HELLO & GOODBYE BAKU-U-U-U-U
Bu ilin iyun ayı nə ilə yadda qalajaq? Əlbəttə ki bütün digər hadisələrlə yanaşı, 9 gün ərzində Bakını səslər və melodiyalar dəryasına qərq edən beynəlxalq jaz festivalı ilə. Hər hansı bir halda, Bakı jaz festivalı şəhərimizin musiqi həyatında ən parlaq hadisələrdən biridir. Festivalın təfərrüatları barədə onun təşkilinə bilavasitə aidiyyəti olan bir insan, www.cazz.az internet-portalın kontent-redaktoru Rövşən Sənanoğlu ilə söhbət edirik.
- Bu il Bakı jaz festivalının 3 yaşı tamam oldu. Builki festival əvvəlkilərdən nə ilə fərqlənir?
- İlk növbədə, iştirakçıların səviyyəsi ilə... Bu il festivala bütün dünyada məşhur olan çoxlu jazmen gəlmişdi ki, onların hər biri özünəməxsus musiqi əfsanəsidir. Jəmi ikijə ad çəkmək kifayətdir: El Jerou və Herbi Henkok. Onların Bakıya gəlişi əsl sensasiyadır. Düzü, bir çoxları ən son dəqiqəyə qədər buna nail olajağımıza inanmırdı... Bununla belə, hər şey yaxşı oldu. El Jerounun son dərəjə yüksək səviyyədə keçən iki konserti oldu. Tamaşaçılar onun çıxışına valeh oldular və bu heç də təəjjüblü deyil... Herbi Henkok isə festivalın son günü çıxış etdi və alqışlarla qarşılandı. Bundan əlavə, festivala görkəmli Norveç pianoçusu Bobo Stensonun gəlişini də xüsusi qeyd etmək lazımdır.
Sadalananlardan başqa, festivalda İtaliyadan «Ajjabbanna» qrupu, Barbara Li Mayer, Mariya Joao və başqaları, həmçinin, çoxlu Azərbayjan jaz ustaları, o jümlədən gənjlər iştirak etdilər. Gənj ifaçıların xüsusi müsabiqə vasitəsilə seçildiklərini vurğulamaq istərdim. Bu festivalın onlardan bəziləri üçün gələjək uğurların təməli olajağına ümid edirik. Bunlar çox istedadlı gənjlərdir və bəzilərinin möhtəşəm jaz ustalarının da diqqətini jəlb edəjəkləri istisna deyil...
- Yəqin ki, belə meqa-ulduzların gəlişi heç də ujuz başa gəlmir... Sirr deyilsə, bu sizə neçəyə başa gəldi?
- Əlbəttə, bu, kommersiya sirridir və onu açıqlamağa ixtiyarımız yoxdur... Yalnız onu deyə bilərəm ki, onlar bura sanballı, çox sanballı qonorarlar sayəsində gəliblər. Bütün xərjləri festivalın təşkilatçıları və sponsorları çəksələr də, təkrar edirəm, təfərrüatları açıqlaya bilmərəm.
Öz istəyi ilə gələn ifaçılar da oldu. Məsələn, İsraildən Şay və Roni duetinin və İtaliyadan «Ajjabbanna» qrupunun iştirakı bu ölkələrin Azərbayjandakı səfirliklərinin təşəbbüsü ilə gerçəkləşdi. Bundan başqa, keçənilki festivalın iştirakçısı Debra Karter iştirak etməyi çox arzulasa da, məşğul olduğundan, bu baş tutmadı.
- Festivalın təşkili zamanı hansı çətinliklərlə üzləşməli oldunuz?
- Əsas çətinlik Jerou və Henkokun çıxışları üçün zəruri aparatura tapmaqdan ibarət idi. Bunun üçün əla keyfiyyətə malik ən müasir texnikaya ehtiyaj olsa da, təəssüf ki, H.Əliyev adına Sarayda belə avadanlıq yoxdur... Odur ki belə aparatura tapana qədər xeyli əziyyət çəkməli olduq.
Etiraf edim ki, bu qəbildən problemlərlə tez-tez üzləşir, hətta bəzən onlara görə hansısa ifaçının qastrollarından imtina da etməli oluruq...
