MƏRMİ SƏSİ ALTINDA ETİRAF
Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin nizamlanması üzrə danışıqlar növbəti dəfə Ermənistan-Azərbaycan cəbhəsində gərginliyin artması fonunda baş tutub. Ənənəsinə sadiq qalan İrəvan danışıqların hər raundundan əvvəl qoşunların təmas xəttində vəziyyəti qarışdırmağa çalışır. Məqsəd, əlbəttə ki, diqqətin danışıqlar predmetindən yayındırılmasıdır. Ermənilər bu yolla danışıqların, sadəcə, atəşkəsin bərpası ilə bitməsinə çalışırlar.
Artıq neçə illərdir ki, hər iki ölkənin müdafiə qurumları praktiki olaraq, hər gün atəşkəsin pozulması ilə bağlı yüzlərlə faktın qeydə alındığını bəyan edir. Lakin ağır artilleriyadan istifadə, düşmənin hətta təmas xəttindən onlarla kilometr aralıda yerləşən mövqelərini uzaqvuran toplardan atəşə tutmaq artıq başqadır - münaqişə, yəqin ki, 1994-cü ilin mayında əldə olunmuş atəşkəs razılaşmasından sonra belə halla qarşılaşmamışdı.
Cəmi bir neçə gün əvvəl Ermənistanın "Aykakan Jamanak" qəzeti diplomatik mənbələrə istinadən nikbin bir xəbər yayıb: guya, BMT Baş Assambleyasının Nyu-Yorkda keçiriləcək toplantısı çərçivəsində yalnız iki ölkənin XİN başçıları deyil, prezidentləri arasında da görüş gözlənilir. Lakin Qarabağ səması üzərində artilleriya gurultusu eşidildikdən, hər iki tərəfin atəşkəsin pozulması nəticəsində yalnız hərbçilərin deyil, cəbhəyanı ərazilərdə yaşayan dinc sakinlərin də həlak olduqlarını açıqlamasından sonra nazirlərin görüşü belə, sual altına düşüb.
ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri baş verənlərlə bağlı bəyanatla çıxış edib, hər iki tərəfdən dinc sakinlərin həlak olması faktından narahatlıqlarını dilə gətiriblər. Vasitəçilər Bakı və İrəvanı təmkinli olmağa çağırıblar.
Yaşananlar fonunda münaqişə tərəfləri də susmayıb. Hər iki ölkənin xarici siyasət idarələri qarşı tərəfin atəşkəs rejimini bilərəkdən pozduğunu, bunun danışıqlar prosesini əngəlləmək məqsədi daşıdığını bəyan edib. Azərbaycanın və Ermənistanın Müdafiə nazirlikləri isə gözlənildiyi kimi, daha az diplomatiklik nümayiş etdiriblər. Onlar düşmənin ön və arxa cəbhədəki hərbi texnikasının xəbərdarlıqsız məhv olunacağını bəyan ediblər. Bununla yanaşı, Azərbaycanın Müdafiə Nazirliyi cəbhəyanı rayonlarda yaşayan erməni əhalinin heç zaman Azərbaycan əsgərlərinin hədəfi olmadığını bildirir. Qurumun açıqlamasında deyilir ki, erməni tərəfi əksinə, "döyüş meydanındakı itkilərinin əvəzini çıxmaq üçün yaşayış məntəqələrimizi atəşə tutur, mülki şəxsləri qətlə yetirir".
"Maralıdır ki, erməni tərəfinin itkilərinə dərhal reaksiya verən beynəlxalq strukturlar nədənsə Azərbaycanın yaşayış məntəqələrinin atəşə tutulmasına, mülki şəxslərin qətlinə biganədir. Onlar ermənilərin bu cinayətlərinə göz yumurlar" - deyə Azərbaycan Müdafiə Nazirliyi atəşkəs rejiminin pozulması nəticəsində dinc sakinin dünyasını dəyişməsindən sonra verdiyi açıqlamada bildirib.
Ermənistan prezidentinin sözləri isə daha yaddaqalan olub. O, "atəşkəs rejimini pozanlar"ın cəza əməliyyatlarıyla cavablarını alacaqlarını bildirib. Ümumiyyətlə, cəbhə bölgəsindəki vəziyyəti şərh edən Serj Sarqsyan o qədər çaşıb ki, hətta "Dağlıq Qarabağın Ermənistanın ayrılmaz hissəsi olduğunu" da bəyan edib.
