının xilası ilə bağlı təkliflərinin effektiv olacağına inanmır. Baş nazir bu təklifləri reallaşdırmağa hazır olduğunu desə də, bunun effektiv olacağına şübhə ilə yanaşdığını gizlətmir: "Mən yol verdiyim bütün yanlışlıqlara görə məsuliyyəti üzərimə götürür, imzaladığım, amma inanmadığım mətnin məsuliyyətini qəbul edirəm".
Bu bəyanat kifayət qədər paradoksal təsir bağışlayır. Kritik anda Yunanıstanın gələcəyinə görə məsuliyyət yükünü üzərinə götürmüş siyasətçi üçün isə bunu ikiqat paradoksal saymaq olar. Odur ki, Siprasın bu bəyanatı daha çox onun hökumətə inanan milyonlarla yunan qarşısında özünə haqq haqandırmaq cəhdi kimi yanaşmaq olar.
Amma Brüssel razılaşmasına şübhə ilə yanaşan yalnız Sipras deyil. Yunanıstanın əsas kreditoru olan BVF-də də bənzər fikirdədirlər. Brüsseldə əldə edilmiş maliyyə razılaşmasını tənqid edən qurumda hesab edirlər ki, Yunanıstanın xilası üçün yeni proqram çərçivəsində ayrılacaq təxminən 85 milyard avro kifayət etməyə bilər. BVF tövsiyəsini də açıqlayıb: kreditorlar Yunanıstana borcun qaytarılması üçün 30 güzəşt ili verməli, həmçinin borcun bir hissəsi silinməlidir.
Amma, necə deyərlər, artıq prosesə start verilib. İndi nə Aİ, nə də Afina razılaşmanın şərtlərindən imtina etmək fikrindədir. Hər halda, Yunanıstan parlamentində keçirilmiş səsvermə bunu göstərib. Yunan deputatların əksəriyyəti hökumət tərəfindən təklif olunmuş "Danışıqların aparılması və Avropa Dəstək Mexanizmi ilə razılaşmanın imzalanması üçün təcili tədbirlər" adlı qanun layihəsini dəstəkləyib. Qeyd edək ki, bu qanunun qəbulu ölkə iqtisadiyyatının xilas olunması məqsədilə yeni proqramın icrasına başlanılması üçün şərt idi. Sənədi hakim SİRİZA partiyasından olan deputatların əksəriyyətilə yanaşı, digər fraksiyalar da dəstəkləyib. Onun əleyhinə yalnız kommunistlər və ultrasağçı "Qızıl şəfəq"ə səs verib. Bununla yanaşı, Avropanın planının reallaşdırılması yəqin ki, Yunanıstanda müəyyən siyasi qarışıqlığa səbəb olacaq. Söhbət yalnız yeni nümayişlərin keçirilə biləcəyindən yox, həm də SİRİZA hökuməti daxilində etirazçı əhvalın arta biləcəyindən gedir. İstənilən halda, təcrübə göstərir ki, Yunanıstan gələcəyin proqnozlaşdırılması çətin ölkədir - onun hər an ortaya sürprizlər çıxara biləcəyini Avropa siyasətinin və iqtisadiyyatının rəhbərləri yaxşı bilirlər.
Bütün bunlarla yanaşı, Yunanıstan böhranı ilə əlaqədar yaşananlar Aİ daxilində avrointeqrasiya ilə bağlı problemlərin olduğunu bir daha aydın şəkildə ortaya qoyub. Doğrudur, Avropa Komissiyasının sədri Jan-Klod Yunker Brüsseldə əldə edilmiş razılaşmanı "tipik Avropa razılaşması" adlandırıb, onun özündə "qalibin və məğlubun olmadığı kompromisi əks etdirdiyini" söyləyib. Lakin Avropanın iki lokomotivi - Almaniya ilə Fransa arasındakı ziddiyyət müşahidəçilərin və ekspertlərin diqqətindən yayınmayıb. Berlinin yalnız iqtisadi mövqeyini gücləndirməsi yox (bu, köhnə faktdır), Avropanın vahid liderliyinə iddiaları Parisi narahat edir. Almaniya o cümlədən Yunanıstanın əsas kreditorlarından biridir və almanların borcun qaytarılacağına zəmanət almaq cəhdləri həm də bununla bağlıdır. Almaniya Afinaya təzyiq aləti kimi açıq siyasi diktatdan istifadə edib - Avropa son dəfə belə halla İkinci Dünya müharibəsi illərində rastlaşmışdı. Bu üzdən də Fransa prezidenti Fransua Olland Almaniya kansleri Angela Merkel ilə xoş danışsa da, avrozonanın Brüsseldə keçirilən sammitində gözlənilmədən Yunanıstanın avrozonadan kənarlaşdırılması məsələsinin gündəlikdən çıxarılması tələbilə çıxış edib. Yəni, Olland bununla faktiki olaraq, Berlin siyasətçilərini qəbul etməyə hazır olduqları qərara qarşı çıxıb. Alman siyasətçiləri, məsələn, Almaniyanın nüfuzlu maliyyə naziri Volfhanq Şoyblenin "Grexit" - Yunanıstanın avrozonadan müvəqqəti kənarlaşdırılması israrı hər kəsə bəlli idi.
