Qadın voleybolçular üzrə Azərbaycan yığması ikinci dəfə Avropa Çempionatını qrup mərhələsində başa vurub
Qadın voleybolçular arasında Belçika və Hollandiyada keçirilən Avropa Çempionatı Azərbaycan yığması üçün qrup mərhələsində başa çatdı. Mübarizəni erkən dayandıran Azərbaycan millisi, sözün əsl mənasında, fiaskoya uğradı.
Yarışa böyük ümidlərlə yollanan komanda sonradan aşkar autsayderə çevrildi. Mübarizənin startında baş məşqçi Faiq Qarayevin səhhətində problem yaranması səbəbindən, yığmanın Bülənt Karslıoğluya həvalə edilməsi bütün planları pozdu. Ən azından, türkiyəli mütəxəssis komandaya son anda qoşulduğundan, hansı voleybolçunun hansı formada olması, yoxlama matçlarında necə təsir bağışlaması barədə dolğun məlumata malik deyildi. Bu səbəbdən, yığmamız məğlubiyyətləri sıralayaraq, qrupda sonuncu oldu. Sözsüz ki, uğursuzluğa əsas səbəbkar yığmanın baş məşqçisi Faiq Qarayevdir. Uzun müddətdir, müalicəsini davam etdirən mütəxəssis mötəbər yarışda iş başında ola bilməyəcəyini əvvəlcədən bilirdi. Belədə, könüllü olaraq, millinin sükanı arxasından getmək lazım idi. Faiq Qarayevin Azərbaycan voleybolu üçün etdiklərini unutmaq olmaz. Bununla belə, hazırkı vəziyyətdə onun ölkənin əsas voleybol komandasına rəhbərlik etməsi mümkün görünmür. Səhhətində problemə görə həkimlər ona uzun müddət ayaqüstə dayanmağı qadağan edib, digər tərəfdən, Qarayevə əsəbiləşmək olmaz. Belədə, ən yaxşı halda, Faiq Qarayevin Azərbaycan Voleybol Federasiyasının vitse-prezidenti kimi işini davam etdirməsi daha düzgün olar.
Komandamızın Macarıstana uduzması və onlar üçün pley-off işığı yandırması azarkeşlərimiz üçün əsl şok effekti oldu. Çünki voleybolçularımızın ən pis halda, Jan de Brandtın yetirmələrini məğlub edərək, finala yüksələcəyini nəinki mütəxəssislər, ən bədbin azarkeşlər belə proqnozlaşdırırdı. Lakin komandamız bu ümidi də doğrultmadı. Amma millimizin macarlardan aldığı 1 set işimizə yarayıb. Əgər ötən il tariximizin antirekordunu müəyyənləşdirərək, 15-ci olmuşduqsa, bu dəfə 14-cü yeri tutmağımızla təsəlli tapmalıyıq. Diqqət edin: qitə birinciliyinə böyük ümidlə yolladığımız komandanın 16 yığma arasında 14-cü yer tutmasına sevinirik.
Türkiyə və Belçikaya 0:3, Macarıstana isə 1:3 hesabı ilə uduzan Azərbaycan millisində köklü islahatlara ehtiyac var. Uzun illər yığmanın heyətində eyni voleybolçular çıxış edirlər. Hər oyun eyni heyət görünür. Voleybolumuzda rəqabət olmasa belə, millidəki adların dəyişməsinin vaxtı çatıb. Sözsüz, bu komanda artıq altıncı dəfə qitə birinciliyinin final mərhələsinə vəsiqə qazanmaqla bizi sevindirib. Amma voleybola yaradılan yüksək şərait müqabilində, Avropa Çempionatına vəsiqə qazanmaqla kifayətlənmək olmaz. Millidə yeni nəfəsə ehtiyac var. Məşqçilər tərəfindən düzgün seleksiya işləri aparılmalıdır, lazım gələrsə, heyəti bir-iki əcnəbi voleybolçuyla gücləndirmək olar. Bir şərtlə ki, həmin legionerlər, sözün əsl mənasında, Azərbaycan yığmasına fayda versin. İki il əvvəl olduğu kimi, qitə birinciliyindəki çıxışımızı qrupda başa vururuqsa, deməli, bu müddət ərzində nəinki inkişaf etməmişik, hətta geriləmişik.
Mötəbər yarış ərəfəsində millidə zədəlilərin çoxluğunu qeyd etməmək olmur. Heyətlə bağlı problemə görə Odina Bayramova, çiynində zədənin olmasına baxmayaraq, bütün oyunlarda iştirak etməyə məcbur oldu. Macarıstanla görüşdə Oksana Kurt-Parxomenko ayağından zədələndi. Onun yerinə meydana təcrübəsiz Kristina Yaqubova çıxdı. Amma zədə problemi yığmanın uğursuzluğuna səbəb deyil. Oyun zamanı meydanda buraxılan səhvlərə milli komandada çıxış edən voleybolçular yol verməməlidilər. Topun qəbulu, blokun qurulması arzuolunan səviyyədə deyildi. Meydanda voleybolçuların bir-biri ilə anlaşmasında problemi hiss etmək mümkün deyil. Bütün nöqsanlar Azərbaycan Voleybol Federasiyasının rəhbərliyi üçün ciddi siqnal olmalıdır. Əks halda, yığmadakı vəziyyət daha acınacaqlı olacaq.
