Çərşənbə axşamı, 00:19
Məlumdur ki, payız təkjə yağışlar və qeyri-sabit hava mövsümü deyil, həm də bu və ya digər soyuqdəymə xəstəliyinə tutulmaq risqinin dəfələrlə artdığı bir dövrdür. Belə ki, oktyabrın ilk ongünlüyündə ölkənin səhiyyə müəssisələrində kəskin respirator xəstəliklərinə tutulan (KRX) 1500 nəfər qeydə alınıb. Bu, Respublika Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzinin (RGEM) açıqladığı məlumatdır. Əslində, soyuqdəymə xəstəliklərinə tutulanların sayı, yəqin ki, qat-qat çoxdur. Sadəjə, həmvətənlərimizin əksəriyyəti həkimə mürajiət etməkdənsə, özünümüalijə ilə məşğul olmağa üstünlük verdiyindən, statistik göstərijilərə də düşmür.
Biz soyuqdəymə və qripi jiddi qəbul etməyə alışmamışıq: bir-iki gün yataram, hər şey öz-özünə keçib-gedər. Qripin son dərəjə məkrli xəstəlik olduğunu və fəlakətli nətijələr doğura biljəyini çox az adam bilir.
Çoxüzlü virus
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) məlumatına görə, dünyada hər il baş verən qrip epidemiyaları zamanı 3-5 mln insan xəstələnir ki, onlardan 250-500 mini vəfat edir. Qrip çoxüzlüdür və bu virusun son dərəjə çox növü var. Alimlər hər il bu bəlaya qarşı yeni vaksinlər üzərində çalışırlar. Bu məqsədlə külli miqdarda vəsait xərjlənsə də, yeni vaksin ortaya çıxmağa majal tapmamış, qripin insan immunitetinə bəlli olmayan yeni bir növü peyda olur.  Son bir neçə ildə "qrip" sözü "quş" sözü ilə birlikdə daha çox səslənir və bununla əlaqədar, adi insani qrip indi arxa plana çəkilib. Lakin birinji ilə ikinjinin qurbanlarının sayı heç müqayisə edilə bilməz. Belə ki, əgər "quş qripi" artıq dünyada 248 nəfərin ölümünə bais olubsa, adi qrip epidemiyası zamanı ölənlərin sayı yüz minlərlə olur. Mütəxəssislər belə bir yekdil fikirdədirlər ki, qrip bəşəriyyətə ən qədim dövrlərdən məlumdur. Qripə bənzər qızdırma xəstəliyinin əlamətlərini hələ Hippokrat, Tit Livi və Diodor təsvir edirdilər. İnfeksiyanın geniş yayılmasına dair ilk məlumatlar 1179-ju ilə aiddir və o zaman güjlü qrip epidemiyasının Almaniya, İtaliya və İngiltərəni bürüdüyü təxmin edilir. Epidemiyaların dəqiq təsviri isə XVI-XVIII əsrlərə aiddir ki, bu dövrdə Avropa ölkələrini "italyan qızdırması" lərzəyə gətirirdi. Uzun əsrlərboyu təbabət qarı düşmənini tanımırdı və hesab edilirdi ki, qripin törədijisi kifayət qədər zərərsiz hemoqlobinofil çöpüdür. Ortomiksoviruslar ailəsinə aid olan virusu isə yalnız tədqiqatçılar insan və heyvan qripləri arasındakı oxşarlığa diqqət yetirərək, xəstə insanlardan götürülən materialı heyvanlara vurmağa başladıqdan sonra fərqləndirmək mümkün oldu. Bu, A tipli virus oldu.
Sonralar məlum oldu ki, qripin ən kütləvi və təhlükəli epidemiyalarını doğuran da elə məhz A virusu və onun bir neçə növüdür. V virusu daha kiçik epidemiyalar doğurur və onların miqyası heç vaxt pandemiya səviyyəsinə çatmır.
Respirator infeksiyaların törədijiləri kimi, qrip virusu da xəstə adamdan sağlamlara hava-damjı yolu ilə keçir. Yəqin ki, Yer üzündə qripə tutulmayan adam yoxdur. Odur ki onun əlamətləri hamıya yaxşı tanışdır. Onlara, ilk növbədə, insanın özünü qəfildən pis hiss etməsini, sümüklərdə ağrıları, boğazın qaşınmasını, həmçinin, burunaxma və yüksək hərarəti aid etmək olar. Həm də bir qayda olaraq, səhərisi gün xoşagəlməz durum  daha da ağırlaşır: insanı öskürək boğur, möhkəm başağrıları yaranır, burun tutulur, bütün bədəndə artmaqda olan zəiflik müşahidə edilir. Amerika fizioloqlarının hesablamalarına görə, orta ağırlıqda qrip intoksikasiya doğurur ki, bu da insana ömrünün bir ili hesabına başa gələ bilər.
