Azərbaycan boksçuları Dünya Çempionatında bir qızıl, bir gümüş və iki bürünc medala sahib çıxdılar
Bakıda keçirilən birinci Avropa Oyunlarından sonra, boksçularımızın növbəti ciddi sınağı Qətərdə baş tutan Dünya Çempionatına təsadüf etdi. Mötəbər yarış ərəfəsində Azərbaycan komandasının şansları yüksək qiymətləndirilməsə də, məşqçilər heç olmasa, iki medala ümid edirdilər. İkiqat dünya və Avropa çempionu Məhəmmədrəsul Məcidovun zədə səbəbindən yoxluğu rəqiblərin sevincinə səbəb oldu. Belədə Qətərə yollanan boksçular arasında kimin çempion ola biləcəyi sual doğururdu. Sevindirici haldır ki, dəri əlcək sahibləri onlara bəslənən ümidləri artıqlaması ilə doğrultdu. Boksçularımız Azərbaycan idman tarixində dünya çempionatlarında ən yaxşı nəticəyə nail olmaqla yeni rekord müəyyənləşdirdilər.
10 günlük mübarizənin yekununda Azərbaycan boksçuları Dünya Çempionatında 1 qızıl, 1 gümüş və 2 bürünc medala sahib çıxdılar. İlk dəfə olaraq, Dünya Çempionatından Azərbaycan idmançıları Vətənə 4 medalla qayıtdılar. Üstəlik, boksçularımız 4 medalla yanaşı, Yay Olimpiya Oyunlarına iki lisenziya da qazandılar. Qətərdə baş tutan ilin əsas boks yarışında ən böyük nəticəni Elvin Məmişzadə əldə etdi. Bütün rəqiblərinə qalib gələn Məmişzadə Azərbaycan boks tarixinə dördüncü dünya çempionu kimi düşdü.
2003-cü ildə Ağası Məmmədov Azərbaycan boks tarixində ilk dünya çempionu oldu. 2011-ci ildə Məhəmmədrəsul Məcidov planetin ən güclüsü adını qazandı. İki il sonra ölkəmiz iki qızıl medala sevindi. Cavid Çələbiyev ilk dəfə, Məcidov isə karyerasında ikinci dəfə dünya çempionu tituluna sahib çıxdı. Qətərdə isə Elvin Məmişzadə adını tarixə yazdı. 52 kq-da çıxış edən boskçumuz ilk görüşdə Almaniya təmsilçisi Qamzu Toubanı mübarizədən kənarlaşdırdı. 1/4 finalda boks tarixinin canlı əfsanəsinin adaşı Məhəmməd Əliylə (Böyük Britaniya) qarşılaşan Elvin özünəməxsus taktika ilə rəqibə şans vermədi. Yarımfinalda idmançımızın işi o qədər də çətin olmadı. Əlcəzair idmançısı Məhəmməd Flislə görüşdə Məmişzadə vaxtından əvvəl qələbə qazanmaqla finalda çıxış etməyə layiq olduğunu sübut etdi. Həlledici görüşdə isə rəqib kubalı Yosbani Veyta oldu. 52 kq çəkinin favoritlərindən sayılan Veytanı məğlub etmək asan deyil. Bu səbəbdən, risk etməyən Elvin düzgün taktika seçimi ilə uğur qazandı. İlk raund zamanı müdafiəyə daha çox diqqət verən boksçumuz görüşün sonuna yaxın bütün gücü ilə hücuma keçdi. Dəqiq zərbələr sayəsində Veytaya çətin anlar yaşadan Elvin Məmişzadə karyerasının ən böyük uğuruna imza atdı. Mundialın qızıl medalı ilə yanaşı, Elvin həm də gələn il Braziliyada keçiriləcək Yay Olimpiya Oyunlarında iştirak etmək imkanı əldə etdi.
Azərbaycan yığması iki il əvvəl olduğu kimi, yenə Vətənə iki qızıl medalla qayıda bilərdi. Təəssüf ki, dünya və Avropa çempionu Albert Səlimovun fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxmasına zədə mane oldu. 60 kq-da təmsil olunan milliləşdirilmiş legioner Olimpiadaya lisenziyanı Ümumdünya Boks Seriyasında qazandığından, Qətərdə əsas məqsəd mükafatçılar sırasında yer almaq idi. Albert bu vəzifənin öhdəsindən layiqincə gəldi. İlk döyüşdə irland Şon Makkomba, ardınca fransız Sfetan Oumiya və braziliyalı Robson Donatonu məğlub edən Səlimov finalda Kubanın daha bir güclü təmsilçisi Lazaro Alvareslə üz-üzə gəldi. İlk raund zamanı alnından zədələnən Səlimovun yarasında qan axması həkimlərin görüşü dayandırması ilə nəticələndi. Rinq yaxınlığında Alberti müayinə edən həkimlər görüşün davam etdirilməsinə icazə vermədilər. İlk raunddan sonra boksçumuz hesabda öndə olsa da, qələbə Lazaro Alvaresə verildi və o, karyerasında üçüncü dəfə dünya çempionu oldu.
