Çərşənbə axşamı, 12:10
Avropa Çempionatının seçmə mərhələsi çərçivəsində Bakı Olimpiya Stadionunda keçirilən Azərbaycan - İtaliya qarşılaşması millimizin kapitanı Rəşad Sadıqovun karyerasında 100-cü oyun oldu.
Azərbaycan millisinin və "Qarabağ"ın kapitanı haqda çox danışmaq olar. Çətin vaxtlarda həm yığmada, həm klubda inamlı oyun sərgiləyən müdafiəçinin karyerası enişli-yoxuşlu olub. Bir müddət transfer pəncərəsi bağlandığı üçün heç bir klubda oynamağa imkan verilmədiyi dönəmdə Sadıqov özünü basketbolda sınadı. Bununla belə, çətin günləri arxada qoyan 14 nömrə yenidən yaşıl meydanlara qayıtdı.
1982-ci ildə anadan olan Rəşad Sadıqov 2000-2001-ci illərdə "Turan"ın heyətində çıxış edib. Rəşad 2001-ci ildə "Neftci"nin heyətinə qoşulub. Burada 2001-2002-ci il mövsümündə 23 oyun keçirib və 1 qol vurub. Həmyerlimiz 2002-2003-cü illərdə İranın "Fulad" klubunun heyətində çıxış edib.
"Neftçi"dən ayrıldıqdan sonra Rəşad karyerasını baş məşqçi Ərtoğrul Sağlamın istəyi ilə Türkiyənin "Kayserispor" klubunda davam etdirdi. Transfer olunduğu ilk vaxtlarda Rəşadın işləri yaxşı gedirdi. Ancaq qış fasiləsinə yaxın Rəşad zədələndi və heyətdən kənarda qaldı. Zədəsi sağaldıqdan sonra "Neftçi"yə 6 aylığa icarəyə verildi. "Kayserispor" mövsümü bürünc medalla başa vurdu. Mövsüm bitəndən sonra Rəşad kluba qayıtdı və UEFA İntertoto Kuboku oyunlarında iştirak etdi. Ərtoğrul Sağlam Rəşadı adət etdiyi mövqedə, müdafiənin mərkəzində yox sağında oynadırdı. Bu, Rəşadı qane etmədiyi üçün klubdan getməyi qərara aldı.
2006-cı ildə üçüncü dəfə "Neftci" ilə müqavilə bağlayan Sadıqov baş məşqçi postu Hans Yurgen Gedeyə tapşırılandan sonra klubu tərk etməli oldu. Bir müddət İspaniyanın "Valyadolid" komandasının ikinci heyətində məşq edən müdafiəçi Türkiyənin "Kocaelispor" klubuna transfer olundu. Ardınca "Eskişehirspor"da da çıxış edən Rəşad Sadıqovun karyerasının ən önəmli dövrü "Qarabağ"la bağlı oldu. Hazırda 2017-ci ilə qədər Ağdam təmsilçisiylə müqaviləsi olan Rəşad Sadıqov Azərbaycan millisində 100-cü oyununu keçirəndən sonra "R+"un suallarına cavab verib.
- Rəşad Sadıqov üçün uğur qazanmağın əsas qaydası nədir?
- Həmişə ən böyük yardımı Allahdan diləmişəm. Əzmkarlıq, sadəlik və çox çalışmaq. Məncə, uğur qazanmağın əsas formulu budur. Ola bilər, çox çalışmayasan, amma tələb olunan normanı yerinə yetirməlisən. Futbola başlayanda potensialım yüksək qiymətləndirilmirdi. Yəni 15-16 yaşımda perspektiv vəd edən oyunçu deyildim. Yuxarıda qeyd etdiklərimə əməl edib Azərbaycan səviyyəsində müəyyən uğur qazanmışam.
- Ən vacib oyunlardan əvvəl nə düşünürsən?
- İnsanın beynində fərqli-fərqli fikirlər olur. Həmişə təmkinli və istəkli oluram. Ən əsası, meydanda nizam-intizama xüsusi diqqət ayırmalısan. Dəfələrlə nizam-intizamı pozmuşam və ya məşqçinin tapşırığından çıxmışam. Həmin vaxt oyunum alınmayıb. Əsəblərini cilovlamağı bacarmalısan, istəkli olmalısan. Bunlar olmasa, meydana çıxmağa dəyməz.
