Suxumidə rusiyalı diplomatın qətlə yetirilməsi hansı reallıqları üzə çıxardı?
Gürcüstan seçkiqabağı yarış ritmini yaşamağa davam edir: oktyabrın 31-də ölkə yeni prezidentini seçəcək. Ekspertlərin fikrincə, yarışın favoritləri "Gürcü arzusu"nun namizədi Georgi Marqvelaşvili və "Vahid Milli Hərəkat" (VMH) partiyasının prezidentliyə namizədi David Bakradzedir. Baş nazir Bidzina İvanişvili ilə dövlət başçısı Mixail Saakaşvilinin tərəfdarlarının mübarizəsi, məhz bu iki namizəd vasitəsilə gedir.
Bu gün seçkinin necə nəticələnəcəyini heç kəs proqnozlaşdırmaq istəmir: səsverməyə hələ bir aydan artıq vaxt qalır, rəqiblər ağla gələn və gəlməyən bütün mübarizə üsullarından istifadə edir, ictimai rəy sorğuları isə seçicilərin simpatiyası və antipatiyasını yalnız, təxminən, ifadə edir.
Şübhə doğurmayan məqam Rusiya ilə münasibətlərin, daha doğrusu, onların normallaşdırılması imkanlarının seçkiqabağı kampaniyanın əsas mövzularından birinə çevrilməsidir. "Gürcü arzusu" üçün "Rusiya kartı", demək olar ki, lap əvvəldən əsas vasitə olub. Bir çoxlarının düşündüyü kimi, Bidzina İvanişvili parlament seçkisini həm də vətəndaşlara Moskva ilə münasibətləri normallaşdıracağı vədini verdiyi üçün qazanıb. Amma bu gün aydındır ki, "Rusiya ilə bağlı şüarlar"ın ilkin uğuru təkrarlanmaya da bilər.
Birincisi, Moskva ilə münasibətlərin tez bir zamanda və asanlıqla normallaşdırılması mümkün olmadı.
İkincisi, indi Moskva ilə barışıq vədini Gürcüstan parlamentinin sabiq spikeri Nino Burcanadze verir. Ermənistan Milli Təhlükəsizlik Şurasının katibi Artur Baqdasaryan isə sanki odun üzərinə yağ töküb. O, tezliklə Moskva ilə İrəvan arasında Gürcüstan ərazisindən keçən dəmir yolunun açılacağını bəyan edib. Guya, buna həm Moskva, həm Tiflis, həm də Suxumi razılıq verib.
Artıq qatar getdi...
Amma ötəri təhlil zamanı da aydın olur ki, cənab Baqdasaryan qələbə məlumatı və vədlərini səsləndirməkdə bir qədər tələsib. Xatırladaq ki, Gürcüstan dəmir yolunun Abxaziya hissəsi 1993-cü ildə Abxaziyada baş vermiş separatçı qiyam nəticəsində bağlanılıb. Həmin hadisələr Rusiya KİV-də çox tez-tez "gürcü-abxaz müharibəsi" kimi təqdim olunur. Həmin qiyamda abxaz separatçıların tərəfində Şamil Basayevin başçılıq etdiyi çeçen yaraqlıları, həmçinin iki erməni batalyonu - "Krunk" və "Baqramyan" da iştirak edib. Məhz bu batalyonlar həmin toqquşmalarda dinc sakinlərə qarşı hə- yata keçirdikləri amansızlıqla "ad çıxarıblar".
Gürcüstanla Rusiya arasında dəmir yolu əlaqəsi məhz Suxumi vasitəsilə həyata keçirilirdi. Münaqişədən sonra isə həmin hissə bağlanıb. Belə olan təqdirdə, Gürcüstan istədiyi halda Azərbaycan ərazisindən dəmir yolu tranzitindən istifadə edə bilirsə, Ermənistanın məlum səbəblərdən belə imkanı yoxdur.
