KÜÇƏ AKTYORLARI DA OLSUN
Gələcəyin tamaşaları necə olmalıdır - Britaniyanın "Qlobus" Şekspir Teatrının Bakı səhnəsindəki "Hamlet" tamaşası bu suala cavab axtarır
Bakıda məşhur "Qlobus" Şekspir Teatrının (London) quruluş versiyasında "Hamlet" tamaşası. Şəhərin mədəni həyatında kifayət qədər nəzərəçarpan hadisədir, xatırladaq ki, bundan əvvəl Milli Akademik Dram Teatrı Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, "British Council"un dəstəyi ilə bu mövsümdə ilk premyerasını da təqdim edib.
"Qlobus" teatrı barədə
Teatrın ilk binası Londonda 1599-cu ildə açılıb. Amma 14 ildən sonra nasazlıq nəticəsində bu bina "VIII Henrix" tamaşası zamanı yanıb. Yanmış binanı yerinə yenisi tikilib. O, 1642-ci ilə qədər mövcud olub, sonradan isə sökülüb və onun yeri 1989-cu ilə qədər, qədim tikilinin təməli Park Stritdə avtomobil dayanacağı altında aşkar edilənə qədər itmiş sayılıb. Üçüncü - "Qlobus" teatrının yeni binasının həyatı 1997-ci ildə başlayıb. İndi o, "Qlobus" Şekspir Teatrı adlanır (Stratfor Eyvon şəhərindəki Britaniya Şekspir kral teatrı ilə səhv salmayın) və onu bədii rəhbəri Domenik Dromquldur. Teatrın repertuarı Uilyam Şekspirin pyeslərindən ibarətdir. Bu, memorial deyil, canlı müasir teatrdır. İngilis aktyoru, modernizm dövrünün teatr və opera rejissoru teatr yaradıcılığında simvolizmin iri nümayəndəsi Edvard Qordon Kreqin bir vaxtlar arzuladığı həmin teatrdır.
Qordon Kreq və Stanislavski
Onları cismani "materializm"dən ayrılmağa və "böyük ülvi hisslər" səviyyəsinə qalxmağı bacaran yüksək səviyyəli aktyor barədə arzular birləşdirirdi. Bir də - quruluş ideyasını əks etdirə biləcək ideal bədii formanın axtarışı. Kreq səhnə məkanının yaradılmasına arxitektura yanaşması təklif edir. Yəni aktyorun hərəkətli və iri bədəni hərəkətdə olan və həcmli dekorasiyalar-şirmalar ilə uyğunlaşdırılmalıdır, bu da əhvali-ruhiyyələrin sonsuz sayda variantlarını əldə etməyə imkan verirdi. Bütün bunlar da hərəkət üçün lazım olan mühiti yaratmalı idi. Hər ikisi anlayırdı ki, teatr işi artıq radikal dəyişikliklər tələb edir (bu zaman 1907-ci il idi və Qordon Moskvada "Hamlet"i səhnələşdirirdi). Stanislavski də teatr dekorasiyalarının hadisə yerinin deyil, pyesin ruhunun necə əks etdirilməsi problemini həll edən, bədii ifadəliliyin yeni vasitələrinin axtarışı ilə məşğul idi.
Kreqin bu istiqamətdə axtarışları artıq nəticə verirdi. Kreq güman edirdi ki, ideal aktyor ancaq aktyor-marionet ola bilər. Lakin rejissor-kuklaçının iplərdən dartdığı marionet deyil, süjetin peripetiyalar əsasında emosiyalara qapılan marionet. Əsərin təsiri altında qəlbində yaranan marionet. Məhz o, aktyor bədəninin, ağlının və qəlbinin sahibidir. Stanislavski isə güman edirdi ki, bütün bunlar roldakı materialın məntiqlə diqqətli və ətraflı araşdırılması nəticəsində mümkündür. O, hesab edirdi ki, "rolun ruhu" araşdırmanın əsasında təsadüfən yaranmış emosiya deyil, ətraflı psixoloji araşdırma olmalıdır. Bədii prosesə müxtəlif yanaşmaya baxmayaraq, hər iki ustad anlayırdı ki, XX əsrin əvvəlində teatr işində vəziyyət dəyişikliklər tələb edir.
