İstehsalat artımı və ixracın təmin edilməsi - Azərbaycanda arıçılığın inkişafının əsas prioritetləridir
Yerli arıçılığın inkişafında yeni dönəm başlayıb. Ölkədə sahənin müasir istehsalat bazasının yaradılmasını, arı növlərinin seleksiyasını, istehsalat həcmlərinin artırılmasını və son məhsulun xarici satış bazarlarına çıxarılmasını nəzərdə tutan təşəbbüslər reallaşdırılır. Sadalanan layihələr həm Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, həm də BMT-nin Qida və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı (FAO) tərəfindən dəstəklənəcək.
Qanunlar, proqramlar, güzəştlər...
Xırda məhsul istehsalı, kooperasiyanın olmaması, müasir texnologiya çatışmazlığı və həmçinin məhsulun qablaşdırılmasını təmin edən müasir müəssisələrin yoxluğu və nəhayət, vaxtında diaqnozlaşdırma və arıların müalicəsində hələ ki, effekt verməyən baytar dəstəyi - bütün bunlar yerli arıçıların indi də üzləşdiyi problemlərin hələ tam siyahısı deyil. Bir çox sadalanan mənfi hal ötən ilin 90-cı illərindən qalıb; həmin dövrdə ölkənin arıçılıq təsərrüfatı 45 faiz azaldı, 10 ixtisaslaşmış arıçılıq sovxozu ləğv edildi, sahə infrastrukturu, xüsusilə onun baytarlıq seqmenti dağıldı. Torpaq islahatının ilk mərhələsində kiçik arıxanaların sahibləri kifayət qədər maliyyə və texniki imkanlara, habelə arıçılığın dinamik, gəlirli və aqrar sənayenin ixracyönlü istiqamətə çevrilmə təcrübəsinə, sadəcə, malik deyildilər.
Sözsüz ki, son illər ərzində arıçılıq sahəsində kəskin dəyişikliklər baş verib - dövlətin iştirakı və beynəlxalq profilli təşkilatların dəstəyi institusionallaşmaya və sahə infrastrukturunun inkişafına gətirib çıxarıb. Arıçılığın inkişafı üzrə ilk kompleks tədbirlər 2008-ci ildə qəbul olunan və 2015-ci ilə kimi nəzərdə tutulan Azərbaycanın qida təhlükəsizliyi dövlət proqramında qeyd edilib.
Növbəti addım kimi, müvafiq sahədə əlaqələri tənzimlənməsinə və ən əsası, məhsulun ixracının təminatına dair 2009-cu ildə qəbul olunan "Arıçılıq haqqında" qanunu göstərmək mümkündür. Oxşar məqsədləri bir il sonra Nazirlər Kabineti tərəfindən qəbul olunan "Arıçılıq sahəsində dövlət nəzarətinin həyata keçirilməsi qaydaları" da tənzimləyirdi. Bu qaydalar arı populyasiyasının genofondun qorunmasına, arıçılıq subyektləri tərəfindən baytarlıq qaydalarına riayət edilməsinə, keyfiyyətli arıçılıq məhsulunun istehsalına və s. yönəlib. Ötən on il ərzində Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin mütəxəssisləri ilə arıxanaların dərman preparatları, xüsusi avadanlıq, baytar nəzarəti və s. ilə təmin edən arıçıların bir sıra birləşmələri yaradılıb. Son illər bu sahə Sahibkarlığa Kömək Milli Fondunun xətti ilə maliyyələşdirilib. Bundan başqa, Azərbaycan hökuməti 2019-cu ilə qədər arıçıları torpaq vergisindən başqa, bütün fiskal ayırmalardan azad edib. Bu sahədə pilot layihələrə dəstəyi, həmçinin Türkiyə İnkişaf və Kooperasiya Agentliyi (TİKA) də təmin edirdi. Agentliyin təşəbbüsü ilə onlarca azərbaycanlı fermer Türkiyədə damazlıq arıçılıq təcrübəsini öyrənib. Həmçinin TİKA texniki dəstək və ana arıların yetişdirilməsi üçün təcrübəli təsərrüfatların və s. yaradılmasına köməklik göstərib. Bütün sadalanan tədbirlər və həmçinin münbit iqlim, təbii şərait və zəngin yem ehtiyatları arıçılıq təsərrüfatlarının sayının artmasına və kənddə bu fəaliyyət növünün məşhurlaşmasına gətirib çıxarıb. Belə ki, ötən 12 il ərzində respublikada arı ailələrinin sayı 2,5 dəfə artıb. Ötən ilin məlumatlarına görə, ölkədə, təqribən, 240 min arı ailəsi mövcud idi, bal istehsalı ilə 7,5 min arı təsərrüfatı məşğul idi. Bu gün ölkədə arıçıları cins arı ailələri ilə təmin edən, təxminən, 32 ixtisaslaşmış damazlıq strukturu fəaliyyət göstərir.
