«R+»a müsahibəsində ATƏT-in Minsk qrupunun rusiyalı həmsədri Yuri Merzlyakov münaqişənin nizamlanması yollarına dair baxışlarını açıqlayıb
Müəllif: Səid ƏLƏKBƏRZADƏ Bakı
Mayın əvvəllərində ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri Moskvada bir araya gələrək, Azərbayjan və Ermənistan prezidentlərinə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli ilə bağlı təqdim edəjəkləri yeni təkliflər paketini müzakirə edəjəklər. Onlar, həmçinin, dövlət başçıları İlham Əliyev ilə Robert Köçəryan arasında problemin nizamlanmasına dair keçiriləjək növbəti görüşün vaxtı və yerini müəyyənləşdirəjəklər. Lakin artıq indidən vasitəçilərin aktiv fəaliyyətinə əsasən demək olar ki, həmsədrlər münaqişənin 2006-jı ildə çözülməsinə jiddi şəkildə çalışırlar. Kütləvi informasiya vasitələrində dəfələrlə 2006-jı ilin problemin həllində uğurlu il ola biləjəyinə dair məlumatlar yer alıb. Əsas motiv isə odur ki, 2007-ji ildə Ermənistanda parlament, 2008-ji ildə isə Azərbayjanda yeni prezident seçkiləri keçiriləjək. Beləliklə, vasitəçilərin Moskva görüşündən əvvəl ABŞ dövlət katibinin müavini Daniel Frid və Minsk qrupunun amerikalı və fransalı həmsədrləri Stiven Mənn ilə Bernar Fasye regiona səfər etdilər. Aprelin sonunda isə rusiyalı həmsədr Yuri Merzlyakovun da regiona səfəri gözlənilir. «R+»a müsahibəsində o, danışıqlar prosesinin perspektivləri haqda fikirlərini bölüşüb:
- Azərbayjan və Ermənistan prezidentlərinin Rambuye görüşündən sonra çətinləşən situasiyanı analiz etmək və qiymətləndirmək üçün kifayət qədər vaxt keçib. Bu, münaqişənin həllində növbəti addımların hazırlanması məqsədilə edilir. Hazırda vasitəçilərin hər biri ayrı-ayrılıqda münaqişənin nizamlanması prosesi ilə jiddi şəkildə məşğul olur. Bildiyiniz kimi, Ermənistanın xariji işlər naziri bu yaxınlarda işgüzar səfərlə Vaşinqtonda olub. Bundan əvvəl isə Minsk qrupunun amerikalı həmsədri Stiven Mənn və ABŞ dövlət katibinin müavini Daniel Frid regiona səfər etdi. Eyni vaxtda Azərbayjanın xariji işlər naziri Vaşinqtona, onun ermənistanlı həmkarı Vardan Oskayan isə Moskvaya baş çəkdi. Lakin bu da son deyil. Onların ardınja Minsk qrupunun fransalı həmsədri Bernar Fasye də regiona səfər etdi, aprelin sonunda Stiven Mənn, onun ardınja mən regiona gələjəyəm. Bütün bunlardan sonra vasitəçilər Moskvada məsləhətləşmə aparmaq niyyətindədirlər. Həmin məsləhətləşmələrdən sonra isə biz yeni konkret təkliflərlə çıxış edəjəyik. Mayın əvvəlində həmsədrlərin regiona növbəti səfəri gündəmə gələjək. İstənilən halda, mayda münaqişənin sülh yolu ilə nizamlanmasına dair çoxistiqamətli sülh danışıqları bərpa olunajaq.
- Ermənistanın xariji işlər naziri Vardan Oskanyanın Moskvaya səfəri zamanı hansı məsələlər müzakirə edilib?
- Vardan Oskanyan Moskvada Rusiyanın xariji işlər naziri Sergey Lavrov ilə görüşüb. Ümumilikdə, danışıqlar kifayət qədər konstruktiv keçib. İki nazir vasitəçilərin təqdim etdikləri təkliflər paketi ilə bağlı yekdil razılığa gəliblər. Öz növbəsində, Ermənistan xariji siyasət idarəsinin rəhbəri öz ölkəsinin Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı mövqeyini detallarına qədər açıqlayıb. Nizamlanma prosesi ümumilikdə regionda sabitlik kontekstindən də müzakirə olunub.
- Prezidentlərin Rambuye görüşü analitiklər tərəfindən sülh danışıqlarının iflasa uğraması kimi qiymətləndirilir. Siz nejə düşünürsünüz, problemin 2006-jı ildə dini yolla çözülməsi şansları hələ də qalırmı?
- Eyni məntiqlə, prezidentlərin əvvəlki görüşlərini də tənəzzül adlandırmaq olar. Mən bu ifadəni işlətmək istəməzdim. Düzdür, Rambuye görüşündə biz tam həjmdə gözlədiyimiz nətijələr əldə olunmadı. Lakin o görüş tərəflərin bu günə olan qarşılıqlı anlaşma səviyyəsinin müəyyənləşdirilməsi baxımından vajib mərhələ oldu. Bu gün anlayırıq ki, gələjəkdə bir sıra məsələlərdə irəliləyişlərə nail olunması üçün hansı addımların atılması vajibdir. Bunlardan çıxış edərək, münaqişənin bu il çözülməsi perspektivinə inanıram.