Q. Kreqin "Teatr yaradıcılığı barədə" kitabından: "İndiki teatrda zəhmətkeşlərin qəhrəman tayfasından əsər-əlamət qalmayıb; hər yerdə tənəzzül hökm sürür, həm əqli, həm də fiziki. Başqa cür də ola bilərmi? Bu tənəzzülü, bütün teatr işçilərinin teatrda vəziyyətin əvvəllər heç vaxt bu qədər yaxşı olması və teatrın indi inkişafının ən yüksək nöqtəsinə çatması barədə müntəzəm bəyanatlardan başqa - heç nə bu qədər büruzə vermir". Müasir teatrda da bu baş vermirmi? Həmin problemlər bizi də narahat etmirmi?
"Hamlet" üzərində iş barədə
"Hamlet" üzərində iş Kreq ilə Bədii teatr arasında ziddiyyətləri müəyyənləşdirdi: Stanislavskinin sistemi Kreqin tələblərinə çox uyğun deyildi, Kreqin ruh və materiya arasında mübarizəsinin mərkəzində olan, vaxt və məkandan kənarda parlaq faciə barədə arzular Bədii teatr tərəfindən mənimsənilməyib. Lakin birgə yaradıcı axtarışlar, mübahisələr və ziddiyyətlər oyun teatrı adlanan sahədə teatr eksperimentlərinə yol açan nəticələr veriblər.
Oyun teatrı barədə
Oyun teatrı nədir? Bu, Rusiyada hələ XX əsrin ikinci yarısında müasir teatrda yaranan istiqamətdir. Kökləri isə antik teatra, del artenin italyan komediyasına (maskalar komediyası - improvizasiya üsulu ilə yaradılan İtaliyanın milli (meydan) teatrın növü), məşhur Rusiya faciə aktyoru Vasili Karatıqinin (1802-1853) axtarışlarına gedir. XX əsrin əvvəlində oyun teatrının elementləri Mixail Çexov, Aleksandr Tahirov, Vsevolod Meyerhold, Yevgeni Vaxtanqov, Sandro Axmeteli, Mariya Knebelin araşdırmalar və axtarışlarında...
Müstəqil istiqamət kimi oyun teatrı daha parlaq canlanmanı Anatoli Vasilyevin ("Dramatik yaradıcılığın məktəbi" teatrında) və onun tələbələri Boris Yuxananov, İqor Yatsko, Aleksandr Oqarev və digərlərin praktiki axtarışlarında əldə edib. Oyun teatrı aktyorun tapşırığı anlaması və hazırlaması, əsərin mətnləri ilə işdə, hadisənin strukturu, müəllif-dramaturq, personaj-xarakter və s. kimi əsas anlayışların dərk edilməsi üçün yanaşmasında psixoloji realizm teatrından fərqlənir. Haqlı olmayaraq rejissor maraqlarının kölgəsində qalan oyun teatrı güclü potensiala malikdir. O, inkişaf edir, o, tamaşaçıya maraqlıdır, onun arxasında perspektivli gələcək var. Oyun teatrı - bir çox bugünkü problemlərin həlli üçün xilasedici dairə olan biləcək gələcək günün teatrıdır.
Tamaşa barədə
Tamaşa "Qlobus" Şekspir Teatrı truppasındakı aktyorların bir-birinin ardınca səhnəyə çıxması və bizə onlarla birgə cənab Şekspirin "Hamlet" adlı pyesini oynamağı təklif edirlər. Hekayə dünya kimi köhnədir və aktyorlar əmindirlər ki, biz pyesin bütün peripetiyaları barədə yaxşı xəbərdarıq. Onlar bizim bu hekayədə kim olduğumuzu və onun nəyə görə başqa cür deyil, bu cür hərəkət etdiyini bilirlər.
