HARA GEDİRSƏN, UKRAYNA?
Ukraynada daxili siyasi münaqişə getdikcə dərinləşir. "Maydan" zəfərindən ilyarım sonra "inqilabçı hökumət"in daxilində ciddi ziddiyyət yaranıb. Kiyevdə baş qaldırmış qanlı iğtişaşlar bunun göstəricisidir. İğtişaşların ardınca faktiki olaraq, hakim koalisiyada parçalanma prosesi başlayıb.
Ukrayna paytaxtında faciəvi hadisələr parlamentin Konstitusiyaya dəyişikliklərlə bağlı qanun layihəsini birinci oxunuşda qəbul etdiyi gün başlayıb. Qeyd edək ki, ölkənin əsas qanuna edilməli olan dəyişikliklər qiyamçı Donbasda hakimiyyətin desentralizasiyasını nəzərdə tutur. Son dövrlərədək qalib "Maydan"ın avanqard qüvvəsi sayılan, prezident Pyotr Poroşenkonun rəhbərlk etdiyi hakim koalisiyanı və onun parlament "Blok"unu dəstəkləyən millətçi dairələr bu qanuna qarşı çıxıblar.
Poroşenkoçular dəyişikliklərin Donbasa "xüsusi status"un verilməsini nəzərdə tutmadığını desələr də, "Radikal partiya", "Samopomoş", "Batkivşşina" və "Azadlıq" partiyasından olan deputatlar dövlət başçısını "antikonstitusion çevriliş"də, milli maraqları satmaqda ittiham ediblər. Bunun ardınca millətçilərin təşkilatçılığı ilə Ali Radanın binasına hücum edilib. "Etirazçılar"la polis arasında baş verən toqquşma 140-dan artıq insanın yaralanması ilə nəticələnib (onlardan 131-i milis əməkdaşları və Milli Qvardiyanın hərbçiləridir). İğtişaşlar zamanı Ukrayna ordusunun 3 hərbçisi dünyasını dəyişib.
Ukrayna Daxili İşlər Nazirliyi radikalların əməllərini "Terror aktı" maddəsilə "qiymətləndirib". Baş Prokurorluq Rada yaxınlığında baş vermiş toqquşmanın 18 iştirakçısına qarşı "hüquq-mühafizə orqanları əməkdaşlarının həyatına qəsd və terror aktı" ittihamı irəli sürülüb. Onlar "qrup halında ictimai asayişi pozmaqda" da günahlandırılırlar. Doğrudur, Ukrayna Təhlükəsizlik Xidməti (UTX) hadisələri "terror aktı" kimi qəbul etməkdən boyun qaçırıb. Bu, Kiyevdə yaşananlara ayrı-ayrı hüquq mühafizə strukturlarının fərqli yanaşdıqlarını aydın şəkildə göstərir. Bəlkə də, bunun səbəbini UTX-nin özünün "siması"nda axtarmaq lazımdır: "Maydan" hökuməti dövründə bu qurum özünü güc strukturları arasında "əsas inqilabi əhvallı dəstə" kimi göstərib.
İstənilən halda, Ukraynada əvvəlki prezident Viktor Yanukoviçin faktiki olaraq güc yolu ilə devrilməsindən sonra hakimiyyətə zorakı təzyiq cəhdləri davam edir. Görünən odur ki, hazırkı dövlət başçısı Pyotr Poroşenkonun etirazçıların dağıdıcı əməllərini önləməyə gücü və iradəsi çatmazsa, Ukrayna tezliklə xroniki siyasi qeyri-sabitliyin girovuna çevriləcək. Bu mənada İtaliyanın "La Stampa" qəzetilə razılaşmamaq çətindir. Qəzetin dərc etdiyi analitik yazıda bildirilir ki, "Poroşenkonun qamçı və pryanikdən istifadə etmək bacarığı həlledici ola bilər: Rada qarşısında baş vermiş toqquşma təsadüfi gurultulu hadisə kimi yadda qalacaq, yoxsa o, Ukraynanın Moskvanın tez-tez bəyan etdiyi kimi, "baş tutmamış dövlət"ə çevrilməsinin başlanğıcı olacaq?"
