Dünya paytaxtları barədə qlobal layihənin təcəssümü olan "Bakı, mən səni sevirəm" filminin təqdimatı keçirilib
Müəllif: Valentina Reznikova Bakı
Heydər Əliyev Sarayında təqdimatı keçirilən "Bakı, mən səni sevirəm!" layihə və filmi xüsusən milli kino sənətinin inkişafını izləyənlərin böyük marağına səbəb olub. Publikanın marağı həm də ona görə artıb ki, 2006-cı ildə Fransada yaranan və "Paris, mən səni sevirəm!" adlı layihənin müəlliflərinin reallaşdırdıqları ideya nəinki bəyənilib, həm də Nyu-Yorka, Moskvaya, Rioya, Havanaya sevgilərini etiraf etməyə səbəb olub və hətta Astanaya da. Yeri gəlmişkən, "Sevgilim mənim - Astana" filminin çəkilişlərinin rəhbəri Yeqor Mixalkov-Konçalovski olub. Film süjet baxımından bir-biri ilə bağlı olmayan 10 novelladan ibarətdir və onları müxtəlif rejissorlar çəkiblər. Bakıya sevginin etiraf olunduğu filmə hər biri 10 dəqiqədən ibarət 10 novella daxildir. Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın dəstəyi və fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın rəhbərliyi ilə layihənin prodüserləri Yeqor Mixalkov-Konçalovski və Nadir Maçanovdur. Kinoalmanaxın çəkiliş qrupunda 138 nəfər olub. Kütləvi çəkiliş səhnələrini də nəzərə almaqla "Bakı, mən səni sevirəm" layihəsində 150-dən çox aktyor və aktrisa iştirak edib. Çəkiliş prosesinə 2011-ci ildə start verilib. İlk çəkilişlər 2012-ci il martın 12-də başlanıb. Səhnə qrupunun komandası tərkibinə görə, beynəlxalq olub. Buraya Azərbaycan, Böyük Britaniya, Portuqaliya və Rusiyadan rejissorlar daxildir; aktyorlar Rusiya, Belarus, Türkiyə, Litva, Özbəkistan, İtaliya və Böyük Britaniyadan, ssenaristlər isə Azərbaycandan olublar. Filmdə həmyerlilərimiz Siyavuş Kərimi və Vüqar Camalzadənin musiqisindən istifadə edilib. Bu növ bütün dünya layihələri olduğu kimi, kinoalmanax sevgi hekayələrindən bəhs edir. Onlardan mütləq biri mistik məzmunlu hekayədir. Burada isə ilk belə bir hekayə "Aziya" adlı novelladır.
"Aziya"
Ssenari müəllifi və rejissoru Yavər Rzayevdir.
Süjetin əsasını kəndli gəncin məşhur kino aktrisasına aşiq olması təşkil edir. Daha doğrusu, onun çarpayısı üstündəki posterdəki qızın təsvirinə. Zavallı oğlan, onun məşhur aktrisası ərə gedir! Bunun qarşısı almaq üçün o, dərhal şəhərə getməlidir. Bu an göz bəbəkləri qırmızı rəngdə olan sarışınsaçlı qadın obrazında şər qüvvələr işə keçir! Süjetdə olduğu kimi, o, hətta onları izləyən yol polisi üçün belə tamamilə güclü və əlçatmazdır! Balaca, ağrəngli avtomobildə o, qəhrəmanımızı inanılmaz sürətlə taleyinə qovuşdurur və gənc oğlan bircə öpüşlə qızın qəlbini fəth edir. Düzdür, qəhrəman qızı qaçırıb-qaçıra bilmədiyini öyrənə bilmir, çünki bu şirin yuxunu, həmişəki kimi, anası sərt səslə pozur: "Dur! Nə qədər yatmaq olar?!".
"Görüş"
Ssenari müəllifi və rejissoru Nərgiz Bağırzadədir.
Qatarın eyni vaqonunda oğru-skripkaçı və 20 ildə ilk dəfə qızını görmək üçün Rusiyadan gələn şəxs yol-yoldaşı olurlar. Lakin qızını perronda görən ata cəsarətini itirir. O, yol-yoldaşından məktubu qızına verməyi xahiş edir. Oğru-skripkaçı etiraz etmədən razılaşır. Qız onu atası kimi qəbul edir, o isə qızla evə yollanaraq həqiqəti deməyə tələsmir. Oğru-skripkaçı qızı ilk baxışdan bəyənir və hələlik nə edəcəyini bilmir. Əsl atası isə küçədə çay içərək qorxuları ilə iztirab çəkərkən, oğru-skripkaçı ilə qızı arasında daxili və heç də doğma olmayan bağ yaranır. Deyəsən, qız qarşısındakının heç də atası olmadığından şübhələnməyə başlayır. Gənc kişi qərarını asan verə bilmir: getsin, yoxsa qalsın? O, getmək qərarına gələndə isə qızın əsl atası gəlir. Ata hər şeyi səhv anlayır və buna görə cavab zərbəsi alır. Final açıq qalır: oğru, aradan çıxaraq skripkasını unudur və pilləkənə çıxan qız onu səsləyir. O qayıdacaq, yoxsa çıxıb gedəcək? Buna tamaşaçı qərar verir.
