Azərbaycan boksçuları Dünya Çempionatında bir qızıl, bir gümüş və iki bürünc medala sahib çıxdılar
Bakıda keçirilən birinci Avropa Oyunlarından sonra, boksçularımızın növbəti ciddi sınağı Qətərdə baş tutan Dünya Çempionatına təsadüf etdi. Mötəbər yarış ərəfəsində Azərbaycan komandasının şansları yüksək qiymətləndirilməsə də, məşqçilər heç olmasa, iki medala ümid edirdilər. İkiqat dünya və Avropa çempionu Məhəmmədrəsul Məcidovun zədə səbəbindən yoxluğu rəqiblərin sevincinə səbəb oldu. Belədə Qətərə yollanan boksçular arasında kimin çempion ola biləcəyi sual doğururdu. Sevindirici haldır ki, dəri əlcək sahibləri onlara bəslənən ümidləri artıqlaması ilə doğrultdu. Boksçularımız Azərbaycan idman tarixində dünya çempionatlarında ən yaxşı nəticəyə nail olmaqla yeni rekord müəyyənləşdirdilər.
10 günlük mübarizənin yekununda Azərbaycan boksçuları Dünya Çempionatında 1 qızıl, 1 gümüş və 2 bürünc medala sahib çıxdılar. İlk dəfə olaraq, Dünya Çempionatından Azərbaycan idmançıları Vətənə 4 medalla qayıtdılar. Üstəlik, boksçularımız 4 medalla yanaşı, Yay Olimpiya Oyunlarına iki lisenziya da qazandılar. Qətərdə baş tutan ilin əsas boks yarışında ən böyük nəticəni Elvin Məmişzadə əldə etdi. Bütün rəqiblərinə qalib gələn Məmişzadə Azərbaycan boks tarixinə dördüncü dünya çempionu kimi düşdü.
2003-cü ildə Ağası Məmmədov Azərbaycan boks tarixində ilk dünya çempionu oldu. 2011-ci ildə Məhəmmədrəsul Məcidov planetin ən güclüsü adını qazandı. İki il sonra ölkəmiz iki qızıl medala sevindi. Cavid Çələbiyev ilk dəfə, Məcidov isə karyerasında ikinci dəfə dünya çempionu tituluna sahib çıxdı. Qətərdə isə Elvin Məmişzadə adını tarixə yazdı. 52 kq-da çıxış edən boskçumuz ilk görüşdə Almaniya təmsilçisi Qamzu Toubanı mübarizədən kənarlaşdırdı. 1/4 finalda boks tarixinin canlı əfsanəsinin adaşı Məhəmməd Əliylə (Böyük Britaniya) qarşılaşan Elvin özünəməxsus taktika ilə rəqibə şans vermədi. Yarımfinalda idmançımızın işi o qədər də çətin olmadı. Əlcəzair idmançısı Məhəmməd Flislə görüşdə Məmişzadə vaxtından əvvəl qələbə qazanmaqla finalda çıxış etməyə layiq olduğunu sübut etdi. Həlledici görüşdə isə rəqib kubalı Yosbani Veyta oldu. 52 kq çəkinin favoritlərindən sayılan Veytanı məğlub etmək asan deyil. Bu səbəbdən, risk etməyən Elvin düzgün taktika seçimi ilə uğur qazandı. İlk raund zamanı müdafiəyə daha çox diqqət verən boksçumuz görüşün sonuna yaxın bütün gücü ilə hücuma keçdi. Dəqiq zərbələr sayəsində Veytaya çətin anlar yaşadan Elvin Məmişzadə karyerasının ən böyük uğuruna imza atdı. Mundialın qızıl medalı ilə yanaşı, Elvin həm də gələn il Braziliyada keçiriləcək Yay Olimpiya Oyunlarında iştirak etmək imkanı əldə etdi.
