ABİDƏLƏRİN SAXTALAŞDIRILMASINDAN SAXTA XƏRİTƏLƏRƏDƏK
Ötən sayımızda biz Azərbayjan torpaqlarına gəlmə olan ermənilərin tarixi saxtalaşdırmaq jəhdindən söz açmışdıq. 19-ju əsrin ortalarında Dağlıq Qarabağa İranın Marağa vilayətindən köçürülən ermənilərin özlərinin gəlmə olmaları faktını ört-basdır etmək naminə, bu hadisənin 150 illiyi münasibətilə 1978-ji ildə inşa etdikləri abidəni sonradan dəyişməsi və onun üzərindəki “Marağa-150” sözünü silməsi də bu saxtakarlığın tərkib hissəsi idi.
Lakin erməni saxtakarlığı yalnız tarixi abidələrin dağıdılması və saxta yollarla “milliləşdirilməsi” ilə yekunlaşmır. Artıq sistem halını almış bu total saxtakarlıq planında saxta xəritələr xüsusi yer tutur. İndiyədək mütəmadi olaraq gündəmə gələn saxta xəritə qalmaqalları belə deməyə əsas verir ki, bu, ermənilərin ijtimai rəyi çaşdırmaq üçün əvvəljədən hazırladıqları dezinformasiya siyasətinin əsas müddəalarından biridir. Amma saxta xəritələr də ijtimaiyyətə müxtəlif formada təqdim edilir.
Onların bir qismi Azərbayjan, Türkiyə, Gürjüstan və hətta Rusiya ərazisini də özündə əks etdirən “Böyük Ermənistan”ın xəritələridir.
Amma təjrübə göstərir ki, müxtəlif vasitələrlə ayrı-ayrı ölkələrdə dərj olunan xəritələrə əlavələr edilməsi taktikasından daha çox istifadə olunur. Çox vaxt bu jür “redaktə” xarakterli dəyişikliklər nəzərə çarpmır və zaman keçdikjə, ijtimai rəydə möhkəmlənir. Diqqəti jəlb etdikdə isə adətən, “texniki səhv” kimi təqdim olunur. Müxtəlif şirkətlərin saytlarında, televiziya ekranlarında, mətbuat orqanlarında və digər mənbələrdə rast gəlinən bu saxtakarlıq faktları, ermənilərin geniş dezinformasiya şəbəkəsi formalaşdırdığını sübut edir. Təəssüf ki, bu jür hallar artıq intensiv xarakter alıb və çox vaxt nəzərdən qaçır. Son ay ərzində Rusiya şirkətlərindən birinin İnternet saytında, hətta Avropa İttifaqının saytlarının birində yenidən analoci təxribata yol verilib. Lakin bu jür saytları izləyənlərin sayı yüzlərlə, maksimum, minlərlə olduğundan, ermənilər bu metoddan daha çox milyonlarla auditoriyası olan telekanallarda istifadə etməyi daha məqsədəuyğun hesab edirlər.
90-jı illərin ortalarından bu jür saxta xəritələrin nümayişi artıq ənənə xarakteri almışdı. Bu jür “texniki səhvlər”ə ən reytinqli Rusiya telekanallarında tez-tez rast gəlinirdi. ORT və RTR kimi reytinqli telekanallardakı xəbərlər buraxılışında daim Azərbayjan xəritəsindən gah Naxçıvan, gah Dağlıq Qarabağ itir, əksər hallarda Dağlıq Qarabağla, bəzən isə Naxçıvanla Ermənistan xəritədə eyni rəngdə təqdim edilərək, vahid ərazi kimi nümayiş olunurdu. Bununla bağlı dəfələrlə Rusiya telekanallarının rəhbərləri ilə əlaqə saxlasam da, qarşı tərəf bunu “texniki qüsur”, rəssamın «mexaniki səhvi” və s. kimi qələmə verirdi. Amma bu “texniki qüsur”un yalnız Azərbayjanın əleyhinə və Ermənistanın lehinə yönəldiyini nəzərə alsaq, məsələnin mahiyyəti tam aydındır. İndiyədək bir dəfə də olsun, bu jür “səhv” nətijəsində Ermənistan ərazisi Azərbayjan torpağı kimi təqdim olunmayıb. Nədənsə, bu “qüsurlar” özünü yalnız Azərbayjan torpaqlarını Ermənistan ərazisi kimi təqdim etməkdə göstərib.
