AZƏRBAYCANSAYAĞI NONSENS
Futzal üzrə Azərbaycan millisi tarixində dördüncü dəfə Avropa Çempionatının final mərhələsində oynamaq imkanı qazanıb. Bu xəbər sevinc doğurmaqla yanaşı, həm də təəccüb yaradır. Çünki millimiz klublarımızın UEFA Kuboku uğrunda mübarizədə iştirak etmədiyi ilk mövsümdə böyük uğura imza atdı. Cari mövsüm çempion olan "Xəzər adaları" maliyyə probleminə görə UEFA Kubokunda iştirakdan imtina etdi. Gümüş medalçı "Fənər" isə onun əvəzinə avrokuboklara yollanmaq istəmədi. Belə də UEFA Azərbaycan çempionunun avrokuboklarda iştirak etmədiyinə görə ölkəmizə xəbərdarlıq etdi.
Xatırladaq ki, futzal üzrə Azərbaycan millisi ilk dəfə 2010-cu ildə Macarıstanda keçirilən Avropa Çempionatının final mərhələsində iştirak etmək imkanı qazanıb. Həmin il Joze Alesionun rəhbərliyi altında komandamız Çexiya (6:1) və Macarıstan (3:1) üzərində qələbəylə pley-offa vəsiqə əldə etdi. 14 finalda yığma penalti zərbələrində Ukraynanı (3:3, 4:2) məğlub etməklə yarımfinala yüksəldi. Finala vəsiqə uğrunda mübarizədə futzalçılarımız Portuqaliyaya uduzdu, özü də penalti zərbələrində (3:3, 3:5). Bürünc medal uğrunda görüşdə Azərbaycan millisi Çexiyaya uduzmaqla (3:5) mükafatçılar sırasına düşə bilmədi. Millimizin futzalçısı Biro Jade 5 qolla Qitə Çempionatının bombardirlər siyahısına daxil olmaqla tarixə düşdü.
Bununla belə qeyd etmək lazımdır ki, AVRO-2010-da millidə əsas sözü legioner oyunçular deyirdi. Tarix yazan komandada ukraynalı Andrey Tveryankin, braziliyalı Felivo, Biro Jade, Tyaqu və Serjao start heyətdə yer alırdı. Azərbaycanlı futzalçılara Vitali Borisov, Rizvan Fərzəliyev və Rəcəb Fərəczadəyə milliləşdirilmiş oyunçuların əvəzedicisi kimi baxılırdı.
İki il sonra - 2012-ci ildə Azərbaycan Xorvatiyada keçirilən Avropa Çempionatında oynamaq imkanı qazandı. Bu dəfə millimiz uğursuz çıxışla yadda qaldı. Qrupda Portuqaliya (1:4) və Serbiyaya (8:9) uduzan yığma növbəti mərhələyə çıxa bilmədi. Heyətdə yeni oyunçu Dantas het-triklə yadda qaldı. Təcrübəli heyətlə qrupdan çıxa bilməyən futzalçılarımızın nəticəsi federasiya üçün şok oldu. Bu uğursuzluqdan sonra bəzi legionerlərlə yollar ayrıldı, komandada islahatlar aparıldı.
Avro-2014 Belçikada keçirildi. Azərbaycan Qitə Birinciyinə yeni heyətlə - yeni legionerlərlə yollandı. Bu dəfə qapıçı Laersio Buranello oldu. Heyətdə yeni legioner - Rafael, Auqusto, Amadeuya yer verildi. Qitə Birinciliyində Sloveniyaya 7:6 hesabıyla qalib gəldik. Amma ikinci görüşdə İtaliyaya uduzduq, özü də 0:7 hesabıyla.
Bir müddət sonra Azərbaycan Futzal Federasiyası Joze Alesionun xidmətindən imtina etdi. Millinin sükanı arxasına Tino Peres gətirildi. Əksər legionerlər komandadan uzaqlaşdırıldı. Bu il keçirilən seçmə mərhələdə daha çox yerli oyunçulara şans verildi. Bakıda keçirilən seçmə oyunlarda Azərbaycan millisi Belçika və Danimarkaya qalib gəlsə də, Ukraynada uduzdu. Pley-offda Bakıda Slovakiyaya 3:1 hesabıyla qalib gəldik. Səfərdə cavab görüşündə 1-1 oynamaqla yığma Avro-2016-ya vəsiqə əldə etdi. Bu oyunlarda legionerlər - Auqusto, Amadeu, Eduardo, Rafael və Sezarla yanaşı, gənc azərbaycanlı qolkiper Rövşən Hüseynli, veteranlar Rizvan Fərzəliyev, Vitali Borisov və gənc İsa Atayev parladı.
