MƏDƏNİYYƏTLƏRİN DİALOQU
YARAT-da keçirilən "Ürək - tənha ovçudur" sərgisində müxtəlif mədəniyyətlərin rəssamları müasir gerçəkliyə öz münasibətlərini bildiriblər
"Ürək - tənha ovçudur", məhz bu ad altında YARAT Müasir İncəsənət Mərkəzində 2016-cı ilin yanvarına qədər sərgi öz işini davam etdirəcək. Sərginin adı 1940-cı ildə Amerika yazıçı Karson Makkalersin eyniadlı romanından götürülüb. Lakin o da bunu XIX əsrdə yaşayıb-yaratmış şotlandiyalı şair Uilyam Şarpdan "borca götürüb". Yazıçı yaradıcılığının tematik istiqamətini onun poetik sitatı olan "Mənim ürəyim - tənha ovçudur" ilə müəyyən etmək olar.
Bunu sərgidə iştirak edən hər bir rəssam özü barədə söyləyə bilər. Onlar Şərq və Qərb kimi bir- birinə bənzəyən və bənzəməyən dünyanı təmsil edir. İki dünya - iki həyat tərzi. Lakin niyyət eynidir - insanda insanlığa məxsus olanların axtarışı, zorakılıq və qəddarlıq dünyasında şəxsi "mən"in təyini, yeni texnologiyalar və ideallara uyğun müasirlik , eyni zamanda çoxəsrlik ənənələr strukturunda vaxtın yenidən dərk edilməsinə cəhdlər...
Bunlar, Neyl Bilufa Xanna Blek, Kamil Enro, Parker İto, Banni Rocers, Casper Spisero, Lu Yanq, Aida Mahmudova, Nilber Güres, Nibər Güraş, Erbosin Meldibekov, Niyaz Nəcəfov, Ramal Kazımov və başqalarıdır. Sərginin adına qayıdaraq, deyək ki, onu müəllifin nümayiş etdirdiyi hər bir işində müstəqil şəkildə mövcud olan mövzu və ideyalar kimi də, lakin eyni zamanda, bir növ, dramatik taleyi olan yazıçı Karson Makkalersin yaradıcılığına həsr olunmuş özünəməxsus fan-art kimi də nəzərdən keçirmək olar. Bu sərgi təşkilatçılarının düşündüklərinin orijinallığı ondan ibarətdir ki, müxtəlif işlərin ekspozisiyası peşəkar rəssamlara fərqli qəhrəmanların və əsərlərin fan-artı rolunda çıxış etməyə imkan verib. Onlar isə öz növbəsində, bu imkanını bizə - tamaşaçılara təqdim edirlər.
Əks-əlaqə
Sərgidə əsas yeri Pyer Uqa və Filipp Parrenonun işləri tutur. Bu, incəsənətin insan həyatına təsirinin yenidən bədii dərkidir. Araşdırmanın mərkəzində animasiya personajı durur. Bu qızdır. Lakin onun gözləri qapalıdır. Ona görə deyil ki, o yatır. Əslində, cansızdır. O, sadəcə, qişadır. Kifayət qədər cəlbedici xarici görünüşə malik ola bilən yalandır. Amma həqiqətin yalanla əvəz edilməsi həmişə dağıdıcıdır. O, real dünyaya təsir edir, mənəvi itkilər və məyusluq gətirərək, ona daxil olur. Uydurulmuş personajlar insanların dünyasına təsir göstərir. Və bununla da təhlükəli ola bilər.
Ramal Kazımov (Bakı). Rəssamın bir çox işlərdən hazırlanmış kompozisiyası üç rəngdə hazırlanıb. Onların hər biri televizorların ekranlarından, çoxzolaqlı qəzetlərdən, jurnallardan, İnternetdən hər birimizin həyatına aqressiv təcavüz gətirən, real dünyaya daxil olan müəllifin mənəvi müqavimətinin nəticəsidir. Buna qarşı necə dayanmaq lazımdır? Yaxud bəlkə də qarşı dayanmamaq məsləhətdi?! Öz ruhu və kənar dünya arasında ayırıcı xətt çəkmək mümkündürmü? Xeyr. Bu dünyanı necə qarşılamaq isə hər birimizin seçimidir...
