"...BU NÖMRƏYƏ ZƏNG ÇATMLR"
Bu istiqamətdə separatçılar Ermənistanın potensialı ilə qane olmayaraq, «DQR»in ərazisində də erməni-yunan şirkəti olan «ArmenTel»in nömrələri ilə mobil telefonlar işlətməyə başlayıblar. Bu şirkət yaxın keçmişədək Ermənistanın mobil rabitə bazarında monopolist kimi tanınırdı. Beləliklə, Azərbayjanın işgal olunmuş ərazisində «Qarabağ-Telekom» şirkəti yaradıldı. Təbii ki, bu iş erməni lobbisinin iştirakı olmadan reallaşa bilməzdi: yeni yaranan mobil operatorunun təsisçisi erməniəsilli livanlı milyoner Pyer Fatuşdur. Təbii ki, bu qurumun fəaliyyətə başlaması üçün heç kəs rəsmi Bakıdan ijazə istəmədi. Bundan dərhal sonra separatçılar dünyanın bir sıra ölkələrində mövjud olan mobil operatorlarla rouminq razılaşmaları bağlamağa başladı. Beləliklə, «DQR»in «rabitə sahəsinin inkişafı»nın təməli qoyuldu. Bunu, eyni zamanda, telekommunikasiya sahəsində beynəlxalq qalmaqal da adlandırmaq olar.
Rusiyada və ətraf dövlətlərdə  kənarda kifayət qədər məşhur olan «Promsvyazbank»ın İnternet saytına baxmaq kifayətdir ki, orada yerləşdirimiş informasiyadan şoka düşəsən: ««Promsvyazbank»ın hər bir müştərisi «Anelik» sistemi ilə pul göndərərkən və ya qəbul edərkən hədiyyə olaraq «vətənə üçdəqiqəlik pulsuz zəng» hədiyyəsini əldə edir.
Düşünə bilərsiniz ki, burada nə var axı? Bu, adi reklam aksiyasıdır. Pul köçürürsən və vətənə pulsuz zəng etmək haqqı qazanırsan. Bəli, anjaq qeyri-adi olanı «Promsvyazbank» zənglərinin joğrafiyasıdır. Sitat: «Zənglərin joğrafiyası - Moskva vilayəti, Sankt-Peterburq, Rusiya II zona, Rusiya III-IV zona, Yerevan/Ermənistan, Bakı/Azərbayjan, Dağlıq Qarabağ (fərqləndirmə tərəfimizdəndir), Ukrayna, Moldova, Belorusiya…». Ardınja MDB ölkələri ilə yanaşı, xariji dövlətlər də gəlir. Bununla yanaşı, postsovet məkanındakı  «qaynar nöqtələr» arasından «Promsvyazbank»ın «qaynar siyahısı»na nə səbəbdənsə, yalnız Dağlıq Qarabağın adı düşüb. Ruslar nəyə görəsə reklam aksiyasından istifadə edərək, Abxaziya və ya Dnestryanıda olan müştərilərə zəng təklif etmir…
Rusiyanın mobil operatoru olan MTS-in («Mobil telesistem») beynəlxalq rouminq linkində «D» hərfini vururuq. Allaha şükür, ölkələrin siyahısında «Dağlıq Qarabağ» adına rast gəlinmir. «E» hərfi ilə başlayan ölkələr siyahısında isə Ermənistanın adı çıxır. Məlum olur ki, MTS «ArmenTel» ilə olduğu kimi… «Qarabağ-Telekom» və «K-Telekom» şirkətləri ilə də sıx əməkdaşlıq edir. Bundan başqa, sputnik əlaqəsi şirkəti olan «Thuruya” ilə rouminq razılaşması da var.
Ötən il avqustun 3-də məşhur «Aljatel»  şirkəti  «VivaJel» operatoru üçün GSM/GPRS şəbəkəsinin tikintisi üzrə çoxmilyonluq müqavilənin imzalandığını bəyan etdi. Məlumata görə, «Aljatel» bu layihəni telekommunikasiya şəbəkələrinin inteqrasiyası üzrə ixtisaslaşmış Yunanıstanın «Intrajom» şirkəti ilə birgə həyata keçirir. «Aljatel» şirkətinin Rusiya nümayəndəliyinin fikrinjə, bu layihə «VivaJell» şirkətinə «etibarlı şəbəkə qurmağa» imkan verəjək. Qeyd edək ki, yeni şəbəkənin kommersiya istismarına 2005-ji il iyulun 1-dən başlanılıb.
Bəs rəsmi Bakının baş verənlərə münasibəti nejə olub? Əlbəttə, artıq bununla bağlı bəzi addımlar atılıb. Lakin Azərbayjanın diplomatik korpusunun kifayət qədər əsaslandırılmış narazılıqlar seriyasına baxmayaraq, Ermənistanın Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyi (RİTN), həmçinin, «Qarabağ-Telekom» hələ də MDB ölkələri də daxil olmaqla, bir çox dünya dövlətləri ilə rouminq razılaşmaları imzalamaqda davam edirlər. «2003-jü ilin sentyabrından başlaya-raq, «Qarabağ-Telekom» 37 ölkədən olan 57 operatorla 57 beynəlxalq rouminq razılaşması əldə edib. Onlardan bəziləri ilə artıq sınaq mərhələlərinə də başlanılıb», - deyə şirkətin İnternet saytında bildirilir. «Qarabağ-Telekom»un qeyri-qanuni tərəfdaşları arasında Ermənistan, Rusiya, Yunanıstan, Kipr, BƏƏ, Qazaxıstan, İtaliya, İran, Ukrayna, Latviya, Litva, Livan, Belorusiya, Danimarka, İngiltərə, Çexiya, İsveçrə, Suriya, Fələstin kimi dövlətlərə məxsus mobil operatorlar var. Şirkətin İnternet saytındakı məlumatda deyilir ki, bu siyahının genişləndirilməsi gözlənilir: «Biz bir çox digər operatorlarla danışıqlar mərhələsindəyik. Aramızda razılaşma imzalanan kimi, onların adları  bu siyahıya daxil ediləjək».
