Çərşənbə axşamı, 14:04
Beləliklə, İraq məhkəməsi bəşəriyyət əleyhinə cinayətlərdə ittiham olunan Səddam Hüseynin asılmaqla edam olunması haqda qərar çıxardı. O, 1982-ci ildə sui-qəsdə məruz qaldığı Dudceyl kəndində 148 şiənin qətlində günahkar bilinir.
Səddam Hüseynin özü məhkəmə hökmünü "İraqa eşq olsun! İraq xalqına eşq olsun! Allah işğalçılardan güclüdür!" şüarları ilə qarşıladı və dərhal mühafizəçilər tərəfindən məhkəmə zalından çıxarıldı. Keçmiş diktatordan başqa, onun qardaşı, İraq kəşfiyyatının keçmiş rəhbəri Bərzani əl-Tikriti və İraq İnqilab Məhkəməsinin sabiq hakimi Avad həmid əl-Bənder də ölüm hökmünə layiq görüldülər. İraqın eks-vitse-prezidenti Taha Yassin Ramadan haqqında isə ömürlük həbs cəzası qərarı çıxarıldı. Bu şəxslərlə birlikdə, müttəhimlər kürsüsündə əyləşmiş daha üç nəfər 15 il müddətinə azadlıqdan məhrum olundu. Cəmi bir müttəhim - İraqın BƏƏZ Partiyasının sabiq funksioneri Məhəmməd Əzzavi əl-Əli məhkəmə tərəfindən bəraət aldı.
ABŞ Prezidenti Corc Buş məhkəmənin qərarından məmnun qalıb. O, Səddam haqqında çıxarılan ölüm hökmünü gənc İraq demokratiyasının tarixində "əsas hadisə" adlandırıb. Ağ evin mətbuat katibi Toni Snou daha irəli gedərək bildirib ki, "Hökmün çıxarıldığı gün bütün İraq xalqı üçün gözəl gündür".
Bütün bunlara baxmayaraq, eks-prezidentin vəkilləri təslim olmaq fikrində deyillər. Onlar artıq bəyan ediblər ki, məhkəmənin qərarından apellyasiya şikayəti vermək fikrindədirlər. Apellyasiya Məhkəməsi işə baxmaq üçün əsas tapmayacağı halda, edam qərarı 30 gün ərzində reallaşmalıdır. Lakin son qərar Apellyasiya Məhkəməsi tərəfindən 2007-ci il yanvarın ortalarında veriləcək. Bu haqda İraqın sabiq prezidentinin başa çatan məhkəmə prosesində əsas ittihamçı olan Cəfər Mussavi məlumat verib. Onun hesablamasına görə, müdafiə komandasının apellyasiya instansiyasına müraciəti ilə əlaqədar, bütün lazımi prosedurların keçilməsi üçün, təxminən, iki ay vaxt lazımdır.
Ekspertlər isə Səddam haqqında çıxarılan qərarı "Buş və onun seçkiqabağı kampaniyası üçün hədiyyə" adlandırır. Həqiqətən də amerikalılar (daha doğrusu, onların bir hissəsi. Belə ki, Amerika əhalisinin 60%-i İraq kampaniyasına qarşı çıxıb) prezidentlərinin uğurunu qiymətləndirəcəklər. Çoxları belə fikirdədir ki, Konqresə seçkilərin başlanğıc hissəsi ilə üst-üstə düşən məhkəmə qərarına ABŞ-da keçiriləcək seçki prizmasından baxılmalıdır. Qeyd edək ki, ABŞ Konqresinə keçirilən seçkiləri bütün dünya diqqətlə izləyir və məhz o, Birləşmiş Ştatların növbəti prezident seçkilərinədək olan qarşıdakı 1,5 il üçün xarici siyasətini müəyyənləşdirəcək. Keçirilən sorğular göstərir ki, əhalinin 53%-i demokratları dəstəkləyir və bu səbəbdən, respublikaçıların Konqresə nəzarəti itirməməsi üçün informasiya meydanına fövqəladə nəsə atmağa ehtiyac var idi. Bu, Səddam haqqında çıxarılan son dərəcə sərt qərar oldu.
