SÖZ SAVAŞI, yoxsa AĞLIN MƏŞQİ?
Şifahi xalq yaradıcılığının istiqamətlərindən biri sayılan meyxanaya münasibət heç zaman birmənalı olmayıb
Qafiyə ilə verilmiş sualı qafiyə ilə cavablandırmağı hər kəs bacara bilərmi? Bunun üçün xüsusi istedad, ağıl lazım-dır. Çünki cavab sadəcə qafiyə olmalı deyil. O, sualdan daha məharətlə verilməlidir. Azərbaycanda bu, meyxana adlanır. Hələ hip-hopun olmadığı, avropalıların Amerikanı kəşf etmədikləri vaxtlarda şimali, türk İranının ərazisində bu möhtəşəm janr mövcud idi.
Həqiqət meydədir?
"Meyxana" sözü iki sözdən ibarətdir - "mey" (fars dili dialektlərinin birində "şərab", "sərxoşluq" anlamı verir) və türk sözü olan "xana" - otaq. Buradan belə çıxır ki, meyxana içki məclislərində deyilib. Bu, sözügedən janr üçün heç də təəccüblü deyil. Bu gün o da məlumdur ki, meyxananın deyildiyi əsas yer meyxanalar olub. Bununla yanaşı, tanınmış şairlərimizin əksəriyyəti bu poetik improvizəyə müraciət etməkdən utanmayıb, onu aşağı səviyyəli janr saymayıb, əksinə, meyxananı özünəməxsus beyin məşqi kimi qiymətləndiriblər. Həsən Seyidbəylinin "Nəsimi" filmində də meyxana səhnəsi var. Məlumdur ki, qədim şairlər, həmçinin onların XIX və XX əsrlərdəki həmkarları meyxana ilə əyləniblər. Çoxları inanmayacaq, amma dahi satirik Mirzə Ələkbər Sabir nəinki meyxana yazıb, həm də toylarda meyxana deyib. Bu gün meyxana Azərbaycan folklorunun xüsusi, mötəbər janrı sayılır. Meyxanaçılarımızın formalaşdırdıqları özünəməxsus submədəniyyətə dünyanın heç bir yerində rast gəlinmir.
Meyxana televiziya müsabiqəsinin münsiflər heyətinin üzvü olmuş rejissor Abdul Mahmudov hesab edir ki, bu janr daha qədim köklərə malikdir və əslində, tamamilə fərqli ada malik olub. "Vaxtilə hələ tarixin atası sayılan Herodot yazırdı ki, Xəzər sahilində yaşayan xalqlar qafiyəli mahnılar oxuyur, bunun üçün xüsusi mərasimlər təşkil edirdilər. Odur ki, bugünkü meyxananın bənzəri hələ o dövrdə mövcud olub. Lakin onun adı tez-tez dəyişsə də, məğzi olduğu kimi qalıb. Əvvəllər o, "meydanxana" adlanıb. Yəni, şeirlər meydanda deyişib, meyxanaçılar meydana çıxaraq insanlar qarşısında qafiyə ilə "mübahisə" edib, bununla da zirəkliklərini, poetik istedadlarını, eyni zamanda yumor hisslərini nümayiş etdiriblər". Təəssüf ki, rejissorun da qeyd etdiyi kimi, zaman keçdikcə bu janr xuliqanlıq, küçə folkloru kimi assosiasiya olunmağa başlanıb.
Bununla yanaşı, meyxana şifahi xalq musiqi-poetik yaradıcılığının istiqamətlərindən biridir. Bu, özünəməxsus reçitativ improvizədir. Söhbət əsl söz savaşından gedir. Üstəlik, meyxana deyənlər mövzuya (qafiyə, nəqarat) əvvəlcədən hazırlaşmır, əksinə, bacarıqlarını bir anda beyinlərinə gələn fikirlərlə nümayiş etdirirlər.
Sovet paradoksu
XIX əsrdə, hətta bəlkə də daha əvvəllər meyxana ruhanilər tərəfindən təqib edilib. Çünki əvvəllər bu janr şərab içməklə, ümumilikdə şən, avara həyatla əlaqələndirilib. Lakin bütün bu cəhdlər uğursuz olub.