RTR telekanalına mürajiətimdən sonra “Vesti” verilişində nümayiş etdirilən “saxta xəritə” daha ekranda görünmədi.
ORT rəhbərliyi ilə söhbətimiz isə daha “uzun” alındı.
90-jı illərin ortasında ORT telekanalında “Xəbərlər” buraxılışında regionun siyasi xəritəsi nümayiş etdirilərkən, Azərbayjan ərazisi bir rəngdə, Naxçıvan Muxtar Respublikası başqa - Ermənistanla eyni rəngdə təqdim olunmağa başlandı. Beləliklə də, Azərbayjan Respublikasının xəritəsi təhrif olunmuş formada göstərildi. O zaman mənimlə telefon söhbətində o zaman ORT telekanalında xəbərlər buraxılışını hazırlayan İTA agentliyinin növbətçi redaktoru üzrxahlıq edərək baş verənləri “rəssamın səhvi” adlandırdı və bir daha belə təhriflərin olmayajağına söz verdi. Doğrudan da, telefon söhbətindən son-ra bu jür təxribatlar aradan qalxdı.
Amma tezliklə ORT ekranlarında yeni analoci görüntülər peyda oldu. Sizə təqdim etdiyimiz foto-faktdan (bax: şəkil 1) da göründüyü kimi, ORT telekanalında 1997-ji il sentyabrın 8-də nümayiş olunan xəritədə Azərbayjanın ərazisi olan Naxçıvan Muxtar Respublikası Ermənistanın tərkib hissəsi kimi göstərilir. Bu xəritə 11 oktyabr 1996-jı il, 6 yanvar 1997-ji il, 16 yanvar 1997-ji il, 12 iyul 1997-ji ildə də nümayiş etdirildiyindən, söhbətin əvvəljədən düşünülmüş təxribatdan getdiyi aydın idi. Yalnız rəsmi məktubumuzdan sonra xəritədəki qeyri-dəqiqlik aradan götürüldü (bax: şəkil 2) və Azərbayjanın ərazisi tam şəkildə göstərilməyə başlandı.
Burada bir məsələyə də diqqət yetirmək gərəkdir. Məlum olduğu kimi, ermənilərin “xəritə təhrifləri”, əsasən, Ermənistanın iddia etdiyi ərazilərlə yanaşı, həm də gələjəkdə iddia irəli sürməyə hazırlaşdıqları əraziləri əhatə edir. Dağlıq Qarabağı işğal etmiş Ermənistanda Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə bağlı da ərazi iddiaları səsləndiyini nəzərə alsaq, tam əminliklə demək olar ki, baş verən təxribatlar ijtimai rəyi gələjəkdə irəli sürüləjək rəsmi iddiaya hazırlamaq, buna zəmin yaratmaq məqsədi güdür.
Amma ermənilərin iddialarının əsassız olduğunu sübut etmək üçün, Azərbayjana hər hansı saxtakarlığa əl atmağa ehtiyaj yoxdur. Bu faktı təsdiqləmək üçün elə regionun saxtalaşdırılmamış ümumi xəritəsinə nəzər yetirmək kifayət edir.
Məsələ bundadır ki, ümumiyyətlə, Qafqaz Yer kürəsinin ən polietnik regionlarından sayılır. Əsrlərboyu burada yüzlərlə xalqlar birgə yaşayıb. Bizim regionda, hətta qonşu kəndlərin belə ayrı-ayrı dillərdə danışması təəjjüblü hal deyil.
Amma regionun xəritəsinə diqqətlə baxdıqda çox qəribə mənzərə yaranır: Azərbayjan, Gürjüstan, Türkiyə, İran və Rusiya kimi çoxmillətli ölkələrin əhatəsində olan Ermənistan regionun yeganə monoetnik dövlətidir.
