ARDNF dünya neft bazarında qiymətin aşağı olduğu dövrdə fondun vəsaitlərinin idarə olunmasından gələn gəlirləri artırmağa çalışır
Neftin qiymətinin azalan dövründə də Azərbaycan Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) azalan gəlirlərini aktivlərin idarəolunmasının səmərəliliyini yüksəltməklə kompensasiya etmək olar.
İndiyə kimi fondun vəsaitlərinin idarəolunması mühafizəkar yanaşma əsasında həyata keçirilirdi, yəni hətta aşağı gəlirlilik hesabına da sabitlik və vəsaitlərin dəyişilməz qorunması faktoru əsas götürülürdü. Lakin məlumdur ki, inkişaf etməkdə olan ölkələrin bazarları daha çox gəlir gətirir ki, bunu da riskin məntiqli həddi ilə uyğunlaşdırmaq olar. Ona görə də Azərbaycan hökuməti vurğunu mühafizəkar yanaşmadan nisbətən riskliyə, lakin gəlirli investisiya portfelinə dəyişərək, ARDNF-in aktivlərinin idarəedilməsi siyasətini dəyişmiş oldu. Buna baxmayaraq, burada risk özünü doğruldur, belə ki, xarici aktivlərə investisiya yatırılması qiymətli kağızların reytinqinin BBB - səviyyəsi ilə məhdudlaşdırılıb. Bu, ARDNF-in idarəedilməsindən gəlirləri xeyli yüksəldə biləcək ölkə hökumətinin tamamilə əsaslandırılmış addımıdır. Bununla belə, vəziyyət heç də o qədər təhlükəli deyil ki, asan gəlir üçün aşağı reytinqli spekulyativ qiymətli kağızlarla əməliyyatlar aparılsın.
Qeyd edilənlərə uyğun olaraq ARDNF cari ilin ikinci rübündə aktivlərini birinci rüblə müqayisədə 853 mln. dollar artıraraq, onların həcmini 35,8 mlrd. dollara çatdırmağa müvəffəq olub. Lakin ümumilikdə ARDNF aktivləri 2015-ci il 1 iyul tarixinə ilin əvvəli ilə müqayisədə 3,56% azalıb. Amma eyni zamanda təqdirə layiqdir ki, BTC FOB Ceyhan tipli Azərbaycan neftinin orta qiyməti 1 barelə görə 60 dollardan artıq müəyyənləşdirildiyi halda da ARDNF-in aktivlərinin artımı aydın şəkildə izlənilirdi. Təbii ki, "qara qızıl"in barelinin qiyməti 100 dolları ötən illərdə ARDNF-in aktivlərinin artımı daha sürətlə müşahidə olunurdu.
Bu da başa düşünüləndi, çünki fondun gəlirlərinin əsas hissəsi neft və qazın satılmasından formalaşır.
Azərbaycan sərmayələrinin gəlirliyinin aşağı səviyyəsi Azərbaycan hökumətinin beynəlxalq maliyyə institutlarının (BMİ) tövsiyyələri əsasında ARDNF-in sərmayə portfelini yüksək sərmayə reytinqi ilə olan qiymətli kağızlara yatırmağa davam etməsi ilə bağlıdır. Bu, fondun vəsaitlərinin itirməsinin aşağı səviyyəsi ilə əsaslandırılırdı. Lakin bu amilə istinad edərək, hökumət işarə etmək istəyirdi ki, ARDNF-in sərmayə portfelinin gəlirliyinin kəskin artması onlarda ehtiyat variant kimi saxlanılıb.
Mahiyyət ondan ibarət idi ki, Azərbaycan hökuməti neftin qiymətinin kəskin aşağı düşməsindən öncə, maliyyə vəsaitlərinin əsas hissəsini nəinki AAA reytinqi ilə yüksək etibarlığa malik olan, eyni zamanda bir ildən çox olmayan yerləşmə müddətli qiymətli kağızlarda yerləşdirirdi. Belə ki, bir illik və ya 3-5 illik yerləşdirmə ilə AAA yüksək reytinqli kağızların gəlirliyi cüzidir. Vəsaitlərin bir illik yerləşdirilməsi bazar şəraitlərinə operativ şəkildə reaksiya verməyə imkan verir. Aşağı gəlirlik isə ilk növbədə, son illərdə ABŞ Federal Rezerv sisteminin aşağı dərəcələri ilə bağlı idi. Müvafiq olaraq, o halda ki, Azərbaycan hökuməti yüksək neft qiyməti ilə beş illik müddətinə olan qiymətli kağızlara sərmayə yatırsaydı, o zaman onları AAA səviyyəsindən BBB səviyyəsinə köçürmək imkanına sahib olmazdı.
