GÜRJÜSTANIN KƏND TƏSƏRRÜFATI NAZİRİ: «BAKI ÜÇÜN ÇOX DARIXIRAM»
29 yaşlı nazir «R+»a müsahibəsində Gürjüstanda torpaq sahəsi olmayan azərbayjanlının qalmayajağına söz verib
Mixail Svimonişvili Gürjüstanın ən javan məmurlarından biridir. Hazırkı kənd təsərrüfatı nazirinin bu il jəmi 29 yaşı tamam olur. Gürjüstanın şərabçılıq sahəsində (Rusiyanın bu ölkəyə məxsus şərab məhsullarının idxalına qadağa qoyması) və quşçuluqdakı («quş qripi» epidemiyası) çətinliklərlə bağlı Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin problemləri kifayət qədərdir. Amma yaranmış ağır iş reciminə baxmayaraq, gənj nazir «R+»un əməkdaşı ilə söhbətləşməyə vaxt tapdı. Söhbətimizin mövzusu isə təbii ki, nə şərab, nə də «quş qripi» oldu. Bizi maraqlandıran Gürjüstanda yaşayan azərbayjanlıların üzləşdiyi problemlər idi.
- Jənab nazir, 1996-jı ildə həyata keçirilən torpaq islahatlarından sonra, Gürjüstanda yaşayan azərbayjanlıların əksəriyyəti torpaqsız qaldı. Curnalımızın səhifələrində bu məsələ ilə bağlı Kvemo-Kartlinin qubernatoru öz fikirlərini bizimlə bölüşüb. Həmçinin, Gürjüstanın münaqişələrin nizamlanması üzrə dövlət naziri və xariji siyasət idarəsinin rəhbəri də bu haqda suallarımıza javab verib. Məsələyə dair sizin fikirlərinizi də bilmək maraqlı olardı...
- Sizin soydaşlarınız bizim vətəndaşlarımızdır. Bizim üçün əsas olanı isə vətəndaşlarımızın - gürjü, azərbayjanlı, ya erməni, fərqi yoxdur - torpaqla təmin edilməsidir. Buna görə də sizin sualınıza qısa javab verəjəyəm: Gürjüstanın bütün vətəndaşları, birmənalı olaraq, torpaq alajaqlar.
- Ötən ilin sonunda axır ki torpaqların özəlləşdirilməsinə başlanıldı. Nejə düşünürsünüz, bu proses nejə gedir?
- Hər şey planlaşdırıldığı kimi gedir. Burada bir sıra texniki məsələlər var. Bütün kəndlilər ərizə ilə mürajiət etməlidirlər ki, bundan sonra özəlləşdirilmə prosesi başlansın. Marneuli, Qardabani kimi rayonlarda artıq bir neçə özəlləşdirmə halları var və torpaq alanlar arasında sizin həmvətənləriniz də yox deyil. Onlar artıq özəlləşdirilmiş torpaq əldə ediblər.
- Hazırkı situasiyanın yaranmasına səbəb olan «torpaq islahatları» sizdən əvvəlki hakimiyyətin dövründə başlanıb. Hakimiyyət dəyişikliyinədək görülmüş işləri nejə qiymətləndirirsiniz?
- Açığını desəm, keçmiş hakimiyyətin apardığı islahatları şərh etmək istəməzdim. Lakin birmənalı şəkildə bir daha təkrar edə bilərəm ki, hazırkı torpaq islahatları nətijəsində bir ailə də olsun, torpaqsız qalmayajaq. Gürjüstanda işləmək istəyən hər kəsə torpaq əldə etmək və ailəsini saxlamaq imkanı yaradılajaq.
- Özəlləşdirmə nə qədər xərj tələb edir?
- Bizdə bu məsələdə düsturumuz var: əgər kimsə torpaq özəlləşdirmək istəyirsə, biz ona 10 il vaxt veririk ki, bu müddət ərzində həmin sahənin haqqını mütəmadi olaraq ödəmək mümkün olsun. Torpaq sahəsinin dəyərinin 50 faizi başdan ödənildikdə isə ilk il üçün ödəniş 50 faiz ujuz olur. Odur ki, biz müxtəlif sxemlər təklif etmişik və qoy, kəndlilər özləri üçün sərfəli olanı seçsinlər.
- Jənab nazir, ərazisi 1500-2000 ha olan bəzi kəndlərdə sakinlər üçün jəmisi 200-300 ha sahə ayrılır. Belə kiçik sahələrin özəlləşdirilməsi isə sakinlərə sərf etmir. Yerdə qalan 1300-1700 ha sahənin taleyi nejə həll olunajaq?