Əlbəttə, dünyada millətlərin sayı az olan ölkələr tapmaq mümkündür. Yaponiya və ya İslandiya kimi. Amma məsələ bundadır ki, Ermənistandan fərqli olaraq, bu ölkələr 4 tərəfdən dənizlə əhatə olunub və qonşu ölkələrlə qaynayıb-qarışmayıb. Ona görə də bu ölkələrin monoetnikliyi çox təbii demoqrafik proseslərin nətijəsidir. Ermənistan isə artıq qeyd etdiyimiz kimi, yüzlərlə millətlərin yaşadığı dövlətlərlə həmsərhəddir. Elə isə Ermənistanı ümumən Qafqazın mənzərəsindən fərqləndirən bu qəribəlik nə ilə bağlıdır?
Şübhəsiz, Ermənistanda yalnız ermənilərin yaşaması, hansısa demoqrafik təbii prosesin nətijəsi ola bilməz. Ən azı ona görə ki, bu prosesin bölgənin bütün dövlətlərindən yan keçməsi və yalnız Ermənistanda reallaşması qeyri-mümkündür. Əslində, söhbət demoqrafik deyil, siyasi pro-sesdən - Ermənistanın son 2 əsrdə apardığı etnik təmizləmə siyasətinin heç bir sübuta ehtiyajı olmayan nətijəsindən gedir. Ermənilər tarixboyu nəzarətə götürdükləri ərazidə başqa millətlərin nümayəndələrinin yaşamasına imkan verməyib. Bu gün müvəqqəti olaraq işğal olunmuş Azərbayjan ərazilərindəki mənzərə də bunun bariz nümunəsidir: Dağlıq Qarabağ və ətraf rayonlar yalnız azərbayjanlılardan deyil, ruslar, ukraynalılar, kürdlər və digər millətlərdən tamamilə təmizlənib. Ermənistanın etnik təmizləmə siyasəti prezident Heydər Əliyevin 1997-ji il dekabrın 18-də imzaladığı “1948-1953-jü illərdə azərbayjanlıların Ermənistan SSR ərazisindəki tarixi-etnik torpaqlarından kütləvi deportasiyası haqqında” Sərənjamında da əks olunub. Sənəddə deyilir ki, son 2 əsrdə ermənilərin azərbayjanlılara qarşı yeritdiyi etnik təmizləmə və soyqırım siyasəti nətijəsində, minilliklərboyu öz doğma yurd-larında yaşamış azərbayjanlılar, hazırda Ermənistan adlanan ərazidən zorla qovulub, kütləvi qırğın və qətllərə məruz qalıb, xalqımıza məxsus olan minlərlə tarixi-mədəni abidə və yaşayış məntəqələri yer üzündən silinib…
Ermənistanın bugünkü etnik xəritəsi, ermənilərin illərboyu səsləndirdikləri “soyqırım ” iddialarının əsassız və saxta olduğunu da sübut edir. Guya “soyqırım“ siyasəti yeritmiş Türkiyədə on minlərlə erməninin yaşadığı, torpaqları işğal olunmuş Azərbayjanın paytaxtında 30 min erməninin məskunlaşdığı halda, bu gün Ermənistan ərazisində 1 nəfər türk və ya azərbayjanlı qalmayıb. 19-ju əsrin əvvəlində Ermənistan ərazisində azərbayjanlıların yaşadığı 2 mindən artıq kənd var idi. Bu gün həmin kənd-lərdə nə azərbayjanlılar, nə də Azərbayjan adları qalıb. Çünki Ermənistanın təmizləmə siyasəti tarix və toponimikanı da əhatə edib. Böyük Sovet Ensiklopediyasını vərəqləmək kifayətdir ki, bu gün Yerevan, Stepanakert, Sevan adı ilə təqdim olunan ərazilərin ötən əsrin 30-ju illərinədək İrəvan, Xankəndi və Göyçə adlandığının şahidi olasan. Bakı Dövlət Universitetinin dosenti T.Həsənovun “Ermənistanın Azərbayjan ərazilərini işğal etməsinin ağır sosial-iqtisadi nətijələri” adlı kitabında Ermənistanın etnik tərkibinin dəyişməsinin xronologiyası göstərilir. Rəsmi sənədlərə görə, 19-ju əsrin ortalarında hazırda Ermənistan adlı dövlətin yerləşdiyi ərazidə ermənilər azlıqda idilər. Xronologiyaya nəzər salaq:
1850-ji il - 76% azərbayjanlı, 24% erməni və digər millətlər;
1910-ju il - 64% azərbayjanlı, 33% erməni və digər millətlər;
1948-ji il - 52% azərbayjanlı, 48% erməni və digər millətlər;
1990-jı il - 98% erməni, 2% digər millətlər.
