OLİMPİADAYA KÖKLƏNƏRƏK...
ABŞ-ın Las-Veqas şəhərində keçirilən güləş üzrə lisenziya xarakterli Dünya Çempionatı Azərbaycan idmançılarının uğurlu çıxışları ilə əlamətdar oldu. Mundialda 2 qızıl, 3 gümüş və 3 bürünc medal qazanan ölkəmizin komanda hesabında 5-ci yeri tutması müsbət haldır. Azərbaycan komandasını Rusiya (4-2-8), ABŞ (4-0-3), Türkiyə (3-1-2) və Yaponiya (3-1-1) qabaqladı.
Mundialda 5-ci olmağımızı müsbət hal kimi dəyərləndirməyimiz heç kimi çaşdırmasın. Dünya Çempionatının lisenziya xarakterli olması və yalnız 29 ölkənin hesabına medal yazması okeanın o tayında güclü rəqabətin olduğunu göstərir. Rusiya hər zaman güclü pəhləvanlarla ad çıxardığından, birinci yeri tutmasını normal qarşılamaq lazımdır. ABŞ meydan sahibi kimi özünü doğrultdu. Türkiyə ilk üçlüyə düşməklə çoxlarını təəccübləndirsə də, Yaponiyanın 4-cü yerdə olması qanunauyğunluq kimi qəbul edilməlidir. Hərçənd, yaponların bütün medallarının xanım güləşçilər tərəfindən qazanıldığını qeyd etməliyik.
Azərbaycan millisi medalların sayına görə, yalnız 2009-cu ildəki Dünya Çempionatından geri qaldı. Danimarkanın Herninq şəhərində keçirilən mundialda 3 qızıl, 4 gümüş və 3 bürünc medalla ikinci yeri tutmuşduq. Bu rekord geridə qalan 6 ildə yenilənməyib. Digər tərəfdən, heç vaxt Dünya Çempionatında 11 lisenziya qazanmamışdıq. Yay Olimpiya Oyunlarına vəsiqə qazanmağımızı nəzərə alaraq, güləşçilərin mundialdakı çıxışını yüksək qiymətləndirmək mümkündür.
Cəmşid Heyrabadi baş məşqçi kimi növbəti dəfə özünü doğrultdu. "Klassiklər"in mundialda ilk dəfə komanda hesabında 2-ci yer tutmasında da məşqçinin böyük zəhməti var. Avropa Oyunlarının qalibi Rəsul Cunayev (71 kq) mundialda da rəqib tanımadı. Finaladək rəqiblərini vaxtından əvvəl məğlub edən pəhləvan həlledici görüşdə erməniəsilli Ukrayna təmsilçisi, ikiqat Avropa çempionu Armen Vardanyanı üstələdi. Rövşən Bayramov (59 kq) məşqçilərin onu ABŞ-a aparmaqla düzgün qərar verdiyini sübut etdi. Finala qədər məğlubiyyətsiz irəliləyən Bayramov həlledici görüşdə kubalı İsmayıl Borreroya uduzdu. Bununla belə, 28 yaşlı güləşçi London Olimpiadasından sonra ilk dəfə azarkeşləri medalla sevindirdi. Dünya Çempionatında gümüş medala layiq görülən təcrübəli pəhləvan karyerası ərzində 3-cü dəfə Yay Olimpiya Oyunlarında iştirak etmək hüququ qazandı. Rövşən həm də ABŞ-da 4-cü "DÇ" medalını qazanmaqla Azərbaycan güləş tarixinə düşdü. Güləşsevərləri ən çox əsəbiləşdirən sabiq dünya və Avropa çempionu Həsən Əliyev oldu. Debütdə rusiyalı güləşçi Artyom Surukova uduzan Həsən mundialı mükafatsız tərk etdi. Ümumiyyətlə, son illər stabil çıxış etməyən güləşçimizin uğur qazanmasında problem var. Əsas səbəb isə onun xaraktersizliyi və potensialını tam nümayiş etdirə bilməməsidir. Bürünc qazanan Saman Təhmasibi (85 kq) ardıcıl üç mundialda medal qazanan ilk yunan-Roma güləşçimiz oldu. 5-ci yeri tutan Elvin Mürsəliyevlə (75 kq) Sabah Şəriəti (130 kq) minimum vəzifəni yerinə yetirərək lisenziya qazandılar.
