Suxumidə rusiyalı diplomatın qətlə yetirilməsi hansı reallıqları üzə çıxardı?
Gürcüstan seçkiqabağı yarış ritmini yaşamağa davam edir: oktyabrın 31-də ölkə yeni prezidentini seçəcək. Ekspertlərin fikrincə, yarışın favoritləri "Gürcü arzusu"nun namizədi Georgi Marqvelaşvili və "Vahid Milli Hərəkat" (VMH) partiyasının prezidentliyə namizədi David Bakradzedir. Baş nazir Bidzina İvanişvili ilə dövlət başçısı Mixail Saakaşvilinin tərəfdarlarının mübarizəsi, məhz bu iki namizəd vasitəsilə gedir.
Bu gün seçkinin necə nəticələnəcəyini heç kəs proqnozlaşdırmaq istəmir: səsverməyə hələ bir aydan artıq vaxt qalır, rəqiblər ağla gələn və gəlməyən bütün mübarizə üsullarından istifadə edir, ictimai rəy sorğuları isə seçicilərin simpatiyası və antipatiyasını yalnız, təxminən, ifadə edir.
Şübhə doğurmayan məqam Rusiya ilə münasibətlərin, daha doğrusu, onların normallaşdırılması imkanlarının seçkiqabağı kampaniyanın əsas mövzularından birinə çevrilməsidir. "Gürcü arzusu" üçün "Rusiya kartı", demək olar ki, lap əvvəldən əsas vasitə olub. Bir çoxlarının düşündüyü kimi, Bidzina İvanişvili parlament seçkisini həm də vətəndaşlara Moskva ilə münasibətləri normallaşdıracağı vədini verdiyi üçün qazanıb. Amma bu gün aydındır ki, "Rusiya ilə bağlı şüarlar"ın ilkin uğuru təkrarlanmaya da bilər.
Birincisi, Moskva ilə münasibətlərin tez bir zamanda və asanlıqla normallaşdırılması mümkün olmadı.
İkincisi, indi Moskva ilə barışıq vədini Gürcüstan parlamentinin sabiq spikeri Nino Burcanadze verir. Ermənistan Milli Təhlükəsizlik Şurasının katibi Artur Baqdasaryan isə sanki odun üzərinə yağ töküb. O, tezliklə Moskva ilə İrəvan arasında Gürcüstan ərazisindən keçən dəmir yolunun açılacağını bəyan edib. Guya, buna həm Moskva, həm Tiflis, həm də Suxumi razılıq verib.
Artıq qatar getdi...
Amma ötəri təhlil zamanı da aydın olur ki, cənab Baqdasaryan qələbə məlumatı və vədlərini səsləndirməkdə bir qədər tələsib. Xatırladaq ki, Gürcüstan dəmir yolunun Abxaziya hissəsi 1993-cü ildə Abxaziyada baş vermiş separatçı qiyam nəticəsində bağlanılıb. Həmin hadisələr Rusiya KİV-də çox tez-tez "gürcü-abxaz müharibəsi" kimi təqdim olunur. Həmin qiyamda abxaz separatçıların tərəfində Şamil Basayevin başçılıq etdiyi çeçen yaraqlıları, həmçinin iki erməni batalyonu - "Krunk" və "Baqramyan" da iştirak edib. Məhz bu batalyonlar həmin toqquşmalarda dinc sakinlərə qarşı hə- yata keçirdikləri amansızlıqla "ad çıxarıblar".
Gürcüstanla Rusiya arasında dəmir yolu əlaqəsi məhz Suxumi vasitəsilə həyata keçirilirdi. Münaqişədən sonra isə həmin hissə bağlanıb. Belə olan təqdirdə, Gürcüstan istədiyi halda Azərbaycan ərazisindən dəmir yolu tranzitindən istifadə edə bilirsə, Ermənistanın məlum səbəblərdən belə imkanı yoxdur.