Beləliklə, bu gün rəsmi statistikaya görə, Ermənistan əhalisinin jəmi 2-2,5%-ni başqa millətlərin nümayəndələri təşkil edir. Maraqlıdır ki, ermənilər bu faktdan fərəhləndiklərini gizlətmirlər. Yerevanda nəşr olunan “Aravot” qəzeti yazır: “Xoşbəxtlikdən, bu gün Ermənistan monoetnik dövlətdir və ona görə bizdə millətçiliyin pers-pektivi yoxdur. Yəni əgər kimsə bu gün “Ermənistan - yalnız ermənilərə” şüarı qaldırsa, bunun heç bir mənası olmayajaq. Çünki Ermənistan onsuz da yalnız ermənilərindir” (Armeniə, k sçastğö, qosudarstvo monogtniçeskoe, i naüionalizm u nas ne imeet serğeznıx perspektiv. Gto oznaçaet, çto esli kto-to vıdvinet lozunq “Armeniə - armənam”, on ne budet imetğ smısla, tak kak Armeniə i bez toqo prinadlejit armənam).
Erməni curnalistinin bu fikirlərinin arxasında, əslində, başqa nüanslar dayanır. “Xoşbəxtlikdən, bizdə millətçiliyin perspektivi yoxdur” deməklə, curnalist, əslində, “Xoşbəxtlikdən, bizdə separatizm təhlükəsi yoxdur” fikrini qabardır. Yeri gəlmişkən, 1990-jı ildə Ermənistanın ovaxtkı rəhbəri Levon Ter-Petrosyanın qürurla “Ermənistan SSRİ-nin ən sabit respublikasıdır” deməsi də buna bənzəyir. Həmin zaman artıq yüzminlərlə azərbayjanlını öz doğma torpaqlarından qovmuş, digər millətləri sıxışdıraraq ölkədən köçməyə vadar etmiş Ermənistan rəhbərliyi, bu respublikanı keçmiş SSRİ-nin yeganə monoetnik respublikasına çevirmişdi. Ter-Petrosyanın qürurlandığı “sabitlik” məhz bu yolla əldə olunmuşdu. Doğrudan da, etnik təmizləmə nətijəsində bütün millətləri ölkədən qovmaqla monoetnik dövlət yaradan Ermənistanda separatizm və ya hər hansı qeyri-sabitlik təhlükəsindən danışmaq gülünj olardı.
Bütün bunlardan sonra başqa dövlətləri “deportasiya, soyqırım və etnik təmizləmə”də ittiham etmək qədər gülünj...

ОТ ФАЛЬСИФИКАЦИИ ПАМЯТНИКОВ ДО ФАЛЬШИВЫХ КАРТ
В прошлом номере нашего журнала мы рассказывали о попытках пришлых на азербайджанских землях армян сфальсифицировать историю. Для того чтобы скрыть факт переселения в Нагорный Карабах в середине XIX века армян из иранской провинции Марага, они даже переделали возведенный в 1978 году к 150-летию этого переселения обелиск и стерли на нем надпись "Марага-150" - еще один эпизод фальсификации.
Фальсификации армян не ограничиваются разрушением исторических памятников или же их "арменизацией". В планах наших алчных до чужой земли соседей не последнее место занимает фальсификация картографических материалов. Многочисленные и регулярные скандалы вокруг фальшивых карт дают основание полагать, что это - одно из заранее спланированных и основных направлений политики по дезинформированию мировой общественности. Сфальсифицированные карты представляются общественности в разной форме.
Часть этих "карт" - карты "Великой Армении", охватывающей большие территории Азербайджана, Турции, Грузии и даже России.