Buna baxmayaraq, "Gürcü arzusu" Gürcüstanda hakimiyyətə gəlişindən sonra yeni hökumətin təmsilçiləri Abxaziya ərazisindən dəmir yolu əlaqəsinin bərpasının mümkünlüyü haqda danışmağa başlamışdılar. Əvvəlcə ekspertlər arasında müəyyən canlanmaya səbəb olan bu ideya sonradan sanki yox oldu. Hər halda, qatar təyyarə deyil. O, Tiflisdən Suxumi vasitəsilə Moskvaya gedərkən və geri dönərkən mütləq İnquri və Psou çaylarının üzərindən keçməlidir. Bu, Moskva ilə Tiflisin statusu haqda tam fərqli mövqedə olduqları sərhədlərdir. Bu reysin reallaşdırılacağı təqdirdə, sərhəd və gömrük nəzarətinin kimlər tərəfindən həyata keçiriləcəyinə dair sualı, hətta nəzəri baxımdan cavabsız buraxmaq mümkün deyil. Demək, münaqişənin tam həlli və Abxaziya ilə Cənubi Osetiyanın statusunun tam aydınlaşdırılmasınadək tranzit mümkün olmayacaq. Baqdasaryanın bəyanatı politoloqlar arasında yenidən müəyyən canlanma yaratsa da, reallıqda tranzitin tezliklə bərpa oluna biləcəyini təsdiqləyən məqamlar yoxdur. Bundan başqa, Tiflis yenidən Rusiya ilə münasibətlərdə gərginliyin artmağa başladığını bildirir. Abxaziya və Cənubi Osetiyadan olan nümayəndə heyətinin Soçi Olimpiadasında müstəqil dövlətin təmsilçisi kimi iştirak etmək niyyəti Gürcüstan hökumətinin hiddətinə səbəb olub. Gürcüstanın Qori rayonunun Disi kəndində tikanlı məftillərin qurulması istiqamətində aparılan işlər Tiflisi daha çox qəzəbləndirib. Gürcüstan baş nazirinin Rusiya ilə münasibətlərin nizamlanması üzrə xüsusi nümayəndəsi Zurab Abaşidze münasibətlərin bilərəkdən gərginləşdirildiyini açıq şəkildə bəyan edib. Onun fikrincə, bu, onun Praqada Rusiya XİN başçısının müavini Qriqori Karasinlə nəzərdə tutulan görüşü ilə əlaqədardır.
Diplomatik "toxunulmazlıq"
Son həftələrdə Gürcüstan və Rusiya mətbuatında Abxaziya faciəvi insidentlə gündəmə gəlib: Suxumidə Rusiya konsulunun birinci katibi Dmitri Vişernev öz evinin yaxınlığında güllələnərək qətlə yetirilib. Diplomatın xanımı insident zamanı ağır yaralanıb və bir neçə gündən sonra o da dünyasını dəyişib. Killer Vişernev və xanımı Olqanı səhər saatlarında Suxuminin Nazadze küçəsindəki qarajın yaxınlığında gözləyib. Diplomat öz "Cip"ini məhz bu qarajda saxlayırdı. Cütlük avtomobilə əyləşən zaman onlara yaxınlaşan killer maşının şüşəsinin üzərindən onlara atəş açıb.
Diplomatın qətli hər zaman fövqəladə hadisədir. Üstəlik, əgər öldürülən fövqəldövlətin nümayəndəsidirsə, məsələ daha kəskin xarakter alır. Moskva ilə Suxumi arasındakı xüsusi münasibətləri nəzərə alsaq, hadisənin əhəmiyyəti daha da ciddiləşir.
Hadisədən bir qədər sonra mətbuatda yer alan məlumatlar isə hər kəsi baş vermiş faciəvi hadisəyə yox, separatçı rejimin mahiyyətinə fərqli tərəfdən baxmağa məcbur edib. Kimin nə deməsindən asılı olmayaraq, prinsipcə onlar kriminal rejimlərdir. İstər Abxaziya olsun, istərsə Dağlıq Qarabağ, Cənubi Osetiya və ya Serb Krainası - məğz eynidir. Belə tanınmamış, daha çox Rusiyanın "nedoqosudarstvo" siyasi termininə uyğun gələn qurumlarda hakimiyyət keçmiş "səhra komandirləri"nin əlindədir. Onlar öz ilkin kapitallarını dinc əhalini bayağı şəkildə talan etməklə toplayıblar və qanunsuz məkanda Kalaşnikov avtomatının necə böyük rol oynadığını yaxşı bilirlər. Doğrudur, onlar sonradan kamuflyaj gödəkcələrini və pencəklərini dəyişirlər. Lakin oğurluq və talanla topladıqları pulları biznesə yatıra bilirlər. Halbuki bu cür "nedoqosudarstvax" leqal biznes ola bilməz... Amma onlar heç bir halda "quldur" psixologiyasından qopa bilmirlər. Hər halda, Abxaziyada növbəti səs-küylü hakimiyyət bölgüsü gedən zaman onun iştirakçıları açıq-açığına "Şimali Qafqazdan olan müttəfiqlərini" köməyə çağıracaqlarını bildirir, müttəfiqlərin rəqiblərlə "dağ qanunları" ilə haqq-hesab çəkəcəklərini" söyləyirdilər. Burada söhbət, çətin ki, qanuni güc strukturlarının əməkdaşlarından gedirdi.