Bununla belə, ötən il istehsal olunan, təxminən, 2,5 min ton bal sahənin potensialına cavab vermir. Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin hesablamalarına görə, ölkədə yem bazası arı ailələrinin sayını 5 dəfədən çox, məhsuldarlığı isə 2-3 dəfədən çox artırmağa imkan verir.
Problemlərin siyahısı
Hələlik isə bal istehsalının orta illik göstəriciləri zəif artır: münbit hava şəraitində hər arı ailəsi, orta hesabla, 10-11 kiloqram bal verir. Müqayisə üçün xatırladaq ki, orta dünya göstəriciləri üzrə bir pətəkdən alınan bal 20-30 kq arasındadır.
Azərbaycan arı təsərrüfatlarının qeyri məhsuldarlığının səbəbləri texniki bazanın zəifliyi, istehsalat həcminin artırılması üsullarının olmaması, habelə baytarlıq dəstəyinin qənaətbəxş olmadığına görə, arıların xəstəliklərdən və parazitlərdən ölməsinin yüksək faizidir.
Bundan başqa, son üç il ərzində arıların populyasiyasının kəskin dəyişməsi baş verib. Zərərvericilər nəticəsində, ötən əsrin 80-90-cı illərində dövlət və sonradan özəl arı təsərrüfatlarının boşalması, arıların Qafqaz növünün tarixi populyasiyasının kütləvi qırılmasına gətirib çıxardı. Sonradan onların koloniyası ölkənin cənub regionundakı yarımnöv və həmçinin Avropadan gətirilən növ vasitəsilə bərpa olunurdu. Yeni arıların mükəmməl məhsuldarlıq keyfiyyətlərinə və xəstəliklərə qarşı immunitetə sahib olmalarına baxmayaraq, onlar ənənəvi Qafqaz arıları ilə müqayisədə zəif idilər. Vaxt keçdikcə, iki yerli yarımnöv və gətirilən arılar qarışdı, nəticədə, nəzərəçarpacaq dərəcədə az bal gətirən arıların hibrid populyasiyası əmələ gəldi.
Sahənin aşağı məhsuldarlığının digər səbəbi - bir çox arıçılıq təsərrüfatlarında işin bəsit, ekstensiv üsullarla təşkil olunması ilə bağlıdır. Bu da onlara maya dəyərini, həcmi və istehsalın rəqabətədavamlılığını artırmağa imkan vermir. Bu amil sahənin qiymət parametrlərini müqayisə etdikdə özünü açıq şəkildə büruzə verir: belə ki, Azərbaycanda istehsal olunan təbii balın 1 kiloqramı növündən asılı olaraq 20-30 manat təşkil edir, halbuki qonşu ölkələrdə və bütün dünyada balın qiyməti üç dəfə aşağıdır.
