İran rəhbərliyinin əsas planı neft ixracını kortəbii artırmaq yox, milli təhlükəsizliyi təmin etməkdir
İranın nüvə proqramı ilə bağlı yekun razılaşmanın əldə olunması (o, həm də Tehrana tətbiq edilmiş sanksiyaların aradan qaldırılmasını nəzərdə tutur) dünyada belə bir fikir yaradıb: indi rəsmi Tehran itirilmiş mövqeyini bərpa etmək üçün dünya bazarlarını neft və təbii qazla dolduracaq. Lakin hər şey ilk baxışdan göründüyü kimi deyil. Tehranın ilk addımı ölkə təhlükəsizliyinin gücləndirilməsinə yönələ bilər. Bununla yanaşı, iranlıların dünyanın neft bazarında, onsuz da, kövrək olan qiymət balansını birdəfəlik dağıtmaqdansa, müasir texnologiyalar əldə etməyə çalışacaqları istisna deyil.
İran rəhbərliyi ölkədə neft və qaz hasilatını artırmaq üçün "donu açılmış" aktivlərindən istifadə etməyə tələsmir. Bundan başqa, Tehran neft-qaz sektoruna yatırdığı investisiyaların həcmini minimuma endirməyi, onu iqtisadiyyatın digər sahələrinə yönəltməyi düşünür.
Tehran neft-qaz sektoruna xarici investisiyaların cəlbinə çalışır və bunun üçün yalnız Qərb deyil, həm də Rusiya və Çin şirkətlərini geri çağırır. Britaniyanın "BP" şirkətinin məlumatına görə, 2014-cü ildə İranda neft hasilatı sutkada 3,6 milyon barel təşkil edib. 2011-ci ildə isə bu göstərici 4,4 milyon olub. Bundan başqa, sanksiyaların tətbiq edilməsindən əvvəlki dövrlə müqayisədə İrandan "qara qızıl"ın ixracı sutkada 1 milyon barel azalıb.
Ötəri hesablamalara görə, İran rəhbərliyinin dünya bazarlarına əvvəlki həcmdə neft ixrac etməsi üçün 100 milyardlarla dollar tələb olunur.
Müqayisə üçün qeyd edək ki, ötən il İranın neft sektoruna cəmi 6 milyard dollar investisiya yatırılıb. Hazırda neftin 1 barelinin qiymətinin 50 dollar olduğunu nəzərə alsaq, xarici neft-qaz şirkətlərinin İrana külli miqdarda investisiya yönəldəcəklərini gözləmək olmaz. Yəni İranın dünya bazarına neft ixracı sahəsindəki potensialını şişirtməyə ehtiyac yoxdur.
İranın Avropa İttifaqı ölkələrinə təbii qaz ixrac edəcəyilə bağlı gözləntiləri çox şişirdilib. Yenə də Britaniyanın "BP" şikrətinin məlumatı: 2014-cü ilin nəticələrinə əsasən, İran dünyada təbii qaz ehtiyatının həcminə görə ilk yerdədir (34 trilyon kubmetr və ya dünyada mövcud olan ümumi qaz ehtiyatının 18,2%-i). Bu baxımdan, 2013-cü ildə İranın qaz qıtlığı yaşaması təəccüblü sayıla bilər. 2014-cü ilin sonuna Tehran təbii qaz hasilatını 8 milyard kubmetr artıraraq 172,6 milyard kubmetrə çatdırıb. Müqayisə üçün - "BP"nin məlumatına görə, 32,6 trilyon kubmetr təbii qaz ehtiyatı olan Rusiya 2014-cü ildə 578,7 milyard kubmetr qaz hasil edib.
