Bakı XX əsrin əvvəlində şirin su ilə necə təmin olunub?
Dünyada bütün əlamətdar hadisələr, məşhur şəxsiyyətlərin həyatı və ya fəaliyyəti haqqında əfsanələr söylənilir. Bu mənada, Azərbaycanda, çətin ki, Hacı Zeynalabdin Tağıyev kimi ikinci bir şəxs tapılsın. Onun adı ilə bağlı saysız-hesabsız miflər mövcuddur. Bu, əlbəttə ki, böyük maqnatla bağlı deyil. "Günahkar" onun geniş maarifçilik və xeyriyyəçilik fəaliyyəti, öz xalqının qayğıları, arzuları ilə yaşamaq bacarığıdır. Məhz bu səbəbdən, Bakıda XIX əsrin sonu, XX əsrin əvvəlində görülmüş istənilən faydalı iş Tağıyevin adı ilə əlaqələndirilir - istər sağlığında, istərsə də ölümündən sonra...
Həyat mənbəyi
Yaxın zamanlarda Bakının həyatında baş vermiş ən vacib hadisələrdən birinin 100-cü ildönümü tamam olur. Söhbət Bakı-Şollar su kəmərinin inşasının başa çatmasından və Şahdağın ətəyindən Bakıya içməli suyun gətirilməsindən gedir. Bu gün Bakının, demək olar ki, hər bir sakini "Bakı-Şollar su kəməri nə zaman və kim tərəfindən çəkilib?" sualına belə cavab verəcək: "Bu, Tağıyevin dövründə və onun vəsaiti hesabına baş verib". "Çox məlumatlı" bakılılar isə məsələni daha ətraflı nəql edirlər: "Bakılı zənginlər şəhərin içməli su ilə təmini məsələsini həll etmək üçün Tağıyevin evində toplaşıblar. Kürdən su çəkilməsi üçün 10 milyon rubl tələb olunurdu. Suyun Şollardan gətirilməsi isə 20 milyona başa gəlirdi. Hər kəs bilirdi ki, Şollar suyu daha yaxşıdır. Lakin zəngin insanlarda oradan su kəməri çəkəcək qədər pul yox idi. O zaman Hacı deyir: "10 milyonu siz yığın, qalan pulu mən verəcəyəm. Bununla da şəhəri içməli su ilə təmin edəcəyik". Beləliklə, Bakı Hacının hesabına Şollar suyu ilə təmin olunub.
Arxiv materialları isə Bakı-Şollar su kəmərinin Tağıyevin və ya başqa zəngin şəxslərin vəsaiti hesabına çəkilmədiyini göstərir - bu iş üçün tələb olunan bütün vəsait İmperator II Nikolayın fərmanı ilə ayrılıb. Bəzi tədqiqatçılar yazır ki, XIX əsrin ikinci yarısında Bakı boş, susuz şəhər olub. Lakin şəhərin Böyük İpək Yolu üzərində yerləşdiyini nəzərə alsaq, bu iddialara inanmaq çətindir. Hər halda, karvanları suyun olmadığı yerdə saxlamazdılar.
Məlumdur ki, o dövrdə şəhərdə şirin su quyularının sayı çox olub. Yerli əhali içməli suya olan tələbatını bu quyuların hesabına ödəyib. Məsələn, belə quyulardan biri Yuxarı Təzəpir küçəsində (hazırda Mustafa Sübhi küçəsi), Kərbəlayi Hüseynqulu Məmmədqulu oğlunun evinin həyətində yerləşib. Alverçilər "Vodovoznoy" (hazırda Almaz İldırım küçəsi) və "Kolodeznoy" (hazırda L. və M.Rostropoviç) küçələrindəki quyulardan çıxardıqları suyu çəlləklərə dolduraraq şəhərdə satırdılar. Su satışında ölçü vahidi vedrə idi. Qiyməti isə hökumət müəyyənləşdirirdi. Elə hallar olurdu ki, onlar quyu sahiblərindən suyu böyük vedrələrlə alır, lakin əhaliyə kiçik vedrələrdə satırdılar.