Опыт показывает, что армяне довольно часто используют тактику издания приложений к картам, публикуемым в разных странах. Эти "редакционного характера" дополнения и приложения со временем превращаются в сознании мировой общественности практически в достоверные исторические факты. Если такие попытки изобличаются, то сразу объявляется версия "ошибок по техническим причинам". Появление такой дезинформации на сайтах разнообразных компаний, на экранах телевизоров, страницах печати подтверждает, что армяне выстроили широкую сеть источников фальсификации. Такие попытки уже приобрели интенсивный характер и зачастую, к сожалению, остаются вне поля нашего зрения. Только за последний месяц были выявлены факты размещения фальшивых карт на сайте ведущей российской компании, на одном из сайтов Евросоюза. И это не все! Понимая, что указанные сайты посещаются сотнями, максимум тысячами пользователей Интернета, армяне основной акцент делают на дезинформации общественности посредством телеканалов, где счет зрителей идет уже на миллионы.
С середины 90-х годов публикация такого рода фальшивых карт стала традиционной. "Технические ошибки" чаще всего появлялись на телеканалах России. В выпусках новостей таких рейтинговых российских каналов, как ОРТ и РТР, с карты Азербайджана исчезали то Нагорный Карабах, то Нахчыван, зачастую и Карабах, и Нахчыван окрашивались в один цвет с территорией Армении, то есть преподносились как единое государство. Я неоднократно связывался по этому поводу с руководителями этих каналов, но они объясняли все то "технической ошибкой", то "механической ошибкой художника". Если же учесть, что все без исключения "ошибки" делаются почему-то в ущерб Азербайджану и в пользу Армении, то становится понятным и их истинное происхождение. Ни разу, повторяю, ни разу даже часть территории Армении не была изображена как часть азербайджанского государства.
После моего звонка на РТР "ошибочная" карта исчезла с заставки новостной программы "Вести". С ОРТ проблема оказалась более сложной. В середине 90-х годов в новостной программе канала стала регулярно демонстрироваться карта региона, где территория Азербайджана была окрашена в один цвет, а земли Нахчывана - в другой, одинаковый с Арменией, то есть карта нашего государства была серьезно искажена. Тогда в разговоре со мной по телефону дежурный редактор агентства ИТА, готовивший выпуски новостей ОРТ, извинился и объяснил появление такой "карты" "ошибкой художника". Он также пообещал, что эта ошибка будет исправлена и больше не повторится. И действительно, на какое-то время "ошибки" исчезли, но через некоторое время они снова появились на ОРТ. Представляю фотофакты этого (см. фото 1) - на снимке видно, что на карте, показанной ОРТ 8 сентября 1997 года, Нахчыванская АР показана как территория Армении. То, что это было спланированной провокацией, подтверждают и факты показа этой "карты" 11 октября 1996 г., 6 января 1997 г., 16 января 1997 г. и 12 июля 1997 года. Только после направления нашего официального письма "неточность" на карте была устранена и территория Азербайджана стала указываться в истинной конфигурации (см. фото 2).
Здесь стоит обратить внимание еще на один момент. Как известно, армянские "карты", наряду с их нынешними территориальными притязаниями, отражают и те, к которым притязания "должны" появиться позднее. Если учесть, что в Ереване озвучиваются претензии не только на оккупированный им Нагорный Карабах, но уже и на Нахчыван, можно заключить, что указанные провокации являются подготовкой почвы для объявления притязаний уже на официальном уровне.
Для того, чтобы не оставить "камня на камне" от армянских притязаний, Азербайджану не надо обращаться к фальсификации - нужно просто посмотреть на общую и истинную карту региона. Дело в том, что Кавказ считается одним из наиболее полиэтнических регионов мира. Сотни лет здесь рядом живут сотни народов. У нас на Кавказе никого не удивляет, когда жители двух соседних сел говорят на разных языках.
Теперь всмотримся в карту более пристально. Находящаяся в окружении таких многонациональных стран, как Азербайджан, Грузия, Турция, Иран и Россия, Армения - ЕДИНСТВЕННОЕ МОНОЭТНИЧЕСКОЕ ГОСУДАРСТВО.
Конечно, в мире достаточно много государств, где проживают не много разных национальностей. Такими, к примеру, являются Япония или Исландия. Но у этих государств есть главная особенность - все они, в отличие от Армении, с 4 сторон омываются морем и по этой причине изолированы по национальному признаку. Их моноэтничность - следствие естественных демографических процессов. Армения же, как мы указывали, граничит с государствами, в которых проживают сотни национальностей. Чем же объясняется такая "странность" Армении на фоне полиэтничной общекавказской картины?