Bununla yanaşı, ötən ilin birinci yarısı ilə müqayisədə cari ildə AAA reytinqli yüksək etibarlığa malik qiymətli kağızların ARDNF-in sərmayə portfelindəki payı azalıb, halbuki A və BBB reytinqi ilə olan kağızların payı, əksinə, çoxalıb (cədvəl 1).
Eyni zamanda bir ilə qədər sərmayələrin payı nəzərəçarpacaq dərəcədə azalıb, bu da 3-5 və 5 ildən çox olan sərmayələrin artımına gətirib çıxarıb. Səhmlərin, qızılın və daşınmaz əmlak payının nəzərdə tutulan vaxt müddətində artımı da gözə dəyir (cədvəl 2).
İl ərzində ARDNF-in sərmayə portfelinin yerləşdirilmə coğrafiyası da dəyişməyə başladı. Söhbət fondun Azərbaycan sərmayələrinin inkişaf etmiş ölkələrdən inkişaf etməkdə olan ölkələr tərəfinə dəyişməsindən gedir. Xüsusi ilə, əgər bir il əvvəl inkişaf etmiş ölkələrin payına sərmayə portfelinin 76,6%, BMİ-lara - 6,8% və inkişafda olan ölkələrə isə 16,6% düşürdüsə, bir ildən sonra inkişafda olan ölkələrin payı 23,6%-ə qədər, müvafiq olaraq BMİ-ların payı 2,9%-ə qədər, inkişaf etmiş ölkələrin payı isə 73,5%-ə qədər azalıb. Azərbaycan sərmayələrinin coğrafiyasında dəyişikliklərin bariz nümunəsi ARDNF-in sərmayə portfelinin 73,53% Avstraliya/Yeni Zelandiya payına düşən regionun peyda olunmasıdır.
Qeyd etmək lazımdır ki, BBB reytinqli kağızlar pessimistləri itkilərin qaçılmazlığı ilə qorxuzmamalıdır. Əgər ABŞ və Avropanın fondları SOCAR-ın BBB - sərmayə reytinqi ilə olan avrobondları həvəslə alırsa, niyə də ARDNF belə reytinqli aktivlərə sərmayə yatırmasın?
ARDNF rəhbərliyinin BBB reytinqi ilə olan şirkətlərin səhmlərinə sərmayələr yatırılmasına dair qərarı sərmayə portfelinin gəlirlilik səviyyəsini 2-3 dəfə artıracaq. Yəni, ola bilər ki, aktivlərin idarə edilməsində gəlirlər indiki 1,5%-dən ildə 4%-ə qədər artacaq. Fondun həcmləri ilə kəsişməsində isə bu, idarə edilməsindən əlavə 1 mlrd. gəlir deməkdir.
Beləliklə, nisbi cəhətdən özünü doğruldan risk ARDNF-ə heç də az olmayan gəlirləri əldə etməyə imkan verəcək. Yataqların təbii tükənməsi və hasilat həcmlərinin azalmasını nəzərə almaqla, məhz fondun vəsaitlərinin idarəedilməsi əsas gəlir mənbəyinə çevrilməlidir.

ГНФАР стремится увеличить доходы от управления средствами фонда в период низких цен на нефть
В период снижения цен на нефть компенсировать падающие доходы Государственного нефтяного фонда Азербайджанской Республики (ГНФАР) возможно, повысив эффективность управления активами.
До сих пор управление средствами фонда было основано на консервативном подходе, где главными факторами являются стабильность и непременная сохранность средств даже за счет низкой доходности. Но известно, что рынки развивающихся стран дают больший доход, который вполне можно совместить с разумными пределами риска. Поэтому азербайджанское правительство изменило политику управления активами ГНФАР, сменив акцент с консервативного на относительно более рискованный, но прибыльный инвестиционный портфель. Впрочем, риск тут оправдан, так как инвестиции в зарубежные активы ограничены уровнем рейтинга ценных бумаг BBB-. Это вполне обоснованный шаг правительства страны, который может заметно повысить доходность от управления средствами ГНФАР. При этом ситуация отнюдь не столь угрожающая, чтобы в погоне за быстрой прибылью пускаться во все тяжкие, проводя операции со спекулятивными ценными бумагами, которые имеют "мусорный" рейтинг.
