MƏDƏNİYYƏTLƏRİN DİALOQU
YARAT-da keçirilən "Ürək - tənha ovçudur" sərgisində müxtəlif mədəniyyətlərin rəssamları müasir gerçəkliyə öz münasibətlərini bildiriblər
"Ürək - tənha ovçudur", məhz bu ad altında YARAT Müasir İncəsənət Mərkəzində 2016-cı ilin yanvarına qədər sərgi öz işini davam etdirəcək. Sərginin adı 1940-cı ildə Amerika yazıçı Karson Makkalersin eyniadlı romanından götürülüb. Lakin o da bunu XIX əsrdə yaşayıb-yaratmış şotlandiyalı şair Uilyam Şarpdan "borca götürüb". Yazıçı yaradıcılığının tematik istiqamətini onun poetik sitatı olan "Mənim ürəyim - tənha ovçudur" ilə müəyyən etmək olar.
Bunu sərgidə iştirak edən hər bir rəssam özü barədə söyləyə bilər. Onlar Şərq və Qərb kimi bir- birinə bənzəyən və bənzəməyən dünyanı təmsil edir. İki dünya - iki həyat tərzi. Lakin niyyət eynidir - insanda insanlığa məxsus olanların axtarışı, zorakılıq və qəddarlıq dünyasında şəxsi "mən"in təyini, yeni texnologiyalar və ideallara uyğun müasirlik , eyni zamanda çoxəsrlik ənənələr strukturunda vaxtın yenidən dərk edilməsinə cəhdlər...
Bunlar, Neyl Bilufa Xanna Blek, Kamil Enro, Parker İto, Banni Rocers, Casper Spisero, Lu Yanq, Aida Mahmudova, Nilber Güres, Nibər Güraş, Erbosin Meldibekov, Niyaz Nəcəfov, Ramal Kazımov və başqalarıdır. Sərginin adına qayıdaraq, deyək ki, onu müəllifin nümayiş etdirdiyi hər bir işində müstəqil şəkildə mövcud olan mövzu və ideyalar kimi də, lakin eyni zamanda, bir növ, dramatik taleyi olan yazıçı Karson Makkalersin yaradıcılığına həsr olunmuş özünəməxsus fan-art kimi də nəzərdən keçirmək olar. Bu sərgi təşkilatçılarının düşündüklərinin orijinallığı ondan ibarətdir ki, müxtəlif işlərin ekspozisiyası peşəkar rəssamlara fərqli qəhrəmanların və əsərlərin fan-artı rolunda çıxış etməyə imkan verib. Onlar isə öz növbəsində, bu imkanını bizə - tamaşaçılara təqdim edirlər.
Əks-əlaqə
Sərgidə əsas yeri Pyer Uqa və Filipp Parrenonun işləri tutur. Bu, incəsənətin insan həyatına təsirinin yenidən bədii dərkidir. Araşdırmanın mərkəzində animasiya personajı durur. Bu qızdır. Lakin onun gözləri qapalıdır. Ona görə deyil ki, o yatır. Əslində, cansızdır. O, sadəcə, qişadır. Kifayət qədər cəlbedici xarici görünüşə malik ola bilən yalandır. Amma həqiqətin yalanla əvəz edilməsi həmişə dağıdıcıdır. O, real dünyaya təsir edir, mənəvi itkilər və məyusluq gətirərək, ona daxil olur. Uydurulmuş personajlar insanların dünyasına təsir göstərir. Və bununla da təhlükəli ola bilər.
Ramal Kazımov (Bakı). Rəssamın bir çox işlərdən hazırlanmış kompozisiyası üç rəngdə hazırlanıb. Onların hər biri televizorların ekranlarından, çoxzolaqlı qəzetlərdən, jurnallardan, İnternetdən hər birimizin həyatına aqressiv təcavüz gətirən, real dünyaya daxil olan müəllifin mənəvi müqavimətinin nəticəsidir. Buna qarşı necə dayanmaq lazımdır? Yaxud bəlkə də qarşı dayanmamaq məsləhətdi?! Öz ruhu və kənar dünya arasında ayırıcı xətt çəkmək mümkündürmü? Xeyr. Bu dünyanı necə qarşılamaq isə hər birimizin seçimidir...