Lakin XIX əsrin sonlarında sənayenin, xüsusilə neft hasilatı sahəsinin sürətli inkişafı ölkədə ciddi su, ilk növbədə, şirin su çatışmazlığına yol açır. Nəticədə, Bakının şirin su ilə təmini ilk dəfə 1878-ci ildə seçilmiş şəhər duması üçün başağrısına çevrilir. 1892-ci ildə şəhəri bürümüş miqyaslı vəba xəstəliyi hökuməti içməli su mənbələrini daha fəal axtarmağa vadar edir. Abşeron yarımadasında aparılan araşdırmalar zəngin yeraltı axınların mövcudluğunu göstərsə də, orada suyun kifayət qədər olduğunu sübut edən dəlillər yox idi. Neft sənayeçisi Lüdviq Nobel şəhərə suyun Volqadan çəkilməsini təklif edirdi. Lakin bu, istər texniki, istərsə də kommersiya baxımından mümkünsüz idi. Bununla yanaşı, dəniz idarəsi öz əməkdaşları üçün suyu Volqadan gətirir, onu Bayılda quraşdırılmış şirinləşdirici aparatdan keçirirdi. Bakı-Şollar su kəmərinin çəkilişinədək şəhərin içməli su ilə təminində əsas mənbə şirinləşdiric qurğudan keçirilən Kür suyu idi.
Bütün Bakı üçün su
Sonda şəhər rəhbərliyi seçimini iki variant üzərində saxlayır: Kür və Samur. Mühəndis Artyuxin tərəfindən hazırlanmış və şəhərə Kürdən suyun gətirilməsini nəzərdə tutan layihə çoxsaylı çatışmazlıqlar üzündən qəbul olunmur. 1899-cu ildə şəhər Duması Samur-Bakı su kəmərinin çəkilişinin layihələndirilməsi üçün ingilis mühəndisi Uilyam Lindleyi paytaxta dəvət edir. Onunla Kürdən və Samurdan iki su kəmərinin, həmçinin Bakı kanalizasiyasının layihələndirilməsi üçün müqavilə imzalanır. Avans olaraq mühəndisə 9 min rubl ödənilir. Lindley köməkçilərilə birlikdə Quba qəzasına yollanır, orada Samur çayının Bakının su ilə təmini imkanlarını araşdırmağa başlayır. Bu zaman Lindleyin diqqətini Şahdağın ətəyində yerləşən bulaq da cəlb edir. Bakıya qayıdan mühəndis şəhər dumasını şəhərin su ilə təmini üçün Samur çayından deyil, Şollar kəndinin torpaqaltı suyundan istifadəsinin önəminə inandırır. Bununla yanaşı, o, qeyd olunan mənbədəki su ehtiyatının həcmilə bağlı dumaya heç bir hesabat təqdim etmir. Doğrudur, Lindleyin əlində bulaqları kimyavi və bioloji analizinin nəticələri var idi. Onlar həmin suyün yüksək keyfiyyətə malik olduğunu göstərirdi. Bakı Şəhər Dumasının bir çox qlasnısı Lindleyə inamayaraq ondan torpaqaltı su ehtiyatının mövcudluğu ilə bağlı sübutlar tələb edirlər. Bununla yanaşı, ona lazımi araşdırmaların aparılması üçün lazımi vəsait ayrılmır və Duma üzvləri Samurdan su kəmərinin çəkilməsində israr edirlər.
Lindleyə birmənalı şəkildə inanan, ona tam dəstək verən şəxslər arasında isə dumanın qlasnısı, su kəməri komissiyasının üzvü Hacı Zeynalabdin Tağıyev də olur. Bu inam və dəstəyin nəyə əsaslandığını söyləmək çətindir. Bəlkə də intuisiyası Tağıyevə Şollardakı mənbədə böyük həcmdə şirin su ehtiyatının olduğunu söyləyirdi. Ola bilsin ki, Şollar suyunun Tağıyevin vəsaiti hesabına çəkildiyinə dair fikirlərin yaranmasına səbəb də onun Lindleyin təklifinin reallığına inanması, ingilis mühəndisini dəstəkləməsi olub.