Daha bir problem ondan ibarətdir ki, ölkədə istehsal olunan balın böyük hissəsi kustar üsullar emal olunur və qablaşdırılır, daha çoxu isə tökülmə üsulu ilə satılır. Çox cüzi dərəcədə də beynəlxalq gigiyena standartlarına riayət etməklə, balın yığılması və sənaye qablaşdırılması sistemi təşkil olunur. Bu olmadan kütləvi ixracı təşkil etmək, sadəcə, mümkün deyil. Bundan başqa, sözügedən sahənin digər qiymətli məhsulları - arı zəhəri, mum, arı anasının südü, propolisin istehsalı qalıq prinsipi və həmçinin kustar üsullarla həyata keçirilir.
Bal marketinqi
Bütün problemlərin həlli üçün Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi xammalın hazırlanması sistemi, emalı, son arıçılıq məhsulunun istehsalı və satışı da daxil olmaqla, arıçılıq fəaliyyətinin həyata keçirilməsinin effektiv mexanizminin yaradılmasına başlayıb. Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin heyvandarlıq məhsulları istehsalı və emalı şöbəsinin müdiri Qalib Məmmədovun sözlərinə görə, arıçılıq fəaliyyətinin ixtisaslandırılmış sisteminin hazırlanması artıq başlayıb - onun tətbiqi gələn il üçün nəzərdə tutulub. Bu isə məhsuldarlığın artırılmasına və rəqabətədavamlı iri mal istehsalının təmin edilməsinə yardım edəcək. Xüsusiə, qablaşdırma müəssisələrinin yaradılması nəzərdə tutulur, həmçinin arıçılıq məhsullarının müasir qablaşdırma standartları təsdiq olunacaq, onların marketinqi və perspektivli satış bazarlarında təşviqi təmin olunacaq. Arıçılıq məhsullarının xarici bazarlarda təşviqi məqsədi ilə turistlər arasında Azərbaycan balının müalicə keyfiyyətlərinın fəal təbliği planlaşdırılıb.
Bu prosesə otelləri və digər turizm obyektlərini cəlb etmək nəzərdə tutulub. Söz düşmüşkən, artıq bu gün Azərbaycan balının reklamı biznes-forumlar, İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyinin keçirdiyi digər tədbirlərdə də fəal şəkildə təşkil edilir. Yerli arıxanaların məhsulları, həmçinin müxtəlif sərgilər çərçivəsində Avropaya aparılır. "Yerli arıçılığın dəstəklənməsinin əsas istiqaməti kimi seleksiya işləri qeyd olunur: artıq 2016-cı ildə Qafqaz arısı genofondunun bərpası proqramının reallaşdırılmasına başlanması planlaşdırılır", - deyə Q. Məmmədov vurğulayıb. Yerli arıların yarımnövlərinin yaxşılaşdırılması və genetik müxtəlifliyinin qorunması məqsədilə FAO da öz yardımını göstərib. FAO və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin birgə səyləri ilə 2015-ci ildən başlayaraq, Qafqaz arısının Azərbaycanın şimal regionlarının pətəklərinə qaytarılması layihəsinin reallaşdırılmasına start verilib. Layihənin ilk mərhələsində məhsuldarlığı artırılmış ən azı, iyirmi Qafqaz arı ailəsinin əldə edilməsi nəzərdə tutulub.
"Bu çox çətin tapşırıqdır, çünki Qafqaz növündən olan vəhşi arılar yalnız bir neçə uzaq dağ ərazisində məskunlaşır və elit arının tətbiq edilməsi üçün toxunulmamış ərazi tapmaq elə də asan deyil, - FAO-nun arıçılıq üzrə mütəxəssisi Rayner Krell deyib. - "Güclü, enerjili və diqqətlə seçilən Qafqaz ana arılarının seleksiyası vasitəsilə populyasiyalar ən keyfiyyətli işçi arılar istehsal edəcək, nəticədə, arıçılar daha məhsuldar olacaq yerli arıların dirçəlməsinə ümid edə bilərlər".