Buna baxmayaraq, "Gürcü arzusu" Gürcüstanda hakimiyyətə gəlişindən sonra yeni hökumətin təmsilçiləri Abxaziya ərazisindən dəmir yolu əlaqəsinin bərpasının mümkünlüyü haqda danışmağa başlamışdılar. Əvvəlcə ekspertlər arasında müəyyən canlanmaya səbəb olan bu ideya sonradan sanki yox oldu. Hər halda, qatar təyyarə deyil. O, Tiflisdən Suxumi vasitəsilə Moskvaya gedərkən və geri dönərkən mütləq İnquri və Psou çaylarının üzərindən keçməlidir. Bu, Moskva ilə Tiflisin statusu haqda tam fərqli mövqedə olduqları sərhədlərdir. Bu reysin reallaşdırılacağı təqdirdə, sərhəd və gömrük nəzarətinin kimlər tərəfindən həyata keçiriləcəyinə dair sualı, hətta nəzəri baxımdan cavabsız buraxmaq mümkün deyil. Demək, münaqişənin tam həlli və Abxaziya ilə Cənubi Osetiyanın statusunun tam aydınlaşdırılmasınadək tranzit mümkün olmayacaq. Baqdasaryanın bəyanatı politoloqlar arasında yenidən müəyyən canlanma yaratsa da, reallıqda tranzitin tezliklə bərpa oluna biləcəyini təsdiqləyən məqamlar yoxdur. Bundan başqa, Tiflis yenidən Rusiya ilə münasibətlərdə gərginliyin artmağa başladığını bildirir. Abxaziya və Cənubi Osetiyadan olan nümayəndə heyətinin Soçi Olimpiadasında müstəqil dövlətin təmsilçisi kimi iştirak etmək niyyəti Gürcüstan hökumətinin hiddətinə səbəb olub. Gürcüstanın Qori rayonunun Disi kəndində tikanlı məftillərin qurulması istiqamətində aparılan işlər Tiflisi daha çox qəzəbləndirib. Gürcüstan baş nazirinin Rusiya ilə münasibətlərin nizamlanması üzrə xüsusi nümayəndəsi Zurab Abaşidze münasibətlərin bilərəkdən gərginləşdirildiyini açıq şəkildə bəyan edib. Onun fikrincə, bu, onun Praqada Rusiya XİN başçısının müavini Qriqori Karasinlə nəzərdə tutulan görüşü ilə əlaqədardır.
Diplomatik "toxunulmazlıq"
Son həftələrdə Gürcüstan və Rusiya mətbuatında Abxaziya faciəvi insidentlə gündəmə gəlib: Suxumidə Rusiya konsulunun birinci katibi Dmitri Vişernev öz evinin yaxınlığında güllələnərək qətlə yetirilib. Diplomatın xanımı insident zamanı ağır yaralanıb və bir neçə gündən sonra o da dünyasını dəyişib. Killer Vişernev və xanımı Olqanı səhər saatlarında Suxuminin Nazadze küçəsindəki qarajın yaxınlığında gözləyib. Diplomat öz "Cip"ini məhz bu qarajda saxlayırdı. Cütlük avtomobilə əyləşən zaman onlara yaxınlaşan killer maşının şüşəsinin üzərindən onlara atəş açıb.
Diplomatın qətli hər zaman fövqəladə hadisədir. Üstəlik, əgər öldürülən fövqəldövlətin nümayəndəsidirsə, məsələ daha kəskin xarakter alır. Moskva ilə Suxumi arasındakı xüsusi münasibətləri nəzərə alsaq, hadisənin əhəmiyyəti daha da ciddiləşir.
