QAFQAZIN İLK BANK FORUMU
Azərbayjanda və ümumilikdə Qafqazda iyun ayının əsas maliyyə hadisəsi, heç şübhəsiz, ayın ortalarında keçirilən banklar, maliyyə və investisiyalar üzrə Birinji Beynəlxalq Qafqaz Sərgi-Konfransı (Jaujasus Banking & Finanje Jonferenje-2006 <http://www.banking.iteja.az/ru/2006/>) oldu. Sərgi-konfransın təşkilatçıları kimi «ITE Grour Rlj.» Şirkəti və onun Qafqazdakı eksklüziv tərəfdaşı olan «Iteja Jaspian Ltd», Azərbayjanın Milli Bankı, Azərbayjan və Gürjüstanın Banklar Assosiasiyası çıxış etdi. Tədbirdə 27 şirkət iştirak etdi ki, onlardan da 24-ü Azərbayjanı təmsil edirdi. Bununla yanaşı, 205-dən artıq nümayəndə, həmçinin, Gürjüstan, Rusiya və başqa ölkələrdən olan qonaqlar da konfransın gedişinə qatıldılar.
Tədbirin açılışında Milli Bankın İdarə Heyətinin sədri Elman Rüstəmov bildirdi ki, bu gün Azərbayjan iqtisadi artımın səviyyəsinə görə dünyada aparıjı mövqelərdən birini tutur. «Əldə olunmuş iqtisadi uğurlar bizə imkan verir ki, ölkəmizi, tədrijən, dünyanın aparıjı ölkələrinə yaxınlaşdırmağı və sosial-iqitsadi inkişafa təkan verəjək doktrina irəli sürək», - deyə o qeyd edib. Bu konfransla bağlı özünün daha ətraflı mülahizələrini və ümumilikdə, bu seqmentlə bağlı fikirlərini «R+» ilə Azərbayjan Banklar Assosiasiyasının (ABA) prezidenti Zakir Nuriyev bölüşür.
- Zakir müəllim, banklar üzrə Birinji Beynəlxalq Qafqaz Sərgi-Konfransının nətijələri sizi qane etdimi?
- İlk növbədə, qeyd etmək istərdim ki, biz 2003-jü ilin sonlarında artıq Bakıda bunaoxşar tədbir keçirmişik və həmin konfransa Rusiyadan, Gürjüstandan, Ukraynadan və Baltikyanı ölkələrdən olan həmkarlarımız da təşrif buyurmuşdular. Biz hələ onda gördük ki, Azərbayjan, tədrijən, regionun maliyyə mərkəzinə çevrilir. Bu gün bizim ölkəmizdə qlobal iqtisadi layihələrin uğurla həyata keçirilməsi davam edir və buna görə də Bakını, sözün əsl mənasında, regionun maliyyə mərkəzi hesab etmək olar. İqtisadiyyat çox yüksək templərlə inkişaf edir və təbii ki, onunla birlikdə banklar da inkişafdadır. Bu gün bank sektorunda mövjud olan şəffaflıq onları bütün kateqoriyadan olan vətəndaşlar üçün daha açıq və əlçatan edir. Bunun nətijəsində isə beynəlxalq maliyyə strukturlarının bizim banklara etimadı da güjlənir. Təsadüfi deyil ki, artıq beynəlxalq strukturların Azərbayjan banklarının səhmlərinə marağı artıb; bu strukturlar ölkəmizdə daha geniş layihələrin maliyyələşdirilməsi üçün kredit xətləri açıb və s.
Sonunju konfransda da biz Azərbayjanın regionda maliyyə mərkəzi kimi rolunu bir daha təsdiqlədik. Bu sərgi-konfrans böyük Qafqaz regionu çərçivəsində bankirlərin və maliyyəçilərin uzunmüddətli əməkdaşlığının əsasını qoymalıdır. Ölkədə banklarla bağlı beynəlxalq konfransların, seminarların keçirilməsi yaxşı ənənəyə çevrilir və Azərbayjanın, həmçinin, regionun iqtisadiyyatında bank sisteminin rolunun artdığını göstərir.
- Bəs Azərbayjan Banklar Assosiasiyası nə ilə məşğul olur? Siz özünüz rəhbərlik etdiyiniz qurumun fəaliyyətini nejə qiymətləndirirsiniz?