İndi məlum olub ki, Vişernev "mübahisəli daşınmaz əmlak" məsələlərilə məşğul olurmuş. Bu isə Abxaziyada kifayət qədər qəliz işdir.
"Mənzil məsələsi"nin mahiyyəti belədir: 1993-cü ildə birinci müharibənin başlanması ilə vaxtilə parlayan "kurort" muxtariyyətini çox adam tərk etdi. Burada əhalinin əksəriyyətini təşkil edən gürcülərə qarşı sərt "etnik təmizləmə" aparıldı. Amma onlarla yanaşı, separatçı planlarla razılaşmayan insanların hamısı, hətta çoxlu sayda etnik abxaz da bölgəni tərk etməli oldu. Orada qalanlar isə "vəziyyətə uyğun" hərəkət etməyə başladılar: bəziləri, ilk növbədə, isə yerli ermənilər çoxsaylı silahlı qruplaşmalar üzv oldular, talanlara başladılar, digərləri müharibədən uzaq qaçmağa üstünlük verdi, kurort zonasında yerləşən mülklər də daxil olmaqla, bütün daşınmaz əmlakını və mülkünü ataraq aradan çıxanlar, sadəcə müharibənin gec-tez qurtaracağına ümid edərək, gözləmək qərarına gələnlər də vardı.
Müharibə, həqiqətən də, başa çatdı. Amma quldur özbaşınalığı hələ yeni başlayırdı. Tezliklə Abxaziyada boş qalmış mənzillərin ələ keçirilməsinə başlanıldı. Kurort zonasındakı daşınmaz əmlak daha cəlbedici görünürdü. Əvvəlcə etnik gürcülərin evləri "bölüşdürüldü". Sonradan rusiyalı jurnalistlərin də etiraf etdikləri kimi, Abxaziyadan qovulmuş gürcülərin evləri trofeyə çevrilmişdi və orta hesabla, hər abxaza üç gürcü evi düşürdü. Amma tezliklə başqaları da mülklərilə vidalaşmalı oldular. Bu, ilk növbədə, nüfuzlu yerli klanların müdafiə etmədiyi şəxslər idi. Belələri arasında, ilk növbədə, etnik rusların, yunanların və digərlərinin adını çəkmək olar. Evlərin ələ keçirilməsi fasiləsiz baş verirdi. Bu işdə ilk dalğa 90-cı illərin əvvəllərində, ikincisi isə sonlarında baş qaldırdı. Ruslara məxsus mənzillərin ələ keçirilməsinin növbəti piki isə Moskvanın Abxaziyanın müstəqilliyini tanımasından sonra yaşanıb. Bir çox hallarda insanlara yerli məhkəmələrin, guya, onların fantastik səviyyədə korrupsiyaya bulaşdığına dair qərarı göstərilirdi. Belə insanlara Rusiyaya qaçmaları üçün 24 saat vaxt verilirdi. Əks təqdirdə, onlar qisasla hədələnirdilər.
Maraqlıdır ki, Suxumi uzun müddət "rus mənzilləri" kimi problemin mövcudluğunu etiraf etmirdi. Lakin bu ilin yayında qalmaqallı, amma kifayət qədər məlumatlı olan "Moskovski komsomoles" qəzeti yazırdı: "...Abxaziya "hökuməti" (dırnaq işarəsi bizə məxsusdur - red.), deyəsən, artıq ağ elədi. Onlar uzun illər özlərini elə aparırdılar ki, guya respublikada rusdilli əhalinin mənzillərinin əllərindən alınması kimi problem yoxdur. Lakin 2010-cu ildə "MK" ilk dəfə bu haqda yazdıqdan sonra yazıda Abxaziyanın adları çəkilən rus sakinlərinin heç biri öz qanuni evində yaşaya bilməyib. Yeni "prezident" Aleksandr Ankvabın hakimiyyətə gəlişi də heç nəyi dəyişməyib. Halbuki respublikanın qeyri-abxaz əhalisi ona bu problem həll edəcəyinə inandıqları üçün səs vermişdi".