Yeni oyunçu
Məsələnin mənfi tərəfləri bununla bitmir. Mövzunu tamamlamaq üçün «K-Telekom» şirkəti haq-da ayrıja söhbət açmaq lazmdır. Ötən il monopolist «ArmenTel» ilə (aksiyaların 90 faizi Yunanıstanın OTE şirkətinə, 10 faizi isə Ermənistan hökumətinə məxsusdur) «Qarabağ-Telekom» arasında əməlli-başlı müharibə başladı. Əvvəljə ermənilərin özləri belə «ArmenTel»dən başqa daha bir mobil operatorun mövjudluğunu qəbul etmək istəmirdilər. Bir müddət sonra «Qarabağ-Telekom»un rəhbəri Ralf Eyrikyan şirkətinin Ermənistanda ikinji operator elan edilməsinə nail oldu. REQNUM agentliyinin təhlilində vurğulanır ki, «Bununla rəsmi Yerevan iki məsələni birdən həll etdi: birinjisi, «Dağlıq Qarabağın mobil rabitəsi»nin «dünya bazarı»na çıxması üçün «hüquqi əsas» əldə edildi. Digər tərəfdən, yeni operatorun gəlişi olduqja passiv fəaliyyət göstərən «ArmenTel»i daha aktiv olmağa məjbur etdi». Lakin  «ArmenTel» Eyrikyanı Ermənistan bazarına buraxmaq niyyətində olmadğını bildirdi.
Lakin bir müddət sonra Ermənistanın nəqliyyat və rabitə naziri Andranik Manukyan «Dağlıq Qarabağın mobil rabitəsinin öz fəaliyyətini bütün ölkəyə genişləndirəjəyi» haqda fikir söylədi. Belə də oldu: «Qarabağ-Telekom» «K-Telekom» şirkətini təsis etdi, bu qurum isə bazarda VivaJell brendi altında fəaliyyətə başladı. Şirkətin təqdimetmə mərasimində Ermənistanın ədliyyə naziri David Arutyunyan belə bir bəyanat verdi: «Azərbayjan Qarabağı dünya ilə əlaqədən məhrum etmək istəyirdi, lakin biz buna imkan vermədik. Biz bu işdən qalib kimi ayrıldıq. Odur ki, «K-Telekom» şirkətinin Ermənistanın telekommunikasiya bazarına daxil olması, strateci maraqların diqtəsi ilə baş verir».
Təqdimetmə mərasimində, hətta VivaJell  şəbəkəsi ilə «ilk zəng» də edildi. Bu zəngi isə başqası yox, birbaşa Ermənistan prezidenti Robert Köçəryan etdi. Yeri gəlmişkən, Ermənistan hökumətinin üzvləri, si-yasi və işgüzar dairələrin nümayəndələri, həmçinin, ijtimai xadimlər və diplomatik missiyaların rəhbərləri də zəng etmək imkanını əldən buraxmadılar.
Hadisələr inkişaf edən xəttlə gedirdi. 2004-jü ilin noyabrında Ermənistan hökuməti «K-Telekom» şirkətini 900 MQh tezlikdə mobil rabitə xidmətinin göstərilməsi üçün keçirilmiş tenderin qalibi elan etdi. Bununla da vaxtilə bu sahədə monopolist olan «ArmenTel»in mobil rabitədəki eksklüziv huququ əlindən alındı və o, «K-Telekom»la şəbəkənin bir-birinə qoşulması haqda razılaşma imzalamağa məjbur edildi. D.Arutyunyanın bildirdiyinə görə, bundan əvvəl hökumət «ArmenTel»in rəhbərliyi ilə təfərruatı açıqlanmayan danışıqlar aparıb. Qeyd edək ki, bununla paralel olaraq, Londonun arbitrac məhkəməsində «ArmenTel»in Ermənistan hökumətinə qarşı iddiasına baxılırdı. Lakin gizli  danışıqlar nətijəsində qurum şikayətini geri götürdü.
