MDB-nin növbəti sammitinin iştirakçıları xarici təhlükələrdən birgə qorunmaq qərarına gəliblər
MDB Dövlət Başçıları Şurasının Qazaxıstanın Akmolinsk vilayətinin Burabay qəsəbəsində keçirilən növbəti iclasında əsas müzakirə mövzusu postsovet məkanında müasir iqtisadi və təhlükəsizlik problemləri olub. Sammitdə birliyə üzv olan 11 ölkə başçısından yalnız 8-i iştirak etsə də (Türkmənistanı toplantıda Baş nazirin müavini, Moldovanı Xarici İşlər nazirinin müavini, Ukraynanı isə Qazaxıstandakı müvəqqəti işlər vəkili təmsil edib), bu, xüsusi önəm daşıyan məsələlərlə bağlı fikir mübadiləsinin aktuallığına mənfi təsir göstərməyib. Qlobal çağırışlar Birlik ölkələrindən də yan keçməyib. Neftin ucuzlaşması (MDB-nin bir sıra üzvlərinin əsas gəliri enerji sahəsindəndir), milli valyutaların məzənnəsinin düşməsi, nəticədə, iqtisadi inkişaf göstəricilərinin geriləməsi və təşkilat daxilində ticarət dövriyyəsinin azalması ilə yanaşı, Yaxın Şərqdəki terror və dini ekstremizm təhlükəsi MDB-nin cənub sərhədlərindən o qədər də uzaq deyil. Bu, artıq xeyli vaxtdır ki, birlik üzvlərinin başağrısına çevrilib.
Sammitdə qəbul edilmiş 16 yekun sənəd birlik ölkələri liderlərinin problemlərə ümumi baxışını ortaya qoymaqla yanaşı, onları birlikdə həll etməyə hazır olduqlarını da göstərib.
"Baş verənlər təşkilatımızdan müvafiq inkişaf, yeni şərtlərə uyğunlaşma tələb edir. MDB inkişaf etməli, yeni reallıqlara uyğunlaşmalı, qlobal dəyişikliklərə və çağırışlara effektiv reaksiya göstərməlidir", - deyə sammitin təşkilatçısı olan Qazaxıstan Prezidenti Nursultan Nazarbayev bildirib.
Rusiya Prezidenti Vladimir Putin isə iqtisadi böhrandan çıxış yollarından biri kimi, həmkarlarını qarşılıqlı hesablaşmalarda milli valyutalara daha fəal keçidə çağırıb. "Bu gün bizim ölkələrimizə bir sıra mənfi xarici amillər təsir göstərir - bir sıra əsas ixrac mallarımızın ucuzlaşması, dünya iqtisadiyyatında qeyri-müəyyənlik, bir çox regionlarda siyasi gərginliyin artması. Biz bu zala gələrkən də bəzi həmkarlarımızla, o cümlədən Azərbaycan Prezidenti ilə bu məsələləri müzakirə etmişik. Bütün bunlar regionda iqtisadi fəallığın zəifləməsinə səbəb olur", - deyə Putin bildirib.
Rusiya Prezidenti deyib ki, MDB ölkələrinin milli iqtisadiyyatlarının xarici bazarlardan asılılığının azaldılması üçün kompleks tədbirlər düşünülməlidir. Onun fikrincə, birlik daxilində işgüzar əlaqələrin canlandırılması da vacibdir.
"2015-ci ilin ilk yarısında birlik üzvlərinin ÜDM-i azalıb. Ölkələrimiz arasında ticarət dövriyyəsində də geriləmə var. Bu vəziyyətdə milli iqtisadiyyatların xarici bazarlardan asılılığını azaltmaq üçün kompleks tədbirlərin düşünülməsi, birlik daxilində işgüzar əlaqələri canlandırmaq vacibdir", - deyə V. Putin qeyd edib.