Unutmaq olmaz ki, Səddam Hüseyn bütün onillik boyunca ABŞ-da bu ölkənin və ümumilikdə sivil dünyanın əsas düşməni kimi qəbul edilib. Bu səbəbdən, Amerika əhalisinin əksəriyyətində Səddamın adı zülüm və bəla kimi qəbul edilir.
Eks-prezident haqda çıxarılan məhkəmə hökmünə beynəlxalq reaksiyaya gəlincə o, tədricən, ifadə olundu və heç də birmənalı deyil. Məsələn, Böyük Britaniya qərardan razı qaldı və ABŞ-la həmrəylik nümayiş etdirdi. Amma təbii ki, baş verənlərə kəskin etiraz edənlər də var - HƏMAS qruplaşması kimi. Həmçinin, "Beynəlxalq amnistiya" və Human Rights Watch təşkilatlarının da prosesə reaksiyası sərt oldu. Hüquq müdafiəçilərinin fikrincə, Hüseyn üzərində aparılan məhkəmə prosesi obyektiv və ədalətli olmayıb və bu səbəbdən o, ədalət məhkəməsi nümunəsi hesab oluna bilməz. BMT-nin insan haqları təsisatının rəhbəri Luiza Arbur İraq rəhbərliyini ölüm hökmünə moratorium tətbiq etməyə və Səddam Hüseynin vəkillərinin apellyasiya ilə lazımi şəkildə məşğul olmasına imkan yaradılmasına çağırıb.
Rusiya isə məsələyə ehtiyatla yanaşıb. Bu ölkə XİN-in açıqlamasında deyilir ki, Səddam haqqında çıxarılan edam qərarı İraqın daxili işidir və bu məsələ siyasiləşdirilməməlidir. Təxminən, eyni ruhda münasibət Hindistandan da gəlib. İsrail isə ümumiyyətlə, faktı şərh etməyib.
Avropa sözügedən məsələ ilə bağlı vahid mövqe nümayiş etdirib. Fransa, Belçika, İtaliya və İspaniya liderləri bəyan ediblər ki, onlar prinsipial olaraq ölüm hökmünə qarşıdırlar. Avropa Birliyinin rəhbərliyi də analoji bəyanatla çıxış edib. Qurumun rəhbəri olan Finlandiya Səddama qarşı ölüm hökmünü icra etməməyə çağırıb. "Avropa Birliyi istənilən halda və istənilən şəraitdə ölüm hökmünün çıxarılmasına qarşıdır və bu qərar icra olunmamalıdır", - deyə Finlandiyanın xarici siyasət idarəsinin bəyanatında bildirilir. Qurum qeyd edib ki, Avropa Birliyi Səddamın günahlarını da dəfələrlə məzəmmət edib: "Lakin eyni zamanda, məhkəmə prosesləri ədalətli araşdırmanın bütün standartlarına cavab verməlidir".
Vatikan da baş verənləri sükutla qarşılamayıb. Vatikanın Sülh və Ədalət Məhkəməsi Departamentinin rəhbəri, kardinal Renato Martinonun rəsmi bəyanatında deyilir ki, "Bir cinayəti törətmiş cinayətkarı başqa cinayətlə cəzalandırmaq - qisasçılıqdır. Bu göstərir ki, biz hələ də "əvəz-əvəz" prinsipindən uzaqlaşa bilməmişik".
İraqın özünə gəlincə, bu ölkənin hökuməti məhkəmənin qərarını dəstəkləyir. İraqın Baş naziri Nuri əl-Maliki bəyan edib ki, "S.Hüseyn cinayətkardır və barəsində çıxarılan hökmə layiqdir".
Vaşinqtonun nəzarətində olan İraqın hazırkı hökumətinin belə mövqeyi tamamilə təbiidir. Bununla yanaşı, İraq ictimaiyyətində də baş verənlərə münasibət birmənalı deyil. Belə ki, Bağdad sakinləri, xüsusilə də onun şiələr yaşayan rayonlarının əhalisi məhkəmənin qərarı elan olunduqdan sonra, "Allaha şükür!", "Tirana ölüm!" şüarları ilə küçələrə çıxıb. Şiələrin yaşadıqları Ən-Nəsiriyyə və Kərbəla şəhərlərində də şadyanalıqdır.