Neyl Bilufa. "Elmi sevmək". Televiziya insan həyatına daha fəal şəkildə daxil olur. Bəzən isə, hətta utanmadan və abırsız şəkildə. Həyatını onlayn rejimdə izləyən çoxsaylı realiti-şoular, ən məhrəm olanı hədəf alan uzunmüddətli layihələr -bəşəriyyət tərəfindən mənəvi, əxlaq və ruhi mənada əsrlərlə formalaşdırılan hər şeyi dəyərdən salmaq niyyətidir. Lakin bütün bu proqramlar, sadəcə, müvəqqəti sabun köpükləridir. Onlar gedəcəklər və heç nə qalmayacaq. Amma dünyada sabit, möhkəm dəyərlər də var. Onlar isə uzunmüddətlidir. Bəzən isə bu, əsrlərə bərabərdir. Təəssüf, onlar ancaq dəyərlərin maddi dünyası ilə bağlıdırlar. Ona görə də daha sabit, daha dayanıqlı və vaxta görə daha möhkəmdirlər. Onlara KİV, ədəbsiz maraq altında həyat qorxulu deyil! Ruh, fikir, ideya cisimsizdir. Ona görə də vaxt çərçivəsində həssasdırlar, transformasiyaya məruz qalırlar. Müasir adamın həyatı - müntəzəm nəzarət, müşahidə, araşdırma obyektidir. Sosial media həyatı məqsədli marketinq obyektinə çevrilən XXI əsr adamının yeni qorxularını formalaşdırır.
Parket İto. "Razzeledazzelefrontsm". Amerikalı rəssamın işinin çox hissəsi məcazi məna daşıyır. Bir çoxunun danışdığı, yazdığı və bütün dünyada populyarlaşdırdığı demokratiya, əslində, gözəl sözlərdən başqa bir şey deyil. Onların arxasında isə reallıqda qadağalar, qanunsuzluq və müdafiəsizlik durur. Amerikansayağı demokratiya - çoxsaylı şərtilik zənciridir. Bəzən bu, parlaq, gözəl cəhətdən təqdim olunan zəncirlərdir. Lakin hər halda, bunlar zəncirlərdir: sıxıcı, qarşısını alan, qadağa qoyan... Onun növbəti işi xüsusi olaraq, bu sərgi üçün hazırlanan, həmin mövzuya - insanın müasir dünyada azadlıq və asılılıq dərəcəsinə həsr olunan instalyasiyadır. İnsanın XXI əsrdə formalaşdırdığı yeni miflər, məişət, media, texnoloji strukturlardan asılılıq barədə. Azadlıq və onlardan asılılıq - çox konkret anlayışlardır!
Dialoq
Banni Rocers. O, şair və rəssamdır. Sərgidə onun çoxlu işi var. Lakin emosiya cəhətdən ən dolğun olan işi - 1999-cu ilin "Kolumbayn" (ABŞ) məktəbinin kitabxanasında və kafeteriyasında baş verən faciəvi hadisələrə həsr olunan işdir. Onlarca uşaq həmyaşıdları tərəfindən həyatlarını itiriblər. Onlardan qalan isə yalnız rəflərdə səliqəli şəkildə dayanan çoxlu çantadır. Qanlı zorakıq hadisəsini psixoloqlar və sosioloqlar videooyunların təsirini, virtual oyunlar dünyasının fərqini canlı insanların real dünyasından ayıra bilməyən uşaqların şüuruna təsir nəticəsi kimi təsnif ediblər. Mahiyyətcə oxşar faciələrə yol açan, lakin insanları İnternetin həyatlarına, şüurlarına, psixikalarına təcavüzunun rolunu yenidən nəzərdən keçirməyə vadar etməyən hadisə.
