Azərbayjan tranzit informasiya məkanı roluna iddialıdır
Bir çoxlarımız üçün kompüter çoxdandır ki, artıq janlı əşyaya çevrilib, bəzən biz hətta onun haqqında janlı bir varlıq barədə olduğu kimi danışırıq. Ən məsuliyyətli məqamda pis işləyəndə ona daha hansı epitetlər «həsr edilmir».
Lakin Azərbayjanda heç də hamı belə bir durumu təsəvvür edə bilməz. Ən azı, ona görə ki, sadəjə, kompüterlə təmasda olmayıblar. Azərbayjanda hər 100 nəfərə 2-3 kompüter düşür. Bu, son dərəjə aşağı göstəriji olsa da, həmin göstərijiyə görə respublika qonşuları - Gürjüstan, Rusiya və s. ilə eyni durumdadır. Lakin bölgədə belə mövqedə olması hökuməti qane etmir. Üstəlik, Bakı tranzit informasiya məkanı roluna iddialıdır və bu məsələdə hər 2 nəfərə bir kompüter düşən ABŞ-ın təjrübəsindən yararlanır.
Bu istiqamətdə növbəti addım Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyinin və ölkənin işgüzar dairələrinin təmsilçilərindən ibarət Azərbayjan nümayəndə heyətinin ABŞ-a 10 günlük səfəri oldu. Rabitə və informasiya texnologiyaları naziri Əli Abbasov səfərin nətijələri barədə: «Səfərimiz bu ölkəyə prezident İlham Əliyevin rəsmi səfərinin nətijələrindən biri oldu», - dedi. O bildirdi ki, səfərin gedişində Vaşinqton və Kaliforniyada iki biznes-forum keçirilmiş, bunlarda Amerika şirkətlərinin, hökumətin və beynəlxalq maliyyə strukturlarının təmsilçiləri Azərbayjanda investisiyaların müdafiəsinin, İKT-nin inkişafının durumu və hökumətin bu sahədəki planları ilə tanış olmaq imkanı əldə etmişlər.   Öz növbəsində, Intel, Sisjo Sistems, Mijrosoft, HP şirkətlərinin təmsilçiləri Azərbayjana sərmayə yatırmaqda maraqlı olduqlarını açıqlamışlar. Yeri gəlmişkən, bu şirkətlərdən bəziləri artıq Azərbayjanda çalışır. Lap bu yaxınlarda Mijrosoft və Sisjo Sistems Bakıda öz ofislərini açıb. Şirkətlərin maraqları anlaşılandır - onlardan hər biri hələ kifayət qədər mənimsənilməmiş bazarda özünə yer etmək istəyir. Görünür, Bakı ölkədə İKT-nin inkişaf etdirilməsi üçün bu imkandan yararlanajaqdır.
İlk addım - kompüterlərin güzəştli satışı
Başlanğıj üçün hökumət dünyada məşhur istehsalçıları kompüterlərin güzəştli şərtlərlə satışını nəzərdə tutan layihələrin gerçəkləşdirilməsinə jəlb etmək niyyətindədir. Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları  Nazirliyi Azərbayjanda ujuz kompüterlərin yığılmasının əleyhinədir. Nazir deyir: «Biz o qədər kasıb deyilik ki, ujuz kompüter istehsalı ilə məşğul olaq». Ə.Abbasov rəsmi Bakının ölkədə yüksək texnologiyaların inkişaf etdirilməsinə özəl yanaşmasının olduğunu da qeyd etmişdir.
Hökumətin planlarına görə, bölgə bazarlarına çıxmaqla IT məhsulları istehsalı üçün insan resursları formalaşdırılmasını, texnoparklar yaradılmasını, ölkənin tranzit informasiya məkanına çevrilməsini, telekommunikasiya sektorunun inkişaf etdirilməsini və xüsusi iqtisadi zonalar yaradılmasını nəzərdə tutur.
Amerika təjrübəsi - IT-bazarın inkişaf etdirilməsi üçün təməl
Azərbayjanın belə zonalar yaradılmasında ABŞ təjrübəsindən yararlanması təsadüfi deyil. Texnoparklar yaradılmasına hələ 1960-70-ji illərdə başlayan ABŞ hazırda dünyada əsas IT tədarükçülərindən biridir - dünya bazarının 40%-i ABŞ şirkətlərinin nəzarəti altındadır. Azərbayjan Amerika təjrübəsindən digər Qərb ölkələri ilə əməkdaşlıqda yararlanmaq fikrindədir. Həm də hökumət heç də kənardan maliyyə yardımı gözləmək niyyətində deyil. Hökumət neft gəlirlərindən kənd təsərrüfatı, turizm və qeyri-neft sektorunun digər sahələri ilə yanaşı, yüksək texnologiyaların inkişaf etdirilməsində istifadə olunmasında da tam qərarlıdır.
