«BEŞİNCİ SET SİNDROMU»
Azərbaycan voleybolçularının zəif psixoloji hazırlığı onların dünya «qran-pri»si yarışmasının final mərhələsinə yolunu bağladı
Azərbayjanın qadınlardan ibarət milli voleybol komandası «Qran-pri» yarışmasının ilkin mərhələsində dünyada 10-ju yeri tutdu. Bu o deməkdir ki, azərbayjanlı idmançılar dünyanın voleybol elitasına daxildirlər. Amma bu yaxşıdırmı?
Bir tərəfdən, adama elə gəlir əladır. Amma dərindən düşündükdə, anlayırsan ki, millimiz dünya «Qran-pri» yarışmasının final mərhələsinə qatılan ən güjlü 6 komandanın sırasına daxil ola, hətta mükafatçılar sırasında da ola bilərdi. İndi bu, fantastik görünə bilər. Amma hazırkı vəziyyətdə bir faktı nəzərə almaq lazımdır ki, Azərbayjan yığmasının keçirdiyi 9 qarşılaşmadan yeddisi 3:2 hesabı ilə nətijələnib və bu, millinin baş məşqçisi Faiq Qarayevin yetirmələrinin rəqiblərindən heç nə ilə geri qalmadığının göstərijisidir. Doğrudur, voleybolçularımız bu yeddi qarşılaşmanın altısında məğlub oldu, amma burada söhbət komandaların səviyyəsindəki fərqdən deyil, Azərbayjan idmançılarının psixoloci jəhətdən yarışa zəif hazırlaşmasından gedir. Bu isə onların yüksəksəviyyəli beynəlxalq turnirlərdə iştirak təjrübəsinin azlığı ilə bağlıdır.
Tam bəxtsizlik
Bir faktı da etiraf etmək lazımdır ki, lap əvvəldən püşkatmada Azərbayjan komandasının bəxti gətirmədi. Artıq ilk matçda voleybolçular çoxdan haqq-hesabları olan «qəddar» rəqibləri - Rusiya millisi ilə qarşılaşdılar. Uzun vaxt kəsiyində Faiq Qarayevin yetirmələri rəqibə, əsasən, psixoloci hazırlıq vəziyyətinin yaxşı olmaması səbəbindən məğlub olurdusa, bu il Avropa çempionatının final mərhələsində komandamız ruslar üzərində qələbə qazanmışdı. Xorvatiyada keçirilən qitə birinjiliyində azərbayjanlılar yalnız üçünjülük uğrundakı yarışmada Rusiya millisinə boyun əydilər.
Çıxışlarda müəyyən fərq ilkin mərhələnin üçünjü dövrəsində baş verdi. Azərbayjan komandası Çin və Kubaya da məğlub oldu, amma bu dəfə 1:3 və 0:3 hesabları ilə. Təbii ki, bu fərq idmançılarımıza başujalığı gətirmir.
Nəhayət, son qarşılaşmada Azərbayjan hazırkı Avropa çempionu Polşa ilə qarşı-qarşıya gəldi. Burada da güjlü tərəfin müəyyənləşdirilməsi üçün həllediji beşinji setə ehtiyaj oldu və Faiq Qarayevin yetirmələri əsəblərinə hakim ola bilməyərək minimalhesablı məğlubiyyətlə barışmalı oldular - 13:15.
Problem məlumdur
Beləliklə, Azərbayjan voleybolçularının problemi aydındır - ən yüksəksəviyyəli qarşılaşmaların ən məsuliyyətli anlarında özünü büruzə verən zəif psixoloci hazırlıq. Yeri gəlmişkən, voleyboldakı beşinji seti hansısa mənada futbolda oyunsonrası penalti seriyaları ilə müqayisə etmək olar və həmin anda oyunçuların psixoloci jəhətdən daha hazırlıqlı olması böyük önəm daşıyır. Azərbayjan voleybolçularında da məhz bu element «axsayırdı» və məhz bu səbəbdən onlar 7 beşinji setdən 6-da məğlub oldu. Millimiz bu qarşılaşmaların, heç olmasa, yarısında qalib gəlməklə turnirin final mərhələsinə qatılmağa real iddia edə bilərdi. Belə ki, bu halda idmançılarımız sonunju dövrədə qələbəyə yaxşı köklənərək, kubalıların, xüsusilə də dünya «Qran-pri»sinin ilkin mərhələsində iflasa uğrayan Avropa çempionları Polşanın müqavimətini qıra bilərdi.
Turnir jədvəlində Azərbayjan yığması 10 xalla elə 10-ju yeri tutdu. Dünya «Qran-pri»sinin İtaliyanın Rejio Kalabri şəhərjiyində keçirilən final mərhələsinə isə Braziliya, Rusiya, Çin, İtaliya, Kuba və Yaponiya qatıldı. Millimiz adıçəkilən yığmalardan yalnız Braziliya və Yaponiya ilə qarşılaşmadı. Lakin istisna deyil ki, onlarla matçda da hər şey beş setin sonujunda müəyyənləşəjəkdi ki, bu da məlum səbəblərdən bizim xeyrimizə nətijələnməyəjəkdi. Odur ki milli komandanın məşqçi korpusunun voleybolçuların psixoloci hazırlığını qaydaya salmaq haqda düşünmək vajibdir. Belə ki, onları qarşıda daha çətin sınaq - bu ilin noyabrında Yaponiyada keçiriləjək Dünya çempionatının final mərhələsi gözləyir.
