ABŞ-DA KEÇİRİLƏN SEÇKİDƏ MÜXALİFƏT QALİB GƏLDİ
Noyabrın 7-də ABŞ Konqresinə keçirilən aralıq seçkiləri üç əlamətdar hadisə ilə yadda qaldı. Birincisi, Konqresə ilk dəfə olaraq müsəlman üzv seçildi. İkincisi, qurumun aşağı palatasının rəhbəri qadın olacaq və nəhayət, üçüncüsü, bu ən bahalı seçki oldu. Əsası isə odur ki, seçkidə demokratların qələbə qazanması növbəti prezident seçkisində qələbə qazanmağa qadın namizədin iddialarını artırdı. Əlbəttə ki, söhbət ABŞ-ın sabiq prezidentinin xanımı Hillari Klintonun şanslarından gedir.
Artıq ABŞ Prezidenti Corc Buş üçün çətin günlər yaxınlaşır. Belə ki, son seçkinin nəticələrinə əsasən, Konqresin yuxarı palatasında müxalifətçilərin sayı 51, ölkəni idarə edən respublikaçıların sayı isə 49 nəfər olacaq. Konqresin aşağı palatasında da demokratlar respublikaçıları üstələyib. Xatırladaq ki, Konqresə keçirilən son seçkilərədək 2001-ci ildən ABŞ administrasiyasını idarə edən Respublikaçılar Partiyası qanunverici orqanın hər iki palatasında üstünlüyə malik idi. İndi isə Demokratlar Partiyasının nümayəndələri Konqresin hər iki palatasına və onun komitələrinə nəzarət edəcəklər. Aşağı palatada demokratların sayı, hətta onların hər hansı qanunu qəbul etməsi üçün tələb olunan saydan çoxdur.
Qeyd edək ki, eyni gündə ABŞ-da, həmçinin, 35 ştata qubernator seçkiləri keçirildi. Burada da respublikaçılar itkilərlə üzləşdi və müxalifət 28 ştata rəhbərliyi ələ aldı. Respublikaçı məşhur qubernatorlardan Kaliforniyanın rəhbəri Arnold Şvartsenegger postunu qoruya bildi.
Beləliklə, Konqresin aşağı palatasının bütün komissiyalarının, həmçinin, Nümayəndələr Palatasının rəhbər postu demokratların əlinə keçdi. Bununla da ABŞ tarixində ilk dəfə olaraq, sonuncu postu qadın - demokratların nümayəndəsi Nensi Pelosi tutacaq. Ölkədə abortun leqallaşdırılmasının tərəfdarı kimi çıxış edən Pelosi elə ilk günlərdə özünü hazırkı administrasiyanın kəskin tənqidçisi kimi göstərib. O, "hakimiyyətə gəldikdən 100 gün sonra, Corc Buşun respublikaçı administrasiyasının siyasətində ciddi korrektələrə nail olacaqları" haqda bəyanatı ilə gələcəkdə Ağ evə bir sıra ciddi problemlər yaratmaq fikrində olduqlarını gizlətməyib. Odur ki artıq Ağ evin istənilən qanun layihəsinin aşağı palatadan problemsiz keçdiyi günlərin arxada qaldığını düşünmək olar.
Bundan başqa, sözügedən seçkidə respublikaçılarla demokratlar başqa bir sahədə də yarışıb: kimin pulu daha çoxdur? ABŞ tarixində ən bahalı seçki olan son səsvermədə qubernator postuna hər namizəd (onların sayı 161 nəfər idi) seçkiqabağı kampaniyası üçün 3 milyon dollar vəsait toplaya bilib. Ümumilikdə, Konqres üzvü olmaq uğrunda mübarizə aparan 1292 namizədin hərəsi seçkiqabağı kampaniyası dövründə, orta hesabla, 581 min dollar xərcləyib. Bu sahədə rekord Hillari Klintona məxsusdur. O, topladığı 48,7 milyon dolların 33 milyonunu seçkiqabağı kampaniya zamanı xərcləyib.
Bu rekord məbləği xərcləməklə yanaşı, Hillari gələcək iddialarını da orta qoyub. Nü-Yorkda səslərin 70%-ni əldə edən sabiq birinci ledi bununla da bir daha təsdiq edib ki, onun 2008-ci ildə ölkə prezidenti seçilmək ümidləri heç də əsassız deyil. Amma bunun üçün o, hələ nümayəndəsi olduğu Demokratlar Partiyasında keçiriləcək ilkin seçkidə qələbə qazanmalıdır. Mütəxəssislərin fikrincə, demokratlar Ağ evə rəhbərlik etməyə daha şanslı namizəd olan Hillarinin qarşısına, çətin ki, kimisə çıxarsın. Bununla yanaşı, onun eks-prezident, həyat yoldaşı Bill Klintonun timsalında əla məsləhətçisi də var. Sabiq dövlət başçısı indidən xanımının gələcək rəqibi ola biləcək şəxsə hücumlara başlayıb. Hillarinin seçkiqabağı mitinqində çıxış edən Bill Klinton Respublikaçılar Partiyasının ünvanına tənqidi fikirlər səsləndirərək, "Onlar heç nəyi düz edə bilmir", - deyə vurğulayıb.