- Daha güclü komandalara qarşı mübarizə zamanı uğur qazanmaq üçün nə etmək lazımdır?
- Uşaq yaşlarımdan bəri özümdən güclülərə, böyüklərə qarşı mübarizə aparmışam. Bu zaman daha yaxşı motivasiya oluram, iradəmi, istəyimi ortaya qoyuram. Qarşımdakına hiss etdirirəm ki, meydana məğlub olmaq üçün çıxmamışam. Mübarizə vaxtı rəqib sənin əlindən bezməlidir. Özümdən güclü ilə qarşılaşanda bu keyfiyyətlərə diqqət yetirirəm. Yəni rəqibin səni nə qədər əzsə də, döysə də, təslim olmursan, yenidən ayağa durub mübarizə aparırsan. Məhz bundan sonra üstünlük sən tərəf keçə bilər.
- Karyeran dönəmində hansı qərar haqda sonradan səhv etdiyini başa düşmüsən?
- İstər həyatımda, istərsə də karyeramda çox səhvlərim olub. İnsan səhvdən sığortalanmayıb. Çox təəssüf ki, insanların çoxu səhvlərini etiraf etmirlər. Bəzən 1-2 səhvləri olduğunu bildirirlər. Əslində, biz insanlar çox səhvlər edirik. Karyeramda ən böyük səhv isə "Kayserispor"dan o şəkildə ayrılmağım oldu. Buna cavanlıq səhvi deməzdim. Cavan olsam belə, bu cür səhv etməməliydim. Sevildiyim, mənə inam olduğu yerdə öz problemlərimi özümdə boğa bilmədim, nəfsimə tabe olub klubdan ayrıldım.
- İlk dəfə millidə oynamaq təklifi gələndə reaksiyan necə olmuşdu?
- İlk dəfə Şahin Diniyevin rəhbərliyi altında U-18 yığmasında oynamışam. O yığmanın seçmə mərhələ oyunları başa çatdıqdan sonra olimpiya yığmasına dəvət olundum. U-21-də 2 oyun oynadım. Makedoniyanın müvafiq yaş qrupundan ibarət komandasını 1:0 hesabı ilə məğlub etdik. Ramal Hüseynov fərqlənmişdi. Həmin oyundan sonra məni əsas milliyə dəvət etdilər. Fərrux İsmayılovla bir otaqda qalırdıq. Çox həyəcanlı idim. Stadiona gəldik, möhtəşəm atmosfer vardı. Makedoniyanın əsas yığmasıyla qarşılaşırdıq. Oyun 1:1 hesabı ilə başa çatdı. Cəmi 18 yaşım vardı. Baş məşqçi İqor Ponomaryov idi. Ancaq həmin oyunda oynamamışdım.
- Millidəki ilk oyununu necə xatırlayırsan?
- Milli komanda səfərdə İsveçrə yığmasıyla qarşılaşmağa hazırlaşırdı. Məni də yığmaya dəvət etmişdilər. Kamal Quliyev sarı vərəqə limitini doldurmuşdu. Sağ cinah müdafiəçisi yox idi. Komandamız 5 müdafiəçi sistemiylə oynayırdı. Ponomaryov məndən soruşdu ki, "sağda oynaya bilərsən"? Dedim ki, "hansı mövqedə tapşırıq olsa, orada da oynayaram". Həmin oyunda mənə şans verdi və İsveç yığmasının məşhur oyunçusu Lyunberqə qarşı oynadım. Daha sonra yığmada dəyişiklik oldu. Vaqif Sadıqov baş məşqçi təyin olundu. V.Sadıqov mənə çox inandı. Mütəmadi olaraq, əsas heyətdə şans verməyə başladı. Vaqif müəllim də 2 oyundan sonra getdi, Əsgər Abdullayev gəldi. Ə.Abdullayev gələndə mən artıq millinin əsas üzvünə çevrilmişdim. O da mənə çox inandı, şans verdi. Beləliklə, milli komandada karyeram başladı.