İddialara görə, Vişernev bu işə kifayət qədər enerji ilə girişibmiş. Ona yardım istəyilə çoxlu sayda insan müraciət edirmiş. Rəsmi səviyyədə bu dərəcədə fəallıq, yəqin ki, Suxumi separatçılarının xoşuna gəlməyib. Güman ki, bu səbəbdən də, diplomatla "oğru qanunları ilə" haqq-hesab çəkmək qərarına gəliblər.
Bir sözlə, rusiyalı diplomatın hansısa bir killerin deyil, separatçı rejimin mahiyyətinin qurbanı olduğu şübhə doğurmur və bu rejimlərin quldur rejimi olaraq qaldığını bir daha nümayiş etdirir.

What realities did the murder of a Russian diplomat in Sukhumi reveal?
Georgia continues to live in the rhythm of the election campaign: On 31 October, the country will elect a new president. Experts believe that the favourites of the race are the candidate from the Georgian Dream, Giorgi Margvelashvili, and the representative of the United National Movement (UNM), David Bakradze, behind whose figures one can easily see rivalry between the leader of the "dreamers", Georgian Prime Minister Bidzina Ivanishvili, and the country's president whose party is the UNM. No one dares to predict the outcome of the elections: with more than a month left to the voting, the rivals are resorting to all conceivable methods, while opinion polls make it possible to roughly judge voters' likes and dislikes.
However, there is no doubt that relations with Russia, or to be more precise, their possible normalization, became one of the main topics during the election campaign. For the Georgian Dream the "Russian card" has been perhaps the main card since the very beginning, and Bidzina Ivanishvili, as many believe, won the parliamentary elections not least because he promised his fellow citizens to normalize relations with Moscow. Today, however, it is clear that the initial success of the "Russian slogans" may not repeat itself again. First, there was no quick and easy normalization. And second, the ex-speaker of the Georgian parliament, Nino Burjanadze, now promises reconciliation with Moscow. Fuel to the fire was added by Armenia's National Security Council Secretary Artur Bagdasaryan, who promised a speedy opening of the railway between Moscow and Yerevan through Georgia. Allegedly, Moscow, Tbilisi and Sukhumi agreed to that.
You've missed the boat
But even a cursory analysis shows that Mr Bagdasaryan somewhat hastened with the success report and promises of an imminent "locomotive whistle". It must be remembered that the Abkhaz section of the Georgian railway was closed due to a separatist rebellion in Abkhazia in 1993 - those events are often referred to in the Russian press as "the Georgian-Abkhaz war". Chechen rebels led by Shamil Basayev and two battalions of Armenians - Krunk and Bagramyan, who are "notorious for" their monstrous cruelty against the civilian population, took part in it on the side of the Abkhaz separatists. Railway communication between Georgia and Russia was carried out by the "Sukhumi" branch that was blocked as a result of the conflict. Moreover, if Georgia itself wanted to use rail transit through the territory of Azerbaijan, for Armenia, for obvious reasons, this roundabout route is closed.
Despite that, shortly after the Georgian Dream came to power in Georgia, its members really started talking about the possible restoration of "Abkhaz" rail transit. The idea that initially caused some excitement in the community of experts then died out. In fact, the train is not a plane. Travelling from Tbilisi via Sukhumi to Moscow and back, experts said, it will definitely have to cross the Inguri and Psou rivers - the same border, on the status of which the positions of Moscow and Tbilisi are diametrically opposite. Even in theory, it will be impossible to avoid the question of who will be implementing border and customs control in this case and where. This means that transit will fail until there is a clear solution to the conflict and the status of Abkhazia and South Ossetia. Although Bagdasaryan's statement caused some revival among political scientists again, in reality there is little evidence about the speedy resumption of transit. Moreover, Tbilisi once again notes a growth in tensions with Russia. The Georgian authorities are outraged by the fact that delegations from Abkhazia and South Ossetia are going to take part in the Sochi Olympics as representatives of independent states. The work to establish barbed wire near the village of Ditsi in Georgia's Gori District caused even greater indignation. The special representative of the Georgian prime minister for the normalization of relations with Russia, Zurab Abashidze, directly said that the deterioration of relations is intentional and is due to the upcoming meeting in Prague with Russian Deputy Foreign Minister Grigoriy Karasin.