Avrokuboklarda iştirak etməsək belə, millimiz Avropa Çempionatında mübarizə aparmaq imkanı qazanıb. İndi çalışmaq lazımdır ki, Qitə Birinciliyinə turist deyil, iddialı komanda kimi yollanaq. Amma bu heyətlə Avro-2016-da medallar uğrunda mübarizə aparmaq mümkün deyil. Müdafiədən hücuma keçərkən futbolçularımızda sürət çatışmazlığı hiss olunur. Üstəlik, ehtiyat qüvvə yoxdur. Bütün oyunlarda eyni heyətlə mübarizə aparmaqla uğur qazanmaq çox çətindir. Nəzərə alsaq ki, Qitə Birinciliyinə qədər komanda üzvləri zədə problemiylə üzləşə bilər. Avropa Çempionatının başlanmasına 4 ay vaxt var. Bu müddət ərzində yığma üzvlərinin təlim-məşq toplanışında iştirakını və güclü rəqiblərlə yoldaşlıq görüşü keçirməsini təmin etmək lazımdır. Əks halda milli üzvlər oyun praktikasından əziyyət çəkəcək. Bu problem isə Avro-2016-da fiaskoyla nəticələnə bilər.
Azərbaycan millisinin baş məşqçisi Tino Peres "R+"a bildirib ki, Slovakiya ilə oyunlar çətin oldu. "Azərbaycan millisi əzmkarlıq nümayiş etdirməklə Qitə Birinciliyində oynamağa layiq olduğunu göstərdi. İndi komanda bərpa dövrünü keçəcək. Sonra Avro-2016 ilə bağlı planlarımızı düşünəcəyik. Təlim-məşq keçmək və Qitə Birinciliyinə daha yaxşı hazırlaşmaq istəyirik. Hədəflər barədə federasiya rəhbərliyi ilə görüşdən sonra danışa bilərəm".
Azərbaycan Futzal Federasiyasının prezidenti Zaur Axundov "R+"a bildirib ki, ardıcıl dördüncü dəfə Qitə Birinciliyində iştirakımız futzalın ölkədə inkişafından xəbər verir. "Heyətdə çıxış edən Amadeu, Rafael və digər legionerlərimizi əcnəbi hesab etmirəm. Onlar uzun müddətdir Azərbaycanda yaşayır və bizim komandanın şərəfini qoruyur. Hazırda əsas məqsəd dekabrda keçiriləcək Dünya Çempionatının seçmə mərhələsində uğurlu çıxış etməkdir. Biz mundialda təmsil olunmaq istəyirik. Ona görə bütün fikrimiz seçmə oyunlara yönəlib. Seçmə oyunlarda da bu heyətlə çıxış edəcəyik. Yalnız bundan sonra Avro-2016-ya hazırlıq barədə danışmaq olar".
Beləliklə, Azərbaycan yığması həlledici mərhələdə mübarizə aparacaq 12 komandadan biri olacaq. Millimizlə yanaşı, Qazaxıstan, Macarıstan və Çexiya seçmələri də vəsiqə əldə edən son komandalar olub. Onlar pley-offda müvafiq olaraq, Bosniya və Herseqovina, Rumıniya və Belarusu məğlub ediblər. Rusiya, İspaniya, İtaliya, Ukrayna, Sloveniya, Xorvatiya və Portuqaliya əvvəlcədən həlledici mərhələyə vəsiqə qazanmışdılar. Serbiya yığması isə meydan sahibi qismində əsas mərhələdə mübarizə aparacaq. Qeyd edək ki, final mərhələsinin püşkatma mərasimi oktyabrın 2-də oyunların keçiriləcəyi Belqrad şəhərində baş tutacaq. Görüşlər isə gələn il 2-13 fevral tarixlərində keçiriləcək.

NONSENSE, AZERBAIJANI STYLE
Azerbaijan's futsal team reaches the final stage of the European Championships, albeit in a situation where clubs refused to take part in the UEFA Cup
Azerbaijan's futsal team has qualified for the fourth time in its history for the chance to play in the final of the European Championship. And they achieved this result in a situation where the country's clubs are refusing to take part in the UEFA Cup. This season, the country's champions - Xazar Adalari - declined to take part in the UEFA Cup for financial reasons. And the runners-up, Fanar, didn't want to take their place. Under the circumstances, UEFA issued a warning to the local federation.
