Abşeron çimərliklərini qanunsuz tikililərdən və zibildən bir andaca təmizləmək olar. Təki istək olsun...
"R+" jurnalı bu problemdən hər il bəhs edir. Hər dəfə müvafiq strukturların bizi eşidəcəyinə, müvafiq tədbirlər görəcəyinə, ən vacibi, lazımi nəticələr çıxaracağına ümid edirik.
Bakı çimərlikləri və onlarda hökm sürən antisanitariya. Açığı, indiyədək çimərlikdə dincələn insanların zəhərlənməməsi, epidemiyaya yoluxmaması təəccüblüdür. Bəli, biz istirahət edən insanların təmizliyə riayət etməli olduqlarının, zibillədikləri ərazini təmizləmələrinin vacibliyini qəbul edirik! Biz sahibkarların sahilyanı zonalarda bizneslə məşğul olmasına da etiraz etmirik. Lakin ilk olaraq deyək ki, kommunal xidmətlərin işini heç kəs ləğv etməyib. Amma deyəsən, onların Abşerondakı ictimai (dövlət) çimərliklərə aidiyyəti yoxdur. İkinci hala gəlincə, istənilən biznes, həmçinin çimərlik biznesi təmiz aparılmalıdır.
Ucu-bucağı görünməyən...
...zibil təpəcikləri. Bir daha qeyd edək ki, Abşeron yarımadasındakı çimərliklərin təmizlənməsi Nazirlər Kabinetinin 74 saylı qərarına əsasən, yerli icra hakimiyyəti orqanlarına həvalə edilib. Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti tərəfindən hər il verilən "Bakı çimərliklərində əhalinin yay istirahətinin təşkili haqqında" sərəncama əsasən, Səbail, Xəzər, Qaradağ, Sabunçu, Suraxanı rayon icra hakimiyyətlərinə müvafiq işlərin görülməsi həvalə olunur. Lakin bütün bu direktivlər kağız üzərində qalır. Belə çıxır ki, nəticənin olmaması da nəticədir - fəaliyyətsizlik, səhlənkarlıq, laqeydlik.
Əksər çimərliklər bələdiyyələrin balansındadır. Onlar isə görünür, zibili küləyin aparacağına, daha sonra dənizə düşərək dalğalar içərisində yoxa çıxacağına ümidlidirlər. Lakin məlum olduğu kimi, heç də bütün zibillər suda yoxa çıxmır. Onun böyük hissəsi zibillik, ekoloji çirklənmə mənbəyinə çevrilir. Bu mənzərə hər kəsə tanışdır - dəniz, sahil, dincələn insanlarla dolu zolaq və zibillik zolağı.
Müvafiq strukturların açıqlamalarında qeyd olunan illik nəzarət tədbirlərinin keçirilməsinə rəğmən çimərliklərin çirkli qalması təəccübləndiricidir. Halbuki, verilən açıqlamalara inansaq, sahilyanı zona "parıldamalı, işıq saçmalıdır". Bakı çimərliklərinin ərazisində işləyən strukturların sayı-hesabı yoxdur! Səhiyyə Nazirliyi yanında Respublika Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzi, Daxili İşlər Nazirliyinin İctimai Təhlükəsizlik İdarəsi, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Ətraf Mühitin Mühafizəsi Departamenti. Onların hər biri müvafiq protokollar və aktları rəsmiləşdirir. Həmin sənədlərdə sənaye və məişət tullantılarının daşınma qaydalarının pozulmasından, tullantıların ətraf mühitin mühafizəsi qaydalarına uyğun olmadan məhv edilməsindən danışılır. Özəl çimərliklər müəyyən qədər zibildən təmizlənirsə, ictimai, girişin sərbəst olduğu çimərliklərdə isə iş Allaha və icra hakimiyyəti orqanlarının insafına qalıb.
Ödə və səbəbini soruşma...
