AZƏRBAYCANSAYAĞI NONSENS
Futzal üzrə Azərbaycan millisi tarixində dördüncü dəfə Avropa Çempionatının final mərhələsində oynamaq imkanı qazanıb. Bu xəbər sevinc doğurmaqla yanaşı, həm də təəccüb yaradır. Çünki millimiz klublarımızın UEFA Kuboku uğrunda mübarizədə iştirak etmədiyi ilk mövsümdə böyük uğura imza atdı. Cari mövsüm çempion olan "Xəzər adaları" maliyyə probleminə görə UEFA Kubokunda iştirakdan imtina etdi. Gümüş medalçı "Fənər" isə onun əvəzinə avrokuboklara yollanmaq istəmədi. Belə də UEFA Azərbaycan çempionunun avrokuboklarda iştirak etmədiyinə görə ölkəmizə xəbərdarlıq etdi.
Xatırladaq ki, futzal üzrə Azərbaycan millisi ilk dəfə 2010-cu ildə Macarıstanda keçirilən Avropa Çempionatının final mərhələsində iştirak etmək imkanı qazanıb. Həmin il Joze Alesionun rəhbərliyi altında komandamız Çexiya (6:1) və Macarıstan (3:1) üzərində qələbəylə pley-offa vəsiqə əldə etdi. 14 finalda yığma penalti zərbələrində Ukraynanı (3:3, 4:2) məğlub etməklə yarımfinala yüksəldi. Finala vəsiqə uğrunda mübarizədə futzalçılarımız Portuqaliyaya uduzdu, özü də penalti zərbələrində (3:3, 3:5). Bürünc medal uğrunda görüşdə Azərbaycan millisi Çexiyaya uduzmaqla (3:5) mükafatçılar sırasına düşə bilmədi. Millimizin futzalçısı Biro Jade 5 qolla Qitə Çempionatının bombardirlər siyahısına daxil olmaqla tarixə düşdü.
Bununla belə qeyd etmək lazımdır ki, AVRO-2010-da millidə əsas sözü legioner oyunçular deyirdi. Tarix yazan komandada ukraynalı Andrey Tveryankin, braziliyalı Felivo, Biro Jade, Tyaqu və Serjao start heyətdə yer alırdı. Azərbaycanlı futzalçılara Vitali Borisov, Rizvan Fərzəliyev və Rəcəb Fərəczadəyə milliləşdirilmiş oyunçuların əvəzedicisi kimi baxılırdı.
İki il sonra - 2012-ci ildə Azərbaycan Xorvatiyada keçirilən Avropa Çempionatında oynamaq imkanı qazandı. Bu dəfə millimiz uğursuz çıxışla yadda qaldı. Qrupda Portuqaliya (1:4) və Serbiyaya (8:9) uduzan yığma növbəti mərhələyə çıxa bilmədi. Heyətdə yeni oyunçu Dantas het-triklə yadda qaldı. Təcrübəli heyətlə qrupdan çıxa bilməyən futzalçılarımızın nəticəsi federasiya üçün şok oldu. Bu uğursuzluqdan sonra bəzi legionerlərlə yollar ayrıldı, komandada islahatlar aparıldı.
Avro-2014 Belçikada keçirildi. Azərbaycan Qitə Birinciyinə yeni heyətlə - yeni legionerlərlə yollandı. Bu dəfə qapıçı Laersio Buranello oldu. Heyətdə yeni legioner - Rafael, Auqusto, Amadeuya yer verildi. Qitə Birinciliyində Sloveniyaya 7:6 hesabıyla qalib gəldik. Amma ikinci görüşdə İtaliyaya uduzduq, özü də 0:7 hesabıyla.
Bir müddət sonra Azərbaycan Futzal Federasiyası Joze Alesionun xidmətindən imtina etdi. Millinin sükanı arxasına Tino Peres gətirildi. Əksər legionerlər komandadan uzaqlaşdırıldı. Bu il keçirilən seçmə mərhələdə daha çox yerli oyunçulara şans verildi. Bakıda keçirilən seçmə oyunlarda Azərbaycan millisi Belçika və Danimarkaya qalib gəlsə də, Ukraynada uduzdu. Pley-offda Bakıda Slovakiyaya 3:1 hesabıyla qalib gəldik. Səfərdə cavab görüşündə 1-1 oynamaqla yığma Avro-2016-ya vəsiqə əldə etdi. Bu oyunlarda legionerlər - Auqusto, Amadeu, Eduardo, Rafael və Sezarla yanaşı, gənc azərbaycanlı qolkiper Rövşən Hüseynli, veteranlar Rizvan Fərzəliyev, Vitali Borisov və gənc İsa Atayev parladı.
