SÖZ SAVAŞI, yoxsa AĞLIN MƏŞQİ?
Şifahi xalq yaradıcılığının istiqamətlərindən biri sayılan meyxanaya münasibət heç zaman birmənalı olmayıb
Qafiyə ilə verilmiş sualı qafiyə ilə cavablandırmağı hər kəs bacara bilərmi? Bunun üçün xüsusi istedad, ağıl lazım-dır. Çünki cavab sadəcə qafiyə olmalı deyil. O, sualdan daha məharətlə verilməlidir. Azərbaycanda bu, meyxana adlanır. Hələ hip-hopun olmadığı, avropalıların Amerikanı kəşf etmədikləri vaxtlarda şimali, türk İranının ərazisində bu möhtəşəm janr mövcud idi.
Həqiqət meydədir?
"Meyxana" sözü iki sözdən ibarətdir - "mey" (fars dili dialektlərinin birində "şərab", "sərxoşluq" anlamı verir) və türk sözü olan "xana" - otaq. Buradan belə çıxır ki, meyxana içki məclislərində deyilib. Bu, sözügedən janr üçün heç də təəccüblü deyil. Bu gün o da məlumdur ki, meyxananın deyildiyi əsas yer meyxanalar olub. Bununla yanaşı, tanınmış şairlərimizin əksəriyyəti bu poetik improvizəyə müraciət etməkdən utanmayıb, onu aşağı səviyyəli janr saymayıb, əksinə, meyxananı özünəməxsus beyin məşqi kimi qiymətləndiriblər. Həsən Seyidbəylinin "Nəsimi" filmində də meyxana səhnəsi var. Məlumdur ki, qədim şairlər, həmçinin onların XIX və XX əsrlərdəki həmkarları meyxana ilə əyləniblər. Çoxları inanmayacaq, amma dahi satirik Mirzə Ələkbər Sabir nəinki meyxana yazıb, həm də toylarda meyxana deyib. Bu gün meyxana Azərbaycan folklorunun xüsusi, mötəbər janrı sayılır. Meyxanaçılarımızın formalaşdırdıqları özünəməxsus submədəniyyətə dünyanın heç bir yerində rast gəlinmir.
Meyxana televiziya müsabiqəsinin münsiflər heyətinin üzvü olmuş rejissor Abdul Mahmudov hesab edir ki, bu janr daha qədim köklərə malikdir və əslində, tamamilə fərqli ada malik olub. "Vaxtilə hələ tarixin atası sayılan Herodot yazırdı ki, Xəzər sahilində yaşayan xalqlar qafiyəli mahnılar oxuyur, bunun üçün xüsusi mərasimlər təşkil edirdilər. Odur ki, bugünkü meyxananın bənzəri hələ o dövrdə mövcud olub. Lakin onun adı tez-tez dəyişsə də, məğzi olduğu kimi qalıb. Əvvəllər o, "meydanxana" adlanıb. Yəni, şeirlər meydanda deyişib, meyxanaçılar meydana çıxaraq insanlar qarşısında qafiyə ilə "mübahisə" edib, bununla da zirəkliklərini, poetik istedadlarını, eyni zamanda yumor hisslərini nümayiş etdiriblər". Təəssüf ki, rejissorun da qeyd etdiyi kimi, zaman keçdikcə bu janr xuliqanlıq, küçə folkloru kimi assosiasiya olunmağa başlanıb.
Bununla yanaşı, meyxana şifahi xalq musiqi-poetik yaradıcılığının istiqamətlərindən biridir. Bu, özünəməxsus reçitativ improvizədir. Söhbət əsl söz savaşından gedir. Üstəlik, meyxana deyənlər mövzuya (qafiyə, nəqarat) əvvəlcədən hazırlaşmır, əksinə, bacarıqlarını bir anda beyinlərinə gələn fikirlərlə nümayiş etdirirlər.
Sovet paradoksu
XIX əsrdə, hətta bəlkə də daha əvvəllər meyxana ruhanilər tərəfindən təqib edilib. Çünki əvvəllər bu janr şərab içməklə, ümumilikdə şən, avara həyatla əlaqələndirilib. Lakin bütün bu cəhdlər uğursuz olub.
Məlum olduğu kimi, mədəniyyətə nə qədər təzyiq göstərilirsə (birbaşa zorakılığa keçmədən), o, daha geniş yayılır. Yəqin ki, meyxana üçün ən ağır dönəm sovet illəri olub. Halbuki onun sıxışdırılması istiqamətində heç kəs konkret addım atmayıb, əksinə, onun təbliğatı ilə məşğul olan mədəniyyət xadimlərinə rast gəlinib. Səbəb başqa idi.