Bununla yanaşı, adi insanların dincələ biləcəkləri pulsuz çimərliklərin sayı gündən-günə azalır. Abşeronda, demək olar ki, bütün çimərliklər hasara alınıb və hər arzulayan şəxs ora daxil ola bilmir. Çimərliklərin bəlkə də, hər biri saysız-hesabsız şlaqbaumlarla, dəmir borularla, quma basdırılmış şinlərlə hasarlanıb.
Çimərlik biznesi ilə məşğul olanlar hər mövsüm yeni ərazilər alır, hasarlayaraq pullu çimərlik yaradır. Bununla yanaşı, dəfələrlə yazdığımız kimi, dünyada dənizə, gölə, okeana, çaya giriş maneəsiz, pulsuzdur və dövlət orada təhlükəsliyi, təmizliyi təmin edir. Misal kimi İspaniyaya nəzər salmaq olar - orada vətəndaşlar qanunla dəniz sahili ilə ölkənin bir başından digərinə gedə bilər. Avstraliyada çimərliklər, mehmanxanalar, əyləncə mərkəzlərinin əksəriyyəti, çimərliklərin isə hamısı insanların üzünə açıqdır. Orada pullu çimərlik ümumiyyətlə yoxdur. Hətta okeana yaxın ərazidə kafe və ya akvapark varsa belə, oraya giriş pulsuzdur. Pullu olan yalnız infrastrukturdur.
Bizdə də qanunvericilik eyni yanaşmanı tələb edir. Lakin Bakı çimərliklərində qanunlara əməl olunmadığını, dincələn insanların haqlarının kobud şəkildə pozulduğunun şahidi oluruq. Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti yanında Ticarət və Xidmət Departamentində mətbuat xidmətinin rəhbəri Əliabbas Bağırov deyir: "Sizə birmənalı şəkildə deyə bilərəm ki, Bakıda bütün çimərliklərə giriş pulsuzdur! Bildiyiniz kimi, bu qanun Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin 2011-ci ildə imzaladığı sərəncamla qüvvəyə minib. Üstəlik, qanun yalnız dövlət çimərliklərinə aid deyil. Çimərliklərdə ödəniş yalnız göstərilən müəyyən xidmətlərə görə tələb oluna bilər. Məsələn, şezlonqlara, çətirlərə, soyunma otağı, duş və sair. İnsanların çimərliyə buraxılması üçün onlardan pul tələb olunması qadağandır və bu, qanun pozuntusu kimi qiymətləndiriləcək".
Amma kimə deyəsən?.. Çimərliklər hələ də pullu, üstəlik, baxımsızdır. Dəniz suyunun pis vəziyyətdə olması da öz yerində. Görünür, dövlət belə halların qarşısının alınması üçün daha sərt tədbirlər görməlidir. Əks təqdirdə, heç zaman bizim çimərliklərdə səliqə-sahman yaratmaq mümkün olmayacaq.
