Tanınmış qrossmeyster Arkadi Naydiç şahmat üzrə Azərbaycan millisinin şərəfini qoruyacaq
Bakı-2015 Birinci Avropa Oyunlarından sonra, Azərbaycan gələn il daha böyük bir miqyaslı yarışa ev sahibliyi edəcək. Söhbət 2016-cı ildə paytaxtımızda baş tutacaq Şahmat Olimpiadasından gedir. Artıq indidən söyləmək olar ki, Bakıdakı olimpiada indiyə qədər keçirilən yarışlardan iştirakçıların sayına görə ciddi şəkildə fərqlənəcək. 2016-cı ildə keçiriləcək Şahmat Olimpiadasında 200-ə yaxın komandanın (həm kişi, həm də qadınlar arasında) iştirakı planlaşdırılır. Sözsüz ki, Azərbaycana gələcək yığmaların bəziləri sadəcə iştirakla kifayətlənmək fikrində deyil. İddialı komandalar həm də mükafatçılar sırasına düşmək niyyətindədir. Sirr deyil ki, Şahmat Olimpiadasında iddialı komandalardan biri - meydan sahibi Azərbaycan yığması olacaq.
Kişi şahmatçılardan ibarət Azərbaycan millisi hər zaman azarkeşləri böyük qələbələrlə sevindirib. İki dəfə Avropa çempionu olan qrossmeysterlərimiz eyni sayda Avropa Kubokuna sahib çıxıb. Şahmatçılarımızın arzusu doğma şəhərdə keçiriləcək olimpiadada medal qazanmaqdır. Məhz buna görə də Azərbaycan Şahmat Federasiyası (AŞF) komandanın heyətini gücləndirməyə çalışır. Şahmat üzrə yığmanın belə mötəbər yarışda uğur qazanması üçün hər lövhədə stabil çıxış edən qrossmeysterin olması çox vacibdir. Millinin heyətini gücləndirmək istəyən AŞF Almaniya yığmasının heyətində Avropa çempionluğunu qazanan Arkadi Naydiçlə müqavilə imzalayıb.
Digər idman növlərindən fərqli olaraq, şahmatçının komandasını dəyişməsi üçün iki ölkənin federasiyaları arasında danışıqlar aparılır. AŞF Almaniya Şahmat İttifaqıyla danışıqları müsbət yekunlaşdırmaqla Arkadi Naydiçin Azərbaycan yığmasında oynamaq istədiyini bildirib. Belə də FİDE qaydalarına əsasən (reytinqi 2700-dən yuxarı olanlar üçün) AŞF almanlara 50 min avro təzminat ödəyib. Bundan sonra Bakıya gələrək şəraitlə tanış olan Naydiç təqdim olunan müqaviləyə imza atıb. Beynəlxalq qaydalara əsasən qrossmeyster Almaniya komandasından son oyundan iki il sonra başqa ölkənin millisində çıxış edə bilər. Belə də Naydiç artıq payızda komandalar arasında Avropa çempionatında ölkəmizin heyətində çıxış etmək imkanına malikdir.
Arkadi Naydiç şahmatsevərlərə yaxşı tanışdır. Riqada anadan olan qrossmeyster karyerası ərzində nüfuzlu Dortmund turnirinin qalibi olub. 2011-ci ildə isə Almaniya yığmasının Avropa çempionatında qızıl medal qazanmasında həlledici rol oynayıb. Çempionluğun taleyi son turda Almaniya-Azərbaycan komandalarının görüşündə həll olunub. Birinci lövhədə çıxış edən Naydiç təmsilçimiz Teymur Rəcəbov üzərində qələbə qazanmaqla bundestimin çempion olmasına töhfə verib.
Arkadi Naydiç Almaniya yığmasında uğur qazanmasına baxmayaraq, yerli federasiya rəsmiləri ilə münasibəti hər zaman gərgin olub. Buna səbəb Almaniya Şahmat İttifaqının güclü şahmatçılara maliyyə dəstəyi göstərməməsidir. Belə olan halda, Azərbaycandan gələn təklifi dərhal qəbul edən Naydiç 2016-cı ildə keçiriləck olimpiadada millimizin şərəfini qorumağa razılaşıb.
Naydiçin Azərbaycan yığmasında çıxış etməsi heyətdə rəqabəti artıracaq. Çünki Şahmat Olimpiadasında təşkilatçı ölkə kimi 6 komanda ilə təmsil olunacayıq. Bunlardan 3-ü kişi, 3-ü qadın şahmatçılardan ibarət olacaq. Şəhriyar Məmmədyarov, Teymur Rəcəbovla yanaşı, Arkadi Naydiçin yığmada çıxışı təsdiqləndiyindən, digər iki yerə üç namizəd var. Məşqçilər korpusu Eltac Səfərli, Rauf Məmmədov və Qədir Hüseynovdan iki şahmatçını seçməli olacaq. AŞF-nin milliyə daha bir əcnəbi şahmatçını dəvət edəcəyi də istisna deyil.