Məlum olduğu kimi, mədəniyyətə nə qədər təzyiq göstərilirsə (birbaşa zorakılığa keçmədən), o, daha geniş yayılır. Yəqin ki, meyxana üçün ən ağır dönəm sovet illəri olub. Halbuki onun sıxışdırılması istiqamətində heç kəs konkret addım atmayıb, əksinə, onun təbliğatı ilə məşğul olan mədəniyyət xadimlərinə rast gəlinib. Səbəb başqa idi.
Sovet İttifaqı öz ideologiyasını yaymaq üçün mövcud olduğu ilk illərdəsə məhz meyxanadan istifadə edib, onu özü üçün rupora çevirib. Teatrlarda (xüsusilə Fəhlə-Kəndli Teatrında, daha sonra isə Musiqili Komediya Teatrında) qoyulan tamaşalarda tez-tez təbliğat mövzulu meyxanalar deyilib. Bu "ruporçuluq"un janra olan inamı azaltdığı istisna deyil. Çünki meyxananın iki vacib xüsusiyyəti var: birincisi, bu janr improvizəyə, şairin hazırcavablığına, zirəkliyinə əsaslanan janrdır. İkinci, meyxana, ilk növbədə, azadlıq poeziyasıdır. Sovet meyxanasında isə şeirləri nəinki əvvəldən yazıblar, onların mətni siyasi rəhbərlik və bədii şuralar tərəfindən də təsdiqlənməli idi.
Əslində, köhnə meyxanadan Sovet İttifaqı dövründə yalnız onun nəzm ölçüsü və musiqi ritmi qalmışdı. O, sovet ideologiyasına da cavab vermirdi. Çünki ani anda beyinə gələn şerin mətninə və mənasına nəzarət etmək qeyri-mümkündür.
Meyxananı, daha doğrusu, onun ölçü və ritmini bir çox sovet əsərlərində, bəzən isə tamamilə gözlənilməz məqamlarda eşitmək mümkündür. Biz onu "Koroğlu" operasının ariyasında eşidə bilərik. Bundan başqa, Üzeyir Hacıbəyovun "O olmasın, bu olsun" operettasında Hambalın ariyasının bəzi versiyalarında da meyxana səslənir. Teatr həvəskarları Fikrət Əmirovun "Sevil" operasında Abduləli bəylə Məmmədəli bəyin duetində də meyxanaya şahidlik ediblər. Lakin onun eşidildiyi ən gözlənilməz yer Vaqif Mustafazadənin caz-muğamıdır. Meyxanaya Sabir Rüstəmxanlının "Həyat kitabı"nda, Natiq Rəsulzadənin "Evləndim" hekayəsində də rast gəlinir. Məşhur "Bizim Cəbiş müəllim" filmindəki meyxana səhnəsini isə hər birimiz xatırlayırıq və bu şeir artıq klassikaya çevrilib.
Meyxana bu gün
Təəssüf ki, sovet dövründə janr bir qədər marginallaşmaya məruz qalıb. Amma bu, qəsdlə edilməyib. Sadəcə, meyxana üçün tələb edilən azadlığın olmaması janrın gücünü, aktuallığını itirməsi ilə nəticələnib. Nəticədə, əksər şairlər onu "aşağı janr" sayaraq, meyxanaya müraciət etməkdən boyun qaçırıblr. Bu mənada azsaylı istisnalardan biri kimi şair Əliağa Vahidi göstərmək olar.
Bu gün meyxananı daha çox ədəbi zövqü o qədər də gözəl olmayan gənclərdən eşitmək mümkündür. Lakin 2000-ci ildən bu sahədə vəziyyət ləng olsa da, dəyişməyə başlayıb. Meyxananın təbliğində satirik şair Baba Pünhanın böyük rolu olub. O, öz şeirlərini telekanallarda gözəl ifa etməklə yaddaşlarda qalıb.