Rusiya Prezidenti milli valyutalarla hesablaşmaya dair təklifi azərbaycanlı həmkarı ilə apardığı müzakirələrdən sonra da səsləndirib. Prezident İlham Əliyev isə sammitdə bu addımın təşkilat daxilində statistika göstəricilərinin yaxşılaşdırılması üçün vacib olduğunu bildirib. O, hesablaşmaların dollarla aparılması nəticəsində bu göstəricinin azaldığını xatırladıb: "Bu, bizim fəaliyyətimizlə bağlı olmayan müəyyən maliyyə risklərindən yaxa qurtarmağa, həmçinin milli valyutalarımızı möhkəmlətməyə imkan verər, iqtisadi inteqrasiya işinə daha çox kömək edərdi. İqtisadi sahədə əməkdaşlığın yeni formalarının, həmçinin xüsusən zəngin təbii ehtiyatlara malik olan ölkələrdə yeni iqtisadi modelin möhkəmlənməsinin yeni formalarının axtarışı, əlbəttə, dövlətlərimizin gündəliyindədir. Düşünürəm ki, burada meydana çıxan riskləri minimuma endirmək üçün daha fəal məsləhətləşmələr, fikir və təcrübə mübadiləsi aparmaq olar".
Bununla yanaşı, İ.Əliyev dünyanın neft və qaz istehsalçıları arasında MDB ölkələrinin qlobal böhrana müqavimət sahəsində nümunə göstərdiyini söyləyib. Təbii sərvətlərindən istifadə edən Azərbaycan nəqliyyat təhlükəsizliyi məsələlərində fəal iştirak edir, regionda iki böyük nəqliyyat dəhlizinin reallaşdırılması ilə məşğul olur: Şimal-Cənub və Qərb-Şərq dəhlizləri birlik ölkələrinin bir çoxunu əhatə edir. Görünür, Azərbaycan Prezidenti bu layihələrin bir-birinə qarşı olmadığını göstərmək üçün (Qərbdə Qərb-Şərq dəhlizi çərçivəsində Bakı-Tbilisi-Qars layihəsinin Rusiyadan yan keçdiyini vurğulamağı sevirlər) layihədə iştirak etməyən birlik üzvlərini onları diqqətlə nəzərdən keçirməyə çağırıb. İ.Əliyev transkontinental miqyasa malik bu nəqliyyat xətləri ilə sərnişin və yükdaşımalarının nəhəng gəlirlər vəd etdiyinə diqqət çəkib.
Sammitin daha bir vacib mövzusu terror qruplaşmalarının fəallaşması ilə əlaqədər təhlükələrə reaksiya yollarının müəyyənləşdirilməsi olub. Birlik üzvlərinin bir çoxu bu təhlükə ilə çoxdan tanışdır. Lakin qonşu regionlarda hadisələrin təşviş yaradacaq ssenari üzrə inkişafı heç bir ölkənin özünü təhlükəsizlikdə hiss etməsinə imkan vermir. Yaxın Şərqdə zorakılıq hallarının artması İkinci Dünya müharibəsindən sonra, Avropaya ən miqyaslı miqrasiyanın başlamasına səbəb olub. İndi Qərbi Avropa ölkələrinə qaçqın qismində terrorçuların da daxil ola biləcəyindən narahatlığını heç kəs gizlətmir. Demək, MDB öklələri üçün təhlükə yalnız Cənubdan yox, həm də Qərbdən gələ bilər. Bu mənada, Qazaxıstan Prezidenti BMT Baş Assambleyasının tribunasından səsləndirdiyi təşəbbüsünü bir daha təkrarlayıb. O hesab edir ki, terror təşkilatları ilə mübarizədə BMT-nin razılığı ilə ümumdünya şəbəkəsi yaradılmalıdır. N.Nazarbayev bildirib ki, MDB üzvləri bu istiqamətdə səyləri artırmalı, birliyin Antiterror Mərkəzinin potensialından maksimum istifadə olunmalıdır. Bu mənada, Nazarbayev MDB-nin sammitində dövlət başçılarının BMT-nin yaradılmasının 70-ci ildönümü və beynəlxalq terrorçuluqla mübarizə ilə bağlı bəyanat qəbul etməsini alqışlayıb.