Mütəxəssislər iddia edirlər ki, bəşəriyyətə məlum olan qrip pandemiyalarından ən fajiəvisi 1918-1919-ju illərdə baş verən "ispanka" (ştam H1N1) olub. Müxtəlif  hesablamalara görə, bu virus 25-40 mln arası insanın həyatına son qoyub. Əvvəljə həkimlər bunun qrip olduğunu heç təxmin də etmirdilər, çünki xəstəlik çox ağır keçirdi, onun klinik axarı isə çox qeyri-adi idi. Bu səbəbdən, mütəxəssislər meningit, yaxud taun xəstəliyinin yeni forması ilə rastlaşdıqlarını düşünürdülər. Qripin çox məkrli və təhlükəli bir rəqib olduğunu, ona qarşı həmişə ayıq olmaq lazım gəldiyini də bəşəriyyət məhz elə bu dövrdə  dərk etdi. Təbabət elminin göz önündə olan tərəqqisinə baxmayaraq, qrip virusunun heyrətamiz mutasiya bajarığı daim dünyanı təlaş içində saxlamaqdadır.
Gələjək ştam bizə nə vəd edir?
Havalar soyuqlaşdıqja, dünyanın bir çox ölkəsində qripin qarşılanmasına güjlü hazırlıq gedir: vaksinlər alınır, əhalinin immunlaşdırılması aparılır.
Məsələn, qonşu Rusiyada artıq qripərəfəsi həyəjan elan edilib, çünki mütəxəssislərin fikrinjə, bu il qrip virusu özünü tam güjü ilə büruzə verəjək.
Respublika Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzinin direktor müavini Svetlana Zmitroviçin sözlərinə görə, qripə yoluxanların sayı barədə statistik məlumatlar hər il sentyabr ayından etibarən toplanmağa başlayır və sonra əldə olunan nətijələr keçən illər üzrə məlumatlarla tutuşdurulur.
Müsahibimizin qeyd etdiyi kimi, oktyabrın birinji ongünlüyü ərzində paytaxtda artıq KRX-yə tutulan 1500  xəstə qeydə alınıb. Bunu ötən ilin göstərijiləri ilə tutuşdursaq, onlar, təxminən, eyni olajaq. S.Zmitroviç vurğuladı ki, sentyabr ayı ilə müqayisədə, son zamanlar qripə və KRX-yə yoluxma artsa da, epidemiya barədə danışmaq hələ tezdir: "Onu da yadda saxlamaq lazımdır ki, vaxtında müalijə edilməyən qrip müxtəlif ağırlaşmalara, o jümlədən, təkrar bakterial pnevmoniyaya da gətirib çıxara bilər. Qripin profilaktikasında ən səmərəli vasitə bu virus əleyhinə vaksinləşmədir. Həm də peyvəndi sentyabr-oktyabr aylarında, xəstəliyə yoluxmanın ən qızğın mərhələsi ərəfəsində etmək məqsədəuyğundur. Bu, insanda qripə qarşı immunitetin vaksin vurulandan, orta hesabla, 3-4 həftə sonra yaranması ilə əlaqədardır. Ən qızğın dövrün məhz hansı aya düşəjəyini əvvəljədən müəyyənləşdirmək çətindir, çünki o, noyabrdan marta qədər ola bilər.
Qripdən qorunmaq istəyən hər bir kəs paytaxtın bir sıra klinikalarında vaksin vurdura bilər. Vaksin vurulması havayı olmasa da, bu, kifayət qədər səmərəli müdafiədir (doğrudur, heç kim yüzfaizlik zəmanət də verə bilməz). Azərbayjana Fransada istehsal olunan vaksinlər, həmçinin, Hollandiya istehsalı olan "İnflyufak" gətirilir.
ÜST 2006-2007-ji illər üçün qripin aşağıdakı ştamlarını müəyyənləşdirib: "A" - Viskontin, "A" - Xirosima, "A" - Yeni Kaleydoniya, "B" - Malayziya. S.Zmiroviç dedi ki, bununla əlaqədar təşkilat vaksin istehsalçılarına bu ştamları istehsal etdikləri qrip əleyhinə vaksinlərin tərkibinə daxil etməyi məsləhət görüb.