- Hazırda biz assosiasiyanın rəyasət heyəti və ijraçı-direktorunun beşillik fəaliyyətinin nətijələrinə dair hesabat hazırlayırıq. Qurumun hazırkı rəyasət heyəti onun 2001-ji ilin mayında keçirilən hesabat-seçki konfransında formalaşdırılıb. ABA-nın nizamnaməsinə əsasən, qurumun ali orqanı assosiasiya üzvlərinin konfransı sayılır. Konfrans 5 il müddətinə assosiasiyanın prezidenti və 11 nəfərdən ibarət Rəyasət Heyətini seçir. Rəyasət Heyətinə prezident, iki vitse-prezident, ijraçı-direktor və b. daxildir. Bununla yanaşı, Rəyasət Heyəti tərəfindən eyni müddətə qurumun təftiş komissiyası seçilir. Ümumilikdə, ABA-nın hədəflərinə banklara kömək, onların hüquqlarının və maraqlarının qorunması, öz üzvlərini informasiya, metodik və sair materiallarla təminetmə, treninqlərin təşkili, assosiasiya üzvlərinin bazarda baş verən yeniliklərlə daha dərindən tanış edilməsi üçün konfransların və seminarların təşkili və s. daxildir. Eyni zamanda, ABA bankların maraqlarını hökumət və digər orqanlar qarşısında ifadə etməlidir. Beləliklə, ABA Milli Bank və dövlət strukturları ilə banklar, həmçinin, banklarla beynəlxalq qurumlar arasında bir həlqədir.
Mənjə, biz öz vəzifələrimizin öhdəsindən gələ bilirik. Assosiasiyanın əsas vəzifələrindən biri digər analoci qurumlarla işgüzar əlaqələr qurmaqdır. Bu günə ABA Rusiya, Gürjüstan, Yunanıstan, Türkiyə, Özbəkistan, Qazaxıstan, Sloveniya, Ukrayna, İsrail bank assosiasiyaları, həmçinin, Rusiyanın Regional Banklar Assosiasiyası ilə işgüzar münasibətlər yarada bilib. Bununla əlaqədar olaraq, bu mərhələdə biz banklar üçün seminarlarla yanaşı, regional xarakter daşıyan beynəlxalq konfrans da keçirmişik.
- Nejə düşünürsünüz, Azərbayjanda hazırkı hüquqi baza bank sektorunun effektivliynin təmin edilməsi üçün kifayət edirmi?
- Son beş il bank sistemində jiddi dəyişikliklərin baş verdiyi dövr oldu. Buna xüsusilə bankların fəaliyyət göstərməsi üçün hüquqi bazada aparılan islahatları aid etmək olar. Bunlardan biri kimi, bank qanunverijiliyinin də daxil olduğu bu bazanın, normativ-hüquqi aktların təkmilləşdirilməsini göstərmək olar. Onların sırasında «Azərbayjan Milli Bankı haqqında», «Banklar haqqında», «Kredit birlikləri haqqında», «İpoteka haqqında», «Azərbayjan İpoteka Fondunun yaradılması haqqında» qanunların, həmçinin, 2005-2007-ji illər üçün milli ödəniş sisteminin inkişafına dair dövlət proqramı var.
Bütün bu qanunveriji aktlar bank sisteminin inkişafının əsas istiqamətlərini müəyyənləşdirdi. Beləliklə, bu mərhələdə əsas hədəf qanunverijiliyin təkmilləşdirilməsi oldu ki, bu da öz müsbət rolunu oynadı. Bu gün bank xidmətinin böyük hissəsini şəxsi bank sistemi tutur. Bankların kapitallaşması 4 dəfə artıb, mənfəət isə 14%-dən 19%-ə yüksəlib. Eyni müddət ərzində bank aktivləri də iki dəfə artaraq, 2525 milyon manata çatıb. 2-3 dəfə artan depozitlərin miqdarı 1495 milyon manat, bankların ümumi kapitalı isə 367 milyon manata çatıb. Bundan başqa, ölkənin maliyyə bazarı beynəlxalq maliyyə bazarına inteqrasiya mərhələsindədir və artıq iki sindikatlaşdırılmış kredit jəlb olunub.
- Azərbayjandakı iqtisadi artımla əlaqədar olaraq, hazırda banklar qarşısında hansı tələblər qoyulub?
