Qadın voleybolçular üzrə Azərbaycan yığması ikinci dəfə Avropa Çempionatını qrup mərhələsində başa vurub
Qadın voleybolçular arasında Belçika və Hollandiyada keçirilən Avropa Çempionatı Azərbaycan yığması üçün qrup mərhələsində başa çatdı. Mübarizəni erkən dayandıran Azərbaycan millisi, sözün əsl mənasında, fiaskoya uğradı.
Yarışa böyük ümidlərlə yollanan komanda sonradan aşkar autsayderə çevrildi. Mübarizənin startında baş məşqçi Faiq Qarayevin səhhətində problem yaranması səbəbindən, yığmanın Bülənt Karslıoğluya həvalə edilməsi bütün planları pozdu. Ən azından, türkiyəli mütəxəssis komandaya son anda qoşulduğundan, hansı voleybolçunun hansı formada olması, yoxlama matçlarında necə təsir bağışlaması barədə dolğun məlumata malik deyildi. Bu səbəbdən, yığmamız məğlubiyyətləri sıralayaraq, qrupda sonuncu oldu. Sözsüz ki, uğursuzluğa əsas səbəbkar yığmanın baş məşqçisi Faiq Qarayevdir. Uzun müddətdir, müalicəsini davam etdirən mütəxəssis mötəbər yarışda iş başında ola bilməyəcəyini əvvəlcədən bilirdi. Belədə, könüllü olaraq, millinin sükanı arxasından getmək lazım idi. Faiq Qarayevin Azərbaycan voleybolu üçün etdiklərini unutmaq olmaz. Bununla belə, hazırkı vəziyyətdə onun ölkənin əsas voleybol komandasına rəhbərlik etməsi mümkün görünmür. Səhhətində problemə görə həkimlər ona uzun müddət ayaqüstə dayanmağı qadağan edib, digər tərəfdən, Qarayevə əsəbiləşmək olmaz. Belədə, ən yaxşı halda, Faiq Qarayevin Azərbaycan Voleybol Federasiyasının vitse-prezidenti kimi işini davam etdirməsi daha düzgün olar.
Komandamızın Macarıstana uduzması və onlar üçün pley-off işığı yandırması azarkeşlərimiz üçün əsl şok effekti oldu. Çünki voleybolçularımızın ən pis halda, Jan de Brandtın yetirmələrini məğlub edərək, finala yüksələcəyini nəinki mütəxəssislər, ən bədbin azarkeşlər belə proqnozlaşdırırdı. Lakin komandamız bu ümidi də doğrultmadı. Amma millimizin macarlardan aldığı 1 set işimizə yarayıb. Əgər ötən il tariximizin antirekordunu müəyyənləşdirərək, 15-ci olmuşduqsa, bu dəfə 14-cü yeri tutmağımızla təsəlli tapmalıyıq. Diqqət edin: qitə birinciliyinə böyük ümidlə yolladığımız komandanın 16 yığma arasında 14-cü yer tutmasına sevinirik.
Türkiyə və Belçikaya 0:3, Macarıstana isə 1:3 hesabı ilə uduzan Azərbaycan millisində köklü islahatlara ehtiyac var. Uzun illər yığmanın heyətində eyni voleybolçular çıxış edirlər. Hər oyun eyni heyət görünür. Voleybolumuzda rəqabət olmasa belə, millidəki adların dəyişməsinin vaxtı çatıb. Sözsüz, bu komanda artıq altıncı dəfə qitə birinciliyinin final mərhələsinə vəsiqə qazanmaqla bizi sevindirib. Amma voleybola yaradılan yüksək şərait müqabilində, Avropa Çempionatına vəsiqə qazanmaqla kifayətlənmək olmaz. Millidə yeni nəfəsə ehtiyac var. Məşqçilər tərəfindən düzgün seleksiya işləri aparılmalıdır, lazım gələrsə, heyəti bir-iki əcnəbi voleybolçuyla gücləndirmək olar. Bir şərtlə ki, həmin legionerlər, sözün əsl mənasında, Azərbaycan yığmasına fayda versin. İki il əvvəl olduğu kimi, qitə birinciliyindəki çıxışımızı qrupda başa vururuqsa, deməli, bu müddət ərzində nəinki inkişaf etməmişik, hətta geriləmişik.