- Düzü, mən bu suala javab verməkdə çətinlik çəkirəm: kiminsə 1000 hektar, bir başqasının isə 200 hektar torpaq sahəsi var. Əlbəttə, bu gün ölkənin marağındadır ki, sahibkarlar böyük torpaq hissələrinə malik olmasınlar. Çünki bu gün 5 min kvadratmetr və ya 0,2 hektar ərazini bejərmək səmərəli deyil. Odur ki mən kimlərinsə 200, 300 və ya 400 hektar torpaq sahəsinin olmasında heç bir problem görmürəm. Kimsə bu gün 200-300 hektar torpaq sahəsi ijarəyə götürübsə, o, dərhal özəlləşdirmə aparmaq haqqı qazanır.
- Özəlləşdirmə Kvemo-Kartli sakinlərini tamamilə torpaqsız qoya bilərmi? Məsələn, onların illərlə bejərdikləri torpaq sahələri investorlara ijarəyə verilməz ki?
- Xeyr, ilk olaraq torpağa sahibolma haqqını Kvemo-Kartli sakini əldə edir. Bu, qapalı auksion olajaq. İjarə qaydasında torpaq sahələrinə malik şəxslər üçün auksionsuz, birbaşa özəlləşdirmə olajaq.
- Jənab nazir, bəs obyektiv səbəblərdən pul qazanmaq üçün ölkədən kənara gedən Kvemo-Kartli sakinləri nejə, onlar şəxsi torpaq sahəsi əldə etmək hüququna malikdirlərmi?
- Bilirsiniz, tək Kvemo-Kartlinin yox, Gürjüstanın istənilən regionundan sakinlər  müxtəlif səbəblərdən ölkəni tərk ediblər. Bu gün Rusiyada 200 minədək gürjü yaşayır. Başqa ölkələrdə, Avropada və sairdə də onların sayı çoxdur. Əlbəttə, onlar da, Gürjüstan vətəndaşlığına malik olan hər biri özəlləşdirmə prosesində iştirak etmək hüququna malikdirlər. Kimin qeydiyyatı varsa, o, problemsiz özəlləşdirmə hüququ qazanajaq.
- Vaxtilə Gürjüstanın Tbilisi və Rustavi kimi şəhərlərinin sakinlərini Kvemo-Kartli regionu kənd təsərrüfatı məhsulları ilə təmin edirdi. Bu gün vəziyyət bir qədər fərqlidir. Nejə düşünürsünüz, bu region yenidən kənd təsərrüfatı məhsullarının təjhizatçısına çevrilə bilərmi?
- Doğru deyirsiniz, Kvemo-Kartlidən bu kimi məhsullar yalnız Tbilisiyə yox, həm də böyük ölkələr olan Rusiyaya, Ukraynaya ixraj olunurdu. Məsələ ondadır ki, bu elə indi də belədir. Tbilisini meyvə-tərəvəzlə yenə də Kvemo-Kartli təjhiz edir. Rusiyaya ixrajın həjminin azalması isə başqa məsələdir. Bu gün hakimiyyət bu regionun inkişaf etdirilməsi üçün müxtəlif addımlar atır. Məsələn, özəl sektorun köməkliyi ilə Kvemo-Kartlidə meyvə-tərəvəz emalı ilə məşğul olajaq bir neçə zavodun açılması planlaşdırılır. Bundan sonra qeyd olunan sahənin inkişafı üçün imkanlar daha çox olajaq.
- Bildiyimizə görə, əvvəllər siz tez-tez Bakıya gələrdiniz...
- Nəinki baş çəkmişəm, hətta mən Bakıda yaşamışam və bu şəhəri çox sevirəm. Tez-tez Şamaxıya da gedirdim. Azərbayjanda çox dostlarım var. Təəssüf ki, çoxdandır, oralara gələ bilmirəm. İnanın, Azərbayjan üçün çox darıxmışam.

МИНИСТР СЕЛЬСКОГО ХОЗЯЙСТВА ГРУЗИИ: "ОЧЕНЬ СКУЧАЮ ПО БАКУ"
Михаил Свимонишвили является одним из самых молодых грузинских чиновников. Нынешнему министру сельского хозяйства в этом году исполнилось всего 29 лет. Несмотря на загруженность, - а в Грузии на фоне трудностей с виноделием (запрет на экспорт винной продукции в Россию) и птицеводством (эпидемия птичьего гриппа) проблем у Министерства сельского хозяйства хоть отбавляй - молодой министр нашел время и для беседы с корреспондентом R+. Конечно же, главной темой нашей беседы стало не вино и птичий грипп, а проблемы, с которыми сталкиваются наши сограждане, проживающие в Грузии.