Sovet İttifaqı öz ideologiyasını yaymaq üçün mövcud olduğu ilk illərdəsə məhz meyxanadan istifadə edib, onu özü üçün rupora çevirib. Teatrlarda (xüsusilə Fəhlə-Kəndli Teatrında, daha sonra isə Musiqili Komediya Teatrında) qoyulan tamaşalarda tez-tez təbliğat mövzulu meyxanalar deyilib. Bu "ruporçuluq"un janra olan inamı azaltdığı istisna deyil. Çünki meyxananın iki vacib xüsusiyyəti var: birincisi, bu janr improvizəyə, şairin hazırcavablığına, zirəkliyinə əsaslanan janrdır. İkinci, meyxana, ilk növbədə, azadlıq poeziyasıdır. Sovet meyxanasında isə şeirləri nəinki əvvəldən yazıblar, onların mətni siyasi rəhbərlik və bədii şuralar tərəfindən də təsdiqlənməli idi.
Əslində, köhnə meyxanadan Sovet İttifaqı dövründə yalnız onun nəzm ölçüsü və musiqi ritmi qalmışdı. O, sovet ideologiyasına da cavab vermirdi. Çünki ani anda beyinə gələn şerin mətninə və mənasına nəzarət etmək qeyri-mümkündür.
Meyxananı, daha doğrusu, onun ölçü və ritmini bir çox sovet əsərlərində, bəzən isə tamamilə gözlənilməz məqamlarda eşitmək mümkündür. Biz onu "Koroğlu" operasının ariyasında eşidə bilərik. Bundan başqa, Üzeyir Hacıbəyovun "O olmasın, bu olsun" operettasında Hambalın ariyasının bəzi versiyalarında da meyxana səslənir. Teatr həvəskarları Fikrət Əmirovun "Sevil" operasında Abduləli bəylə Məmmədəli bəyin duetində də meyxanaya şahidlik ediblər. Lakin onun eşidildiyi ən gözlənilməz yer Vaqif Mustafazadənin caz-muğamıdır. Meyxanaya Sabir Rüstəmxanlının "Həyat kitabı"nda, Natiq Rəsulzadənin "Evləndim" hekayəsində də rast gəlinir. Məşhur "Bizim Cəbiş müəllim" filmindəki meyxana səhnəsini isə hər birimiz xatırlayırıq və bu şeir artıq klassikaya çevrilib.
Meyxana bu gün
Təəssüf ki, sovet dövründə janr bir qədər marginallaşmaya məruz qalıb. Amma bu, qəsdlə edilməyib. Sadəcə, meyxana üçün tələb edilən azadlığın olmaması janrın gücünü, aktuallığını itirməsi ilə nəticələnib. Nəticədə, əksər şairlər onu "aşağı janr" sayaraq, meyxanaya müraciət etməkdən boyun qaçırıblr. Bu mənada azsaylı istisnalardan biri kimi şair Əliağa Vahidi göstərmək olar.
Bu gün meyxananı daha çox ədəbi zövqü o qədər də gözəl olmayan gənclərdən eşitmək mümkündür. Lakin 2000-ci ildən bu sahədə vəziyyət ləng olsa da, dəyişməyə başlayıb. Meyxananın təbliğində satirik şair Baba Pünhanın böyük rolu olub. O, öz şeirlərini telekanallarda gözəl ifa etməklə yaddaşlarda qalıb.
Tanınmış şair və tərcüməçi Səlim Babullaoğlu bu janra qarşı qərəzli münasibətin bir neçə səbəbini sadalayır: "Məsələ ondadır ki, klassik instrumental musiqi müəlliflərinin mahnı janrı əksər hallarda aşağı janr sayılır. Lakin Fikrət Əmirovun, Tofiq Quliyevin və digər korifeylərin bəstələdiyi mahnıları yada salsaq, görərik ki, hər şey janrdan yox, həmin işi görən şəxsin istedad səviyyəsindən asılıdır. Əlbəttə, meyxananın statusunun "ucuzlaşdırılmasının" səbəbi mədəniyyətin və təhsilin ümumi səviyyəsi ilə bağlıdır. Bu amillər insanların dünyagörünüşünə öz təsirini göstərir. Müasir ifaçıların - həmin maarifçilik və dərin ideyalar daşıyıcılarının Əliağa Vahidin və digərlərinin yolu ilə getdiyini təsəvvür etmək çətindir".