Fransanın baş naziri Manuel Valls isə ölkəsinin parlamentarilərini Afinaya yeni yardım paketinin ayrılması təklifinə dəstək olmağa çağırıb: "Avropada "hər kəs özü üçün" dili ilə danışmaq olmaz. Biz Yunanıstanı və yunanları satmayacağıq. Yunanıstanın yeri avrozonada və Avropa İttifaqındadır".
Parisin bu çağırışına İtaliyanın baş naziri Matteo Rensi də dəstək verib. Qeyd edək ki, Roma da Almaniyanın Aİ-də liderliyə yiyələnmək cəhdlərini qısaqanclıqla qəbul edənlərdəndir.
Avropa daxilində ziddiyyətlərin artmasından uduşla çıxan isə ABŞ-dır. Almaniyanın, Fransanın və Avropanın digər aparıcı ölkələrinin siyasi və malyyə elitası son anda Avro-Atlantik məkanın əsas dayağı kimi, ABŞ-ın himayəsinə arxalanır. Avropanın problemlər yükü onun əsas oyunçuları üçün daşınmayacaq yükə çevrilib. Bu, bəzi ölkələrin, həmçinin Almaniyanın birincilər arasında birinci olmağa çalışmasına rəğmən, belədir. Bu amil Trans-Atlantik razılaşmasının əldə edilməsi ehtimalını artırır. Bu isə Avropa və Amerika iqtisadiyyatının sonuncunun himayəsi altında inteqrasiyasını nəzərdə tutur. Odur ki, Yunanıstan böhranının gələcək inkişafına (həmçinin onun Köhnə və Yeni Qitənin nüfuzlu mərkəzlərinin resepti əsasında həllinə) mümkündür ki, bu Trans-Atlantik məqam da öz təsirni göstərsin.

The dramatic events in Greece and surrounding her affects the fates of both the country of Ancient Hellas as well as the whole of the European Community. What will become of Greece, which is bogged down in debts of inconceivable size to world creditors? And in what form will the European Union come out of the Greek crisis? Will it be a stronger continental structure capable of successfully overcoming internal problems or an amorphous organisation deprived of any prospects of long-term unity, just a puppet in the hands of the bosses of global politics and business?
The fate of Greece whose foreign debt exceeds 312bn euros was decided at a eurozone summit in [the Belgian capital] Brussels. Few people expected any kind of breakthrough from this forum. For, in spite of the will of the leading European Powers and the "troika" of creditors (the European Commission, the European Central Bank and the International Monetary Fund), the results of the referendum which took place in Greece demonstrated the lack of desire by most of the country's population to accept the ultimatum proposed by the Western financial institutions' on extending the loans in exchange for cuts in social programmes. The head of the left-wing radical Greek government, Alexis Tsipras, assessed these results as indicating that they had received a mandate from their own people, which he promised to make use of as far as he could in the negotiations with the creditors.
Nevertheless accords were reached at the eurozone summit in Brussels which boil down to the following: the European countries and financial institutions will continue to render support to Greece, which will however have to meet the hard-hitting conditions of the creditors all the same. The accords envisage the impermissibility of allowing Greece to go bankrupt and the need to retain the country in the eurozone. Both the majority of Greek and European politicians are convinced that both Greece and the European Union have a vital interest in the latter. The agreement envisages the advancement of a programme for Greece of the European Stability Mechanism (ESM) containing "in-depth reforms and financial support".
Within the framework of the programme, Greece will be assigned 82-86bn euros over three years. Of these 35bn euros will be allocated for stimulating economic growth. It is proposed that another approximately 50bn euros should be made available in exchange for Greek assets in the form of land and property, which will be auctioned off. At the same time, Athens has agreed to the setting up of a 50bn euro fund, 25bn euros of which will be used for recapitalising the Greek banks.
As a condition for receiving the bailout, Athens has to urgently carry out a number of hard-hitting structural reforms in the national economy, which presuppose a substantial reduction in benefits and may, as consequence, lead to a drop in living standards for a considerable part of the Greek population. Therefore the following question is quite reasonably being asked: can the accords achieved in Brussels be regarded as answering the interests of Greece and its people? You see, the conditions of the bailout which will be granted to Greece by the European Union, are no easier than the measures stipulated in the agreement between the "troika" and Athens proposed up till now, which resulted in the protest  by the majority of Greeks in the referendum?
It is not surprising that Athens was gripped by protests immediately after the Brussels' summit. Those attending the rallies complained that Greece was being blackmailed, being turned from a country into a "colony of capital and state debt". Their own government, which they accused of "betrayal of the Greek people", was the target of the protesters' criticism. The protesters are indignant that Tsipras and his cabinet first found out the opinion of the people who responded with "no" to the demands of the creditors, but then the summit in Brussels ignored the results of the Greek referendum, subjecting Tsipras to their will.