Perspektivin bu qədər arzuolunmaz ola biləcəyini, güman ki, Pyotr Poroşenkonun yaxın ətrafı da anlayır. Məsələn, Ukrayna ictimaiyyətini "paytaxtın mərkəzində bu kədərli hadisəni törədənlərə maksimal sərt cəzanın verilməsinə dəstək olmağa" çağıran daxili işlər naziri Arsen Avakov deyib ki, "əgər yaşananlara hamımız birlikdə reaksiya verməsək, ölkə əllərində qumbara tutmuş əclafların diktəsilə xaosa sürüklənəcək".
Prezident Poroşenko isə iğtişaşları "antiukrayna aksiyası" kimi qiymətləndirib. Dövlət başçısı bildirib ki, "baş verənlərə görə istisnasız olaraq bütün təşkilatçılar, siyasi qüvvələrin bütün təmsilçiləri məsuliyyət daşımalıdırlar".
Ali Rada binasına hücumun təşkilatçılarını Ukraynanın baş naziri Arseni Yasenyuk da kəskin şəkildə pisləyib. O, hesab edir ki, Konstitusiya dəyişikliklərinə qarşı çıxan siyasi qüvvələr "Ukraynanı və onun əsas qanunun müdafiə etmir, əksinə, zorlayır". Bununla yanaşı, baş nazir həmin qüvvələrin "Şərqdəki rus bandit və terrorçularından daha pis olduqlarını" deyib: "Onlar, heç olmasa, Ukraynaya qarşı vuruşduqlarını gizlətmirlər".
Analitiklərin bir hissəsi isə Kiyevdə baş vermiş iğtişaşların prezident Poroşenko ilə baş nazir Yasenyuk arasında dərinləşmiş qarşıdurmanın nəticəsi olduğu istisna etmir. Baş nazir ABŞ-la xüsusi əlaqələrdə ittiham olunur. Belə düşünənlərin fikrincə, Vaşinqton Ukraynada gərginliyin daha da dərişləşməsində, ölkənin Rusiyaya geosiyasi hücumun episentrinə çevrilməsində maraqlıdır. Məqsəd, əlbəttə ki, Kremlin postsovet məkanındakı nüfuzuna son qoyulmasıdır. Prezident və silahdaşları isə Kiyevin xarici siyasətinin Avropa xəttinin tərəfdarları sayılırlar. Bu səbəbdən də, onlar ölkənin cənub-şərqində münaqişəni aradan qaldırmağa çalışırlar. Poroşenkonun Konstitusiyaya dəyişiklik etməklə Donbasda hakimiyyətin desentralizasiyasına qərar verməsi də bunun göstəricisidir.
Bu arada Kiyevdə baş vermiş iğtişaş Ukrayna parlamenti önündə yaşanmış qarşıdurmaya səbəb olmuş problemin həllinin son dərəcə çətin olduğunu bir daha üzə çıxarıb. Millətçilər Ukraynada hakimiyyətin desetralizasiyasında ittiham edir, bunu Moskvaya və Donbas separatçılarına məğlubiyyət kimi qiymətləndirirlərsə, qarşı tərəf əksinə, Kiyevin qiyamçı regiona heç də "xüsusi status" verməyə çalışmadığını deyir. Tanınmamış Donetsk və Luqansk "xalq respublikaları"nın liderləri "Pyotr Poroşenkonun Bloku"nun irəli sürdüyü qanun layihəsini tənqid atəşinə tuturlar. Onların fikrincə, bu qanun layihəsi Minsk razılaşmasına ziddir. Çünki "DXR" və "LXR" liderləri hesab edirlər ki, Minsk razılaşması Ukraynanın cənub-şərqi rayonlarına faktiki müstəqillik səviyyəsində özünüidarə verilməsini nəzərdə tutur.