Azərbaycan şahmat tarixinə millidə oynayacaq ilk əcnəbi qrossmeyster kimi düşəcək Arkadi Naydiç qərarı barədə "R+"a danışıb: "Azərbaycan Şahmat Federasiyasının təklifi mənim üçün maraqlı idi. Azərbaycanda hər zaman güclü şahmatçılar olub. Bu komanda dəfələrlə qitə çempionluğunu qazanıb. Güclü yığmada oynamaq böyük şərəfdir. Üstəlik, Azərbaycan yığmasında çıxış edən şahmatçıları tanıyıram. Onlara böyük hörmətim var. Onlarla birgə çıxış etmək millini daha iddialı edəcək".
Azərbaycan Şahmat Federasiyasının vitse-prezidenti Mahir Məmmədov Arkadi Naydiçin millimizə dəvət olunmasını düzgün addım hesab edir. Onun sözlərinə görə, Vüqar Həşimovun vaxtsız itkisindən sonra komandanın daha bir güclü şahmatçıya ehtiyacı var idi: "Bilirsiniz ki, Azərbaycan millisi hər zaman medallar uğrunda mübarizə aparıb. Millimizdə əvvəllər üç reytinqi 2700-dən yuxarı şahmatçı iştirak edirdi. Bunlar Şəhriyar Məmmədyarov, Teymur Rəcəbov və Vüqar Həşimov olub. Azərbaycan şahmatının istedadlı nümayəndəsi Vüqar Həşimovun vaxtsız vəfatından sonra yığmamız bir qədər zəiflədi. Sözsüz ki, Eltac Səfərli, Rauf Məmmədov və Qədir Hüseynov daim üzərində çalışan şahmatçılardır. Amma bizə daha yüksək reytinqli qrossmeyster lazım idi. Şahmat aləmində idmançının başqa ölkənin komandasında çıxış etməsi adi haldır. Bir sıra məşhur qrossmeysterlər başqa ölkələrin komandalarında mübarizə aparır. Naydiç bizim şahmatsevərlərə yaxşı tanışdır. Onun bir sıra uğurları olub. Ümid edirik ki, Arkadi Naydiçin millimizə gəlişindən sonra yığma daha iddialı olacaq. Azərbaycan millisi Bakıda keçiriləcək Şahmat Olimpiadasında mükafatçılar sırasında olmaq istəyir. Ona görə heyəti gücləndirmək qərarına gəldik. Gələcəkdə başqa şahmatçıların yığmamıza dəvət olunmasına gəlincə - bu barədə məlumatım yoxdur. Biz hər bir qərarımızı federasiya rəhbərliyi ilə yanaşı Gənclər və İdman Nazirliyilə məsləhətləşdikdən sonra qəbul edirik. Ona görə hazırda bu barədə danışmaq mümkün deyil. Əsas diqqətimiz sentyabrda Bakıda keçiriləcək Dünya Kubokunun hazırlığına yönəlib".
Qeyd edək ki, Arkadi Naydiçlə razılaşmanın müddəti gələn ilin sonuna qədər nəzərdə tutulub. Əcnəbi qrossmeysterin millimizdə debütünə gəlincə, Naydiç yığmamızda Şahmat Olimpiadasından əvvəl çıxış edə bilər. Payızda komandalar arasında Avropa çempionatı keçiriləcək. AŞF rəhbərliyi istəsə Arkadi Naydiç İslandiyada keçiriləcək Avropa çempionatında millimizin şərəfini qoruyacaq.

Известный гроссмейстер Аркадий Найдич будет выступать за сборную Азербайджана по шахматам
После первых Европейских игр "Баку-2015" в следующем году Азербайджан примет у себя еще одно крупное соревнование. Речь идет о Шахматной олимпиаде, которая пройдет в нашей столице. Уже сейчас можно сказать, что предстоящая Олимпиада будет серьезно отличаться от предыдущих количеством участников, так как в шахматной Олимпиаде 2016 года планируется участие примерно 200 команд (мужских и женских). Амбициозные команды намерены бороться за места на пьедестале почета. И не секрет, что одной из таких команд является команда хозяев турнира - сборная Азербайджана.