Diplomatic "implications"
In recent weeks, Abkhazia has been mentioned in the Georgian and Russian media in connection with a tragic incident: the first secretary of the Russian consul, Dmitriy Vishernev, was killed near his house in Sukhumi. His wife was seriously wounded and died a few days later. The killer waylaid Vishernev and his wife Olga in the morning near a garage on Nazadze Street in Sukhumi, where they usually parked their jeep. When the couple got into the car, the killer walked up to them and shot them with a pistol through the glass.
The murder of a diplomat is always an emergency, especially if a representative of a superpower is killed. Given the special relationship between Moscow and Sukhumi, the picture is even more shocking.
Soon, however, information was leaked to the press, which made us take a different look not so much at the tragic incident in Sukhumi as at the very nature of separatist regimes. Whatever they say, they are, in principle, criminal. Whether we are talking about Abkhazia, Nagornyy Karabakh, South Ossetia or Serbian Krajina - the essence of the problem is the same. In these self-proclaimed entities which the term "incomplete state" invented by Russian politicians suits best, power is in the hands of very distinctive people - former "field commanders" who make their initial capital on the banal looting of civilians and are well aware of what kind of power the Kalashnikov rifle provides in an extra-legal area. Then, however, they change their camouflage jackets to suits and invest the stolen money in business more or less successfully, although no legal business can exist in such "incomplete states" by definition... But they can longer get rid of the psychology that is most accurately called the psychology of a "bandit". In any case, when there was another violent division of power in Abkhazia, its participants directly promised to "call" their "North Caucasus" allies to "sort out" their opponents "by the law of the mountains". It is unlikely that they meant employees of legitimate law enforcement agencies.
As we now know, Vishernev worked on issues of "disputed property". This topic is very sharp here.
The background of the "housing problem" with resort-military or rather resort-bandit specificity is as follows. With the outbreak of the war in 1993, the majority of the population left the once flourishing "resort" autonomy. The Georgians, who constituted the majority here, were subjected to rigid "ethnic cleansing". However, not only Georgians but anyone who disagreed with the separatist plans, including even many ethnic Abkhazians, had to flee. Others acted "on the situation" : someone, above all, local Armenians joined numerous local militias and engaged in robberies, someone chose to run away from the war, abandoning all their property, including attractive property in the resort "strip", and someone just tried to ride out the storm, hoping that all wars come to an end sooner or later.
The war really ended. The gangsters' tyranny, as it turned out, had only just begun. Very soon they began to seize abandoned apartments in Abkhazia. Property in the resort area looked too attractive. First, they divided the homes of ethnic Georgians. Then, as it was recognized by Russian journalists, the houses of Georgians expelled from the country became spoils of war and on average there were three Georgian houses for each Abkhazian, but because of the bad habit of spoils of war to run out, it was time for others - those who had no protection from powerful local clans - to part with their property, in particular or rather primarily, ethnic Russians, Greeks, etc. And the capture of apartments was permanent. The first wave occurred in the early 1990's and the second wave - in the late 1990's. The new peak of seizures of houses belonging to Russians occurred immediately after Moscow recognized the independence of Abkhazia. And often people were simply presented the decisions of local courts with their fantastic corruption and were given 24 hours to flee to Russia. Usually, they were threatened with violence.
It is significant that Sukhumi has long denied the existence of the problem of so-called "Russian apartments". But this summer, Moskovskiy Komsomolets, a scandalous but well-informed publication, stated: "... The Abkhazian 'authorities' (hereinafter the quotes are ours - ed.) seem to have got themselves into a mess. For many years, they pretended that there was no problem with the illegal confiscation of property from the Russian-speaking population of the republic. Since MK first wrote about this in 2010, none of the Russian residents of Abkhazia mentioned in the article has been able to move into their rightful homes. Nor did the situation change after the arrival of the new "president" - Aleksandr Ankvab, whom the non-Abkhaz population of the republic supported in the hope that he would be able to solve their problems."
Vishernev, it is claimed, started to work quite vigorously. Many asked him for help. And obviously, it seems that the Sukhumi separatists did not like this activity, particularly at the official level. Apparently, they decided to "deal with him by the rules". And there is no doubt that the Russian diplomat fell victim not so much to "a separate killer" as to the essence of the separatist regimes, which, we should recall once again, remain bandit regimes.