Rusiya Prezidenti V.Putin isə həmkarlarına ölkəsinin Suriyada apardığı antiterror əməliyyatları ilə bağlı məlumat verib. Onun bu çıxışı, yəqin ki, sammit iştirakçılarının səmimi marağına səbəb olub. Onlar Rusiyanın Suriyada həyata keçirdiyi əməliyyatları terrorçuların keçmiş SSRİ respublikaları ərazisinə daxil olmasının önlənilməsi baxımından vacib addım kimi qiymətləndiriblər. Üstəlik, Rusiya terrorçuların Suriyadakı mövqelərinə zərbələri Xəzər dənizi hövzəsindən də endirir və bu hövzə MDB-nin 4 üzvü üçün ümumi ərazidər. Terrorçuların regiona gəlməsi təhlükəsinin real olduğuna heç kəs şübhə etmir. Putinin də vurğuladığı kimi, müxtəlif hesablamalara görə, İŞİD sıralarında artıq Rusiya və digər MDB ölkələrindən 5-7 min arası insan döyüşür. Beləliklə, Suriyada döyüş təcrübəsi toplayan həmin şəxslərin nə vaxtsa bu təcrübələrindən öz vətənlərində istifadə etmələrinə imkan vermək olmaz.
Bundan başqa, Rusiya Prezidenti vəziyyətin kritik həddə çatmaqda olduğu Əfqanıstandan da terrorçuların MDB öklələrinə daxilolma ehtimalından narahatlığını dilə gətirib. Onun fikrincə, MDB-nin 2016-2020-ci illər üçün nəzərdə tutulmuş “Sərhəd təhlükəsizliyinin gücləndirilməsinndə əməkdaşlıq proqramı”nın reallaşdırılması "xarici sərhədlərdə etibarlı sipər yarada bilər". "O, sərhəd bölgələrində böhranlı vəziyyətlərin nizamlanması üçün sərhəd və digər qurumların iştirakı ilə qrupların yaradılmasını nəzərdə tutur", - deyə Rusiya Prezidenti bildirib.
Azərbaycan, Qazaxıstan və Rusiya liderlərinin sammitdə müzakirə olunan məsələlərlə bağlı mövqeyi təsadüfən xüsusi qeyd olunmur. Məhz bu üç nəhəng təbii ehtiyatlara və sənaye potensialına malik olan ölkələr birlik çərçivəsində əsas inteqrasiya ideyalarının generatorudurlar. Onlar Avrasiya məkanında təhlükəsizliyin təminində aparıcı rol oynayırlar. MDB-nin son sammitində qəbul olunmuş qərarların reallaşdırılmasının məhz bu üç ölkənin mövqeyindən asılı olacağını söyləmək mümkündür.
Bununla yanaşı, MDB-nin iqtisadi inteqrasiya və təhlükəsizliyin təmini üzrə çoxsaylı qərarlarının uğurla reallaşdırılmadığını söyləmək mümkündür. Bu, regional münaqişələrin həlli ilə bağlı qərarlara da aiddir. Lakin o, postsovet ölkələrinin əsas problemlərini həll, ən azı, müzakirə etdikləri diskussiya klubu kimi özünü doğruldub. Bununla yanaşı, birlik üzvləri qlobal reallıqlardan danışarkən təşkilatın özünün daxilində köhnə problemlərin çözülməmiş qaldığını da unutmamalıdırlar. "MDB-nin nüfuzu, ona tələbat o zaman olacaq ki, o, əsas, mühüm məsələləri çözə bilsin", - deyə Belarus Prezidenti Aleksandr Lukaşenko sammitdəki çıxışı zamanı bildirib. O, misal kimi, Dağlıq Qarabağ münaqişəsini, həmçinin Dnestryanı problemi və Ukraynada yaşananları misal göstərib: "Biz sanki utanaraq bu məsələlərdən qaçırıq. Elə bil, vərdiş etmişik, gözləyirik ki, amerikalılar, Avropa İttifaqı və ya başqası gələcək və həmin "güclü dayı"lar bizə problemin necə çözülməli olduğunu söyləyəcək, onu bizim əvəzimizə həll edəcəklər".