Sünni rayon və kəndlərində isə vəziyyət tam fərqlidir. İTAR-TASS agentliyinin məlumatına görə, Səddamın doğulduğu Tikrit yaxınlığındakı Əl-Oca kəndində küçələrə heç kim çıxmayıb. Bu kənddə evlərin qapıları qapanıb. Bağdadın sünnilər məskunlaşan məhəllələrində də məhkəməyə dəstək müşahidə olunmayıb.
Müşahidəçilərin fikrincə, Səddamın edamından sonra, İraqda parçalanma daha da dərinləşəcək. Səddam Hüseynin özü, gözlənilmədən, iraqlıları zorakılığı dayandırmağa və amerikalı işğalçılardan qisas almamağa çağırıb. Onun müraciətini ictimaiyyətə məhkəmə hökmünün oxunmasından sonra eks-prezidentin vəkillər qrupunun rəhbəri Xəlil əl-Dulaimi çatdırıb. Vəkilin sözlərinə görə, müttəhim özü haqqında edam hökmünün çıxarılacağını əvvəlcədən bilirdi və hökmün elan edilməsindən sonra, Əl-Dulaiminin müraciəti səsləndirməsini istəyib. Vəkilin sözlərinə görə, Səddam bəyan edib ki, "Bu hökm onu sındırmayacaq".
Eks-prezident haqqında qərarın elan olunması ərəfəsində İraq ordusu tam hazırlıq vəziyyətinə gətirilib, bütün məzuniyyətlər ləğv olunub. İraq administrasiyası təhlükəsizlik tədbirlərini gücləndirib, həmçinin, paytaxtda və bir sıra digər əyalətlərdə fövqəladə vəziyyət elan olunub. Səddamın tərəfdarları və əleyhdarları arasında baş verə biləcək mümkün toqquşmalarla bağlı Bağdad küçələrinnə əlavə qüvvələr və blok postlar yerləşdirilib. "Məhkəmənin qərarından narazı olanları gözdən qaçırmaq olmaz", - deyə briqadir Əbdul-Kərim Kalaf bildirib.
Bütün bunlara baxmayraq, Səddam haqqında məhkəmə qərarının elan olunmasından keçən günlər  ərzində 2 amerikalı hərbçi qətlə yetirlib. Çox güman, onların qətli məhz məhkəmə qərarına cavab olub. Bununla yanaşı, amerikalı generallar bildirirlər ki, ABŞ əsgərlərinin qətlə yetirilməsi hallarının artacağı istisna olunmur.
İraqın sabiq lideri ilə bağlı qərardan ciddi narazılığını bildirənlər arasında fələstinlilər də var. Onlar, hətta hökmə cavab olaraq əcnəbiləri qətlə yetirəcəkləri ilə hədələyib. Cenində məhkəmənin hökmünə etiraz aksiyaları keçirilir. Şəhərdə mağazalar bağlanıb, şəhərin mərkəzi küçəsində 7-13 yaşlarında 205 məktəbli yürüş keçirərək, "Sevimli Səddam Təl-Əvivə zərbədir!" şüarı səsləndirib. "Biz Amerika administrasiyasına və onun ortaqlarına xəbərdarlıq edirik: Səddam Hüseynə toxunmağa cürət etməyin. Əks halda, biz Qəzza zolağındakı bütün əcnəbiləri qətlə yetirəcək və ya girov götürəcəyik. Onların arasında ilk hədəf ABŞ və Böyük Britaniya vətəndaşları olacaqlar. Girovlar şahidlərin gözləri qarşısında edam olunacaqlar", - deyə yaraqlılardan biri bildirib.
Beləliklə, Amerika prezidenti İraq diktatoru ilə haqq-hesabını çəkdi. Ancaq çətin ki, Səddamla çəkilən haqq-hesab İraqdakı xaosa son qoysun...

