İran «altılıq»ı düşünməyə vadar etdi
Avqustun 22-də Tehran nüvə yanajağını zənginləşdirməkdən imtinanın müqabilində təklif olunan beynəlxalq təşəbbüslərə rəsmi javabını vasitəçi ölkələrin (5+1 - BMT Təhlükəsizlik Şurasının daimi üzvləri və Almaniya) təmsilçilərinə təqdim etdi.
İran Ali Milli Təhlükəsizlik Şurasının katibi Əli Larijani Böyük Britaniya, Almaniya, Fransa, Rusiya, Çin və İsveçrə (Tehranda ABŞ-ın maraqlarını məhz bu ölkə təmsil edir) səfirlərinə həmin ölkələrin İranın nüvə proqramı ətrafında yaranan böhranın nizamlanması ilə bağlı təkliflərinə yazılı javab təqdim etdi.
Əli Larijaninin məktubunda deyilir: «İran vədinə əməl etdi və İran prezidentinin söz verdiyi kimi, öz javabını mordad ayı başa çatmamış təqdim etdi. Qarşı tərəfin heç bir hüquqi əsas olmadan BMT Təhlükəsizlik Şurasına mürajiət etməsinə baxmayaraq, biz təklif olunan təşəbbüslər paketini obyektiv şəkildə nəzərdən keçirməyə çalışmışıq. Bir çox bəndlər üzrə qeyri-müəyyənlik qalsa da, biz sonrakı danışıqlara yol açmaq üçün mümkün olan hər şeyi etdik».
Məktubda problemin həlli üçün Tehranın təklif etdiyi yeni yanaşmalardan da danışılır. İranın «altılıq»ın təkliflər paketinə verdiyi javabın məzmunu barədə ətraflı məlumat verilmir. Lakin bir qədər əvvəl İranın ali dini rəhbəri ayətullah Xameneyi Tehranın uranın zən-ginləşdirilməsi üzrə işlərə son qoymaqdan qəti imtina etdiyini bildirmişdi. Bununla yanaşı, İran həm də ağır su üzərində işləyən və plutonium hasil edən reaktorun açılması istiqamətində daha bir addım atıb. Fransa prezidenti Cak Şirak və Almaniya kansleri Angela Merkel bu addımı kifayət qədər «ikibaşlı» kimi səjiyyələndiriblər. Böyük Britaniya, Almaniya, Rusiya, Çin, ABŞ və Fransa səfirlikləri İranın javabını «jiddi şəkildə» araşdırmağa hazır olduqlarını bəyan etsələr də, bəyanatların tonu fərqlidir. Vaşinqton isə Tehran ona təklif olunan imtiyazlardan imtina edəjəyi halda, İrana qarşı iqtisadi sanksiyaların tətbiqinə nail olmağa çalışajağını bəyan edib. ABŞ-ın BMT-dəki daimi təmsilçisi Jon Bolton: «Əlbəttə, İranın javabını diqqətlə araşdırajağıq. Lakin o, BMT Təhlükəsizlik Şurasının daimi üzvləri olan ölkələrin xariji işlər nazirlərinin təqdim etdikləri şərtlərə müvafiq olmadığı halda, Şura İrana qarşı iqtisadi sanksiyalar məsələsinin müzakirəsinə başlayajaqdır. İranlılar əməkdaşlıq yolunu tutduqları halda isə, daha əvvəl də dediyimiz kimi, onlarla Birləşmiş Ştatlar və bütün dünya başqa münasibətlər qurajaq».
Bununla yanaşı, Jorj Buş administrasiyası İranın javabını tənqid edərək, onu BMT TŞ-nin müvafiq qətnaməsində açıqlanan tələblərlə müqayisədə «qeyri-qənaətbəxş» adlandırıb.
Almaniyanın federal kansleri Angela Merkel isə vurğulayıb ki, İran təkliflərə javab verərkən «hətta ən önəmli elementlər»dən, məsələn, uranın zənginləşdirilməsinə son qoyulmasına aid məsələlərdən də yan keçib. Merkel əmin edib ki, onlar İranı onun iqtisadi inkişafı və xalqının rifahının yaxşılaşması üçün dünya birliyinin təklifləri ilə razılaşmasının nə dərəjədə önəmli olduğuna inandırmaq üçün əllərindən gələni edəjəklər.
