"SOCAR-Azərbaycan" şahmat üzrə Avropa Kubokunda ikinci, "Odlar Yurdu" isə hakim haqsızlığına görə, 13-cü oldu
Makedoniyanın paytaxtı Skopye turistləri zəngin tarixi və böyük sərkərdə İsgəndəri xatırladan abidələri ilə qarşılayır. Paytaxt çoxlu sayda heykəlləri və mərkəzdə yerləşən gözəl binaları ilə fərqlənir. Makedoniya vətəndaşlarımızı vizasız qəbul etdiyi üçün Skopyeye səfər etməyə çoxlu sayda bəhanə var. Bizi Makedoniyaya aparan başlıca məqsəd isə "SOCAR-Azərbaycan" klubunun Avropa Kubokunda çıxışını izləmək olub.
Sayca altıncı dəfə iştirak etdiyimiz Avropa Kuboku əvvəlki turnirlərdən rəqabətin güclü olması ilə fərqləndi. Bu il ilk dəfə turnirdə Rusiyanın "Sibir" və Makedoniyanın "Alkoloid" klubları çıxış etdi. Hər biri güclü heyətlə seçilən komanda sona qədər çempionluq uğrunda yarışdı.
Ardıcıl 4 turda qələbə qazanan şahmatçılarımız 5-ci turda "Sibir"ə 1 xalla uduzdu. Bu görüşdə ilk lövhədə çıxış edən təmsilçimiz Veselin Topalovla Rusiya şahmatçısı Vladimir Kramnikin görüşü həlledici oldu. Elistada keçirilən Dünya Çempionatından sonra, bir-biri ilə danışmayan şahmat tacının keçmiş sahibləri bu dəfə də salamlaşmadılar. Ağ fiqurlarla oynayan Kramnik asanlıqla qələbə qazanmaqla komandasının qələbəsinə vacib töhfə verdi. Bu görüşdə prinsipiallığı nəzərə alaraq, Topalova istirahət vermək daha düzgün olardı. Çünki belə görüşlərdə ağ fiqurların üstünlüyü daha çox hiss olunur.
Altıncı turda qələbə qazanan "SOCAR-Azərbaycan" son görüşdə Rusiyanın "Mednıy Vasdnik" klubu ilə heç-heçə oynamaqla, yekunda gümüş medalla kifayətləndi. Reytinqə görə, yarışın ikinci komandası "Sibir" isə tarixində ilk dəfə Avropa Kubokuna sahib çıxdı.
Sözsüz, turnirin əsas favoriti "SOCAR-Azərbaycan"ın yarışda ikinci yer tutması böyük uğur sayıla bilməz. Yaxın illərdə iki dəfə Avropa Kubokunu başı üzərinə qaldıran şahmatçılarımızın gümüş medal qazanmasına əsas səbəb, bəzilərinin səviyyələrindən aşağı çıxış etməsi oldu. Əfsuslar olsun ki, Aniş Giri və Fabiano Karuanadan onların səviyyələrinə uyğun parlaq oyun görmədik. Yəqin, buna səbəb onların yorğunluğudur. Şəhriyar Məmmədyarov öz səviyyəsindən bir qədər aşağı çıxış etdi. Rauf Məmmədovla Eltac Səfərlinin oyununda qeyri-adi parıltı olmadı. Veselin Topalov bir partiyanı çıxmaq şərti ilə, bütün oyunlarda yüksək səviyyəsinə uyğun çıxış etdi. Teymur Rəcəbov yaxşı mübarizə nümayiş etdirdi. Maykl Adams uduşa yaxın olan və ya uduş görünməyən partiyalarda gözəl qələbələr qazandı. "SOCAR-Azərbaycan"ın gümüş medal qazanmasında ingilis şahmatçının müstəsna rolu oldu. Təsadüfi deyil ki, Adams yekunda 4-cü lövhədə qazandığı xala görə, fərdi mükafat qazandı. İngilis qrossmeyster gümüş medalla təltif olundu.
Avropa Kubokunda Azərbaycanı təmsil edən digər klubumuz "Odlar Yurdu" turniri 13-cü pillədə başa vurdu. Bununla belə, mübarizliyi ilə seçilən komandamız hər bir rəqibə başağrısı oldu. Gənc şahmatçılardan formalaşan komandamız bəxtsizlik səbəbindən, ilk onluqdan kənarda qaldı. Digər məqam isə püşkdə komandamıza qarşı edilən haqsızlıq oldu. Adətən, şahmat yarışlarında püşk uzun illər istifadə olunan kompyuter proqramı vasitəsilə həyata keçirilir. Lakin bu dəfə turnirin erməni baş hakimi Aşot Vardapetyan şahmat dünyası üçün şok sayılacaq açıqlama verdi: "Püşkü əl ilə müəyyənləşdirirəm". Sözsüz ki, bu, turnirin imicinə və şəffaflığına ciddi zərbə vurdu. Əks halda, "Odlar Yurdu" iki dəfə özündən güclü komandaya rəqib olmazdı.
