OLİMPİADAYA KÖKLƏNƏRƏK...
ABŞ-ın Las-Veqas şəhərində keçirilən güləş üzrə lisenziya xarakterli Dünya Çempionatı Azərbaycan idmançılarının uğurlu çıxışları ilə əlamətdar oldu. Mundialda 2 qızıl, 3 gümüş və 3 bürünc medal qazanan ölkəmizin komanda hesabında 5-ci yeri tutması müsbət haldır. Azərbaycan komandasını Rusiya (4-2-8), ABŞ (4-0-3), Türkiyə (3-1-2) və Yaponiya (3-1-1) qabaqladı.
Mundialda 5-ci olmağımızı müsbət hal kimi dəyərləndirməyimiz heç kimi çaşdırmasın. Dünya Çempionatının lisenziya xarakterli olması və yalnız 29 ölkənin hesabına medal yazması okeanın o tayında güclü rəqabətin olduğunu göstərir. Rusiya hər zaman güclü pəhləvanlarla ad çıxardığından, birinci yeri tutmasını normal qarşılamaq lazımdır. ABŞ meydan sahibi kimi özünü doğrultdu. Türkiyə ilk üçlüyə düşməklə çoxlarını təəccübləndirsə də, Yaponiyanın 4-cü yerdə olması qanunauyğunluq kimi qəbul edilməlidir. Hərçənd, yaponların bütün medallarının xanım güləşçilər tərəfindən qazanıldığını qeyd etməliyik.
Azərbaycan millisi medalların sayına görə, yalnız 2009-cu ildəki Dünya Çempionatından geri qaldı. Danimarkanın Herninq şəhərində keçirilən mundialda 3 qızıl, 4 gümüş və 3 bürünc medalla ikinci yeri tutmuşduq. Bu rekord geridə qalan 6 ildə yenilənməyib. Digər tərəfdən, heç vaxt Dünya Çempionatında 11 lisenziya qazanmamışdıq. Yay Olimpiya Oyunlarına vəsiqə qazanmağımızı nəzərə alaraq, güləşçilərin mundialdakı çıxışını yüksək qiymətləndirmək mümkündür.
Cəmşid Heyrabadi baş məşqçi kimi növbəti dəfə özünü doğrultdu. "Klassiklər"in mundialda ilk dəfə komanda hesabında 2-ci yer tutmasında da məşqçinin böyük zəhməti var. Avropa Oyunlarının qalibi Rəsul Cunayev (71 kq) mundialda da rəqib tanımadı. Finaladək rəqiblərini vaxtından əvvəl məğlub edən pəhləvan həlledici görüşdə erməniəsilli Ukrayna təmsilçisi, ikiqat Avropa çempionu Armen Vardanyanı üstələdi. Rövşən Bayramov (59 kq) məşqçilərin onu ABŞ-a aparmaqla düzgün qərar verdiyini sübut etdi. Finala qədər məğlubiyyətsiz irəliləyən Bayramov həlledici görüşdə kubalı İsmayıl Borreroya uduzdu. Bununla belə, 28 yaşlı güləşçi London Olimpiadasından sonra ilk dəfə azarkeşləri medalla sevindirdi. Dünya Çempionatında gümüş medala layiq görülən təcrübəli pəhləvan karyerası ərzində 3-cü dəfə Yay Olimpiya Oyunlarında iştirak etmək hüququ qazandı. Rövşən həm də ABŞ-da 4-cü "DÇ" medalını qazanmaqla Azərbaycan güləş tarixinə düşdü. Güləşsevərləri ən çox əsəbiləşdirən sabiq dünya və Avropa çempionu Həsən Əliyev oldu. Debütdə rusiyalı güləşçi Artyom Surukova uduzan Həsən mundialı mükafatsız tərk etdi. Ümumiyyətlə, son illər stabil çıxış etməyən güləşçimizin uğur qazanmasında problem var. Əsas səbəb isə onun xaraktersizliyi və potensialını tam nümayiş etdirə bilməməsidir. Bürünc qazanan Saman Təhmasibi (85 kq) ardıcıl üç mundialda medal qazanan ilk yunan-Roma güləşçimiz oldu. 5-ci yeri tutan Elvin Mürsəliyevlə (75 kq) Sabah Şəriəti (130 kq) minimum vəzifəni yerinə yetirərək lisenziya qazandılar.