Avrokuboklarda iştirak etməsək belə, millimiz Avropa Çempionatında mübarizə aparmaq imkanı qazanıb. İndi çalışmaq lazımdır ki, Qitə Birinciliyinə turist deyil, iddialı komanda kimi yollanaq. Amma bu heyətlə Avro-2016-da medallar uğrunda mübarizə aparmaq mümkün deyil. Müdafiədən hücuma keçərkən futbolçularımızda sürət çatışmazlığı hiss olunur. Üstəlik, ehtiyat qüvvə yoxdur. Bütün oyunlarda eyni heyətlə mübarizə aparmaqla uğur qazanmaq çox çətindir. Nəzərə alsaq ki, Qitə Birinciliyinə qədər komanda üzvləri zədə problemiylə üzləşə bilər. Avropa Çempionatının başlanmasına 4 ay vaxt var. Bu müddət ərzində yığma üzvlərinin təlim-məşq toplanışında iştirakını və güclü rəqiblərlə yoldaşlıq görüşü keçirməsini təmin etmək lazımdır. Əks halda milli üzvlər oyun praktikasından əziyyət çəkəcək. Bu problem isə Avro-2016-da fiaskoyla nəticələnə bilər.
Azərbaycan millisinin baş məşqçisi Tino Peres "R+"a bildirib ki, Slovakiya ilə oyunlar çətin oldu. "Azərbaycan millisi əzmkarlıq nümayiş etdirməklə Qitə Birinciliyində oynamağa layiq olduğunu göstərdi. İndi komanda bərpa dövrünü keçəcək. Sonra Avro-2016 ilə bağlı planlarımızı düşünəcəyik. Təlim-məşq keçmək və Qitə Birinciliyinə daha yaxşı hazırlaşmaq istəyirik. Hədəflər barədə federasiya rəhbərliyi ilə görüşdən sonra danışa bilərəm".
Azərbaycan Futzal Federasiyasının prezidenti Zaur Axundov "R+"a bildirib ki, ardıcıl dördüncü dəfə Qitə Birinciliyində iştirakımız futzalın ölkədə inkişafından xəbər verir. "Heyətdə çıxış edən Amadeu, Rafael və digər legionerlərimizi əcnəbi hesab etmirəm. Onlar uzun müddətdir Azərbaycanda yaşayır və bizim komandanın şərəfini qoruyur. Hazırda əsas məqsəd dekabrda keçiriləcək Dünya Çempionatının seçmə mərhələsində uğurlu çıxış etməkdir. Biz mundialda təmsil olunmaq istəyirik. Ona görə bütün fikrimiz seçmə oyunlara yönəlib. Seçmə oyunlarda da bu heyətlə çıxış edəcəyik. Yalnız bundan sonra Avro-2016-ya hazırlıq barədə danışmaq olar".
Beləliklə, Azərbaycan yığması həlledici mərhələdə mübarizə aparacaq 12 komandadan biri olacaq. Millimizlə yanaşı, Qazaxıstan, Macarıstan və Çexiya seçmələri də vəsiqə əldə edən son komandalar olub. Onlar pley-offda müvafiq olaraq, Bosniya və Herseqovina, Rumıniya və Belarusu məğlub ediblər. Rusiya, İspaniya, İtaliya, Ukrayna, Sloveniya, Xorvatiya və Portuqaliya əvvəlcədən həlledici mərhələyə vəsiqə qazanmışdılar. Serbiya yığması isə meydan sahibi qismində əsas mərhələdə mübarizə aparacaq. Qeyd edək ki, final mərhələsinin püşkatma mərasimi oktyabrın 2-də oyunların keçiriləcəyi Belqrad şəhərində baş tutacaq. Görüşlər isə gələn il 2-13 fevral tarixlərində keçiriləcək.

НОНСЕНС ПО-АЗЕРБАЙДЖАНСКИ
Сборная Азербайджана по футзалу вышла в финальную стадию ЧЕ, причем в ситуации, когда клубы отказались от участия в Кубке УЕФА
Сборная Азербайджана по футзалу в четвертый раз за свою историю получила возможность играть в финале чемпионата Европы. И такого результата сборная добилась в условиях, когда клубы страны отказываются от участия в борьбе за Кубок УЕФА. В нынешнем сезоне чемпион страны клуб "Хазар адалары" отказался от участия в борьбе за Кубок УЕФА в силу финансовых причин. А серебряный призер "Фяняр" не пожелал заменить чемпиона. В сложившейся ситуации УЕФА предупредила местную федерацию.