Dünya çempionatının final mərhələsində Azərbayjanın qadınlardan ibarət voleybol yığma komandası «B» qrupuna düşüb və burada Faiq Qarayevin yetirmələri yenidən hazırkı Olimpiya çempionu Çin, Afina Olimpiadasının gümüş mükafatçısı Rusiya, həmçinin, onlardan heç də zəif olmayan Almaniya, Dominikan Respublikası və Meksika ilə qarşılaşajaq.

"СИНДРОМ ПЯТОГО СЕТА"
СлабаЯ психологическая подготовка перечеркнула азербайджанским волейболисткам путь в финальную стадию мирового Гран-при
Автор: Teymur TUŞİEV Baku
Женская сборная Азербайджана по волейболу оказалась 10-й в мире по итогам предварительного этапа мировой серии Гран-при, то есть азербайджанские волейболистки входят в элиту мирового волейбола.
Хорошо ли это? С одной стороны думаешь, что это просто здорово. Но с другой, если копнуть глубже, приходит понимание того, что наша команда имела возможность не только попасть в число сильнейших шести сборных, пробившихся в финальную стадию мирового Гран-при, но и вовсе занять призовые места. Это может показаться фантастикой. Но в данном случае следует учесть тот факт, что семь из проведенных сборной Азербайджана девяти матчей завершились со счетом 3:2, что в целом свидетельствует о том, что подопечные главного тренера национальной команды Фаика Караева ни в чем не уступали своим соперницам. Правда, шесть из этих семи матчей наша команда проиграла. Но в данном случае речь идет не о разнице в классе команд, а о слабой психологической подготовке азербайджанских волейболисток. Связано это с отсутствием большого опыта выступления на международных турнирах высокого уровня.
Сплошное невезение
Хоть какое-то разнообразие было внесено в третьем круге предварительного этапа мировой серии Гран-при, когда сборная Азербайджана вновь потерпела поражения от китаянок и кубинок, но на этот раз уже со счетом 1:3 и 0:3, правда, чести азербайджанским волейболисткам это, конечно же, не делает. Наконец, в последнем матче нашей команде противостояли действующие чемпионы Европы - польки, но и здесь для определения сильнейшего потребовалось пять сетов, и вновь, как и в предыдущих матчах, подопечные Фаика Караева не смогли справиться с нервами и потерпели поражение с минимальным счетом (13:15).
Проблема ясна
Итак, проблема азербайджанских волейболисток очевидна - слабая психологическая подготовка, которая сказывается в самые ответственные моменты в матчах на самом высоком уровне. Кстати, пятую партию в волейболе в какой-то степени можно сравнить с пробитием серии пенальти в футболе, так как в каждом из них наибольшее значение играет хорошая психологическая подготовка игроков. Именно этот элемент и "хромал" у азербайджанских волейболисток, именно по этой причине они и проиграли в шести 5-сетовых матчах из семи. Выиграй наша команда хотя бы половину этих проигранных матчей, смогла бы реально претендовать на выход в финальную стадию мирового Гран-при, так как в последнем круге азербайджанские волейболистки были бы мотивированы и наверняка могли сломить сопротивление тех же кубинок и тем более чемпионов Европы полек, которые провалили предварительный этап мирового Гран-при.
В турнирной таблице сборная Азербайджана заняла 10-е место, набрав такое же количество очков. А в финальную стадию мирового Гран-при, которая состоялась в итальянском городке Реджио Калабри, вышли сборные Бразилии, России, Китая, Италии, Кубы и Японии. Из вышеперечисленных команд подопечные Фаика Караева не встречались лишь с бразильянками и японками, хотя не исключено, что и в матче с этими сборными все решилось бы вновь в пяти сетах, которые по известным причинам сложились бы не в нашу пользу. Так что тренерскому штабу национальной команды вполне стоит задуматься об улучшении психологической составляющей азербайджанских волейболисток, так как их ожидает еще более сложное испытание - финальная стадия чемпионата мира, которая состоится в ноябре этого года в Японии.
В финальной стадии мирового первенства женская сборная Азербайджана была посеяна в группу "В", где подопечным Фаика Караева вновь будут противостоять действующие олимпийские чемпионы - сборная Китая, серебряный призер афинской Олимпиады команда России, а также не менее сильные сборные Германии, Доминиканской Республики и Мексики. Также напомним остальные группы женского чемпионата мира по волейболу: группа "А": Корея, Польша, Китайский Тайпей, Япония, Кения и Коста-Рика; группа "С": Нидерланды, США, Бразилия, Пуэрто-Рико, Казахстан, Камерун; группа "D": Италия, Перу, Турция, Куба, Египет и Сербия и Черногория.