In Brussels the Greek prime minister was undoubtedly subjected to extremely strong pressure on the part of the creditors, who made him understand that in any case Greece should repay its debt and the results of the referendum meant absolutely nothing to them by the same token. It is not accidental that Tsipras admitted that his country had simply been forced "to go down a one-way street". So, in desperately trying to show the mighty creditors all the strength of the Greek opposition, he had to give up. Tsipras was not able to influence the radical change in the programme proposed by the creditors, the purpose of which was repayment of Athens' debts by a policy of "austerity".
Nevertheless, the fact that he managed to prevent the catastrophic impoverishment of large groups of the population and the collapse of the country's banking system by retaining Greece in the eurozone can be counted among his assets. Moreover, Tsipras himself does not conceal the fact that, even with all the compromises that he has made, he does not believe that the bailout measures proposed by the European leaders to save the Greek economy will be effective, although he is prepared to implement them. He even said that he took upon myself the responsibility for all the mistakes he had made, he took responsibility for the text he had signed, although he did not believe in it.
This statement does perhaps seem paradoxical, even too paradoxical, for a politician who, at a critical moment, took upon himself the burden of responsibility for the further fate of Greece. Therefore, it is thought that these words are no more than an attempt, albeit somehow to a certain extent, to justify, in the eyes of millions of his fellow countrymen who have put their trust in him, Tsipras, being at the front of the vanguard of the Greeks' latest struggle for independence.
Not only has the Greek prime minister, however, expressed scepticism with regard to the Brussels' accords, but also the International Monetary Fund (IMF), which is a member of the cohort of Greece's main creditors. The Fund has criticised the international agreement reached in Brussels and stated that the sum of approximately 85bn euros which will be granted to Greece within the framework of the bailout programme may not be sufficient for her. The IMF's recommendation consists in the creditors possibly giving Greece a preferential term of 30 years before she will be able to repay the debts, as well as cancelling part of them.
Nevertheless, the so-called bailout has gone ahead. Neither Greece itself nor the European Union are preparing to reject the conditions in the agreement, to judge from the results of the parliamentary vote conducted in that country. The majority of the deputies in the Greek parliament supported the bill on urgent measures to hold talks and conclude the agreement on the European Stabilisation Mechanism (ESM)", submitted by the government, the adoption of which was a condition for the start of the new bailout programme to save the country's economy. The bill was supported by the majority of deputies on the right of the SYRIZA party and other factions, with the exception of the Communists and the ultra-right-wing "Golden Dawn" party.
Nonetheless, it is hard to imagine that the implementation of the European plan managed to go ahead without any kind of political excesses occurring in Greece itself. It is not just that fresh demonstrations might occur, but protest moods within the SYRIZA party government itself are gathering strength. At any rate, as practice shows, Greece is an unpredictable country that is able to come up with surprises.  The bosses of the European economy and politics know this all too well and not just from hearsay.
Moreover, problems within the European Union itself which directly affect the prospects for euro-integration have once again come to light owing to the events surrounding the Greek crisis. Yes, the President of the European Commission, Jean-Claude Juncker, called the accords reached in Brussels "a typical European agreement" representing a "compromise in which there are no winners and no
losers". But the vigilant observers and experts could not fail to spot the serious contradictions between the two locomotives of European unity, namely France and Germany. France is obviously concerned about the strengthening of not only Berlin's economic positions (this has long become a fact), but also about its claims to absolute leadership in Europe.
Germany is one of the leading creditors, to Greece among others, and this circumstance is influencing the Germans' striving to obtain a guarantee that the debts will be repaid. Germany is effecting an undisguised political dictate as a tool
for bringing pressure to bear on Athens, the like of which Europe was last faced with during the Second World War. Therefore, although standing on ceremony with German Chancellor Angela Merkel at the eurozone summit in Brussels, French President Francois Hollande unexpectedly demanded that the issue of Greece leaving the eurozone should not be discussed. That is, he opposed the step that the Berlin politicians, in particular Germany's influential finance minister, Wolfgang Schaeuble, were ready to undertake, insisting on "Grexit", Greece's temporary exit from the eurozone. French Prime Minister Manuel Valls, calling upon the deputies of the country's National Assembly to approve the apportionment of a new bailout package to Athens, stated that the 'Everyone for himself" cannot be the language of Europe and that they should not give up on Greece and the Greeks, adding that Greece's place was in the eurozone and in the European Union." Italian Prime Minister Matteo Renzi joined Paris in this view, stating that Italy was a country which was also paying just as much attention to Germany's leadership aspirations in the European Union.
The USA is in a winning situation in the conditions of growing contradictions within the European Union. The political and financial elite in Germany and France and other leading countries in Europe are ultimately calculating precisely on the patronage of the United States as a key buttress in the Euro-Atlantic space. The weight of Europe's problems appears to be an excessive burden to its main players, even if individual states like this same Germany are striving to be the first among the first.
This factor considerably heightens the probability of a Trans-Atlantic agreement being concluded, which would envisage the integration of the European and American economies under the aegis of the USA. So, the influence of this same "Trans-Atlantic" circumstance may well affect the further development of the notorious Greek crisis (and perhaps it will be overcome it following a recipe of the Old and New Worlds).