"Təmiz biznes"
Dayanıqlı İnkişaf üzrə Tədqiqat Mərkəzinin rəhbəri Nəriman Ağayev "R+"a açıqlamasında bildirib ki, Bakı çimərliklərindəki vəziyyəti biabırçılıq, dövlətin turizmin inkişafı ilə bağlı bəyanatlarına zidd hall kimi qiymətləndirmək olar. Bu templərlə Bakı, çətin ki, tezliklə gözəl çimərliklərə, ciddi turist potensialına malik kurort şəhərinə çevrilsin. Belə davam edəcəyi təqdirdə, Bakı çimərlikləri heç zaman "mavi bayraqlar" kimi keyfiyyət sertifikatı əldə edə bilməyəcək. Bu uğurlu dünya təcrübəsində qeyri-dövlət fondları öz reytinqlərini işə salaraq dövlət çimərliklərində keyfiyyətin yaxşılaşdırılmasını stimullaşdırır. Turistlər (müvafiq olaraq həm də turizm şirkətləri) istirahət yerini seçən zaman üstünlüyü məhz bu obyektlərə verirlər. "Mavi bayraqlar" Avropa kurortlarında dincələn bütün turistlərə yaxşı məlum olan termindir. Onu keyfiyyət sertifikatı olaraq, 1987-ci ildən hər il Ekoloji Təhsil Fondu (Foundation for Environmental Education - FEE) verir. Proqramda 63 ölkə iştirak edir. Onlardan yalnız 49-u mükafatlandırılıb. Mükafat qumun və suyun təmizliyinin yoxlanılması üzrə testlərin nəticələrinə əsasən verilir. Bu zaman çimərliklərin təchizat səviyyəsi, çimənlərin, digər istirahət edənlərin təhlükəsizlik səviyyəsi, sahilyanı zonada təbiətin qorunması səviyyəsi və s. də nəzərə alınır. Ümumilikdə, qiymətləndirmə 31 meyar üzrə aparılır. Bu yarışın qalibi artıq uzun illərdir İspaniya çimərlikləri olur. "Çimərliklərdəki bütün obyektlər birmənalı olaraq sökülməlidir. İstək olarsa, buna bir anda nail olmaq mümkündür. Biznesmenlər isə öz bizneslərini açıq ərazilərdə qura, lazımi çimərlik inventarlarını orada sata bilərlər", - deyə Ağayev qeyd edib.
Bu cün Abşeron çimərliklərinin, demək olar ki, heç birində istirahət edənlər dənizin mənzərəsindən həzz ala bilmir - hər tərəf daş hasarlarla, pis halda olan çardaqlarla bağlıdır.
Bununla yanaşı, qadyalara əsasən, icarədarlar hələ çimərlik mövsümünün başlanmasınadək ərazini təmizləməli, oraya zibil konteynerləri yerləşdirməli, soyunma otaqları qurmalı, dalğıclar vasitəsilə suyun dibinin təmizliyini təmin etməlidir. Dənizin çimməyə icazə verilən hissəsi narıncı rəngli şarlarla işarələnməli, onlar bir-birindən 25-30 metr məsafədə, dərinliyi 1,3 metr olan yerdən 25 metr aralıda quraşdırılmalıdır.
İcarədarlar çimərlikləri taxtlarla, günəş şüasından qorunmaq üçün istifadə olunan tentlərlə, çətirlərlə, suyu təbii yolla qızdırılan duş otaqları ilə, tualetlərlə, qaynadılmış su çənləri ilə, lazım gəldikdə su boruları - içməli su ilə təmin etməlidirlər. Tualetlər lazımi sanitar-gigiyenik tələblərə cavab verən avadanlıqlarla təchiz edilməli, vaxtında təmizlənməlidir.
Əksər çimərliklərdə zibil konteynerlərinin olmaması sahil xəttinin zibillənməsinə yol açır. Qanuna əsasən, çimərliklərin icarədarları kommunal xidmətlərlə məişət və digər tullantıların atılması üçün müqavilə imzalamalıdırlar. Lakin onların əksəriyyəti bunu etmir. Çimərliklərin tualetlərindəki sanitar vəziyyəti isə bir sözlə ifadə etmək olar: iyrənc! Bəs "təmiz biznes" harada qaldı? Azərbaycanın çimərlik problemləri ilə bağlı hər suala müvafiq strukturların öz cavabı var. Vəziyyət isə köklü şəkildə dəyişmir ki, dəyişmir.
Təəssüf ki, bütün bunların üzündən ölkə hər il xarici turist axınından əldə edə biləcəyi böyük gəlirləri itirir. Bundan başqa, N. Ağayevin sözlərinə görə, Bakı çimərlikləri azərbaycanlıların konstitusion haqlarını da pozur - hər bir vətəndaşın keyfiyyətli və təhlükəsiz şəraitdə dincəlmək hüququ var.