Qadın güləşi
Sürpriz olmadı. Hər zaman olduğu kimi, medal gözləntilərimiz üzümüzü güldürdü. Mariya Stadnik (48 kq) finala qədər birnəfəsə irəlilədi. Həlledici görüşdə yapon Eri Tosakaya uduzdu. Sona 10 saniyə qalmış "qızıl"ı əldən verən Stadnik hələ də psixoloji səddi qırmağa çətinlik çəkdiyini göstərdi. Əvvəllər də Tosakaya uduzan Mariya vəziyyətdən çıxış yolunu tapmalıdır. Əks halda, Olimpiadada eyni problemlə üzləşə bilər. Yuliya Ratkeviç (58 kq) də ən azı, gümüş medal qazana bilərdi. Yarımfinalda Finlandiya təmsilçisinə diqqətsizliyi ucbatından uduzan xanım güləşçimiz bürünc medalla təsəlli tapdı. Anjela Doroqan (53 kq) və İrina Netreba (60 kq) mundialı lisenziya ilə başa vurdu. Ümumilikdə, Braziliyadakı Olimpiadaya 4 lisenziya qazanan xanım güləşçilərimiz yeni rekord müəyyənləşdirdilər. Pekində 3, Londonda 2 qadın güləşçi ilə təmsil olunmuşduqsa, Rio de Janeyroda, ən azı, 4 çəkidə medal şansımız olacaq.
Sərbəst güləşmə
Ötən il Azərbaycanın ən yaxşı idmançısı seçilən Hacı Əliyev (61 kq) çətinlik çəkmədən qızıl medal qazandı. Bununla Hacı müstəqil Azərbaycan tarixinə sərbəst güləmə üzrə ilk ikiqat dünya çempionu kimi düşdü. Olimpiya çempionu Toğrul Əsgərovun (65 kq) medalsız qalması azarkeşləri üzdü. Təmsilçimiz 14 finalda hakim ədalətsizliyinə görə, məğlubiyyətlə barışmalı oldu. Bununla belə, Əsgərov xarakter göstərsəydi, heç olmasa, bürünc medal qazana bilərdi. Təcrübəli güləşçilərdən Cəbrayıl Həsənovun (74 kq) lisenziya qazana bilməməsi məyusedici oldu. Böyüklərin Dünya Çempionatında ilk dəfə çıxış edən Mahir Əmiraslanovun (57 kq) 18 finaldakı məğlubiyyətini ona bağışlamaq olar. Amma millinin kapitanı Xetaq Qazyumovun (97 kq) ardıcıl ikinci mundialda prinsipial rəqibi Abdulsalam Qadisova məğlubiyyəti rahat qəbul edilməməlidir. Qazyumovun artıq nisbətən yaşlı olması və tədricən liderlik mövqeyini itirməsini qeyd etməliyik. Xetaq Olimpiadaya lisenziya qazansa da, Braziliyaya yollanmaya bilər. Çünki bu çəkidə daha bir güclü idmançımız Olimpiya çempionu Şərif Şərifov var. Cəmaləddin Məhəmmədov (125 kq) ən ağır çəkidə finala çıxmaqla adını güləş tariximizə yazdı. Məhəmmədhacı Xatiyev (86 kq) isə bəxtsizliyin qurbanı oldu. Yarımfinalda təcrübəsizliyə görə uduzan güləşçimiz 3-cü yer uğrunda görüşdə hesabda öndə olarkən zədələndi.
Güləşçilərin Braziliyaya 11 lisenziya qazandığını nəzərə alsaq, komandanın çıxışını müsbət dəyərləndirmək olar. Qarşıdakı yarışlarda uğurlu çıxış etməklə güləşçilər daha 7 lisenziya qazana bilərlər. Klassiklər 66, 98, sərbəst güləşçilər 57, 74, qadın güləşçilərimiz isə 63, 69, və 75 kq-da Olimpiya Oyunlarında da təmsil olunmaq üçün mübarizəni davam etdirməlidir.
Rəsul Cunayev (dünya çempionu) - "Çox xoşbəxtəm. Məqsədim qızıl medal qazanmaq idi və buna nail oldum. Avropa və dünya çempionatlarında uğur əldə etmişəm. İndi əsas məqsədim Olimpiya Oyunlarında himnimizi səsləndirməkdir. Bunun üçün çox çalışacağam və ümid edirəm, məqsədimə nail olacağam. Görüşlərin çətin keçdiyini deməzdim. Yaxşı hazırlaşmışdım və özümə inanırdım. Növbəti görüşlərə, böyük ehtimalla, başqa çəkidə çıxacağam. Çünki Olimpiya Oyunlarına getmək istəyirəm. Hər halda, qərarı məşqçilər verəcək".