Noyabrın 3-də hökumətin növbədənkənar toplantısında «ArmenTel»in Ermənistanda fəaliyyət göstərdiyi lisenziyasının dəyişdirilməsi haqda qərar qəbul olundu. Qərara əsasən, «Armen-Tel» GSM  xidmətindəki xidmətlərindən, həmçinin, mobil sputnik əlaqəsi və 900 MQh tezliyində xüsusi mobil radioəlaqə sahəsindəki monopolist haqlarından məhrum olundu. Noyabrın 4-də Ermənistanın nəqliyyat və rabitə naziri Andranik Manukyanın rəhbərliyi ilə ölkədə ikinji operator məsələsini həll etməli olan müsabiqə komissiyası yaradıldı. JNews.ru-nun şərhçisinin sözlərinə görə, «ArmenTel»in qəti əleyhdarı olan Andranik Manukyan hökumətin toplantısında iştirak etməyib və hamı üçün gözlənilməz olan hadisə baş verib: elə həmin gün tenderdə «K-Telekom» şirkəti qalib gəlib. Bununla yanaşı, hökumət sözügedən tenderdə hansı şirkətlərin iştirak etdiyi haqda heç bir məlumat yaymayıb. Həmçinin, «K-Telekom»un hansı şərtlərlə və hansı şəraitdə qalib gəldiyi də açıqlanmamış qalıb. O vaxtdan indiyədək məsələyə javabdeh olan məmurlar birmənalı olaraq susmağa üstünlük verirlər. Artıq 2009-ju ilədək Ermənistanda iki mobil operator fəaliyyət göstərəjək. Vətəndaş Jəmiyyəti İnstitutunun prezidenti Artak Kirakosyan JNews.ru-nun müxbirinə bildirib ki, məyusluq doğuran əsas məsələ qərarın qəbul olunduğu prosesin bu dəfə də qapalı şəraitdə aparılmasıdır: «İjtimaiyyət üçün müsabiqədə kimlərin iştirak etdiyi qaranlıq olaraq qalır. İkinji operatorun hansı şərtlər əsasında seçildiyi məlum deyil. «ArmenTel» ilə əldə olunan razılaşmanın Ermənistanın informasiya texnologiyaları sahəsinin inkişafını daha 9 il ləngidəjəyi təhlükəsi var».
Qeyd edək ki, ölkəyə ikinji mobil operatorun gətirilməsinin əvəzində «ArmenTel» İP-telefoniya sahəsində monopoliyanı ələ keçirdi. Bu sahədə isə 205 şirkət və 3000-dən artıq insan çalışırdı ki, çox güman, bundan sonra onlar öz işlərini itirəjəklər. Nətijədə, böyük sayda işsizlər kütləsinin yaranması Ermənistan iqtisadiyyatına jiddi zərbə vura bilər. «ArmenTel», həmçinin, Ermənistanın İnternetə çıxışını təmin edən yeganə şəbəkə üzərində də monopoliyanı ələ keçirdi.
Bütün baş verənlərin nətijəsi belə oldu: «K-Telekom» 2005-ji ilin sonunadək Yerevanı, 2006-jı ildən isə bütün ölkəni mobil rabitə ilə təmin etməli idi. «DQR» ilə rabitə məsələsindəki fiqurant dəyişdi və «K-Telekom» Ermənistanda, demək olar ki, əsas operatora çevrildi. Onun təqdimetmə mərasimindən bir gün sonra Ermənistan bazarına mobil rabitə üçün 100 min kart daxil oldu. «Qarabağ-Telekom»un rəhbəri P. Fatuş bəyan etdi ki, onun şirkəti «günü sabahdan» 300 minədək abonentə xidmət etmək güjündədir: «2005-ji ilin sonuna isə biz bu rəqəmi 400 minədək qaldıra biləjəyik. İndiyədək şirkətin yaradılmasına 75 milyon dollar investisiya qoyulub».
Qeyd edək ki, baş verənlər hökumətdə «K-Telekom»un maraqlarını güdən nüfuzlu şəxslərin olması haqda fikirlərə rəvaj verib. Bu məsələdə xüsusilə nəqliyyat və rabitə naziri Andranik Manukyanın adı çəkilir. Lakin onun özü deyilənləri təkzib edib: «Mənim «K-Telekom»un rəhbərliyi ilə hər hansı şəxsi əlaqələrim yoxdur. Öz iş sahəsi ilə əlaqədar olaraq mən bu sahəyə daxil olan bütün insanlarla tanışam. «Fatuş-qrupp» şirkətinin Direktorlar Şurasının rəhbəri Pyer Favtuş ilə isə jəmi bir dəfə Beyrutda şam etmişəm» («Arminfo»).
Maraqlıdır ki, Ermənistanın mobil rabitə bazarında monopoli-yanın inqilabi şəkildə aradan qaldırılmasından dərhal sonra, Ümumdünya Bankının (ÜB) Yerevan ofisinin direktoru Rojer Robinson kifayət qədər sensasion bəyanatla çıxış edib. Onun sözlərinə görə, ÜB hesab edir ki, Ermənistan hökumətinin ölkənin mobil rabitə bazarında monopoliyanın aradan qaldırılması üçün seçdiyi yol mükəmməl deyil. Robinson «K-Telekom»un ikinji mobil operator elan edilməsi ilə nətijələnmiş tenderin qeyri-şəffaf keçirildiyini deyib. «Biz Ermənistan rəhbərliyi ilə bu məsələni uzun-uzadı müzakirə etdik. Onlar bildirirlər ki, bu işdə strateci hədəflər var və məhz həmin amil «K-Telekom»un seçilməsinə səbəb olub», - deyə Robinson bildirib. ÜB-nin Yerevan ofisinin rəhbəri aparılan danışıqlar prosesində «ArmenTel»in nümayəndəsinin iştirak etdiyini də söyləyib: «Bu şirkət mobil rabitə üçün lisenziya müddətinin 5 il azaldılmasına və bazara ikinji operatorun daxil olmasına maneə yaratmamağa razılıq verdi. Baxmayaraq ki qurum hüquqi baxımdan Ermənistan hökumətinə rədd javabı verə bilərdi».
Beləliklə, Qarabağ şirkətinin Ermənistana gətirilməsinin «strateci əhəmiyyət daşıması» haqda ədliyyə nazirinin vaxtilə verdiyi bəyanatla, Ermənistan hökumətinin Ümumdünya Bankı ilə danışıqlarda səsləndirdiyi mövqe üst-üstə düşür.