- 2006-jı ildə prezidentlərin növbəti görüşünün baş tutajağı gözləniləndirmi?
- Əlbəttə, belə bir ümid var. Hətta deyərdim ki, belə bir görüşün keçiriləjəyinə əminəm. Lakin konkret vaxt haqda hələlik bir söz deyə bilmərəm.
- Ermənistanın xariji işlər naziri Vardan Oskanyan müsahibələrinin birində Rambuye görüşündə münaqişənin nizamlanması üzrə əsas prinsiplərin əks olunduğu sənədin mövjudluğundan danışıb. Bununla yanaşı, erməni nazir bildirib ki, Azərbayjan tərəfi həmin sənəddə əks olunan prinsipləri qəbul etməkdən boyun qaçırıb. Rambuyedə prezidentlərə həqiqətən də belə bir sənəd təqdim edilibmi?
- Bəli, belə bir sənəd var idi.
- Həmin sənəd hansı səbəbdən prezidentlər tərəfindən bəyənilməyib?
- Bunu mən sizə deyə bilməyəjə-yəm.
- Müşahidəçilər hesab edirlər ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı yekun qərarın qəbul edilməsi üçün həm Azərbayjan, həm Ermənistan ijtimaiyyətinin müəyyən kompromislərə getməyə hazır olması lazımdır…
- Bu məsələ müzakirə obyekti deyil. Hər iki xalq arasında müəyyən işlər aparılmalı, bəzi şeylər ijtimaiyyətə anladılmalıdır. Onlara başa salınmalıdır ki, münaqişənin sülh yolu ilə həlli vajibdir. Məsələ ondadır ki, Azərbayjan ijtimaiyyəti problemin həllində kompromis variantları qəbul etmək istəmir; mən hələ Bakıda mütəmadi olaraq hərbə çağırışlarla bağlı səslənən bəyanatları demirəm… Biz hiss edirik ki, ijtimaiyyət arasında maarifləndirmə işi lazımi səviyyədə aparılmayıb. Mən yalnız Azərbayjanı yox, həm də Ermənistanı nəzərdə tuturam. Biz regiona səfərlərimiz zamanı bunu hiss edirik. Həmsədrlər daim bildiriblər ki, bu, sülh prosesinin əsas çatışmazlıqlarından biridir. Məhz bu amil sülh razılaşmasının əldə edilməsinə maneə yaradır.
- Yerevan və Xankəndi sülh danışıqlarında Dağlıq Qarabağın tərəf kimi iştirakına israr edir. Azərbayjan isə bunun əleyhinə çıxır…
- Mənim fikrimjə, danışıqlar prosesində elə bir mərhələ gələjək ki, Dağlıq Qarabağ nümayəndələrinin də prosesə qatılmasına ehtiyaj yaranajaq. Prosesdə Qarabağın Azərbayjan ijmasının iştirakına gəlinjə, deyə bilərəm ki, onlar dəfələrlə Azərbayjan nümayəndə heyətinin tərkibində danışıqlara qatılıblar.
- Münaqişə tərəflərinin silahlanması sahəsində vəziyyəti nejə dəyərləndirirsiniz?
- Bizi istər Azərbayjanda, istərsə də Ermənistanda gedən hərbləşdirmə prosesi narahat edir. Üstəlik, bu proses hərbi büdjənin artırılması vasitəsilə aparılır. Həmsədrlər bunu sülh prosesi yolunda jiddi maneə hesab edirlər. Axı tərəflər heç də həmişə silahlanma ilə bağlı kvotaya əməl etməyiblər və bu da bizi narahat edən məsələlərdəndir.
Məlum olduğu kimi, Avropa Şurasına üzv qəbul olunarkən münaqişə tərəfləri problemin dinj yolla həllinə dair öhdəlik götürüblər. Bu mənada, mənjə, silahlanma məsələsinə AŞ da xüsusi diqqət ayırmalıdır. Bir sözlə, hərbi büdjənin artırılması Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin nizamlanması üçün yol deyil.

О "других" путях урегулирования карабахского конфликта сопредседатели МГ ОБСЕ поговорят в Москве, утверждает российский посредник Юрий Мерзляков
В начале мая сопредседатели МГ ОБСЕ соберутся в Москве, чтобы предложить президентам Азербайджана и Армении новый пакет предложений по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Сопредседатели также определят место и дату очередного раунда переговоров по карабахскому урегулированию между главами государств Ильхамом Алиевым и Робертом Кочаряном. Однако уже сейчас по интенсивности сопредседательской деятельности можно сказать, что "переговорщики" всерьез нацелились на решение конфликта именно в 2006 году. СМИ неоднократно сообщалось о привлекательности 2006 года с точки зрения переговорной деятельности - на 2007 год в Армении намечены парламентские выборы, ну а в 2008 году в Азербайджане должны состояться президентские выборы. Таким образом, перед встречей в Москве в регионе  находились с визитами замгоссекретаря США Дэниэл Фрид, американский и французский  сопредседатели МГ ОБСЕ Стивен Манн и Бернар Фасье. В конце апреля ожидается визит российского посредника Юрия Мерзлякова. В беседе с R+ он рассказал о намеченных перспективах переговорного процесса.