"Rəssam"
Ssenari müəllifi və rejissoru Samir Kərimoğludur.
Süjetin əsasını - şah əsəri yaradan rəssamın hekayəsi təşkil edir. Qızın portretini yaradaraq, ona aşiq olur. Onun bu hissləri ölümə məhkumdur, çünki qız artıq həyatda deyil. Onun şəkli əsasında portretinin yaradılması isə qızın son arzusu olub.
"Həyət"
Ssenari müəllifi və rejissoru Nadir Maçanovdur.
Uzun illər ötəndən sonra, bir vaxtlar sevdiyi və xoşbəxt olduğu şəhərə - xidməti ezamiyyətə bir qadın gəlir. O, 20 il əvvəl, sevdiyi şəxsin Əfqanıstanda həlak olması haqqında xəbəri alandan sonra şəhəri tərk edib. Qadın özünə karyera qurur: polkonvik olaraq, böyük uğurlar əldə edir. Gəncliyinin keçdiyi məhəlləyə baş çəkmək qərarına gəlir və təsadüfən, "həlak" olan şəxsi aşkar edir. Eyvanda dayanan qadının onun zövcəsi olduğunu düşünür. Əslində isə bacısıdır. Həmişəlik itirilmiş xoşbəxtliyi yenidən qazanırlar.
"Bəhram Gur"
Ssenari müəllifi İlqar Safat,
rejissoru Andrey Razenkovdur.
Analizlərinin nəticələrini alan taksi sürücüsü ömrünə az qaldığını öyrənir. Elə bu an o, balaca bir oğlunun olduğunu xatırlayır. Düzdür, uşağı keçmiş həyat yoldaşının əri böyüdür və uşaq da onu atası bilir. Taksi sürücüsü oğlunu görmək istəyir, bəlkə də bu, sonuncu görüşləri olacaq. Keçmiş zövcəsi ondan xahiş edir ki, uşağa həqiqəti deməsin. Taksi ilə şəhərboyu qısa gəzinti Bəhram Gurun abidəsinin önündə bitir. Bu ilanabənzər əjdahaya qalib gələn güclü qəhrəmanı uşaq bəyənir. Ondan əbədi ayrılan atası oğlunu əmin edir ki, o da böyüyəndə Bərham Gur kimi güclü olacaq. Oğlu atalığı ilə funikulyorda yamacboyu qalxarkən, taksi sürücüsü özünün heç də Bəhram Gur olmadığını anlayır. Çünki o, ailəsini qorumağa imkan verməyən daxilindəki əjdahaya qalib gələ bilməyib.
"Xəzər Atlantidası"
Ssenari müəllifi və rejissoru İlqar Safatdır.
Bu süjetin qəhrəmanı - gənc dalğıcdır. O, "Atlantida"nın qalıqları arasında artifaktlar axtarmaq üçün hər gün suyun dərinliklərinə dalmalı olur. Bir dəfə o, üzük tapır və onu evə gətirir. Daha sonra isə suyun altında onun sahibəsi ilə rastlaşır. Supərisi o qədər gözəl olur ki, gənc yer üzündə onun tayı-bərabərini tapa bilməz. Ona görə də yerdə həyat ona hər gün mənasız görünür. Bu isə gənci heç bir məsuliyyət daşımadan qısamüddətli əlaqələr qurmağa sövq edir. Lakin yerdəki qızlar nə belə münasibəti, nə də bu cür məsuliyyətsizliyi sevirlər. Hamının gözü qarşısında aldığı şillə yalanının cəzası olur: növbəti aldadılmış qız qarşısında, özü qarşısında. Dalğıcın gülüşü köhnə şəhərdə turist marşrutunu bürüyür. Bu gülüş isə onun artıq hər yerdə yad olduğunu anladır: burada yerdə də. Və orada da - suyun altında... Hərçənd indicə ona elə gəlirdi ki, ekskursiyaçı qız su pərisinə elə oxşayır ki...