Ümumiyyətlə, Ermənistanın mobil rabitə bazarında monopoli-yanın aradan qaldırılmasından çoxları narazı qalıb. Hətta belə bir ehtimal var ki, «DQR»dəki yeganə mobel operator olan «Qarabağ-Telekom»un və onun törəmə şirkəti olan «K-Telekom»un Ermənistanda fəaliyyəti fiaskoya uğraya bilər. Çünki Ermənistan mobil rabitə bazarındakı ikinji operator ətrafında böyük beynəlxalq qalmaqal yaşanmaqdadır. Həqiqətən də, «K-Telekom»u Ermənistanın telekommunikasiya sahəsinə gətirmiş ölkə rəhbərliyi, öz addımlarının hüquqi aspektlərini arqumentləşdirməməklə, faktik olaraq, layihənin gələjək taleyini sual altına alır. Məsələ burasındadır ki, Ermənistanın ikinji mobil operatoru adına əsas namizəd «Zvezda» şirkəti sayılsa da, artıq deyildiyi kimi, bu lisenziya tenderdən jəmi bir həftə əvvəl yaradılmış «K-Telekom»a verilib. Baxmayaraq ki qalib müsabiqə komissiyasının adından elan edildi, belə bir müsabiqə, ümumiyyətlə, keçirilməyib: nə bu müsabiqənin keçirilmə vaxtı, nə də meyarları açıqlanıb.
«OOJ-Zvezda»nın rəhbəri Aqasi Yesayan şirkətinə edilən təzyiq və hədələr nətijəsində Ermənistanı tərk etməyə məjbur oldu. Lakin o, məğlubiyyətlə barışmadıqlarını, Ermənistan və Avropa Birliyi ölkələrinin məhkəmələrində haqlarının bərpasına çalışajaqlarını bəyan edib. Yeri gəlmişkən, o, hələ Ermənistanı tərk etməmiş, 2005-ji ilin avqustunda «Standart» curnalına müsahibəsində bildirmişdi ki, ölkənin mobil rabitə bazarında ikinji operator lisenziyasının «K-Telekom»a verilməsi iqtisadi yox, siyasi qərar idi: «Bu, Ermənistanın Nəqliyyat və Rabitə Nazirliyi tərəfindən də etiraf olunub». Lakin Ümumdünya Bankının Yerevan ofisinin rəhbəri Robinsonun və A. Yesayanın narazılığına baxmayaraq, «K-Telekom» «strateci əhəmiyyətlə tapşırıq»ı yerinə yetirməkə davam edir.
«Əleyhinə» olan faktlar
Hazırda adıçəkilən şirkətlərin gördükləri işlər və planlarına gəlinjə, «Qarabağ-Tetekom» «DQR»in mobil rabitə sahəsinə yenidən, təxminən, 10 milyon dollar sərmayə qoymağı nəzərdə tutub. Bu şirkətin xidmətlərinə «DQR»in İnternet rabitəsinin inkişaf etdirilməsini də əlavə eləmək olar. Lakin 2005-ji il yanvarın 1-dən etibarən tanınmamış respublikada İnternetdən istifadə qiymətləri qəflətən artırılıb. Belə ki, telefon vasitəsilə İnternetə qoşulmaq 6 sentdən 18 sentə yüksəldilib. Kabel vasitəsilə İnternet rabitəsi isə 6 dəfə bahalaşıb. Buna səbəb Qarabağda İnternetin öz xərjini çıxarmamasıdır. Baxmayaraq ki orada İnternet Azərbayjanın qalan əraziləri, həmçinin, Rusiya ilə müqayisədə ujuzdur. Üstəlik, separatçılar jiddi şəkildə stasionar rabitə ilə də məşğuldurlar. «Dağlıq Qarabağın ərazi idarəetmə və infrastrukturun inkişafı naziri» Armo Satryanın sözlərinə görə, yaxın zamanlarda Xankəndi şəhər avtomat stansiyalarının rəqəmsal sistemə keçilməsinə başlanajaq. O qeyd edib ki, guya, yeganə mobil operator olan «Qarabağ-Telekom»la danışıqlar hələ ötən ildən aparılır və bunun üçün ən azı 4-5 milyon dollar vəsait tələb olunur. Qeyd edək ki, 2005-ji ilin məlumatlarına görə, «Qarabağ-Telekom»un abonentlərinin sayı 15 600 nəfər təşkil edir. Dağlıq Qarabağda yaşayan əhalinin sayının isə 139,5 min nəfər olduğu bildirilir.
Bundan başqa, «Qarabağ-Telekom» üzərinə bütün orta məktəblərin təmənnasız rabitə ilə təmin edilməsi haqda öhdəlik götürüb və bu öhdəliyin «paytaxt və rayon mərkəzlərinə» aid hissəsi artıq həyata keçirilib. A. Satryanın sözlərinə görə, «Uşaqların texniki sahədə savadı kompüterləşmə səviyyəsindən geri qalır». Vətəndaşlara kompüterlə işləməyin öyrədilməsi və texniki sahədə təhsilin səviyyəsinin yüksəldilməsi üçün «nazirlik» 2006-jı ilin yayında xariji mütəxəssislərin jəlb edilməsi ilə yuxarı sinif şagirdlərinə təlimlərin keçirilməsi üçün kurslar açmağı düşünür.