S.Babullaoğlunun fikrincə, meyxanaya ehtiyatla yanaşmanın daha bir, ilk andan nəzərə çarpmayan səbəbi var: meyxana ritmik incəsənət növünə aiddir, ritmlik majoru nəzərdə tutur, problemlərin kədərlə əks olunması isə minorda daha yaxşı səslənir. Bundan başqa, müasir meyxanada qafiyələrdə qeyri-dəqiqlik var. Şeir sənətində "qulaq qafiyəsi" anlayışı var. Bu, qulağa hesablanmış, lakin ədəbi, poetik baxımdan o qədər də korrekt olmayan qafiyələrdir.
Bütün bunlarla yanaşı, bu gün meyxanaya ciddi münasibət geri qayıtmaqdadır. 2009-cu ildə Meyxana İfaçıları İttifaqı yaradılıb. Ona tanınmış meyxanaçı Ağamirzə Məmmədov başçılıq edir. "Meyxana bizim milli incəsənətimizin əsas istiqamətlərindən biridir. Onu uzun müddət qəbul etməyiblər. Bu üzdən də indi bizim üçün vacib olanı bu janrı daha peşəkar səviyyəyə qaldırmaq, əsl ustalıq nümayiş etdirməkdir. Biz meyxana sənəti məktəbinin yaradılması ilə məşğuluq", - deyə Ağamirzə Məmmədov bildirir.
Teatrlarda da meyxanaya müraciət davam edir. 2010-cu ildən "Yuğ" Müasir Eksperimental Teatrı meyxananın geniş istifadə olunduğu, gənc dramaturq Saleh Sabatın "Uşaq və biz" tamaşasını dəfələrlə nümayiş etdirib.
Bununla yanaşı, bir çox insanlar hələ də bu janra şəklə yanaşır. Bu, ilk növbədə, onun peşəkar incəsənətdən kənar olması ilə bağlıdır. Amma xatırladaq ki, hələ Nəsiminin dövründə də böyük şairlər poetik yarışlarla əyləniblər. Ondan dahi Şekspir də uzaq olmayıb (əlbəttə ki, ingilis dilində). Bənzər yarışlar orta əsrlərə aid Genua, Venesiyanın poetik mühitində də geniş yayılmışdı. Bunu Marşall Xerskovisanın məşhur "Təhlükəli gözəllik" filmində görə bilərik.
Meyxanaya qərəzli yanaşmadıqda anlayırsan ki, müəllifdən əsl hazırcavablıq tələb edən bu janrda pis heç nə yoxdur. Əsas məsələ, səslənən kəlamlara hansı mənanı verməyindədir...

How many people can fend off a rhymed question with a rhyming answer? This requires a special gift and wit, because the answer has to be not just rhymed, but even more skillful than the question itself. In Azerbaijan, this skill is called meyxana. Hip-hop wasn't even invented. In fact, America wasn't open to Europeans yet when this wonderful genre of improvised poetry already existed in the northern Turkish part of Persia.
In vino veritas?
The name comes from two words - "mey" (which in one of the dialects of the Persian means "wine" or "hop") and the Turkic "xana", or a room. We can assume that meyxana first appeared in drinking establishments, which is not surprising for the genre. In fact, it is known that taverns have always been the favorite place for the performance of meyxana. At the same time, most of our famous poets were not ashamed of poetic improvisation, did not consider it a low-profile genre and perceived meyxana as an exercise for the brain. We can see meyxana in a film by Hasan Seyidbayli called "Nasimi". It is known that ancient poets and their counterparts in the 19th and 20th centuries also indulged themselves in meyxana. Many people may not believe it, but great satirist Mirza Alakbar Sabir not only composed meyxana but also performed it at weddings. Today, meyxana is considered a special and authentic genre of Azerbaijan folklore, and its performers have generated a subculture unique for the whole world.
However, film director Abdul Mahmudov, who was a member of the jury in a televised meyxana competition, believes that this genre has more ancient roots and carries a completely different name. "Once the father of history Herodotus wrote that the people living on the shores of the Caspian sing rhyming songs and perform rituals. Apparently, a semblance of the present-day meyxana already existed at the time," he says. "The name has often changed, but the essence remained the same. Earlier, it was called "meydanxana", which meant that verses were recited on a square where it was possible to rhyme your arguments before a crowd, demonstrate your ingenuity, poetic talent and a sense of humor." Unfortunately, the director says, this genre has come to be associated with hooliganism and purely street folklore.
Meanwhile, meyxana is a direction of folk music and oral poetic creativity. It is a kind of recitative improvisation. It is a real battle of words. Moreover, the authors are absolutely unprepared for a subject (rhyme or melody), but show their skill of creating short poems instantly.