Участники очередного саммита СНГ договорились сообща ограждаться от внешних угроз
Современные вызовы экономике и безопасности на постсоветском пространстве стали главными темами очередного заседания Совета глав государств СНГ, которое прошло в поселке Бурабай Акмолинской области Республики Казахстан. И хотя из 11 президентов стран Содружества на саммит приехали только восемь (Туркменистан на встрече представлял вице-премьер, Молдову - замминистра иностранных дел, а Украину – и вовсе Временный поверенный в делах страны в Казахстане), от этого актуальность обмена мнениями по вопросам исключительно важности не стала меньше. Глобальные вызовы не обошли стороной страны Содружества. Снижение цен на нефть (энергетика - основной источник дохода для некоторых стран СНГ), падение курса национальной валюты, как следствие всего этого, – ухудшение показателей экономического развития и товарооборота в рамках организации, и плюс ко всему - угроза терроризма и религиозного экстремизма на Ближнем Востоке, совсем не так далеко от южных границ Содружества, давно уже превратились в головную боль стран - членов организации.
Итоговые документы, а таких в общей сложности было аж 16, зафиксировали не только общее видение лидеров стран Содружества на все эти угрозы, но и готовность их решать сообща.
«Происходящее не может не требовать от нашей организации соответствующего развития, адаптации к новым условиям. СНГ должно также эволюционировать, приспосабливаться к новым реалиям, более эффективнее реагировать на глобальные изменения и вызовы», - резюмирует позднее организатор саммита президент Казахстана Нурсултан Назарбаев.
В качестве одного из путей выхода из экономического кризиса президент России Владимир Путин призвал коллег активнее переходить на наднациональные валюты во взаиморасчетах. «Сегодня на наши страны воздействует целый ряд негативных внешних факторов – мы, когда шли в этот зал, говорили с некоторыми коллегами, в том числе с президентом Азербайджана, – это падение цен на ряд наших основных экспортных товаров, неопределенность в мировой экономике, рост политической напряженности во многих регионах. Все эти моменты приводят к замедлению экономической активности в регионе», - сказал Путин.
По словам российского лидера, надо продумать комплекс мер по снижению зависимости национальных экономик стран СНГ от внешних рынков и оживить деловые связи внутри организации.
«Совокупный ВВП стран Содружества в первом полугодии 2015 года снизился, так же как инвестиции в основной капитал. Товарооборот между нашими странами также просел. В этой ситуации необходимо продумать комплекс мер по снижению зависимости национальных экономик от внешних рынков и оживить деловые связи внутри самого Содружества», — сказал Путин.
Предложение о переходе на расчеты в национальных валютах было озвучено главой РФ после обсуждений со своим азербайджанским коллегой. Президент Ильхам Алиев на саммите пояснил важность этого шага для улучшения статистических показателей внутри организации, снизившихся в результате ведения расчетных операций в долларах: «Это позволит нам избежать определенных финансовых рисков, которые не связаны с нашей деятельностью, а также позволит укрепить наши национальные валюты, будет еще больше способствовать делу экономической интеграции. Поиск новых форм сотрудничества в экономической сфере, а также новых форм укрепления новой экономической модели, особенно в странах, богатых природными ресурсами, – конечно, на повестке дня наших государств. И думаю, что здесь можно проводить более активные консультации, обмен мнениями, опытом, с тем, чтобы минимизировать возникшие риски».
Наряду с этим И.Алиев заметил, что среди мировых производителей нефти и газа страны СНГ демонстрируют наилучшие показатели сопротивляемости глобальному кризису. Азербайджан, используя природные богатства, активно участвует в вопросах транспортной безопасности, реализует два крупнейших транспортных коридора в регионе: Север - Юг и Запад - Восток, которые включают многие страны Содружества. Видимо, чтобы подчеркнуть, что эти проекты не противостоят друг другу (на Западе любят подчеркивать, что проект железной дороги Баку – Тбилиси - Карс в рамках коридора Запад - Восток идет в обход России), президент Азербайджана пригласил страны Содружества, которые еще не участвуют в этих проектах, внимательно к ним присмотреться, поскольку перевозка пассажиров и грузов через эти транспортные нити трансконтинентального масштаба сулит огромные финансовые доходы.