Впервые сборная Азербайджана по футзалу завоевала право выступить в финале чемпионата Европы в 2010 году. Финал проходил в Венгрии. В тот год команда под руководством Жозе Алесио вышла из группы, победив сборные Чехии (6:1) и Венгрии (3:1). В четвертьфинале сборная Азербайджана выиграла у Украины по пенальти (3:3, 4:2). Затем последовали два поражения. В полуфинале Азербайджан уступил сборной Португалии по пенальти (3:3, 3:5), а в матче за бронзовые медали - сборной Чехии (3:5). Хотя команда осталась без медалей, игрок сборной Биро Жаде вошел в число бомбардиров чемпионата с пятью голами. Надо отметить и то, что в Евро-2010 тон в сборной задавали легионеры. В стартовом составе играли украинец Андрей Тверянкин, бразильцы Феливо, Биро Жаде, Тьягу и Сержао. А местные футзалисты Виталий Борисов, Ризван Фарзалиев и Раджаб Фараджзаде рассматривались как замена натурализованным легионерам. Через два года - в 2012-м Азербайджан получил возможность быть представленным на чемпионате Европы, проходившем в Хорватии. На этот раз сборную постигла неудача. Проиграв сборным Португалии (1:4) и Сербии (8:9), команда не смогла пробиться в следующий этап. Запомнился только хет-трик новобранца сборной Дантаса. Неудача сборной, которая, имея в составе опытных игроков, не сумела выйти в следующий этап, шокировала федерацию. После этого она рассталась с некоторыми легионерами, в команде были проведены реформы.
Матчи Евро-2014 проходили в Бельгии. Туда сборная Азербайджана отправилась в новом составе - с новыми легионерами. Место в воротах занял Лаэрсио Буранелл, на поле вышли Рафаэль, Аугусто, Амадеу. После победы над сборной Словении со счетом 7:6 последовало разгромное поражение от итальянцев - 0:7. В итоге сборная опять не смогла выйти из группы. Спустя немного времени Федерация футзала Азербайджана отказалась от услуг Жозе Алесио. Возглавить сборную поручили Тино Пересу. Большинство легионеров были исключены из команды. На нынешнем отборочном этапе шанс проявить себя получили местные игроки. На проходивших в Баку отборочных встречах сборная Азербайджана, выиграв у сборных Бельгии и Дании, уступила украинцам. В стыковых матчах путевку в финальную стадию Евро-2016 команда оспорила у сборной Словакии. Одержав победу над Словакией в домашней игре (3:1), в гостях азербайджанская команда сыграла вничью (1:1). В этих матчах наряду с легионерами (Амадеу, Аугусто, Эдуардо, Рафаэль и Цезарь) яркую игру продемонстрировали голкипер Ровшан Гусейнли, ветераны Ризван Фарзалиев и Виталий Борисов, а также молодой Иса Атаев.
Теперь надо постараться отправиться на финальный этап не в качестве "поставщиков очков", а с конкретными претензиями. Однако с таким составом на Евро-2016 бороться за медали невозможно. Явно видно, что при переходе из защиты в атаку футболистам не хватает скорости. Вдобавок у сборной короткая скамейка запасных. А добиться успеха с одним и тем же составом во всех играх крайне трудно. К тому же необходимо учитывать и возможные травмы игроков.
До начала чемпионата Европы четыре месяца. За этот срок надо обеспечить участие игроков в учебно-тренировочных сборах и проведение товарищеских встреч с сильными соперниками. В противном случае игроки столкнутся с отсутствием игровой практики, что может привести к фиаско на Евро-2016.
Главный тренер сборной Тино Перес сообщил R+, что игра со словаками была трудной. "Сборная Азербайджана продемонстрировала волевую игру, показав тем самым, что достойна играть в финале первенства континента. Теперь команда пройдет этап реабилитации. Потом уже будем думать над планами Евро-2016. Собираемся провести учебно-тренировочный сбор и хорошо подготовиться к решающим играм", - сказал Перес.
В свою очередь президент Федерации футзала Азербайджана Заур Ахундов отметил, что четвертое подряд участие в финале чемпионата Европы свидетельствует о развитии футзала в стране. "Выступающих в составе сборной Амадеу, Рафаэля и других легионеров я не считаю иностранцами. Они уже долгое время живут в Азербайджане и защищают цвета нашей команды. В данный момент главной задачей является успешное выступление на отборочном этапе чемпионата мира в декабре этого года. Наша цель - быть представленными на мундиале. В этих встречах будем выступать этим же составом. Только после этого можно будет говорить о подготовке к Евро-2016", - сказал З.Ахундов.
Таким образом, сборная Азербайджана будет одной из 12 команд, которые поборются на решающем этапе. Наряду с нашей командой последние путевки в финал завоевали сборные Казахстана, Венгрии и Чехии, победившие соответственно сборные Боснии и Герцеговины, Румынии и Беларуси. До этого такого же права добились команды России, Испании, Италии, Украины, Словении, Хорватии и Португалии. Сборная Сербии будет представлена в финале как команда страны-организатора. Жеребьевка финальной стадии состоится в Белграде 2 октября. Матчи будут проходить 2-13 февраля следующего года.