Hacı Əliyev (ikiqat dünya çempionu) - "İkiqat dünya çempionu olmaq böyük sevincdir. Azərbaycan güləş tarixində ilkə imza atdığımıza görə çox şadam. Çalışacağam ki, üçqat, dördqat dünya çempionu olum. AGF rəhbərliyinə yaradılan şəraitə görə minnətdarlığımı bildirirəm. Məşqçilərimə də təşəkkür edirəm. Avropa və dünya çempionuyam, çalışacağam ki, Olimpiya çempionu olum".
Əjdər Cəfərov (AGF-nin baş katibi) - "Dünya Çempionatında 69 ölkədən hakimlər təyinat almışdı. Onların bəzilərinin qeyri-obyektiv qərarları daha çox medal qazanmağımıza mane oldu. 65 kq-da mübarizə aparan Toğrul Əsgərov 1/4 finalda italiyalı rəqibi üzərində "təmiz" qələbə qazanmışdı. Amma hakimlər Olimpiya çempionumuza qarşı ədalətsizlik etdilər. Bu, idmandır, belə hallar olur. Las-Veqasda nümayəndə heyətimizin rəhbəri, Azərbaycan Güləş Federasiyasının I vitse-prezidenti Namiq Əliyev dərhal məsələyə müdaxilə etdi və Dünya Güləş Birliyinə şikayət məktubu ünvanlandı. Bundan sonra orada xüsusi komitə yaradıldı və həqiqətən də həmin görüşdə hakimlərin kobud səhvə yol verdikləri üzə çıxdı. Düzdür, bu, görüşün nəticəsinə təsir etməsə də, həmin hakimlərin cəzalandırılması ilə nəticələndi və yəqin ki, həmin hakimlərin gələcəkdə Olimpiya Oyunlarında iştirakı mümkün olmayacaq".

WITH AN EYE TO THE OLYMPICS
Azerbaijani wrestlers have won 11 licences to the 2016 Summer Olympic Games at the World Championship
The World Wrestling Championship held in Las Vegas was an important competition since it served as a qualifying event for the 2016 Olympic Games. Having won two gold, three silver and three bronze medals at the Championship, Azerbaijani wrestlers finished fifth in the team event. The top four teams were Russia (4-2-8), the United States (4-0-3), Turkey (3-1-2) and Japan (3-1-1).
Admittedly, the fifth place in the team event was not a bad result, given that all the strongest wrestlers of the globe came to Las Vegas. The fact that representatives of only 29 countries managed to win medals is the sign of intense competition that prevailed in the United States. Russia has always been famous for strong wrestlers, so its victory should be perceived as something normal. The US national team has also lived up to its expectations. While many were surprised at seeing the Turkish national team among the top three, the fourth place of Japan was a fairly expected result. It should be noted, however, that all medals for this team were bagged by female wrestlers.
In terms of the number of medals won, the national team of Azerbaijan has shown the result which trails only that of the 2009 World Championship, when the team finished second, winning 10 medals (3-4-3). This record figure still remains unbeaten.
On the other hand, Azerbaijan has never been able to secure 11 licenses to the Summer Olympic Games at any of the previous world championships. Given this, the performance of Azerbaijani wrestlers at the world championship is worthy of the highest praise.
Camsid Heyrabadi has once again proved himself as the head coach of the national team. Under his management, classic-style wrestlers have won the second place at the World Championship for the first time.
Rasul Cunayev (71 kg), the winner of the European Games, had no equal opponents at the World Championship. Having won all his bouts by technical superiority, he ultimately scored a victory in the final over Armenian wrestler Armen Vardanyan, a two-time European champion, who represented Ukraine.
Rovsan Bayramov (59 kg) proved the correctness of the choice of coaches, too. After winning all the bouts, he only lost to Cuban wrestler Ismael Borrero in the final, and had to be satisfied with the second place. However, the 28-year-old wrestler was able to please his fans, for the first time after the London Olympics. An experienced athlete has earned a spot in the Summer Olympics - for the third time in his competitive career. Furthermore, Bayramov has four world championship medals under his belt.
Former world and European champion Hasan Aliyev was the greatest disappointment for the fans. Hasan was forced to leave the World Championship after losing to Russian wrestler Artem Surukov already in the opening. In general, his performance has been very unstable in recent years, and his prospects for achieving success seem to be rather problematic. He lacks a strong will and is unable to reach his full potential, which are apparently the main reasons for his underperformance.