Tanınmış şair və tərcüməçi Səlim Babullaoğlu bu janra qarşı qərəzli münasibətin bir neçə səbəbini sadalayır: "Məsələ ondadır ki, klassik instrumental musiqi müəlliflərinin mahnı janrı əksər hallarda aşağı janr sayılır. Lakin Fikrət Əmirovun, Tofiq Quliyevin və digər korifeylərin bəstələdiyi mahnıları yada salsaq, görərik ki, hər şey janrdan yox, həmin işi görən şəxsin istedad səviyyəsindən asılıdır. Əlbəttə, meyxananın statusunun "ucuzlaşdırılmasının" səbəbi mədəniyyətin və təhsilin ümumi səviyyəsi ilə bağlıdır. Bu amillər insanların dünyagörünüşünə öz təsirini göstərir. Müasir ifaçıların - həmin maarifçilik və dərin ideyalar daşıyıcılarının Əliağa Vahidin və digərlərinin yolu ilə getdiyini təsəvvür etmək çətindir".
S.Babullaoğlunun fikrincə, meyxanaya ehtiyatla yanaşmanın daha bir, ilk andan nəzərə çarpmayan səbəbi var: meyxana ritmik incəsənət növünə aiddir, ritmlik majoru nəzərdə tutur, problemlərin kədərlə əks olunması isə minorda daha yaxşı səslənir. Bundan başqa, müasir meyxanada qafiyələrdə qeyri-dəqiqlik var. Şeir sənətində "qulaq qafiyəsi" anlayışı var. Bu, qulağa hesablanmış, lakin ədəbi, poetik baxımdan o qədər də korrekt olmayan qafiyələrdir.
Bütün bunlarla yanaşı, bu gün meyxanaya ciddi münasibət geri qayıtmaqdadır. 2009-cu ildə Meyxana İfaçıları İttifaqı yaradılıb. Ona tanınmış meyxanaçı Ağamirzə Məmmədov başçılıq edir. "Meyxana bizim milli incəsənətimizin əsas istiqamətlərindən biridir. Onu uzun müddət qəbul etməyiblər. Bu üzdən də indi bizim üçün vacib olanı bu janrı daha peşəkar səviyyəyə qaldırmaq, əsl ustalıq nümayiş etdirməkdir. Biz meyxana sənəti məktəbinin yaradılması ilə məşğuluq", - deyə Ağamirzə Məmmədov bildirir.
Teatrlarda da meyxanaya müraciət davam edir. 2010-cu ildən "Yuğ" Müasir Eksperimental Teatrı meyxananın geniş istifadə olunduğu, gənc dramaturq Saleh Sabatın "Uşaq və biz" tamaşasını dəfələrlə nümayiş etdirib.
Bununla yanaşı, bir çox insanlar hələ də bu janra şəklə yanaşır. Bu, ilk növbədə, onun peşəkar incəsənətdən kənar olması ilə bağlıdır. Amma xatırladaq ki, hələ Nəsiminin dövründə də böyük şairlər poetik yarışlarla əyləniblər. Ondan dahi Şekspir də uzaq olmayıb (əlbəttə ki, ingilis dilində). Bənzər yarışlar orta əsrlərə aid Genua, Venesiyanın poetik mühitində də geniş yayılmışdı. Bunu Marşall Xerskovisanın məşhur "Təhlükəli gözəllik" filmində görə bilərik.
Meyxanaya qərəzli yanaşmadıqda anlayırsan ki, müəllifdən əsl hazırcavablıq tələb edən bu janrda pis heç nə yoxdur. Əsas məsələ, səslənən kəlamlara hansı mənanı verməyindədir...

БИТВА СЛОВ ИЛИ ТРЕНИРОВКА ДЛЯ УМА?
Многие ли могут рифмованный вопрос парировать также рифмованным ответом? Для этого нужны особый дар и остроумие, поскольку ответ должен быть не просто рифмованным, но и более искусным, чем сам вопрос. В Азербайджане подобное мастерство называют "мейханой". И не было еще хип-хопа, да что там - Америка еще не открылась европейцам, а на территории северной, тюркской Персии уже существовал этот замечательный жанр импровизированной поэзии.