- 2001-ji ildən Azərbayjanda iqtisadiyyatın yüksək templərlə artımı müşahidə olunur, son üç ildə isə ümumdaxili məhsul 30% artıb. Bakı-Tbilisi-Jeyhan əsas ixraj boru kəmərinin istismara verilməsi ilə ölkəyə neft gəlirləri axmağa başlayır və belə olduqda, banklar qarşısında tamamilə yeni vəzifələr durur və onları qısa müddət ərzində reallaşdırmaq lazımdır. Burada söhbət, xüsusilə, bankların kapitallaşmasının artırılmasından gedir.
İlkin mərhələdə bankların kapitalının 5 milyon dollar olması tələb edilirdi. Lakin ölkə iqtisadiyyatına maliyyə axınları nəzərə alınaraq, bu məsələdə dəyi-şiklik edildi və bank sistemi bu dəyişiklikləri «həzm etməyə» hazır olmalıdır. Bununla əlaqədar Milli Bank tərəfindən yeni qrafik qəbul olundu və orada bankların ümumi kapitalının 2007-ji il yanvarın 1-dək 8,2 milyon, həmin ilin 1 iyulunadək isə 10 milyon manatadək yüksəldilməsi məsələsi ortaya qoyulub.
İslahatlarda ikinji vajib prioritet istiqamət standart korporativ idarəetmənin tətbiqi məsələsidir. Üçünjü məsələ bank sistemi vasitələrinin səfərbər edilməsidir.
Qeyd etmək lazımdır ki, Azərbayjanın bank sisteminə diqqət və qarşıya qoyulmuş məqsədlərin reallaşdırılmasında onlara kömək göstərilməsi istəyi bizim hökumətimizlə yanaşı, beynəlxalq maliyyə strukturları tərəfindən jiddi şəkildə hiss edilməkdədir. Bütün bunlar bir daha təsdiq edir ki, bank sistemi əvvəllər olduğu kimi, bundan sonra da iqtisadiyyatın inkişafında lokomotiv rolunu oynayajaq.

ПЕРВЫЙ КАВКАЗСКИЙ БАНКОВСКИЙ ФОРУМ
Основным июньским событием в финансовом секторе Азербайджана, да и всего Кавказа в целом, по праву можно считать проведение в середине месяца первой международной Кавказской выставки-конференции по банкам, финансам и инвестициям (Caucasus Banking & Finance Conference-2006).
Организаторами выставки-конференции выступили компания ITE Grouр Рlc. и ее эксклюзивный партнер на Кавказе - Iteca Casрian Ltd, Национальный банк Азербайджана и ассоциации банков Азербайджана и Грузии. Участниками конференции стали 27 компаний, из которых 24 азербайджанские, и более 250 делегатов, в том числе гости из соседних Грузии, России и других стран.
Как заметил на открытии конференции председатель правления Национального банка Азербайджана Эльман Рустамов, по динамике развития экономики Азербайджан занимает лидирующие позиции. "Достигнутые экономические результаты дают возможность выдвигать новую доктрину, основной целью которой должно стать социально-экономическое развитие для постепенного приближения к показателям ведущих стран мира", - сказал он.
Более подробно своими мыслями относительно этой конференции для банковского сектора Азербайджана и ситуации в целом в этом сегменте в интервью R+ поделился президент Ассоциации банков Азербайджана (АБА) Закир Нуриев.
- Довольны ли вы результатами первой международной Кавказской выставки-конференции по банкам?
- В первую очередь я хотел бы отметить, что в конце 2003 года мы проводили подобное мероприятие в Баку, и тогда на нашу конференцию приезжали коллеги из России, Грузии, Украины и стран Балтии. Мы уже в то время видели, что Азербайджан постепенно превращается в финансовый центр региона. Сегодня в нашей стране продолжают успешно реализовываться глобальные экономические проекты, поэтому Баку можно по праву считать финансовым центром региона. Экономика развивается очень высокими темпами, вместе с ней развиваются и банки. Прозрачность, которая сегодня существует в банковском секторе, делает его более открытым и доступным для всех категорий граждан.
Как следствие - признание международных финансовых структур, которое проявляется в покупке долей акций в азербайджанских банках, открытии крупных кредитных линий для финансирования больших, масштабных проектов. На этой банковской конференции мы как бы еще раз подтвердили роль Азербайджана как финансового центра обширного региона.
Эта выставка-конференция должна заложить основу долгосрочного сотрудничества банкиров и финансистов в рамках большого региона Кавказа. Проведение в стране международных банковских конференций, семинаров и т.п. мероприятий становится хорошей традицией и свидетельствует о возрастающей роли банковской системы в экономике страны и региона.