- Millidə unuda bilmədiyin bir oyun varmı?
- Belə oyunlar çox olub. Foqtsun dövründə Bakıda Türkiyə yığmasına qarşı oyunumuz çox prinsipial idi mənim üçün. Həmin dövrdə yığmada atmosfer çox pis idi. Ardıcıl 3 oyunda məğlub olmuşduq. Hətta Berti Foqtsun istefaya getməsi gündəmdə idi. Oyundan əvvəl komanda olaraq çox müzakirə apardıq. Nəyin bahasına olursa-olsun qalib gəlməliydik. Mənim vurduğum qol sayəsində vacib qələbə qazandıq. Sonrakı oyunlarda özümüzə daha çox inandıq. O oyun mənim üçün unudulmaz, hər birimiz üçün kritik idi. Pis baxımdan unudulmaz çox oyunlarımız var. Onları xatırlamaq istəmirəm.
- 100 oyunda 4 qol vurmusan. Bu qollardan, yəqin ki, Türkiyə yığmasının qapısından keçirdiyin topu daha çox bəyənirsən, əhəmiyyətli hesab edirsən...
- İlk qolumu Uels yığmasının qapısından keçirmişəm. O da əhəmiyyətli qol idi. Həmin qoldan sonra çox insanların diqqətini cəlb etməyə başladım. O qolun da öz xüsusi anlamı var. Ancaq əlbəttə ki, Türkiyə yığmasına vurduğum qol daha əhəmiyyətli idi.
- Millidə ən yaxşı oyununu hansı komandaya qarşı oynadığını düşünürsən?
- Fikirləşirəm ki, ilk oyunumda İsveç yığmasına qarşı pis çıxış etməmişdim. Bakıda İngiltərə, səfərdə İsrail komandalarına qarşı yaxşı oynadığımı düşünürəm. 5-10 oyun seçmək olar ki, həqiqətən, oyunum daha yaxşı alınmışdı. Yəqin ki, uğursuz oyunlarımın sayı daha çoxdur (gülür). Amma uğurlu oyunlarım da az olmayıb.
- Milli komandada indiyədək bir çox futbolçu ilə çiyin-çiynə oynamısan. Hansı futbolçu ilə oynamaq sənin üçün daha rahat olub?
- Çox futbolçu var ki, onlarla oynamaq, həqiqətən, xoş olub. Tərlan Əhmədovun, Mahmud Qurbanovun, Qurban Qurbanovun, Zaur Tağızadənin adını çəkə bilərəm. Onlar təcrübəli olmaqla yanaşı, həm də xarakterli insanlar idi. Liderlik xüsusiyyətləri vardı onlarda. Meydana həmişə qələbə əzmi ilə çıxırdılar. Onlarla çiyin-çiynə oynamaq çox xoş idi. Misal üçün, o nəsildən Vidadi Rzayevi də qeyd edərdim. Düzdür, onunla millidə birgə oynamadıq, amma klubda birlikdə oynamışıq. İndiki nəsildən Kamran Ağayevi qeyd edərdim. O qapıda dayananda özümü daha rahat hiss edirəm. Son illərdə Bədavi Hüseynovla tandem təşkil edirik. Bir-birimizi yaxşı başa düşürük, məni tez-tez sığortalayır.
- Dünya futbolunda tanınan 3 məşqçinin - Karlos Alberto Torres, Berti Foqts və indi də Robert Prosineçkinin rəhbərliyi altında milli komandada futbol oynayırsan. Ayrı-ayrılıqda hər üç məşqçini necə dəyərləndirirsən?
