SPEKULYASİYALARA SON
Vladimir Putin əvvəllər də Azərbaycanda olmuşdu. Onun Sovet İttifaqının dağılmasından sonra Azərbaycana səfər etmiş Rusiyanın ilk dövlət başçısı olması faktı tarixdə qalacaq. Bu, 2001-ci ildə baş vermişdi. O zaman rəsmi səfərin yekunu olaraq Bakı bəyannaməsi və Xəzərdə əməkdaşlığın prinsiplərinə dair birgə bəyanat imzalanmışdı.
Budəfəki səfər Putinin Rusiya prezidenti kimi Azərbaycana etdiyi sayca 5-ci, ötən il onun yenidən Kremlə rəhbərliyə başlamasından sonra isə ilk səfəri idi. Bununla da Bakı ilə Moskvanın Qəbələ RLS-in gələcəyi ilə bağlı razılığa gələ bilməməsindən sonra iki ölkə arasında münasibətlərin soyuqlaşdığına dair spekulyasiyalara son qoyuldu. Bu mənada sıx tərəfdaş münasibətlərinin qorunub-saxlanılmasının hər iki tərəf üçün vacibliyini qeyd edək, Rusiya ilə Azərbaycan arasında ənənəvi mehriban qonşuluq münasibətləri və əməkdaşlığın qorunub-saxlanılacağını proqnozlaşdıran rusiyalı və azərbaycanlı analitiklər haqlı çıxdılar.
Azərbaycan üçün Rusiyanın əhəmiyyətindən danışmaq artıq olardı. Onların iki əsr boyunca bir dövlətin tərkibində olmaları zamanı (Rusiya İmperiyası, ardından isə SSRİ) ölkələr və xalqlar arasında həm dövlət, həm də ictimai strukturlar, müəssisələr, təşkilatlar, eyni zamanda, milyonlarla konkret insan arasında sıx əlaqələr formalaşıb. Rusiya 5 məlum fövqəldövlət (BMT TŞ-in daimi üzvləri) arasında ölkəmizlə həmsərhəd olan yeganə ölkədir. Rus dili, mədəniyyəti və elmi Azərbaycanda geniş təmsil olunur. Hər iki ölkədə minlərlə nümayəndəsi olan diaspor var. Rusiya Azərbaycanın aparıcı iqtisadi-ticari tərəfdaşlarından biridir. Ölkələrimiz arasında ikitərəfli ticarət dövriyyəsi sabit artım tempinə malikdir. Bunu bir sıra digər dövlətlər, o cümlədən MDB dövdlətləri haqda da söyləmək mümkün deyil. 2012-ci ilin nəticələrinə görə, bu ticarət dövriyyəsi 11% - 3,4 milyard dollaradək artıb. Bu ilin yanvar-may aylarında isə bu artım 50% təşkil edib.
Azərbaycan da öz növbəsində Rusiya üçün vacib dövlətdir. Biz Rusiyanın sənaye və kənd təsərrüfatı istehsalçıları üçün getdikcə genişlənən və ən əsası, alıcılıq qabiliyyəti olan bazarıq. Prezident İlham Əliyevin sözlərinə görə, ölkələrimiz arasında yalnız hərbi-texniki sahədə əməkdaşlığın həcmi 4 milyard dollara çatır. Moskva Bakı ilə Qafqazda silahlı cihadçılar və dini ekstremistlərə qarşı mübarizədə, Xəzərin bölünməsi məsələsində də sıx əməkdaşlıq edir. Enerji sahəsində tərəfdaşlığın da çox yaxşı perspektivləri var. Azərbaycan BMT TŞ-nin qeyri-daimi üzvüdür, İranla həmsərhəd ölkədir. Bütün bunlar Bakı ilə Moskvanın ən ciddi beynəlxalq problemlərlə bağlı əməkdaşlığını zəruri edir. Buraya İranın nüvə proqramından tutmuş, Suriyadakı vəziyyət və ümumilikdə, Yaxın Şərqdəki durum da daxildir. Cənubi Qafqazdakı problemlər də Azərbaycanla Rusiyanın maraq dairəsindədir. Onların arasında ən təhlükəlisi isə təbii ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsidir.