Qadın güləşi
Sürpriz olmadı. Hər zaman olduğu kimi, medal gözləntilərimiz üzümüzü güldürdü. Mariya Stadnik (48 kq) finala qədər birnəfəsə irəlilədi. Həlledici görüşdə yapon Eri Tosakaya uduzdu. Sona 10 saniyə qalmış "qızıl"ı əldən verən Stadnik hələ də psixoloji səddi qırmağa çətinlik çəkdiyini göstərdi. Əvvəllər də Tosakaya uduzan Mariya vəziyyətdən çıxış yolunu tapmalıdır. Əks halda, Olimpiadada eyni problemlə üzləşə bilər. Yuliya Ratkeviç (58 kq) də ən azı, gümüş medal qazana bilərdi. Yarımfinalda Finlandiya təmsilçisinə diqqətsizliyi ucbatından uduzan xanım güləşçimiz bürünc medalla təsəlli tapdı. Anjela Doroqan (53 kq) və İrina Netreba (60 kq) mundialı lisenziya ilə başa vurdu. Ümumilikdə, Braziliyadakı Olimpiadaya 4 lisenziya qazanan xanım güləşçilərimiz yeni rekord müəyyənləşdirdilər. Pekində 3, Londonda 2 qadın güləşçi ilə təmsil olunmuşduqsa, Rio de Janeyroda, ən azı, 4 çəkidə medal şansımız olacaq.
Sərbəst güləşmə
Ötən il Azərbaycanın ən yaxşı idmançısı seçilən Hacı Əliyev (61 kq) çətinlik çəkmədən qızıl medal qazandı. Bununla Hacı müstəqil Azərbaycan tarixinə sərbəst güləmə üzrə ilk ikiqat dünya çempionu kimi düşdü. Olimpiya çempionu Toğrul Əsgərovun (65 kq) medalsız qalması azarkeşləri üzdü. Təmsilçimiz 14 finalda hakim ədalətsizliyinə görə, məğlubiyyətlə barışmalı oldu. Bununla belə, Əsgərov xarakter göstərsəydi, heç olmasa, bürünc medal qazana bilərdi. Təcrübəli güləşçilərdən Cəbrayıl Həsənovun (74 kq) lisenziya qazana bilməməsi məyusedici oldu. Böyüklərin Dünya Çempionatında ilk dəfə çıxış edən Mahir Əmiraslanovun (57 kq) 18 finaldakı məğlubiyyətini ona bağışlamaq olar. Amma millinin kapitanı Xetaq Qazyumovun (97 kq) ardıcıl ikinci mundialda prinsipial rəqibi Abdulsalam Qadisova məğlubiyyəti rahat qəbul edilməməlidir. Qazyumovun artıq nisbətən yaşlı olması və tədricən liderlik mövqeyini itirməsini qeyd etməliyik. Xetaq Olimpiadaya lisenziya qazansa da, Braziliyaya yollanmaya bilər. Çünki bu çəkidə daha bir güclü idmançımız Olimpiya çempionu Şərif Şərifov var. Cəmaləddin Məhəmmədov (125 kq) ən ağır çəkidə finala çıxmaqla adını güləş tariximizə yazdı. Məhəmmədhacı Xatiyev (86 kq) isə bəxtsizliyin qurbanı oldu. Yarımfinalda təcrübəsizliyə görə uduzan güləşçimiz 3-cü yer uğrunda görüşdə hesabda öndə olarkən zədələndi.
Güləşçilərin Braziliyaya 11 lisenziya qazandığını nəzərə alsaq, komandanın çıxışını müsbət dəyərləndirmək olar. Qarşıdakı yarışlarda uğurlu çıxış etməklə güləşçilər daha 7 lisenziya qazana bilərlər. Klassiklər 66, 98, sərbəst güləşçilər 57, 74, qadın güləşçilərimiz isə 63, 69, və 75 kq-da Olimpiya Oyunlarında da təmsil olunmaq üçün mübarizəni davam etdirməlidir.
Rəsul Cunayev (dünya çempionu) - "Çox xoşbəxtəm. Məqsədim qızıl medal qazanmaq idi və buna nail oldum. Avropa və dünya çempionatlarında uğur əldə etmişəm. İndi əsas məqsədim Olimpiya Oyunlarında himnimizi səsləndirməkdir. Bunun üçün çox çalışacağam və ümid edirəm, məqsədimə nail olacağam. Görüşlərin çətin keçdiyini deməzdim. Yaxşı hazırlaşmışdım və özümə inanırdım. Növbəti görüşlərə, böyük ehtimalla, başqa çəkidə çıxacağam. Çünki Olimpiya Oyunlarına getmək istəyirəm. Hər halda, qərarı məşqçilər verəcək".
Hacı Əliyev (ikiqat dünya çempionu) - "İkiqat dünya çempionu olmaq böyük sevincdir. Azərbaycan güləş tarixində ilkə imza atdığımıza görə çox şadam. Çalışacağam ki, üçqat, dördqat dünya çempionu olum. AGF rəhbərliyinə yaradılan şəraitə görə minnətdarlığımı bildirirəm. Məşqçilərimə də təşəkkür edirəm. Avropa və dünya çempionuyam, çalışacağam ki, Olimpiya çempionu olum".