Hadisədən bir qədər sonra mətbuatda yer alan məlumatlar isə hər kəsi baş vermiş faciəvi hadisəyə yox, separatçı rejimin mahiyyətinə fərqli tərəfdən baxmağa məcbur edib. Kimin nə deməsindən asılı olmayaraq, prinsipcə onlar kriminal rejimlərdir. İstər Abxaziya olsun, istərsə Dağlıq Qarabağ, Cənubi Osetiya və ya Serb Krainası - məğz eynidir. Belə tanınmamış, daha çox Rusiyanın "nedoqosudarstvo" siyasi termininə uyğun gələn qurumlarda hakimiyyət keçmiş "səhra komandirləri"nin əlindədir. Onlar öz ilkin kapitallarını dinc əhalini bayağı şəkildə talan etməklə toplayıblar və qanunsuz məkanda Kalaşnikov avtomatının necə böyük rol oynadığını yaxşı bilirlər. Doğrudur, onlar sonradan kamuflyaj gödəkcələrini və pencəklərini dəyişirlər. Lakin oğurluq və talanla topladıqları pulları biznesə yatıra bilirlər. Halbuki bu cür "nedoqosudarstvax" leqal biznes ola bilməz... Amma onlar heç bir halda "quldur" psixologiyasından qopa bilmirlər. Hər halda, Abxaziyada növbəti səs-küylü hakimiyyət bölgüsü gedən zaman onun iştirakçıları açıq-açığına "Şimali Qafqazdan olan müttəfiqlərini" köməyə çağıracaqlarını bildirir, müttəfiqlərin rəqiblərlə "dağ qanunları" ilə haqq-hesab çəkəcəklərini" söyləyirdilər. Burada söhbət, çətin ki, qanuni güc strukturlarının əməkdaşlarından gedirdi.
İndi məlum olub ki, Vişernev "mübahisəli daşınmaz əmlak" məsələlərilə məşğul olurmuş. Bu isə Abxaziyada kifayət qədər qəliz işdir.
"Mənzil məsələsi"nin mahiyyəti belədir: 1993-cü ildə birinci müharibənin başlanması ilə vaxtilə parlayan "kurort" muxtariyyətini çox adam tərk etdi. Burada əhalinin əksəriyyətini təşkil edən gürcülərə qarşı sərt "etnik təmizləmə" aparıldı. Amma onlarla yanaşı, separatçı planlarla razılaşmayan insanların hamısı, hətta çoxlu sayda etnik abxaz da bölgəni tərk etməli oldu. Orada qalanlar isə "vəziyyətə uyğun" hərəkət etməyə başladılar: bəziləri, ilk növbədə, isə yerli ermənilər çoxsaylı silahlı qruplaşmalar üzv oldular, talanlara başladılar, digərləri müharibədən uzaq qaçmağa üstünlük verdi, kurort zonasında yerləşən mülklər də daxil olmaqla, bütün daşınmaz əmlakını və mülkünü ataraq aradan çıxanlar, sadəcə müharibənin gec-tez qurtaracağına ümid edərək, gözləmək qərarına gələnlər də vardı.
Müharibə, həqiqətən də, başa çatdı. Amma quldur özbaşınalığı hələ yeni başlayırdı. Tezliklə Abxaziyada boş qalmış mənzillərin ələ keçirilməsinə başlanıldı. Kurort zonasındakı daşınmaz əmlak daha cəlbedici görünürdü. Əvvəlcə etnik gürcülərin evləri "bölüşdürüldü". Sonradan rusiyalı jurnalistlərin də etiraf etdikləri kimi, Abxaziyadan qovulmuş gürcülərin evləri trofeyə çevrilmişdi və orta hesabla, hər abxaza üç gürcü evi düşürdü. Amma tezliklə başqaları da mülklərilə vidalaşmalı oldular. Bu, ilk növbədə, nüfuzlu yerli klanların müdafiə etmədiyi şəxslər idi. Belələri arasında, ilk növbədə, etnik rusların, yunanların və digərlərinin adını çəkmək olar. Evlərin ələ keçirilməsi fasiləsiz baş verirdi. Bu işdə ilk dalğa 90-cı illərin əvvəllərində, ikincisi isə sonlarında baş qaldırdı. Ruslara məxsus mənzillərin ələ keçirilməsinin növbəti piki isə Moskvanın Abxaziyanın müstəqilliyini tanımasından sonra yaşanıb. Bir çox hallarda insanlara yerli məhkəmələrin, guya, onların fantastik səviyyədə korrupsiyaya bulaşdığına dair qərarı göstərilirdi. Belə insanlara Rusiyaya qaçmaları üçün 24 saat vaxt verilirdi. Əks təqdirdə, onlar qisasla hədələnirdilər.