Göründüyü kimi, Moskvanın Bakı ilə müzakirə edəcəyi məsələlər çoxdur. Bu, yalnız onun demoqrafik, iqtisadi potensialı, sərfəli coğrafi mövqeyi ilə bağlı deyil. Bu, həm də Bakının bir sıra digər postsovet ölkələrindən fərqli olaraq, müstəqil xarici siyasi kurs yürütməsi ilə əlaqədardır. Azərbaycan çoxşaxəli xarici siyasət konsepsiyasına uyğun olaraq Şərq-Qərb, həmçinin Şimal-Cənub istiqamətləri üzrə münasibətlərdə müəyyən balans saxlayır. Məsələn, Bakı qoşulmama hərəkatına üzv olmaqla, hər hansı hərbi-siyasi bloka üzvlük arzusunun olmadığını nümayiş etdirib. Bakı yalnız Moskvanın inteqrasiya təşəbbüslərindən (Gömrük İttifaqı, KTMT, Avrasiya İttifaqı) kənarda durmur, eyni zamanda Avropa İttifaqı və ya NATO-ya inteqrasiya prosesini də düşünmədən sürətləndirməyə çalışmır.
Rusiya nümayəndə heyəti Bakıya gələn kimi "Zuğulba" hökumət iqamətgahında prezidentlər təkbətək görüş keçirdilər. Daha sonra danışıqlar geniş tərkibdə davam etdirildi. Sonda birgə mətbuat konfransı və sənədlərin imzalanması mərasimi oldu. Onların arasında ən əhəmiyyətlisi "Rosneft"lə Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) arasında imzalanmış sənəddir. Ümumilikdə isə Rusiya nümayəndə heyətinin Azərbaycana səfəri çərçivəsində 6 sənəd imzalandı. Onlar dövlətlərarası sərhəddə avtomobil körpüsünün inşası, humanitar sahədə əməkdaşlıq və sair daxil olmaqla, geniş sahələri əhatə edir. Vladimir Putinlə İlham Əliyev beynəlxalq və regional siyasətdəki əsas məsələlərlə bağlı fikir mübadiləsi də apardılar, Xəzərin hüquqi statusu, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli məsələsini müzakirə etdilər. Prezidentlər bu il 31 oktyabr - 1 noyabr tarixlərində keçirilməsi nəzərdə tutulan III Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumuna hazırlıq məsələsi haqda da diskussiya apardılar.
Səfər qısamüddətli idi və bir sutkadan da az davam etdi. O, işgüzar xarakter daşıdığından xüsusi təntənəli mərasimlər olmadı. Amma Putin Əliyevlə birlikdə yenilənən Bakının gözəlliklərini seyr etməyə, ev şəraitində çay içməyə, eyni zamanda, Azərbaycan prezidentinə Rusiyanın "Dağıstan" raketdaşıyan gəmisini göstərməyə macal tapdı. Qeyd edək ki, o, Bakıya "Volqodonsk" kiçik artilleriya gəmisinin müşayiəti ilə dost səfəri etmişdi.
Əksər yerli, Rusiya və xarici KİV Putinin Bakı səfərinin nəticələrini şərh edərkən diqqəti bir məqama çəkib: Moskva Azərbaycanda oktyabrın 9-da keçiriləcək prezident seçkisindən sonra Rusiya rəhbərliyinin İlham Əliyev hökuməti ilə işləməli olacağını anlayır. Məhz bu üzdən də Vladimir Putin səfəri seçkidən sonraya saxlamağa ehtiyac görməyib. Rusiyanın tanınmış analitikləri (Sergey Markov, Aleksey Vlasov və b.) bunu Putinin həmkarı İlham Əliyevə dolayı dəstəyi kimi qeyd edir, eyni zamanda Əliyevin buna o qədər də ehtiyac duymadığını vurğulayırlar. Azərbaycanda sabitlik hökm sürür, atmosfer sakitdir, İlham Əliyevin reytinqi və seçkidə qələbə şansı isə yüksəkdir.
Vladimir Putinin Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində Rusiyanın vasitəçiliyi davam etdirəcəyini vurğuladığı çıxışında diqqəti çəkən məqam onun problemin yalnız siyasi yolla çözülməli olduğunu qeyd etməsidir. Putinin müttəfiq Ermənistanın çoxsaylı dəvətlərinə məhəl qoymadan böyük nümayəndə heyətilə Azərbaycana səfər etməsindən narazılığını gizlətməyən erməni siyasətçilər və KİV indi onun münaqişənin "siyasi həlli"lə bağlı bəyanatından təskinlik tapmağa çalışırlar. Amma bu, heç də o demək deyil ki, Ermənistanın aşkar naşükürlüyü və Avropa İttifaqına tərəf yönəlməsi fonunda Moskva onun ərazi iddialarına dəstəyi davam etdirəcək, Azərbaycan ərazilərinin 20 ildən artıqdır işğal altında saxlanılmasına göz yumacaq.