Мужская сборная Азербайджана по шахматам в последние годы радует болельщиков яркими победами. Наши гроссмейстеры - двукратные чемпионы Европы и двукратные обладатели Кубка Европы. Теперь их мечта - стать призерами на Олимпиаде, которая пройдет в родных стенах. Именно поэтому Азербайджанская шахматная федерация (АШФ) решила усилить состав команды. Для успеха на столь авторитетном соревновании крайне важно наличие в составе команды гроссмейстера, стабильно выступающего за любой доской. Именно поэтому АШФ обратила внимание на Аркадия Найдича, ставшего чемпионом Европы в составе сборной Германии.
Переговоры с Германским шахматным союзом о переходе Найдича завершились успешно. В соответствии с правилами ФИДЕ АШФ выплатила германской федерации 50 тыс. евро компенсации. Прибывший после этого в Баку Найдич ознакомился с условиями и подписал контракт. По международным правилам гроссмейстер может выступать за сборную другой страны спустя два года после последней сыгранной за предыдущую сборную партии. Поэтому Найдич имеет возможность сыграть за азербайджанскую сборную на чемпионате Европы уже нынешней осенью.
Любителям шахмат Аркадий Найдич известен достаточно хорошо. Родом он из Риги. Становился победителем авторитетного турнира в Дортмунде. А в 2011 году сыграл решающую роль в завоевании сборной Германии золотых медалей чемпионата Европы. Выиграв в последнем туре на первой доске у Теймура Раджабова, Найдич привел бундестим к чемпионству.
Однако несмотря на успехи в составе сборной Германии, у Аркадия Найдича были напряженные отношения с официальными лицами местной федерации. Причиной тому было то, что Германский шахматный союз не оказывал финансовой поддержки сильнейшим шахматистам. Поэтому приняв поступившее из Азербайджана приглашение, Найдич сразу же согласился защищать на Олимпиаде 2016 года честь азербайджанской сборной.
Включение Найдича в состав сборной Азербайджана усилит в ней конкуренцию. Как страна-организатор Азербайджан выставит на Олимпиаде шесть команд - три мужских и три женских. В состав сборной уже включены Шахрияр Мамедъяров, Теймур Раджабов и Аркадий Найдич. На оставшиеся два места федерации придется выбирать среди трех претендентов - Эльтаджа Сафарли, Рауфа Мамедова и Гадира Гусейнова. Не исключено, что АШФ пригласит в сборную еще одного иностранного шахматиста.
Аркадий Найдич, который войдет в историю шахмат нашей страны как первый гроссмейстер-иностранец, выступивший за сборную Азербайджана, рассказал R+ о своем решении: "Предложение АШФ заинтересовало меня. В Азербайджане всегда были сильные шахматисты. Эта команда много раз становилась чемпионом континента. Играть в сильной сборной - большая честь. К тому же я знаю выступающих за сборную Азербайджана шахматистов. Испытываю к ним большое уважение. Выступая вместе, мы будем претендовать на большее".
Вице-президент АШФ Махир Мамедов считает приглашение Аркадия Найдича в сборную Азербайджана правильным шагом. По его словам, после безвременной утраты Вугара Гашимова команда нуждалась в еще одном сильном шахматисте: "Как известно, сборная Азербайджана всегда боролась за медали. Раньше в сборной были три гроссмейстера с рейтингом выше 2700 - Шахрияр Мамедъяров, Теймур Раджабов и Вугар Гашимов. Безвременная кончина Вугара несколько ослабила нашу сборную. Безусловно, Эльтадж Сафарли, Рауф Мамедов и Гадир Гусейнов постоянно работают над собой. Однако нам был нужен гроссмейстер с более высоким рейтингом. В мире шахмат выступление спортсменов в составе сборной другой страны обычное явление. В командах других государств борются многие прославленные гроссмейстеры. Найдич хорошо знаком нашим любителям шахмат, добивался ряда успехов. Надеемся, что с приходом Аркадия Найдича наша сборная будет претендовать на большее. Команда хочет оказаться в числе призеров Шахматной олимпиады, которая пройдет в Баку. Поэтому мы решили усилить состав. У меня нет информации о приглашении в будущем в сборную других шахматистов. Мы принимаем каждое решение после консультаций не только с руководством федерации, но и с Министерством молодежи и спорта. Поэтому в данный момент говорить об этом невозможно. Главное наше внимание направлено на подготовку к Кубку мира, который пройдет в Баку в сентябре".
Отметим, что контракт с Аркадием Найдичем заключен до конца следующего года. Дебют же гроссмейстера-легионера в сборной страны может состояться и до Шахматной олимпиады. Осенью в Исландии пройдет чемпионат Европы. Если того пожелает руководство АШФ, Найдич будет защищать на этом чемпионате цвета сборной Азербайджана.