Ulduzların digər tələblərini isə yerinə yetirmək olur. Doğrudur, sonunjular foto və videoçəkilişə, həmçinin, müsahibə alınmasına qadağa qoymuşdular ki, bu da mətbuat nümayəndələrinin narazılığına səbəb olmuşdu. Lakin belə qaydalar bütün dünyada var. Onları pozsaq, Bakı xariji ulduzların qastrollarından məhrum olar. Yəni onlar, sadəjə, şəhərimizə gəlməkdən imtina edərlər.
- Festivala maraq nejə idi? İfaçılardan hansı tamaşaçıların rəğbətini daha çox qazana bildi?
- Təbii ki, bunlar, ilk növbədə, məşhurlardır - Jerou, Henkok və başqa xariji jaz ustaları. Bakının jaz həvəskarları bu sənətkarların yaradıjılığı ilə yaxşı tanış olsalar da, bu dəfə təkjə onlar deyil, bütün bakılılar unikal bir imkan - ulduzları «janlı» dinləmək imkanı əldə etdilər.
Eyni zamanda, tamaşaçılar yerli ifaçılara da böyük maraq göstərirdilər. Onların arasında artıq çoxdan hamının məhəbbətini qazananlar da var. Bu ifaçıları adları ilə tanıyır, onların yaradıjılığını diqqətlə izləyirlər. Belələrinə, məsələn, Rain Sultanov, Şahin Növrəsli, Emil İbrahimov və b. aiddir. Ümumiyyətlə, tamaşaçı marağı çox güjlüdür... Şübhəsiz, bu çox yaxşı əlamətdir və Bakının hələ də jaz şəhəri olduğuna dəlalət edir. Tamaşaçılar arasında gənjlərin olması xüsusilə sevindiriji haldır.
- Festivalda hansısa gözlənilməz hadisə oldumu?
- Elə bir önəmli şey olmadı... Əlbəttə, bəzən ən lazımi məqamda texnika sıradan çıxırdı, nasaz olurdu. Lakin bu dərhal aradan qaldırılırdı. Bir də ki bizim bəzi həddən artıq ehtirasa qapılan tamaşaçılarımız qaydaları pozaraq, El Jerounun konserti zamanı fotoşəkillər çəkməyə jəhd göstərirdilər... Onların özlərini lazımi şəkildə aparmalarını istərdik, çünki bir daha təkrar edirəm: belə davranış xariji ifaçıların Bakıya gəlməkdən imtina etmələrinə səbəb ola bilər.
Festivaldan fraqmentlər
Festivalın açılışı iyunun 19-da Fəvvarələr meydanında oldu. Rəsmi şəxslərdən burada yalnız mədəniyyət və turizm naziri Əbülfəs Qarayev çıxış etdi. Odur ki təntənəli nitqlər az, musiqi isə çox, lap çox oldu... Konsert 2000-ji ilin dekabrında Bakı jaz sirk orkestrinin əsasında yaradılan və hazırda Azərbayjanda yeganə belə kollektiv olan «Arena» jaz orkestrinin çıxışı ilə başlandı. Digər artistlərlə yanaşı, səhnəyə «həmişə javan» Javan Zeynallı da çıxdı. Onun rəhbərliyi ilə orkestr bir neçə «klassik» jaz kompozisiyası ifa etdi ki, bunlardan biri əfsanəvi Lui Armstronqun repertuarından idi.
Açılışda «sürpriz» qismində gürjü «Tbilisi» jaz triosunun - David Mazanaşvili (fortepiano), Nodar Ekvtimişvili (bas) və Giya Salaqaşvilinin (zərb) çıxışı nəzərdə tutulmuşdu.
Gənjlərin «Orient-ekspress» jaz-bəndi səhnəyə çıxanda isə tamaşaçılar artıq «hazır idi»... Səhnəyə yaxın gələn gənjlər yerlərində musiqi akkordlarına uyğun olaraq oynayır, tanış musiqiçiləri ujadan dəstəkləyirdilər. Yaşlılar bir qədər aralıda dayansalar və özlərini daha təmkinli aparsalar da, onların da konsertdən həzz aldıqları aşkar hiss olunurdu. Bəzilərinə isə hətta Jerou ilə duet ifa etmək də nəsib oldu.