Bununla yanaşı, C.Z.Tağıyev Bakı-Şollar su kəmərinin çəkilişi ideyasına yalnız sözdə dəstək verməyib. 1901-ci il iyunun 19-da şəhər dumasının fövqəladə iclası keçirilir. Torpaqaltı suyun axtarışı üçün 30 min rublun ayrılması ilə bağlı təklif səsçoxluğu ilə rədd edilir. İyunun 23-də isə mesanat dumaya məktbla müraciət edərək, şəxsi vəsaitindən Şollarda quyu qazılmasına 25 min rubl ayırmağa hazır olduğunu bildirir. Bununla yanaşı, Tağıyev şərt də irəli sürür: qazma müsbət nəticə verərsə, yəni, ərazidə böyük həcmdə torpaqaltı suyun olduğu təsdiqini taparsa, şəhər Duması onun pulunu geri qaytarmalıdır.
Qazma işləri Lindleyin haqlı olduğunu üzə çıxarır: orada torpaqaltı suyun həcminin Bakının şirin suya olan tələbatını 10 dəfə üstələdiyi müəyyənləşir. Tezliklə Bakı-Şollar su kəmərinin layihələndirilməsi başa çatdırılır. İndi onun inşasının maliyyələşdirilməsi məsələsi həllini tapmalı idi. 1910-cu ildə Nazirlər Kabinetinin təklifi ilə Bakı şəhərinə ümumi dəyəri 27 milyon rubl olan 2 istiqraz vərəqəsinin buraxılması icazəsi verilir. Bir istiqrazdan əldə olunan 23,5 milyon rubl Bakı-Şollar su kəmərinin tikintisinə yönəldilir. 1915-ci ildə bu iş üçün daha 12 milyon rubl borc alınmasına ehtiyac yaranır. Bakı şəhərinə suyun nəql olunduğu Bakı-Şollar su kəmərinin təntənəli açılışı isə 1917-ci il yanvarın 21-də baş tutur. Tağıyevin təklifi ilə bu münasibətlə Uilyam Lindley mükafatlandırılır. Minnətdarlıq əlaməti olaraq, Bakının prospektlərindən birinə Lindleyin adı verilir (hazırda 28 May küçəsi).

How Baku was provided with fresh water at the beginning of the 20th century
Such is the way of things: all the significant events in the world and the lives and deeds of well-known individuals have always been wrapped in legends. In this respect it is highly unlikely that you will find anyone to compare with Haci Zeynalabdin Tagiyev, whose name has been linked with so many fanciful stories. Of course, this is not the fault of the great philanthropist himself. It is his most extensive teaching and charity work and his ability to live and breathe the cares and aspirations of his people that are "to blame". That is precisely why any noble cause of the end of the 19th - beginning of the 20th century is invariably linked with Tagiyev's name - both during his lifetime and after.
Source of life
It will soon be the centenary of one of the most important events in the life of the capital - the completion of the construction of the Baku-Sollar water conduit and the supply of drinking water from the foothills of Mount Sahdag. Today, when almost anyone in Baku is asked "When was the Baku-Sollar water conduit built and by whom?" he will reply: "It was in Tagiyev's time and with his money". And the "well-informed" Bakuvian will not fail to tell the story: "Some rich Bakuvians gathered together at Tagiyev's house to try to resolve the problem of supplying the city with drinking water. To bring the water from the Kura cost 10 million roubles and from the small town of Sollar - 20 million. Everyone knew that the Sollar water was much better but the wealthy folk didn't have enough money to lay a water pipeline from there. And Haci said at the time: 'You invest 10 million, I'll put up the rest and we'll supply the people of the city with pure water.' And so, thanks to Haci, that was how the water from Sollar reached Baku." However archive documents show that the Baku-Sollar water conduit was not built with Tagiyev's money or from any other affluent individuals - all the necessary funds were allocated by a decree of Emperor Nicholas II.
Some researchers write that in the second half of the 19th century Baku was a desolate, arid city. It is difficult to go along with such claims if you bear in mind that the city is situated on the Great Silk Road. The caravans would hardly have chosen a place where there was no water to stop over. It was well known that there were a number of wells in the city with fresh water to satisfy the needs of the population for drinking water. One of these wells, for example, was situated in the backyard of a house on Verkhne-Tezepirskaya Street (now Mustafa Subhi Street) which belonged to Karbalai Huseynqulu Mammadqulu oglu. The merchants delivered the water from the wells in Vodovoznaya (now Almaz Ildrim) Street and Kolodeznaya (now L. and M. Rostropovich) Streets in barrels all over the city. The water volume unit was the bucket and the authorities set a tax on the water. It sometimes happened that the water-carriers bought the water from the well owners in large buckets and sold them in smaller ones.