Lakin onlar süjetin öz oyun versiyasını təklif edirlər. Və bizə yeni fikirləri və yenidən yaşanılan hisslərin duyğularını almaqla, onlarla birgə onun peripetiyaları üzrə uçmağı təklif edirlər. Onlar meydan aktyorları kimi özləri oynayırlar, özləri oxuyurlar, rəqs edirlər və dabanları ilə ritm yaradırlar. Sanki publikaya vəd edirlər ki, hekayə darıxdırıcı və qorxunc olmayacaq. "Biz, sadəcə, elə mənzərə yaradırıq ki, bütün bunlar həqiqətdir", - onlar bu cür oxuyurlar və biz bununla həvəslə razılaşırıq. Və artıq qaradərili aktyor bizə Hamleti, əlində skripkanı tutan qadın isə Ofeliyanı təqdim edir. Gözlərimiz önündə paltar dəyişmə prosesi baş verir: məsələn, plaş kimi kostyumun bir detalı peyda olur və qarşımızda artıq Şekspir teatrının aktyoru və meydan aktyoru deyil, Klavdi adlı personaj peyda olur. Ya da Poloni. Və yaxud Qertruda. Ona görə Qildensternin və xadimə Korneliyanın rolunu qaradərili qadının oynaması bizə tamamilə özünü doğrultmuş hiss olur! Xüsusi nə var ki? Bunlar "lord kamerqerin qulluqçuları" deyil, sadəcə, "köçəri" artistlərdir. Və onlar oyun teatrının şərtlik çərçivələrində del arte komediyasında maskaları təqdim etdiyi kimi, personajları təqdim etməyi özlərinə sığışdıra bilərlər. Realistik teatrın qanuni şərtlikləri çərçivələrdən məhrum olan oyun teatrının mövcud olma sistemi bu cür improvizasiyaya icazə verir. Demək lazımdır ki, bu improvizasiya aktyorlar tərəfindən qurulan pantomima kimi tamaşaçının çox xoşuna gəlir! Şekspir teatrının aktyorları eyni onların qəhrəmanları kimi -kralın qətlə yetirilməsi səhnəsinin canlandırılması üçün qəsrə dəvət edilən avara artistlər, bu səhnəni ustadcasına oynayırlar! Jest, plastika, mimika - və artıq Klavdiyinin yaramazlığı barədə bütün süjet yaranıb. Tamaşa psixologizmlərlə yüklənməyib, lakin bununla belə o, ilustrasiyalıqdan da azaddır! Aktyorun qeyri-səmimiliyi ilə yanaşı olan, pyesin seçilmiş materiala qarşı rejissor mövqeyinin qeyri-aydın olmasından və aktyorların işlənmiş ştamplara görə tamaşaçıda ürəksıxıntısı yaradan həmin illüstrativlik. Hətta Hamletin "ölüm, ya olum?" uzun monoloqu tamaşada oyun teatrı olmalıdır - fikri kimi qəbul olunurdu. Və o, artıq bu gün olmalıdır. Çünki teatr uzun müddətdir insan həyatını təkrarlayırdı. Teatrın əvvəl rejissor, sonradan aktyor dövrlərindən sonra prodüserlər dövrü başlayıb. Lakin o, da özünü doğrultmadı. Görünür, teatr özü bəşəriyyətin müəyyən edəcəyi yola çıxmalıdır. O, isə çox tez-tez geriyə baxır, köklərə müraciət edir. Çox güman ki, sivilizasiyanın bütün nailiyyətlərini kənara qoyaraq, bəşəriyyət özü və ibtidai kökləri barədə həqiqəti tapmağa çalışacaq. Kim bilir...
Londonun "Qlobus" Şekspir Teatrı 2014-cü ilin aprelin 23-dən dünya boyu səyahət edir və Amerikada, Avropada, Asiyada, Afrikada, Avstraliyada tamaşaçılara dünya dramaturgiyasının klassiki Uilyam Şekspirin ölməz əsərlərini təqdim edir. Dünya boyu tur 2016-cı ilin aprelin 23-də bitəcək. Layihənin məqsədi bütün ölkələr və bir çox xalqlara Şekspirin şənləndirməklə, fikri, emosiyanı və hissləri oyatmaqla, bütün dünya ilə incəsənətin universal dili ilə danışa bilməsini göstərməkdir. "Globe to Globe Hamlet" layihəsi, məncə, artıq özünü bu gün təsdiqləyib. O, dünyaya bir çoxlarının dərk edilməsi və bir çoxları tərəfindən qəbul edilməklə qəlblərə daxil olub.

УЛИЧНЫМ АКТЕРАМ БЫТЬ
Какими будут постановки будущего - в показе спектакля "Гамлет" британского шекспировского театра "Глобус" в Баку
Спектакль "Гамлет" в Баку в постановочной версии знаменитого шекспировского театра "Глобус" (Лондон). Событие в культурной жизни города довольно заметное, тем более что буквально накануне Национальный академический театр драмы, в котором был организован показ при поддержке Министерства культуры и туризма Азербайджана и British Council, отыграл свою первую в этом сезоне премьеру.