Nübər Güraş. "Cəmilə". Təpənin başında dayanan qız, mobil telefonla danışmaq üçün şəbəkənin siqnalını tutmağa çalışır. O, ənənəvi milli paltar geyinib və əlində telefon olmasaydı, onu XX əsrin əvvəlində yaşayan insan kimi qəbul edə bilərdik. Eyni fikir "Kulisarxası portretdə" də duyulur. Milli geyimdə olan qadınlar ənənəvi şəkildə mövcud olan ev işləri ilə məşğuldurlar. Zaman, hətta ən uzaq coğrafi nöqtələrdə belə, insan həyatına daxil olur. Bu, qarşı durmaq mümkün olmayan təbii prosesdir.
Rəşad Ələkbərov. "Şəbəkə". Bu, Azərbaycanda qədim yaradıcılıq növü kimi məşhur həndəsi formada olan ornamentlərdir. Qədim şəbəkə - ustaların daş, sonradan isə ağac və metal üzərində olan işləridir. Onu çox vaxt Avropa vitrajları ilə müqayisə edirlər. Bəlkə ona görə ki, bu texnikada Şəki Xan Sarayında bütün qapı və pəncərələr hazırlanıb. Bu texnikada şəmsi, gülü, bəndi-rumi, gülabi, cəfəri və s. ənənəvi kompozisiyalar sayılır. Bizim rəssamın öz yanaşması və baxışı var. İşıq axını ilə sancılan və qəribə şəkildə birləşdirilən metal çubuqların parçaları divarda gözəlliyi ilə qeyri-adi ornament yaradır - qədim yaradıcılığın müasir variantını!
İki dünya - iki həyat tərzi, lakin fikirlər, hisslər, problemin dərki oxşardır. Rəssamlar həqiqəti çatdıran, çəkinmədən bəyanatlar verən, intellektual, emosional, assosiativ dialoqa çağıran dünya carçılarıdır. Və nə yaxşı ki, çoxsaylı tamaşaçıların mədəniyyətlərin, dünyabaxışların, dünyanı duymaq dialoqunun iştirakçısı olmağa imkan verən formanı tapmaq üçün məkanlar var.

A DIALOGUE OF CULTURES
At the YARAT exhibition "The Heart is a Lonely Hunter" artists from various cultures express their attitude to today's real world
"The Heart is a Lonely Hunter" is the title of an exhibition at the YARAT modern arts centre, which is on until January next year. The title of the exhibition was borrowed from the American writer Carson McCullers, who wrote a novel with this name in 1940. However, she, too, borrowed it from the Scottish poet, William Sharp, who lived and worked at the end of the 19th century. However, the thematic scope of the work by the writer and poet could be defined by his poetical quote "My heart is a lonely hunter".
Each of the artists taking part in the exhibition could say the same about themselves. They represent two such different and yet such similar worlds of East and West: two worlds - two ways of life. But each has the same commitment - a search for the humanistic in humanity, a search for "oneself" in a world of violence and cruelty and an attempt to reconsider time over centuries of traditions, ever changing under the onrush of the encroaching world of today and its new technological ideals. These artists are Neil Beloufa, Hannah Black, Camille Henrot, Parker Ito, Bunny Rogers, Jasper Spicero, Lu Yang. Aida Mahmudova, Nibar Gurash, Erbossyn Meldibekov, Niyaz Nacafov, Ramal Kazimov, and others.
Going back to the title of the exhibition, it could be regarded as individual subjects and the ideas behind each of the artists' work, but also as a kind of fan-art, dedicated to the work of Carson McCullers, the American writer and her dramatic destiny. It is the work of lovers of popular literature and the cinema. What is distinctive about the concept of the sponsors of the exhibition is that an exposition of such varied works has given professional artists an opportunity to act as fan-arts of various heroes and works which, in turn, provide the same opportunity for us, the public.
Feedback
Central to the exhibition are works by Pierre Huyghe and Phillipe Parreno.  This is an artistic reappraisal of the impact of art on human life. The central point of their study is an avatar. It is a girl but her eyes are closed. Not because she is asleep but because she has no soul. She is just a shell, a lie which has a rather attractive appearance. But substituting a lie for the truth is always destructive.  It impacts on the real world, encroaches upon it, bringing with it moral loss and disillusion. Fictional characters affect the world of people and they can be dangerous.
