Finala çıxmağı bajaran üç milli dəri əljək ustası danışılmış oyun keçirmək istəyən ermənilərə rədd javabı verdi
Bolqarıstanın Plovdiv şəhərində Köhnə qitənin boksçuları üçün ən vacib yarış olan Avropa çempionatı başa çatdı. Qızğın döyüşlərlə zəngin turnirdə digər çempionatlar kimi, qalmaqallı epizodlardan da yan keçmədi.
Bu qitə çempionatının əvvəlkilərdən fərqi onun gələn il olimpiada vəsiqəsi əldə etmək uğrunda keçiriləcək dünya çempionatının seçmə mərhələsi olmasında idi. Bu səbəbdən də onun bütün iştirakçılar üçün böyük əhəmiyyət kəsb etməsi təəccüblü deyil. Yarışma yeni olimpiada tsiklinin başlanğıcı idi. Bu mənada, son illər ərzində ilk dəfə tam heyətlə yarışmaya qatılmış Azərbaycan yığması da istisna deyildi.
Azərbaycanlı boksçuların çempionatdakı çıxışları da ötən illə müqayisədə müsbət oldu. Samir Məmmədov (51 kq), Şahin İmranov (57 kq) və Rahib Bəylərovun (75 kq) timsalında üç gümüş, Elçin Əlizadənin (91 kq) timsalında isə bir bürünc medal. Azərbaycanlı boksçular qitə yarışmasında indiyədək bu sayda medal qazanmamışdılar. Bundan başqa, komandamız qarşıya qoyulan vəzifəni 75% icra etdi - 7 boksçumuz (adları çəkinlənlərdən başqa, Ceyhun Əbiyev (48 kq), Cavid Tağıyev (81 kq) və Emil Kərimov (91 kq-dan artıq) yarışmanın dörddəbir finalına qədər yüksəldi və özlərinin dünya birinciliyində iştiraklarını təmin etdi.
Dördlük
Samir Məmmədovun uğuru, onun yaşının az olmasına baxmayaraq (Samirin cəmi 20 yaşı var), tamamilə qanunauyğundur. Son zamanlar bu boksçu sürətlə inkişaf edir və turnirdən-turnirə daha böyük uğurlar qazanır. Gənclərin yarışlarında iştirak edən Samir Məmmədov indiyədək nə mümkündüsə qazanıb. Böyüklər arasında keçirilən Avropa çempionatında ilk cəhddən finalda rusiyalı Georgiya Balakşinə məğlub olaraq, uğur qazana bilməsə də, gələcəkdə o, çox güman ki, boks olimpində öz yerini tutacaq. Həm də yalnız Avropada yox. Milli komandanın kapitanı, təcrübəli Şahin İmranovun «gümüşü» də təəccüblü deyil. O, turnirin gedişində reytinq cədvəlində öz çəkiləri üzrə birinci və ikinci yerləri tutan fransalı Xedafi Cehir və bolqar Aleksey Şaydulini məğlub edib. Finalda isə rusiyalı idmançı Albert Səlimova qarşı inamsız təsir bağışlayan boksçu sonda məğlub olub.
Rahib Bəylərovun finala çıxmasını isə xoş sürpriz hesab etmək olar. Finalda o da rusiyalı boksçuya qarşı ortaya heç nə qoya bilməyərək, dünya çempionu Matvey Korobova məğlub oldu.
Yeri gəlmişkən, ruslar ümumilikdə 9 qızıl və 2 gümüş medal qazandılar və Avropa boksu növbəti dəfə rusların hegemonluğu ilə barışmalı oldu. Dünya arenasında ruslarla yalnız kubalı idmançılar rəqabət apara bildilər.
Azərbaycanlı boksçuların iştirakına qayıdaq.
Turnirdə ötən çempionatın gümüş mükafatçısı Elçin Əlizadənin «bürüncü»ndən də söz açmamaq olmaz. Lakin milli komandanın məşqçisi Məmməd Eyvazovun etiraf etdiyi kimi, bu boksçudan qızıl medal gözlənilirdi. Odur ki Elçin Əliyevin nailiyyətini, nisbətən, uğursuz nəticə saymaq olar.
Ədalət naminə qeyd etmək lazımdır ki, komandamızda medal qazananların sayı çox da ola bilərdi. Məsələn, ötən çempionatın gümüş və bürünc mükafatçıları Romal Amanovla Emil Məhərrəmov çempionatındakı çıxışlarını onun ilkin mərhələdəcə başa vurdu və onların uğursuzluğunda hakimlərin qeyri-obyektivliyi heç də az rol oynamadı. Romal Amanovla bağlı vəziyyət, hətta, az qala, qalmaqala çevriləcəkdi. Məsələ ondadır ki, bolqarıstanlı Samet Xuseynovla döyüşdə azərbaycanlı boksçu qələbəni minimum hesabla qazandı: 54:53. Amma döyüşdən sonra bolqar tərəfi döyüşü idarə edən hakimə qarşı etirazını bildirərək iddia ediblər ki, o, Romal Amanovun kobud zərbəsinə görə boksçuya ikinci xəbərdarlıq etməyib və nəticədə Xuseynov məğlub olub. Maraqlıdır ki, Bolqarıstan tərəfinin etirazı qəbul olunub və idmançımızın qələbəsi əlindən alınıb.
