Tanınmış qrossmeyster Arkadi Naydiç şahmat üzrə Azərbaycan millisinin şərəfini qoruyacaq
Bakı-2015 Birinci Avropa Oyunlarından sonra, Azərbaycan gələn il daha böyük bir miqyaslı yarışa ev sahibliyi edəcək. Söhbət 2016-cı ildə paytaxtımızda baş tutacaq Şahmat Olimpiadasından gedir. Artıq indidən söyləmək olar ki, Bakıdakı olimpiada indiyə qədər keçirilən yarışlardan iştirakçıların sayına görə ciddi şəkildə fərqlənəcək. 2016-cı ildə keçiriləcək Şahmat Olimpiadasında 200-ə yaxın komandanın (həm kişi, həm də qadınlar arasında) iştirakı planlaşdırılır. Sözsüz ki, Azərbaycana gələcək yığmaların bəziləri sadəcə iştirakla kifayətlənmək fikrində deyil. İddialı komandalar həm də mükafatçılar sırasına düşmək niyyətindədir. Sirr deyil ki, Şahmat Olimpiadasında iddialı komandalardan biri - meydan sahibi Azərbaycan yığması olacaq.
Kişi şahmatçılardan ibarət Azərbaycan millisi hər zaman azarkeşləri böyük qələbələrlə sevindirib. İki dəfə Avropa çempionu olan qrossmeysterlərimiz eyni sayda Avropa Kubokuna sahib çıxıb. Şahmatçılarımızın arzusu doğma şəhərdə keçiriləcək olimpiadada medal qazanmaqdır. Məhz buna görə də Azərbaycan Şahmat Federasiyası (AŞF) komandanın heyətini gücləndirməyə çalışır. Şahmat üzrə yığmanın belə mötəbər yarışda uğur qazanması üçün hər lövhədə stabil çıxış edən qrossmeysterin olması çox vacibdir. Millinin heyətini gücləndirmək istəyən AŞF Almaniya yığmasının heyətində Avropa çempionluğunu qazanan Arkadi Naydiçlə müqavilə imzalayıb.
Digər idman növlərindən fərqli olaraq, şahmatçının komandasını dəyişməsi üçün iki ölkənin federasiyaları arasında danışıqlar aparılır. AŞF Almaniya Şahmat İttifaqıyla danışıqları müsbət yekunlaşdırmaqla Arkadi Naydiçin Azərbaycan yığmasında oynamaq istədiyini bildirib. Belə də FİDE qaydalarına əsasən (reytinqi 2700-dən yuxarı olanlar üçün) AŞF almanlara 50 min avro təzminat ödəyib. Bundan sonra Bakıya gələrək şəraitlə tanış olan Naydiç təqdim olunan müqaviləyə imza atıb. Beynəlxalq qaydalara əsasən qrossmeyster Almaniya komandasından son oyundan iki il sonra başqa ölkənin millisində çıxış edə bilər. Belə də Naydiç artıq payızda komandalar arasında Avropa çempionatında ölkəmizin heyətində çıxış etmək imkanına malikdir.
Arkadi Naydiç şahmatsevərlərə yaxşı tanışdır. Riqada anadan olan qrossmeyster karyerası ərzində nüfuzlu Dortmund turnirinin qalibi olub. 2011-ci ildə isə Almaniya yığmasının Avropa çempionatında qızıl medal qazanmasında həlledici rol oynayıb. Çempionluğun taleyi son turda Almaniya-Azərbaycan komandalarının görüşündə həll olunub. Birinci lövhədə çıxış edən Naydiç təmsilçimiz Teymur Rəcəbov üzərində qələbə qazanmaqla bundestimin çempion olmasına töhfə verib.
Arkadi Naydiç Almaniya yığmasında uğur qazanmasına baxmayaraq, yerli federasiya rəsmiləri ilə münasibəti hər zaman gərgin olub. Buna səbəb Almaniya Şahmat İttifaqının güclü şahmatçılara maliyyə dəstəyi göstərməməsidir. Belə olan halda, Azərbaycandan gələn təklifi dərhal qəbul edən Naydiç 2016-cı ildə keçiriləck olimpiadada millimizin şərəfini qorumağa razılaşıb.