Bu arada Moskva və Pekin İrana qarşı iqtisadi sanksiyalar barədə danışmağın hələ də tez olduğunu bildiriblər. Rusiya Xariji İşlər Nazirliyi təmsilçisinin sözlərinə görə, rəsmi Moskva «İranın nüvə proqramı ətrafında durumunun siyasi danışıqlar yolu ilə həllini axtarmaqda davam edəjək, Atom Enercisi üzrə Beynəlxalq Agentliyin rolunun qorunub-saxlanılmasına, nüvə silahlarının yayılmaması reciminin pozulmasına yol verməməyə çalışajaqdır». Çin xariji siyasət idarəsi isə «javabı diqqətlə araşdırdığını» bildirərək, «İran nüvə probleminin bütün tərəflərin maraqları nəzərə alınmaqla diplomatik yolla həllinin zəruriliyinə əmin olduğunu» vurğulayıb.
Lakin ötən həftə Britaniyanın «The Guardian» qəzeti daha bir maraqlı məlumat dərj etdi. Qəzetin yazdığına görə, İranın «altılıq»ın təklifinə javabında konkret şərtlər irəli sürülür ki, məhz bu şərtlər yerinə yetiriləjəyi təqdirdə, Tehran uranın zənginləşdirilməsi proqramını dayandıra bilər.
İnformasiyanı mətbuata İran hökuməti ilə sıx əlaqələri olan iki iranlı politoloq sızdırıb. Tehran Qərbdən razılaşmaların yerinə yetiriləjəyinə dair konkret qrafik və təhlükəsizliyə tam təminat tələb edir. Yalnız bundan sonra İran nüvənin zənginləşdirilməsi proqramını dayandırmağa razılıq verə bilər. Qəzetin yazdığına görə, «Birləşmiş Ştatlar onilliklərboyu İrana qarşı tətbiq etdikləri sanksiyaları aradan qaldırmalı, Tehranla bağlı siyasətin sonradan yenidən dəyişməyəjəyinə təminat verməlidir». Bununla belə, hələlik İranın şərtlərinin vasitəçi «altılıq» tərəfindən qəbul olunub-olunmayajağı və ya ona qarşı iqtisadi sanksiyaların tətbiq olunajağını demək çətindir.
Avropa Birliyinin xariji siyasət və təhlükəsizlik məsələləri üzrə komissarı Xavyer Solananın fikrinjə, İranın javabı alındıqdan sonra, Tehranla onun nüvə proqramına dair danışıqların davam etdirilməsi zəruridir. Solana deyib: «İranın javabında ona ona təklif olunanlardan fərqli çoxlu məqam var. Bu səbəbdən, sənəddəki bəzi ifadə və anlayışların mənasını başa düşmək üçün iranlılarla dialoq qurmalıyıq».
Xatırladaq ki, İrana bir sıra iqtisadi və siyasi güzəştlər müqabilində uranın zənginləşdirilməsindən tamamilə imtina etmək təklif olunurdu. Belə ki, bu ölkəyə yüngül su ilə işləyən reaktorların tikilməsində yardım, həmçinin, milli atom energetikası obyektlərinin yanajaqla təmin ediləjəyi vəd olunur. İqtisadi əməkdaşlığın fəallaşdırılması üzrə danışıqların başlanması üçün ilkin şərt kimi İranın nüvə araşdırmalarından imtina etməsi irəli sürülmüşdü.

Иран заставил "шестерку" задуматься
августа Тегеран передал представителям стран-посредников "5+1" (постоянные члены Совета Безопасности ООН и Германия) официальный ответ на пакет  международных инициатив, которые были предложены в обмен на отказ от обогащения ядерного топлива.
Секретарь Высшего совета национальной безопасности Ирана Али Лариджани вручил послам Великобритании, Германии, Франции, России, Китая и Швейцарии (она представляет в Тегеране интересы Соединенных Штатов) письменный ответ на предложения этих стран по урегулированию кризиса вокруг ядерной программы Ирана.
"Иран сдержал обещание и, как было объявлено на днях президентом страны, представил свой ответ до завершения иранского месяца мордад, - говорится в письме Али Лариджани. - Несмотря на то, что противоположная сторона, не имея на то правовых оснований, обратилась в Совет Безопасности ООН, мы постарались объективно подойти к рассмотрению предложенного нам пакета инициатив. Хотя по многим пунктам сохраняется неопределенность, мы, со своей стороны, сделали все возможное для того, чтобы открыть путь для дальнейших переговоров".