Emil Məhərrəmova gəlincə, o, 22:25 hesabı ilə digər bolqar idmançı Boris Georgiyevə məğlub olub. Azərbaycan Boks Federasiyasının rəhbəri, Avropa Boks Federasiyasının vitse-prezidenti, Milli Məclisin deputatı Ağacan Əbiyevin sözlərinə görə, bu cütün qarşılaşmasında bolqar idmançının bir çox zərbələri haqsız olaraq hesaba alınıb, Emil Məhərrəmov isə rəqibini iki dəfə nokdauna salıb.
Ancaq Emil Məhərrəmov, Romal Amanov, həmçinin, Avropa birinciliyin-də iştirak etməyən 2003-cü ilin Dünya çempionu Ağası Məmmədov, o cümlədən, digər idmançılar mundiala qatılmaq üçün daha bir şans əldə edəcəklər. Gələn ilin ilk yarısında əlavə beynəlxalq turnir keçiriləcək və burada Bolqarıstanda keçirilən Avropa çempionatının uğursuzları dünya birinciliyinə qatılmaq üçün yerdə qalan vəsiqələr uğrunda mübarizə aparacaqlar.
Azərbaycanlılar və ermənilər rinqdə
Qayıdaq Bolqarıstanda keçirilən Avropa çempionatına. Bütün başqa beynəlxalq yarışlarda olduğu kimi, burada da azərbaycanlı idmançılarla ermənilərin yolları kəsişdi. Bu dəfə belə prinsipial qarşılaşmalar iki dəfə, özü də ikisi də 1/4 finalda baş tutdu. Ceyhun Əbiyev Ovanis Daniyelyana, Samir Məmmədov isə Vaçaqan Avaqyana qarşı döyüşdü. Amma ermənilər növbəti dəfə provakasiyaya əl atmasaydılar, erməni olmazdılar. Ağacan Əbiyevin sözlərinə görə, Ermənistan Boks Federasiyasının nümayəndələri ona müraciət edərək danışılmış oyun keçirməyi təklif edib. Ermənilər təklif ediblər ki, Ovanis Danielyan Ceyhun Əbiyevə bilərəkdən məğlub olsun, Samir Məmmədov isə eyni addımı Vaçaqan Avaqyana qarşı atsın. Lakin Azərbaycan Futbol Federasiyasının prezidenti ermənilərin təklifindən imtina edərək bildirib ki, iki ölkə arasında münasibətlərin normal olmamasına baxmayaraq, idman siyasətə qatılmamalıdır və iki ölkə idmançıları danışıqlar aparmamalı, münasibətləri rinqdə aydınlaşdırmalıdırlar. Lakin tale elə gətirib ki, hər şey əksinə olub. Belə ki, əsəblərinə hakim ola bilməyən Ceyhun Əbiyev məğlub olub, Samir Məmmədov isə, əksinə, erməni rəqibinə qalib gəlib.
Çempionatın maraqlı detalları sırasında türkiyəli boksçu Aydın Səlcuq və onun məşqçisi Əsələhətdin Pəkdoğanın hakimin qərarlarına son dərəcə kəskin reaksiyasını da göstərmək olar. Bu reaksiya olduqca böyük fəsadlara gətirib çıxardı. Avropa Həvəskar Boks Assosiasiyasının (EABA) prezidenti Eduard Xusainov qurumun növbədənkənar toplantısında türkiyəli boksçunu beş il, məşqçinisə ömürlük diskvalifikasiya edib. Belə səs-küylü qalmaqala səbəb olan hadisə Səlcuqla ingilis Franklin Gevinlə qarşılaşmasında baş verib. Xal hesabı ilə rəqibdən geridə olan türkiyəli boksçu rinqdə özünüaparma qaydalarını kobud şəkildə pozaraq, hakimdən bir neçə xəbərdarlıq alıb və sonda diskvalifikasiya olunub. Özünə qarşı verilən qərarları ədalətsiz sayan və bundan qəzəblənən Səlcuq hakimlərin ünvanına söyüş söyüb, əlcəklərini onların üzərinə tullayıb və reklam şitlərini sındırıb. Özündən çıxmış idmançının köməyinə gələn məşqçi isə döyüşü idarə etmiş hakimə rinqdən kənarda zərbə endirib. EABA İcraiyyə Komitəsinin növbədənkənar toplantısında Türkiyə millisinin rəhbərliyi rəsmən üzr istəsə də, böyük səs çoxluğu ilə kəskin sanksiyanın tətbiqi haqda qərar qəbul olunub. İclasın gedişində bütünlükdə komandanın diskvalifikasiya edilməsi təklif olunsa da, təklif dəstək qazanmayıb.
