AZƏRBAYCAN GÜLƏSİNƏ LEGİONER LAZIMDIR?
Bu günlərdə Moskvada azərbayjanlı güləşçilər üçün 2006-jı ilin ilk yarısının əsas turniri olan sərbəst və yunan-Roma stilində Avropa çempionatı start götürür. Qızıl medallar uğrunda yarışmaq üçün Rusiya paytaxtına rekord sayda ölkələrin təmsilçiləri qatılıb və görünür, medallar uğrunda mübarizə heç də asan keçməyəjək.
Millimiz zədə epidemiyasına tutulub
Güləşdə daim yüksək nətijələr göstərən Azərbayjan təmsilçiləri həmişə medallara əsas namizədlərdən hesab olunurlar. Lakin Moskvada keçiriləjək Avropa çempionatı bizim sərbəst güləşçilərimiz və "klassiklərimiz" üçün kədərli sonluqla bitə bilər. Belə ki, hər iki millimiz zədə epidemiyası ilə üzləşib və komandanın liderləri bir-birinin ardınja sıradan çıxıb. Əgər sərbəst güləşçilər eks-dünya çempionu Arif Abdullayevsiz (60 kq) qalıblarsa, yunan-Roma güləşi üzrə millimiz daha böyük itki ilə üzləşib. Belə ki, Oimpiya çempionu Fərid Mansurov (66 kq) və Avropa çempionu Vitali Rəhimovun (60 kq) zədələri hələ də sağalmayıb. Həmçinin, dopinq qalmaqalına görə diskvalifikasiya olunmuş sabiq dünya ikinjisi Xusaməddin Rəjəbov (66 kq) da Moskvada çıxış etməyəjək.
Beləliklə, Avropa çempionatında sərbəst güləşçilərin heyətində 2000-ji ilin Olimpiya çempionu Namiq Abdullayev (55 kq), İbad Məmmədzadə (60 kq), Elman Əsgərov (66 kq), Elnur Aslanov (74 kq), Vüqar Qurbanov (96 kq) və Xızair Durqayev (120 kq) çıxış edəjəklər. "Yunan-romalılar"ın heyətində isə Avropa çempionatının medalları uğrunda Rövşən Bayramov (55 kq), Fuad Əliyev (60 kq), Elburus Məmmədov (66 kq), Elvin Mürsəliyev (74 kq) və Jəlal Bahadurov (96 kq) mübarizə aparajaqlar.
Sərbəst güləşçilərin heyətində millinin məşqçilər korpusu əsas ümidlərini ötən il Avropa çempionu titulunu əldə etmiş Elman Əsgərova bağlayırlar. Olimpiya çempionu Namiq Abdullayevə dərin hörmətlə yanaşı, etiraf etmək lazımdır ki, illər öz işini görür və onun üçün beynəlxalq arenada gənj və perspektivli idmançılarla döyüşmək artıq asan deyil. Yunan-Roma güləşçilərimizə gəlinjə, burada vəziyyət daha ağırdır və ümumiyyətlə, kiməsə güvənmək çətindir. Yunan-Roma güləşi üzrə Azərbayjan millisinin baş məşqçisi Elçin Jəfərovun yetirmələrindən az-çox təjrübəlisi R. Bayramovdur.
Legionerlərdən istifadə mümkündürmü?
Bunun fonunda Güləş Federasiyasının vitse-prezidenti Javanşir Qurbanovun "R+"a dedikləri maraqlı görünür. O, millinin heyətinə xarijdən legionerlərin dəvət olunajağını istisna etmir: "Beynəlxalq arenada uğur qazanmağa çalışan bütün ölkələr bu təjrübədən istifadə edir. Ənənəvi olaraq, bizim sərbəst və yunan-Roma güləşi üzrə yığmalarımızın heyətində ağır yaş kateqoriyasından olan idmançılar zəif olurlar. Buna görə biz əvvəllər də legionerlərin köməyindən istifadə etmişik və bu dəfə də eyni metoddan istifadə edə bilərik".