Naydiçin Azərbaycan yığmasında çıxış etməsi heyətdə rəqabəti artıracaq. Çünki Şahmat Olimpiadasında təşkilatçı ölkə kimi 6 komanda ilə təmsil olunacayıq. Bunlardan 3-ü kişi, 3-ü qadın şahmatçılardan ibarət olacaq. Şəhriyar Məmmədyarov, Teymur Rəcəbovla yanaşı, Arkadi Naydiçin yığmada çıxışı təsdiqləndiyindən, digər iki yerə üç namizəd var. Məşqçilər korpusu Eltac Səfərli, Rauf Məmmədov və Qədir Hüseynovdan iki şahmatçını seçməli olacaq. AŞF-nin milliyə daha bir əcnəbi şahmatçını dəvət edəcəyi də istisna deyil.
Azərbaycan şahmat tarixinə millidə oynayacaq ilk əcnəbi qrossmeyster kimi düşəcək Arkadi Naydiç qərarı barədə "R+"a danışıb: "Azərbaycan Şahmat Federasiyasının təklifi mənim üçün maraqlı idi. Azərbaycanda hər zaman güclü şahmatçılar olub. Bu komanda dəfələrlə qitə çempionluğunu qazanıb. Güclü yığmada oynamaq böyük şərəfdir. Üstəlik, Azərbaycan yığmasında çıxış edən şahmatçıları tanıyıram. Onlara böyük hörmətim var. Onlarla birgə çıxış etmək millini daha iddialı edəcək".
Azərbaycan Şahmat Federasiyasının vitse-prezidenti Mahir Məmmədov Arkadi Naydiçin millimizə dəvət olunmasını düzgün addım hesab edir. Onun sözlərinə görə, Vüqar Həşimovun vaxtsız itkisindən sonra komandanın daha bir güclü şahmatçıya ehtiyacı var idi: "Bilirsiniz ki, Azərbaycan millisi hər zaman medallar uğrunda mübarizə aparıb. Millimizdə əvvəllər üç reytinqi 2700-dən yuxarı şahmatçı iştirak edirdi. Bunlar Şəhriyar Məmmədyarov, Teymur Rəcəbov və Vüqar Həşimov olub. Azərbaycan şahmatının istedadlı nümayəndəsi Vüqar Həşimovun vaxtsız vəfatından sonra yığmamız bir qədər zəiflədi. Sözsüz ki, Eltac Səfərli, Rauf Məmmədov və Qədir Hüseynov daim üzərində çalışan şahmatçılardır. Amma bizə daha yüksək reytinqli qrossmeyster lazım idi. Şahmat aləmində idmançının başqa ölkənin komandasında çıxış etməsi adi haldır. Bir sıra məşhur qrossmeysterlər başqa ölkələrin komandalarında mübarizə aparır. Naydiç bizim şahmatsevərlərə yaxşı tanışdır. Onun bir sıra uğurları olub. Ümid edirik ki, Arkadi Naydiçin millimizə gəlişindən sonra yığma daha iddialı olacaq. Azərbaycan millisi Bakıda keçiriləcək Şahmat Olimpiadasında mükafatçılar sırasında olmaq istəyir. Ona görə heyəti gücləndirmək qərarına gəldik. Gələcəkdə başqa şahmatçıların yığmamıza dəvət olunmasına gəlincə - bu barədə məlumatım yoxdur. Biz hər bir qərarımızı federasiya rəhbərliyi ilə yanaşı Gənclər və İdman Nazirliyilə məsləhətləşdikdən sonra qəbul edirik. Ona görə hazırda bu barədə danışmaq mümkün deyil. Əsas diqqətimiz sentyabrda Bakıda keçiriləcək Dünya Kubokunun hazırlığına yönəlib".
Qeyd edək ki, Arkadi Naydiçlə razılaşmanın müddəti gələn ilin sonuna qədər nəzərdə tutulub. Əcnəbi qrossmeysterin millimizdə debütünə gəlincə, Naydiç yığmamızda Şahmat Olimpiadasından əvvəl çıxış edə bilər. Payızda komandalar arasında Avropa çempionatı keçiriləcək. AŞF rəhbərliyi istəsə Arkadi Naydiç İslandiyada keçiriləcək Avropa çempionatında millimizin şərəfini qoruyacaq.