Bütün bunların fonunda ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri nəinki hər iki nazirlə ayrılıqda görüşüb, nazirləri danışıqlar masası arxasına da əyləşdirməyə nail olublar. Danışıqların hansı əhvalda keçdiyini güman etmək çətin deyil. Buna rəğmən, sonda vasitəçilər danışıqların konstruktiv alındığını bildiriblər. "Nazirlər bu ilin sonunadək Ermənistan və Azərbaycan prezidentlərinin görüşünün təşkili haqda razılığa gəliblər. Həmsədrlər Ermənistan və Azərbaycan prezidentlərini vasitəçilərin sərhədyanı insidentlərin tədqiqilə bağlı təklif etdikləri mexanizmin qəbuluna çağırıblar. Bu baş verməzsə, tərəflər insidentlərdə və insan tələfatlarında bir-birlərini günahlandırmaqda davam edəcəklər", - deyə həmsədrlərin görüşün yekununa dair yaydıqları bəyanatda bildirilir.
Aydın şəkildə görünür ki, 20 ildir danışıqlar prosesinin nəticəsizliyini status-kvonun dəyişməyəcəyinə zəmanət kimi qəbul edən Ermənistan əməlli-başlı çaşqınlıq içərisindədir. Azərbaycan işğal olunmuş ərazilərində öz yurisdiksiyasını istənilən yolla bərpa etmək hüququna malik olduğunu dəfələrlə bəyan edib. Deyəsən, danışıqlar prosesinin getdiyi illərdə İrəvanda bu bəyanatlara qarşı immunitet yaranıb. Lakin separatçılara cavab olaraq düşmənin arxa cəbhəsinə endirilmiş artilleriya zərbələri, deyəsən, Ermənistan hökuməti üçün pis sürpriz olub.
S.Sarqsyanın birdən-birə Qarabağın Ermənistanın tərkib hissəsi olduğunu bəyan etməsi də bunun təsdiqidir. Bu bəyanat, şübhəsiz ki, əməlli-başlı narahatlıq keçirən erməni əhaliyə yönəlib. Bu bəyanatı Ermənistan hökumətinin zəifliyinin, gücsüzlüyünün göstəricisindən başqa necə qiymətləndirmək olar? İrəvan Dağlıq Qarabağın müstəqilliyinin tanınması imkanını özünün əsas kozırı sayır və guya, sülh danışıqlarının potensialı bitərsə və Azərbaycan müharibəyə başlayarsa, ermənilər məhz bu kozırdan istifadə edəcəklər. İndi Sarqsyan Qarabağı Ermənistan ərazisi adlandırmaqla, onun müstəqilliyinin tanınması qərarının yaxın zamanlarda qəbul edilə biləcəyinə eyham vurur. Bəs, bu, nəyi dəyişəcək və kimin qarşısını alacaq?
Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyan öz bəyanatı ilə ölkəsinin Azərbaycanın bir hissəsini işğal etdiyini təsdiqləyir. Bu, Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Hikmət Hacıyevin fikridir: "Ermənistan rəhbərliyinin "Qarabağın Ermənistanın ayrılmaz hissəsi olduğunu" bəyan etməsi bu ölkənin Azərbaycan ərazilərini işğal etdiyinin təsdiqidir. Bu, münaqişəyə görə siyasi-hüquqi məsuliyyəti İrəvanın daşıdığını göstərir və onun əsl simasını üzə çıxarır".
Düşmən qarşısında gücsüz olduqlarını anlayan ermənilər adəti üzrə "təcavüzkar"ı başqasının əlilə ram etməyə çalışır, ənənəsinə sadiq qalaraq, böyük qardaşının arxasında gizlənir. Ermənistanın xarici işlər naziri Edvard Nalbandyan KTMT ölkələrindən olan nazirlərlə Nyu-Yorkda keçirdiyi görüşdə həmkarlarına "Azərbaycanın davakarlığından" şikayətlənib. Lakin Ermənistanın müttəfiqi olan ölkələrin nazirləri öz ordularını "təcavüzkarın ram edilməsi"nə yönəltməkdən imtina ediblər. Deyəsən, onlar, sadəcə, sözdə ermənilərin dərdinə şərik çıxmaqla kifayətləniblər. Yeri gəlmişkən, bütünlükdə dünya kimi, bu ölkələr də rəsmi olaraq Qarabağı Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi sayırlar. Cəbhə xəttində yaşanan hər insident zamanı İrəvanın KTMT-ni, yaxud ən azı Rusiyanı münaqişəyə cəlb etmək üçün göstərdiyi əsəbi cəhdlər Ermənistan analitikləri üçün çoxdan istehza obyektinə çevrilib. Üstəlik, XİN başçılarının görüşündən cəmi bir neçə gün əvvəl Ermənistanın müdafiə naziri Seyran Ohanyan ölkəsinin silahlı qüvvələrinin münaqişə zonasındakı vəziyyətə nəzarət etdiyini fəxrlə bəyan etmişdi. Nazir hesab edir ki, cəbhə xəttində yaşanan hər insident zamanı KTMT-nin münaqişəyə cəlb olunmasına çalışılması Ermənistan ordsunun düşmən qarşısında zəifliyi kimi qəbul edilə bilər.