КАЗНИТЬ, НЕЛЬЗЯ ПОМИЛОВАТЬ
Итак, иракский суд приговорил Саддама Хусейна к смертной казни через повешение за преступления против человечности. Он признан виновным в убийстве 148 шиитов в деревне Аль-Дуджейл, где в 1982 году на него совершили покушение. "Да здравствует Ирак. Да здравствует иракский народ. Аллах сильнее оккупантов", - произнес после объявления приговора бывший диктатор, после чего был выведен охраной из зала суда. Помимо Хусейна к смерти приговорены его брат, бывший глава иракской разведки Барзану аль-Тикрити, и бывший председатель Иракского революционного суда Авад Хамед аль-Бандер. Экс-вице-президент Ирака Таха Яссин Рамадан приговорен к пожизненному заключению. Еще трое обвиняемых получили по 15 лет лишения свободы. Один из подсудимых - бывший функционер иракской партии БААС Мохаммед Аззави аль-Али - оправдан судом.
Президент США Джорд Буш празднует победу, назвав приговор Хусейну важным событием и "вехой" в истории молодой иракской демократии. Пресс-секретарь Белого дома Тони Сноу пошел дальше, заявив, что день вынесения приговора - "прекрасный день для всего иракского народа". Несмотря на все это, адвокаты экс-президента Ирака не сдаются. Они уже заявили, что подадут апелляцию. Если апелляционная инстанция не найдет оснований для пересмотра дела, то приговор приведут в исполнение в течение 30 дней. Однако окончательное решение по смертному приговору Апелляционный суд Ирака вынесет лишь в середине января 2007 года. Об этом сообщил главный обвинитель Джаафар Муссави на завершившемся процессе по делу бывшего президента Ирака. По его подсчетам, для проведения всех необходимых процедур, связанных с подачей апелляции командой защиты, понадобится примерно два месяца.
Эксперты приговор над иракским диктатором называют "подарком" для Буша и его предвыборной кампании. В США против иракской кампании выступали около 60% американских граждан. Многие сходятся во мнении, что приговор, который "совпал" с началом промежуточных выборов в Конгресс, стоит рассматривать исключительно сквозь призму выборов в США, поскольку именно исход голосования определит внешнюю политику Белого дома на следующие 1,5 года - до новых президентских выборов.
Еще до выборов опросы показали, что 53% населения поддерживают демократов, а потому республиканцам, чтобы не потерять контроль над Конгрессом, позарез нужно было вбросить в информационное поле нечто экстраординарное. Этим "вбросом" и стал предельно жесткий приговор Хусейну. Не стоит забывать, что Саддам Хусейн в течение целого десятилетия преподносился в США как главный враг страны и всего цивилизованного мира. Поэтому у многих граждан Америки, даже не слишком политизированных, его имя четко ассоциируется со злом, которое необходимо уничтожить. Однако политтехнологи Буша-младшего просчитались. Приговор иракскому диктатору никак не сыграл на руку республиканцам во время выборов. Одержав победу, демократы заняли в верхней палате Конгресса США 51 место, а республиканцы - 49. Теперь представители Демократической партии будут контролировать обе палаты Конгресса США и возглавят все его комитеты.
Что касается международной реакции на приговор, то она последовала немедленно и была неоднозначной. Великобритания осталась довольной и была солидарна с США. Есть те, кто категорически против, - движение ХАМАС смертный приговор решительно осудило. Весьма критически отнеслись к судебному процессу организации "Международная амнистия" и Human Rights Watch. По мнению правозащитников, суд не был объективным и справедливым и вряд ли может считаться образцом правосудия. Глава ведомства ООН по правам человека Луиза Арбур призвала власти Ирака ввести мораторий на смертную казнь и обеспечить объективное разбирательство апелляции адвокатов Саддама Хусейна.
Россия деликатно отметила, что смертный приговор Саддаму - внутреннее дело Ирака, и призвала не политизировать этот вопрос. Примерно в таком же духе высказалась Индия, а Израиль от комментариев вообще отказался. Европа выработала единую позицию - лидеры Франции, Бельгии, Италии и Испании заявили, что они принципиально против смертной казни. С аналогичным заявлением выступило и руководство ЕС. Финляндия же как страна - председатель Евросоюза призвала не приводить в исполнение смертный приговор Саддаму Хусейну.