Artıq bir məqamı dərk etməyin vaxtıdır: Azərbaycan çimərlikləri ölkənin nəhəng turizm potensialıdır. Hazıra bu sahədə görülməli olan işlər var: birincisi, dənizə girişi məhdudlaşdıran bütün hasarlar sökülməli, bununla da dəniz sahillərinin mənzərəsi yaxşılaşdırılmalı, həmçinin pullu çimərliklərin fəaliyyət konsepsiyasına yenidən baxılmalıdır. Xoşbəxtlikdən, bunun üçün effektiv beynəlxalq təcrübə mövcuddur; ikincisi, çimərliklərin sahilyanı xətti təmizlənməlidir; üçüncüsü, dəniz suyunun vəziyyəti yaxşılaşdırılmalıdır. Yalnız mövcud strukturlar deyil, həm də hər birimiz bu işlərə diqqətlə yanaşmalıyıq. Məgər buna da yuxarıdan göstəriş lazımdır?

Abseron's beaches can be cleared of illegal structures and rubbish in an instant - if the will is there…
R+ magazine raises this problem every year in the hope that the relevant structures will listen to us and draw the necessary and - more importantly - successful conclusions. Baku's beaches are in an unhealthy state and if we are being honest, it is surprising and fortunate that no-one has yet been poisoned and there have been no epidemics. Yes, we fully agree that holidaymakers should keep things clean and take their rubbish home! And yes, we have absolutely no problem with companies carrying out their business in the coastal region. But in the first case, no-one has done anything about the work of the public utility services which clearly has nothing whatever to do with Abseron's public (state-owned) beaches. As for the second case, any business, including beach-based, has to be honest.
Everywhere the eye can see
…there are piles of rubbish. Having said all that, let's point out once again that according to decision No 74 of the Azerbaijani Cabinet of Ministers it is the local authorities' job to clear up the beaches on the Abseron Peninsula. And according to the annual instruction of the Baku authorities "On the organization of summer recreation of the population on the beaches of Baku", the authorities of Sabayil, Xazar, Qaradag, Sabuncu and Suraxani districts are charged with taking measures to carry out this work. But all these directives have remained on paper. And the result of this failure to act has been stagnation, negligence and indifference. Many beaches are the responsibility of the local authorities which, clearly, hope that first the wind will sweep up the rubbish and then blow it into the sea where it will disappear for ever. But, as we know, not all rubbish vanishes in water but is blown up from the sand into the sea. A lot of it becomes a "local landmark" - a rubbish heap and a source of ecological pollution. We all know the picture - the sea, the shore, rows of holidaymakers and rows of rubbish.
It remains only to be amazed how, with all the supervisory measures reported by the waste handling services, our beaches still manage to be dirty. Because if you believe what you read, the coastal area is always supposed to "sparkle and shine". Look at all the organizations that operate on Baku's beaches! The Republican Hygiene and Epidemiology Centre of the Health Ministry, the Public Safety Department of the Interior Ministry and the Department for Environmental Protection of the Ministry of Ecology and Natural Resources. They all draw up reports and documents about infringements of the regulations on the transportation of industrial and household waste which has not been destroyed in line with the requirements of environmental protection.
And whereas private beaches are cleared of rubbish after a fashion, public beaches, with restricted access to them, are put at the mercy of God and the local government bodies.
Pay as you, whatever…
There are fewer and fewer free beaches where ordinary people can go. Nearly all the beaches in Abseron are fenced off or inaccessible to most people. Virtually the whole of the Abseron coastline is studded with countless barriers, pipes and old tyres imbedded in the sand.
Every year pseudo-beach businessmen fence off new areas and charge an entry fee. However, we have written on many occasions that worldwide access to seas, lakes, oceans and rivers is unimpaired and free of charge and that the state ensures the safety and cleanliness of all the beaches. Take, for example, Spain: there, by law, a citizen of the country has the right to walk along the sea coast from one end of the country to the other. It is the same in Australia - there are a lot of beaches, hotels and places of entertainment there but all the beaches are accessible for everyone. There are no pay beaches at all. Even if there is a cafe or a water park near the ocean entry is always free, although you can't park on the beach. It is only the infrastructure that is chargeable.