Azərbaycan yığması iki il əvvəl olduğu kimi, yenə Vətənə iki qızıl medalla qayıda bilərdi. Təəssüf ki, dünya və Avropa çempionu Albert Səlimovun fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxmasına zədə mane oldu. 60 kq-da təmsil olunan milliləşdirilmiş legioner Olimpiadaya lisenziyanı Ümumdünya Boks Seriyasında qazandığından, Qətərdə əsas məqsəd mükafatçılar sırasında yer almaq idi. Albert bu vəzifənin öhdəsindən layiqincə gəldi. İlk döyüşdə irland Şon Makkomba, ardınca fransız Sfetan Oumiya və braziliyalı Robson Donatonu məğlub edən Səlimov finalda Kubanın daha bir güclü təmsilçisi Lazaro Alvareslə üz-üzə gəldi. İlk raund zamanı alnından zədələnən Səlimovun yarasında qan axması həkimlərin görüşü dayandırması ilə nəticələndi. Rinq yaxınlığında Alberti müayinə edən həkimlər görüşün davam etdirilməsinə icazə vermədilər. İlk raunddan sonra boksçumuz hesabda öndə olsa da, qələbə Lazaro Alvaresə verildi və o, karyerasında üçüncü dəfə dünya çempionu oldu.
91 kq-da Əbdulqadir Abdullayev Dünya Çempionatının bürünc medalını qazandı. Üçüncü yer tutmasına baxmayaraq, boksçu Olimpiadaya vəsiqə qazanmadı. Çünki 91 kq-da lisenziya yalnız finalçılara verildi. Digər təmsilçimiz Pərviz Bağırovun isə müəyyən mənada bəxti gətirdi. 69 kq-da bürünc qazanan Bağırov həm də lisenziyaya layiq görüldü. Buna səbəb isə bu çəkidə qələbə qazanan Mərakeş boksçusunun əvvəlki yarışlarda Olimpiadada iştirakını təmin etməsi oldu. Onun əvəzinə lisenziya boksçumuza qismət oldu.
Karyerasında ilk dəfə dünya çempionu olan Elvin Məmişzadə ən böyük arzusunu reallaşdırıb. Çempion bu fikri "R+"a açıqlamasında söyləyib: "Danışmaq çətindir. Həyatımda ən böyük arzularımdan birini reallaşdırdım. Çox xoşbəxtəm. Bu uğurda məşqçilərimin böyük rolu var. Mənə inanan insanlara təşəkkür edirəm. Finala çıxarkən artıq məğlubiyyət barədə düşünmürdüm. Karyeramın ən vacib görüşü idi, orada uduzmaq olmazdı. Risk etməyərək, ilk raundlarda rəqibi məsafədə saxladım. Sonradan isə dəqiq zərbələrlə xallar qazandım. Finalda uduzsaydım, bunu özümə heç vaxt bağışlamazdım".
Dünya Çempionatında gümüş medal qazanan Albert Səlimov isə yarımfinalda zədələndiyini bildirdi. Onun sözlərinə görə, görüşü davam etdirmək istəsə də, həkimlər buna icazə vermədilər: "Yarımfinalda zədə almışdım. Finalda zərbə başımdan dəyəndə qan açıldı. Ona görə həkimlərin müdaxiləsi vacib oldu. Təkidimə baxmayaraq, onlar görüşü yarımçıq dayandırmağa məcbur etdilər. Belədə gümüş medalla kifayətlənməli oldum. Karyeramda mundialda ikinci qızıl medalı qazanmağa çox yaxın idim. Təəssüf, alınmadı".