Maraqlıdır ki, Suxumi uzun müddət "rus mənzilləri" kimi problemin mövcudluğunu etiraf etmirdi. Lakin bu ilin yayında qalmaqallı, amma kifayət qədər məlumatlı olan "Moskovski komsomoles" qəzeti yazırdı: "...Abxaziya "hökuməti" (dırnaq işarəsi bizə məxsusdur - red.), deyəsən, artıq ağ elədi. Onlar uzun illər özlərini elə aparırdılar ki, guya respublikada rusdilli əhalinin mənzillərinin əllərindən alınması kimi problem yoxdur. Lakin 2010-cu ildə "MK" ilk dəfə bu haqda yazdıqdan sonra yazıda Abxaziyanın adları çəkilən rus sakinlərinin heç biri öz qanuni evində yaşaya bilməyib. Yeni "prezident" Aleksandr Ankvabın hakimiyyətə gəlişi də heç nəyi dəyişməyib. Halbuki respublikanın qeyri-abxaz əhalisi ona bu problem həll edəcəyinə inandıqları üçün səs vermişdi".
İddialara görə, Vişernev bu işə kifayət qədər enerji ilə girişibmiş. Ona yardım istəyilə çoxlu sayda insan müraciət edirmiş. Rəsmi səviyyədə bu dərəcədə fəallıq, yəqin ki, Suxumi separatçılarının xoşuna gəlməyib. Güman ki, bu səbəbdən də, diplomatla "oğru qanunları ilə" haqq-hesab çəkmək qərarına gəliblər.
Bir sözlə, rusiyalı diplomatın hansısa bir killerin deyil, separatçı rejimin mahiyyətinin qurbanı olduğu şübhə doğurmur və bu rejimlərin quldur rejimi olaraq qaldığını bir daha nümayiş etdirir.

ОБЫКНОВЕННЫЙ СЕПАРАТИЗМ
Грузия продолжает жить в ритме предвыборной гонки: 31 октября стране предстоит избрать нового президента. Фаворитами гонки эксперты считают кандидата от "Грузинской мечты" Георгия Маргвелашвили и представителя "Единого национального движения" (ЕНД) Давида Бакрадзе, за чьими фигурами нетрудно усмотреть соперничество лидера "мечтателей", премьер-министра Грузии Бидзины Иванишвили и президента страны, чьей партией считается ЕНД. Предугадать же итог выборов сегодня не берется никто: до голосования еще больше месяца, соперники пускают в ход все мыслимые и немыслимые приемы, а опросы общественного мнения позволяют судить о симпатиях и антипатиях избирателей весьма приблизительно.
Однако в чем не приходится сомневаться, так это в том, что отношения с Россией, точнее возможность их нормализации, стали в ходе предвыборной кампании одной из основных тем. Для "Грузинской мечты" с самого начала "российская карта" была едва ли не основной, и Бидзина Иванишвили, как полагают многие, выиграл парламентские выборы не в последнюю очередь потому, что пообещал согражданам нормализовать отношения с Москвой. Сегодня, однако, понятно, что первоначальный успех "российских лозунгов" может и не повториться. Во-первых, быстрой и легкой нормализации не получилось. А во-вторых, теперь примирение с Москвой обещает экс-спикер парламента Грузии Нино Бурджанадзе. Масла в огонь подлил и секретарь Совета национальной безопасности Армении Артур Багдасарян, пообещавший скорое открытие железнодорожного сообщения между Москвой и Ереваном по территории Грузии. Мол, на это дали согласие и в Москве, и в Тбилиси, и в Сухуми.