Maraqlıdır, bu açıqlama sərbəst güləş üzrə milli komandanın baş məşqçisi Aslan Ağayevin bu postda Yaqub Məmmədovu əvəzlədikdən dərhal sonra səsləndirdiyi bəyanatı yada salır. O zaman sərbəst güləş üzrə millinin başına keçən Aslan Ağayev bəyan etmişdi ki, əjnəbi idmançıların xidmətində maraqlı deyil və yalnız Azərbayjan idmançılarına bel bağlayajaq. Bundan sonra milli komandanın sıralarını Rüstəm Ağayev və Rusiyadan olan Nikolay Telegin tərk etdi. Lakin görünür, millinin baş məşqçisi bəyanat verməkdə bir az tələsib. Ən azı ona görə ki, yerli idmançılar onlara bağlanan ümidləri o qədər də doğrultmadılar.
Ermənilər vaxtlarını boşa vermirlər…
Bu arada isə məlum olub ki, Ermənistanın Güləş Federasiyası medallar uğrunda mübarizəyə qoşulmaq haqda jiddi qərar qəbul edib və əsas güjünü rus idmançılarını milliyə jəlb etməyə yönəldib. Bu istiqamətdə əldə olunmuş əsas uğur isə yunan-Roma güləşi üzrə ikiqat Avropa çempionu, Rusiya millisinin tərkibində dünya çempionatının superağır çəki dərəjəsində (120 kq) bürünj mükafatçısı olmuş Yuri Patrikeyevdir. O, Avropa çempionatında Ermənistan millisinin formasını geyinəjək. Bu günlərdə Krasnodarın "Müstəqil idman qəzeti"nə müsahibəsində Yuri Patrikeyev özünün qərarını belə izah edib: "Rusiyada nə səbəbdənsə mənim idman uğurlarım lazımi səviyyədə qiymətləndirilmir. Nə maddi baxımdan, nə də sırf idman tərəfindən. Qələbə qazanırsan, qazanırsan, sonda isə heç bir mükafatlandırma yoxdur! Mən isə hələ gənjəm, tam güjümlə və yüksək səviyyədə çıxış etmək iqtidarında-yam". Lakin ermənilər Yuri Patrikeyev ilə kifayətlənmək fikrində deyillər. Onlar bir sıra başqa məşhur rus güləşçiləri də "milliləşdirmək" niyyətindədirlər. Beləliklə, Ruslan Kokayev, Vadim Laliyev, Şamil İtinov və Ruslan Basiyev də Ermənistan millisinin şərəfini qoruyajaqlar. Bu dördlükdə ən məşhuru Ruslan Kokayevdir - 2004-jü ildə Rusiya millisinin tərkibində o, Avropa çempionluğunun sevinjini yaşayıb. Vadim Laliyev (84 kq-dək) 2004-jü ildə Afinada keçirilən Olimpiya Oyunları ərəfəsində məşhur Buvaysara Saytiyevin əvəzedijisi hesab olunurdu. Şamil Gitinov isə (96 kq-dək) Sidney oyunlarının gümüş mükafatçısı Arsen Gitinovun böyük qardaşıdır. Ruslan Basiyev isə ən nüfuzlu – superağır çəki dərəjəsi olan 120 kq-dək çəkidə yarışır. Sərbəst güləşçi olan hər üç rus güləşçisi Moskvada keçiriləjək Avropa çempionatında Ermənistanın şərəfini qoruyajaq və artıq onların adları bu ölkənin millisinin heyətini özündə əks etdirən ilkin ərizədə var.
Hələlik legionerlərlə danışıqlar aparılmır…
"Məndə olan məlumata görə, Ermənistan yığması bu yaxınlarda heyətinə, əsasən, Osetiya və Yakutiyadan olan idmançılar qatıb", - deyən Javanşir Qurbanov bildirib ki, bundan başqa, Belorusiya millisi heyətinə Dağıstandan olan idmançılar jəlb ediliblər. Özbəkistana da Dağıstan və Osetiyadan güləşçilər dəvət alıblar. J.Qurbanov vurğulayıb ki, ümumiyyətlə, əksər ölkələr millinin tərkibinə Qafqazdan olan idmançıları jəlb edirlər. Buna səbəb regionda idmanın bu növü üzrə xeyli güjlü idmançının olmasıdır: "Bizə gəlinjə, imkan olajaqsa, millimizin tərkibinə elə bu regiondan bir neçə idmançı jəlb ediləjək. Legionerlərin dəvət edilməsi üçün vəsait olmasa, bu halda hazırkı qüvvəmizlə çıxış edəjəyik".