4 medal və iki lisenziyaya baxmayaraq, Azərbaycan yığmasında ümidləri doğrultmayanlar da oldu. İlk Avropa Oyunlarının qalibləri Teymur Məmmədov (81 kq), Lorenso Sotomayor (64 kq), bürünc mükafatçı Tayfur Əliyev (56 kq) yarışa hazır olmadığını göstərdi. Avropa çempionu, Dünya Çempionatının bürünc medalçısı Teymur ilk görüşdə Rusiya idmançısı Pavel Silyagenə uduzmaqla yarışı tərk etdi. Teymurun zəif çıxışı və ilk görüşdə uduzması bir çox suallara səbəb olur. Ya son aylar ardıcıl məşqlərdə iştirak edən boksçunun fiziki hazırlığında problem var, ya da məşqçilər onu Qətərə aparmaqla səhvə yol veriblər. Sotomayor 1/4 finalda Rusiya idmançısı Vitali Dunayçevə məğlub oldu. 56 kq-da çıxış edən Tayfur Əliyev də 1/4 finalda mübarizəni dayandırdı. Unutmayaq ki, inamlı təsir bağışlamayan Əliyevin mundiala gəlməsi hamını təəccübləndirib. Bu çəkidə dünya çempionu Cavid Çələbiyebin Qətərə gedəcəyi gözlənilsə də, son anda məşqçilər Tayfurun adını siyahıya daxil etməklə riskə getdilər. Bu risk özünü doğrultmadı. Fikrimizcə, Elvin Məmişzadə, Albert Səlimov, Əbdulqadir Abdullayev və Pərviz Bağırov Qətərdə alqışa layiq mübarizə sərgilədilər. Digərləri isə ciddi düşünməlidirlər. Yay Olimpiya Oyunlarına bir ildən az vaxt qalır, bu müddətdə hazırlığı artırmaqla planetin ən böyük yarışına vəsiqə qazanmaq lazımdır. Əks halda, onlar Olimpiadada iştirakçı deyil, tamaşaçı olacaqlar.

Азербайджанские боксеры завоевали одно "золото", одно "серебро" и две "бронзы" на чемпионате мира
После проведенных в Баку Европейских игр очередным серьезным испытанием для азербайджанских боксеров стал чемпионат мира в Катаре. Хотя накануне авторитетного соревнования шансы азербайджанской команды и котировались не очень высоко, тренеры все же надеялись, что боксеры завоюют две медали. При этом в составе сборной Азербайджана отсутствовал получивший травму двукратный чемпион мира Магомедрасул Маджидов. В сложившейся ситуации было трудно предположить, кто из боксеров сможет стать чемпионом. Но азербайджанские мастера кожаной перчатки сполна оправдали связанные с ними надежды. Добившись самого лучшего в истории азербайджанского бокса результата на чемпионатах мира, они установили новый рекорд по количеству завоеванных медалей.
В итоге 10-дневной борьбы азербайджанские боксеры стали обладателями 1 золотой, 1 серебряной и 2 бронзовых медалей, впервые возвратившись с чемпионата мира на родину с 4 медалями. Вдобавок они завоевали также и 2 лицензии на предстоящие летние Олимпийские игры.
Самого большого успеха на чемпионате в Катаре добился Эльвин Мямишзаде. Одержав победу над всеми соперниками, он стал четвертым чемпионом мира по боксу в истории Азербайджана. В 2003 году первым чемпионом мира в истории азербайджанского бокса стал Агаси Мамедов. Звание сильнейшего боксера планеты в 2011 году завоевал Магомедрасул Маджидов. Спустя 2 года он завоевал этот титул второй раз в своей спортивной карьере. В тот год порадовал нас золотой медалью и Джавид Чялябиев. И вот свое имя в историю нашего спорта вписал Эльвин Мямишзаде. В первой встрече на ринге боксер, выступавший в весовой категории 52 кг, выбил из борьбы представителя Германии Гамзу Тоуба. В четвертьфинале он выиграл у тезки легенды мирового бокса Мухаммеда Али из Великобритании. Избрав своеобразную тактику, Эльвин не оставил никаких шансов сопернику. В полуфинале боксер довольно легко справился с боксером из Алжира Магомедом Филисом. Одержав досрочную победу, он доказал, что достоин бороться в финале. Здесь Мямишзаде противостоял кубинец Эсбани Вейта, считавшийся фаворитом в этой категории. Выиграть у этого боксера было не так легко. Однако избрав верную тактику, Эльвин добился успеха. Уделив в первом раунде больше внимания защите, ближе к концу Эльвин перешел в мощную атаку. Точными ударами он смял соперника и добился самого яркого успеха в своей спортивной карьере. Став чемпионом мира, Эльвин Мямишзаде получил также и лицензию на летние Олимпийские игры, которые состоятся в следующем году в Бразилии.
