BAKIDA, BÖLGƏLƏRDƏ İNŞA EDİRİK, ÜSTƏLİK…
Son illər Azərbayjanda tikinti sektorunun dinamik inkişafı müşahidə edilir. Aşağıdakı statistik məlumatlar da bunu göstərir: belə ki, bu ilin yanvar-fevral ayları ərzində ölkədə 264,7 mln manatlıq tikinti işləri görülüb. Bu, 2005-ji ilin analoci dövrü ilə müqayisədə 23,2% çoxdur. 2005-ji ilin I yarımili ərzində paytaxtda 300-dən artıq çoxmərtəbəli binanın inşasına başlanmışdır ki, bu da, orta hesabla, 35 min mənzil təşkil edir.
Şübhəsiz, tələb təklif doğurur. Ölkə hüdudlarından kənarda tikinti sektoruna ilk sərmayə qoyan  «Jaspian Servije» Şirkəti bizə nə təklif edir?
-  Tikinti sektoru iqtisadiyyatın yüksək məsuliyyət tələb edən seqmentlərindən biridir. Sizjə, ən önəmli olanı nədir?
- Yeni adlandırılan tikililərdə mənzil alışı zamanı ən çox aşağıdakı sualla rastlaşırıq: «Bu evin keyfiyyəti nejədir: yüksək, yoxsa aşağı?». Bir şeyi deyim: ağıl kimi, keyfiyyət də yüksək və ya aşağı olmur, o ya var, ya da yoxdur.
Elə tikmək lazımdır ki, insan üçün keyfiyyətli yaşayış təmin edilsin: insanların təhlükəsizliyinin əsası bünövrə ilə birlikdə qoyulur, sanitar-gigiyena şəraiti öz əksini savadlı layihələşdirmədə, rahatlıq və komfort - ən yeni texnologiyalarla təminatda, əhval-ruhiyyə isə - memarlıq elementləri və axtarışlarında tapır. Bunlar şirkətimizin həmişə əldə rəhbər tutduğu danılmaz həqiqətlərdir. Şəhərin mərkəzi hissəsində tikinti ilə məşğul oluruqsa, doğma daşımızdan «gülbah»dan istifadə edirik. Diqqət yetirin - Şirvanşahlar sarayı da bu daşdan inşa olunub. Aydındır ki, əl işi çox baha başa gəlir, üstəlik, daha çox fiziki iş və zaman sərfi tələb edir. Nə etməli, axı biz birgünlük, birillik tikmirik, gələjək nəsillər üçün yadigar qoyub-gedirik. Odur ki, milli dəyərləri və memarlıq ənənələrini qiymətləndirməmək mümkünsüzdür. XX əsrin əvvəllərinə aid memarlıq abidələrinin yerləşdiyi rayonda yeni ev inşa edərkən, üslubu qoruyub-saxlamaq, bütövlükdə kompozisiyaya disharmoniya gətirməmək çox önəmlidir. Müdriklərdən birinin dediyi kimi: «Öz işlərini düzəldərkən, çalış, başqasnın işini pozma». Şirkət Azərbayjanın bölgələrində tikinti işləri aparanda da həmin prinsiplərə riayət edir.
- 2004-jü il şirkət üçün önəmli bir hadisə ilə əlamətdar oldu - Siz «Jaspian Servije» Qazaxıstan müəssisəsini yaratmaqla, xariji bazara çıxdınız. İrimiqyaslı investisiya layihənizin həyata keçirilməsi qonşu bölgədə nejə qarşılandı?
- Nəhəng yanajaq-enerci potensialına malik Qazaxıstan ölkə iqtisadiyyatının inkişafı məqsədilə beynəlxalq təjrübə və resursları jəlb etmək üçün «açıq qapı» prinsipini xariji siyasətinin prioritet vəzifələrindən biri kimi irəli sürüb. Bütün postsovet məkanını bürüyən tikinti bumu Qazaxıstandan da yan keçməyib. Ölkənin iş adamlarından biri və hüquqşünas kimi, belə bir faktı da qeyd etmək istəyirəm ki, Qazaxıstanın normativ-hüquqi bazasında bu məsələ ilə bağlı bütün aspektlər nəzərdə tutulub. Tikinti seqmenti sahəsində normativ-hüquqi bazanın kifayət qədər sərt və düşünülmüş tələbləri var. Məsələn, onlar layihələşdirmə üçün başqa ölkədə əldə olunmuş lisenziyaları tanıyır və qəbul edirlər. Demək olar, bütün layihələri mütəxəssislərimiz Azərbayjanda hazırlayıblar.
Əlbəttə, ilk növbədə, bizi Qazaxıstanın paytaxtı Astana jəlb etdi. Onun inşasının baş layihəsinin müəllifi yaponiyalı memar Kurosavadır. Burada çoxmərtəbəli «Jaspian Servije» yaşayış kompleksi ujaltmaq qərarına gəldik. Astana Xəzər dənizindən aralı yerləşdiyindən, kompleksin elə adı iki dost ölkəni birləşdirən dənizin adı ilə assosiativ əlaqə yaradır.