Истина в вине?
Название это происходит от двух слов - "мей" (на одном из диалектов персидского означает "вино", "хмель") и тюркского "хана" - помещение. Из чего можно предположить, что появилась мейхана в питейных заведениях, что совсем не удивительно для этого жанра. Собственно, сегодня доподлинно известно, что излюбленным местом исполнения мейханы всегда были трактиры. Но в то же время большинство наших известных поэтов не стеснялись поэтической импровизации, не считали ее низким жанром, а, напротив, воспринимали мейхану как своего рода тренировку ума. Исполнение мейханы мы видим в фильме Гасана Сеидбейли "Насими". Достоверно известно, что мейханой баловались и древние поэты, и их коллеги в XIX и XX веках. Многие могут не поверить, но великий сатирик Мирза Алекбер Сабир не только сочинял мейхану, но и исполнял ее на свадьбах. Сегодня мейхана считается особым, аутентичным жанром азербайджанского фольклора, а ее исполнители породили своего рода субкультуру, которой нет больше нигде в мире.
Однако режиссер Абдул Махмудов, являвшийся членом жюри телевизионного конкурса мейханы, считает, что жанр этот имеет более древние корни и несет в себе совсем иное название. "Когда-то еще отец истории Геродот писал о том, что живущие на берегу Каспия народы поют рифмованные песни, совершая обряды, так что, судя по всему, некое подобие сегодняшней мейханы существовало уже тогда, - рассказывает он. - Название это часто менялось, но суть оставалась неизменной. Так, раньше она называлась "мейданхана" - это означало, что стихи произносились на площади, где можно было рифмованно поспорить перед толпой, продемонстрировать свою находчивость и поэтический талант, а заодно и чувство юмора". К сожалению, как отмечает режиссер, со временем жанр этот стал ассоциироваться с хулиганством и исключительно дворовым фольклором.
Между тем мейхана - направление народного музыкально-поэтического устного творчества. Это своеобразная речитативная импровизация. Она является настоящей битвой слов. Причем авторы абсолютно не готовятся к теме (рифме, припеву), а, наоборот, показывают свое искусство сочинения короткого стихотворения мгновенно.
Советский парадокс
В XIX веке, а возможно, и ранее, мейхана подвергалась гонениям со стороны духовенства, так как жанр этот тесно связывался с употреблением вина и вообще с веселой и праздной жизнью. Впрочем, все попытки были безуспешными, ибо, как известно, чем дольше давишь культуру (не переходя к прямому насилию), тем шире она расправляет плечи. Пожалуй, хуже оказались дела с мейханой в советские годы, хотя на самом деле никто не пытался ее подавить, а даже, напротив, нашлись деятели культуры, которые популяризировали этот жанр. Причина была в другом.
Советский Союз, стараясь насадить собственную идеологию, в первые же годы существования поднял на щит именно мейхану, сделав ее своим рупором. В театрах (особенно в Рабоче-крестьянском театре, а потом и в Музкомедии) часто в спектаклях со сцены звучала мейхана с агитационным содержанием.
Не исключено, что эта "рупоризация" подорвала доверие к жанру. Ведь мейхана имеет две важные особенности: во-первых, это жанр именно импровизационный, основанный на находчивости и сообразительности поэта, во-вторых, мейхана - в первую очередь поэзия свободы, так как сочиняется и декламируется в кругу всеобщего веселья и вольнодумия. Стихи советской мейханы не только писались заранее - за их содержанием следили политруки и худсоветы. По сути от старой мейханы в Союзе остались только стихотворный размер и музыкальный ритм. Да и не вписывалась мейхана в советскую идеологию, так как невозможно было вставить в поэтическую дуэль работников отдела культуры, которые контролировали бы смысл только что придуманных стихов. Мейхану, а точнее ее размер и ритм можно услышать во множестве советских произведений, подчас в самых неожиданных местах. Ее мы слышим в арии шута из оперы "Кероглу". У того же Узеира Гаджибекова она звучит в некоторых версиях арии батрака в оперетте "Не та, так эта". Любители театра слышали мейхану и в дуэте Абдулалибека и Мамедалибека в опере "Севиль" Фикрета Амирова. Самое неожиданное место для мейханы - джаз-мугамы Вагифа Мустафазаде. Мейхана звучит со страниц книг, в романе Сабира Рустамханлы "Книга жизни", рассказе Натига Расулзаде "Женился". Мейхану все мы помним в знаменитом фильме "Наш учитель Джабиш" ("Бизим Джабиш муаллим"), и стихи эти уже успели стать классикой.