Millinin fiaskosuna səbəb olan amillərdən biri də ölkə çempionatındakı vəziyyətdir. Klublar dünyanın bahalı voleybolçularını almaqla yerli oyunçuları ehtiyatda saxlayır. Belədə, milli üzvləri yalnız təlim-məşq toplanışında meydana çıxırlar. Ayda cəmi bir oyunda iştirak edən voleybolçunun yığmada əzmkar mübarizə sərgiləməməsi başadüşüləndir. Lakin federasiya bu vəziyyətdən çıxış yolu tapmalıdır. Klubları milli deyil, qısa zamanda qazanılan qələbələr maraqlandırır. Ona görə çempionatın reqlamentində dəyişikliyə ehtiyac yaranır.
Millimiz Avropa Çempionatında qrupda mübarizəni dayandırmaqla, Yay Olimpiya Oyunlarına lisenziya verəcək turnirdə iştirak etmək imkanını itirdi. Bunun üçün yığma, ən azı, 1/4 finala qədər irəliləməli idi. Lakin pley-offa çıxmayan voleybolçularımız Olimpiadaya vəsiqə uğrunda yarışmaq şansını da qaçırdılar.
Fikrimizcə, bu nəticədən sonra, Azərbaycanın voleybol yığmasında islahatlar mütləqdir. Unutmayaq ki, iki il sonra qitə birinciliyi Azərbaycanda keçiriləcək. Vətəndə baş tutacaq mötəbər yarışda millimiz mümkün qədər yaxşı çıxış etməlidir. Azərbaycanda keçiriləcək Avropa Çempionatında uğursuzluq olarsa, azarkeşlər bunu voleybolçularımıza heç vaxt bağışlamazlar.
Avropa Çempionatında acınacaqlı məğlubiyyətlərdən sonra, millimizin kapitanı Oksana Kurt (Parxomenko) karyerasını bitirib. Belçika və Hollandiyada keçirilən Avropa Çempionatı 31 yaşlı voleybolçu üçün son yarış olub. Kurtun karyerasını bitirməsində yığmanın zəif çıxışının hansısa rolu olmayıb. Təcrübəli toppaylayıcı hələ yarışa yollanmamışdan bu qərarını açıqlamışdı. Bir qədər əvvələ getsək, Oksana "DÇ-2014"dən sonra bacısı Yelena Parxomenko ilə birgə milli ilə vidalaşdığını demişdi. Lakin Faiq Qarayevin xahişi ilə yenidən əsas komandaya kömək etməyə qərar verən setter bu dəfə, ümumiyyətlə, karyerasına bitirib. Buna əsas səbəb, Oksananın xroniki zədələrinin olması və bir çox matçlara ağrıkəsici iynələrlə çıxmasıdır. Ondan fərqli, 33 yaşlı Yelena milliyə dəvət almasa da, daha 1 il "Azəryol"a kömək etdikdən sonra karyerasına nöqtə qoyacaq. Kurtun voleybolçu kimi meydança ilə vidalaşmasına baxmayaraq, onun üçün doğma olan "Azərreyl"də işini davam etdirəcək. Əldə etdiyimiz məlumata görə, Oksana "dəmiryolçular"da menecer vəzifəsini icra edəcək. O, bu postda sabiq komanda yoldaşı Yelena Şabovtanı əvəzləyəcək. Qeyd edək ki, 1998-ci ildən milliyə dəvət alan Oksana əsas komandada 200-ə yaxın matçda forma geyinib.

Женская сборная Азербайджана по волейболу во второй раз подряд не смогла выйти из группы на чемпионате Европы
Проходящий в Бельгии и Голландии чемпионат Европы по волейболу среди женщин завершился для сборной Азербайджана уже на групповом этапе. Столь рано прекратив борьбу, команда потерпела фиаско в прямом смысле слова.
Хотя сборная и отправлялась на соревнование с большими надеждами, там она превратилась в явного аутсайдера. Все планы спутали появление проблем в состоянии здоровья главного тренера Фаига Гараева уже на самом старте и передача из-за этого руководства сборной Бюлянту Карслыоглу. А турецкий специалист не обладал полноценной информацией, в какой форме находятся волейболистки и как они проявили себя в контрольных встречах. Поэтому команда, проиграв все три встречи, заняла лишь последнее место в группе. Без сомнения, главный виновник этой неудачи - сам Фаиг Гараев. Продолжающий уже долгое время лечение, тренер, конечно, понимал, что не сможет полноценно руководить сборной на этом авторитетном соревновании. Хотя мы прекрасно знаем, что сделал этот специалист для азербайджанского волейбола, однако в сложившейся ситуации поручать ему руководство главной командой страны было нецелесообразно. Из-за проблем со здоровьем врачи запретили ему долго находиться на ногах. К тому же ему нельзя нервничать. Лучшим выходом из положения будет продолжение Гараевым работы в качестве вице-президента Федерации волейбола Азербайджана.