İnşa etdiyimiz kompleks Prezident sarayının yaxınlığında yerləşir və sarayın pənjərələrindən bütün kompleksin panoramı görünür. «Jaspian Servije» kompleksinin inşasında Azərbayjan memarlığı elementlərindən istifadə edərək, günbəzləri Prezident sarayının günbəzlərinə uyğun stildə inşa etdik.
Qazaxıstanın dövlət başçısı jənab N.A.Nazarbayevin xariji sərmayədarlara, o jümlədən də şirkətimizə diqqəti və xoş münasibəti onun «Jaspian Servije» kollektivinə gənj paytaxt şəhərinin - Astananın inkişafına əlindən gələn töhfəni verdiyinə görə  minnətdarlığını ifadə edən və gələjək işlərində müvəffəqiyyət arzulayan məktubunda öz əksini tapmışdır.
Bundan başqa, «Khazar Palase» çoxmərtəbəli elit yaşayış kompleksinin inşasına başlanılmışdır. Liman şəhəri Aktauda bələdiyyə mənzillərinin tikintisi isə başa çatdırılmaq üzrədir. Layihələrimiz Rusiya, Ukrayna, Gürjüstan, Majarıstan və Əfqanıstanda müzakirə edilir.
- Yəni «möhtəşəm planlarınız» təkjə «yaxın xarij»lə məhdudlaşmır…
- Bəli, Bakıda, bölgələrdə tikinti işləri aparırıq, Budapeşt və Kabil ilə layihələr hazırlanır. Avropa İttifaqının üzvü olan ölkənin paytaxtında - Budapeştdə tikinti işləri aparmaq qərarı şirkətin,  sözün yaxşı mənasında, ambisiyalı ideyaları ilə izah olunur. Azərbayjanda Avropa keyfiyyəti səviyyəsini fəth etməyə qadir olan potensial var. Bu tikintinin layihəsini majarlarla birlikdə AR əməkdar memarı Faiq Yüzbaşov hazırlayır.
Şirkətimiz «Yeni Kabil» baş planının işlənib-hazırlanmasına dair Əfqanıstanın vitse-prezidenti Ziya Əhməd Məsud, iqtisadiyyat, nəqliyyat, kənd təsərrüfatı, tikinti nazirləri ilə danışıqlarda da iştirak edir. Təklif etdiyimiz çoxfunksiyalı yaşayış kompleksi layihəsini gənj, yaradıjı şəkildə düşünən memar İyu İspatov işləyib-hazırlayır, «Yeni Kabil» layihəsinin işlənməsi üçün isə vaxtilə Azərbayjan paytaxtının baş layihəsinin hazırlanmasında iştirak edən, şəhərsalma sahəsində aparıjı olan digər mütəxəssisləri də jəlb etmək fikrindəyik.
Ölkəmiz yüksəliş mərhələsindədir. Xalq istehlakı, o jümlədən, inşaatla bağlı məhsullar istehsal edən müəssisələrin sayı durmadan artır. Əfqanıstan - vətəndaşlarının qarşısında ölkənin bərpası ilə bağlı böyük işlər dayanan, həm savadlı mühəndis həllinə, həm də müasir texnologiyalara ehtiyajı olan ölkədir. Azərbayjanın iş adamları bu ölkəyə müxtəlif mallar, ilk növbədə, tikinti sənayesinə aid məhsullar imkanına malikdir. Bu istiqamətdə Kabildə də, Əfqanıstanın digər şəhərlərində də çox böyük həjmdə iş görülməlidir. İslam Konfransı Təşkilatı ölkələri başçılarının hələ Məkkə sammiti zamanı AR rəhbəri İlham Əliyev Əfqanıstan prezidenti ilə görüşündə bu ölkənin xalq təsərrüfatının bərpasında mümkün olan hər jür yardım göstərilməsi ideyasını irəli sürmüşdü.

СТРОИМ В БАКУ, В РЕГИОНЕ И ПЛЮС ЕЩЕ…
В последние годы в Азербайджане наблюдается динамичное развитие строительного сектора. Об этом свидетельствуют следующие статистические данные: так, за январь-февраль этого года в стране осуществлены строительные работы на сумму 264,7 млн. манатов. Это по сравнению с аналогичным показателем 2005 года больше на 23,2%. За первое полугодие 2005 года в столице было начато строительство более 300 многоэтажных жилых зданий, что в среднем составляет 35 тысяч квартир.
Безусловно, спрос рождает предложение. Что нам предлагает азербайджанская компания Caspian Service, первой вложившая инвестиции в строительный сектор за пределами страны?
- Строительный сектор - один из сегментов экономики, требующий высокой ответственности. Что, на ваш взгляд, является наиболее приоритетным?
- Наиболее часто задаваемый вопрос при покупке жилья в так называемых новостройках: "Каково качество этого дома: высокое или низкое?". Скажу так: качества, как и ума, в большей или меньшей степени не бывает, оно или есть, или его нет.