Sarqsyan rejimi pis vəziyyətdədir. Danışıqlar prosesinə yaxın olan diplomatik mənbənin "R+"a bildirdiyinə görə, artıq sülh prosesinə cəlb olunmuş bütün tərəflər, o cümlədən Rusiya Azərbaycanın işğal altındakı ərazilərinin boşaldılması prosesinə başlanılmasının vacibliyindən danışır.
Yeri gəlmişkən, elə Nyu-Yorkda Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərilə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin nizama salınması prosesini müzakirə edib. Müzakirələrdə ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinin Dağlıq Qarabağ üzrə şəxsi nümayəndəsi də iştirak edib. Tərəflər "Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin nizamlanması prosesinin aktual məqamlarını, Ermənistan - Azərbaycan sərhədində və qoşunların təmas xəttindəki mövcud vəziyyəti" müzakirə ediblər. "Həmsədr ölkələrin hər biri bu prosesə sadiqdir - istərsə bu Fransa olsun, istərsə Amerika, istərsə də Azərbaycan və Ermənistanla sıx münasibətlər saxlayan Rusiya" - deyə Lavrov görüş zamanı bildirib. Bununla da, o, ölkəsinin problemin həllində xüsusi rola malik olduğuna eyham vurub.
Rusiyanın Azərbaycana külli miqdarda silah-sursat verməsindən, ümumiyyətlə, Bakı ilə Moskvanın yaxınlaşmasından hələ də özünə gələ bilməyən İrəvana isə ruslardan arzulamadığı mesajlar gəlməkdədir: Lavrovun qeyd etdiyi bu rol ermənilərin ümidlərilə qətiyyən üst-üstə düşmür. "Kölgə MKİ"si də adlandırılan Stratfor analitik mərkəzinin əməkdaşları öz proqnozlarında nadir hallarda yanlışlığa yol verirlər. Onlar bu yaxınlarda açıqladıqları təhlil materialında bildirirlər ki, Azərbaycanın Ermənistanı kompromislərə vadar etmək məqsədilə münaqişə zonasında hərbi fəallığını artırması problemin həllilə bağlı Rusiya ilə razılaşdırılmış mümkün ssenarilərdən biri ola bilər. "Moskva bu yaxınlarda Azərbaycanın cəbhə xəttindəki hərbi əməliyyatlarına münasibətdə böyük çeviklik nümayiş etdirib. Lakin Rusiya Ermənistandan tam imtina etməsi görüntüsü də yaratmamaq üçün ehtiyatlı tərpənəcək. Rusların əsas məqsədi iki tərəf arasında balans yaratmaq və əsas vasitəçi roluna yiyələnmək olacaq", - deyə mərkəzin ekspertləri bildirirlər. Təhlil müəlliflərinin fikrincə, cəbhə zonasında gərginliyin artması Moskva üçün əlverişli ola bilər, amma yalnız bir şərtlə ki, Rusiya hər iki tərəfə təsir imkanlarını qoruyub saxlasın, Ermənistanı isə danışıqlara məcbur etsin". Stratfor mərkəzinin analitikləri hadisələrin mümkün inkişaf ssenariləri arasında Dağlıq Qarabağa bitişik Azərbaycan rayonlarından Ermənistan qüvvələrinin tam şəkildə çıxarılmasını da göstərirlər. Onların fikrincə, bunun ardınca regiona Rusiya sülhməramlıları, yaxud Rusiyanın nəzarətində olacaq beynəlxalq sülhməramlılar yerləşdirilə bilər. Yəni istənilən mümkün ssenari Ermənistanın xeyrinə deyil.