Ötən il «Qarabağ-Telekom»u bir sıra beynəlxalq GSM Assojiationlara da üvz qəbul ediblər. Lakin Azərbayjanın Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyi dərhal həmin assosiasiyalara etirazını bildirib və  nətijədə, həmin qurumlar «Qarabağ-Telekom»un üzvlü-yünü ləğv ediblər. Daha sonra «Qarabağ-Telekom» assosiasiyadakı yerini bərpa etmək üçün təkrar ərizə ilə mürajiət etsə də, 2005-ji il noyabrın 1-də onların mürajiətinə baxılıb və yenidən rədd javabı verilib. Göründüyü kimi, Beynəlxalq Telekommunikasiya Şurası və GSM-ə mürajiətlər lazımi nətijəni verib. Lakin «Qarabağ-Telekom»in Dağlıq Qarabağda bu sahədəki infrastrukturunun inkişaf etdirilməsi istiqamətində işləri davam etdirir.
Nəhayət, hələ ötən il xəbər İnternet saytlarının birində sensasion informasiya peyda oldu: erməniəsilli livanlı milyoner, «Qarabağ-Telekom»un sahibi Pyer Fatuş Suriya tərəfindən «Əl-Qaidə» beynəlxalq terrorçu şəbəkəsi ilə əlaqədə ittiham olunur. Bundan dərhal sonra çoxsaylı İnternet saytlarında Dağlıq Qarabağda fəaliyyət göstərən yeganə mobil operator olan «Qarabağ Telekom»un fəaliyyətinə dair məlumatlar yer almağa başladı. Rabitə Nazirliyinin məmurları informasiyalara inanmadıqlarını və onların həqiqəti əks etdirmədiyini iddia etsələr də,  «Qarabağ-Telekom» və «K-Telekom» mövzusu aktuallığını itirmir. Özü də yalnız ermənilər üçün deyil, bizlər - Azərbayjan vətəndaşları üçün də.
Azərbajyana gəlinjə, burada separatçıların rabitəsi ilə mübarizə istiqamətində heç bir işin görülmədiyini söyləmək düzgün olmazdı. Qələbənin bir hissəsi artıq əldə edilib və bu, əsasən, Azərbayjanın diplomatik korpusunun fəaliyyəti nətijəsində mümkün olub. Belə ki, Azərbayjanın Özbəkistandakı səfirliyi tərəfindən bu ölkənin Xariji İşlər Nazirliyinə təqdim edilən etiraz notasından sonra, özbəklər «Qarabağ-Telekom»un  fəaliyyətindən imtina ediblər. Bir müddət sonra - ötən ilin mayında Azərbayjanın Kiyevdəki nümayəndəliyinin diplomatları Ukraynanın iri mobil rabitə şirkəti olan «Kiyevstar»ın fəaliyyətində bəzi redaktələr etməsinə nail oldu. Belə ki, qurum həmin vaxtdan sonra özünün bütün informasiya materialları və reklam layihələrində «Qarabağ-Telekom»un fəaliyyət göstərdiyi ölkənin adının «Ermənistan» kimi çəkilməsini dayandırdı.
«ArmenTel»in monopoliya ilə bağlı avantürasının Ermənistan mətbuatında jiddi rezonans doğurması da sevindirijidir. Hökumətin opponentlərinin başında dayanan müxalifətçi deputat Arşak Sadoyan bəyan edib ki, monopolist, hökumət nümayəndələrini «satın alıb». Onun sözlərinə görə, monopolist şirkət məmurları almaq üçün ümumilikdə 7 milyon dollar xərjləyib və bununla da telekommunikasiya bazarında mövqelərini möhkəmləndirməyə nail olub.
Həqiqətən də, tenderin nətijələrinin saxtalaşdırılması, ÜB-nin və Ermənistan ijtimaiyyətinin narazılığı… Hadisələr göstərir ki, «Qarabağ-Telekom»u Ermənistana gətirməklə bu ölkənin hökuməti, yalnız A.Manukyanın dediyi kimi, ««K-Telekom»un 2006-jı ildə bütün respublikanı mobil rabitə ilə təmin etməsi üçün» edilməyib. Bu işlər ona görə görülüb ki, «DQR»in rabitəsi sahəsindəki fiqurant dəyişdirilsin. Ermənilər tamamilə savadlı şəkildə ona nail oldular ki, Yunanıstanın «Intrajom» şirkəti və Fransanın «Aljatel» şirkətinin Rusiya nüma-yəndəliyi, həmçinin, digər potensial investorlar bu sahəyə vəsait ayırmaqla Azərbayjanın işğal olunmuş ərazilərində fəaliyyət göstərən qondarma quruma deyil, guya birbaşa Ermənistana sərmayə qoyduqlarına inansınlar.

СВЯЗЬ С КРИМИНАЛЬНЫМ ОТТЕНКОМ
Следуя этому посылу, сепаратисты не стали довольствоваться имеющимся потенциалом Армении и задействовали на территории "республики" мобильники с номерами армяно-греческой компании "АрменТел", являющейся до недавнего времени монополистом на рынке сотовой связи Армении. Так и появилась в оккупированной части территории Азербайджана компания "Карабах Телеком". Конечно же, не без участия армянского лобби - учредителем новоиспеченного оператора сотовой связи стал ливанский миллионер армянского происхождения Пьер Фатуш. При этом разрешения на то официального Баку, конечно же, никто не спрашивал. Сразу после этого сепаратисты стали заключать роуминговые соглашения с операторами сотовой связи многих стран мира. Так и было положено начало "развитию связи" в "НКР". А значит, и телекоммуникационным скандалам международного уровня.