Mötəbər yarış ərəfəsində millidə zədəlilərin çoxluğunu qeyd etməmək olmur. Heyətlə bağlı problemə görə Odina Bayramova, çiynində zədənin olmasına baxmayaraq, bütün oyunlarda iştirak etməyə məcbur oldu. Macarıstanla görüşdə Oksana Kurt-Parxomenko ayağından zədələndi. Onun yerinə meydana təcrübəsiz Kristina Yaqubova çıxdı. Amma zədə problemi yığmanın uğursuzluğuna səbəb deyil. Oyun zamanı meydanda buraxılan səhvlərə milli komandada çıxış edən voleybolçular yol verməməlidilər. Topun qəbulu, blokun qurulması arzuolunan səviyyədə deyildi. Meydanda voleybolçuların bir-biri ilə anlaşmasında problemi hiss etmək mümkün deyil. Bütün nöqsanlar Azərbaycan Voleybol Federasiyasının rəhbərliyi üçün ciddi siqnal olmalıdır. Əks halda, yığmadakı vəziyyət daha acınacaqlı olacaq.
Millinin fiaskosuna səbəb olan amillərdən biri də ölkə çempionatındakı vəziyyətdir. Klublar dünyanın bahalı voleybolçularını almaqla yerli oyunçuları ehtiyatda saxlayır. Belədə, milli üzvləri yalnız təlim-məşq toplanışında meydana çıxırlar. Ayda cəmi bir oyunda iştirak edən voleybolçunun yığmada əzmkar mübarizə sərgiləməməsi başadüşüləndir. Lakin federasiya bu vəziyyətdən çıxış yolu tapmalıdır. Klubları milli deyil, qısa zamanda qazanılan qələbələr maraqlandırır. Ona görə çempionatın reqlamentində dəyişikliyə ehtiyac yaranır.
Millimiz Avropa Çempionatında qrupda mübarizəni dayandırmaqla, Yay Olimpiya Oyunlarına lisenziya verəcək turnirdə iştirak etmək imkanını itirdi. Bunun üçün yığma, ən azı, 1/4 finala qədər irəliləməli idi. Lakin pley-offa çıxmayan voleybolçularımız Olimpiadaya vəsiqə uğrunda yarışmaq şansını da qaçırdılar.
Fikrimizcə, bu nəticədən sonra, Azərbaycanın voleybol yığmasında islahatlar mütləqdir. Unutmayaq ki, iki il sonra qitə birinciliyi Azərbaycanda keçiriləcək. Vətəndə baş tutacaq mötəbər yarışda millimiz mümkün qədər yaxşı çıxış etməlidir. Azərbaycanda keçiriləcək Avropa Çempionatında uğursuzluq olarsa, azarkeşlər bunu voleybolçularımıza heç vaxt bağışlamazlar.
Avropa Çempionatında acınacaqlı məğlubiyyətlərdən sonra, millimizin kapitanı Oksana Kurt (Parxomenko) karyerasını bitirib. Belçika və Hollandiyada keçirilən Avropa Çempionatı 31 yaşlı voleybolçu üçün son yarış olub. Kurtun karyerasını bitirməsində yığmanın zəif çıxışının hansısa rolu olmayıb. Təcrübəli toppaylayıcı hələ yarışa yollanmamışdan bu qərarını açıqlamışdı. Bir qədər əvvələ getsək, Oksana "DÇ-2014"dən sonra bacısı Yelena Parxomenko ilə birgə milli ilə vidalaşdığını demişdi. Lakin Faiq Qarayevin xahişi ilə yenidən əsas komandaya kömək etməyə qərar verən setter bu dəfə, ümumiyyətlə, karyerasına bitirib. Buna əsas səbəb, Oksananın xroniki zədələrinin olması və bir çox matçlara ağrıkəsici iynələrlə çıxmasıdır. Ondan fərqli, 33 yaşlı Yelena milliyə dəvət almasa da, daha 1 il "Azəryol"a kömək etdikdən sonra karyerasına nöqtə qoyacaq. Kurtun voleybolçu kimi meydança ilə vidalaşmasına baxmayaraq, onun üçün doğma olan "Azərreyl"də işini davam etdirəcək. Əldə etdiyimiz məlumata görə, Oksana "dəmiryolçular"da menecer vəzifəsini icra edəcək. O, bu postda sabiq komanda yoldaşı Yelena Şabovtanı əvəzləyəcək. Qeyd edək ki, 1998-ci ildən milliyə dəvət alan Oksana əsas komandada 200-ə yaxın matçda forma geyinib.