Amma Kiyevdəki qanlı hadisələr kontekstində əsas olan bu deyil. İğtişaşlar Ukraynanın aparıcı partiyaları arasında münasibətlərin ciddi şəkildə gərginləşdiyini üzə çıxarıb. Məsələ yalnız onda deyil ki, millətçi dairələr, ilk növbədə, "Azadlıq" partiyası və onun rəsmi Kiyev tərəfindən Ali Radaya hücumun təşkilində günahlandırılan lideri Oleq Tyaqnibok günahını inkar edir və hökuməti Konstitusiya dəyişikliklərinə dəstək verməkdə təqsirləndirir. Millətçilərin fikrincə, hakimiyyətin Konstitusiyaya təklif etdiyi dəyişikliklər "Donbasa xüsusi status verir və faktiki olaraq, Kreml qarşısında təslimçilik anlamına gəlir". Məsələ ondadır ki, yaşananlar Ukraynanın ciddi siyasi böhranın astanasında olduğunu göstərir.
Rada qarşısındakı toqquşmadan dərhal sonra Oleq Lyaşkonun rəhbərlik etdiyi Radikal Partiya hakim koalisiyanı tərk etdiyini açıqlayıb. Partiyanın nümayəndəsi, baş nazirin müavini Valeri Voşşevski vəzifəsindən istefa verib. Radikallar müxalifətə keçdiklərini rəsmən bəyan edib, "prezident Poroşenkonun Yanukoviçdən heç bir cəhətilə yaxşı olmadığını, hətta daha pis olduğunu" bildiriblər. Lyaşkonun sözlərinə görə, prezidentin Konstitusiyaya təklif etdiyi dəyişikliklərə səs verilməsi Radada "antiukrayna koalisiyasının yaradıldığını" göstərib.
Radadakı 450 mandatdan cəmi 21-də sahib olan radikallar fraksiyasının hakim koalisiyanı tərk etməsi sanki Poroşenko və onun parlamentdəki tərəfdarları üçün ciddi problem yaratmamalıdır. Amma digər partiyaların, ilk növbədə, "Batkivşşina"nın da Lyaşkodan nümunə götürəcəyini istisna etmək olmaz. Məsələ ondadır ki, səsvermə zamanı bu partiya da Konstitusiyaya dəyişikliklərin əleyhinə çıxıb. Üstəlik, "Batkivşşina"nın lideri Yuliya Timoşenko siyasi arenada şəxsi mövqelərini gücləndirməyə hazır olduğunu artıq hər kəsə göstərir. Eks-baş nazirin hər kəsə məlum olan iddialarını nəzərə alsaq, demək, o, prezident Poroşenkonun mövqelərinin zəiflədilməsi və özünün ali vəzifəyə iddialarını gücləndirmək üçün istənilən imkandan yararlanmaq fikrindədir.
Ukraynada yaşanmaqda olan daxili siyasi toqquşmalar fonunda Pyotr Poroşenkoya qarşı ciddi kampaniyanın hazırlandığına dair fikirlər yayılıb və bu, heç də təəccüblü deyil. Kampaniyanın əsas məqsədi, güman ki, Ukrayna prezidentinin Ali Radada çoxluqdan məhrum edilməsi, nəticədə, parlamentin buraxılmasına və növbədənkənar parlament seçkisinin keçirilməsinə nail olmaqdır.