Поезд ушел
Но как показывает даже беглый анализ, с победными реляциями и обещаниями скорого "паровозного гудка" господин Багдасарян несколько поторопился. Напомним: абхазский участок Грузинской железной дороги оказался закрыт в результате сепаратистского мятежа в Абхазии в 1993 году - те события в российской прессе часто именуют "грузино-абхазской войной". В ней на стороне абхазских сепаратистов принимали участие чеченские боевики во главе с Шамилем Басаевым, а также два армянских батальона - "Крунк" и "Баграмян", печально "прославившиеся" своей чудовищной жестокостью в отношении мирного населения. Железнодорожное сообщение Грузии и России осуществлялось именно по "сухумской" ветке, которая в результате конфликта оказалась заблокированной. При этом если сама Грузия могла при желании воспользоваться железнодорожным транзитом по территории Азербайджана, то для Армении, по вполне понятным причинам, этот обходной путь был закрыт.
Несмотря на это, вскоре после прихода в Грузии к власти "Грузинской мечты" ее представители действительно заговорили о возможности восстановления "абхазского" железнодорожного транзита. Идея, вызвавшая вначале некоторое оживление в экспертном сообществе, затем заглохла. В самом деле, поезд - это не самолет. Следуя из Тбилиси через Сухуми в Москву и обратно, напоминали эксперты, он обязательно должен будет пересечь реки Ингури и Псоу - то есть те самые границы, относительно статуса которых позиции Москвы и Тбилиси расходятся диаметрально. Уйти от вопроса, кто и где будет осуществлять в этом случае пограничный и таможенный контроль, не получится даже теоретически. А значит, до внятного урегулирования конфликта и вопроса о статусе Абхазии и Южной Осетии не получится и транзита. И хотя заявление Багдасаряна вновь вызвало небольшое оживление среди политологов, в реальности на скорое возобновление транзита мало что указывает. Более того, в Тбилиси вновь констатируют рост напряженности в отношениях с Россией. Власти Грузии возмущены тем, что делегации Абхазии и Южной Осетии намерены принять участие в Сочинской Олимпиаде как представители независимых государств. Еще большее возмущение вызвали работы по установлению колючей проволоки у села Дици Горийского района Грузии. Специальный представитель премьер-министра Грузии по урегулированию отношений с Россией Зураб Абашидзе прямо заявил, что обострение отношений происходит умышленно и связано с его предстоящей встречей в Праге с заместителем главы МИД РФ Григорием Карасиным.
Дипломатическая "прикосновенность"
В последние недели Абхазию в грузинских и российских СМИ упоминали в связи с трагическим инцидентом: в Сухуми близ собственного дома был убит первый секретарь консула России Дмитрий Вишернев. Его супруга получила тяжелые ранения и через несколько дней скончалась. Киллер подкараулил Вишернева и его жену Ольгу утром около гаража на улице Назадзе в Сухуми, где они обычно парковали свой джип. Когда супруги сели в машину, убийца подошел к ним и расстрелял из пистолета через стекло.
Убийство дипломата - всегда событие чрезвычайное. Тем более, если убивают представителя сверхдержавы. С учетом особых отношений Москвы и Сухуми картина получается еще более шокирующей.