Достаточно заглянуть на сайт довольно известного в России и за ее пределами "Промсвязьбанка", и вы увидите ввергающую в шок информацию: "Каждый клиент "Промсвязьбанка", отправивший или получивший денежный перевод по системе "Анелик", получает в подарок телефонную карту "три минуты звонка на родину бесплатно". Предложение действительно для всех московских и подмосковных офисов "Промсвязьбанка". Звонок - бесплатный, если производится с московских телефонных номеров (как Москвы, так и Подмосковья)".
"Что здесь такого? - спросите вы. - Обычная рекламная акция: переводишь деньги - получаешь бесплатный звонок на родину". Да, но более чем необычна география звонков "Промсвязьбанка". Цитата: "География звонков - Московская область, Санкт-Петербург, Россия - II зона, Россия - III-IV зоны, Ереван/Армения, Баку/Азербайджан, Нагорный Карабах (выделено нами. - Ред.), Украина, Молдова, Беларусь…". Далее следуют как страны СНГ, так и дальнего зарубежья. При этом из всех горячих точек в "горячем списке" "Промсвязьбанка" значится именно Нагорный Карабах - россияне почему-то не предлагают клюнувшим на рекламную акцию клиентам звонок в Абхазию или Приднестровье…
А вот и ссылка на международный роуминг на сайте МТС ("Мобильные телесистемы", Россия). Кликаем на букву "Н". Слава Богу, в перечне стран "НКР" не фигурирует. А вот в списке на букву "А" числится Армения. Оказывается, МТС активно сотрудничает как с "АрменТел", так и с компанией… "Карабах Телеком" и компанией "К-Телеком" (брэнд VivaCell). Действует и роуминг с компанией спутниковой связи Thuraya.
А 3 августа прошлого года всемирно известная компания Alcatel объявила о подписании многомиллионного контракта на строительство сети GSM/GPRS для оператора VivaCell. Согласно сообщению пресс-службы Alcatel, компания осуществляет этот проект вместе с греческой компанией Intracom, которая специализируется на интеграции телекоммуникационных сетей. По мнению специалистов российского представительства Alcatel, этот проект поможет VivaCell "построить надежную сеть, удовлетворить растущий спрос на мобильную связь и предоставить конечным пользователям услуги высокого качества", - говорится в пресс-релизе компании. Отметим, что коммерческая эксплуатация новой сети уже началась - 1 июля 2005 года.
А что официальный Баку? Конечно же, ряд шагов уже предприняты. Однако, несмотря на серию вполне обоснованных претензий азербайджанского дипкорпуса, Министерство связи и информационных технологий (МСИТ) АР, "Карабах Телеком" до сих пор продолжают заключать роуминговые соглашения со многими странами мира, в том числе и странами СНГ. "Начиная с сентября 2003 года "Карабах Телеком" подписали 57 соглашений по международному роумингу с 57 операторами из 37 стран, с которыми уже начат этап тестирования", - говорится на сайте компании. В числе незаконных партнеров "Карабах Телекома" компании, представляющие такие страны, как Армения, Россия, Греция, Кипр, ОАЭ, Казахстан, Италия, Иран, Украина, Латвия, Ливан, Литва, Беларусь, Дания, Англия, Чехия, Швейцария, Сирия, Палестина. "Ожидается расширение этого списка, - сказано на сайте. - Мы находимся на стадии переговоров со многими другими операторами, и их имена будут добавлены в вышеизложенном списке с момента подписания договора с ними".
Новый игрок
Но вся соль кроется даже не в этом. И чтобы окончательно расставить все точки над "i", стоит отдельно рассказать о компании "К-Телеком".
В прошлом году разразилась настоящая война между монополистом "АрменТел" (90% акций компании принадлежат греческой компании ОТЕ, 10% - правительству Армении) - "Карабах Телеком". Поначалу сами армяне не желали признавать, что помимо "АрменТел" существует еще один сотовый оператор. Позднее руководитель "Карабах Телеком" Ральф Эйрикян добился, чтобы он был объявлен вторым оператором связи Армении. "Тем самым официальный Ереван достиг двух целей: во-первых, создал "юридическую основу" для выхода "мобильной связи Нагорного Карабаха" на "мировой рынок", а во-вторых, "вызвал к жизни" ее конкурента - греческую компанию "АрменТел". В свою очередь "АрменТел" не намерена допускать Эйрикяна на армянский рынок" (Regnum).
Позднее министр транспорта и связи Армении Андраник Манукян заявил, что "мобильная связь Нагорного Карабаха распространит свою деятельность на всю страну". Так оно и произошло: "Карабах Телеком" учредила дочернюю компанию - ЗАО "К-Телеком", выступающую на рынке под брэндом VivaCell. На презентации компании министр юстиции Армении Давид Арутюнян сделал амбициозное заявление: "Азербайджан хотел лишить Карабах связи с внешним миром, но мы этого не допустили. Мы вышли победителями. Так что решение о вхождении компании "К-Телеком" на телекоммуникационный рынок Армении было продиктовано соображениями стратегического характера".
В ходе презентации был сделан и "первый звонок" по сети VivaCell. Это сделал никто иной, как президент Армении Роберт Кочарян. Кстати, сие действо не смогли пропустить и члены правительства, представители деловых и политических кругов, а также общественные деятели и руководители дипмиссий Армении.
События развивались по нарастающей. В ноябре 2004 года правительство Армении признало победителем в тендере на оказание услуг мобильной связи на частоте 900 МГц ЗАО "К-Телеком". Так, "АрменТел", обвиняемую когда-то  в монополизме, лишили эксклюзивного права на мобильную связь и заставили подписать с "К-Телеком" договор о сопряжении сетей.