Avropa çempionatının nəticələrindən danışarkən qeyd etmək lazımdır ki, artıq Azərbaycanda gənc və perspektivli boksçuların meydana çıxması və özlərini böyük beynəlxalq turnirlərdə yaxşı tərəfdən göstərmələri sevindirməyə bilməz. Əsasən, Olimpiya oyunlarından sonra bütün millilərdə nəsildəyişmə prosesi baş verir. Lakin Bolqarıstanda və ötənilki Dünya çempionatında əldə olunmuş uğurları nəzərə alsaq, (Romal Amanov və Elçin Əlizadənin «gümüşü», Emil Məhərrəmovun isə «bürüncü»), biz gələcəyə optimist yanaşa və Pekin Olimpiadasında boksçularımızın həvəskar boksu dünyada dəbə salan rusiyalılar və kubalılarla medal yarışına girişəcəklərinə ümid edə bilərik.

ВОЗМУТИТЕЛИ СПОКОЙСТВИЯ
Вышедшие в финал три отечественных мастера кожаной перчатки не пошли на поводу у армян, пытавшихся организовать договорные бои
В болгарском Пловдиве недавно отгремели страсти самого важного соревнования для боксеров Старого Света - чемпионата Европы, который прошел в интересной борьбе и не обошелся без скандальных эпизодов, впрочем, как в любом другом соревновании.
Отличие нынешнего континентального первенства от предыдущих заключается в том, что он носил статус отборочного к чемпионату мира будущего года, где будут разыгрываться олимпийские путевки на мировое первенство. Поэтому неудивительно, что для всех стран-участниц этот чемпионат имел огромное значение и являлся началом нового олимпийского цикла. Не стала исключением и сборная Азербайджана, которая впервые за последнее время была представлена в полном составе. Да и результат выступления азербайджанских боксеров на чемпионате Европы оказался значительно лучше, нежели в прошлые годы. Три серебряные медали Самира Мамедова (51 кг), Шахина Имранова (57 кг) и Рагиба Бейлярова (75 кг), а также "бронза"  Эльчина Ализаде (91 кг) - такого количества медалей на континентальном первенстве азербайджанские боксеры ранее не завоевывали. Кроме того, наша команда на 75% выполнила главную задачу - семь азербайджанских боксеров (помимо перечисленных еще и Джейхун Абиев (48 кг), Джавид Тагиев (81 кг) и Эмиль Керимов (свыше 91 кг) пробились в четвертьфинал и обеспечили себе участие в мировом первенстве.
На “четверку”
Успех Самира Мамедова вполне закономерен, несмотря на его молодой возраст  (Самиру всего 20. - Авт.). В последнее время этот боксер сильно прогрессирует и от турнира к турниру добивается все больших успехов. Выступая в молодежных соревнованиях, Самир Мамедов выиграл все что можно. И пусть с первой попытки ему не удалось добиться победы во взрослом чемпионате Европы из-за поражения в финале от россиянина Георгия Балакшина, в дальнейшем он наверняка займет законное место на боксерском Олимпе, и не только европейского масштаба. Не удивляет и "серебро" в исполнении капитана национальной команды опытного Шахина Имранова, который по ходу турнира одолел занимающих в рейтинге первое и второе места в своем весе француза Хедафи Джехира и болгарина Алексея Шайдулина соответственно. Правда, финал против другого россиянина - Альберта Селимова наш боксер провел неубедительно и проиграл. А вот выход в финал Рагиба Бейлярова, не хватавшего до этого звезд с неба, можно назвать приятным  сюрпризом. В финале он тоже ничего не смог противопоставить еще одному россиянину, чемпиону мира Матвею Коробову.
Кстати, россияне в общей сложности завоевали девять золотых и две серебряные медали. Европейскому боксу приходится мириться с доминированием России. Лишь на мировой арене с россиянами успешно конкурируют кубинцы. Возвращаясь же к азербайджанским боксерам, нельзя не отметить и серебряного призера прошлогоднего чемпионата мира Эльчина Ализаде, который удостоился "бронзы". Хотя, как признавался наставник национальной команды Мамед Эйвазов, от этого боксера прежде всего ждали золотой медали. Так что результат Эльчина Ализаде вполне можно причислить к относительной неудаче.