Из Катара сборная Азербайджана, как и 2 года назад, могла вернуться с двумя золотыми медалями. К сожалению, подняться на высшую ступень пьедестала почета чемпиону мира и Европы Альберту Салимову помешала травма. Так как национализированный легионер, выступающий в категории 60 кг, уже завоевал лицензию на Олимпийские игры во Всемирной боксерской серии, главной его целью было пробиться в число призеров чемпионата. Альберт с честью справился с этой задачей. Выиграв у ирландца Шона Маккомба, француза Стефана Оумия и бразильца Робсона Донато, в финале Салимов встретился с сильным кубинским боксером Лазаро Алваресом. Кровотечение из раны, полученной нашим боксером в первом раунде, привело к тому, что обследовавшие его врачи не разрешили продолжить бой. Хотя после первого раунда Салимов и вел в счете, сопернику была присуждена техническая победа. Тем самым тот уже в третий раз за свою спортивную карьеру завоевал звание чемпиона мира.
В весе 91 кг Абдулгадир Абдуллаев стал бронзовым призером чемпионата. Но, несмотря на то, что он занял третье место, путевку на Олимпиаду не завоевал, так как в этой весовой категории лицензии получили только финалисты.
Другому же боксеру - Парвизу Багирову в некотором смысле повезло. В категории 69 кг он тоже завоевал бронзовую медаль, однако получил и лицензию. Причиной тому стало то, что победитель в этой весовой категории - марокканский боксер уже обеспечил себе лицензию на предыдущих соревнованиях. Вместо него лицензию получил наш боксер.
Ставший впервые за свою карьеру чемпионом мира, Эльвин Мямишзаде осуществил свою самую большую мечту. Об этом чемпион рассказал R+: "Мне трудно говорить, очень счастлив. Большую роль в моем успехе сыграли тренеры. Благодарю всех, кто верил в меня. Выходя на финальный бой, я вовсе не думал о поражении. Это был самый важный бой в моей карьере, и проигрывать было нельзя. Не стал рисковать и первые раунды держал соперника на дистанции. А потом стал зарабатывать очки точными ударами. Проиграй я в финале, никогда бы себе этого не простил".
А серебряный призер чемпионата мира Альберт Салимов сказал, что получил травму еще в полуфинале. По его словам, хотя он и хотел продолжить бой, врачи ему не позволили сделать это: "Получил травму в полуфинале. В финальном бою соперник нанес мне удар по голове, и рана стала кровоточить. Пришлось вмешаться врачам. Несмотря на мою настойчивость, они прервали бой. Тем самым мне пришлось довольствоваться серебряной медалью. Я был очень близок к тому, чтобы второй раз за свою спортивную карьеру завоевать золотую медаль чемпионата мира. К сожалению, не получилось".
Несмотря на достигнутый успех (4 медали и 2 лицензии), некоторые члены сборной Азербайджана не оправдали надежд. Не готовыми к столь ответственным соревнованиям оказались победители первых Европейских игр Теймур Алиев (56 кг), Лоренцо Сотомайор (64 кг), а также бронзовый призер Евроигр Тайфур Алиев (56 кг). Чемпион Европы, бронзовый призер чемпионата мира Теймур Алиев выбыл из борьбы после первого же боя, уступив российскому боксеру Павлу Силягину. Столь слабое выступление Теймура вызывает множество вопросов. Или у последовательно участвовавшего в последние месяцы в тренировках боксера проблемы с физической подготовкой, или же тренеры ошиблись в выборе, включив его в состав сборной, отправившейся в Катар.
Сотомайор проиграл в четвертьфинале также российскому спортсмену Виталию Дунайчеву. В четвертьфинале прекратил борьбу и Тайфур Алиев. Отметим, что включение этого боксера в состав сборной, выступления которого были не столь убедительны, вызвало всеобщее удивление. Хотя и ожидалось, что в этой весовой категории Азербайджан будет представлять Джавид Чялябиев, в последний момент тренеры пошли на риск, включив в список имя Тайфура. Но риск не оправдал себя.
В Катаре Эльвин Мямишзаде, Альберт Салимов, Абдулгадир Абдуллаев и Парвиз Багиров продемонстрировали достойную борьбу. Остальным же стоит серьезно задуматься. До летних Олимпийских игр остается меньше года. За это время, усилив подготовку, надо завоевать путевки на самые престижные соревнования планеты.