По заявлениям Д.Арутюняна, еще до принятия решения о демонополизации рынка сотовой связи Армении правительство страны вело с руководством "АрменТел" переговоры, о подробностях которых не сообщалось.
Одновременно в Лондонском арбитражном суде рассматривался иск "АрменТел", находящейся под контролем греческой телекоммуникационной корпорации OTE, против правительства Армении. Однако в результате закулисных переговоров компания отказалась от своих притязаний.
3 ноября на внеочередном собрании правительства было принято решение об изменении лицензии, по которой "АрменТел" работала в Армении. Согласно решению, "АрменТел" была лишен монопольных прав на GSM-услуги, на мобильную спутниковую связь и специальную мобильную радиосвязь на частоте 900 МГц.
Конкурсная комиссия под руководством министра транспорта и связи Армении Андраника Манукяна, которая должна была решить вопрос о втором операторе, сформировалась 4 ноября. Как отмечает обозреватель CNews.ru, на заседании правительства г-н Манукян, ярый противник "АрменТел", отсутствовал. И неожиданно для всех в тот же день тендер выиграла компания "К-Телеком". При этом правительство никак не проинформировало о том, какие компании участвовали в тендере, на каких условиях и почему именно "К-Телеком" выиграла конкурс.
До сих пор ответственные чиновники всячески отмалчиваются. Теперь до 2009 года в Армении будут два оператора мобильной связи. Как заявил корреспонденту CNews.ru президент Института гражданского общества Артак Киракосян, самую большую озабоченность вызывает процесс принятия решения, который в очередной раз прошел в закрытом режиме: "Обществу так и не стало ясно, кто принимал участие в конкурсе, на каких основаниях был выбран второй оператор. Есть опасения, что соглашение с "АрменТел" на очередные 9 лет затормозит развитие IT-сферы".
Правда, в обмен на появление в стране второго оператора мобильной связи "АрменТел" получила монополию на IP-телефонию. В этой области работают порядка 250 компаний и около 3000 человек, которые, судя по всему, лишатся теперь своей работы. В условиях масштабной безработицы это может стать серьезным ударом по экономике Армении.
За "АрменТел" осталась также монополия на единственный оптоволоконный кабель, обеспечивающий выход Армении в Интернет.
А суть всей этой истории такова: "К-Телеком" должна была до конца 2005 года обеспечить сетью мобильной связи Ереван, а в 2006 году всю республику. То есть фигурант в деле связи "НКР" поменялся, и "К-Телеком" стала чуть ли не первым по значимости оператором сотовой связи Армении.
К слову, на следующий же день после презентации "К-Телеком" выпустила на рынок Армении 100 тыс. карт мобильной связи. А родоначальник "Карабах Телеком" П.Фатуш отметил, что сеть компании готова "хоть завтра обслужить до 300 тыс. абонентов, а к концу 2005 года ее мощность возрастет до 400 тыс.", что "до сих пор в создание компании было инвестировано $75 млн.".
Министр транспорта и связи Армении Андраник Манукян скажет позднее: "У меня нет каких-либо личных связей с руководством компании "К-Телеком".  По роду своей деятельности я знаком со всеми людьми, вовлеченными в эту сферу. А с председателем совета директоров компании "Фатуш-групп" Пьером Фатушем всего один раз ужинал в Бейруте" ("Арминфо").
Ложка дегтя
Но вот что интересно. Сразу же после революционной демонополизации сферы мобильной связи в Армении директор ереванского офиса Всемирного банка (ВБ) Роджер Робинсон сделал весьма сенсационное заявление. Он отметил, что ВБ считает "несовершенным выбранный властями Армении путь демонополизации сферы мобильной связи в Армении". По его словам, тендер по определению второго оператора мобильной связи, в результате которого была выбрана компания "К-Телеком", не был прозрачным!
"Мы долго обсуждали этот вопрос с армянским правительством, которое заявило, что существуют стратегические цели, что и стало причиной выбора "К-Телеком", - сказал Р.Робинсон.
Директор ереванского офиса ВБ отметил, что в переговорном процессе участвовала также компания "АрменТел", которая согласилась сократить срок лицензии на мобильную связь на пять лет и не препятствовать выходу на рынок второго оператора, хотя с юридической точки зрения могла и отказать правительству Армении.
Как видно, это заявление, сделанное в июне министром юстиции Армении на презентации компании "К-Телеком", перекликается с заявлением,  сделанным на переговорах правительства Армении с директором ереванского офиса ВБ.
Демонополизацией сотового рынка Армении остались недовольны многие. Более того, вполне возможно, что в скором времени раскрутка единственного оператора сотовой связи так называемой "НКР" ЗАО "Карабах Телеком" и дочерней компании "К-Телеком" потерпит настоящее фиаско. Дело в том, что вокруг второго оператора сотовой связи Армении назревает крупный международный скандал. Действительно, в своей попытке по продвижению "К-Телеком" на телекоммуникационном пространстве Армении власти этой страны коренным образом  проигнорировали правовые аспекты своих действий, заложив под проект фактически мину замедленного действия. А все дело в том, что и "ОСС-Звезда" готовилась и имела все шансы получить вторую сотовую лицензию на территорию Армении, однако в итоге она была выдана компании "К-Телеком", созданной буквально за неделю до этого. Несмотря на то, что победитель был объявлен от имени конкурсной комиссии, конкурса как такового не было - ни даты, ни критериев выбора не сообщалось.