And our laws require the same approach. On the beaches of Baku we are witnessing a disregard of the law and gross violation of the rights of holidaymakers. And the head of the press service of the Department of Trade and Services of the Baku Executive Services, Aliabbas Bagirov, says every time: "I tell you quite categorically that entry to all of Baku's beaches is free of charge! As you know, this law has operated on the basis of an instruction of the head of the Baku government since 2011. At the same time, it applies not just to state-run beaches. Payment may be incurred only for certain services provided on the beaches, for example the use of loungers, parasols, changing facilities, showers and other services. But levying a charge to enter a beach is forbidden and such instances will be treated as an infringement of the law." But things aren't moving. Beaches continue to remain fee-paying and unkempt, not to mention the sorry state of the sea water. Clearly, more drastic measures must be taken otherwise we shall never be able to impose order on our beaches.
"Honest business"
In a conversation with R+ the head of the Sustainable Development Research Centre, Nariman Agayev, said the situation with regard to Baku's beaches could be described as outrageous and contrary to the avowed policy of the state for the development of tourism. At this rate Baku is hardly likely to soon become a resort city with a beautiful beach coastline with a huge tourist potential and Baku's beaches will have no chance of acquiring a quality certificate such as "Blue Flag". This is a successful worldwide concept whereby private foundations introduce their own ratings and encourage quality improvement on their country's beaches. These are where the tourists (and therefore tourist companies) aim for when selecting their holiday centres. "Blue Flag" is a term well known to all tourists who spend their holidays at European resorts. The Foundation for Environmental Education (FEE) has awarded them every year as a certificate of quality. Sixty-three countries take part in the programme, but only 49 end up on the list of award winners. The award is presented based on the results of tests of the cleanliness of the sand and the water, taking into account the infrastructure of the beaches, the safety of bathers and visitors, nature protection in the coastal area and so on. There are 31 criteria in all. Spain's beaches have won this competition for many years. Of course, all the facilities on the beach should be removed and this can be done instantly if desired. But businessmen may conduct business in open areas by selling the required beach equipment," Agayev believes.
Today, there is practically no beach on the Abseron Peninsula that gives an unobstructed sea view - everywhere there are rock walls and seedy-looking shelters. However, according to the regulations, the tenants must clean the beach area before the start of the summer season and put out litter bins, set up changing rooms, carry out diving inspections, clear up the sea-bed in the beach area and arrange orange-coloured buoys in the bathing areas 25-30 metres apart and up to 25m from areas with a depth of 1.3m.
Beach operators must also make sure there are enough loungers, tents, sun parasols, hot-water showers, toilets, boiled-water containers and, where there are water pipes, drinking water fountains. Toilets must be equipped according to the appropriate hygienic requirements and also cleaned regularly.
The lack of litter bins on many beaches leads to waste clogging up the coast line. By law beach owners must sign a contract with the council to remove household and other waste, but many prefer not to do so. And the hygiene conditions in the toilets are quite simply revolting. So where's this "honest business"?
There are many questions to be asked about Azerbaijan's beach problem and the relevant organizations have an answer for all of them. But the situation basically hasn't changed. It's just a shame that year on year we are losing a lot of profit which could be got from the flow of foreign tourists coming to spend their holidays on Baku's beaches. Moreover, according to Agayev, Baku's beaches do not comply with the constitutional right of Azerbaijanis to have a good and safe holiday.
It's high time we realized that Azerbaijan's beaches are a huge tourist potential for the country. This is what we now have to do: first, take down all the obstructions that are preventing people from seeing the sea and thereby improve the panorama of the coastline, and also review the concept of fee-paying beaches by copying the experience of other countries; second, clean up the coastline of the beaches and third, improve the state of the water. It is not just the companies, but each one of us should look carefully at this. Surely we don't have to wait for instructions from above to do this?