- После встречи президентов в Рамбуйе прошло достаточно времени, чтобы оценить и проанализировать сложившуюся ситуацию. Это делается с целью подготовки очередных шагов в урегулировании конфликта. Сейчас сопредседатели по отдельности с каждой из сторон вплотную занимаются урегулированием. Глава МИД Армении, как известно, побывал с рабочим визитом в Вашингтоне. Незадолго до этого в регион совершили поездку американский сопредседатель Стивен Манн и заместитель госсекретаря Дэниэл Фрид. Одновременно глава МИД Азербайджана побывал в Вашингтоне и параллельно с ним в Москву прибыл  Вардан Осканян. Но и это еще не все. В регион совершил поездку французский сопредседатель Бернар Фасье. В конце апреля в регион прибудет американский сопредседатель, затем и я. Вслед за этим сопредседатели намерены провести консультации в Москве, после чего мы выступим с новыми конкретными предложениями. В начале мая возникнет вопрос об очередной поездке посредников в регион. Судя по всему, в мае будут возобновлены переговоры по мирному урегулированию конфликта в многостороннем формате.
- Какие вопросы обсуждались в ходе визита в Москву главы МИД Армении Вардана Осканяна?
- Армянский министр встретился с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым. В общем, встреча прошла довольно конструктивно. Вардан Осканян и Сергей Лавров согласились с пакетом предложений, представленных сопредседателями. В свою очередь министр иностранных дел Армении детально представил позицию своей страны по Нагорному Карабаху. Проблема урегулирования была рассмотрена в общем контексте установления в регионе стабильного мира.
- Встречу в Рамбуйе аналитики называют  провалом мирного урегулирования. Как по-вашему, шансы на мирное разрешение конфликта в 2006 году все еще есть?
- С таким же успехом можно назвать  провалом и предыдущие встречи глав государств. Я не хотел бы использовать это слово. Хотя встреча и не принесла тех результатов, на которые мы рассчитывали в полном масштабе. Тем не менее она стала важным этапом, позволившим увидеть степень взаимопонимания сторон на сегодняшний день. Сегодня мы понимаем, что именно необходимо сделать в будущем для продвижения некоторых вопросов. Исходя из чего, убежден в возможности урегулирования конфликта в текущем году.
- Ожидается ли очередная встреча президентов в 2006 году?
- Надежда, конечно, есть. Более того, уверен, что встреча глав государств в этом году состоится. Правда, по срокам я пока еще не могу сказать, когда именно она может произойти.
- В одном из своих интервью глава МИД Армении сообщил о наличии в Рамбуйе  документа по основным принципам урегулирования конфликта. При этом армянский министр отметил, что азербайджанская сторона якобы отказалась от него. Был ли такой документ представлен президентам в действительности?
- Да, такой документ был.
- По какой причине документ не был одобрен президентами?
- Этого я вам не могу сказать.
- Наблюдатели считают, что для принятия окончательного решения по карабахскому вопросу необходимо, чтобы общественность сторон была готова пойти на определенные компромиссы…
- Этот вопрос не подлежит обсуждению. Следует проводить разъяснительную работу среди населения сторон и объяснять им, что тот или иной путь наиболее благоприятный для мирного разрешения конфликта. Дело в том, что азербайджанская общественность не желает принимать так называемые компромиссные варианты решения карабахского вопроса,  не говоря уже о звучащих с завидной регулярностью воинственных заявлениях.
Мы ощущаем, что соответствующая разъяснительная работа с общественностью ведется не в полной мере. Я говорю не только об Азербайджане, но и об Армении. И мы это ощущаем во время визитов в регион. Сопредседатели всегда указывали на это, как на один из недостатков мирного процесса. Именно этот фактор и служит препятствием в достижении мирного соглашения
- Ереван и Ханкенди продолжают настаивать на участии Нагорного Карабаха в мирном урегулировании конфликта. Азербайджанская сторона выступает против…
-  На мой взгляд, в переговорном процессе наступит момент, когда представители Нагорного Карабаха должны будут участвовать в них. Что же касается участия азербайджанской общины Карабаха в этом процессе, то могу сказать, что она неоднократно принимала участие в составе азербайджанской делегации.
- А что вы скажете относительно гонки вооружений между конфликтующими сторонами?
- Нас беспокоит милитаризация, которую в настоящее время проводят и Азербайджан, и Армения. Причем процесс этот связан с ростом военного бюджета. Сопредседатели считают данный факт помехой в мирном урегулировании карабахского конфликта. Ведь не всегда стороны соблюдали ограничения на квоту вооружения. И это еще больше беспокоит нас. Гонка вооружений является одним из тех вопросов, на который СЕ должен обратить внимание, так как при вступлении в данную организацию стороны приняли на себя обязательства решить конфликт только мирными средствами. Рост военных бюджетов - не есть путь к урегулированию карабахского конфликта.