Еще одной важнейшей темой саммита стала выработка путей реагирования на угрозы, связанные с активизацией террористических группировок. Многие из стран Содружества и прежде были знакомы с этой угрозой не понаслышке, но тревожное развитие событий в соседних регионах показывает, что ни одна страна не может чувствовать себя в безопасности. Эскалация насилия на Ближнем Востоке привела к самой масштабной со времен Второй мировой войны миграции гражданского населения в Европу. Сейчас никто не скрывает тревоги, что под видом беженцев в благополучные страны Западной Европы могут проникнуть террористы, тем самым породив для стран СНГ угрозу не только с южных рубежей, но уже и с Запада. В этой связи президент Казахстана повторил свою инициативу, озвученную с трибуны Генассамблеи ООН, касающуюся необходимости создания с одобрения этой организации всемирной сети борьбы с террористическими организациями. По словам Н.Назарбаева, странам Содружества следует усилить работу в этом направлении и максимально использовать потенциал Антитеррористического центра СНГ. В этой связи казахстанский лидер приветствовал принятые на саммите СНГ заявления глав государств по случаю 70-летия создания ООН и борьбе с международным терроризмом.
В свою очередь президент Путин проинформировал коллег о контртеррористической операции, проводимой Россией в Сирии. Рассказ российского лидера наверняка вызвал неподдельный интерес участников саммита, расценивающих действия России в Сирии как важный шаг по недопущению проникновения террористов в страны бывшего СССР. Тем более что авиаудары по позициям террористов в Сирии Россия наносит и с акватория Каспийского моря, общего для четырех стран Содружества. О том, что угроза прорыва террористов в регион реальна, не спорит никто. Как отметил Путин, по разным оценкам, на стороне ИГИЛ уже воюют от пяти до семи тысяч выходцев из России и других стран СНГ, и нельзя допустить, чтобы они полученный сегодня в Сирии опыт позднее применяли бы у себя дома.
Кроме того, президент РФ выразил озабоченность угрозой прохода сюда террористов и из Афганистана, где ситуация близка к критической. По мнению Путина, "поставить надежный заслон на внешних рубежах" СНГ поможет, в частности, реализация подготовленной Программы сотрудничества в укреплении пограничной безопасности на 2016-2020 годы. "Она предусматривает возможность формирования группировки пограничных и иных ведомств стран Содружества для урегулирования кризисных ситуаций на границе", - сказал российский лидер.
Позиция лидеров Азербайджана, Казахстана и России на обсужденные на саммите вопросы выделена не случайно. Именно эти три страны, обладающие крупными природными запасами и промышленным потенциалом, являются генераторами основных интеграционных идей на пространстве Содружества. Они же играют ключевую роль в обеспечении безопасности на евразийском пространстве. Можно предполагать, что в предстоящий период решение задач последнего саммита СНГ во многом будет зависеть от решений этих стран.
Можно долго говорить о безуспешной реализации многочисленных решений Содружества по экономической интеграции и обеспечении безопасности, включая решение региональных конфликтов, но как дискуссионный клуб, в рамках которого постсоветские страны могут решать или как минимум обсуждать наболевшие проблемы, СНГ, несомненно, состоялся. Другое дело, приспосабливаясь к новым глобальным реалиям, страны Содружества не должны забывать о нерешенности застарелых проблем на пространстве самой организации. «Авторитет и востребованность СНГ будут, когда оно будет решать главные, животрепещущие вопросы», - отметил на саммите президент Беларуси Александр Лукашенко, приведя в качестве примера конфликты в Нагорном Карабахе, Приднестровье, Украине. «Мы как-то даже стыдливо уходим от этих вопросов, - сказал Лукашенко. - Мы как будто привыкли, ждем, что американцы, Евросоюз, еще кто приедет и этот «сильный дядя» нам скажет, в каком направлении решать эту проблему, или решит ее за нас».