Dünya paytaxtları barədə qlobal layihənin təcəssümü olan "Bakı, mən səni sevirəm" filminin təqdimatı keçirilib
Müəllif: Valentina Reznikova Bakı
Heydər Əliyev Sarayında təqdimatı keçirilən "Bakı, mən səni sevirəm!" layihə və filmi xüsusən milli kino sənətinin inkişafını izləyənlərin böyük marağına səbəb olub. Publikanın marağı həm də ona görə artıb ki, 2006-cı ildə Fransada yaranan və "Paris, mən səni sevirəm!" adlı layihənin müəlliflərinin reallaşdırdıqları ideya nəinki bəyənilib, həm də Nyu-Yorka, Moskvaya, Rioya, Havanaya sevgilərini etiraf etməyə səbəb olub və hətta Astanaya da. Yeri gəlmişkən, "Sevgilim mənim - Astana" filminin çəkilişlərinin rəhbəri Yeqor Mixalkov-Konçalovski olub. Film süjet baxımından bir-biri ilə bağlı olmayan 10 novelladan ibarətdir və onları müxtəlif rejissorlar çəkiblər. Bakıya sevginin etiraf olunduğu filmə hər biri 10 dəqiqədən ibarət 10 novella daxildir. Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın dəstəyi və fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın rəhbərliyi ilə layihənin prodüserləri Yeqor Mixalkov-Konçalovski və Nadir Maçanovdur. Kinoalmanaxın çəkiliş qrupunda 138 nəfər olub. Kütləvi çəkiliş səhnələrini də nəzərə almaqla "Bakı, mən səni sevirəm" layihəsində 150-dən çox aktyor və aktrisa iştirak edib. Çəkiliş prosesinə 2011-ci ildə start verilib. İlk çəkilişlər 2012-ci il martın 12-də başlanıb. Səhnə qrupunun komandası tərkibinə görə, beynəlxalq olub. Buraya Azərbaycan, Böyük Britaniya, Portuqaliya və Rusiyadan rejissorlar daxildir; aktyorlar Rusiya, Belarus, Türkiyə, Litva, Özbəkistan, İtaliya və Böyük Britaniyadan, ssenaristlər isə Azərbaycandan olublar. Filmdə həmyerlilərimiz Siyavuş Kərimi və Vüqar Camalzadənin musiqisindən istifadə edilib. Bu növ bütün dünya layihələri olduğu kimi, kinoalmanax sevgi hekayələrindən bəhs edir. Onlardan mütləq biri mistik məzmunlu hekayədir. Burada isə ilk belə bir hekayə "Aziya" adlı novelladır.
"Aziya"
Ssenari müəllifi və rejissoru Yavər Rzayevdir.
Süjetin əsasını kəndli gəncin məşhur kino aktrisasına aşiq olması təşkil edir. Daha doğrusu, onun çarpayısı üstündəki posterdəki qızın təsvirinə. Zavallı oğlan, onun məşhur aktrisası ərə gedir! Bunun qarşısı almaq üçün o, dərhal şəhərə getməlidir. Bu an göz bəbəkləri qırmızı rəngdə olan sarışınsaçlı qadın obrazında şər qüvvələr işə keçir! Süjetdə olduğu kimi, o, hətta onları izləyən yol polisi üçün belə tamamilə güclü və əlçatmazdır! Balaca, ağrəngli avtomobildə o, qəhrəmanımızı inanılmaz sürətlə taleyinə qovuşdurur və gənc oğlan bircə öpüşlə qızın qəlbini fəth edir. Düzdür, qəhrəman qızı qaçırıb-qaçıra bilmədiyini öyrənə bilmir, çünki bu şirin yuxunu, həmişəki kimi, anası sərt səslə pozur: "Dur! Nə qədər yatmaq olar?!".
"Görüş"
Ssenari müəllifi və rejissoru Nərgiz Bağırzadədir.