Необходимо строить таким образом, чтобы обеспечить человеку качество жизни: безопасность жизни людей закладывается еще в фундаменте здания, санитарно-гигиенические условия - в грамотном проектировании, уют и комфорт - в обеспечении новейшими технологиями, а настроение - в архитектурных изысках и элементах зодчества. Это непреложные истины, которыми наша компания поступиться не может: если строим в центральной части города, то, конечно же, широко используем наш родной камень "гюльбах". Обратите внимание: Дворец ширваншахов построен из этого камня. Понятно, ручная работа обходится втридорога, к тому же требует больше физических и временных затрат, но ведь мы строим не на день и не два. Создаем для будущего поколения, и как в этом случае не дорожить национальными ценностями и архитектурными традициями?! Воздвигая новый дом в районе старинных архитектурных зданий - памятников зодчества начала XX века, - необходимо выдерживать стиль, не внося дисгармонии в композицию в целом. Как говорил один из великих: "Устраивая свои дела, старайся не расстраивать чужие". Те же принципы компания соблюдает и при строительстве в регионах Азербайджана.
- 2004 год ознаменован для компании важным событием - вы вышли на зарубежный рынок, создав дочернее предприятие Caspian Service Kazakhstan. Как встретили вашу инициативу по осуществлению крупномасштабного инвестиционного проекта в соседнем регионе?
- Казахстан, обладая огромным топливно-энергетическим потенциалом, одной из приоритетных задач внешней политики выдвинул принцип "открытых дверей" с целью привлечения международного опыта и ресурсов в развитие экономики страны. Строительный бум, охвативший все постсоветское пространство, не обошел стороной и Казахстан. Как представитель предпринимательской иерархии страны и как юрист хочу отметить и тот факт, что в нормативно-правовой базе Казахстана пре-дусмотрены все аспекты, связанные с данным вопросом. В сфере строительного сегмента требования нормативно-правовой базы достаточно жестки и разумны, например, они признают и принимают лицензии на проектирование, полученные в другой стране. Практически все проекты были подготовлены нашими специалистами в Азербайджане.
Конечно же, прежде всего нас привлекла столица Казахстана - Астана, автором генерального плана строительства которой является японский архитектор Куросава. Здесь мы решили воздвигнуть многоэтажный жилой комплекс Сaspian Palace. Поскольку Астана находится достаточно далеко от Каспийского моря, то само название комплекса создает ассоциативную связь с названием моря, которое объединяет два дружественных государства.
Построенный нами комплекс находится недалеко от президентского дворца, из окон которого открывается панорама на весь комплекс. Используя элементы азербайджанского зодчества в строительстве Caspian Palace, купола здания мы исполнили в том же стиле, что и купола президентского дворца.
Внимание и благожелательное отношение главы государства господина Назарбаева Н.А. к иностранным инвесторам, в частности к нашей компании, выразились в благодарственном письме с пожеланиями благополучия и успехов в деятельности коллектива Caspian Service за посильный вклад, вносимый в развитие юной столицы - города Астаны.
Кроме того, начато возведение многоэтажного элитного жилого дома Khazar Palace и завершается строительство муниципального жилья в портовом городе Актау. Обсуждаются наши проекты в России, Украине, Грузии, Венгрии и Афганистане.
- То есть "ваших планов громадье" не ограничивается только "ближним зарубежьем"…
- Да, строим в Баку, в регионах и плюс еще в проектах Будапешт и Кабул. Решение строить в Будапеште, в столице государства - члена Евросоюза, объясняется также, в хорошем смысле слова, амбициозными идеями компании. В Азербайджане есть тот потенциал, который способен взять уровень европейского качества. Проект этого строительства готовится совместно с венграми в соавторстве с заслуженным архитектором АР Фаиком Юзбашевым.
Наша компания принимала участие и в переговорах, касающихся разработки генерального плана "Новый Кабул", с вице-президентом Афганистана Зией Ахмадом Масудом, с министрами экономики, транспорта, сельского хозяйства, строительства. Предложенный нами проект многофункционального жилого комплекса разрабатывает молодой, творчески мыслящий архитектор Ию Испатов, а для "Нового Кабула" мы привлечем также и других ведущих специалистов в области градостроительства, в свое время принимавших участие в подготовке и разработке генерального плана столицы Азербайджана.
Наша страна находится на подъеме. Все больше и больше появляется предприятий, выпускающих товары народного потребления, и в частности продукцию, связанную со строительством. Афганистан - государство, где его гражданам предстоит большая работа по восстановлению страны, которая нуждается как в грамотных инженерных решениях, так и в современных технологиях. Деловые люди Азербайджана могли бы поставлять сюда товары, в первую очередь касающиеся строительной индустрии. В этом направлении в Кабуле, да и в других городах Афганистана непочатый край работы. Еще в Мекке, на саммите глав государств Организации Исламская конференция, во время встречи президентов двух стран главой АР И.Алиевым была высказана мысль об оказании посильной помощи в восстановлении народного хозяйства Афганистана.