Neyl Bilufa. "Elmi sevmək". Televiziya insan həyatına daha fəal şəkildə daxil olur. Bəzən isə, hətta utanmadan və abırsız şəkildə. Həyatını onlayn rejimdə izləyən çoxsaylı realiti-şoular, ən məhrəm olanı hədəf alan uzunmüddətli layihələr -bəşəriyyət tərəfindən mənəvi, əxlaq və ruhi mənada əsrlərlə formalaşdırılan hər şeyi dəyərdən salmaq niyyətidir. Lakin bütün bu proqramlar, sadəcə, müvəqqəti sabun köpükləridir. Onlar gedəcəklər və heç nə qalmayacaq. Amma dünyada sabit, möhkəm dəyərlər də var. Onlar isə uzunmüddətlidir. Bəzən isə bu, əsrlərə bərabərdir. Təəssüf, onlar ancaq dəyərlərin maddi dünyası ilə bağlıdırlar. Ona görə də daha sabit, daha dayanıqlı və vaxta görə daha möhkəmdirlər. Onlara KİV, ədəbsiz maraq altında həyat qorxulu deyil! Ruh, fikir, ideya cisimsizdir. Ona görə də vaxt çərçivəsində həssasdırlar, transformasiyaya məruz qalırlar. Müasir adamın həyatı - müntəzəm nəzarət, müşahidə, araşdırma obyektidir. Sosial media həyatı məqsədli marketinq obyektinə çevrilən XXI əsr adamının yeni qorxularını formalaşdırır.
Parket İto. "Razzeledazzelefrontsm". Amerikalı rəssamın işinin çox hissəsi məcazi məna daşıyır. Bir çoxunun danışdığı, yazdığı və bütün dünyada populyarlaşdırdığı demokratiya, əslində, gözəl sözlərdən başqa bir şey deyil. Onların arxasında isə reallıqda qadağalar, qanunsuzluq və müdafiəsizlik durur. Amerikansayağı demokratiya - çoxsaylı şərtilik zənciridir. Bəzən bu, parlaq, gözəl cəhətdən təqdim olunan zəncirlərdir. Lakin hər halda, bunlar zəncirlərdir: sıxıcı, qarşısını alan, qadağa qoyan... Onun növbəti işi xüsusi olaraq, bu sərgi üçün hazırlanan, həmin mövzuya - insanın müasir dünyada azadlıq və asılılıq dərəcəsinə həsr olunan instalyasiyadır. İnsanın XXI əsrdə formalaşdırdığı yeni miflər, məişət, media, texnoloji strukturlardan asılılıq barədə. Azadlıq və onlardan asılılıq - çox konkret anlayışlardır!
Dialoq
Banni Rocers. O, şair və rəssamdır. Sərgidə onun çoxlu işi var. Lakin emosiya cəhətdən ən dolğun olan işi - 1999-cu ilin "Kolumbayn" (ABŞ) məktəbinin kitabxanasında və kafeteriyasında baş verən faciəvi hadisələrə həsr olunan işdir. Onlarca uşaq həmyaşıdları tərəfindən həyatlarını itiriblər. Onlardan qalan isə yalnız rəflərdə səliqəli şəkildə dayanan çoxlu çantadır. Qanlı zorakıq hadisəsini psixoloqlar və sosioloqlar videooyunların təsirini, virtual oyunlar dünyasının fərqini canlı insanların real dünyasından ayıra bilməyən uşaqların şüuruna təsir nəticəsi kimi təsnif ediblər. Mahiyyətcə oxşar faciələrə yol açan, lakin insanları İnternetin həyatlarına, şüurlarına, psixikalarına təcavüzunun rolunu yenidən nəzərdən keçirməyə vadar etməyən hadisə.
Nübər Güraş. "Cəmilə". Təpənin başında dayanan qız, mobil telefonla danışmaq üçün şəbəkənin siqnalını tutmağa çalışır. O, ənənəvi milli paltar geyinib və əlində telefon olmasaydı, onu XX əsrin əvvəlində yaşayan insan kimi qəbul edə bilərdik. Eyni fikir "Kulisarxası portretdə" də duyulur. Milli geyimdə olan qadınlar ənənəvi şəkildə mövcud olan ev işləri ilə məşğuldurlar. Zaman, hətta ən uzaq coğrafi nöqtələrdə belə, insan həyatına daxil olur. Bu, qarşı durmaq mümkün olmayan təbii prosesdir.