- Tamamilə fərqli məşqçilərdir. Torreslə Prosineçkinin oyun üslubu hardasa bir-birinə bənzəyir. İkisi də hücum futbolu istəyir. Fərqləri odur ki, Prosineçki futbolçuları daha yaxşı tanıyır. Onların psixologiyasını daha yaxşı bilir. Torres, bəlkə də, yığma karyeramda mənə ən çox inanan məşqçi olub. Düzdür, Prosineçki də mənə çox inanır. 6 il Berti Foqtsun rəhbərliyi altında oynamışam, kapitan olmuşam. Ümumi götürsək, son 3 oyundakı məğlubiyyəti nəzərə almasaq, onun millidəki karyerasının pis alınmadığını düşünürəm. Hər seçmə mərhələdə nəticəmizi bir qədər də yaxşılaşdırırdıq. Təbii ki, hər məşqçinin rəhbərliyi altında müsbət məqamlar olduğu kimi, mənfi çalarlar da olur. Adam pis şeylərdən danışmaq istəmir. Mənim səhvim olduğu kimi, məşqçinin də müəyyən səhvləri olub. İş olan yerdə səhv mütləq olacaq. Düşünürəm ki, o, Azərbaycan futboluna az fayda verməyib. Biz futbolçular, əlimizdən gələni etdik ki, onun etimadını doğruldaq.
- Səncə, futbolda nəticə vacibdir, yoxsa baxımlı oyun?
- Nəticə daha vacibdir. Çünki insanlar çox vaxt nəticəyə baxır. Nə qədər yaxşı oynasan da, yaddaşlarda nəticə qalır. "Tottenhem"lə oyundan sonra hamı yaxşı oynadığımızı, razılığını bildirirdi. Təbii ki, bu da xoşdur, ancaq yaxşı oyunla bərabər nəticə də olsa, daha yaxşı olar. İkisi birlikdə artıq "Barselona" deməkdir (gülür). Misal üçün, biz ötən mövsüm Ukraynada "Dnepr"ə qarşı yaxşı oynamamışdıq, amma qələbə qazanmışdıq.
- İndiyədək bir çox hücumçuya qarşı oynamısan. Hansına qarşı oynamaq sənə çətin və yaddaqalan olub?
- Tottiyə qarşı oynamaq çox çətin olub. İtaliyadakı oyunda onunla təkbətək mübarizə aparırdım. 0:4 hesabı ilə məğlub olmuşduq. Ona qarşı oynamaq çox çətin idi. Bu günədək qarşılaşdığım usta oyunçulardan biridir.
- Dünya futbolunda bir çox məşhur futbolçu istər həyatı, istərsə də karyerası ilə bağlı kitab yazır. Sən də Azərbaycanda kifayət qədər tanınmış futbolçusan. Gələcəkdə sənin də belə bir planın varmı?
- Sözün düzü, belə fikrim yoxdur. Amma çoxları deyir ki, kitab yazsan, maraqlı olar. Rəngarəng karyeram olub. Karyeram ərzində maraqlı hadisələr çox olub. Əslində, "15-16 yaşda perspektiv vəd etməyən bir gəncin milli komandanın kapitanlıq səviyyəsinə yüksəlməsinə" dair fikirləşib nəsə bir şey yazmaq olar. Karyeramı bitirdikdən sonra bu barədə düşünəcəm.
- Yığmadakı karyeranızı davam etdirəcəksiniz, yoxsa?
- Buna dair qərar vermək üçün hələ düşünmək vaxtım var. Moldova ilə qarşıdakı yoxlama matçına qədər qərarımı verəcəyəm. Vəziyyəti düzgün qiymətləndirmək lazımdır. Axı, bu, yığma komandadır. Millidə oynamağa layiq olmalısan. Yığmada oynamaq böyük şərəfdir. Mən hər şeyi düşünəndən, gücümü qiymətləndirəndən sonra yekun qərarımı verəcəyəm. Mənə ehtiyac olduğunu hiss edirəm. Çünki çıxış etdiyim mövqedə elə də böyük seçim yoxdur. Baş məşqçinin də qeyd etdiyi kimi, millidə oynamağa üç namizəd var. Prosineçki ilə də söhbətim olacaq. Bundan sonra qərarımı açıqlayacam.

THE NATIONAL TEAM'S RECORD BREAKER
Rasad Sadiqov has become the first player to appear in 100 games for Azerbaijan. His hundredth match was against Italy in the qualifying stages of the European Champi-onships at the Olympic Stadium in Baku.