91 kq-da Əbdulqadir Abdullayev Dünya Çempionatının bürünc medalını qazandı. Üçüncü yer tutmasına baxmayaraq, boksçu Olimpiadaya vəsiqə qazanmadı. Çünki 91 kq-da lisenziya yalnız finalçılara verildi. Digər təmsilçimiz Pərviz Bağırovun isə müəyyən mənada bəxti gətirdi. 69 kq-da bürünc qazanan Bağırov həm də lisenziyaya layiq görüldü. Buna səbəb isə bu çəkidə qələbə qazanan Mərakeş boksçusunun əvvəlki yarışlarda Olimpiadada iştirakını təmin etməsi oldu. Onun əvəzinə lisenziya boksçumuza qismət oldu.
Karyerasında ilk dəfə dünya çempionu olan Elvin Məmişzadə ən böyük arzusunu reallaşdırıb. Çempion bu fikri "R+"a açıqlamasında söyləyib: "Danışmaq çətindir. Həyatımda ən böyük arzularımdan birini reallaşdırdım. Çox xoşbəxtəm. Bu uğurda məşqçilərimin böyük rolu var. Mənə inanan insanlara təşəkkür edirəm. Finala çıxarkən artıq məğlubiyyət barədə düşünmürdüm. Karyeramın ən vacib görüşü idi, orada uduzmaq olmazdı. Risk etməyərək, ilk raundlarda rəqibi məsafədə saxladım. Sonradan isə dəqiq zərbələrlə xallar qazandım. Finalda uduzsaydım, bunu özümə heç vaxt bağışlamazdım".
Dünya Çempionatında gümüş medal qazanan Albert Səlimov isə yarımfinalda zədələndiyini bildirdi. Onun sözlərinə görə, görüşü davam etdirmək istəsə də, həkimlər buna icazə vermədilər: "Yarımfinalda zədə almışdım. Finalda zərbə başımdan dəyəndə qan açıldı. Ona görə həkimlərin müdaxiləsi vacib oldu. Təkidimə baxmayaraq, onlar görüşü yarımçıq dayandırmağa məcbur etdilər. Belədə gümüş medalla kifayətlənməli oldum. Karyeramda mundialda ikinci qızıl medalı qazanmağa çox yaxın idim. Təəssüf, alınmadı".
4 medal və iki lisenziyaya baxmayaraq, Azərbaycan yığmasında ümidləri doğrultmayanlar da oldu. İlk Avropa Oyunlarının qalibləri Teymur Məmmədov (81 kq), Lorenso Sotomayor (64 kq), bürünc mükafatçı Tayfur Əliyev (56 kq) yarışa hazır olmadığını göstərdi. Avropa çempionu, Dünya Çempionatının bürünc medalçısı Teymur ilk görüşdə Rusiya idmançısı Pavel Silyagenə uduzmaqla yarışı tərk etdi. Teymurun zəif çıxışı və ilk görüşdə uduzması bir çox suallara səbəb olur. Ya son aylar ardıcıl məşqlərdə iştirak edən boksçunun fiziki hazırlığında problem var, ya da məşqçilər onu Qətərə aparmaqla səhvə yol veriblər. Sotomayor 1/4 finalda Rusiya idmançısı Vitali Dunayçevə məğlub oldu. 56 kq-da çıxış edən Tayfur Əliyev də 1/4 finalda mübarizəni dayandırdı. Unutmayaq ki, inamlı təsir bağışlamayan Əliyevin mundiala gəlməsi hamını təəccübləndirib. Bu çəkidə dünya çempionu Cavid Çələbiyebin Qətərə gedəcəyi gözlənilsə də, son anda məşqçilər Tayfurun adını siyahıya daxil etməklə riskə getdilər. Bu risk özünü doğrultmadı. Fikrimizcə, Elvin Məmişzadə, Albert Səlimov, Əbdulqadir Abdullayev və Pərviz Bağırov Qətərdə alqışa layiq mübarizə sərgilədilər. Digərləri isə ciddi düşünməlidirlər. Yay Olimpiya Oyunlarına bir ildən az vaxt qalır, bu müddətdə hazırlığı artırmaqla planetin ən böyük yarışına vəsiqə qazanmaq lazımdır. Əks halda, onlar Olimpiadada iştirakçı deyil, tamaşaçı olacaqlar.

Azerbaijan's boxers win one gold, one silver and two bronze medals at the World Championships
After the European Games in Baku the next serious test for Azerba-ijan's boxers was the World Championships in Qatar. Although in the run-up to this reputable competition the prospects for the Azerbaijani team were not very high, the coaches still hoped that their boxers would win two medals. But twice world champion Mahammadrasul Macidov was absent from the national team. In these circumstances it was hard to expect any of our boxers to become champion, but the Azerbaijani masters of the leather gloves justified the hopes placed in them. Achieving the best result at the World Championships in the history of Azerbaijani boxing, they established a new record for number of medals won.