Rəşad Ələkbərov. "Şəbəkə". Bu, Azərbaycanda qədim yaradıcılıq növü kimi məşhur həndəsi formada olan ornamentlərdir. Qədim şəbəkə - ustaların daş, sonradan isə ağac və metal üzərində olan işləridir. Onu çox vaxt Avropa vitrajları ilə müqayisə edirlər. Bəlkə ona görə ki, bu texnikada Şəki Xan Sarayında bütün qapı və pəncərələr hazırlanıb. Bu texnikada şəmsi, gülü, bəndi-rumi, gülabi, cəfəri və s. ənənəvi kompozisiyalar sayılır. Bizim rəssamın öz yanaşması və baxışı var. İşıq axını ilə sancılan və qəribə şəkildə birləşdirilən metal çubuqların parçaları divarda gözəlliyi ilə qeyri-adi ornament yaradır - qədim yaradıcılığın müasir variantını!
İki dünya - iki həyat tərzi, lakin fikirlər, hisslər, problemin dərki oxşardır. Rəssamlar həqiqəti çatdıran, çəkinmədən bəyanatlar verən, intellektual, emosional, assosiativ dialoqa çağıran dünya carçılarıdır. Və nə yaxşı ki, çoxsaylı tamaşaçıların mədəniyyətlərin, dünyabaxışların, dünyanı duymaq dialoqunun iştirakçısı olmağa imkan verən formanı tapmaq üçün məkanlar var.

В выставке "Сердце - одинокий охотник" в YARAT! художники разных культур выразили свое отношение к реалиям современности
"Сердце - одинокий охотник" - под таким названием будет работать до января 2016 года выставка в центре современного искусства YARAT! Название выставки позаимствовано у американской писательницы Карсон Маккалерс, написавшей в 1940 году роман под таким же названием. Однако и она "одолжила" его у шотландского поэта Уильяма Шарпа, жившего и творившего в конце XIX века. Впрочем, тематическую направленность творчества писательницы и поэта можно определить его поэтической цитатой "Мое сердце - одинокий охотник".
То же самое может сказать о себе и каждый из принимающих участие в выставке художников. Они представляют два таких разных и таких похожих мира Востока и Запада. Два мира - два образа жизни. Но стремление одно и то же - поиски человеческого в человеке, поиски собственного "я" в мире насилия и жестокости, попытки переосмыслить время в структуре вековых традиций, меняющихся под натиском вторгающейся современности с новыми технологиями и идеалами. Это - Нейл Билуфа, Ханна Блэк, Камиль Энро, Паркер Ито, Банни Роджерс, Джаспер Списеро, Лу Янг, Аида Махмудова, Нильбер Гюрес, Нибяр Гураш, Ербосин Мелдибеков, Нияз Наджафов, Рамал Кязымов и другие. Возвращаясь к названию выставки, скажем, что ее можно рассматривать и как самостоятельно существующие темы и идеи каждой выставленной работы автора, но можно и как своеобразный фан-арт, посвященный творчеству американской писательницы с драматической судьбой Карсон Маккалерс. Это творчество поклонников популярных литературных, кинематографических произведений. Оригинальность замысла устроителей этой выставки в том, что экспозиция разнообразных работ дала возможность профессиональным художникам выступить в роли фан-артов различных героев и произведений, которые, в свою очередь, предоставляют такую возможность нам, зрителям.
Обратная связь
Основное место на выставке занимают работы Пьера Уга и Филиппа Паррено. Это художественное переосмысление воздействия искусства на жизнь человека. В центре исследования - анимационный персонаж. Это девушка. Но ее глаза закрыты. Не потому, что она спит, а потому, что у нее нет души. Она - всего лишь оболочка. Ложь, которая может иметь довольно привлекательную внешность. Но подмена истины ложью всегда разрушительна. Она воздействует на реальный мир, вторгается в него, принося с собой нравственные потери и разочарования. Вымышленные персонажи воздействуют на мир людей. И этим могут быть опасны.