İrəvanın əsas strateji müttəfiqi olan Rusiyanın qeyd-şərtsiz dəstəyindən məhrum olması başını itirmiş Ermənistanın düşünülməmiş addımlar atmasına yol aça bilər. Bəlkə də, Ermənistan hərbçiləri məhz, bu səbəbdən, Yaxın Şərq terrorçularının taktikasına əl atmaqdan başqa yol tapmayıblar. Söhbət düşmənə yaşayış məntəqələrindəki mövqelərdən zərbələrin endirilməsindən gedir. Bu, dinc insanların arxasında gizlənərək hərbi təxribata əl atmaqdan başqa bir şey deyil. Onlar, əlbəttə ki, qarşı tərəfin cavab zərbələri endirəcəyinə əmindirlər. Beləliklə, ermənilər sonda dinc əhali arasında qeyd alınacaq tələfatı dünyaya düşmənin qəddarlığı, prinsipsizliyi kimi təqdim etmək məqsədi güdür. Sarqsyanın da bu günlərdə dediyi kimi, müharibədə plov paylamırlar. Edədir ki, var! Lakin dinc sakinlərin arxasında gizlənmək yalnız terrorçulara xasdır.
Son hadisələrdən gəlinən nəticə ortadadır. Azərbaycan Ukrayna, Yaxın Şərq və digər problemlərin önə çıxması fonunda Qarabağ münaqişəsinin "aktual olmayan" məsələ kimi ikinci plana keçməsinə hər zaman etiraz edib. Hər halda, Qarabağda müharibənin bərpa olunması təhlükəsi qətiyyən azalmayıb, BMT Təhlükəsizlik Şurasının 20 il əvvəl qəbul etidiyi qətnamələr isə ləğv olunmayıb. Qarabağ münaqişəsi zonasında növbəti gərginlik BMT Baş Assambleyasının sessiyası ilə eyni vaxta təsadüf edib. Məlum olduğu kimi, bu toplantıda qlobal təhlükəsizliyə dair ən aktual problemlər müzakirə olunur. Demək, bu, dünyanın aparıcı fövqəldövlətlərinin Ermənistan - Azərbaycan probleminin "dondurulmuş münaqişə" olmadığına inandırılması üçün ən yaxşı imkandır.
Bakı BMT TŞ-nin qətnamələrinin sonsuzluğadək icra olunmamış qalması ilə barışmaq niyyətində olmadığını açıq şəkildə bəyan edir. Yəni o, torpaqlarının işğaldan azad olunmasını təkbaşına təmin etmək hüququna malikdir.
Azərbaycanın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ATƏT-in Minsk Qrupu həmsədrlərinin cəbhə xəttindəki insidentlərin araşdırılması mexanizminin yaradılması ilə bağlı təklifinə də bu kontekstdə yanaşıb: "Belə mexanizmin yaradılması bir halda nəzərdən keçirilə bilər ki, o, həmsədr ölkələrin prezidentləri tərəfindən də qəbul olunmayan mövcud status-kvonun qorunub saxlanmasına xidmət etməsin, işğala haqq qazandırmasın".
Sarqsyan rejimi nə qədər ağır durumda olsa da, onun vasitəçilərin məsləhətini dinləyərək qoşunları Azərbaycan ərazilərindən çıxarmağa başlayacağını düşünmək sadəlöhvlük olardı. Çünki torpaqların işğal altında saxlanılması onun üçün hakimiyyətini qorumağın yeganə yoludur. Lakin Sarqsyan bunun vacibliyini qəbul etməzsə, bunu onun əvəzinə Ermənistan vətəndaşları etməlidirlər. Onlar Sarqsyan rejiminin daxili siyasətdəki müvəffəqiyyətsizliklərinə, onsuz da, çətinliklə dözürlər. Hakimiyyətin mülki vətəndaşların arxasında gizlənməyə başlaması isə ən səbirli xalqı belə, özündən çıxara bilər.

RECOGNITION UNDER THE RUMBLE OF SHELLS
Confused Serzh Sargsyan let it slip, confirming the territorial claims of Armenia against Azerbaijan
Author: Cingiz MAMMADOV Baku
Again, negotiations on the Karabakh conflict settlement have been held against the background of tensions on the Armenian-Azerbaijani front. Remai-ning true to its tradition, Armenia tries to destabilize the situation on the frontline before each round of the negotiations to divert the sides' attention from the subject of the talks and make them feel satisfied with a restoration of the truce.
For many years on end, the defence ministries of both countries have practically every day reported up to a hundred cases of ceasefire violation by the enemy on different sections of the front. However, the history of the conflict has not seen, perhaps since the time when the truce was signed in May 1994, the use of heavy artillery, long-range guns to pound enemy positions located many a dozen kilometres from the frontline.