Qayıdaq demokratların qələbəsinə. Görəsən, amerikalılar nəyə görə üstünlüyü demokratlara verdilər? Məsələ bundadır ki, Buş administrasiyasının iqtisadiyyatda uğurlar əldə etməsinə baxmayaraq, əhali İraqda yaşanan uğursuzluqları məhz hazırkı hakimiyyətin günahı hesab edir. Ölkə əhalisi arasında keçirilən sorğuların nəticələrinə görə, hər 10 amerikalıdan 6-sı Corc Buşun prezident postundakı fəaliyyətindən narazıdır. Müqayisə üçün qeyd edək ki, 2002-ci ildə hazırkı dövlət başçısını əhalinin 67%-i dəstəkləyirdi. İraqda artıq dördüncü ildir davam edən müharibə onların əksəriyyətinin fikrini dəyişməsinə səbəb olub. Buş özü də son zamanlar İraqdakı uğursuzluqları etiraf etməyə başlayıb. Bir müddət əvvəl telekanallardan birinə verdiyi müsahibəsində Ağ evin sahibi bildirib ki, o, İraqı Vyetnamla müqayisə edən şəxsləri başa düşür. Vyetnam isə məlum olduğu kimi, amerikalılar üçün məğlubiyyət simvoludur.
Beləliklə, Buş uğursuzluq rəmzinə çevrilir. Artıq onunla yanaşı olmaq populyarlığın azalmasına aparan yoldur. Florida ştatının qubernatoru Çarli Kristinin bu posta təkrar seçilməsinə yardım etmək üçün, bu ştata səfər edən prezidentlə görüşdən imtina etməsi də təsadüfi deyil. Onun ətrafı bunu qubernatorun ştatın digər şəhərciyində olması ilə izah etsə də, əslində, baş verənlərin səbəbi tam başqadır. Sadəcə olaraq, Çarli Kristi publika qarşısında Ağ evin hazırkı sahibi ilə birgə çıxmaqla, öz reytinqinə ciddi zərbə vuracağını dərk edirdi.
Konqresə keçirilən seçkinin daha bir maraqlı məqamı onun Pentaqon rəhbəri Donald Ramsfeldin fəaliyyətinə son qoymasıdır. İraq müharibəsinin memarı sayılan Ramsfeldin hadisələri qabaqlayaraq könüllü şəkildə istefaya getməsi, demokratların onu məsuliyyətə cəlb etməsinə imkan vermədi. Son anadək Ramsfeldi dəstəkləyən və onun istefasına ehtiyac duymayan C.Buşun seçkilərdən sonra öz dostunu təqaüdə göndərməkdən başqa çıxış yolu qalmadı. Bu postda Ramsfeldi əvəzləyən Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsinin (MKİ) sabiq rəhbərinə də həsəd aparılmalı deyil. Axı yaxın vaxtlarda Konqres ABŞ-ın İraqdakı uğursuzluğu ilə bağlı məhz onu sorğu-suala tutacaq.
İraq probleminin demokratların seçkidə qələbə qazanmasının əsas səbəbi olmasına baxmayaraq, çətin ki, Ağ ev bu məsələdə mövqelərini tezliklə əldən versin. Əgər Buş ABŞ qüvvələrinin İraqdan çıxarılmasına dair qərar qəbul edərsə, bu onun siyasi karyerasının sonu olar. Lakin bir faktı da nəzərə almaq lazımdır ki, demokratlar hər addımda Buşun İraqla bağlı siyasətinə maneə yaratmağa səy göstərəcəklər. Və əgər Buş səlahiyyət müddətinin başa çatmasına qalmış ilyarım müddət ərzində İraqda qayda-qanun yarada bilməsə, bu, demokratları Ağ evə daha da yaxınlaşdıracaq.
Demokratların ABŞ - Rusiya münasibətlərini təftiş edəcəyi də proqnozlaşdırılır. Hələ SSRİ dövründə demokratlar ön plana insan haqları və söz azadlığı kimi fundamental problemləri çıxarırdı. Hazırda Nümayəndələr Palatasında üstünlük əldə edən demokratların məhz bu amildən çıxış edərək, Buş administrasiyasını Rusiyaya qarşı daha sərt xətt tutmağa çağıracağı güman edilir.