Onun sözlərinə görə, Səhiyyə Nazirliyinin xətti ilə qrip əleyhinə vaksin təkjə quşçuluq təsərrüfatlarının işçilərinə pulsuz vurulajaq. Bu onunla şərtlənir ki, onlar quşlarla bilavasitə təmasda olduqlarından, "quş qripi"nin insan qripi ilə rastlaşaraq, mutasiya etməsi təhlükəsi var ki, buna heç vəjhlə yol vermək olmaz.
Bütün dünyada preventiv, yəni qabaqlayıjı tədbirlər müasir qriplə mübarizənin ən əsas prinsiplərindən biri sayılır. Təbii ki, il ərzində qrip xəstəliyinə tutulmamaq mümkün olsa da, ətrafda hamının öskürdüyü və asqırdığı soyuq aylarda virusa yoluxmaq şansı kifayət qədər yüksəkdir. Unutmaq olmaz ki, işi ehtiyatlı tutmaq lazımdır və vaxtında edilən peyvənd qriplə xoşagəlməz "görüş"dən yaxa qurtarmaqla yanaşı, nəinki sağlamlığınızı, həm də əks halda, dərmanlara və həkimlərə xərjləməli olajağınız pullarınızı da qoruyar.

СТАРЫЕ ПЕСНИ О ГРИППЕ
Общеизвестно, что осень не только сезон дождей и неустойчивой погоды, но и время, когда многократно возрастает риск подхватить то или иное простудное заболевание. Так, в первой декаде октября в столице было зарегистрировано 1500 человек, больных острыми респираторными заболеваниями (ОРЗ). Это только официальная статистика, предоставленная Республиканским центром гигиены и эпидемиологии (РЦГЭ). На самом же деле число больных с простудными заболеваниями наверняка гораздо выше. Просто большинство наших сограждан склонны заниматься самолечением, а не обращаться за медицинской помощью в отечественные больницы и поликлиники, в связи с чем в статданных не числятся.
Мы привыкли не воспринимать простуду и грипп всерьез: мол, пару дней поболею, а потом все пройдет само собой. Но немногие знают, что грипп - коварное заболевание, и последствия его могут быть катастрофическими.
Многоликий вирус
Согласно данным Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), в мире ежегодно во время эпидемий гриппа болеют от 3 до 5 миллионов человек, из которых от 250 до 500 тысяч умирают. Грипп многолик, и разновидностей этого вируса великое множество. Ежегодно ученые бьются над созданием новых вакцин против этой напасти. На эти цели уходит огромное количество средств, но не успеет появиться новая вакцина, как на подходе уже новый штамм гриппа, на который у людей нет иммунитета.
В последние несколько лет слово "грипп" чаще всего встречается в связке со словом "птичий", и в связи с этим обычный человеческий грипп сейчас отошел на второй план. Однако количество жертв первого и второго несопоставимо. Так, если птичий грипп унес по всему миру 248 человеческих жизней, то во время эпидемий обычного гриппа счет смертей идет на сотни тысяч. Специалисты сходятся во мнении, что грипп известен человечеству с глубокой древности. Признаки лихорадки, схожей с гриппом, описывали еще Гиппократ, Тит Ливий и Диодор. Первые сведения о широком распространении инфекции датированы 1179 годом, когда, по сегодняшним предположениям, сильнейшая эпидемия гриппа охватила Италию, Германию и Англию. Но достоверные описания эпидемий относятся к периоду XVI-XVIII веков, на протяжении которых страны Европы сотрясала "итальянская лихорадка".
Многие столетия медицина не знала своего заклятого врага в лицо, и долгое время считалось, что возбудителем гриппа является довольно безобидная гемоглобинофильная палочка. Лишь когда исследователи обратили внимание на близость симптомов гриппа человека и животных и начали вводить подопытным животным материал от больных людей, удалось выделить вирус, принадлежащий семейству ортомиксовирусов. Это был вирус гриппа типа А.
Впоследствии оказалось, что именно вирус А с его несколькими подтипами является возбудителем самых массовых и опасных вспышек гриппа. Вирус типа В вызывает менее крупные эпидемии, размах которых никогда не доходил до пандемии.