Əjdər Cəfərov (AGF-nin baş katibi) - "Dünya Çempionatında 69 ölkədən hakimlər təyinat almışdı. Onların bəzilərinin qeyri-obyektiv qərarları daha çox medal qazanmağımıza mane oldu. 65 kq-da mübarizə aparan Toğrul Əsgərov 1/4 finalda italiyalı rəqibi üzərində "təmiz" qələbə qazanmışdı. Amma hakimlər Olimpiya çempionumuza qarşı ədalətsizlik etdilər. Bu, idmandır, belə hallar olur. Las-Veqasda nümayəndə heyətimizin rəhbəri, Azərbaycan Güləş Federasiyasının I vitse-prezidenti Namiq Əliyev dərhal məsələyə müdaxilə etdi və Dünya Güləş Birliyinə şikayət məktubu ünvanlandı. Bundan sonra orada xüsusi komitə yaradıldı və həqiqətən də həmin görüşdə hakimlərin kobud səhvə yol verdikləri üzə çıxdı. Düzdür, bu, görüşün nəticəsinə təsir etməsə də, həmin hakimlərin cəzalandırılması ilə nəticələndi və yəqin ki, həmin hakimlərin gələcəkdə Olimpiya Oyunlarında iştirakı mümkün olmayacaq".

С ПРИЦЕЛОМ НА ОЛИМПИАДУ
Чемпионат мира по борьбе, прошедший в Лас-Вегасе, был важен и своим лицензионным характером к Олимпиаде 2016 года. Завоевав на мундиале 2 золотые, 3 серебряные и 3 бронзовые медали, азербайджанские борцы заняли в командном зачете пятое место. Первые четыре места взяли, соответственно, сборные России (4-2-8), США (4-0-3), Турции (3-1-2) и Японии (3-1-1).
Надо сказать, что пятое место в командном зачете отнюдь не плохой результат, так как в Лас-Вегас слетелись все сильнейшие борцы планеты. Тот факт, что представители всего 29 стран сумели завоевать медали, является свидетельством острейшей конкуренции, царившей за океаном. Россия всегда славилась сильными борцами, поэтому ее победу надо воспринимать как нормальное явление. Оправдала себя и команда хозяев - сборная США. Если вхождение сборной Турции в тройку лидеров и удивило многих, то четвертое место японцев вполне закономерный результат. Но при этом отметим, что все медали для этой сборной завоевали борцы-женщины.
В количественном отношении сборная Азербайджана показала результат, уступающий только чемпионату мира 2009 года. Тогда команда была второй, завоевав 10 медалей (3-4-3). Обновить этот рекордный показатель пока не удалось.
С другой стороны, до сих пор на чемпионатах мира Азербайджан еще никогда не записывал в свой актив 11 лицензий на летние Олимпийские игры. Учитывая это, выступление азербайджанских борцов на мундиале достойно самой высокой оценки.
Джамшид Хейрабади в очередной раз оправдал себя в качестве главного тренера сборной. "Классики" под его руководством впервые заняли на мундиале 2-е место.
Не знал себе равных на чемпионате мира победитель Европейских игр Расул Джунаев (71 кг). Одержав по пути в финал досрочные победы над всеми соперниками, в решающей схватке он выиграл у представлявшего Украину армянского борца, двукратного чемпиона Европы Армена Варданяна.
Доказал правильность выбора тренеров и Ровшан Байрамов (59 кг). Выиграв все схватки, он только в финале уступил кубинскому борцу Исмаилу Борреро, довольствовавшись вторым местом. Однако 28-летнему борцу удалось, тем не менее, впервые после лондонской Олимпиады обрадовать своих болельщиков. Опытный спортсмен третий раз за свою спортивную карьеру завоевал право выступить на летних Олимпийских играх. Кроме того, Байрамов имеет в своем активе уже 4 медали чемпионатов мира.
Больше всех разочаровал болельщиков экс-чемпион мира и Европы Гасан Алиев. Проиграв уже в дебюте российскому борцу Артему Сурукову, Гасан вынужден был покинуть мундиаль. Вообще в последние годы он выступает крайне нестабильно, и достижение им успеха представляется довольно проблематичным. Главные причины этого, думается, в том, что он недостаточно волевой и неспособен полностью раскрыть свой потенциал.
Бронзовый призер нынешнего чемпионата Салман Тахмасиб (85 кг) стал первым азербайджанским борцом греко-римского стиля, завоевавшим медали на трех чемпионатах мира подряд. Занявшие пятое место Эльвин Мурсалиев (75 кг) и Сабах Шяриати (130 кг) выполнили задачу-минимум, завоевав лицензии на Олимпийские игры.