Ukraynada qərbpərəst qüvvələr arasında, heç olmasa, nisbi birliyin qalmasında maraqlı olan ABŞ və Avropa İttifaqı Kiyevdə baş vermiş toqquşmadan narahatlığını və təəssüfünü bəyan edib. Vaşinqtonla Brüssel Ukrayna siyasətində qərbpərəst trendin davam etməsinə çalışsalar da, "Maydan" hökuməti arasındakı ziddiyyətin Avro-Atlantik mərkəzləri qıcıqlandırdığı ortadadır. Onlar, şübhəsiz ki, daha güclü Kiyev hökumətini görməkdən məmnun olardılar. Bu mənada Odessanın qubernatoru, Gürcüstanda baş vermiş "qızılgül inqilabı"nın atası Mixail Saakaşvilinin fəallığını getdikcə artırması heç də təsadüf deyil. Məlum olduğu kimi, o, vətənində Tiflisin Moskvadan uzaqlaşmasını, Gürcüstanın qərbpərəst siyasət yürütməsini faktiki olaraq, dönməz prosesə çevirib.
Saakaşvilinin bu dəfə Ukraynada siyasətin əsas simalarından biri kimi irəli çəkilməsi öz-özlüyündə Qərbin Ukraynada Avro-Atlantik yolun tərəfdarları arasında perspektivli kadrlar görmədiyini göstərir. Kiyevdə yaşanmış son qanlı hadisələr Ukraynanı xaos məkanına, yaxın ən yaxşı halda balaqana çevirə bilər. Bu hadisə Qərbin narahatlıqlarının əsaslı olduğunu göstərir. Bu mənada Ukrayna ictimaiyyətinin bir hissəsinin əhali arasında imza toplanılması prosesinə hazırlaşması haqda məlumatlar çox şeydən xəbər verir: onlar Gürcüstanın sabiq prezidenti, Odessanın hazırkı qubernatorunun Ukraynanın baş naziri postuna gətirilməsinə ehtiyac duyur.
Beləliklə, hökumətin desentralizasiyasını nəzərdə tutan qanun layihəsinin Radada səsverməyə çıxarılmasının ölkədə gərginliyi azaldacağı gözlənilsə də, o, vəziyyəti gözlənildiyindən də çox ağırlaşdıraraq, Ukraynanı qan rənginə boyanmış reallıqla üz-üzə qoyub. Məhz bu səbəbdən də, indi bir sual daha çox aktuallıq qazanıb: "Maydan" bütün bu qurbanlara dəyərdimi? Bu sualın ən yaxşı cavabını, yəqin ki, ukraynalıların özləri bilir. Ümid edək ki, ölkənin və hökumətin taleyi sonda məhz onların istəyindən, iradəsindən asılı olacaq.

КУДА ИДЕШЬ, УКРАИНА?
Украина все больше скатывается в пропасть внутриполитического конфликта. Спустя полтора года после триумфа "Майдана" выявились серьезные противоречия в стане "революционной" власти. Показателем этого стали кровопролитные беспорядки в Киеве, повлекшие за собой уже фактически запущенный процесс распада правящей коалиции.
Трагические события в украинской столице произошли в день принятия парламентом в первом чтении законопроекта о внесении изменений в Конституцию, предусматривающих децентрализацию власти в мятежном Донбассе. Националистические круги, еще недавно чествуемые в качестве авангардной силы победившего "Майдана" и частично поддерживавшие власть коалиции во главе с президентом Петром Порошенко и его парламентским "Блоком", выступили против принятия данного законопроекта.
Вопреки заверениям порошенковцев о том, что изменения не пре-дусматривают предоставления Донбассу "особого статуса", депутаты от "Радикальной партии", "Самопомощи", "Батькивщины" и "Свободы" обвинили главу государства в "антиконституционном перевороте" и предательстве национальных интересов. Далее последовала организованная радикальными националистами попытка штурма здания Верховной рады. В результате столкновения "протестантов" с полицией пострадали более 140 человек (из них 131 - милиционеры и нацгвардейцы), погибли трое бойцов украинской армии.