However, the rapid development of industry at the end of the 19th century, especially the oil industry, which was accompanied by a rapid increase in the population, started to cause an acute shortage of water, especially fresh water.
The problem of supplying Baku with fresh water became a headache for the municipal Duma, which was first elected in 1878. The widespread cholera that struck the city in 1892 forced the authorities into a more vigorous search for drinking water. Although surveys for water in the Abseron Peninsula showed the existence of subterranean currents, there was no proof of sufficient quantities. The oilman Ludvig Nobel proposed drawing water from the Volga but this idea proved unviable both technically and commercially. Nevertheless, the Admiralty supplied water for its employees from the Volga, passing it through a fresh-water generator set up in Bayil. Before the commissioning of the Baku-Sollar water conduit water from the Kura River, also purified by a fresh-water generator, was the main source of drinking water.
Water for the whole of Baku
Eventually the municipal government fixed its choice on two options for the water conduit: from the Kura and from the Samur. The Kura conduit option, which was prepared by engineer Artyukhin, was rejected for a number of flaws. And in 1899 the British engineer William Lindley was invited by the municipal Duma to design the Samur-Baku water conduit. A contract was agreed with him to draw up the drafts for two pipelines - from the Kura and the Samur, as well as a project for the Baku sewage system. He received 9,000 roubles by way of advance payment. Lindley, along with his aides, visited Quba Province and studied the possibilities of the Samur River for providing Baku with water. There Lindsey's attention was drawn to springs in the foothills of the Sahdag. On his return to Baku he persuaded the municipal Duma to use not river water from the Samur to supply Baku but the subsoil waters in the village of Sollar. But he did not provide the Duma with any calculations about the water reserves, although Lindsey had in his possession the chemical and biological analyses of the spring water which testified to its high quality. Many members of the Baku municipal Duma refused to believe Lindsey and demanded that he provide hard evidence of the existence of reserves of subsoil water. But at the same time they refused to give him the money to carry out the necessary research, insisting on the water conduit from the Samur.
Among those who trusted Lindley implicitly and assisted him in every way was Duma MP and member of the water conduit commission Haci Zeynalabdin Tagiyev. It is hard to say on what this faith was based on. It may be it was just intuition that prompted Tagiyev to believe that there were vast reserves of fresh water at Sollar which could be supplied to Baku. It is quite possible that it was this deep belief in the realism of Lindsey's proposals and support for his idea that was one of the reasons for the talks about the construction of the water conduit from Sollar and the money.
However, it was not just on Tagiyev's say-so that the idea of the Baku-Sollar water conduit was backed. An extraordinary meeting of the municipal Duma was held on 19 June 1901. A proposal to allocate 30,000 dollars to prospect for subsoil water was rejected by a majority vote. On 23 June the philanthropist sent a letter to the Duma in which he said that he would provide 25,000 roubles out of his own pocket for the drilling of wells at Sollar. At the same time he set a condition: if the drillings yielded positive results, i.e. the presumptions of a large quantity of subsoil water were confirmed, the municipal Duma would return his money to him.
The drillings proved that Lindsey was right: the volume of subsoil water exceeded Baku's requirements for fresh water ten times over. A project for the Baku-Sollar water conduit was soon completed. Now the question of financing the construction work had to be resolved. In 1910, on a proposal of the Council of Ministers of the City of Baku it was decided to release two bonded loans to the overall sum of 27m roubles. The proceeds from one of the loans of 23.5m roubles were provided for the construction of the Baku-Sollar water conduit. Subsequently, it was found that this money was not sufficient for the work and in 1915 another 12m roubles had to be borrowed. The festive opening of the Baku-Sollar water conduit, through which water was supplied to the city, took place on 21 January 1917. At Tagiyev's proposal, William Lindley was given this honour. As a sign of the recognition of Lindsey's services, one of Baku's streets was re-named Lindsey Prospekt (now 28 May Street).