В письме также говорится о новых подходах, предлагаемых Тегераном для решения проблемы. Более детальное содержание данного Ираном ответа на пакет предложений "шестерки" пока не разглашается. Однако накануне духовный лидер Ирана аятолла Хаменеи объявил, что Тегеран решительно отказывается прекратить работы по обогащению урана. Вместе с тем Иран также сделал еще один шаг к открытию реактора на тяжелой воде, побочным продуктом работы которого является плутоний. Президент Франции Жак Ширак и канцлер Германии Ангела Меркель охарактеризовали его как "весьма двусмысленный". При том, что внешнеполитические ведомства "шестерки" - Великобритании, Германии, Китая, России, США и Франции - заявили о готовности "серьезно изучить" иранский ответ, тон заявлений различен.
Вашингтон предупредил, что в случае, если Тегеран отвергнет предложенные ему льготы, США будут добиваться объявления экономических санкций в отношении Ирана. Постоянный представитель США при ООН Джон Болтон заявил: "Конечно, мы внимательно изучим ответ Ирана, но если он не будет соответствовать условиям, предъявленным министрами иностранных дел стран - постоянных членов Совета Безопасности ООН, то совет начнет обсуждать экономические санкции против Ирана. А если иранцы выберут путь сотрудничества, то, как мы уже говорили, для них станут возможны иные отношения с Соединенными Штатами и всем остальным миром".
Вместе с тем администрация Джорджа Буша подвергла критике ответ Ирана на предложение "шестерки", назвав его "недостаточным" по сравнению с теми требованиями, которые были изложены в соответствующей резолюции СБ ООН.
Федеральный канцлер Германии Ангела Меркель констатировала, что в ответе на данные предложения Иран "проигнорировал важные элементы", в частности, касающиеся условий прекращения обогащения урана. Меркель заверила, что западные участники переговоров используют все имеющиеся у них возможности с целью убедить Иран в том, насколько важно для его экономического развития и для улучшения положения его народа согласиться с предложениями мирового сообщества.
Москва и Китай считают, что обсуждать вопрос о введении санкций преждевременно. Россия устами представителя Министерства иностранных дел России заявила, что "будет продолжать линию на поиск политического переговорного решения в ситуации вокруг иранской ядерной программы, стремиться к сохранению роли МАГАТЭ, недопущению размывания режима нераспространения". МИД Китая, заявив, что "внимательно изучает ответ", подчеркивает свою веру в "необходимость мирного дипломатического разрешения иранской ядерной проблемы с учетом интересов всех заинтересованных сторон".
На прошлой неделе британское издание The Guardian опубликовало статью о том, что в ответе Ирана на предложения "шестерки" посредников содержатся требования, взамен на выполнение которых, в Тегеране могут согласиться на прекращение работ по обогащению урана.
Утечка произошла в результате раскрытия двумя иранскими политологами, имеющими тесные связи в правительстве, деталей ответа Ирана.
Иран требует твердых обязательств в области торговли и ядерных поставок, более четкого графика выполнения соглашений и отчетливых гарантий безопасности от Запада, прежде чем он согласится заморозить программу обогащения урана и рассмотрит предложение о новых отношениях.
Как пишет газета, "Соединенным Штатам пришлось бы снять десятилетние санкции против Ирана и, вероятно, предоставить гарантии, что по отношению к Исламской республике не будет изменения режима политики, чтобы уладить ядерный диспут между Ираном и Западом. Об этом стало известно из утечки информации об ответе Ирана на предложения по урегулированию ядерного кризиса".
Пока сложно предугадать будут ли приняты во внимание требования Ирана к "шестерке" посредников или же все-таки Тегеран столкнется с санкциями.
Напомним, что Ирану предлагалось полностью отказаться от работ по обогащению урана в обмен на ряд экономических и политических льгот. В частности, стране гарантировали содействие в строительстве реакторов на так называемой легкой воде, а также снабжение топливом объектов национальной атомной энергетики. Отказ Ирана от ядерных разработок был предварительным условием для дальнейших переговоров об активизации экономического сотрудничества.