Məqsədli islahatlar, həmçinin arıçılar assosiasiyasına tələb olunan resursların, yaxşı qablaşdırma və əlverişli bazarlara çıxış kimi xidmətlərin təmin edilməsində də kömək edəcək. Bu təşəbbüslərin vacibliyini nəzərə alaraq, Azərbaycan hökuməti FAO-nun proqramını altı il ərzində dəstəkləmək öhdəliyini öz üzərinə götürüb.

Boosting production and getting exports going are an extremely important priority in the development of apiculture in Azerbaijan
A turning point has been reached in Azerbaijani apiculture. A number of ventures are being implemented in the country which envisage the formations of a contemporary production basis in the sector, the selection of bee species, boosting the volume of production and bringing the end product to foreign markets. The above-mentioned projects will be supported not only by the Ministry of Agriculture, as well as by the UN Food and Agriculture Organisation (FAO).
Laws, programmes, benefits
Small-scale production, the absence of cooperatives, the lack of the latest technologies, including the absence of state-of-the-art enterprises providing for the collection and packaging of the products of wild-honey farming and finally insufficiently expert veterinary back-up, without which it is impossible to diagnose and treat bees according to the latest methods, are just a few of the problems facing a considerable numbers of Azerbaijani bee-keepers.
Most of the above-mentioned negative phenomena can be traced back to the 1990s. In that period bee-keeping decreased by 45 per cent, ten specialised apiculture state farms were reorganised, the sectoral infrastructure collapsed, especially the veterinary segment. In the initial stage of land reform, the owners of small apiaries simply did not have sufficient financing, technical possibilities and experience to turn bee-keeping into a dynamic, profitable, export-driven agricultural sector.
Striking changes have undoubtedly taken place in apiculture over the last few years. State involvement and the backing of international specialist organisations have made apiculture an institution and developed the sector's infrastructure.
The first comprehensive measures to develop apiculture were outlined in Azerbaijan's State Programme for Food Security adopted in 2008 and covering the period up to 2015.
The next step was the law "On apiculture" adopted in 2009, which regulates the terms in this field, and, what is most important, is called upon to ensure the conditions are right for the export market. "The rules for exercising state control in apiculture" adopted by the Cabinet of Ministers a year ago, pursued similar aims. These rules were aimed at preserving the bee population's gene pool, observing the veterinary requirements on the part of bee-keeping subjects, providing for the output of top-quality apiculture products and so forth.
A number of bee-keeping associations have been set up in the country over the last decade, which together with Ministry of Agriculture experts have organised the provision of bee-gardens with medicinal reparations, special equipment, helped to ensure veterinary monitoring and so forth. Over the last few years the sector has actively received financial backing from the National Fund for Support of Entrepreneurship. Moreover, up until 2019 Azerbaijan's government has exempted bee-keepers from taxation, apart from tax on the land.
The Turkish Cooperation and Coordination Agency (TIKA) has also rendered assistance to the pilot project in this field as well. On the agency's initiative, dozens of Azerbaijani farmers have studied the experience of bee-keeping professionals in Turkey, TIKA has also rendered technical assistance and made it possible to set up experimental apiaries for breeding queen bees and so forth.
All the above-mentioned measures, as well as the favourable natural climatic conditions and rich feeding stocks have boosted the number of apiaries and the popularity of this type of activity in the countryside. Thus, over the last 12 years, the number of bee colonies in the republic has increased by two and a half times. According to last year's figures, something like 240,000 swarms of bees were counted in the country, and approximately 7,500 bee-keeping farms are engaged in wild honey production.
Today there are approximately 32 specialised breeding structures supplying the bee-keepers with families of purebred bees. The almost 2,500 tonnes of honey produced last year is nowhere near what the sector could potentially produce. According to Ministry of Agriculture estimates, the country's food crop base would allow the numbers of swarms of honey bees to be increased at least five-fold and for the productivity to be boosted two- to three-fold.
The list of problems
For the moment the average annual figures for honey production are growing slowly. When weather conditions are favourable, each family of bees will produce on average no more than 10-11 kg of honey. By way of comparison, the average figures world-wide are 20-30 kg per hive.