Глава "ОСС-Звезда" Агаси Есаян, который из-за угроз и давления на топ-менеджмент компании был вынужден в конечном счете покинуть Армению, сказал: "Мы не смирились с поражением и намереваемся добиваться правды в судах Армении и странах ЕС".
К слову, в августе 2005 года в интервью журналу "Стандарт" тогда еще находившийся в Ереване А.Есаян заявил, что "решение о выдаче второй лицензии компании "К-Телеком" было не экономическим, а политическим. Это признало и само Министерство транспорта и связи Армении".  Однако, несмотря на недовольство Р.Робинсона и А.Есаяна, "К-Телеком" продолжает выполнять "задачу стратегического значения".
Факты "против"
Чем компании занимаются сегодня? Начнем с того, что ЗАО "Карабах Телеком" планирует вложить в сферу сотовой связи "НКР" еще около $10 млн.
Мало кто знает, но к заслугам "Карабах Телеком" можно приписать развитие интернет-связи "НКР". Однако с 1 сентября 2005 года в "республике" резко были повышены цены на интернет-связь. Так, подсоединенный посредством телефона Интернет стал стоить 18 центов в час вместо 6. Кабельная интернет-связь подорожала в 6 раз. А все связано с тем, что Интернет в Карабахе не окупается. Несмотря на то, что там он дешевле, чем на остальной части Азербайджана или России.
А еще сепаратисты всерьез заняты стационарной связью. По словам "министра территориального управления и развития инфраструктур Нагорного Карабаха" Армо Цатряна, в ближайшее время начнутся работы по переводу городских автоматических станций Степанакерта (Ханкенди) на цифровую систему. Якобы переговоры с единственным оператором телефонной сети - "Карабах Телеком" ведутся еще с прошлого года. И средства нужны немалые - более $4-5 млн. По данным 2005 года, число абонентов сети "Карабах Телеком" составило 15600 человек. Численность населения в Нагорном Карабахе, по предварительным данным переписи, 139,5 тысячи человек.
Более того, "Карабах Телеком" взяла на себя обязательство обеспечить бесплатной связью все школы. Часть обязательства, касающаяся столицы и райцентров, уже выполнена. Однако, по словам А.Цатряна, "техническое образование детей отстало от уровня компьютеризации". Для обучения граждан работе на компьютере, а также для общего повышения уровня технических знаний министерство собирается летом 2006 года организовать курсы технического обучения для старшеклассников с привлечением зарубежных специалистов.
А не так давно - в прошлом году - "Карабах Телеком" приняли в ряды международной GSM Association. Однако Минсвязи Азербайджана тут же направило соответствующее обращение в ассоциацию и структуру лишили членства. "Карабах Телеком" направила повторную заявку на членство, но 1 ноября 2005-го эта заявка после рассмотрения была отклонена. Как видно, обращения в адрес Международного союза телекоммуникаций (МСТ) и GSM возымели должное действие. Но, тем не менее, "Карабах Телеком" продолжает вести колоссальный объем работы, направленный на развитие инфраструктуры "НКР".
Наконец, еще в прошлом году на одном из новостных сайтов в Интернете появилась сенсационная новость: ливанский миллионер армянского происхождения, владелец "Карабах Телеком" Пьер Фатуш обвиняется в Сирии в связях с "Аль-Каидой"!
То и дело на многочисленных новостных сайтах мелькает информация, касающаяся деятельности единственного оператора сотовой связи НК - компании "Карабах Телеком". И даже если чиновники из отечественного Минсвязи этим информациям не "доверяют", называя их "непроверенными", тема деятельности "Карабах Телеком" и "К-Телеком" остается актуальной по-прежнему. Не только для армян, но и для нас, граждан Азербайджана.
Однако сказать, что в Азербайджане не предпринимается никаких шагов в деле праведной борьбы с сепаратистской связью, было бы неверно. Частичная победа уже одержана, и во многом благодаря усилиям азербайджанского дипкорпуса. Так, после ноты протеста, направленной посольством Азербайджана в Узбекистане во внешнеполитическое ведомство этой страны, узбеки от услуг "карабахской" компании отказались. Позднее, в мае прошлого года, дипломаты из азербайджанского представительства в Киеве добились, чтобы "Киевстар" - крупнейшая компания сотовой связи Украины - во всех своих информационных материалах и рекламных проспектах сняла слово "Армения" как упоминание страны, где действует "Карабах Телеком", и само название этой структуры.
Не может не радовать и то, что авантюра с монополией "АрменТел" вызвала широкий резонанс в армянской прессе. Во главе оппонентов правительства оказался оппозиционный депутат Аршак Садоян, который заявил о том, что монополист подкупил членов правительства, затратив на эти нужды в общей сложности $7 млн. и добившись усиления своих позиций на телекоммуникационном рынке.
И в самом деле, фальсификация результатов тендера, претензии ВБ и общественности Армении… Как показывают последующие события, это делалось не только для того, чтобы, как заявил А.Манукян, "позволить "К-Телеком" в 2006 году покрыть сетью мобильной связи всю республику", а для того, чтобы фигурант в деле связи "НКР" поменялся. Так что армяне весьма грамотно добились того, чтобы греческая компания Intracom, российское представительство французской компании Alkatel и другие потенциальные инвесторы ни капли не сомневались в том, что налаживают коммерческие связи и вкладывают средства не в экономику оккупированной части азербайджанской территории, а в экономику самой Армении