"Ermənistan Aİ ilə hərtərəfli ticarət zonasına daxil olarsa, Moskva nədən Bakını regiondakı əsas tərəfdaşı kimi qəbul etməsin?" - deyə MDU-nun Postsovet Məkanında İctimai-Siyasi Proseslərin Öyrənilməsi Mərkəzinin direktoru Aleksey Vlasov "Amerikanın səsi" radiosunun Rusiya xidmətinə müsahibəsində bildirib.
Rusiya və postsovet məkanı üzrə aparıcı alman ekspert Aleksandr Rar isə Moskvanın Bakı ilə tərəfdaşlıqda maraqlı olduğunu deməklə yanaşı, Azərbaycanın Rusiyanın siyasi orbitinə daxil ola biləcəyini istisna edib. O, Azərbaycanın müstəqil siyasət yürütdüyünü, Türkiyə kimi qüdrətli regional fövqəldövlətlə müttəfiq olduğunu, İsrail və ABŞ-la yaxşı əlaqələr qurduğunu xatırladıb. Ekspert bildirib ki, Rusiya diplomatları bütün bunları yaxşı anlayır və bu üzdən ortaya qəbulolunmaz təkliflər və hədəflər atmırlar.
İki ölkə arasında iqtisadi, siyasi və humanitar sahələrdəki ənənəvi əməkdaşlıqla yanaşı, enerji sektorunda da əməkdaşlığın perspektivli olduğunu söyləmək mümkündür. Moskva Azərbaycanın qaz ixracı üçün TAP boru xəttini seçməsini müsbət qarşılayıb. İndi Rusiya şirkətlərinin Azərbaycanla əməkdaşlığı genişləndirmək imkanı yaranıb. Bu istiqamətdə xüsusi maraq və fəallığı Rusiyanın ən nəhəng neft-qaz şirkəti olan "Rosneft" nümayiş etdirir. Onun strateji səhmdarı olan BP-nin bu hövzənin əsasən Azərbaycan sektorunda çalışdığını nəzərə alsaq, "Rosneft"in perspektiv strukturlara cəlb olunması yalnız Xəzərdə yox, üçüncü bazarlarda da üçtərəfli əməkdaşlığın əsasını qoya bilər.
Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin prezidenti Rövnəq Abdullayev SOCAR və "Rosneft"in Urals markalı neftin Bakı-Novorossiysk neft kəmərilə əks istiqamətdə nəqlinə dair danışıqlar apardığını söyləyib. Söhbət ildə 5 milyon ton neft nəqlindən gedir. Onun müəyyən hissəsi Bakı-Tiflis-Ceyhan boru xəttinə vurula, oradan emal olunmaq üçün İtaliya və Almaniyaya göndərilə bilər. Bu işdə "Rosneft" də pay sahibidir. Tərəflər Rusiya neftinin bir hissəsinin Azərbaycanın Neft Emalı Zavodunda emal edilməsi, hazır məhsulun isə xarici istehlakçılara göndərilməsi imkanlarını da nəzərdən keçirir. Bu planların reallaşdırılması məqsədilə tərəflər paritet əsaslarla birgə müəssisə yaradacaq. O, Rusiya və Azərbaycan da daxil olmaqla, müxtəlif ölkələrdə neft və qaz yataqlarının kəşfi, işlənilməsi layihələrinin reallaşdırılması ilə də məşğul olacaq.
SOCAR-la əməkdaşlığın perspektivini "Rosneft"in prezidenti İqor Seçin də yüksək qiymətləndirib. Bakıda əməkdaşlıq haqda imzalanmış razılaşma haqda danışan Seçin onun "strateji sənəd olduğunu və aktivlərin mübadiləsini, birgə hasilatı nəzərdə tutduğunu" söyləyib. "Bir sıra istiqamətləri inkişaf etdirməyə hazırlaşırıq: qarşılıqlı tədarük, əməliyyatlar, birgə infrastrukturlardan istifadə imkanları, perspektivdə isə ola bilsin ki, treyder istiqamətində işlər", - deyə o, qeyd edib.
Beləliklə, Moskva ilə Bakı arasında ən yüksək səviyyədə dialoqun bərpa olunduğunu əminliklə söyləmək mümkündür. Rusiya prezidenti Vladimir Putinin Bakıya səfəri bir məqamı təsdiqlədi - Rusiya ilə Azərbaycanın tərəfdaşlığı vacib və qarşılıqlı səmərəlidir.