Настоящим шоком для болельщиков стал проигрыш азербайджанской команды сборной Венгрии, благодаря чему эта команда прошла в плей-офф. Ведь даже наиболее пессимистичные болельщики прогнозировали, что в самом худшем случае отечественные волейболистки выиграют у воспитанниц Жана де Брандта и пробьются в финал. Но команда не оправдала даже эти надежды. Хотя один сет, выигранный сборной Азербайджана в матче с венгерками, все же пригодился. Если в прошлом году команда заняла 15-е место, установив антирекорд, то ныне может "утешиться" 14-м местом. Обратите внимание: команда, которая отправлялась на первенство континента с большими надеждами, заняла только 14-е место среди 16 команд…
Сборная Азербайджана, выигравшая всего один сет в играх с командами Турции, Бельгии и Венгрии, нуждается в коренных реформах. Долгие годы за сборную выступают одни и те же спортсменки. Настало время смены состава даже при отсутствии конкуренции. Несомненно, эта команда достаточно порадовала болельщиков, в шестой раз подряд завоевав путевку в финальную стадию первенства континента. Однако при тех прекрасных условиях, которые созданы для волейбола в стране, довольствоваться одним только участием в ЧЕ стыдно. В сборную необходимо вдохнуть новое дыхание. Тренеры должны правильно построить работу по селекции. При необходимости можно усилить команду несколькими легионерами. При условии, что последние будут полезны для сборной Азербайджана в прямом смысле слова.
Нельзя не упомянуть и о многочисленных травмах накануне авторитетного соревнования. Именно из-за сложностей с составом Одина Байрамова, невзирая на травмированное плечо, была вынуждена играть во всех встречах. Травму ноги во встрече со сборной Венгрии получила Оксана Курт (Пархоменко). Заменила ее неопытная Кристина Ягубова. Однако не травмы стали главной причиной неудачи. Члены сборной не должны допускать ошибок, которые имели место на площадке. Не на должном уровне прием мяча и блоки. Нельзя не заметить и отсутствие взаимопонимания между волейболистками. Все эти недостатки должны стать серьезным сигналом для руководства Федерации волейбола Азербайджана. В противном случае положение дел в национальной команде станет еще более плачевным.
Еще одним фактором провала сборной является ситуация в чемпионате страны. Покупая дорогих зарубежных легионеров, клубы держат местных волейболисток на скамейке запасных. Члены сборной страны выходят на площадку только во время учебно-тренировочных сборов. Поэтому волейболистки, участвующие лишь в одной игре за месяц, не способны продемонстрировать волевую борьбу. Клубы же интересует не сборная, а личные достижения. Все это порождает необходимость проведения изменений в регламенте чемпионата страны.
Прекратив борьбу на групповом этапе финала чемпионата Европы, сборная Азербайджана потеряла возможность принять участие в лицензионном турнире летних Олимпийских игр. Для этого было необходимо пробиться, как минимум, в четвертьфинал.
Думается, этот результат делает неизбежным реформы в сборной Азербайджана. Не будем забывать, что через два года чемпионат Европы будет проходить в Азербайджане. В родных стенах сборная обязана выступить как можно успешнее. Если и перед своими зрителями сборную постигнет неудача, этого болельщики спортсменкам никогда не простят.
После горького поражения на чемпионате Европы завершила свою спортивную карьеру капитан сборной Оксана Курт (Пархоменко). Чемпионат в Бельгии и Голландии стал последним соревнованием для 31-летней волейболистки. Причиной завершения капитаном своей карьеры стало вовсе не слабое выступление сборной. Опытная волейболистка обнародовала свое решение еще до начала этого соревнования. Более того, она со своей сестрой Еленой Пархоменко готова были уйти из сборной после чемпионата мира 2014 года, однако согласилась помочь команде по просьбе Фаига Гараева. На этот же раз она окончательно рассталась со спортом. Причиной тому - хронические травмы, вынуждавшие Оксану выходить на многие матчи только после болеутоляющих уколов. В отличие от нее, 33-летняя Елена, которая уже не получает приглашения в сборную, решила в последний раз еще на год продлить контракт с "Азерйол". Хотя Оксана Курт больше не появится на площадке в качестве игрока, она продолжит работу в родном "Азеррейл" в должности менеджера клуба, заменив на этом посту свою бывшую одноклубницу Елену Шабовту.
Отметим, что впервые получив приглашение в сборную Азербайджана в далеком 1998 году, Оксана Курт (Пархоменко) надевала форму национальной команды почти 200 раз.