Мейхана сегодня
К сожалению, в советскую эпоху произошла некоторая маргинализация жанра. Она не была намеренной. Просто из-за отсутствия так необходимой для нее свободы мейхана утратила силу и актуальность, вследствие чего мало кто из поэтов к ней обращался, считая ее "низким жанром". Одним из немногих исключений был, пожалуй, поэт Алиага Вахид. Но и сегодня чаще всего мейхану можно услышать разве что от молодых людей с не очень изысканным литературным вкусом. Однако медленно, но верно ситуация в 2000-ые стала меняться. Огромная заслуга в популяризации художественной мейханы принадлежит поэту-сатирику Бабе Пюнхану, блестяще исполнявшему (и как актер отыгрывавшему) свои стихи на телевидении.
Известный поэт и переводчик Салим Бабулла указывает на некоторые причины предвзятости к этому жанру. "Дело в том, что, например, песенный жанр авторами классической инструментальной музыки часто считается низким жанром. Но если вспомнить имена Фикрета Амирова, Тофика Кулиева и других корифеев, на музыку которых были положены многие песни, понимаешь, что все зависит не от жанра, а от уровня таланта того человека, который взялся за эту работу, - рассказывает поэт. - Конечно, причина "удешевления" статуса мейханы - это общий уровень культуры и образования, что, конечно же, влияет и на мировосприятие, поскольку трудно представить себе, что современные исполнители - носители тех же самых просветленных и глубоких идей, что двигали, к примеру, Алиагой Вахидом или другими исполнителями", - считает Бабулла.
Есть и другая, не видимая сразу причина настороженного отношения к мейхане, считает он. Так, мейхана относится к ритмичному виду искусства, а ритмичность предполагает мажор, в то время как проблемы и выражение печали или недовольства лучше звучат в миноре. Кроме того, современные рифмы в мейхане грешат неточностью. В стихосложении есть понятие "гулаг гафийяси" - "рифма на слух". Это рифмы, ориентированные на слух, но с литературной, поэтической точки зрения не слишком корректные или изящные.
И все же сегодня серьезное отношение к мейхане возвращается. В 2009 году был создан Союз исполнителей мейханы, председателем которого стал известный мейханачы Агамирза Мамедов. "Мейхана - одно из главных направлений в нашем национальном искусстве, его долго не признавали, и потому особенно важно нам сегодня сделать этот жанр более профессиональным, воспитать настоящих мастеров своего дела, - говорит он. - Вот чем мы занимаемся - создаем школу искусства мейханы". К жанру продолжают обращаться театры. С 2010 года современный экспериментальный театр "Йуг" ставил неоднократно спектакль, широко использующий мейхану, "Ребенок и мы" молодого драматурга Салеха Сабата. Вместе с тем многие все еще со скепсисом воспринимают этот жанр, что связано в первую очередь с недавним его увяданием, выходом из профессионального искусства. Напомним, кстати, что поэтическими состязаниями увлекались и великие поэты со времен Насими. Не брезговал ими (разумеется, на английский лад) и великий Шекспир. Похожие состязания были широко распространены в поэтической среде в средневековых Генуе и Венеции, что мы видим в известном фильме "Опасная красота" Маршалла Херсковица. Если подходить к мейхане без предвзятости, понимаешь, что в самом жанре, требующем от авторов настоящей эквилибристики слов, нет ничего плохого. Важно, какими смыслами ты наполняешь произнесенные слова.