Qatarın eyni vaqonunda oğru-skripkaçı və 20 ildə ilk dəfə qızını görmək üçün Rusiyadan gələn şəxs yol-yoldaşı olurlar. Lakin qızını perronda görən ata cəsarətini itirir. O, yol-yoldaşından məktubu qızına verməyi xahiş edir. Oğru-skripkaçı etiraz etmədən razılaşır. Qız onu atası kimi qəbul edir, o isə qızla evə yollanaraq həqiqəti deməyə tələsmir. Oğru-skripkaçı qızı ilk baxışdan bəyənir və hələlik nə edəcəyini bilmir. Əsl atası isə küçədə çay içərək qorxuları ilə iztirab çəkərkən, oğru-skripkaçı ilə qızı arasında daxili və heç də doğma olmayan bağ yaranır. Deyəsən, qız qarşısındakının heç də atası olmadığından şübhələnməyə başlayır. Gənc kişi qərarını asan verə bilmir: getsin, yoxsa qalsın? O, getmək qərarına gələndə isə qızın əsl atası gəlir. Ata hər şeyi səhv anlayır və buna görə cavab zərbəsi alır. Final açıq qalır: oğru, aradan çıxaraq skripkasını unudur və pilləkənə çıxan qız onu səsləyir. O qayıdacaq, yoxsa çıxıb gedəcək? Buna tamaşaçı qərar verir.
"Rəssam"
Ssenari müəllifi və rejissoru Samir Kərimoğludur.
Süjetin əsasını - şah əsəri yaradan rəssamın hekayəsi təşkil edir. Qızın portretini yaradaraq, ona aşiq olur. Onun bu hissləri ölümə məhkumdur, çünki qız artıq həyatda deyil. Onun şəkli əsasında portretinin yaradılması isə qızın son arzusu olub.
"Həyət"
Ssenari müəllifi və rejissoru Nadir Maçanovdur.
Uzun illər ötəndən sonra, bir vaxtlar sevdiyi və xoşbəxt olduğu şəhərə - xidməti ezamiyyətə bir qadın gəlir. O, 20 il əvvəl, sevdiyi şəxsin Əfqanıstanda həlak olması haqqında xəbəri alandan sonra şəhəri tərk edib. Qadın özünə karyera qurur: polkonvik olaraq, böyük uğurlar əldə edir. Gəncliyinin keçdiyi məhəlləyə baş çəkmək qərarına gəlir və təsadüfən, "həlak" olan şəxsi aşkar edir. Eyvanda dayanan qadının onun zövcəsi olduğunu düşünür. Əslində isə bacısıdır. Həmişəlik itirilmiş xoşbəxtliyi yenidən qazanırlar.
"Bəhram Gur"
Ssenari müəllifi İlqar Safat,
rejissoru Andrey Razenkovdur.
Analizlərinin nəticələrini alan taksi sürücüsü ömrünə az qaldığını öyrənir. Elə bu an o, balaca bir oğlunun olduğunu xatırlayır. Düzdür, uşağı keçmiş həyat yoldaşının əri böyüdür və uşaq da onu atası bilir. Taksi sürücüsü oğlunu görmək istəyir, bəlkə də bu, sonuncu görüşləri olacaq. Keçmiş zövcəsi ondan xahiş edir ki, uşağa həqiqəti deməsin. Taksi ilə şəhərboyu qısa gəzinti Bəhram Gurun abidəsinin önündə bitir. Bu ilanabənzər əjdahaya qalib gələn güclü qəhrəmanı uşaq bəyənir. Ondan əbədi ayrılan atası oğlunu əmin edir ki, o da böyüyəndə Bərham Gur kimi güclü olacaq. Oğlu atalığı ilə funikulyorda yamacboyu qalxarkən, taksi sürücüsü özünün heç də Bəhram Gur olmadığını anlayır. Çünki o, ailəsini qorumağa imkan verməyən daxilindəki əjdahaya qalib gələ bilməyib.
"Xəzər Atlantidası"
Ssenari müəllifi və rejissoru İlqar Safatdır.