Баку и Москва подтвердили заинтересованность во взаимовыгодном сотрудничестве
Владимир Путин ранее уже бывал в Азербайджане. В истории останется тот факт, что он оказался первым главой российского государства, который посетил в этом качестве Азербайджан после распада Советского Союза. Это произошло в январе 2001 года. Тогда по итогам официального визита были подписаны Бакинская декларация и совместное заявление о принципах сотрудничества на Каспии. Нынешний визит Владимира Путина в Баку стал пятым в качестве президента РФ, но первым после его возвращения в Кремль весной прошлого года. Этим был положен конец недобросовестным спекуляциям об охлаждении отношений между нашими странами, после того как Москва и Баку не пришли к взаимоприемлемому компромиссу в отношении дальнейшей аренды РФ Габалинской РЛС. Правы оказались те азербайджанские и российские аналитики, которые отмечали важность поддержания тесных партнерских отношений для обеих сторон и предсказывали сохранение сложившегося традиционного добрососедства и сотрудничества.
О значении России для Азербайджана говорить излишне. В ходе двухвекового пребывания в рамках одного государства (Российской империи, а затем СССР) между нашими странами и народами сформировались тесные связи как на уровне государственных и общественных структур, предприятий и организаций, так и миллионов конкретных людей. Россия единственная из пятерки великих держав (постоянных членов Совбеза ООН), с которой наша страна непосредственно граничит. Русский язык, культура и наука широко представлены в Азербайджане. В обеих странах проживают многотысячные диаспоры. Россия - один из ведущих торгово-экономических партнеров Азербайджана. Двусторонний товарооборот между нашими странами, в отличие от некоторых других стран, в том числе и СНГ, имеет стабильную тенденцию к росту. По итогам 2012 года он увеличился на 11% - до $3,4 млрд., а в январе-мае текущего года вырос на 50%.
В свою очередь Азербайджан является важным государством для России. Мы растущий и, главное, платежеспособный рынок для российских производителей промышленной и сельскохозяйственной продукции. Только объем военно-технического сотрудничества между нашими странами, по словам президента Ильхама Алиева, достигает $4 млрд. Москва тесно сотрудничает с Баку в вопросах противодействия вооруженным джихадистам и религиозным экстремистам на Кавказе, по проблеме раздела Каспия. Очень хорошие перспективы у партнерства в энергетической сфере. Азербайджан является непостоянным членом Совбеза ООН, граничит с Ираном. Все это предопределяет необходимость взаимодействия РФ с Баку по широкому комплексу острых международных проблем, начиная с иранской ядерной программы и кончая ситуацией в Сирии и в целом на Ближнем Востоке. В круг интересов Азербайджана и России входят также проблемы конфликтов на Южном Кавказе, наиболее опасный из которых нагорно-карабахский.
Как видим, Москве есть о чем говорить с Азербайджаном не только в силу его демографического, экономического потенциалов и выгодного геополитического расположения, но и потому, что Баку, в отличие от многих других постсоветских стран, вырабатывает и проводит самостоятельный внешнеполитический курс. В соответствии с концепцией многовекторной политики Азербайджан соблюдает определенный баланс в отношениях по линии Восток - Запад, а также Север - Юг. Так, наша страна, войдя в Движение неприсоединения, продемонстрировала нежелание вступать в какие-либо военно-политические блоки. Баку не только сторонится интеграционных инициатив Москвы (Таможенный союз, ОДКБ, Евразийский союз), но и не стремится бездумно форсировать интеграцию с Евросоюзом или НАТО.
Сразу же по прилете российской делегации в правительственной резиденции "Загульба" президенты провели переговоры один на один, а затем в расширенном составе. По их завершении состоялись совместная пресс-конференция и подписание принятых документов. Самым значимым из них стало соглашение о сотрудничестве между "Роснефтью" и Государственной нефтяной компанией Азербайджана (SOCAR). Всего в ходе данного визита было подписано шесть документов, касающихся широкого спектра проблем, среди которых соглашение о строительстве автомобильного моста на межгосударственной границе, гуманитарное сотрудничество и т.д. Владимир Путин и Ильхам Алиев обменялись мнениями по ключевым вопросам международной и региональной политики, включая проблему правового режима Каспийского моря, урегулирование карабахского конфликта. Они также обсудили вопросы подготовки к III Бакинскому международному гуманитарному форуму, который планируется провести 31 октября - 1 ноября текущего года.
Визит оказался скоротечным и продлился менее суток. Его рабочий характер не предполагал больших церемониальных торжеств. Но, тем не менее, президент Путин успел в компании своего коллеги Ильхама Алиева увидеть все красоты обновляющегося Баку, выпить чаю в домашней атмосфере и, в свою очередь, показать азербайджанскому президенту российский ракетоносец "Дагестан", прибывший в Баку с дружеским визитом в сопровождении малого артиллерийского корабля "Волгодонск".