"Lotereya bileti"
Ssenari müəllifi Nərgiz Bağırzadə,
rejissoru Aleksandr Fodordur (Böyük Britaniya).
İki tənhalığın hekayəsi: qız - diplomlu mütəxəssisdir, oğlan isə fərdi daşımaçılıqla məşğuldur. Bir dəfə qız işə gecikəndə onun maşınına əyləşir və o, qızı aparır. Sonra qız ona iş tapmaqda kömək edir, daha sonra onlar görüşməyə başlayırlar. Lakin qızdan fərqli olaraq, o, dəqiq müəyyən edilmiş qrafiklə işləməyi sevmir. O, öhdəlikdən azad olunmağa üstünlük verir. Lakin bu fakt qızı qətiyyən narahat etmir. O düşünür ki, bəxtləri gətirib: düzgün vaxtda düzgün yerdə birgə olublar.
"Sevgi haqqında"
rejissoru Andre Babalodur (Portuqaliya).
Köhnə şəhərin sakinlərinin həyatı göz qabağındadır: qohumlarının və qonşularının. Ərdə olan qadın həyat yoldaşını deyil, başqasını sevir. Çoxdan sevir və deyəsən, həmişəlik. Əri - ofis klerki anlayır ki, münasibətlərinin qarşılığı yoxdur. Təkcə yatağı düşünmək onun zövcəsini dəhşətə gətirir, buna baxmayaraq, ailə olduqları təəssüratını qorumaqda davam edir. Qadın da hisslərə qapılmır və ona xəyanət etmir. O, özünə, ərinə, sevgilisinə əzab verərək, izdivac sədaqətini qoruyur. Bu vəziyyətdə heç kim addım atmağa cəsarət etmir. Həyatı dəyişə biləcək addım. Axı addım atmaq - üzərinə məsuliyyət götürmək deməkdir. Görünür, bu üçlükdən heç biri buna hazır deyil. Həyat isə yanlarından ötüb-keçir: sevgisiz, sevincsiz, mənasız.
"Aysel"
Ssenari müəllifi Aleksandr Novototski-Vlasov,
rejissor Aleksey Qolubevdir.
Köhnə şəhərdə gənc qadın yaşayır. Uzun illərdir, arzularının kişisini gözləyir. Və bütün bu illər ərzində sahə polisinin ona aşiq olduğunu hiss eləmir. Ayselin mənzili yaxındadır, ona görə də onlar hər gün görüşürlər. Lakin bir gün onun qapısına bir kişi gələcək. Təsadüfən yoldan keçən birisi. Lap yad birisi gələcək ki, ona xatirə olaraq oğul qoyub, sonradan itsin.
"Təsadüf"
rejissoru Yeqor Mixalkov-Konçalovskidir.
Qız arzuolunmaz hamiləlikdən qurtulmaq istəyir. Amma gün ərzində üzləşdiyi işarələr - nənəsini 10 atmacaları, həkimin sözləri də bunu etməməyi deyir. Qız sanki bunları anlayır, sanki başqalarının dediyi sözlər onun ürəyinə batır, amma o, risk etmək və uşağını atasız böyütmək istəmir. Qız taksiyə əyləşib, xəstəxanaya gedir. Sürücü uşağın bu dünyaya gəlməsinin vacibliyindən və nə vaxtsa bunu başa düşmədiyindən danışır. Maşın qəzaya uğrayır. Sürücü - kişi ölümün lap bir addımlığındadır, qız isə yüngül sıyrıntı ilə qurtulub. Qız anlayır ki, onun həyatı övladının gələcək həyatı naminə xilas edilib və abortdan imtina edir.
On qısa novella. Eyni şəhərdə bir sutkada baş verə biləcək 10 hekayə. Taleləri bağlayan, maraqları birləşdirən, hissləri oyadan Bakı. Təkcə memarlıq simasının gözəlliyi ilə deyil, həm də valehediciliyi ilə özünə aşiq edən Bakı. Sezilməz gözəlliyi ilə. Onun Moskva və Riodan, Astana və Parisdən, Havana və Nyu-Yorkdan ən yaxşı mənada fərqləndirir.

ДЕСЯТЬ ОТТЕНКОВ ЛЮБВИ
Состоялась премьера фильма "Баку, я люблю тебя", ставшего воплощением мирового проекта о столицах мира
Проект и фильм "Баку, я люблю тебя", премьера которого прошла в Центре Гейдара Алиева, вызвал большой интерес у тех, кто следит за развитием киноискусства, особенно отечественного. Интерес публики подогревался еще и тем, что идея, родившаяся в 2006 году во Франции и воплощенная авторами в проект под названием "Париж, я люблю тебя!", получила не только признание, но и породила желание объясниться в любви Нью-Йорку, Москве, Рио, Гаване. И даже Астане. Кстати, руководителем проекта съемок фильма "Любовь моя - Астана" был Егор Михалков-Кончаловский. Фильм состоял из десяти сюжетно не связанных новелл, и снимали их разные режиссеры.