One could talk for ages about the captain of the national side and the Qarabag club. This defender, who has played with such assurance for both Azerbaijan and his club at the most difficult times, has had many ups and downs in his career. Fans have also seen him in the basketball court when Rasad, finding himself in mid-season without a club, tried his luck in this sport. However, after triumphing over all difficulties, the number 14 still came back to the soccer pitch.
Sadiqov was born in 1982. In 2000-2001 he played for Turan, but moved to Neftci in 2001 where he scored one goal in 23 matches in the 2001-02 season. In 2002-03 he played for the Iranian club, Foolad.
Then, at the invitation of chief coach Ertogrul Saglam, Rasad continued his career with the Turkish club Kayserispor. In the beginning things went well, but just before the winter break he was injured and out of the side. After recovering, Rasad went back to Neftci who had him on loan for six months. That season Kayserispor came third in the Turkish championship. At the end of the season Rasad returned to the club and played in the UEFA Intertoto Cup. But the chief coach played him on the right side of the defence and not in his usual position of centre-back. Rasad was unhappy with this and decided to part with the club.
In 2006 Sadiqov signed a contract with Neftci for the third time. He left after the appointment of Hans-Jurgen Gede as the team's chief coach. He turned out for the reserves of the Spanish club Valladolid and then moved to the Turkish club Kocaelispor. He also managed to play for Eskisehirspor.
However, the brightest part of Rashid Sadiqov's career was with Qarabag, with whom he has a contract until 2017. Sadiqov spoke to R+ about some interesting moments in his career and about his future plans.
- What is the first rule of success for Rasad Sadiqov?
- I have always turned to Allah, first and foremost, for help. Perseverance, simplicity and hard work: that, I think, is the main formula for success. You may not succeed in everything, but you must reach the required standard. When I first started in football, my potential was not reckoned to be very high. So, at 15-16 my prospects weren't that good. I achieved a certain success by Azerbaijani standards only because I stuck to that formula.
- What do you think about before big matches?
- All kinds of thoughts go through one's head. I am always composed and motivated. The most important thing is to keep your discipline on the field. I have often lost it and not carried out the coach's instructions. And that's when your game suffers. You have to keep your cool and be motivated, otherwise there's no point in playing.
- What should you do if you want to beat the big teams?
- When you are a child play against stronger boys, older than you. This made me more motivated and I was able to show what I was made of. I want my opponent to feel that he is the one who is going to lose. You should never let your opponent settle. In other words, he may give you a rough time and even put you on the floor but never give up, but carry on. That's how to get the better of him.
- Were there times in your career when you later realized that you had made a mistake?
- I have made many mistakes in my life and in my career. You are not insured against error. It's a pity that most people don't accept that. Sometimes they talk about a couple of mistakes, but in fact we make a lot. The biggest mistake I made was leaving Kayserispor. I shouldn't have done what I did then. Although I was young, I shouldn't have made that mistake. They liked me, they trusted me, but I couldn't leave my problems alone so I yielded to temptation and left the club.
- What did you think when you were first called up to the national team?
- I first played for the Azerbaijan under-18s, who were coached by Sahin Diniyev. After playing in qualifying games for them I was invited into the Olympic team. I played two matches for the under-21s. Then we beat the Macedonian youth side 1-0 with Ramal Huseynov outstanding. Immediately after that game I was invited to join the main national squad. I roomed with Farruh Ismayilov. I was very excited. When we got to the stadium there was a terrific atmosphere. We were playing Macedonia and the match ended in a 1-1 draw. I was only 18 then. Ponomarev was chief coach. But I didn't get onto the pitch in that game.
- How do you remember your first game for the national side?
- They were preparing for an away match against Sweden and I was invited. Kamal Quliyev had exceeded his limit of yellow cards and there was no-one to play on the right side of defence, and the team played with five at the back. Ponomarev asked me if I could play on the right wing and I said I would play where he put me. In that game he gave me my chance and I was up against that great Swedish striker, Frederick Ljungberg. Then changes were made to the team. Vaqif Sadiqov was appointed chief coach. He had confidence in me and gave me the chance to play in the first team, but he left after two matches and was replaced by Asgar Abdullayev. At that time I was already one of the main members of the national side. He, too, had confidence in me. That's how I started my career in the national side.