Ясно всем: то, что в Армении живут одни армяне, - не может быть результатом какого-либо демографического процесса. Это верно хотя бы потому, что невозможно представить, что веками вовсю бурлящий в регионе процесс полиэтнизации естественным образом не затронул Армению. Реальность же такова: в Армении - это результат не демографических, а политических процессов. Здесь мы имеем в виду то, что на протяжении последних двух веков армяне настойчиво вели политику этнических чисток. Испокон веков армяне не допускали проживания на подконтрольных им территориях представителей других народов. Это подтверждает и картина, складывающаяся сегодня на оккупированных армянами территориях Азербайджана: Нагорный Карабах и прилегающие к нему территории полностью "очищены" не только от азербайджанцев, но и от русских, украинцев, курдов и представителей других национальностей. Сущность армянской политики этнических чисток отражена и в Распоряжении покойного президента Гейдара Алиева от 18 декабря 1997 года "О массовой депортации азербайджанцев с их исторических земель на территории Армянской ССР в 1948-1953 годах". В документе указывается, что жившие тысячи лет на своих исконных землях, именуемых ныне Арменией, азербайджанцы на протяжении последних двух веков подвергались политике этнических чисток и геноцида, массового истребления и убийств, были насильственно изгнаны со своей родины, принадлежащие нашему народу исторические памятники были стерты с лица земли…
Современная этническая палитра Армении подтверждает надуманность их "геноцидных" претензий. Иначе как объяснить, что в Турции, "осуществившей геноцид", и ныне проживают десятки тысяч армян, в столице страны, территорию которых армяне держат под оккупацией, - Баку сейчас проживают 30 тысяч армян, а в "мирной, многострадальной и толерантной" Армении нет сегодня ни одного турка или азербайджанца? В начале XIX века на территории Армении было более 2 тысяч азербайджанских сел и деревень. Сегодня там не осталось ни азербайджанцев, ни азербайджанских топонимов - армянская политика чисток охватывает также историю и топонимику. Достаточно полистать Большую советскую энциклопедию - там достоверно указано, что называемые ныне Ереваном, Степанакертом, озером Севан территории до 30-х годов прошлого века имели совсем другие названия: Иреван, Ханкенди и Гейджа. В книге доцента Бакинского госуниверситета Т.Гасанова "Тяжелые социально-экономические последствия оккупации Арменией территории Азербайджана" приводится хронология изменений этнического состава Армении. По официальным документам, до середины XIX века армяне, жившие на территории, ныне называемой Арменией, составляли национальное меньшинство. Ознакомимся с хронологией:
1850 год: азербайджанцы - 76 %, армяне и др. национальности - 24%;
1910 год: азербайджанцы - 64%, армяне и др. национальности - 36%;
1948 год: азербайджанцы - 52%, армяне и др. национальности - 48%;
1990 год: армяне - 98%, др. национальности - 2% (!);
Интересно, но армяне не скрывают гордости по поводу моноэтничности своего государства. Выходящая в Ереване газета "Аравот" пишет: "Армения, к счастью, государство моноэтническое, и национализм у нас не имеет серьезных перспектив. Это означает, что если кто-то выдвинет лозунг "Армения - армянам", он не будет иметь смысла, так как Армения и без того принадлежит армянам".
За кадром этого пассажа армянского журналиста находятся другие нюансы. Оборот "к счастью, …национализм у нас не имеет серьезных перспектив" подразумевает "к счастью, у нас нет опасности сепаратизма". К слову сказать, этот "перл" перекликается и с высказыванием бывшего президента Армении Л.Тер-Петросяна в 1990 году: "Армения - самая стабильная республика СССР". Уже тогда, изгнав со своих исконных земель сотни тысяч азербайджанцев и вытеснив из страны другие национальности, армянское руководство превратило Армению в единственную моноэтническую республику бывшего Союза. "Стабильность", которой так гордился Тер-Петросян, была обеспечена именно этим путем. Действительно, после того, как в результате этнических чисток из Армении изгнаны все иные национальности, кроме самих армян, говорить о сепаратизме и связанной с ним возможной нестабильности говорить просто смешно.
Еще смешнее после всего этого обвинять другие государства в "депортации, геноциде и этнических чистках"!