A few days ago, the Armenian newspaper Haykakan Zhamanak, citing diplomatic sources, optimistically reported that a meeting was possible on the sidelines of the UN General Assembly in New York not only between the two countries' foreign ministers but also their presidents. However, when gunfire thundered over Karabakh and both sides reported not only of military but also civilians killed in frontline districts, it seemed that the ministers' meeting was put into question.
The OSCE Minsk Group co-chairs came up with a statement expressing concern about civilian casualties on both sides and urged Baku and Yerevan to display restraint. The parties to the conflict would not keep silent either. The foreign ministers exchanged accusations of deliberate ceasefire violation by the opposite side in order to derail the talks. As might be expected, the defence ministries of the two countries were less diplomatic and declared their intention to destroy without warning the enemy's military hardware and equipment at the front and even in the rear. At the same time, the Defence Ministry of Azerbaijan emphasized that Armenians living in frontline villages have never been a target for Azerbaijani soldiers unlike the Armenian side "shelling our villages and killing civilians, thus trying to recoup their losses on the battlefield". "The interesting thing is that, for some reason, international structures which react instantly to losses on the Armenian side are indifferent to the shelling of populated localities and killing of civilians in Azerbaijan, turning a blind eye to crimes by Armenians," the Defence Ministry of Azerbaijan said after a civilian was killed by gunfire in a frontline village.
But the most memorable was the Armenian president who promised inevitable retribution by means of a punitive operation against ceasefire violators. In general, commenting on the situation on the frontline, Serzh Sargsyan was apparently confused and to such an extent as to say in the end that "Nagornyy Karabakh is an integral part of Armenia".
Eventually, the co-chairs of the OSCE Minsk Group did manage not only to meet each of the ministers separately but also to bring them to the table. It is not difficult to guess what kind of sentiments prevailed at the negotiations. Nonetheless, when the talks were over, the mediators described the meeting as productive. "The ministers agreed to prepare a meeting of the presidents of Armenia and Azerbaijan before the end of the current year. The co-chairs urged the presidents of Armenia and Azerbaijan to accept a mechanism suggested by the mediators to investigate border incidents. Without it, the sides will continue to accuse each other of border incidents and casualties," the mediators' final statement reads.
It is evident that the Armenian side, brought by the two decades of inefficient negotiations to believe in the permanence of status quo in the conflict, found itself obviously confused. Azerbaijan has always stated that it has the right to regain sovereignty over the occupied lands by any means. Over the years of the negotiations, Yerevan has probably developed immunity to such statements. However, the return artillery fire at the separatists' rear positions came as an unpleasant surprise to the Armenian authorities.
Serzh Sargsyan's spontaneous statement that Karabakh is part of Armenia's territory, which is obviously targeted at the much alarmed Armenian population, is just a proof to this. What else can these words indicate if not the Armenian authorities' weakness and impotence? Yerevan believes its trump card is the possibility of recognizing the independence of Nagornyy Karabakh, allegedly keeping it for situation where the potential of peace talks is exhausted and Azerbaijan starts war. Now, by saying that Karabakh is Armenian territory, Sargsyan as if implies that such recognition is near at hand. But what can it change and whom can it stop?
By his statement, President of Armenia Serzh Sargsyan has confirmed the fact that this part of Azerbaijani territories is occupied by that country, said Press Secretary of the Azerbaijani Foreign Ministry Hikmat Haciyev. "The Armenian authorities' statement that 'Karabakh is an integral part of Armenia' is iron-cast evidence of occupation of Azerbaijan's territory by that country, Yerevan's political and legal responsibility in the conflict and its true face," the diplomat's statement says.
Being aware of their powerlessness before the enemy, the Armenians are trying as usual to pacify the "aggressor" with someone else's hands, hiding habitually behind the big brother's back. At a meeting of ministers from the Collective Security Treaty Organization (CSTO) in New York, the Armenian Foreign Minister complained to his counterparts about "warlike Azerbaijan". However, unfortunately for Nalbandian, the ministers of Armenia's allied states never sent their troops to "pacify the aggressor" and, by all appearances, they chose to get away with words of sympathy. By the way, those countries, like the rest of the world, officially recognize Karabakh as inseparable part of Azerbaijan.