- Господин министр, после земельной реформы 1996 года у большинства азербайджанцев, проживающих в Грузии, возникли определенные  сложности. На страницах нашего журнала своим видением этой проблемы делились губернатор Квемо Картли,  министр по урегулированию конфликтов, а также министр иностранных дел вашей страны. А что вы думаете по этому поводу? Получат ли наши соотечественники земельные участки?
- Ваши соотечественники - это наши граждане. И главное для нас, чтобы все, независимо от того, грузины это, азербайджанцы или армяне, получили землю. Поэтому отвечу на ваш вопрос коротко: конечно же, все граждане Грузии однозначно получат землю.
- В прошлом году наконец-то началась приватизация земли. Насколько гладко, по вашему мнению, она проходит?
- Все идет, как и планировалось. Тут есть лишь некоторые технические моменты. Предварительно крестьянин должен обратиться с заявлением, после чего начинается сам процесс. В Марнеули и Гардабани несколько человек уже приватизировали землю, среди них есть и ваши соотечественники.
- Земельная реформа, из-за которой и возникла нынешняя ситуация, была проведена во время прежней власти. Как вы относитесь к тому, что было сделано до вас?
- Честно говоря, не хотелось бы комментировать реформу прошлого правительства. Но однозначно могу повторить, что в ходе нынешней земельной реформы ни одна семья не останется без земли. Для всех, кто хочет работать в Грузии, будут созданы условия для получения земли и сохранения семьи.
- Каких расходов требует приватизация?
- У нас есть формула, по которой в течение 10 лет любой желающий может постепенно выкупить землю, которую хочет приватизировать. Если сразу заплатить 50% ее стоимости, то в первый же год оплата становится ниже на 50%. Мы предложили разные схемы, теперь крестьяне пусть сами выберут самую выгодную для них.
- Господин министр, в некоторых селениях из земельных участков площадью 1500-2000 га населению выделяется всего 200-300 га. Приватизация такого мизерного участка не устраивает население. Как будет решаться судьба оставшейся земли?
- Честно говоря, я затрудняюсь ответить: у кого-то есть 1000 га, у кого-то - 200. Конечно, сегодня в интересах страны, чтобы владельцы в Грузии не имели больших наделов. Потому что 5 тысяч квадратных метров, или 0,2 га не так выгодно обрабатывать. Поэтому я не вижу проблемы в том, что кто-то получит 200, 300 или 400 га. У кого сегодня в аренде 200-300 га, тот сможет сразу получить права на приватизацию. При желании аренду можно и продлить.
- А не оставит ли процесс приватизации жителей Квемо Картли совсем без земли? Например, участки, которые годами обрабатывались, могут быть отданы в аренду инвесторам?
- Нет, потому что первыми права на землю получают жители Квемо Картли. Это будет закрытый аукцион. Для тех, у кого земля в аренде, это будет прямая приватизация без аукциона.
- Господин министр, а как же те жители Квемо Картли, которые по объективным причинам временно выехали на заработки за пределы Родины? Имеют ли они право на собственные земельные участки?
- Не только жители Квемо Картли, много граждан и из других регионов Грузии, которые по разным причинам выехали из республики. Сегодня в России живут около 200 тысяч грузин, много их и в других странах. Имеют право участвовать в приватизации все, у кого есть прописка. То есть те, кто зарегистрирован, без проблем получит возможность для приватизации.
- Господин министр, в свое время самые крупные города Грузии - Тбилиси и Рустави - сельскохозяйственными продуктами обеспечивали жители  Квемо Картли. Сегодня ситуация несколько иная. Как вы думаете, может ли этот регион вновь стать основным поставщиком сельскохозяйственных продуктов?
-  Вы правы, из Квемо Картли поставлялось большое количество продукции, причем не только в Тбилиси. Очень много шло на экспорт в Россию, Украину. Сегодня ситуация такая же. Тбилиси обеспечивается овощами и фруктами опять-таки из Квемо Картли. Другое дело, что сократился экспорт в Россию. Сегодня наше правительство делает конкретные шаги для развития этого региона. Например, планируется открыть с помощью частного сектора несколько заводов в Квемо Картли для переработки овощей и фруктов. После этого  возможностей для развития этой отрасли будет еще больше.
- Насколько мы знаем, вы раньше часто бывали в Баку.
- Не только бывал, я сам жил в Баку, очень люблю этот город, часто бывал и в Шамахе. У меня очень много друзей в Азербайджане. Но, к сожалению, все это было давно. Честно скажу, очень скучаю по Азербайджану.