ABŞ-da Azərbayjanda elektron hökumət yaradılması məsələləri də müzakirə edilmişdir. Bu məsələdə $30 mln kredit ayırmağa hazır olan Ümumdünya Bankı yardımçı olmaq istədiyini bildirmişdir. İstənilən halda, bu istiqamətdə artıq iş aparılır və bir sıra nazirlik və idarə vahid hökumət şəbəkəsinə qoşulmağa hazırdır. Bakıda hesab edirlər ki, Azərbayjanın təjrübəsi bölgə ölkələri üçün modelə çevrilə bilər.

Азербайджан претендует на роль транзитного информационного пространства
Для многих из нас компьютер уже давно стал предметом одушевленным, порой мы даже говорим о нем как о живом существе. Когда он зависнет в самый ответственный момент, к нему применимо столько эпитетов. Однако не все в Азербайджане могут представить такую ситуацию, по меньшей мере потому, что просто не имели дело с компьютером. В Азербайджане на 100 человек приходится 2-3 компьютера, что является очень низким показателем. Впрочем, по данному показателю республика находится на равных со своими соседями: Грузией, Россией и т.д. Но правительство не устраивает такая позиция в регионе. Более того, Баку претендует на роль транзитного информационного пространства и в этом деле прибегает к опыту таких стран, как, например, США, где на каждые два человека приходится один компьютер.
Очередным шагом в этом направлении стал десятидневный визит в Соединенные Штаты азербайджанской делегации в составе представителей Министерства связи и информационных технологий и деловых кругов страны. "Наша поездка стала одним из результатов официального визита в эту страну президента Ильхама Алиева", - сказал министр связи и информационных технологий Али Аббасов по итогам визита. Он сообщил, что в ходе визита было проведено два бизнес-форума в Вашингтоне и Калифорнии, на которых представители американских компаний, правительства и международных финансовых структур получили возможность ознакомиться с ситуацией в области защиты иностранных инвестиций, развития ИКТ в Азербайджане и планами правительства в этой сфере. В свою очередь компании Intel, Сisco Sistems, Microsoft, HP выразили заинтересованность в инвестировании в Азербайджан. Впрочем, все эти компании уже работают в Азербайджане. Совсем недавно свои представительства в Баку открыли Microsoft и Сisco Sistems. Интерес компаний понятен - каждый стремится закрепить за собой свободную нишу на недостаточно освоенном рынке. И Баку, по всей видимости, воспользуется этой возможностью для развития рынка ИКТ в стране.
Первый шаг - льготные продажи компьютеров
Для начала правительство намерено привлечь ведущих мировых производителей к реализации проектов, предусматривающих продажу компьютеров на льготных условиях. Причем Минсвязи и информационных технологий против монтажа в Азербайджане дешевых компьютеров. "Мы не настолько бедны, чтобы заняться производством дешевых компьютеров", - пояснил министр. А.Аббасов отметил, что официальный Баку имеет свой подход к развитию высоких технологий в стране.
Судя по планам правительства, предусматриваются формирование человеческих ресурсов для производства IT-продукции с выходом на региональный рынок, создание технопарков, превращение страны в транзитное информационное пространство, развитие телекоммуникационного сектора и создание специальных экономических зон.
Американский опыт - основа для развития
IT-рынка
Использование Азербайджаном опыта США в создании таких зон не случайно. США, начавшие создавать технопарки еще в 1960-70-х годах, сегодня являются одними из основных мировых поставщиков IT-продукции - 40% этого рынка в мире находится под контролем американских компаний. Азербайджан же намерен использовать американский опыт в сотрудничестве с другими странами Запада. Причем правительство не собирается ждать финансовой помощи со стороны. Власти твердо намерены использовать доходы от нефти в развитии высоких технологий наряду с сельским хозяйством, туризмом и иными сферами ненефтяной экономики. В США были также обсуждены вопросы создания в Азербайджане электронного правительства. Помочь в этом деле вызвался Всемирный банк,  который готов выделить кредит в $30 млн. В любом случае работа в этом  направлении уже ведется, и ряд министерств и ведомств готовы подключиться к единой правительственной сети.