İndi İran rəhbərliyi öz qazının satışı üçün prioritet bazarları müəyyənləşdirir. Aydındır ki, qaz hasil edən ölkələrin əksəriyyəti üçün qiymətlərin kifayət qədər yüksək olduğu Avropa bazarı "yağlı tikə"dir. Lakin Tehranın Qərb istiqamətində qaz nəql edilməsi üçün 4 min kilometr uzunluğunda boru xətti inşa olunmalıdır. Bu üzdən də, İran üçün ən azı yaxın perspektivdə Şərq, ilk növbədə, Pakistan, oradan Hindistan və Çin istiqaməti daha cəlbedicidir. Yeri gəlmişkən, Pakistan rəhbərliyi Çin şirkətilə 435 mil (700 kilometr) uzunluğunda qaz kəmərinin tikintisilə bağlı danışıqlar aparır. Bu, İran qazının Pakistana nəqlinə imkan verəcək. Layihənin dəyəri 1,5-1,8 milyard dollar arasındadır. Onun 85%-nin Çinin ayırdığı kredit, qalan hissəsinin isə Pakistanın hesabına ödənilməsi nəzərdə tutulur.
Suriya və İraqda "İslam Dövləti" təşkilatı ilə şiddətli döyüşlərin getməsilə əlaqədar regionda vəziyyətin sürətlə ağırlaşması isə Tehran üçün milli təhlükəsizliyin təmini məsələsini ön plana çıxarır. Odur ki, İran ordusunun müasir silahlarla silahlandırılması məsələsinin nə qədər aktual olduğu aydındır.
Müxtəlif mənbələrə görə, İrana tətbiq edilmiş sanksiyaların tam aradan qaldırılması prosesi 2016-cı ilin yazından tez başlamayacaq. Rəsmi Tehran isə artıq indidən Moskva ilə İran ordusunun texniki təchizatının yenilənməsilə bağlı fəal danışıqlar aparır. Söhbət İranla Rusiya arasında hərbi-texniki əməkdaşlıqdan gedir. Bu isə heç də yalnız "S-300" zenit-raket komplekslərinin alqı-satqısını nəzərdə tutmur. Hazırda İran Rusiyadan "MiQ" və "Su" hərbi təyyarələrinin alınması imkanlarını da nəzərdən keçirir.
Rusiya rəhbərliyi İrana "Superjet 100" və "Tu-204SM" sərnişin təyyarələrinin satışının da əleyhinə deyil. Amma İranın aviaparkı nə qədər köhnə olsa da, Rusiyanın sərnişin təyyarələri onları hərbi təyyarələr qədər cəlb etmir. Bu seqmentdə mülki aviasiya parkının yenilənməsindən qazanan "Boeing" və "Airbus" şirkətləri olacaq. İran yaxın 10 ildə onlardan dəyəri, təxminən, 20 milyard dollar təşkil edəcək 80-90 təyyarə almağı planlaşdırır.
İran, ilk növbədə, Qərb şirkətlərinin investisiyalarına deyil, texnologiyalara ehtiyac duyur. Ölkə neft-qaz quyularının məhsuldarlığının artırılması, onların istismar müddətinin uzadılması üçün bu sahədə də müasir texnologiyalar əldə etmək istəyir. Bəs, ABŞ və Avropa İttifaqı güclü, müstəqil siyasət yürüdən şiə İranı görməyə hazırdırlarmı? Hər halda, Tehranın Ağ Evin və Brüsselin əlində siyasi oyuncaq olmayacağı aydındır.
Müvafiq olaraq, rəsmi Tehranın artıq yaxın illərdə ABŞ və Aİ münasibətlərinin yenidən gərginləşəcəyi istisna deyil.

На первом плане у руководства Ирана обеспечение национальной безопасности, а не бездумное наращивание экспорта нефти
Автор: Фуад АЛИЕВ Баку
Достижение всеобъемлющего соглашения по ядерной программе Ирана с последующей отменой санкций в отношении Исламской Республики сформировало в мире клише, что официальный Тегеран готов залить мир нефтью и природным газом, чтобы восстановить утраченные позиции. Однако не все так очевидно, как кажется на первый взгляд.
К первым шагам официального Тегерана можно отнести желание усилить безопасность страны и получить доступ к современным технологиям, а не разрушить окончательно хрупкое ценовое равновесие на мировом нефтяном рынке.
Руководство Ирана отнюдь не горит желанием использовать размороженные иранские активы для наращивания добычи нефти и природного газа в стране. Более того, в планах официального Тегерана сократить до минимума собственные инвестиции в нефтегазовый сектор и перенаправить их в другие области экономики.