Soviet paradox
In the 19th century, perhaps even earlier, meyxana was persecuted by the clergy because this genre was closely connected with the consumption of wine and indolent life. However, all attempts were unsuccessful because, as you know, the longer you try to stifle a culture (without resorting to direct violence), the wider it spreads. The plight of meyxana was perhaps at its worst in Soviet times, though no-one actually tried to suppress it. On the contrary, there were artists who popularized the genre. The reason was different.
The Soviet Union, trying to instill its own ideology, started praising meyxana in the first years of it existence, effectively making it its mouthpiece. In theaters (especially in the Worker-Peasant Theater and later in the Musical Comedy Theater), meyxana with propaganda content was often played from stage.
It is not ruled out that this "mouthpiece" undermined the credibility of the genre. After all, meyxana has two important features: first, it is a genre of improvisation based on the resourcefulness and ingenuity of the poet; secondly, meyxana is the poetry of freedom, as it is composed and recited in the atmosphere of fun and free-thinking. The poems of Soviet meyxana were not only written in advance - their content was followed by political instructors and artistic councils.
In essence, only the size of the verse and the musical rhythm were left from the old meyxana in the Soviet Union. Besides, meyxana did not fit into the Soviet ideology, as it was impossible to insert it into a poetic duel involving employees of a culture department who would exercise control over the newly-invented verses.
Meyxana, specifically its size and rhythm, can be heard in a variety of Soviet works, sometimes in the most unexpected places. It is present in the aria of a clown from the opera "Koroglu". In Uzeyir Hacibayov's operetta "If not that one, then this one", it sounds in several versions of the laborer's aria. Theatre fans must have heard meyxana in the duet of Abdulalibay and Mammaedalibay in the opera "Sevil" by Fikrat Amirov. The most unexpected place for meyxana is the jazz mugams by Vaqif Mustafazada. Meyxana is recited from the pages of books, in Sabir Rustamxanli's novel "The Book of Life", a story by Natiq Rasulzada "I have got married". We all remember meyxana in the famous film "I remember you, teacher", and these poems have already become classics.
Meyxana today
Unfortunately, a certain marginalization of the genre occurred during the Soviet era. It was not intentional - because of the lack of the freedom it requires, meyxana lost its strength and relevance. As a result, very few poets referred to it in their works, considering it a "low-profile genre". One of the few exceptions was perhaps poet Aliaga Vahid. Today, meyxana can be heard from generally young people who are not noted for a very refined literary taste. However, the situation began to change slowly but surely in the 2000s. A huge contribution to the popularization of meyxana belongs to satirical poet Baba Punhan, who brilliantly performed (also as an actor) his poems on television.
Well-known poet and translator Salim Babulla points to some causes behind the prejudice towards this genre. "The fact is that author of the classic song genre is regarded by authors of instrumental music as a low-profile genre. But if we recall the names of Fikrat Amirov, Tofiq Quliyev and other luminaries whose music laid the foundation for a lot of songs, we will realize that everything depends not on the genre but the talent of a person," says the poet. "Of course, the reason behind the "cheapening" of meyxana is the general level of culture and education, which, of course, affects the perception of the world. After all, it is difficult to imagine that modern performers carry the same enlightened and profound ideas as, for example, Aliaga Vahid or other performers," says Babulla.
There is another reason for a cautious attitude towards meyxana that it so not so obvious, he said.
Meyxana belongs to a rhythmic art form. Rhythm envisages a major key, while challenges and the expression of sadness or discontent sound better in a minor key. In addition, modern rhymes in meyxana are often inaccurate. There is a concept of "qulaq qafiyyasi", or "rhyme to the ear", in versification. These rhymes, while focused on hearing, are not too correct or delicate from a literary and poetic point of view.
Yet, a serious attitude towards meyxana is coming back. In 2009, the Union of Meyxana Performers was established, and famous meyxana performer Agamirza Mammadov became its chairman. "Meyxana is one of the main directions of our national art. It was not recognized for a long time, therefore it is particularly important for us to make this genre more professional and educate real masters of their craft," he says. "This is what we are doing - we are creating a school of meyxana.".
Theaters also refer to this genre. Since 2010, modern experimental theater "Yug" has repeatedly staged "A child and us", a performance that widely uses meyxana, by young playwright Saleh Sabat.
However, many are still skeptical about the genre. This is associated primarily with its recent withering and departure from professional art. Incidentally, great poets have been engaged in poetic contests since the days of Nasimi. Great Shakespeare did not disdain them either (of course, in the English style). Similar competitions were common in the poetic communities of medieval Genoa and Venice, which is confirmed in the famous film "Dangerous Beauty" by Marshall Herskovitz.
If you approach meyxana without bias, you will understand that there is nothing wrong in the genre that requires authors to juggle words. What matters is the meaning you impart to the words.