Azərbaycan Şahmat Federasiyasının vitse-prezidenti, "SOCAR-Azərbaycan" şahmat klubunun rəhbəri Mahir Məmmədov "R+"a açıqlamasında bildirdi ki, klub öz imkanlarından aşağı cıxış etdi. "SOCAR-Azərbaycan"da ölkəmizin və dünyanın güclü şahmatçıları toplaşdığı ücün, qarşıya ən yüksək hədəflər qoyulmuşdu. Bu mənada, ikinci yer "SOCAR-Azərbaycan" üçün uğurlu nəticə sayıla bilməz. İştirak etdiyimiz altı çempionatda iki dəfə Avropa Çempionlar Kubokuna sahib olmuşuq. İki dəfə gümüş medal, bir dəfə bürünc medala layiq görülmüşük", - M.Məmmədov bildirib.
"Avropa Kubokuna üçüncü dəfə qatılan "Odlar Yurdu"nun çıxışını uğurlu saymaq olar. Oynadığı bütün illərdə böyük əzmkarlıq göstərdilər. Ötən il, hətta 5-ci olmuşdular. Bu klubla bağlı məqsədimizə çatdıq. Hər hansı bir şahmatçı tərəfindən tamamilə uğursuzluq olmadı. "Odlar Yurdu" hər zaman mübarizə əzmi ilə seçilib, bir ailə kimi çıxış edib. Lazım olanda "SOCAR-Azərbaycan"ın rəqiblərinə problem yaradıblar. İstənilən rəqiblə sona qədər mübarizə aparıblar", - deyə AŞF-in vitse-prezidenti bildirib.
O qeyd edib ki, püşkatma ilə bağlı problem yaşandı və bu, "Odlar Yurdu"nun əleyhinə işlədi: "Bu barədə Avropa Şahmat İttifaqının prezidenti Zurab Azmayparaşviliylə danışacağıq. Məsələyə aydınlıq gətirmək lazımdır. Əgər gələcəkdə hər hansı bir hakim, milliyyətindən asılı olmayaraq, əl ilə püşkü normal qəbul edəcəksə, biz həmin yarışda iştirak etməyəcəyik. Ümumiyyətlə, Avropa Şahmat İttifaqı əl ilə püşkün keçirilməsini düzgün hesab edirsə, biz buna münasibətimizi sərt şəkildə bildirəcəyik. Belə püşkatmadan ən böyük zərbə "Odlar Yurdu" klubuna dəydi. Nisbətən uyğun rəqib düşsəydi, komandamız, hətta 5-ci yerə qədər yüksələ bilərdi. Kapitan kimi, Emil Sutovski bu məsələ ilə bağlı müraciət edəcək. Ümid edirik, münasibət bildiriləcək və günahkar varsa, cəzalandırılacaq".
"SOCAR-Azərbaycan"ın şahmatçısı Şəhriyar Məmmədyarov isə əksinə, çempion olmamağı faciə saymır. Onun sözlərinə görə, komandanın, sadəcə, bəxti gətirmədi: "Fikrimcə, Azərbaycan klubu normal çıxış etdi. Bu il Avropa Kubokunda rəqabət daha yüksək idi. Yeni komandalar mübarizə aparırdı. 50 klub arasında gümüş medal qazanmaq asan deyil. Bu münasibətlə komanda yoldaşlarımı təbrik edirəm. Turnirdən əvvəl məqsəd yalnız çempionluq idi, cünki "SOCAR-Azərbaycan" iki dəfə Avropa Kubokuna sahib olub. Lakin çox güclü rəqabət var idi. Medallar uğrunda 10-a yaxın komanda mübarizə aparırdı. Avropa Kuboku qalibinin heyətində güclü şahmatçılar çıxış ediblər. Onlar bizdən geri qalmırdılar. Demək olar ki, bərabər komandalarıq".
Qeyd edək ki, Bakıya qayıdan şahmatçılarımız təlim-məşq toplanışına başlayacaqlar. Zəka sahiblərinin növbəti mötəbər yarışı noyabrın 12-də - Reykyavikdə start götürəcək komandalar arasında Avropa Çempionatı olacaq. Mötəbər yarışa son çempion kimi yollanacaq kişi şahmatçılardan ibarət yığmamız titulunu qorumağa çalışacaq.