Рамал Кязымов (Баку). Композиция из множественных работ художника выполнена в трех цветах. И каждая из них - результат внутреннего духовного сопротивления автора вторгающемуся реальному миру, несущему агрессивное вторжение в жизнь каждого из нас с экранов телевизоров, многополосных газет, журналов, Интернета. Как противостоять этому? Или не противостоять? Но можно ли провести разделительную черту между собственной душой и вторгающимся миром? Нет. А как принимать этот мир - выбор за каждым из нас…
Нейл Билуфа. "Желание к знаниям". Телевидение всё активнее вторгается в жизнь человека. Порой даже - бесцеремонно и цинично. Многочисленные реалити-шоу, наблюдающие жизнь в режиме онлайн, долгосрочные проекты, цинично нацеленные на самое сокровенное, - это стремление обесценить всё то, что веками нарабатывалось человечеством в нравственном, моральном, духовном планах. Но все эти программы - всего лишь временные мыльные пузыри. Они уйдут и ничего не останется. Но в мире есть и стабильные, прочные ценности. Они надолго. Иногда - на века. Увы, они связаны только с материальным миром ценностей. А потому более стабильны, прочны и неуязвимы во времени. Им-то не страшна жизнь под прицелом бесцеремонного любопытства со стороны СМИ, заинтересованных структур! Дух, мысль, идея бесплотны. А потому уязвимы, подвержены трансформациям во времени. Жизнь современного человека - объект постоянного контроля, наблюдения, изучения. Социальные медиа формируют новые страхи у человека XXI века, жизнь которого стала предметом целевого маркетинга.
Паркер Ито. "Razzeledazzele-frontsm". Работа американского художника полна метафорического смысла. Демократия, о которой так много говорят, пишут и популяризируют по всему миру, на самом деле не что иное, как красивые слова, за которыми в реальности - запреты, бесправие и незащищенность. Демократия по-американски - это многочисленные цепи условностей. Иногда - это яркие, красиво преподносимые цепи. Но это всё же цепи: сковывающие, сдерживающие, запрещающие. Его следующая работа - инсталляция, созданная специально для этой выставки, посвящена всё той же теме - степени свободы и зависимости человека в современном мире. Зависимости от новых мифов, бытовых, медийных, технологических структур, наработанных человеком к XXI веку. Свобода и зависимость от них - понятия очень конкретные!
Диалог
Банни Роджерс. Она - поэт и художник. На выставке множество разных ее работ. Но, пожалуй, самая эмоционально наполненная - работа, посвященная трагическим событиям, произошедшим в библиотеке и кафетерии школы "Колумбайн" (США) в 1999 году. Десятки детей были лишены жизни их сверстником. И только множественные рюкзачки, аккуратно стоящие на полках, - это всё, что от них осталось. Этот случай кровавого насилия психологи и социологи квалифицировали как результат влияния видеоигр на сознание детей, которые перестают отличать мир виртуальных игр от реального мира живых людей. Случай, положивший начало следующим сходным по действию трагедиям, но не заставивший людей пересмотреть роль вторжения Интернета в жизнь, сознание, психику человечества.
Нибяр Гураш. "Стоящая Джамиля". Девушка, стоящая на вершине холма, пытается поймать сигнал сотовой связи, чтобы поговорить по мобильному телефону. Одета она в традиционную национальную одежду, и если бы не телефон в руках, мы могли бы принять ее за человека, живущего в начале XX века. Та же мысль в ее работе "Портрет за кулисами". Женщины в национальных одеждах занимаются традиционно существующим домашним ремеслом, но детали современной одежды выдают в них наших современниц. Время вторгается в жизнь человека даже в самых отдаленных географических точках. Это естественный процесс, которому противостоять нельзя.
Рашад Алекперов. "Шебеке". Это орнаменты геометрической формы, сохранившиеся в Азербайджане как вид древнего творчества. Древнее шебеке - это работы мастеров по камню, позже - по дереву и металлу. Его часто сравнивают с европейскими витражами. Возможно, потому, что в этой технике выполнены все окна и двери во Дворце шекинских ханов. Традиционными композициями в этой технике считаются шамси, гюлю, бенди-руми, гюлляби, джафари и др. У нашего художника свой подход и свое видение. Причудливо соединенные отрезки металлических прутьев, пронзаемые световым потоком, выстраивают на стене необычный по красоте орнамент - современный вариант древнего искусства!
Два мира - два образа жизни, но мысли, чувства, понимание проблем сходны. Художники - глашатаи мира, провозглашающие истину, безапелляционно делающие заявления, приглашающие к диалогу: интеллектуальному, эмоциональному, ассоциативному. И хорошо, что есть место, где находят эту форму, позволяющую многочисленным зрителям стать тоже участниками диалога культур, мировоззрений, мироощущений.