Bu süjetin qəhrəmanı - gənc dalğıcdır. O, "Atlantida"nın qalıqları arasında artifaktlar axtarmaq üçün hər gün suyun dərinliklərinə dalmalı olur. Bir dəfə o, üzük tapır və onu evə gətirir. Daha sonra isə suyun altında onun sahibəsi ilə rastlaşır. Supərisi o qədər gözəl olur ki, gənc yer üzündə onun tayı-bərabərini tapa bilməz. Ona görə də yerdə həyat ona hər gün mənasız görünür. Bu isə gənci heç bir məsuliyyət daşımadan qısamüddətli əlaqələr qurmağa sövq edir. Lakin yerdəki qızlar nə belə münasibəti, nə də bu cür məsuliyyətsizliyi sevirlər. Hamının gözü qarşısında aldığı şillə yalanının cəzası olur: növbəti aldadılmış qız qarşısında, özü qarşısında. Dalğıcın gülüşü köhnə şəhərdə turist marşrutunu bürüyür. Bu gülüş isə onun artıq hər yerdə yad olduğunu anladır: burada yerdə də. Və orada da - suyun altında... Hərçənd indicə ona elə gəlirdi ki, ekskursiyaçı qız su pərisinə elə oxşayır ki...
"Lotereya bileti"
Ssenari müəllifi Nərgiz Bağırzadə,
rejissoru Aleksandr Fodordur (Böyük Britaniya).
İki tənhalığın hekayəsi: qız - diplomlu mütəxəssisdir, oğlan isə fərdi daşımaçılıqla məşğuldur. Bir dəfə qız işə gecikəndə onun maşınına əyləşir və o, qızı aparır. Sonra qız ona iş tapmaqda kömək edir, daha sonra onlar görüşməyə başlayırlar. Lakin qızdan fərqli olaraq, o, dəqiq müəyyən edilmiş qrafiklə işləməyi sevmir. O, öhdəlikdən azad olunmağa üstünlük verir. Lakin bu fakt qızı qətiyyən narahat etmir. O düşünür ki, bəxtləri gətirib: düzgün vaxtda düzgün yerdə birgə olublar.
"Sevgi haqqında"
rejissoru Andre Babalodur (Portuqaliya).
Köhnə şəhərin sakinlərinin həyatı göz qabağındadır: qohumlarının və qonşularının. Ərdə olan qadın həyat yoldaşını deyil, başqasını sevir. Çoxdan sevir və deyəsən, həmişəlik. Əri - ofis klerki anlayır ki, münasibətlərinin qarşılığı yoxdur. Təkcə yatağı düşünmək onun zövcəsini dəhşətə gətirir, buna baxmayaraq, ailə olduqları təəssüratını qorumaqda davam edir. Qadın da hisslərə qapılmır və ona xəyanət etmir. O, özünə, ərinə, sevgilisinə əzab verərək, izdivac sədaqətini qoruyur. Bu vəziyyətdə heç kim addım atmağa cəsarət etmir. Həyatı dəyişə biləcək addım. Axı addım atmaq - üzərinə məsuliyyət götürmək deməkdir. Görünür, bu üçlükdən heç biri buna hazır deyil. Həyat isə yanlarından ötüb-keçir: sevgisiz, sevincsiz, mənasız.
"Aysel"
Ssenari müəllifi Aleksandr Novototski-Vlasov,
rejissor Aleksey Qolubevdir.
Köhnə şəhərdə gənc qadın yaşayır. Uzun illərdir, arzularının kişisini gözləyir. Və bütün bu illər ərzində sahə polisinin ona aşiq olduğunu hiss eləmir. Ayselin mənzili yaxındadır, ona görə də onlar hər gün görüşürlər. Lakin bir gün onun qapısına bir kişi gələcək. Təsadüfən yoldan keçən birisi. Lap yad birisi gələcək ki, ona xatirə olaraq oğul qoyub, sonradan itsin.
"Təsadüf"
rejissoru Yeqor Mixalkov-Konçalovskidir.
Qız arzuolunmaz hamiləlikdən qurtulmaq istəyir. Amma gün ərzində üzləşdiyi işarələr - nənəsini 10 atmacaları, həkimin sözləri də bunu etməməyi deyir. Qız sanki bunları anlayır, sanki başqalarının dediyi sözlər onun ürəyinə batır, amma o, risk etmək və uşağını atasız böyütmək istəmir. Qız taksiyə əyləşib, xəstəxanaya gedir. Sürücü uşağın bu dünyaya gəlməsinin vacibliyindən və nə vaxtsa bunu başa düşmədiyindən danışır. Maşın qəzaya uğrayır. Sürücü - kişi ölümün lap bir addımlığındadır, qız isə yüngül sıyrıntı ilə qurtulub. Qız anlayır ki, onun həyatı övladının gələcək həyatı naminə xilas edilib və abortdan imtina edir.