The Azerbaijani women's volleyball team has, for the second time in a row, failed to qualify for the European Championship
The Women's European Volleyball Championship, held in Belgium and the Netherlands, ended for Azerbaijan at the group stage. Ending their battle at search an early stage, the team suffered a nothing less than a fiasco.
Although the team left for the competition with high hopes, once there it turned into a clear outsider. All plans were upset by the health problems of head coach Faiq Qarayev at the very beginning and the hand-over of management to Bulent Karslioglu. The Turkish professional, however, did not have adequate information about the players' health and how they performed in test matches. In the end the team, having lost all three matches, took last place in its group. Without a doubt, the person most responsible for this failure is Faiq Qarayev himself. The coach, who has been undergoing medical treatment for a long time, of course understood that he could not adequately coach the team at this weighty competition. Even though we know all that he has done for Azerbaijani volleyball, giving him the management of the country's main team was not wise. His health problems led doctors to forbid him from standing for extended periods or undergoing stressful situations. The best way out would have been continuing Qarayev's work as vice president of the Azerbaijani Volleyball Federation.
A true shock for fans was Azerbaijan's loss to the Hungarian team, thanks to which Hungary went to the play-off. Even the most pessimistic fans predicted that Azerbaijan's players would win against Jan de Brandt's players and make their way to the final. The team, however, did not meet even these hopes. One set won by Azerbaijan against the Hungarians did come in handy - while last year the Azerbaijani team occupied 15th place, setting a record for last place, this year they can "comfort" themselves with 14th place. Take note: a team that left with high hopes to win first place on the continent, returned having only taken 14th place among sixteen teams…
The Azerbaijani national team, having won only one set in games with Turkey, Belgium, and Hungary, needs radical reform. The same athletes have played for it for many years already. The time has come to change the team's makeup,  even in the absence of competition. Without a doubt, this team has done enough to make its fans happy, having for the sixth time in a row won a ticket to the final stage of competition for the continental championship. Under the wonderful conditions created for volleyball in our country, settling for participation in the European Championship alone is shameful. New breath must be breathed into the national team. Coaches should select players correctly. If necessary, the team can be strengthened by a few foreign players, with the condition that these foreigners will be truly useful for the Azerbaijani national team.
Something must be said about the many injuries suffered in the days leading up to the high-level competition. Difficulties with the personnel on the team meant that Odina Bayramova, despite her injured shoulder, was forced to play in all matches. Oksana Kurt (Parkhomenko) suffered a leg injury during a match with Hungary. She was replaced by inexperienced Kristina Yaqubova. But injuries were not the main reason for the defeat. The players should not have made the mistakes that took place on the court. Reception and blocks were not on the level they should have been. The lack of cooperation between players should also be mentioned. All of these failures should be a serious signal for the leadership of the Azerbaijani Volleyball Federation. Otherwise things will only get worse for the national team.
Another factor in the team's defeat was the situation in the Azerbaijan's championship. By buying expensive foreign "legionnaires", clubs keep local players on the bench. The national team's players go on the court only during training matches. This means that volleyball players who play once a month are not able to put up a real fight. Clubs aren't interested in a national team, but only personal achievements. All of this means it is necessary to change the regulations for the Azerbaijani championship.
After finishing its participation at the group level of the European Championship, the Azerbaijani national team lost its chance to participate in a licensed tournament of the Summer Olympic Games. For this they would have had to make it through to the quarter finals. It would seem that such a result makes reforms in the Azerbaijani national team inevitable. Let's not forget that in two years the European Championship will take place in Azerbaijan.
On its home turf the team must perform as successfully as possible. If the team is unsuccessful in front of home audiences, then fans will never forgive the athletes. After the bitter defeat at the European Championship, team captain Oksana Kurt (Parkhomenko) retired from her sports career. The championship in Belgium and the Netherlands was the last for the 31-year-old volleyball player. The captain's reason for ending her career was by no means the team's weak performance. The seasoned player announced her decision even before the beginning of the Championship. What's more, she and her sister Elena Parkhomenko were ready to leave the team after the 2014 World Championship, but agreed to help out the team when asked by Faiq Qarayev. This time she is leaving sport for good. The reason - chronic injuries, which forced Oksana to go to many matches only after pain-relieving injections. Unlike her sister, 33-year-old Elena, who no longer receives invitations to the national team, decided to renew her contract with Azeroil for one more year. Although Oksana Kurt will no longer appear on the court as a player, she will continue her work at her team Azerreil as a club manager, replacing her former club-mate Elena Shabovta.