At the end of ten days of competition, Azerbaijan's boxers won 1 gold, 1 silver and 2 bronze medals, coming home from the World Championships with four medals for the first time. They also won two qualifications for next summer's Olympics.
The greatest success at the championships in Qatar was achieved by Elvin Mamiszada. Conquering all his opponents, he became the fourth world boxing champion in Azerbaijan's history. The first Azerbaijani world champion was Agasi Mammadov in 2003. In 2011 the title of the world's best boxer was won by Mahammadrasul Macidov. Two years later he won this title for the second time in his career. That year Cavid Calabiyev won a gold. And now Elvin Mamiszada has entered his name in the history of our sport. In his first meeting in the ring, the boxer, who was fighting in the 52kg class, eliminated the German Hamza Touba. In the quarter-final he beat the namesake of the world boxing legend, Muhammad Ali from Great Britain. Adopting a unique tactic, Elvin gave his opponent no chance. In the semi-final, he easily dealt with the Algerian, Mahomed Flissi. By winning ahead of time, he proved he was worthy of reaching the final. Here Mamiszada was up against the Cuban, Yoshbani Veitia, who was regarded as the favourite in this category. It was no easy task overcoming this boxer but by choosing the right tactics Elvin triumphed. Concentra-ting more on defence in the first round, Elvin went on the attack towards the end and with precise blows he crushed his opponent and achieved the greatest success of his career. By becoming world champion, Elvin Mamiszada also qualified for the summer Olympics in Brazil next year.
Azerbaijan could have returned from Qatar with two gold medals, as they did two years ago. Unfortunate-ly, injury prevented World and European champion Albert Salimov from taking his place on the rostrum. Because this nationalized foreigner, performing in the 60kg class, has already qualified for the Olympics in the World Boxing Series, his main aim was to be among the medallists of the championships. Albert succeeded in his task. After beating the Irishman Sean McComb, the Frenchman Sofian Ouminaia and the Brazilian Robson Donato, in the final Salimov was up against the strong Cuban, Lazaro Alvarez. Blood from a wound sustained by our boxer in the first round led to the doctors preventing him from continuing. Although Salimov was leading on points after the first round, his opponent was awarded a technical victory. So the latter became world champion for the third time in his career.
Abdulqadir Abdullayev took the bronze in the 91kg class. Although he came third, he did not qualify for the Olympics because in this weight class only the winners qualify.
Another of our boxers - Parviz Bagirov - was in a certain sense fortunate. He also won a bronze in the 69kg class, but he did qualify. The reason is that in his class the Moroccan fighter had already won qualification at previous tournaments, so our boxer qualified instead.
By becoming world champion for the first time in his career, Elvin Mamiszada fulfilled his greatest dream. He told R+: "I can hardly speak, I am so happy. The coaches played a big part in my success. I would like to thank all those who had confidence in me. When I reached the final I didn't think about losing at all. This was the most important fight of my career and I had nothing to lose. I took no chances and I kept my opponent at bay in the first rounds. Then I started to win points with precise blows. If I had lost in the final I would never have forgiven myself."
World silver medallist Albert Salimov said he sustained an injury in the semi-final. Although he wanted to carry on fighting, he said the doctors stopped him: "I got an injury in the semi-final. In the final my opponent struck me on the head and the wound started to bleed. The doctors had to intervene. Although I insisted on carrying on, they stopped the fight. So I had to be satisfied with a silver medal. I came very close to winning a World Championship gold medal for the second time in my career. Unfortunately, it wasn't to be."
Despite the success (4 medals and two qualifications), some members of the Azerbaijani team did not come up to expectations. Teymur Aliyev (56 kg) and Lorenzo Sotomayor (64 kg), who were winners at the first European Games, and also bronze medallist in the European Games, Tayfur Aliyev (56 kg) proved to be unprepared for such a crucial tournament. European champion and World Championships bronze medallist Teymur Aliyev was eliminated after the very first bout by the Russian, Pavel Silyagin. Teymur's very poor performance raises a lot of questions. Either the boxer who had been so consistent in recent months in training had problems with his physical preparation or the coaches made the wrong choice by including him in the squad for Qatar.
Sotomayor also lost in the quarter-final to a Russian, Vitaliy Dunaychev. Tayfur Aliyev also went out in the quarter-final. It should be noted that including this boxer in the national team, whose performances were not very convincing, caused general surprise. Although it was expected that Cavid Calabiyev would represent Azerbaijan in this weight class, at the last moment the coaches took a chance and included Tayfur on the list. But the risk didn't pay off.
Elvin Mamiszada, Albert Salimov, Abdulqadir Abdullayev and Parviz Bagirov performed commendably in Qatar. The rest have much to seriously ponder on. Less than a year remains before the Olympics. In that time, we must step up our preparation and win tickets for the most high-profile competition in the world.