МВД Украины квалифицировало действия радикальных активистов по статье "Террористический акт". В предъявленном Генеральной прокуратурой обвинении 18 участникам побоища возле стен Рады инкриминируются "посягательство на жизнь сотрудника правоохранительных органов и террористический акт", а также "групповое нарушение общественного порядка". Правда, Служба безопасности Украины (СБУ) отказалась рассматривать события как "террористический акт", что указывает на очевидные разночтения в подходе различных правоохранительных структур к оценке киевских беспорядков. Причину этого, возможно, следует искать в "облике" самого СБУ, которое за время власти "Майдана" зарекомендовало себя наиболее "революционно настроенным отрядом" среди силовых учреждений новой украинской власти.
Как бы то ни было, налицо попытка насильственного давления на власть, сформировавшуюся в Украине после фактического свержения прежнего главы государства - Виктора Януковича. Очевидно, что если у действующего президента Петра Порошенко не хватит сил и воли на сдерживание разрушительных проявлений протестной энергии, то Украина уже в скором времени может оказаться в плену хронической политической нестабильности. Трудно не согласиться в этом смысле с итальянской газетой La Stampa, в аналитическом материале которой подчеркивается, что "способность Порошенко использовать кнут и пряник может стать определяющей: будут ли столкновения у Рады забыты как отдельный бурный, но изолированный эпизод или же они станут началом превращения Украины в то "несостоявшееся государство", о котором часто говорят в Москве".
Столь нерадужную перспективу осознает, судя по всему, и ближайшее окружение Петра Порошенко. В частности, министр внутренних дел Арсен Аваков, попросивший у украинского общества "полной поддержки максимально жесткого наказания устроивших этот мрак в центре столицы", ибо "если мы все вместе не отреагируем - страна будет погружаться в хаос под диктовку негодяев с гранатами".
Сам президент Порошенко охарактеризовал беспорядки как "антиукраинскую акцию, за которую все ее организаторы, без исключения, все представители политических сил должны понести суровую ответственность". Резко осудил действия организаторов штурма Верховной рады и премьер-министр Украины Арсений Яценюк, по словам которого политические силы, которые выступили против конституционных изменений, "не защищают, а насилуют Украину и ее Основной закон". Притом, считает премьер, эти силы "по сути хуже, чем российские бандиты и террористы на востоке. Те хоть не скрывают, что они воюют с Украиной".
Впрочем, часть аналитиков не исключает, что беспорядки в Киеве в известном смысле стали отражением усиливающегося противостояния между президентом Порошенко и премьером Яценюком. Последнего "уличают" в особых связях с США, заинтересованных в дальнейшей эскалации напряженности в Украине и окончательном закреплении страны в качестве эпицентра геополитического наступления на Россию, преследующего цель покончить с влиянием Кремля на постсоветском пространстве. Тогда как президент Украины и его сторонники больше ассоциируются с европейским вектором политики Киева, а потому настроены несколько снизить накал противостояния на юго-востоке страны, показателем чего, собственно, и стали инициированные Петром Порошенко конституционные изменения, частично децентрализующие власть в Донбассе.
К слову сказать, беспорядки в Киеве вновь продемонстрировали чрезвычайную сложность разрешения проблемы, которая, по сути, и породила бойню возле здания украинского парламента. В то время как националисты обвиняют президента в реализации шагов по децентрализации Украины и рассматривают данный шаг как поражение Москвы и сепаратистов Донбасса, последние, наоборот, считают, что Киев вовсе не стремится предоставить мятежному региону "особый статус". Лидеры самопровозглашенных "народных республик" Донецка и Луганска подвергли критике представленный "Блоком Петра Порошенко" законопроект, который, по их мнению, нарушает минские договоренности, предусматривающие, согласно трактовке руководства "ДНР" и "ЛНР", введение в ряде юго-восточных районов Украины самоуправления на уровне фактической независимости.
Впрочем, не это главное в контексте киевского кровопролития. Беспорядки обнажили существенно обострившиеся взаимоотношения между ведущими партиями "незалежной" Украины. И дело не только в том, что националистические круги, прежде всего партия "Свобода" и лично ее глава Олег Тягнибок, обвиняемые официальным Киевом в организации штурма Рады, отрицают свою вину, осуждая саму власть за голосование в пользу конституционных изменений, "закрепляющих особый статус Донбасса и являющихся фактической капитуляцией перед Кремлем". Ситуацию характеризует назревающий в Украине серьезный политический кризис.