On qısa novella. Eyni şəhərdə bir sutkada baş verə biləcək 10 hekayə. Taleləri bağlayan, maraqları birləşdirən, hissləri oyadan Bakı. Təkcə memarlıq simasının gözəlliyi ilə deyil, həm də valehediciliyi ilə özünə aşiq edən Bakı. Sezilməz gözəlliyi ilə. Onun Moskva və Riodan, Astana və Parisdən, Havana və Nyu-Yorkdan ən yaxşı mənada fərqləndirir.

The premiere of the film "Baku, I Love You!", which has become the embodiment of a world project on world capitals, has been held
The project and the film "Baku, I Love You!", the premiere of which was held at the Heydar Aliyev Centre, aroused great interest among those who follow the development of the cinema, especially Azerbaijani cinema. The public's interest was warmed even more by the fact that the idea, which was conceived in France in 2006 and embodied by its authors into a project entitled "Paris, I Love You!", received not only recognition but also generated a desire for New York, Moscow, Rio and Havana, and even Astana, to express themselves in love. Incidentally, the leader of the project to make the film "My love is Astana" was Yegor Mikhalkov-Konchalovskiy. The film consisted of ten short unconnected stories and was made by different directors.
The film of declarations of love for Baku includes ten short stories, each lasting nine minutes. The producers of the project were Yegor Mikhalkov-Konchalovskiy and Nadir Machanov, with the support of Mehriban Aliyeva, President of the Heydar Aliyev Foundation, and managed by the foundation's vice-president, Leyla Aliyeva. The production team included 138 people and 150 actors and actresses took part in the shooting of this film-miscellany.
Preparations for filming began in November 2011, and the first day of shooting was 12 March 2012. The production team was an international one, including directors from Azerbaijan, Great Britain, Portugal and Russia; actors from Russia, Belarus, Turkey, Lithuania, Uzbekistan, Italy and Great Britain; and scriptwriters from Azerbaijan. The music of Azerbaijan's Siyavus Karimi and Vuqar Camalzada was also used in the film. The film-miscellany, like all projects of this type, consists of stories about love, one of which is essentially mystical. In our case, it is the first short story, called "Asia".
"Asia"
Directed and written by Yavar Rzayev
The story is based on the love between a country boy and a film diva, that is the image of a girl on a poster hanging above his bed. The trouble is the diva is getting married! And if he is going to stop this he must go to the city. But that is where diabolical forces in the form of a blonde woman with red eyes come in! As is right and proper in such a story, she is completely invulnerable and untouchable even for the highway police chasing them. In a tiny white car and with incredible speed she takes our hero to the city to the wedding where he wins the girl's heart with one kiss. Of course, the hero doesn't know if he has managed to steal the beauty from under her halo, because this sweet dream, as always, is interrupted by his mother with the sharp cry: "Get up! How long do you think you can sleep?!"
"The Meeting"
Written and directed by Nargiz Bagirzada
A fiddler-robber and a man going to see his daughter from Russia for the first time in 20 years find themselves in the same carriage of a train. But when he sees her daughter on the platform her father loses his courage. He asks her travelling companion to give her a note and he is happy to agree. She takes him to be her father, but he is in no hurry to put her right about that. He likes her at first glance but doesn't know how to behave towards her. And while the real father is tortured by his fears, drinking tea on the street, an innate and by no means sibling relationship develops between the fiddler-robber and his daughter. It begins to dawn on the girl that it is not her father she is with. And the young man finds it difficult to decide: should I go or should I stay? And when he decides to go the real father appears and misinterprets everything, for which he gets a riposte. The ending is left open: the robber, as he goes off, forgets his fiddle, and the girl, as she reaches a staircase, calls out to him. Will he come back or will he leave? The audience has to decide.
"The Artist"
Written and directed by Samir Karimoglu
The film is based on the story of an artist who has created a masterpiece. After painting a portrait of a girl he falls in love with her. This is fatal, because the girl is no longer alive. But to have a portrait from a photograph was her last wish.
"The Backyard"
Written and directed by Nadir Machanov
After several years away on duty a woman arrives in the city where she once fell in love and was happy. Twenty years ago she left her home town when she learned about the death of her lover in Afghanistan. She had made a career, achieved great success and become…a colonel. When she decides to look into the backyard of her youth she suddenly discovers who has "died" and thinks that the young woman on the balcony is his wife. It turns out to be his sister. The happiness which seemed to have been lost for ever returns to them.