Salman Tahmasib (85 kg), a bronze medallist of this Champion-ship, has become the first Azerbaijani Greco-Roman wrestler to win medals at three world championships in a row. Elvin Mursaliyev (75 kg) and Sabah Sariati (130 kg), which took the fifth place, have completed their minimum task, earning a spot in the Olympic Games.
There were no surprises here. As always, our expectations for medals have come true. Mariya Stadnik (48 kg) reached the final in one breath. In the decisive bout, she lost to Erie Tohsaka from Japan, letting the gold medal slip through her fingers just 10 seconds before the end of the match. Stadnik, who lost to Tohsaka before, apparently is still unable to overcome a psychological barrier. Mariya must by all means find a way out of this situation. Otherwise, she may face this problem at the Olympic Games, too.
Yulia Radkevich (58 kg) could have won at least a silver medal, too. However, having lost to a Finnish athlete in the semi-finals because of her carelessness, she was forced to settle for a bronze medal. Angela Dorogan (53 kg) and Irina Netreba (60 kg) finished the World Championship, earning an Olympic spot. By securing a total of four licences to the Olympic Games in Brazil, women wrestlers have set a new record. Prior to that, we were represented by three and two athletes at the Games in Beijing and London, respectively.
Haci Aliyev (61 kg), who was recognized the best sportsman of Azerbaijan last year, had no difficulty in winning the gold medal. Thus, he got into the history of independent Azerbaijan as the first two-time world champion in freestyle wrestling.
Meanwhile, fans were disappointed with the performance of Togrul Asgarov (65 kg), who was left without a medal. Our athlete was forced to accept defeat in the quarterfinals due to the injustice of the judges. However, should Togrul have shown character, he could have finished the Championship at least as a bronze medallist.
Experienced Cabrayil Hasanov (74 kg) showed an utterly unsuccessful performance, as he failed to win a licence. At the same time, a defeat of Mahir Amiraslanov (57 kg) in the round of 16, who have appeared in the championship among adults for the first time, is understandable and forgivable. Meanwhile, the defeat of team captain Xetaq Qazyumov (97 kg) at the hands of his principled opponent Abdulsalam Gadisov for the second time in a row is a disturbing sign. It should also be noted that Gazyumov is advanced in age and gradually losing his position as a leader. Although Xetaq has won a license for the Olympic Games, he might not go to Brazil, as we have another strong wrestler in this weight category - Olympic Champion Sarif Sarifov.
By making it to the final in the heaviest weight class, Camaladdin Mahammadov (125 kg) has entered his name in the history of Azerbaijani wrestling. However, Mahammadhaci Xatiyev (86 kg) was the victim of bad luck. While conducting a third-place bout and having a lead in the score, he was injured and had to leave the carpet.
Once again, the obtaining by wrestlers of 11 licences for the Olympic Games can be considered a success. Moreover, by successfully performing in the upcoming competition, they can get seven more licences. Thus, classic-style wrestlers should continue their efforts to be represented at the Olympic Games in weight categories 66 and 98 kg, freestyle wrestlers - in categories 57 and 74 kg, and female wrestlers - in categories 63, 69 and 74 kg.
Rasul Cunayev (world champion): "I am very happy. My goal was to win the gold medal, and I realized it. Success accompanied me to the world and European championships. Now my main goal is the Olympic Games. I will strain all my sinews, and I hope to achieve this goal. I cannot say that the bouts at the World Cup were difficult. I was well prepared and believed in myself. It is most probable that I will conduct my future bouts in a different weight class, as I want to go to the Olympic Games. But the decision will be taken by the coaches anyway".
Haci Aliyev (two-time world champion): "Being a two-time world champion is a double pleasure. I am very glad that I have been able to write my name into the annals of history of this sport in Azerbaijan. I will strive to become a three-time, four-time world champion. Being a European and world champion, I will now set myself to become an Olympic champion".
Acdar Cafarov (WFA General Secretary): "Judges from 69 countries were represented at the world championship. It was the biased decisions of some of them that prevented us from winning even more medals. Togrul Asgarov scored a "clean" victory in the quarterfinals over his rival from Italy. However, judges were unfair to our Olympic champion. The head of our delegation immediately intervened and sent a letter to the Union of World Wrestling. An ad hoc committee was set up, which found that judges made a serious blunder. Though it would not change the outcome of the bout, it led to the punishment of the judges that committed this blunder. Most likely, they will be disqualified from judging at the Olympic Games".