Festivalın ən gözəl anlarından biri də El Jerounun Heydər Əliyev adına Sarayda iyunun 21 və 22-si keçən konsertləri oldu. Məşhur musiqiçinin salamlaşması da jaz ruhunda oldu. O, tamaşaçılarla jaz ustasına xas şəkildə salamlaşdı: səsini və tonallığı dəyişə-dəyişə «Hello, Baku-u-u-u-u» oxudu... Bu zaman sonradan da dəfələrlə səslənən gurultulu alqışlar eşidildi.
«Giriş» kimi, Elton Jonun Jerounun ifasında tanınmaz dərəjədə dəyişsə də, yenə də valehediji olaraq qalan ən məşhur kompozisiyalarından biri səsləndirildi. Bunun ardınja o həm özünün, həm də həmkarlarının çoxlu gözəl kompozisiyalarını ifa etdi.

HELLO & GOODBYE BAKU-U-U-U-U
Чем запомнился нынешний июнь? Кроме всего прочего, конечно же, еще и международным джазовым фестивалем, который на девять дней погрузил Баку в бушующую пучину звуков и мелодий. Что ни говори, а Бакинский фестиваль джаза - это одно из ярчайших событий музыкальной жизни нашего города. О подробностях фестиваля мы беседуем с человеком, имеющим непосредственное отношение к его организации, контент-редактором интернет-портала www.jazz.az Ровшаном Сананоглу.
- В этом году Бакинскому джазовому исполнилось три года. Скажите, чем нынешний джазовый фестиваль отличается от предыдущих?
- Прежде всего уровнем участников… В этом году на фестиваль приехало множество всемирно известных джазменов, каждый из которых - своего рода музыкальная легенда. Достаточно назвать только два имени: Эл Джерроу и Херби Хенкок. Их приезд - настоящая сенсация. Признаться, многие до последнего не верили, что нам это удастся… Тем не менее все прошло хорошо. Состоялись два концерта Эла Джерроу, прошедшие на высочайшем уровне. Зрители были просто в восторге от его выступления, да это и неудивительно… А Херби Хенкок выступил в заключительный день фестиваля и также был принят "на ура". Кроме того, нужно особо отметить приезд на фестиваль выдающегося норвежского джазового пианиста Бобо Стенсона.
Помимо них в фестивале приняли участие также группа Accabbanna из Италии, Барбара Ли Майер, Мария Жоао и другие, кроме того, множество азербайджанских джазменов, в том числе и молодежь. Надо особо отметить, что молодые исполнители были отобраны в ходе специального отборочного тура. Мы очень надеемся, что для кого-то из них нынешний фестиваль станет своего рода путевкой в жизнь. Ребята эти очень талантливы, и вполне может статься, что на кого-то из них обратят внимание мэтры…
- Но, вероятно, приезд таких мегазвезд - удовольствие не из дешевых… Если не секрет, в какую сумму он вам обошелся?
- Это, конечно же, коммерческая тайна, которую мы не в праве разглашать… Могу сказать лишь то, что они приехали к нам за солидные, очень солидные гонорары. Все эти расходы взяли на себя организаторы и спонсоры фестиваля, однако, повторюсь, подробностей я привести не могу.
Были и такие исполнители, которые сами изъявили желание приехать. Так, например, приезд израильского дуэта Шай и Рони и итальянской группы Accabbanna осуществился по инициативе посольств этих стран в Азербайджане. Кроме того, очень хотела приехать участница прошлогоднего фестиваля Дебора Картер, но, к сожалению, ей это не удалось сделать ввиду занятости.
- С какими трудностями в ходе организации фестиваля вам пришлось столкнуться?
- Основная трудность состояла в том, чтобы найти аппаратуру, которая требовалась для выступления Джэрроу и Хенкока. Ведь им необходима самая современная техника отличного качества. А во Дворце им. Гейдара Алиева, увы, таковой не имеется… Так что нам пришлось здорово попотеть, пока мы раздобыли все необходимое.