Вирус гриппа, как и возбудитель респираторных инфекций, передается от больного к здоровым людям воздушно-капельным путем. Пожалуй, нет на свете человека, никогда не болевшего гриппом, а потому его симптомы всем хорошо известны. К ним можно отнести, в первую очередь, внезапное ухудшение самочувствия, ломоту в костях, першение в горле, а также насморк и высокую температуру. При этом, как правило, неприятные ощущения на следующий день усиливаются: раскалывается голова, душит кашель, нос заложен, наблюдается нарастающая слабость во всем теле. По подсчетам американских физиологов, среднетяжелый грипп вызывает интоксикацию, которая может стоить человеку одного года жизни.
Специалисты утверждают, что самой трагичной из всех пандемий гриппа, какие знало человечество, была "испанка" (штамм H1N1), имевшая место в 1918-1919 годах. По разным подсчетам, этот вирус унес от 25 до 40 миллионов жизней. Сначала медики даже не подозревали, что имеют дело с гриппом, так как болезнь протекала слишком тяжело, а ее клиническое течение было весьма необычным. Поэтому врачи были уверены, что столкнулись с менингитом или новой формой чумы. Именно в тот период человечество уяснило для себя, что грипп - это очень изощренный и опасный противник, с которым всегда нужно быть начеку. Несмотря на очевидный прогресс медицинской науки, поразительна способность вируса гриппа постоянно мутировать, держать мир в напряжении.
Что штамм грядущий нам готовит?
С наступлением холодов во многих странах мира начинается подготовка к встрече гриппа во всеоружии: закупаются вакцины, проводится иммунизация населения.
Так, в соседней России уже была объявлена предгрипповая тревога, поскольку, по мнению специалистов, в этом году вирус гриппа проявит себя во всей красе.
По словам замдиректора Республиканского центра гигиены и эпидемиологии Светланы Змитрович, статистические данные по количеству заболевших гриппом начинают собираться ежегодно с сентября, после чего полученные результаты сравниваются с данными за прошлые годы.
Как отметила наша собеседница, за первую декаду октября в столице уже зарегистрировано тысяча пятьсот больных ОРЗ. Замдиректора РЦГЭ поведала, что если сравнить эти показатели с прошлогодними, то они будут примерно одинаковыми. С.Змитрович подчеркнула, что заболеваемость гриппом и ОРЗ за последнее время возросла по сравнению с сентябрем, хотя говорить об эпидемии еще рано.
"Следует помнить и о том, что вовремя не вылеченный грипп может дать различные осложнения, в том числе и вторичную бактериальную пневмонию. Наиболее эффективным средством профилактики гриппа является вакцинация от этого вируса. При этом прививку лучше всего делать в сентябре-октябре, перед началом пика заболеваемости. Это связано с тем, что иммунитет к гриппу у человека вырабатывается в среднем за 3-4 недели после того, как была введена вакцина. Сложно заранее предугадать, на какой именно месяц придется этот самый пик, так как он может иметь место в разные месяцы, начиная с ноября и заканчивая мартом.
Каждый желающий уберечься от гриппа может сделать прививку в некоторых клиниках столицы. Вакцинация не бесплатная, но зато является достаточно эффективной защитой, хотя, конечно, стопроцентной гарантии не может дать никто. В Азербайджан завозят вакцину против гриппа французского производства, а также голландскую вакцину "Инфлювак".
ВОЗ на 2006-2007 годы выделила следующие штаммы гриппа: "А" - Висконсин, "А" - Хиросима, "А" - Новая Каледония, "В" - Малайзия. В связи с этим организация рекомендует производителям вакцин включить эти штаммы в состав изготовливаемой против гриппа вакцины", - рассказала С.Змитрович.
По ее словам, вакцину против гриппа будут вводить бесплатно по линии Министерства здравоохранения только работникам птичьих хозяйств. Это обусловлено тем, что последние находятся в непосредственном контакте с птицей и поэтому существует опасность, что птичий грипп может встретиться с человеческим и начать мутировать, чего ни в коем случае допустить нельзя.
Во всем мире одним из главных принципов борьбы с современным гриппом считаются превентивные, то есть предупредительные меры. Естественно, можно за весь год так ни разу и не заболеть гриппом, но в холодное время года, когда вокруг все чихают и кашляют, шансы подхватить вирус весьма велики. Следует помнить о том, что береженого Бог бережет, и только вовремя сделанная прививка поможет избежать неприятной встречи с гриппом и сохранит не только здоровье, но и деньги, которые в противном случае пришлось бы потратить на лекарства и врачей.