Eyni zamanda, yunan-Roma güləşi üzrə Azərbayjan millisinin baş məşqçisi Elçin Jəfərov onu "izləyən" zədələrə baxmayaraq, legionerlərin xidmətindən yararlanmaq fikrində deyil: "Əvvəllər biz heç zaman legionerlərin köməkli-yindən istifadə etməmişik və indi də belə bir fikrimiz yoxdur", - deyə millinin baş məşqçisi "R+"a bildirib. - "Əjnəbi idmançıların komandaya gətirilməsi, onların yerləşdirilməsi, yemək və s. problemlər yaradır. Bütün bunlar az maddi xərj tələb edən məsələlər deyil. Əgər kənardan idmançılar gətirilsə belə, yalnız medallar uğrunda mübarizə aparanlara üstünlük verilməlidir. Anjaq təbii ki, hesab edirəm ki, ən yaxşı variant kənarda idmançı axtarmaqdansa, yerli kadrlara diqqət ayırmaqdır".

НУЖНА ЛИ АЗЕРБАЙДЖАНСКИМ БОРЦАМ ПОДСТРАХОВКА?
В эти дни в Москве стартует главный турнир первой половины 2006 года для азербайджанских борцов вольного и греко-римского стиля - чемпионат Европы. В столицу России съехалось рекордное количество стран-участниц континентальных первенств, так что борьба за медали на московских коврах ожидается нешуточная.
Наши сборные поразила эпидемия травм
В этой борьбе, как правило, не последнюю роль играют и азербайджанские борцы, которые непременно участвуют в дележе медалей различных международных турниров. Однако чемпионат Европы для наших "вольников" и "классиков" в этом отношении может оказаться печальным исключением - обе наши сборные поразила эпидемия травм, из-за которых лидеры один за другим стали выбывать из строя. Так, если "вольники" не досчитались экс-чемпиона мира Арифа Абдуллаева (60 кг), то еще большие потери постигли сборную по греко-римской борьбе, в которой так и не восстановились после травм олимпийский чемпион Фарид Мансуров (66 кг) и чемпион Европы Виталий Рагимов (60 кг). В Москве также не выступит дисквалифицированный в связи с применением допинга вице-чемпион мира Хусамаддин Раджабов (66 кг).
Итак, в составе "вольников" на чемпионате Европы выступят олимпийский чемпион 2000 года Намик Абдуллаев (55 кг), Ибад Мамедзаде (60 кг), Эльман Аскеров (66 кг), Эльнур Асланов (74 кг), Вугар Гурбанов (96 кг), а также Хызаир Дургаев (120 кг). В составе же "греко-римлян" на московском континентальном первенстве выступят Ровшан Байрамов (55 кг), Фуад Алиев (60 кг), Эльбрус Мамедов (66 кг), Эльвин Мурсалиев (74 кг) и Джалал Бахадуров (96 кг).
В составе команды по вольной борьбе основные надежды тренерский штаб национальной команды, скорее всего, возлагает на прошлогоднего победителя чемпионата Европы Эльмана Аскерова. При всем уважении к олимпийскому чемпиону Намику Абдуллаеву надо признать, что годы уже берут свое и ему уже несколько сложно бороться с молодыми и перспективными соперниками на международной арене. Что касается "греко-римлян", то здесь дела обстоят куда хуже и трудно вообще на кого-либо делать ставку. Более или менее опытным среди подопечных главного тренера сборной Азербайджана по греко-римской борьбе Эльчина Джафарова является Ровшан Байрамов, который, правда, звезд с неба не хватает.
Не прочь бы воспользоваться услугами легионеров
На этом фоне выглядит интересным заявление R+ вице-президента национальной Федерации борьбы Джаваншира Гурбанова, который не исключил вероятность того, что в состав сборной страны будут привлечены легионеры из-за рубежа. "Это нормальное явление, которое практикуется во всех странах, стремящихся добиться каких-либо успехов на международной арене, - говорит Джаваншир Гурбанов. - Традиционно в составе наших команд по вольной и греко-римской борьбе слабыми являются тяжелые весовые категории, в которых у нас мало классных борцов, способных оспаривать медали на международной арене. Поэтому мы и раньше прибегали к помощи легионеров, и сейчас не исключено, что воспользуемся услугами зарубежных спортсменов".