Тегеран делает ставку на иностранные инвестиции в нефтегазовый сектор, зазывая обратно не только западные транснациональные нефтегазовые компании, но также российские и китайские. По данным британской компании ВР, в 2014 году добыча нефти в Иране составила 3,6 млн. баррелей в сутки против 4,4 млн. баррелей нефти в 2011 году. При этом на 1 млн. баррелей в сутки упал также экспорт "черного золота" в сравнении с досанкционным периодом. По самым скромным расчетам, желание руководства Ирана восстановить прежние объемы поставок нефти на мировые рынки потребует сотен миллиардов долларов.
Для сравнения, в прошлом году инвестиции Ирана в нефтяной сектор составили лишь $6 млрд. А с нынешним уровнем цен в $50 за баррель трудно ожидать инвестиционного бума со стороны зарубежных нефтегазовых компаний в Иране. То есть не стоит преувеличивать потенциал Ирана на резкое увеличение поставок нефти на мировой рынок.
Весьма завышены надежды на поставку из Ирана природного газа в страны Европейского союза. По данным британской компании ВР, по итогам 2014 года Иран занимает первое место по запасам природного газа в мире (34 трлн. кубометров природного газа, или 18,2% от всех запасов мира). И в этой связи может показаться странным, что в 2013 году Иран испытывал нехватку природного газа. По итогам 2014 года Иран увеличил добычу природного газа на 8 млрд. кубометров, доведя ее до 172,6 млрд. кубометров. Для сравнения, по данным ВР, в России с запасами природного газа в 32,6 трлн. кубометров газа добыча по итогам 2014 года составила 578,7 млрд. кубометров.
В этой связи руководство Ирана выбирает приоритетные рынки для сбыта своего газа. Понятно, что для большинства газодобывающих государств лакомым кусочком остается европейский рынок с довольно высокими ценами. Но западное направление требует строительства трубопровода на 4 тыс. км. Поэтому для Ирана, по крайней мере в краткосрочной перспективе, более привлекателен путь на восток, в первую очередь в соседний Пакистан и далее в направлении Индии и Китая. Кстати, руководство Пакистана ведет переговоры с китайской компанией по строительству трубопровода протяженностью 435 миль (700 км), который позволит экспортировать иранский газ в страну. Стоимость проекта строительства трубопровода варьирует в пределах $1,5-1,8 млрд., при условии, что 85% финансирования будет обеспечено за счет китайского кредита, а остальная часть придется на долю Пакистана.
Стремительное ухудшение ситуации в регионе из-за продолжающихся ожесточенных боевых действий против боевиков "Исламского государства" в Сирии и Ираке в первую очередь ставит перед официальным Тегераном вопросы, связанные с решением национальной безопасности страны. Поэтому понятно, насколько актуально современное перевооружение армии Ирана.
Надо отметить, что начало полной отмены санкций с Ирана, по различным источникам, может начаться не раньше весны 2016 года. Однако руководство Ирана уже сегодня ведет активные переговоры с Москвой по техническому перевооружению иранской армии.
Речь идет о военно-технологическом сотрудничестве официального Тегерана с Россией, которое предусматривает не только приобретение зенитных ракетных комплексов С-300. В настоящее время Иран присматривается к боевым самолетам России МиГ и Су.
Конечно, руководство России не прочь поставить пассажирские самолеты SuperJet 100 и Ту-204СМ. Но в отличие от военных самолетов России гражданские явно не вызывают восторга у иранских авиаперевозчиков, несмотря на значительно устаревший авиапарк. В этом сегменте на обновлении парка гражданской авиации заработают концерны Boeing и Airbus - Иран собирается закупить у них порядка 80-90 самолетов, потратив около $20 млрд. в ближайшие 10 лет.
Иран в первую очередь нуждается в технологиях, а не в инвестициях со стороны западных компаний. Современные технологии нужны в том числе нефтегазовому сектору Ирана, чтобы повысить продуктивность скважин и срок их эксплуатации. Но вполне резонный вопрос: готовы ли США и Евросоюз видеть сильный, с независимой политикой шиитский Иран? Понятно, что Тегеран вряд ли станет политической игрушкой в руках Белого дома и Брюсселя.
Соответственно можно ожидать, что официальный Тегеран уже в ближайшие годы ожидает очередное обострение противостояния с США и Евросоюзом.