- А чем сейчас занимается АБА? Как вы сами оцениваете деятельность возглавляемой вами структуры?
- Сейчас мы подводим итоги пятилетней деятельности президиума ассоциации и его исполнительного директора. Нынешний состав президиума был избран на последней отчетно-выборочной конференции ассоциации в мае 2001 года.
Согласно уставу АБА, высшим органом ассоциации является конференция ее членов. Конференция избирает на 5-летний срок президиум ассоциации из ее членов в составе 11 человек. В президиум входят президент, два вице-президента, исполнительный директор и др. В то же время президиум избирает членов ревизионной комиссии на этот же срок.
В целом отмечу, что целями АБА являются оказание содействия банкам, защита их интересов и прав, обеспечение своих членов информационными, методическими и другими материалами, организация тренингов, оказание содействия в организации социально-экономической жизни, оказание помощи в проведении семинаров и конференций для более глубокого ознакомления членов ассоциации с новшествами на рынке. В то же время АБА должна представлять интересы банков перед государственными и другими органами. Таким образом, АБА является звеном между банками и Национальным банком, между банками и госструктурами, между банками и международными организациями.
Думаю, что со своими обязанностями мы справляемся. Так, одной из главных задач ассоциации является установление деловых отношений с другими аналогичными ассоциациями. И на сегодня АБА установила деловые отношения с ассоциациями банков России, Грузии, Греции, Турции, Узбекистана, Казахстана, Словении, Украины, Израиля, а также Ассоциацией региональных банков России. В связи с этим в этот период, помимо семинаров для банков, мы проводили международные конференции, носящие региональный характер.
- А как, по-вашему, достаточна ли нынешняя юридическая база в Азербайджане для эффективной деятельности банковского сектора?
- Отмечу, что эти пять лет были периодом значительных изменений в банковской системе в части углубления реформ в сфере создания юридической базы для функционирования банков. Одним из этих вопросов является усовершенствование этой базы, которая включает и банковское законодательство, и связанные с ним нормативно-правовые акты. Среди них законы "О Национальном банке Азербайджана", "О банках", "О кредитных союзах", "Об ипотеке", "О создании Азербайджанского ипотечного фонда", Госпрограмма по развитию национальной платежной системы на 2005-2007 гг. и т.д.
Все эти законодательные акты определили основные направления развития банковской системы. Таким образом, в этот период главной целью было усовершенствование законодательства. И это сыграло свою положительную роль. Сегодня частная банковская система осуществляет больше половины банковского обслуживания. Капитализация банков увеличилась в 4 раза, прибыльность - с 14 до 19%.
За прошедший период активы банков возросли вдвое и достигли 2525 млн. манатов, депозиты при росте в 2-3 раза составили 1495 млн. манатов, совокупный капитал банков - 367 млн. манатов. Кроме того, финансовый рынок страны находится на этапе интеграции в международные финансовые рынки, уже привлечено два синдицированных кредита.
- В связи с ростом экономики Азербайджана какие требования сейчас ставятся перед банками?
- С 2001 года в Азербайджане наблюдаются высокие темпы экономического развития, и я даже могу сказать, что в последние три года шло активное развитие экономики, в частности, на 30% возрос валовой внутренний продукт. И на фоне ввода в эксплуатацию Основного экспортного трубопровода Баку - Тбилиси - Джейхан, притока в страну нефтяных доходов перед банками стоят совершенно новые задачи, которые следует реализовать в сжатые сроки. Речь, в частности, идет о необходимости роста капитализации банков.
Первоначально минимальные требования к капиталу банков были определены на уровне 5 млн. долларов. Но с учетом притока финансовых средств в экономику они были изменены, поскольку банковская система должна быть готова их "переварить". В связи с этим Нацбанком Азербайджана был принят новый график повышения совокупного капитала банков: к 1 января 2007 года - до 8,2 млн. манатов, а к 1 июля 2007 года - до 10 млн. манатов. Вторым важным приоритетным направлением реформ является внедрение стандартного корпоративного управления. Третье - требуется активизировать мобилизацию средств в банковскую систему.
И надо сказать, внимание, уделяемое банковскому сектору Азербайджана, и стремление содействовать в реализации поставленных целей огромно как у нашего правительства, так и у международных финансовых структур. Все это еще раз подтверждает тот факт, что банковская система, как и ранее, была и будет локомотивом для дальнейшего развития экономики.