The Armenian authorities' frantic attempts to draw the CSTO or at least only Russia into the conflict at any incident on the frontline, have long since become a subject of sarcasm in the analytical community of Armenia. It is noteworthy that a few days before the foreign ministers' meeting, that country's Defence Minister Seyran Ohanyan had proudly announced that the Armenian armed forces could cope with the situation in the conflict zone on their own and attempts to involve the CSTO in the confrontation after each ceasefire violation would mean admitting the Armenian army's weakness before the enemy.
The Sargsyan regime is currently in an unenviable situation. A diplomatic source close to the negotiations has told R+ that practically all members of the international community involved in the peace process including Russia are speaking today about the need to start liberating the occupied Azerbaijani districts.
By the way, just there in New York, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov discussed Nagornyy Karabakh settlement with the OSCE Minsk Group co-chairs and with the personal representative of the OSCE active chair for Nagornyy Karabakh. The sides discussed "urgent issues of Nagornyy Karabakh settlement and the current situation on the Armenian-Azerbaijani border and the line of contact". "Each of the co-chairing countries is committed to this process, whether we are talking about the French or the American initiative in this direction, or the efforts of Russia, taking into account our relations with Armenia and Azerbaijan," Lavrov said at the meeting referring to his country's special role in settling the problem.
Meanwhile Yerevan, which has not yet come to senses after big supplies of Russian arms to Azerbaijan and Baku-Moscow rapprochement in general, continues to receive unpleasant messages that this role about which Lavrov is speaking in no way coincides with the aspirations of the Armenians. Specialists of the Stratfor analytical centre which is also called a "shadow CIA" are rarely wrong in their forecasts. Thus they drew the conclusion in their recent analysis that Azerbaijan's military activity in the Karabakh conflict zone to force Armenia to compromise is one of likely scenarios of evens agreed with Moscow for solving the problem. "Moscow has recently displayed more flexibility toward Azerbaijani military actions on the line of contact, but Russia would be careful not to be seen as completely abandoning Armenia. Russia's main objective would be to balance between the two sides and play the role of primary mediator," Stratfor experts think. In the opinion of the authors of the material, the surge of tension in the conflict zone is acceptable for Moscow if it is sufficient to force Armenia to negotiate and if Russia keeps its influence in both countries. Among other possible scenarios, Stratfor analysts mention the complete withdrawal of Armenian troops from seven Azerbaijani districts neighbouring on Nagornyy Karabakh if Russian peacekeepers or international peacekeepers under Russian control are stationed in the region.
So, none of the likely scenarios is in favour of Armenia.
The loss of unconditional support from Russia, its main strategic ally, can compel confused Armenia to take any rash step. This is most probably the reason why Armenian military found no alternative to resorting to a tactic chosen by terrorists in the Middle East: to deliver strikes on the enemy from positions located in residential areas. They are committing armed provocations from behind the backs of civilians. After guaranteed return fire from the enemy, they will present likely victims among civilians to the entire world as evidence of the enemy's brutality and criminal unscrupulousness. War is not a place where pilaff is dished out, Sargsyan said recently. So it is. But it is only terrorists that can hide behind civilians.
The conclusions from the recent events are obvious. Azerbaijan has always been against moving the Karabakh problem to the back burner as a "less urgent" one while crises are growing in Ukraine, the Middle East and elsewhere. Eventually the threat of war being resumed in Karabakh has not diminished at all while the UN Security Council resolutions adopted 20 years ago remain valid. The escalation of tensions in the Karabakh conflict zone coincided with the period of a new session of the UN General Assembly where the most burning problems of global security are discussed and this is the best moment to persuade the world's leading powers that the Armenian-Azerbaijani standoff is not "frozen".
Baku is making it clear that it has no intention to tolerate forever procrastinations in fulfilling the US Security Council resolutions, that it has the right to settle independently the issue of liberation of Azerbaijani lands from occupation and the problem of a foreign state's troops staying in its territory.
Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov has commented in the same vein on the call of the OSCE Minsk Group co-chairs to consider the issue of creating mechanisms to investigate incidents on the Karabakh frontline: "The creation of such a mechanism could be considered unless it serves to keep the current status quo which is not accepted by the presidents of the co-chairing countries and does not justify occupation".
However hard might the situation be for the Sargsyan regime, it would be naive to expect it to heed the mediators' advice and start a speedy withdrawal of troops from Azerbaijani territory because trying to hold the occupied lands is the only way for him to stay in power. But if he fails to become aware of this necessity, Armenian citizens must do this instead of him. They already can hardly bear the Sargsyan regime's failures in domestic policy. But when the authorities hide from bullets behind the backs of civilians, it can put even the most patient people out of temper.