О театре "Глобус"
Первое здание театра было открыто в Лондоне в 1599 году. Через 14 лет из-за неисправности театральной пушки это здание сгорело во время спектакля "Генрих VIII". Вместо сгоревшего было выстроено новое здание. Оно просуществовало до 1642 года, а потом было снесено и место его нахождения затерялось до 1989 года, когда фундамент старинной постройки был обнаружен под автостоянкой на Парк Стрит. Жизнь третьего - нового здания театра "Глобус" началась в 1997 году. Теперь он называется шекспировский театр "Глобус" (не путать с Британским королевским шекспировским театром в городе Стратфорд-на-Эйвоне) и возглавляет его художественный руководитель Доменик Дромгул. Репертуар театра составляют пьесы Уильяма Шекспира. Это не мемориальный, а живой современный театр. Тот, о котором когда-то мечтал Эдвард Гордон Крэг, - английский актер, театральный и оперный режиссер эпохи модернизма, крупнейший представитель символизма в театральном искусстве.
Гордон Крэг и Станиславский
Их объединяла мечта о сверхактере, способном освободиться от "материальности" собственного тела и подняться до уровня "больших чувств и возвышенных мыслей". А еще - поиски идеальной художественной формы, способной отобразить постановочную идею. Крэг предлагал архитектурный подход к построению сценического пространства. То есть подвижное и объемное тело актера должно соотноситься с объемными и подвижными декорациями-ширмами, что позволяло бы извлекать бесконечное количество вариантов настроений, и все это должно было создавать необходимую для действия атмосферу. Оба понимали: назрела ситуация (а это 1907 год, Гордон в Москве на постановке "Гамлета"), которая требовала радикальной перестройки театрального дела. Станиславский был поглощен поисками новых средств художественной выразительности, решая проблему, как сделать, чтобы театральные декорации выражали дух пьесы, а не иллюстрировали место действия. Поиски Крэга в этом направлении уже были результативными. Крэг полагал, что идеальным актером может быть только актер-марионетка. Но не та марионетка, которую дергает за ниточки режиссер-кукловод, а та, которую по перипетиям сюжета ведет за собой его собственная эмоция. Та, которая рождается в душе под воздействием произведения. Именно она - повелитель и хозяин актерского тела, ума и души. Станиславский же полагал, что все это возможно только при тщательном и подробном исследовании материала роли логикой. В основе исследования "духа роли" должна быть, считал он, не спонтанно возникающая эмоция, а подробное психологическое исследование. При всей разности подходов к художественному процессу оба мастера понимали, что возникшая в самом начале XX века ситуация в театральном деле требовала перемен.
Из книги Г.Крэга "Об искусстве театра": "В сегодняшнем театре никакого богатырского племени тружеников нет и в помине; вокруг царит упадок, умственный и физический. Да и может ли быть иначе? Ничто, пожалуй, не свидетельствует об этом упадке более наглядно, чем постоянные заверения со стороны всех работников театра, будто дела в театре обстоят как нельзя лучше и театр достиг ныне высшей точки своего развития". Не то же ли самое происходит в современном театре? Не те же проблемы волнуют и нас?
О работе над "Гамлетом"
Работа над "Гамлетом" выявила противоречия между Крэгом и Художественным театром: система Станиславского мало подходила требованиям Крэга, а крэговские мечты о светлой трагедии вне времени и пространства, в центре которой была бы борьба духа и материи, так и не были усвоены Художественным театром. Однако совместные творческие поиски, споры и разногласия дали свои результаты, положившие начало театральным экспериментам в области так называемого игрового театра.