Комментируя итоги визита Путина в Баку, многие местные, российские и зарубежные СМИ обращают внимание, что для Москвы очевидно, что и после президентских выборов в Азербайджане 9 октября российскому руководству придется вести дела с правительством Ильхама Алиева.
Именно поэтому Владимир Путин не стал откладывать визит на поствыборный период. Известные российские аналитики (Сергей Марков, Алексей Власов и др.), отмечая это как выражение косвенной поддержки российским президентом своему коллеге Ильхаму Алиеву, признавали, однако, что последний в этом не так уж и нуждается.
Ситуация в Азербайджане стабильная, атмосфера спокойная, а рейтинг Ильхама Алиева и шансы на победу высоки.
В выступлении президента Владимира Путина, где он сказал, что Россия продолжит посреднические усилия по урегулированию армяно-азербайджанского, нагорно-карабахского конфликта, привлек внимание тот момент, где он подчеркнул, что решаться проблема должна исключительно политическими средствами. Армянские политики и СМИ, которые не скрывали своей озабоченности тем, что российский президент, проигнорировав множество приглашений посетить союзную Армению, отправился в Азербайджан с большой и представительной делегацией, пытаются найти утешение в словах российского лидера о "политическом решении" конфликта. Однако это вовсе не означает, что Москва в ответ на откровенную неблагодарность Армении и дрейф в сторону Евросоюза будет продолжать оказывать ей поддержку в территориальных притязаниях и закрывать глаза на факт продолжающейся более 20 лет оккупации земель Азербайджана.
"Если Армения войдет в зону всеобъемлющей торговли с ЕС, то почему бы Москве не предпочесть Баку как основного партнера в регионе", - сказал директор Центра по изучению общественно-политических процессов на постсоветском пространстве МГУ Алексей Власов в интервью для русской службы "Голоса Америки". Ведущий германский эксперт по России и постсоветскому пространству Александр Рар, отмечая заинтересованность Москвы в партнерстве с Баку, тем не менее исключает переход Азербайджана на российскую политическую орбиту. Азербайджан, по его мнению, ведет самостоятельную политику. У него есть союзники в лице мощной региональной державы Турции, хорошие связи с Израилем и США. Все это российские дипломаты хорошо понимают и не выдвигают неприемлемые предложения и цели.
Наиболее перспективна в дополнение к традиционным формам сотрудничества в экономической, политической и гуманитарной сферах возможность кооперации в энергетическом секторе. Москва позитивно восприняла выбор газопровода ТАР в качестве основного маршрута для экспорта газа. У российских кампаний появилась возможность расширить сотрудничество с Азербайджаном. Особую активность и заинтересованность в этом проявляет крупнейшая государственная нефтегазовая компания "Роснефть". Учитывая, что ее стратегический акционер англо-американская компания ВР работает в этом бассейне преимущественно в азербайджанском секторе, то привлечение "Роснефти" к перспективным структурам заложило бы основу трехстороннего сотрудничества не только на Каспии, но и на третьих рынках.
Президент азербайджанской госкомпании Ровнаг Абдуллаев заявил, что SOCAR и российская "Роснефть" ведут переговоры по возможному реверсу нефти марки Urals через нефтепровод Баку - Новороссийск в объеме 5 млн. тонн в год с возможной частичной ее транспортировкой по трубопроводу Баку - Тбилиси - Джейхан, откуда она может быть отправлена на переработку в Италию и Германию, в чем "Роснефть" принимает долевое участие. Также рассматриваются возможности переработки части российской нефти на НПЗ Азербайджана с поставкой готовой продукции зарубежным потребителям. В целях реализации этих планов стороны создают совместное предприятие на паритетной основе, которое также займется реализацией проектов по разведке и добыче нефти и газа в различных странах, в том числе в России и Азербайджане.
Высокую оценку перспективам сотрудничества с SOCAR дал президент "Роснефти" Игорь Сечин. Комментируя подписанное в Баку соглашение о сотрудничестве, глава крупнейшей российской нефтяной компании отметил, что "оно является стратегическим и предполагает обмен активами и совместную добычу". "Собираемся развивать целый ряд направлений: взаимные поставки, своп-операции, возможности использования совместной инфраструктуры, а в перспективе, возможно, и работу на трейдерском направлении", - заявил глава "Роснефти".
Таким образом, можно со всей определенностью заключить, что диалог на высшем уровне между Москвой и Баку возобновлен. Визит президента РФ Владимира Путина в Баку подтвердил - партнерство России и Азербайджана значимо и обоюдовыгодно.