В соответствии с данными ГНФАР во втором квартале текущего года даже удалось увеличить активы на            $853 млн. в сравнении с первым кварталом, доведя их объем до $35,8 млрд. Хотя в целом на 1 июля 2015 года активы ГНФАР сократились на 3,56% в сравнении с началом года. При этом весьма примечательно, что в случае установления средней цены на азербайджанскую нефть сорта BTC FOB Ceyhan выше $60 за баррель отчетливо прослеживается рост активов ГНФАР. Естественно, куда стремительнее рост активов ГНФАР отмечался в годы, когда цены на "черное золото" превышали $100 за баррель.
И это понятно, так как подавляющую часть доходов фонда формируют поступления от продажи нефти и газа.
Низкий уровень доходности азербайджанских вложений связан с тем, что азербайджанское правительство по рекомендации международных финансовых институтов (МФИ) продолжало размещать инвестиционный портфель ГНФАР в ценные бумаги с высоким инвестиционным рейтингом. Это объяснялось очень низким уровнем риска потери средств фонда. Но указывая на этот фактор, правительство давало понять, что резкое увеличение доходности инвестиционного портфеля ГНФАР у них припасено в качестве запасного варианта.
Смысл заключался в том, что азербайджанское правительство до начала обвала цен на нефть хранило основную массу финансовых средств не только в ценных бумагах максимальной надежности рейтингом ААА, но и в основном со сроком размещения не более одного года. Так, разница в доходности вложений на один год или   3-5 лет в бумагах высшего рейтинга AAA весьма незначительна. Годовой же срок размещения средств позволяет более оперативно реагировать на изменения рыночной конъюнктуры. Низкая же доходность, в первую очередь, была связана с низкими ставками Федеральной резервной системы США в последние годы. Соответственно в случае, если азербайджанское правительство разместило бы инвестиции в ценные бумаги с пятилетним сроком при высоких ценах на нефть, то оно сегодня не имело бы возможности перебросить их с уровня ААА до уровня ВВВ.
При этом по сравнению с первой половиной прошлого года в текущем году доля ценных бумаг максимальной надежности с рейтингом AAA в инвестиционном портфеле ГНФАР снизилась, тогда как доля бумаг с рейтингами А и ВВВ, наоборот, выросла (табл. 1).
Также значительно снизилась доля инвестиций сроком до одного года, что привело к росту вложений на срок 3-5 лет и более 5 лет. Бросается в глаза и увеличение в рассматриваемый промежуток времени роста доли акций, золота и недвижимости (табл. 2).
В течение года стала изменяться и география размещения инвестиционного портфеля ГНФАР. Речь идет о смещении азербайджанских инвестиций фонда с развитых стран мира в сторону развивающихся стран. В частности, если год тому назад на долю развитых стран мира приходилось 76,6% от инвестиционного портфеля, в МФИ - 6,8% и 16,6% в развивающиеся страны, то год спустя доля развивающихся стран увеличилась до 23,6%, соответственно доля МФИ сократилась до 2,9%, а развитых стран уменьшилась до 73,5%.
Наглядным примером изменений в географии азербайджанских вложений стало появление региона Австралия/Новая Зеландия, на который пришлось 13,53% от инвестиционного портфеля ГНФАР.
Стоит отметить, что бумаги рейтинга ВВВ отнюдь не должны пугать пессимистов неизбежностью потерь. Почему бы и ГНФАР не вкладывать инвестиции в активы с этим рейтингом, если фонды США и Европы охотно приобретают евробонды SOCAR c инвестиционным рейтингом ВВВ-?
Решение руководства ГНФАР вкладывать инвестиции в акции компаний рейтингом ВВВ позволит повысить уровень доходности инвестиционного портфеля в 2-3 раза. То есть вполне возможно, что доходность управления активами вырастет с нынешних 1,5 до 4% в год. А в разрезе с объемами фонда это означает дополнительные доходы в 1 млрд. манатов от управления.
Так что в меру оправданный риск может позволить ГНФАР получать отнюдь немаленькие доходы. С учетом же естественного истощения месторождений и падения объемов добычи именно управление средствами фонда и должно превратиться в основной источник доходов.