В фильм - объяснения в любви Баку тоже вошли десять новелл продолжительностью девять минут каждая. Продюсерами проекта стали Егор Михалков-Кончаловский и Надир Мачанов при поддержке президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой и руководстве вице-президента фонда Лейлы Алиевой. 138 человек вошли в постановочную группу проекта, и 150 актеров и актрис приняли участие в съемках этого киноальманаха.
Подготовка к съемкам началась в ноябре 2011-го, а 12 марта 2012 года состоялся первый съемочный день. Команда постановочной группы по составу была интернациональной. В нее входили режиссеры из Азербайджана, Великобритании, Португалии и России; актеры из России, Беларуси, Турции, Литвы, Узбекистана, Италии и Великобритании; сценаристы из Азербайджана. В фильме была использована музыка наших со-отечественников Сиявуша Керими и Вюгара Джамалзаде. Киноальманах, как и все мировые проекты этого плана, состоит из историй о любви, одна из которых - непременно мистического содержания. В нашем случае это первая новелла под названием "Азия".
"Азия"
Автор сценария и режиссер Явар Рзаев
В основе сюжета - влюбленность деревенского юноши в кинодиву. То есть в изображение девушки на постере, который висит над его кроватью. Но вот беда - дива выходит замуж! А чтобы не допустить этого, ему непременно надо попасть в город. Вот тут-то и подключаются инфернальные силы в образе белокурой женщины с красными зрачками! Она, как и положено в таком сюжете, абсолютно неуязвима и недосягаема даже для преследующей их дорожной полиции! На крошечном, белого цвета автомобильчике, с нереальной скоростью она доставляет нашего героя в город на свадьбу, где тот и покоряет сердце девушки одним поцелуем. Правда, герой так и не узнает, удалось ли умыкнуть красавицу из-под венца, потому что этот сладкий сон, как всегда, прервет мама строгим окриком: "Вставай! Сколько можно спать?!"
"Встреча"
Автор сценария и режиссер Наргиз Багирзаде
В одном и том же вагоне поезда попутчиками оказываются вор-скрипач и человек, который едет к дочери из России, чтобы впервые за 20 лет увидеть ее. Но, увидев дочь на перроне, отец теряет мужество. Он просит попутчика передать ей записку. Тот охотно соглашается. Девушка принимает его за отца, но он не спешит разуверить ее в этом, отправляясь вместе с ней в ее дом. Она понравилась ему с первого взгляда, и он пока не знает, как с ней поступить. И пока настоящий отец мучается страхами, попивая на улице чай, между вором-скрипачом и его дочерью устанавливается внутренняя и далеко не родственная связь. Кажется, девушка начинает догадываться, что перед ней совсем не ее отец. А молодому мужчине нелегко дается решение: уйти или остаться? И когда он решает уйти - появляется настоящий отец, который все истолковывает превратно, за что и получает ответный удар. Финал остается открытым: вор, удаляясь, забывает скрипку, и девушка, выйдя на лестничную площадку, окликает его. Вернется он или уйдет? Решать зрителям.
"Художник"
Автор сценария и режиссер Самир Керимоглу
В основе сюжета - история художника, создавшего шедевр. Написав портрет девушки, он влюбляется в нее. Чувство оказалось фатальным, потому что девушки уже нет среди живых. А создание портрета по фотографии было ее последним желанием.
"Двор"
Автор сценария и режиссер Надир Мачанов
По прошествии многих лет в служебную командировку в город, где когда-то была влюблена и счастлива, приезжает женщина. 20 лет назад она покинула родной город, получив известие о гибели любимого в Афганистане. Женщина сделала карьеру: достигла больших успехов, став… полковником. Решив заглянуть во двор своей юности, случайно обнаруживает того, кто "погиб", и думает, что молодая женщина на балконе - это его жена. Оказалось - сестра. Счастье, которое казалось навсегда утраченным, возвращается к ним вновь.