"Bahram Qur"
Written by Ilqar Safat
Directed by Andrey Razenkov
A taxi driver has received the results of tests and knows that he hasn't long to live. Then he remembers he has a small son, although it is another man, married to his former wife, who has brought him up. And the boy calls him papa. He wants to see his son, possibly for the last time. His wife understands this but asks him not to tell the boy who his real father is. A short journey by taxi through the city ends at the memorial to Bahram Qur. The boy loves this strong hero who conquered the snake-like dragon. And the father, saying goodbye to him for good, assures the boy he will be just as strong when he grows up. But when the cable-railway takes the child and his paternal father to the top, the taxi driver realizes he is no Bahram Qur because he failed to conquer in his heart the dragon that prevented him from protecting his family.
"Caspian Atlantis"
Written and directed by Ilqar Safat
The hero of this film is a young diver. Every day he has to dive under the water looking for artefacts under the ruins of "Atlantis". One day he finds a ring and brings it home. And then he meets its owner under the water. The Mermaid is so lovely that he cannot find anyone as beautiful in the world. So life on earth becomes more and more pointless to him every day. This drives him into short-term relationships without any commitments. But earthly girls don't care for such an attitude or such a lack of responsibility. A slap in the face in front of everyone is what he gets for his lies: for the next cheated girl and for himself. The tourist route in the Old City is pierced by the bitter laughter of the diver. And in this laughter is the realization that he is now an alien everywhere - here on land and there under the water…Although, he has only just realized that the tourist guide looks so much like the Mermaid…
"The Lottery Ticket"
Written by Nargiz Bagirzada
Directed by Alexander Fodor (Great Britain)
This is the story of two lonely people - a girl, a graduate specialist, and a young man who runs a private taxi service. One morning, late for work, she gets into his taxi and off he takes her. Later she helps him find a job and they start dating. But, unlike her, he doesn't like to work to a strict timetable. He prefers to remain free from commitments. But this doesn't bother the girl at all. It seems to her that they are lucky: they happened to be together at the right time and in the right place.
"About love"
Directed by Andre Babalo (Portugal)
Life for the residents of the Old City is always in full view of one's family and neighbours. A young married woman doesn't love her husband, but loves someone else. She always has and, apparently, always will. The husband, an office clerk, is aware his love is not returned, and that the very thought of bed fills his wife with horror, but still he continues to maintain a semblance of family life. The woman also won't submit to her feelings and change husbands. She maintains her wifely loyalty, torturing herself, her husband and her lover. And nobody in this situation can bring themselves to do anything which might change their lives. Because to do something means to take responsibility, and it seems none of the three is capable of it. Life, meanwhile, goes on: loveless, joyless and pointless.
"Aysel"
Written by Aleksandr Novototskiy-Vlasov
Directed by Aleksey Golubev
In the Old City lives a young woman. She has been waiting for Mr Right for years, and also for many years she has not noticed that a policeman has been in love with her all this time. Aysel's apartment is nearby and so they meet every day. But one day a man will come to her door. A casual passer-by, no-one she knows. He will come, only to disappear, leaving a son as a reminder of himself.
"The Event"
Directed by Yegor Mikhalkov-Konchalovskiy
A girl is trying to get rid of an unwanted pregnancy. But the signs that accompany her throughout the day - a retort by her grandmother and the words of her doctor - tell her she doesn't have to go through with it. The girl seems to realize this, it seems that the words of others reach home, but still she doesn't want to risk bringing up a child without a father. She gets into a taxi and goes to the hospital. The driver talks about the importance of bringing a child into this world and says that at one time he didn't understand this. The car crashes. The driver is at death's door but the girl escapes with a light scratch. She realizes that her life was preserved so that her child would live and refuses to have the abortion.
Ten short stories of events which could happen in the same city - Baku -within one day: Baku, which unites destinies, unites interests, awakens feelings. Baku, which is loved not just for the beauty of its architecture, but also something bewitching, something that is imperceptibly beautiful, something that sets it apart from Moscow and Rio, Astana and Paris, Havana and New York.