Nəhayət, demokratların Konqresə nəzarəti ələ keçirməsi bizdə də bir sıra sualların meydana çıxmasına səbəb oldu. Məsələn, demokratların çoxunun erməni lobbisinin təsiri altında olduğu sirr deyil. "Ermənilərin himayəçiləri" siyahısında respublikaçıların adlarına da rast gəlinməsinə baxmayaraq, demokratlar arasında belələri daha çoxdur. Onların sırasına Nümayəndələr Palatasının gələcək spikeri, özünün stabil və açıq ermənipərəst mövqeyi ilə məşhur olan N.Pelosi də daxildir. Nəticədə, erməni lobbiçiləri demokratları yenidən "erməni soyqırımı"nı tanımağa çağıra bilər. Çünki nəzərə almaq lazımdır ki, Fransa parlamentinin aşağı palatasının "Erməni soyqırımının inkar olunması"na dair məlum qərarından sonra, ermənilər daha da ürəklənib. Görünür, Ağ ev yenidən seçim qarşısında qalaraq baş sındırmalı olacaq: Türkiyə ilə münasibətlərin qorunub-saxlanılması, yoxsa erməni diasporunun səsi?..
Yeri gəlmişkən, Konqres hər il Dağlıq Qarabağ separatçılarına humanitar yardım adı ilə vəsait ayırır. İndi isə demokratlar bu məbləğin artırılması və 907-ci düzəlişin bərpa edilməsi istiqamətində də səyləri artıra bilərlər. Odur ki Ağ evin belə "təşəbbüs"lərə reaksiyası çox vacibdir.

В США НА ВЫБОРАХ ПОБЕДИЛА ОППОЗИЦИЯ
На проведенных 7 ноября промежуточных выборах в Конгресс США были отмечены три знаменательных события. Во-первых, впервые в Конгресс был избран мусульманин, во-вторых, председателем нижней палаты будет женщина, и,    в-третьих, это были самые дорогие выборы. А самое главное, что победа демократов в Конгрессе усиливает амбиции женщины-претендента на следующих президентских выборах. Речь идет, конечно, о шансах супруги экс-президента США Билла Клинтона - Хиллари Клинтон.
Наступают тяжелые времена для президента США Джорджа Буша. Теперь у оппозиции в верхней палате Конгресса США будет 51 представитель, а у правящих страной республиканцев - 49. В нижней палате Конгресса также обозначился перевес демократов над республиканцами. До нынешних промежуточных выборов Республиканская партия, контролирующая нынешнюю администрацию США с 2001 года, имела большинство и в обеих палатах законодательного органа. Теперь же представители Демократической партии будут контролировать обе палаты Конгресса США и возглавят все его комитеты. Такое количество представителей демократов в нижней палате даже превышает лимит, который необходим для утверждения нужных им законов.
Одновременно были проведены выборы губернаторов в 35 штатах. Здесь также республиканцы понесли потери, в то время как демократы взяли под свой контроль 28 штатов. Из наиболее известных губернаторов сохранил свое кресло республиканец Арнольд Шварцнеггер - губернатор штата Калифорния.
Таким образом, за демократами посты всех председателей комиссий нижней палаты Конгресса, в том числе и председателя Палаты представителей. Впервые в истории США этот пост займет женщина - представитель демократов Ненси Пелоси. Известная выступлениями за легализацию абортов в стране, Ненси Пелоси с первых же дней проявила себя резкой критикой в адрес нынешней администрации. В обещании нового председателя Палаты представителей, что "после 100 дней нахождения у власти мы добьемся серьезной корректировки в политике республиканской администрации Джорджа Буша", прозвучал намек на намерение создать целый ряд проблем для Белого дома в будущем. Дни, когда любая инициатива, любой законопроект из Белого дома проходили через нижнюю палату без всяких проблем, остались в прошлом.
Республиканцы и демократы соревновались на этих выборах и по поводу того, у кого больше денег. На этих самых дорогих в истории США выборах каждый претендент на пост губернатора (а их было 161 человек) смог собрать для предвыборной кампании около $3 млн. В целом же в борьбе за право стать членом Конгресса 1292 претендента потратили в среднем по $581 тыс. Рекордсменом с суммой в $48,7 млн. стала Хиллари Клинтон, которая потратила из этой суммы $33 млн. на свою предвыборную кампанию.