Справедливости ради стоит заметить, что медалистов в составе нашей команды могло бы быть и больше. Так, к примеру, серебряный и бронзовый призеры прошлогоднего чемпионата мира Ромал Аманов и Эмиль Магеррамов соответственно завершили свои выступления на чемпионате мира на самой ранней его стадии. И не последнюю роль в их неудаче сыграло необъективное судейство. В случае с Ромалом Амановым вообще дошло чуть ли не до скандала. Дело в том, что в поединке с болгарином Саметом Хусейновым азербайджанский боксер добился победы с минимальным счетом 54:53. Но после боя болгарская сторона подала протест против судьи на ринге, который не назначил Ромалу Аманову за некорректный удар второе предупреждение, что принесло бы болгарину два очка. В результате протест болгар был удовлетворен, и у нашего боксера отобрали победу. Что касается Эмиля Магеррамова, то он проиграл по очкам (22:25) другому болгарину Борису Георгиеву. По словам же главы национальной федерации, вице-президента Европейской федерации бокса и депутата Милли меджлиса Агаджана Абиева, в этом поединке много ударов болгарина было засчитано незаслуженно, в то время как Эмиль Магеррамов дважды послал соперника в нокдаун.
Но Эмиль Магеррамов, Ромал Аманов, а также не участвовавший в первенстве Старого Света чемпион мира 2003 года Агаси Мамедов, да и некоторые другие боксеры получат еще одну возможность попасть на мундиаль. В первой половине следующего года состоится дополнительный международный турнир, на котором неудачники болгарского чемпионата Европы оспорят оставшиеся путевки на чемпионат мира.
Азербайджанцы и армяне на ринге
Но вернемся к болгарскому чемпионату Европы, в котором, как и в других международных соревнованиях, не обошлось без пересечения путей азербайджанских и армянских спортсменов. На этот раз столь принципиальных поединков случилось два и оба раза в четвертьфинале - Джейхун Абиев боксировал против Ованеса Даниеляна, а Самиру Мамедову противостоял Вачаган Авагян. Но армяне не были бы армянами, если бы не попытались организовать очередную провокацию. По словам Агаджана Абиева, представители армянской федерации обратились к нему с предложением провести договорные поединки. Согласно их предложению, они готовы были дать указания Ованесу Даниеляну проиграть Джейхуну Абиеву, в то время как Самиру Мамедову необходимо было проиграть Вачагану Авагяну. Но президент Федерации бокса Азербайджана отказал армянам, заявив, что, несмотря на непростые отношения между двумя странами, спорт должен оставаться вне политики, поэтому азербайджанских и армянских боксеров должен рассудить ринг, а не закулисные переговоры. По иронии судьбы в действительности все вышло наоборот - Джейхун Абиев, не справившись с нервами, проиграл, а Самир Мамедов, напротив, одержал убедительную победу.
Куда более серьезные последствия имела неустойчивость нервной системы турецкого боксера Айдына Селджука и его наставника Асалахатдина Пекдогана, не согласных с решением арбитра. Президент Европейской ассоциации любительского бокса (ЕАБА) Эдуард Хусаинов по решению внеочередного заседания исполкома ЕАБА дисквалифицировал турецкого боксера на пять лет, а его тренера пожизненно.
Инцидент, потребовавший столь суровых санкций, произошел в ходе боя Селджука с англичанином Франклином Гевином. Проигрывая по очкам, турецкий боксер стал грубо нарушать правила ведения поединка, за что получил несколько предупреждений от рефери и был дисквалифицирован. Возмущенный несправедливым, на его взгляд, решением, Селджук обрушился с бранью на арбитров, стал швырять в них перчатки, ломать рекламные щиты. На помощь разбушевавшемуся боксеру поспешил тренер, который за пределами ринга ударил рефери поединка. На экстренном заседании исполкома ЕАБА руководители турецкой сборной принесли официальные извинения, но тем не менее подавляющим большинством голосов было решено принять жесткие санкции. В ходе заседания звучали предложения о дисквалификации всей команды, но они не были поддержаны.
Возвращаясь же к итогам болгарского чемпионата Европы, следует отметить тот радостный факт, что в Азербайджане появилось немало молодых и перспективных боксеров, которые уже успели зарекомендовать себя с самой лучшей стороны на взрослых международных турнирах. Как правило, после Олимпийских игр практически во всех сборных происходит смена поколений. Но, учитывая недавние успехи в Болгарии и на прошлогоднем чемпионате мира ("серебро" Ромала Аманова и Эльчина Ализаде и "бронзу" Эмиля Магеррамова), мы можем с оптимизмом смотреть в будущее и надеяться, что на пекинской Олимпиаде отечественные боксеры смогут включиться в спор за медали между россиянами и кубинцами - законодателями мод мирового любительского бокса.