Сразу после столкновений возле Рады о выходе из правящей коалиции заявила Радикальная партия Олега Ляшко. Представитель этой партии, вице-премьер Валерий Вощевский заявил об уходе в отставку со своего поста. Радикалы официально объявили о переходе в оппозицию, заявив, что "президент Порошенко ничем не лучше Януковича, а может, даже хуже". По словам Ляшко, голосование за президентские поправки к Конституции показало, что в Раде "создана антиукраинская коалиция".
Выход из правящей коалиции фракции радикалов, обладающих в Раде всего лишь 21 мандатом из 450, казалось бы, не сулит особых проблем для Порошенко и его сторонников в парламенте. Однако никто не гарантирует, что примеру Ляшко не последуют и другие лидеры, в частности партия "Батькивщина", поскольку при голосовании в Раде она также выступила против конституционных изменений. Тем более что лидер "Батькивщины" Юлия Тимошенко уже подает весьма четкие сигналы о готовности усилить свои персональные позиции на политической арене, что с учетом общеизвестных амбиций экс-премьера означает одно: она готова использовать любую возможность и ослабление позиций президента Порошенко для закрепления собственных притязаний на высший государственный пост в Украине. Неудивительно, что с учетом происходящих в Украине внутриполитических коллизий выдвигаются предположения о подготовке целой кампании против Петра Порошенко. Ее возможная цель видится в лишении украинского президента большинства в Верховной раде, провоцировании роспуска парламента с последующим проведением досрочных выборов.
США и Евросоюз, заинтересованные в сохранении хотя бы относительного единства в лагере прозападных сил Украины, выразили сожаление и обеспокоенность в связи со столкновениями в Киеве. И хотя Вашингтон и Брюссель стремятся обеспечить продолжение прозападного тренда украинской политики, очевидно, что противоречия между выдвиженцами "Майдана" все больше раздражают евроатлантические центры. Им гораздо приятнее было бы лицезреть более сильное киевское правительство. Далеко не случайной в этой связи представляется нарастающая активность одесского губернатора Михаила Саакашвили - отца грузинской "розовой революции", сделавшего в пору своего лидерства на исторической родине все возможное для практически бесповоротного отдаления Тбилиси от Москвы и вывода Грузии на стезю прозападной ориентации.
Выдвижение Саакашвили в качестве одного из ведущих лиц теперь уже украинской политики само по себе означает признание Западом, неприкрыто растасовывающим карты с изображениями персоналий киевского властного Олимпа, очевидной нехватки в Украине перспективных, стратегически подкованных служителей евроатлантического пути. Последнее кровопролитие в Киеве, грозящее Украине превращением ее в пространство хаоса или, в лучшем случае, трагикомического балагана, говорит лишь об обоснованности подобных опасений Запада. С учетом этого не кажется такой уж малообещающей затея с подготовкой частью украинской общественности петиции, призывающей назначить бывшего грузинского президента, а ныне губернатора Одессы - главой правительства Украины.
Таким образом, голосование в Раде по вопросу о децентрализации власти хоть и обещало несколько разрядить ситуацию в стране, на деле лишь еще больше обострило ее, сформировав новую украинскую реальность, окрашенную в багровый цвет крови. А потому сейчас еще более резонным представляется вопрос о том, стоил ли вообще "Майдан" всех этих жертв, принесенных на алтарь его триумфа в Украине? В той самой некогда цветущей стране, которая волею титанов глобальной политики оказалась столь нещадным образом брошенной в жернова междержавных разборок? Лучший ответ на этот вопрос знают, разумеется, сами украинцы, от воли и желания которых, как хочется надеяться, и зависит в конечном счете судьба их страны и ее власти.