Об игровом театре
Что такое игровой театр? Это направление в современном театре, которое возникло в России еще во второй половине XX века. Корнями же уходит в античный театр, итальянскую комедию дель арте (комедия масок - вид итальянского народного (площадного) театра, спектакли которого создавались методом импровизации), поиски Василия Каратыгина (1802-1853), знаменитого российского актера-трагика. В начале XX века элементы игрового театра - в исследованиях и поисках Михаила Чехова, Александра Таирова, Всеволода Мейерхольда, Евгения Вахтангова, Сандро Ахметели, Марии Кнебель. Как самостоятельное течение игровой театр получил наиболее яркое воплощение в практических поисках Анатолия Васильева (театр "Школа драматического искусства") и его учеников - Бориса Юхананова, Игоря Яцко, Александра Огарева и др. Игровой театр принципиально отличается от театра психологического реализма в подходе к подготовке и пониманию задачи актера, в работе с текстами произведения, осмыслении базовых понятий: структуры действия, автора-драматурга, персонажа-характера и т.д. Незаслуженно остающийся в тени режиссерских интересов игровой театр обладает мощнейшим потенциалом. Он развивается, он интересен зрителю, за ним - перспективное будущее. Игровой театр - театр завтрашнего дня, который может стать спасательным кругом для решения многих сегодняшних проблем.
Действие начинается с того, что на сцену друг за другом выходят актеры труппы шекспировского театра "Глобус" и предлагают нам вместе с ними разыграть пьесу господина Шекспира под названием "Гамлет". История стара, как мир, и актеры не сомневаются в том, что мы хорошо осведомлены по поводу всех перипетий пьесы. Они знают, что нам известно, кто есть кто в этой истории и почему он поступает так, а не иначе. Однако они предлагают свою - игровую версию этого сюжета. И предлагают нам вместе с ними промчаться по его перипетиям, получив новые мысли и ощущения от заново пережитых чувств. Они, как площадные актеры, сами играют, сами поют, танцуют и отбивают ритм ударами каблуков, обещая публике, что история не будет скучной и не будет страшной. "Мы всего лишь сделаем вид, что все это - правда", - поют они, и мы охотно с этим соглашаемся. И вот уже темнокожий актер представляет нам Гамлета, а девушка, только что державшая в руках скрипку, - Офелию. На наших глазах происходит переодевание: появляется одна деталь костюма, например плащ, и перед нами уже не актер шекспировского театра и не актер площади, а персонаж по имени Клавдий. Или Полоний. Или Гертруда. Поэтому нам кажется абсолютно оправданным то, что роль Гильденстерна и придворного Корнелия играет темнокожая девушка! Что особенного? Это же не "слуги лорда камергера", а просто "бродячие" артисты. И они могут себе позволить в рамках условностей игрового театра представлять персонажи, как представляют маски в комедии дель арте. Система существования в игровом театре, лишенная рамок канонических условностей реалистического театра, позволяет такую импровизацию. И надо сказать, что она - импровизация - очень нравится зрителю! Так же, как и разыгранная актерами пантомима. Актеры шекспировского театра, равно как и их герои - бродячие артисты, приглашенные Гамлетом в замок для представления сцены убийства короля Гамлета, играют эту сцену виртуозно! Жест, пластика, мимика - и вот уже целый сюжет о кровавом злодеянии Клавдия. Спектакль не перегружен психологизмами, но при этом он не грешит иллюстративностью действия! Той иллюстративностью, которая граничит с актерской неискренностью, порождает скуку у зрителя невнятностью режиссерской позиции по отношению к выбранному материалу пьесы и наработанными штампами у актеров. Даже длинный монолог Гамлета - "быть или не быть?" - воспринимался в спектакле как утверждение тому, что игровому театру быть. И быть уже сегодня. Потому что слишком долго театр дублировал человеческую жизнь. После эпохи режиссерского, затем актерского периодов в театре пришло время продюсеров. Но и оно себя не оправдало. Похоже, театру самому надо выбираться на тот путь, который определит само человечество. А оно все чаще и чаще оглядывается назад, обращаясь к истокам. Возможно, отбросив все достижения цивилизации, человечество попытается найти правду о себе в своих первобытных корнях. Как знать…
Лондонский шекспировский театр "Глобус" с 23 апреля 2014 года колесит по миру, представляя на суд зрителей Америки, Европы, Азии, Африки, Австралии бессмертное творение классика мировой драматургии Уильяма Шекспира. Завершится турне по миру 23 апреля 2016 года. Цель проекта - показать во всех странах и для многих народов, что Шекспир умеет говорить со всем миром на универсальном языке искусства, развлекая, пробуждая мысль, эмоцию и чувство. Проект Globe to Globe Hamlet, как мне кажется, оправдал себя уже сегодня. Он вошел в мир, где был понят и принят огромным количеством людей…