- Is there a match with the national side that you can never forget?
- There are a lot of matches. Under Vogts the match against Turkey in Baku was a crucial one for me. There was a very negative atmosphere in the squad at that time. We had lost three matches in a row and the question of Vogts' resignation was on the agenda. As a team, we didn't discuss this much before the game. We had to win at all costs and we did so thanks to a goal scored by me. After that we grew more confident. That game was an unforgettable one for me and a turning point for all of us. There were a lot of unforgettable matches in the negative sense but I don't want to remember them.
- In 100 matches you scored four goals. I suppose you reckon the goal against Turkey was the best and most important one…
- I scored my first goal against Wales. It, too, was very important. After that I drew many people's attention. But the goal against Turkey was, of course, more important.
- Who do you think your best match in the national side was against?
- I think I played quite well in my first match against Sweden. I could say the same about the way I played against England in Baku and against Israel away. Overall, I could pick out 5-10 games. There were probably more bad games (laughs). But there were quite a lot of good ones.
- You have rubbed shoulders with a lot of players in the national side. Who were you most at home with?
- There were a lot. I could name Tarlan Ahmadov, Mahmud Qurba-nov, Qurban Qurbanov and Zaur Tagizada. They were not only experienced players but they had the right temperament. They had leader qualities. When they took the field they always wanted to win. It was a great pleasure to play with them. I could also mention Vidadi Rzayev from that generation, although I didn't play with him in the national side, but with my club. Of the present generation I would mention Kamran Agayev. When he is in goal I feel happier. In recent years Badavi Huseynov and I have made up a duo. We understand each other and he often covers for me.
- You have played under three coaches in the national team who are well known in world soccer - Carlos Alberto Torres, Berti Vogts and now Robert Prosinecki. How would you assess them individually?
[A] They are all quite different coaches, although the style of play of Torres and Prosinecki is rather similar. Both are attack minded. The only difference is that Prosinecki has a better knowledge of players and can get inside their minds better. During my career in the national side Torres was, probably, the coach who had the most confidence in me. Although, Prosinecki has, too. Under Berti Vogts I played for the national side for six years and was captain. Generally speaking, if you discount the defeats in the last three games, his career in the national side wasn't a bad one. In each subsequent qualifying round we improved on our results. Of course, there were negative aspects as well as positive ones about each of the coaches, but I don't want to speak about them. I, too, made mistakes, and so did the coaches. Mistakes are inevitable in any job. I think Vogts did quite a lot for Azerbaijani football and we, the players, did everything we could to justify this confidence.
- What do you think is more important in football - winning or entertaining?
- Winning is more important, because that is what most people are interested in. However well you play, it is the result that is remembered. After the match against Tottenham we were praised and thanked for the way we played. That's nice, of course, but it would be better if playing well led to a good result. Like Barcelona (laughs). For example, last season we didn't play very well against Dnipro in Ukraine but we won.
- You have played against a lot of strikers. Who was the hardest and whom do you remember most?
- Totti was very hard to play against. I was up against him on my own in the match in Italy and we lost 0-4. I found it very hard. He is one of the most skilful players I have ever met.
- Many great players of world soccer have written books about their career or their life. You are quite a well-known footballer in Azerbaijan. Do you have such plans for the future?
- To be honest, I haven't thought about it. But many people say it would make an interesting book. I have seen a lot of interesting things in my career. I suppose one could think up something along the lines of "the rise of an unpromising 15-year old footballer to captain of the national team" and write something. I'll think about that when I hang up my boots.
- Will you continue to play for the national side?
- I still have time to think about this. I'll make a decision before the friendly against Moldova. I need to make a proper assessment of the situation. We're talking about the national team. Playing for your country is a great honour. One must be worthy of that. I'll consider everything, weigh things up, and only then will I make a final decision. I feel I am needed, because there is not a great deal of choice for my position. As the chief coach said, there are three candidates. I shall talk to Prosinecki, then I'll announce my decision.