SOCAR-Azerbaijan comes in second at the European Chess Club Cup, and Odlar Yurdu comes in at 13th place due to unfairness on the part of the arbiters
The Macedonian capital greets tourists with monuments to military leader Alexander the Great. The city centre is full of interesting architecture and historical buildings. All of this could be seen thanks to the European Chess Club Cup, in which two Azerbaijani clubs, SOCAR-Azerbaijan and Odlar Yurdu, took part.
This year saw strong teams at the European Chess Club Cup. First-time participants included Russian team Sibir and the Macedonian team Akoloid, who stood out for their strong players.
After four victories, SOCAR-Azerbaijan lost to Sibir. The deciding factor was a match between Veselin Topalov, representing the Azerbaijani club, with Russian chess-player Vladimir Kramnik. It's worth noting that the chess-players did not welcome one another. Kramnik, playing white, won an easy victory and gave his club the advantage. Considering the crucial importance of this match between two ex-champions, maybe Topalov should have been given some rest in this round - especially since the advantage on the part of playing white is stronger in such games.
But already in the sixth round SOCAR-Azerbaijan was again the winner, and a draw in the seventh round with Russian team Medny Vsadnik forced them to settle for second place. Sibir for the first time won the European Chess Club Cup.
Second place, though prestigious, cannot be considered a success for SOCAR-Azerbaijan, since the team has already won the European Chess Club Cup twice and always aims for the greatest result. Weak playing on the part of some players, however, did not allow them to achieve victory at the tournament. Anish Giri and Fabiano Karuana performed worse than usual, which might be due to their fatigue. Sahriyar Mammadyarov was also not up to his usual standard. Nor did Rauf Mammadov and Eltac Safarli play brilliantly. Veselin Topalov, nevertheless, with the exception of his game with Kramnik, played excellently. Teymur Racabov gave a respectable performance. Michael Adams managed to win in seemingly lost games. The English chess-player was crucial in winning the silver for SOCAR-Azerbaijan at the European Club. It's no accident that Adams got the silver among chess-players who played on the fourth board.
Another Azerbaijani team, Odlar Yurdu, finished the tournament in 13th place. However, formed from young chess-players, he showed his fighting spirit and turned into a headache for its opponents. An unlucky draw kept the club from entering the top ten. In chess tournaments opponents are usually assigned by a computer program. This time the tournament's chief arbiter, Ashot Vardapetyan, decided to do the draw manually. Of course, this dealt a heavy blow to the image and transparency of the European Chess Club Cup. As a result Odlar Yurdu's opponents were much stronger.
Azerbaijani Chess Federation vice president and SOCAR-Azerbaijan club head Mahir Mammadov believes that the team performed somewhat below its capabilities. "SOCAR-Azerbaijan always aims high, as the command has strong chess-players from Azerbaijan and around the world. From that point of view, it's hard to call second place a success. We have participated in the European Chess Club Cup six times, winning first place twice, second place twice, and third place once," Mammadov told R+.
He praised the team's playing: "This is the team's third time at the European Cup. At every tournament it puts on an interesting game, last year it even came in fifth. We achieved our goal for this club. We've achieved our goal for this club - all of our players play well and in unison, like one family. When the moment came they were able to create problems for the opponents of our other team, SOCAR-Azerbaijan. They always fought to the very end."
At the same time, the federation's vice president noted problems with the drawing that worked against Odlar Yurdu.
"We will speak about this with the president of the European Chess Union, Zurab Azmayparashvili. It is essential that we figure out all the details. If in the future, any judge, regardless of nationality, carries out the draw manually, we will not take part in those tournaments. We are strictly against such a practice, even if it is acceptable for the European Chess Union. The main victim of that draw was Odlar Yurdu. The club could have taken a place in the top five if its opponents were teams of equal strength. Captain Emil Sutovski. I hope those guilty will be punished," said Mammadov.
Sahriyar Mammadyarov, however, sees no problem in SOCAR-Azerbaijan taking second place at the European Cup. "Our club did all right. This year the fight was fierce, and new teams appeared. It's not that easy taking second place among fifty clubs, so I congratulate my clubmates on getting the silver medal. Naturally, we were aiming only for first place - the team has won the European Cup twice, after all. But this year the competition was stiff - ten teams were competing for the medals. This year's champion had a strong team, too. It can be said that quality-wise we had equal teams. So second place isn't a tragedy in any way," says Mammadyarov.
For the Azerbaijani chess-players, the break in Baku will be brief. On November 12 they will take place in the European Team Chess Championship in Reykjavik. The Azerbaijani team will go as champions and attempt to defend their title.