Ramal Kazimov (Baku). The arrangement of the artist's numerous works has been carried out in three colours, and each of them is the result of the author's internal spiritual resistance to the real world, which aggressively invades each of us from our television screens, newspapers, magazines and the Internet. How can we counter this? Or perhaps we shouldn't? But can there be a dividing line between one's own spirit and the encroaching world? No. And how we accept this world is a choice we all face…
Neil Beloufa. "Data for Desire". Television is increasingly encroaching upon our lives, sometimes obtrusively and cynically. Numerous reality shows, observing life on-line, long-term projects, cynically aimed at our most intimate things - all this is a desire to cheapen everything that for centuries has been developed by mankind morally and spiritually. But all these programmes are just a flash in the pan.  They'll disappear and nothing will be left of them. But there are stable, lasting values in the world and they will endure for much longer, sometimes for centuries. Unfortunately, they are linked only with the material world of values, and are therefore more stable, lasting and impregnable in time. They are not bothered at being the target of obtrusive curiosity by the media and interested parties! Their spirit, thoughts and ideas are ethereal, and therefore vulnerable and subject to change in time. People's lives today are a target of permanent monitoring, observation and study. The social media are forming new fears among the people of the 21st century, whose lives have become a subject of targeted marketing.
Parker Ito. "Razzleedazzele-frontsm". The work of this American artist is full of metaphorical meaning. Democracy, which people talk and write about and popularize so much all over the world is really nothing more than beautiful words, behind which actually lie bans, lawlessness and insecurity. American-style democracy means numerous chains of conventionalities. Sometimes they are clear, beautifully presented chains. But still they are chains: binding, restraining, forbidding.
His next work is an installation, created specially for this exhibition and dedicated to one and the same theme - stages of freedom independent of man in the modern world, dependent on new myths and mundane, media, technological structures, developed by man in the 21st century. Freedom and dependence on them are very specific concepts!
A dialogue
Bunny Rogers is a poet and an artist and she has a wide variety of her works on show at the exhibition. But, arguably the most emotional of them is a work dedicated to the tragic events that took place in the library and cafeteria at Columbine High School in the US in 1999. Dozens of children were killed by one of their peers. And all that was left were rucksacks lying neatly on the desks. This was a case of bloody violence which the psychologists and sociologists said was the result of the influence of video games on children who had ceased to differentiate between the world of virtual games and the real world of real people. It was a case which marked the beginning for subsequent similar tragedies but which did not force people to review the role of the encroachment of the Internet into people's lives, conscience and psyche.
Nibar Gurash. The "Standing Camila". A girl, standing at the top of a hill, is trying to get a signal so she can use her mobile. She is dressed in traditional national dress, and were it not for the phone in her hand we could take her for a girl living at the beginning of the 20th century. The same idea is in her work "Portrait behind the scenes". Women in national dress are engaged in traditional domestic occupations, but the details of contemporary clothes make them out to be ladies of today. Time invades people's lives even in the most remote geographical places. It is a natural process which cannot be prevented.
Rasad Alakbarov.  "Sabaka". These are ornaments of geometrical form preserved in Azerbaijan as a type of ancient creative work. Ancient sabaka are works by craftsmen in stone, and later in wood and metal. They are often compared with European glass paintings, possibly because all the windows and doors in the Palace of the Saki Khan were made in this way.  Samsi, gulu, bandi-rumi, gullabi, cafari, and so on are regarded as traditional compositions in this technique. Our artist has his own approach and his own vision. The unusually joined sections of metal rods, impaled with a stream of light, form a uniquely beautiful ornament on the wall - a modern version of ancient art!
Two worlds - two ways of life, but with the same ideas, feelings and concept of problems. The artists are messengers of peace, proclaiming the truth, presumptuously making statements calling for a dialogue - intellectual, emotional and concomitant. And it is good that there is a place where we can find this form that allows so many people to also become participants in a dialogue of cultures, mindsets and attitudes.