Наряду с этим рекордом Хиллари озвучила и свои амбиции на будущее. Набрав на нынешних выборах в Нью-Йорке на 70% голосов больше, чем соперники, она тем самым еще раз подтвердила, что ее надежды набрать необходимое количество голосов для избрания президентом США в 2008 году отнюдь небезосновательны. Правда, для этого ей еще надо одержать победу на первичных выборах в самой Демократической партии. Однако, по мнению специалистов, вряд ли демократы предпочтут кого-то Хиллари, являющейся самым вероятным претендентом на Белый дом. К тому же у нее есть прекрасный  советник в лице мужа - экс-президента США Билла Клинтона, который уже избрал будущего соперника супруги объектом для своих нападок. Принимая участие в предвыборном митинге Хиллари, он высказался в адрес Республиканской партии следующим образом: "Они ничего не могут сделать правильно".
Имеет смысл задуматься над тем, почему американцы отдали свои симпатии демократам. Хотя администрация Джорджа Буша и достигла определенных успехов в экономике, именно с ней американцы связывают неудачную операцию США в Ираке. Согласно проведенным в стране опросам, каждые 6 американцев из 10 недовольны деятельностью Буша на посту президента, тогда как в 2002 году число граждан Америки, поддерживавших нынешнего президента, составляло около 67%. Продолжающаяся уже четвертый год война в Ираке заставила многих американцев взглянуть на мир иными глазами. Да и сам Буш стал в последнее время намекать на неудачность иракской кампании. В своем недавнем интервью одной из телекомпаний он заявил, что понимает людей, которые сравнивают Ирак с Вьетнамом. А Вьетнам означает для американцев поражение. Буш превращается в символ неудачи. Теперь снимок с нынешним президентом или нахождение рядом с ним является прямым путем к снижению популярности. Не случайно, что Бушу, отправившемуся в штат Флорида с целью оказания содействия для переизбрания нынешнего губернатора Чарли Кристина, не предоставили даже возможности выступить совместно с последним, мотивировав это тем, что тот находится на митинге в другом городке штата. На самом же деле причина заключалась совсем в другом. Просто Чарли Кристи не пожелал появляться на публике рядом с нынешним хозяином Белого дома, остерегаясь понижения своего рейтинга.
Победа демократов поставила также точку и в карьере нынешнего министра обороны США Дональда Рамсфелда. Демократы не успели призвать к ответу этого человека, который являлся архитектором войны в Ираке, поскольку он опередил ход событий, добровольно уйдя в отставку. Бушу, который защищал в свое время изо всех сил своего друга Рамсфелда и заявлял, что шеф Пентагона никогда не будет отправлен в отставку, не осталось ничего другого, как проводить его на пенсию. Незавидна судьба и заменившего Рамсфелда на этом посту бывшего шефа ЦРУ Роберта Гейтса: пройдет совсем немного времени и Конгресс сполна спросит с него за неудачи, постигшие США в Ираке.
Хотя затянувшаяся иракская кампания и послужила причиной победы, одержанной демократами, не похоже, что Белый дом так легко сдаст свои позиции в этом вопросе. Если Буш решится вывести американские войска из Ирака, это будет концом его политической карьеры. Однако надо учесть и то, что демократы на каждом шагу будут создавать препятствия планам Буша, связанным с Ираком. И если нынешний президент за оставшиеся полтора года до конца своего срока не наведет порядка в Ираке, это, без сомнения, еще более приблизит демократов к Белому дому.
Прогнозируется также и ревизия демократами отношений между США и Россией. В эпоху существования СССР демократы выдвигали на передний план такие фундаментальные проблемы, как защита прав человека и свобода слова. Исходя из этого, получившие преимущество в Палате представителей демократы, скорее всего, станут призывать администрацию Буша к проведению более жесткой линии в отношении России.
Переход Конгресса под контроль демократов порождает целый ряд вопросов и у нас. Не секрет, что многие из демократов находятся под влиянием армянского лобби. Хотя в списке "радетелей армян" можно встретить фамилии и республиканцев, тех, кто "пляшет под дудку армян", среди демократов намного больше. И к их числу относится, прежде всего, будущий спикер нижней палаты Н.Пелоси, известная своей стабильной и откровенной проармянской позицией. В результате армянские лоббисты вновь могут призвать демократов узаконить "геноцид армян". К тому же принятие нижней палатой французского парламента - Национальной ассамблеей закона "Об отрицании геноцида армян" довольно-таки воодушевило армян. Видимо, Белому дому придется еще раз поломать голову над дилеммой о том, что важнее - отношения с Турцией или проталкивание в Конгрессе резолюций в поддержку т.н. "геноцида" с целью заполучить голоса армянской диаспоры.
Конгресс каждый год выделяет средства для сепаратистского режима Нагорного Карабаха под видом гуманитарной помощи. Часть демократов может предпринять усилия для увеличения объема этой помощи и возобновления действия 907-й поправки. И поэтому очень важна реакция Белого дома на подобные "инициативы".