"Евросоюз выступает против смертной казни во всех случаях и при любых обстоятельствах, и эта мера наказания не должна быть приведена в исполнение и в данном случае", - подчеркивается в документе финского внешнеполитического ведомства. Финны отметили, что ЕС "неоднократно осуждал" все прегрешения Хусейна, но в то же время судебные процессы должны "соответствовать всем требованиям справедливого разбирательства".
Не остался в стороне и Ватикан. В официальном заявлении, сделанном главой Департамента мира и правосудия Ватикана кардиналом Ренато Мартино, в частности, говорится: "Карать за одно преступление другим - убивать из мести. Это означает, что мы все еще придерживаемся принципа - око за око, зуб за зуб".
Что же касается самого Ирака, то его нынешнее правительство решение суда поддерживает. Премьер-министр Ирака Нури аль-Малики назвал его "приговором всей темной эпохе его (Саддама) правления". И добавил, что Хусейн - преступник, заслуживший назначенное ему наказание. Такая позиция подконтрольного Вашингтону нынешнего иракского правительства абсолютно естественна.
Между тем в иракском обществе реакция на приговор была неоднозначной. Так, жители Багдада, в основном его шиитских районов, вышли на улицы, скандируя: "Слава Аллаху!" и "Смерть тирану!". Шиитские города Эн-Насирия и Кербель тоже ликовали. Совсем другая картина отмечалась в суннитских городах и районах. Как передает ИТАР-ТАСС, в деревне Эль-Оджа под Тикритом, где родился Хусейн, никто на улицы не вышел. Двери домов в этой деревне были заперты наглухо. Не было демонстраций в поддержку приговора и в суннитских кварталах Багдада.
По мнению наблюдателей, исполнение приговора усугубит раскол в Ираке. Ну а сам Саддам Хусейн призвал жителей Ирака прекратить сектантское насилие и не мстить американским захватчикам. Его послание передал старший адвокат группы защиты Халиль аль-Дулаими, после того как был зачитан приговор. Аль-Дулаими заявил, что осужденный знал о смертном приговоре и хотел, чтобы он передал это сообщение иракским людям и миру после вынесения вердикта. Саддам сказал, что он не будет сломлен.
В иракской армии накануне приговора было объявлено о повышенной боевой готовности, отменены все отпуска и увольнительные. Иракская администрация повысила меры безопасности, а также ввела комендантский час в столице страны и некоторых провинциях. В связи с возможными столкновениями сторонников и противников Саддама на улицах Багдада появились дополнительные патрули и блокпосты. "Нужно не спускать глаз с тех, кто недоволен приговором", - говорит бригадир Абдель-Карим Калаф.
Тем временем за последние три дня после вынесения приговора в Ираке были убиты 2 американских военнослужащих. Вполне вероятно, что их гибель была ответом на решение суда. При этом американские генералы предупреждают, что возможен рост числа убийств солдат США.
Палестинцы в свою очередь также угрожают убийством иностранцев в ответ на казнь Саддама Хусейна. В Дженине проходят акции протеста против смертного приговора экс-диктатору Ирака Саддаму Хусейну, обвиненному в преступлениях против человечности. Магазины города закрыты, 250 школьников в возрасте от 7 до 13 лет прошли маршем по центральной улице города, неся плакаты с надписями: "Любимый Саддам, ударь по Тель-Авиву!", сообщает новостное агентство АР. "Мы предупреждаем американскую администрацию и ее сообщников: не смейте трогать Саддама Хусейна, в противном случае мы уничтожим или возьмем в заложники всех иностранцев на территории Газы, и в первую очередь граждан США и Великобритании. Заложники будут казнены на глазах свидетелей", - цитирует агентство слова одного из боевиков. Итак, американский президент свел счеты с иракским диктатором. Однако вряд ли расправа с Саддамом Хусейном положит конец хаосу в Ираке. Помимо этого экс-диктатор оказался жертвой промежуточных выборов в Конгресс США.