The reasons for the low yields of the Azerbaijani apiaries hinge on the inadequate technical basis, the failure to use modern methods to boost the yields, as well as the high death toll among the bees owing to diseases and parasites resulting from insufficient veterinary back-up. Besides this, a cardinal change has taken place in the bee population over the last three decades.
The devastation of state and then private apiaries by parasites in the 1980s-1990s led to the mass destruction of the historical population of the Caucasian honey bee species. Consequently, their colonies were restored with subspecies from the country's southern region, as well as varieties brought in from Europe. But, in spite of the fact that the new bees were excellent in reproducing themselves and had immunity to diseases, they were less resilient than the traditional Caucasian honey bee.
With time, two local subspecies and the imported bees interbred, resulting in a hybrid population of bees which produces tangibly less honey per hive.
Another reason for the sector's low yields is that work is poorly organised at the majority of apiaries, methods are not intensive, which makes cost-cutting and boosting yields and competitiveness difficult.
Comparison of the sector's pricing parameters makes this clear. A kilogramme of natural honey produced in Azerbaijan, depending on the sort, varies between 20 and 30 manats in price, while in the neighbouring states and throughout the world the cost of honey is at least one third lower.
Yet another problem is that most of the honey produced in the country is processed and packaged by cottage-industry methods or even sold loose by weight. A system of gathering and industrial packaging of honey meeting international hygiene standards has only been organised to an insignificant extent; without this it is impossible to get the mass export of honey going. Moreover, the process of other, no less valuable products such as bee venom, beeswax, royal jelly and propolis is conducted on a residual basis and also by cottage-industry methods.
Honey marketing
In order to resolve all the problems Azerbaijan's Agriculture Ministry has set about creating an effective mechanism for introducing bee-keeping activity, including the creation of a system for procuring and processing the output and marketing the apiculture end products.
According to Qalib Mammadov, head of the Agriculture Ministry's Livestock Products Production and Processing Department, the development of a specialised system for introducing bee-keeping has already started; it is scheduled to be put into practice in the coming year, which will help to boost productivity, as well as providing for competitive large-scale production.
In particular, it envisages the creation of packaging enterprises, the latest standards relating to the packaging of apiculture products will also be established so they can be marketed and promoted on promising markets.
Advertising of the quality and medicinal properties of Azerbaijani honey is planned to target tourists and promote apiculture products on foreign markets. It is planned to involve hotels and other tourist facilities in this process. In short, even today Azerbaijani honey is actively being advertised within the framework of business forums and other events conducted by the Ministry of Economy and Industrial Development and the products of local apiaries are being exported to Europe within the framework of different exhibitions as well.
"Selection work has been designated as the most important trend in upholding Azerbaijani apiculture. In 2016 it is planned to set about implementing a programme to restore the gene pool of the Caucasian honey bee," Q. Mammadov stressed. The FAO has also rendered its help in improving local subspecies and preserving genetic diversity. A project has started to be since
2015 with the joint efforts of the FAO and Agriculture Ministry revive the Caucasian honey bee to the bee-gardens of Azerbaijan's northern regions. In the first stage of this project, it is intended to get at least 20 colonies of higher-yielding bees.
"This is a very difficult task since the Caucasus species of wild bee is only found in some remote mountainous regions today and it would be difficult to find an virgin locality, in which to introduce an elite bee," the FAO apiary expert Rainer Krell noted.
By selecting strong, energetic and carefully selected Caucasian queen bee populations, the best generation of worker bees will be produced, and, as a result, Azerbaijani bee-keepers will be able to look forward to the revival of the local bee which will yield even larger amounts of honey.
These targeted reforms will also help bee-keepers' associations by providing them with the necessary resources and services, such as good packaging and easier access to advantageous markets. Mindful of the importance of these ventures, the Azerbaijani government has taken upon itself the commitment to support the FAO programme for six years.