Признаться, такого рода проблемы у нас возникают довольно часто… Порой по этой причине приходится даже отказываться от гастролей какого-либо исполнителя.
В остальном же запросы звезд вполне выполнимы. Правда, последние наложили определенные ограничения на фото- и видеосъемку, а также на интервью, чем были весьма недовольны представители прессы. Но такие правила существуют во всем мире. И если мы будем их нарушать, то Баку может лишиться гастролей зарубежных звезд. Они попросту перестанут к нам приезжать.
- Каков был интерес к фестивалю? Кто из исполнителей пользовался наибольшей популярностью у публики?
- Прежде всего это, разумеется, знаменитости. Уже неоднократно упомянутые Джерроу, Хенкок, а также другие зарубежные джазмены. Любители джаза Баку хорошо знакомы с их творчеством, и теперь не только у них, но и у всех бакинцев появилась уникальная возможность послушать их "живьем".
В то же самое время немалый интерес зрители проявляли и к местным музыкантам. Среди них те, кто уже давно завоевал всеобщую любовь. Их знают по именам, поклонники внимательно следят за их творчеством. К таковым относятся, например, Раин Султанов, Шаин Новрасли, Эмиль Ибрагимов и др. Вообще зрительский интерес очень велик… И это, безусловно, хороший признак, свидетельствующий о том, что Баку продолжает быть джазовым городом. И особенно радует то, что среди публики очень много молодежи.
- Случались ли какие-нибудь казусы на джаз-фестивале?
- Нет, ничего существенного… Бывало конечно, что в нужный момент барахлила техника, но все неполадки тотчас устранялись. Да еще наши не в меру экзальтированные зрители, игнорируя правила, пытались все-таки фотографировать во время концерта Эла Джерроу… Очень бы хотелось, чтобы они вели себя осмотрительней, потому что, повторюсь, такое поведение может привести к тому, что зарубежные исполнители станут объезжать Баку стороной.
Фрагменты фестиваля
Открытие фестиваля состоялось 19 июня на площади Фонтанов. Из официальных лиц на нем выступил лишь министр культуры и туризма Абульфас Караев. Так что торжественных речей было мало, зато было много, очень много музыки… Начало концерта ознаменовалось выступлением джазового оркестра "Арена", который был создан в декабре 2000 года на основе Бакинского джазового циркового оркестра и на сегодняшний день является единственным такого рода коллективом в Азербайджане. В числе прочих артистов на сцену вышел также и "вечно молодой" Джаван Зейналлы. Под его руководством оркестр исполнил несколько "классических" джазовых композиций, в том числе и одну из репертуара легендарного Луи Армстронга.
В качестве "икры заморской, баклажанной" на открытии было предусмотрено выступление грузинского джазового трио "Тбилиси" - Давида Мазанашвили (фортепиано), Нодара Эквтимишвили (бас), Гии Салагашвили (ударные).
А к тому времени, когда на сцену вышел молодежный джаз-бэнд "Ориент-экспресс", народ был, что называется, готов... Молодежь, пробившаяся поближе к сцене, пританцовывала и покачивалась в такт аккордам и одобрительными выкриками подбадривала знакомых музыкантов. Люди постарше стояли чуть в стороне и, хотя вели себя поспокойнее, но, судя по всему, тоже получали удовольствие от происходящего. Кое-кому даже посчастливилось спеть с Джерроу дуэтом…
Одной из лучших страниц фестиваля стали концерты Эла Джерроу, прошедшие во Дворце им. Гейдара Алиева 21 и 22 июня. Даже приветствие знаменитого музыканта было джазовым. Поздоровался со зрителем Джерроу по-своему, по-джазовому: Hello, Baku-u-u-u-u - пропел он, меняя тональности и голоса… Раздались оглушительные аплодисменты, которые потом неоднократно повторялись на протяжении всего концерта.
Первой, для "разогрева", была исполнена одна из популярнейших композиций Элтона Джона, которая "под пером" Джерроу разительно изменилась, оставшись при этом великолепной. Вслед за ней он спел еще множество восхитительных композиций: как своих собственных, так и "позаимствованных" у коллег.