Вскоре, однако, в прессу просочились сведения, которые заставили по-иному взглянуть не столько на трагический инцидент в Сухуми, сколько на саму сущность сепаратистских режимов. Что бы там ни говорили, они, в принципе, являются криминальными. Идет ли речь об Абхазии или Нагорном Карабахе, Южной Осетии или Серб-ской Краине - суть вопроса оказывается одной и той же. В этих самопровозглашенных образованиях, которым больше всего подходит изобретенный российскими политиками термин "недогосударство", власть оказывается в руках публики весьма своеобразной - бывших "полевых командиров", которые свой первоначальный капитал сколачивают на банальном грабеже мирного населения и неплохо знают, какую власть на внеправовом пространстве дарует автомат Калашникова. Затем, правда, они меняют камуфляжные куртки на пиджаки, а награбленные деньги более или менее удачно вкладывают в бизнес, хотя легальный бизнес в таких "недогосударствах" не может существовать по определению… Только вот избавиться от психологии, которую точнее всего было бы назвать "бандитской", уже не могут. Во всяком случае, когда в Абхазии случилась очередная бурная дележка власти, ее участники прямо обещали "позвать на помощь" своих "северокавказских" союзников, которые "разберутся" с оппонентами "по закону гор". И вряд ли речь шла о сотрудниках законных силовых структур.
Как теперь стало известно, Вишернев занимался вопросами "спорной недвижимости". А это здесь тема весьма острая.
Предыстория "квартирного вопроса" с курортно-военной, точнее, курортно-бандитской спецификой такова. В 1993 году, с началом первой войны, некогда процветающую "курортную" автономию большая часть населения покинула. Грузин, которые составляли здесь большинство, подвергли жесткой этнической чистке. Бежать, впрочем, пришлось не только им, но и всем несогласным с сепаратистскими планами, в том числе даже многим этническим абхазам. Остальные действовали "по ситуации": кто-то, прежде всего местные армяне, вступал в многочисленные местные вооруженные отряды и принимался за грабеж, кто-то предпочитал бежать от войны подальше, бросая все свое недвижимое имущество, в том числе и привлекательную недвижимость в курортной "полосе",  а кто-то просто пытался переждать грозу, уповая на то, что все войны рано или поздно заканчиваются.
Война действительно закончилась. А бандитский произвол, как выяснилось, только начался. Очень скоро в Абхазии стали захватывать брошенные квартиры. Слишком уж привлекательной выглядела недвижимость в курортной зоне. Сначала "под дележку" попали дома этнических грузин. Как потом признавали российские же журналисты, дома изгнанных из республики грузин стали трофеями, и в среднем на каждого абхаза приходилось по три грузинских дома. Но из-за дурного свойства трофеев заканчиваться скоро пришло время расставаться с имуществом и другим - тем, за кем не было защиты в виде влиятельных местных кланов. В том числе, вернее прежде всего, этническим русским, грекам и т.п. Причем захват квартир был перманентным. Первая волна прокатилась в начале 90-х, вторая - в конце. Новый пик захватов жилья россиян случился сразу после признания Москвой абхазской независимости. Причем нередко людям просто предъявляли решения местных судов с их фантастической коррумпированностью и давали 24 часа на бегство в Россию. Обычно угрожая расправой.
Показательно, что в Сухуми долго отрицали сам факт существования проблемы так называемых "русских квартир". Но уже нынешним летом "Московский комсомолец", издание скандальное, но весьма информированное, отмечал: "…Абхазские "власти" (здесь и далее кавычки наши. - Ред.), похоже, допрыгались. Долгие годы они делали вид, что проблемы с незаконным отъемом недвижимости у русскоязычного населения республики не существует. С тех пор как впервые об этом написал "МК" в 2010 году, ни один из упомянутых в статье русских жителей Абхазии не сумел вселиться в свое законное жилье. Не изменилась ситуация и с приходом нового "президента", Александра Анкваба, за которого проголосовало неабхазское население республики в надежде, что тот сумеет решить его проблемы".
Вишернев, как утверждают, принялся за дело весьма энергично. К нему за помощью обращались многие. И такая активность, в особенности на официальном уровне, сухумским сепаратистам, похоже, явно не нравилась. С ним, видимо, решили "разобраться по понятиям". И тут уж не приходится сомневаться, что российский дипломат стал жертвой не столько "отдельно взятого киллера", сколько сущности сепаратистских режимов, которые, напомним еще раз, остаются бандитскими.