Здесь обошлось без сюрпризов. Как всегда, оправдались наши надежды на медали. Мария Стадник (48 кг) дошла до финала на одном дыхании. В решающей схватке она проиграла японке Эри Тосака, упустив золотую медаль за 10 секунд до конца поединка. Проигрывавшая Тосаке и раньше, Стадник, видимо, все еще не может преодолеть психологический барьер. Мария должна обязательно найти выход из сложившейся ситуации. В противном случае она может столкнуться с этой проблемой и на Олимпийских играх.
Минимум серебряную медаль могла записать в свой актив и Юлия Раткевич (58 кг). Однако уступив в полуфинале финской спортсменке из-за своей невнимательности, она была вынуждена довольствоваться бронзовой наградой. Завоеванием лицензии завершили чемпионат мира Анжела Дороган (53 кг) и Ирина Нетреба (60 кг). Получив в общей сложности четыре лицензии на Олимпиаду в Бразилии, борцы-женщины установили новый рекорд. До этого на Играх в Пекине и Лондоне мы были представлены, соответственно, тремя и двумя спортсменками.
Без труда завоевал золотую медаль признанный в прошлом году лучшим спортсменом Азербайджана Гаджи Алиев (61 кг). Тем самым он попал в историю независимого Азербайджана как первый двукратный чемпион мира по вольной борьбе.
Огорчил болельщиков Тогрул Аскеров (65 кг), оставшийся без медали. Смириться с поражением в четвертьфинале нашего спортсмена вынудила несправедливость судей. Тем не менее прояви Тогрул характер, он мог бы завершить чемпионат, как минимум, бронзовым призером.
Крайне неудачно выступил и опытный Джабраил Гасанов (74 кг), который не сумел завоевать лицензию. В то же время поражение уже в 1/8 финала впервые выступавшего на чемпионате среди взрослых Махира Амирасланова (57 кг) вполне объяснимо и простительно. А то, что капитан сборной Хетаг Газюмов (97 кг) уже второй раз подряд уступает своему принципиальному сопернику Абдулсаламу Гадисову, является тревожным сигналом. Необходимо отметить также, что Газюмов уже в возрасте и к тому же постепенно теряет свои лидерские позиции. Хотя Хетаг и завоевал лицензию на Олимпийские игры, он может все же не поехать в Бразилию, т.к. в этой весовой категории у нас есть еще один сильный борец - олимпийский чемпион Шариф Шарифов.
Выйдя в финал в самой тяжелой весовой категории, свое имя в историю отечественной борьбы вписал и Джамаладдин Магомедов (125 кг). А вот Магомедгаджи Хатыев (86 кг) стал жертвой невезения. В схватке за третье место он, ведя в счете, получил травму и был вынужден покинуть ковер.
Еще раз отметим, что завоевание борцами 11 лицензий на Олимпийские игры можно считать успехом. К тому же успешно выступив на предстоящих соревнованиях, они могут получить еще семь лицензий. Так, "классики" должны продолжить борьбу за право быть представленными на Олимпийских играх в весовых категориях 66 и 98 кг, "вольники" - в категориях 57 и 74 кг, а борцы-женщины - в категориях 63, 69 и 74 кг.
Расул Джунаев (чемпион мира): "Я очень счастлив. Моей целью было завоевание золотой медали, и я осуществил ее. Успех сопутствовал мне на чемпионатах мира и Европы. Теперь моя главная цель - Олимпийские игры. Приложу для этого все свои силы и надеюсь, что достигну поставленной цели. Не могу сказать, что встречи на чемпионате мира были трудными. Я был хорошо подготовлен и верил в себя. Скорее всего будущие схватки я буду проводить уже в другой весовой категории, т.к. хочу поехать на Олимпийские игры. Решать в любом случае будут тренеры".
Гаджи Алиев (двукратный чемпион мира): "Быть двукратным чемпионом мира радостно вдвойне. Очень рад, что сумел вписать свое имя в историю этого вида спорта в Азербайджане. Постараюсь стать трехкратным, четырехкратным чемпионом мира. Став чемпионом Европы и мира, постараюсь стать и чемпионом Олимпийских игр".
Аждар Джафаров (генеральный секретарь АФБ): "На чемпионате мира были представлены судьи из 69 стран мира. Именно необъективные решения некоторых из них и помешали нам завоевать еще больше медалей. Тогрул Аскеров в четвертьфинале одержал "чистую" победу над своим соперником из Италии. Однако судьи поступили несправедливо в отношении нашего олимпийского чемпиона. В дело немедленно вмешался руководитель нашей делегации, который адресовал письмо во Всемирное борцовское объединение. Там была создана специальная комиссия и было установлено, что судьи допустили грубейшую ошибку. Хотя это и не изменило результат встречи, но привело к наказанию совершивших ее судей. Скорее всего они будут отстранены от судейства на Олимпийских играх".