The famous grandmaster Arkadij Naiditsch will play for the national chess team of Azerbaijan
After the first European Games Baku-2015, Azerbaijan will host another major competition next year. It is the Chess Olympiad to be held in our capital. We can already say that the upcoming Olympiad will be quite different from the previous ones by the number of participants, as the Chess Olympiad 2016 will be attended by about 200 teams (male and female). Ambitious teams are going to vie for a place on the podium. It is no secret that one of these teams is the home team of the tournament - Azerbaijan.
The men's national chess team of Azerbaijan has pleased fans with bright victories in recent years. Our grandmasters are two-time Euro-pean champions and two-time winners of the European Cup. Now they dream of winning the Olympiad to be held at home. That is why the Azerbaijan Chess Federation (ASF) decided to reinforce the team. To succeed in such a prestigious competition, it is very important have in the team a grandmaster who stably plays behind any board. That is why the ASF noticed Arkadij Naiditsch, who became a European champion as a member of the German national team.
Negotiations with the German Chess Federation about the transfer of Naiditsch ended successfully. In accordance with the FIDE regulations, the ASF paid the German Federation 50,000 euros in compensation. Arriving in Baku after that, Naiditsch read the terms and signed the contract. According to international rules, the grandmaster can play for another country two years after playing his last game for the previous national team. Therefore, Naiditsch has the opportunity to play for Azerbaijan at the European Championships this autumn.
Arkadij Naiditsch has been known to chess fans long enough. He comes from Riga. He became the winner of a prestigious tournament in Dortmund. And in 2011, he played a decisive role in the German team winning gold medals at the European Championships. Having beaten Teymur Racabov in the final round on the first board, Naiditsch brought Germany to victory.
However, despite the success of the German national team, Arkadij Naiditsch had tense relations with officials of the local federation. The reason was that the German Chess Federation did not provide financial support to the strongest players. Therefore, accepting the invitation that came from Azerbaijan, Naiditsch immediately agreed to defend the honour of the Azerbaijani national team at the Olympic Games in 2016.
Naiditsch's presence in the national team of Azerbaijan will boost competition in it. As the host country, Azerbaijan will nominate six teams at the Olympics - three men's and three women's teams. The national team already includes Sahriyar Mammadyarov, Teymur Racabov and Arkadij Naiditsch. For the remaining two seats, the federation will have to choose among three candidates - Eltac Safarli, Rauf Mammadov and Qadir Huseynov. It is possible that the ASF will invite one more foreign chess player to the team.
Arkadij Naiditsch, who will go down in the history of chess in our country as the first foreign grandmaster playing for the national team of Azerbaijan, told R+ of his decision: "The ASF offer interested me. Azerbaijan has always had strong players. This team has become a champion of the continent many times. Playing in a strong team is a great honour. Besides that, I know chess players playing for Azerbaijan. I have a lot of respect for them. Playing together, we will aspire to more."
ASF Vice President Mahir Mammadov said the invitation of Arkadij Naiditsch to the national team of Azerbaijan is the right step. According to him, after the untimely loss of Vuqar Hasimov, the team needed another strong chess player: "As you know, the Azerbaijani national team has always fought for medals. Previously, the team had three grandmasters with a rating above 2,700 - Sahriyar Mammad-yarov, Teymur Racabov and Vuqar Hasimov. The untimely death of Vuqar somewhat weakened our team. Of course, Eltac Safarli, Rauf Mammadov and Qadir Huseynov are constantly working on themselves. However, we needed a grandmaster with a higher rating. In the world of chess, it is standard practice for sportsmen to play for the national team of another country. The teams of other states have many famous grandmasters. Naiditsch is familiar to our chess fans. He has achieved some success. We hope that with the arrival of Arkadij Naiditsch, our team will aspire to more. The team wants to be among the winners of the Chess Olympiad to be held in Baku. Therefore, we decided to reinforce the team. I have no information about the invitation of other players to the national team in the future. We take every decision after consultations not only with the leadership of the federation, but also with the Ministry of Youth and Sports. Therefore, it is not possible to talk about it now. Our main focus is on preparing for the World Cup to be held in Baku in September."
It should be noted that the contract with Arkadij Naiditsch has been concluded until the end of next year. The debut of the foreign grandmaster in the national team can take place before the Chess Olympiad. In autumn, Iceland will host the European Championship. If the ASF leadership wishes, Naiditsch will fly the flag for Azerbaijan at this championship.