The Azerbaijani futsal team first earned the right to play in the final of the European Championships in 2010. The final was held in Hungary. That year, the team, coached by Jose Alesio, qualified from the group, beating the Czech Republic (6-1) and Hungary (3-1). In the quarter final Azerbaijan beat Ukraine on penalties (3-3, 4-2). This was followed by two defeats. In the semi-final Azerbaijan lost on penalties to Portugal (3-3, 3-5) and in the match for bronze medals to the Czech Republic (3-3). Although the team came away without any medals, Biro Jade was among the top scorers with five goals. It should also be pointed out that at Euro-2010 the team was allowed foreign players. In the starting line-up were Andriy Tveryankin (Ukraine) and the Brazilians Felipe, Biro Jade, Thiago and Serjao. And local futsallers Vitaliy Borisov, Rizvan Farzaliyev and Racab Faraczada were regarded as substitutes for the naturalized players.
Two years later - in 2012 - Azerbaijan qualified for the European Championships, which were held in Croatia. This time they were unsuccessful. After losing to Portugal (1-4) and Serbia (8-9), they failed to reach the next stage. The only thing worth remembering was a hat-trick by a newcomer to the side, Dantas. The failure of the side, which had some experienced players but failed to reach the next stage, shocked the federation. After that they released some of the foreign players and the team was re-shaped.
The Euro-2014 competition was held in Belgium. Azerbaijan set off with a new team and new foreign players. Laercio Buranello was in goal and on the field were Rafael, Augusto and Amadeo. After beating Slovenia 7-6 they suffered a crushing defeat (0-7) to the Italians. Again the team failed to qualify from the group.
Some time later the Azerbaijani Futsal Federation dispensed with Jose Alesio's services, and he was replaced by Tino Perez. Most of the foreigners were excluded from the team. At this qualifying stage local players were given the chance to show what they could do. At the qualifying matches played in Baku, Azerbaijan beat Belgium and Denmark but then lost to Ukraine. In the play-offs for a place in the final stages of Euro-2016 Azerbaijan were up against Slovakia. After beating them at home (3-1) they drew away (1-1). Along with the foreign players (Amadeo, Augusto, Eduardo, Rafael and Cesar), the goalkeeper Rovsan Huseynli, the veterans Rizvan Farzaliyev and Vitaliy Borisov, as well as the youngster, Isa Atayev, all did well in these games.
Now, we are off to the final stage not as "easy opponents" but with a real chance. But with this team it will be impossible to challenge for medals at Euro-2016. It is obvious that when switching from defence to attack, our players lack speed. Also, we don't have many players on the bench, and it is extremely difficult to succeed in every match with the same side. And you have to take injuries into account, too.
There are four months to go before the European Championships start. In that period the players must get together at training camps and play friendlies against strong opponents. Otherwise, they will lack match practice, which could lead to a fiasco at Euro-2016.
The team's chief coach, Tino Perez, told R+ that the match against the Slovaks was a tough one. "Azerbaijan played with plenty of determination, showing they are worth their place in the final stages. Now the team is going through the rebuilding stage, then we can start thinking about our plans for Euro-2016.We plan to meet at a training camp and prepare ourselves properly for the decisive matches," Perez said.
For his part, the President of the Azerbaijani Futsal Federation, Zaur Axundov, said that the team's fourth consecutive participation in the finals of the European Championships shows how futsal has developed in the country. "I don't regard Amadeo, Rafael and the other foreign players in the team as foreign as such. They have been living in Azerbaijan for a long time and are defending the colours of our team. At this moment in time, the main task is to do well in the qualifying stage of the World Championships in December. Our aim is to qualify for those championships. We shall be fielding the same side in these matches. Only then can we talk about preparing for Euro-2016," Axundov said.
So, Azerbaijan will be one of 12 teams fighting at the decisive stage. Qualifying along with our team are Kazakhstan, Hungary and the Czech Republic, who beat Bosnia-Herce-govina, Romania and Belarus respectively. Before that, Russia, Spain, Italy, Ukraine, Slovenia, Croatia and Portugal also won through. Serbia will be represented as the organizing country. The draw for the final stage will take place in Belgrade on 2 October. The matches will be played from 2 to 13 February next year.