Это заявление выглядит еще более интересным в свете высказывания главного тренера национальной команды по вольной борьбе Аслана Агаева, когда он только сменил бывшего наставника сборной Ягуба Мамедова, тренировавшего команду на протяжении продолжительного времени. Возглавив "вольников", Аслан Агаев заявил о том, что более не намерен пользоваться услугами зарубежных борцов и будет рассчитывать лишь на азербайджанских спортсменов. После этого ряды национальной команды покинули тяжеловесы Рустам Агаев и Николай Телегин из России. Но, как оказалось, наставник "вольников" несколько поспешил с громкими заявлениями, так как местные кадры несколько не оправдали возложенных на них надежд.
Армяне же времени даром не теряют…
Тем временем Федерация борьбы Армении всерьез решила включиться в борьбу за медали на международной арене и развернула большую кампанию по скупке российских борцов. Так, самым громким приобретением армян за последнее время оказался 2-кратный чемпион Европы по греко-римской борьбе, бронзовый призер чемпионата мира в супертяжелой весовой категории (до 120 кг) в составе сборной России Юрий Патрикеев, который на чемпионате Европы будет защищать цвета Армении. В недавнем интервью краснодарской "Независимой спортивной газете" Юрий Патрикеев объяснил свое решение следующим образом: "Так получается, что в России почему-то мои спортивные успехи не оцениваются на должном уровне. Ни с финансовой стороны, ни с чисто спортивной. Выигрываешь, выигрываешь - никакого вознаграждения! А я еще молод, полон сил и готов выступать на самом высоком уровне.
Но армяне не стали ограничиваться Юрием Патрикеевым и привлекли под свои знамена и других российских борцов. Так, цвета армянской команды будут защищать Руслан Кокаев, Вадим Лалиев, Шамиль Гитинов и Руслан Басиев. Самым известным в этой четверке является Руслан Кокаев (весовая категория до 74 кг) - в 2004 году, выступая за сборную России, он стал чемпионом Европы. Вадим Лалиев (до 84 кг) в 2004 году накануне Олимпийских игр в Афинах считался дублером знаменитого Бувайсара Сайтиева. А Шамиль Гитинов (до 96 кг), старший брат серебряного призера Игр в Сиднее Арсена Гитинова, в прошлом году приезжал в Будапешт, чтобы в случае необходимости подменить на чемпионате мира лидера в весовой категории Хаджимурата Гацалова, если тот не успеет полностью восстановиться после травмы голеностопа, однако подмена не потребовалась. Руслан Басиев борется в самой престижной - супертяжелой, до 120 кг, - весовой категории. Все четыре российских борца вольного стиля включены в предварительную заявку сборной Армении на чемпионат Европы в Москве.
Переговоры
с легионерами пока не ведутся…
"Мне известно, что сборная Армении недавно привлекла ряд российских борцов в основном из Осетии и Якутии, - сказал Джаваншир Гурбанов. - Кроме этого Беларусь привлекла несколько борцов из Дагестана, оттуда и из той же Осетии были приглашены борцы в Узбекистан. Как правило, большинство стран привлекают борцов из кавказских стран, так как в этом регионе наиболее сильные представители этого вида спорта. Что касается нас, если будет возможность, то мы также привлечем в нашу команду несколько борцов из этих регионов. Если же средств на привлечение легионеров найдено не будет, то выступим собственными силами. Определенно могу сказать, что в настоящее время никаких переговоров по привлечению борцов из-за рубежа не ведется, хотя к нам и поступали предложения".
В то же время главный тренер национальной команды по греко-римской борьбе Эльчин Джафаров, несмотря на преследующие его подопечных травмы, и впредь не намерен пользоваться услугами легионеров. "Ранее мы никогда не обращались за помощью к легионерам и не намерены этого делать и теперь, - заявил "R+" Эльчин Джафаров. - Привлечение легионеров сопряжено с проблемами, связанными с их размещением, питанием. Все это требует немало финансовых затрат. Если и приглашать борцов из-за рубежа, то только тех, которые будут вести борьбу за медали, а они, естественно, влетают в копеечку. Я считаю, что лучше всего уделять большее внимание местным кадрам, нежели приглашать спортсменов из-за рубежа".