"Бахрам Гур"
Автор сценария Ильгар Сафат
Режиссер Андрей Разенков
Водитель такси, получив результаты анализов, узнает, что жить ему осталось совсем недолго. Тут-то он и вспоминает, что у него есть малолетний сын. Правда, его воспитывает другой человек, который стал мужем его бывшей жены. И мальчик называет того папой. Ему хочется увидеть сына, возможно, в последний раз. Жена относится с пониманием к этой просьбе, но просит не сообщать мальчику, кто является его биологическим отцом. Короткая поездка в такси по городу завершается у памятника Бахрам Гуру. Мальчику нравится этот сильный герой, победивший змееобразного дракона. И отец, расставаясь с ним навсегда, заверяет, что мальчик тоже будет таким же сильным, когда вырастет. А когда фуникулер уносит ребенка с его отчимом по склону вверх, таксист осознает, что сам он далеко не Бахрам Гур, потому, что не сумел победить в своей душе того дракона, который не позволил сохранить семью.
"Каспийская Атлантида"
Автор сценария и режиссер Ильгар Сафат
Герой этого сюжета - юноша-водолаз. Ему ежедневно приходится спускаться под воду, где он под развалинами "Атлантиды" отыскивает артефакты. Однажды он находит там перстень и приносит его домой. А потом встречает под водой и его хозяйку. Русалка так хороша, что юноша не может найти равную ей по красоте на земле. Поэтому жизнь на земле с каждым днем становится для него все бессмысленнее. Это провоцирует на кратковременные связи без обязательств. Но земным девушкам не нравятся ни такое отношение, ни такая безответственность. Пощечина на виду у всех становится расплатой за ложь: перед очередной обманутой девушкой, перед собой. Горьким смехом водолаза пронизывается пространство туристического маршрута в Старом городе. И в этом смехе понимание того, что теперь он всюду чужой: и здесь - на земле. И там - под водой… Хотя… Ему ведь только что показалось, что девушка-экскурсовод так похожа на Русалку…
"Лотерейный билет"
Автор сценария Наргиз Багирзаде
Режиссер Александр Фодор (Великобритания)
История двух одиночеств: девушки - дипломированного специалиста, и парня, занимающегося частным извозом. Просто однажды утром, опаздывая на работу, она села в его машину, и он ее подвез. Потом она помогла ему найти работу, а потом они стали встречаться. Но ему, в отличие от нее, не нравится работать по четко установленному графику. Он предпочитает остаться свободным от обязательств. Но девушку этот факт совсем не насторожил. Ей кажется, что им повезло: они оказались в нужное время и в нужном месте вместе.
"О любви"
Режиссер Андрэ Бабало (Португалия)
Жизнь обитателей Старого города всегда на виду: у родных и соседей. Замужняя молодая женщина не любит своего мужа, но любит другого. Любит давно и, кажется, навсегда. Муж - офисный клерк понимает, что взаимности нет, что одна мысль о постели внушает его жене ужас, но, тем не менее, продолжает сохранять видимость семьи. Женщина тоже не позволяет себе отдаться чувству и изменить мужу. Она хранит супружескую верность, мучая себя, мужа, возлюбленного. И никто в этой ситуации не может решиться на поступок. Поступок, который может изменить жизнь. Но ведь совершить поступок - это взять на себя ответственность. Похоже, никто из этих троих не способен на это. А жизнь, между тем, проходит мимо: без любви, без радости, без смысла.
"Айсель"
Автор сценария Александр Новотоцкий-Власов
Режиссер Алексей Голубев
В Старом городе живет молодая женщина. Много лет она ждет своего избранника. И также много лет не замечает, что все эти годы в нее влюблен участковый-полицейский. Квартира Айсель рядом, поэтому они встречаются каждый день. Но однажды в ее дверь войдет мужчина. Случайный прохожий. Совсем незнакомый человек. Войдет, чтобы потом исчезнуть, оставив ей, как напоминание о себе, сына.
"Случай"
Режиссер Егор Михалков-Кончаловский
Девушка стремится избавиться от нежеланной беременности. Но знаки, сопутствующие ей в течение дня, - и реплика бабушки, и слова доктора - указывают на то, что не нужно этого делать. Девушка вроде бы и понимает это, вроде бы слова, сказанные другими, доходят до ее сердца, но она все же не хочет рисковать и растить ребенка без отца. Девушка садится в такси и едет в больницу. Шофер говорит о важности появления ребенка на этот свет и о том, что сам когда-то этого не понимал. Машина попадает в аварию. Мужчина-шофер на волоске от смерти, а девушка отделалась легкой царапиной. Она понимает, что жизнь ее сохранена во имя будущей жизни ребенка, и отказывается от аборта.
...Десять коротких новелл. Десять коротких историй, которые могли произойти в течение суток в одном и том же городе - Баку. Баку, который соединяет судьбы, объединяет интересы, пробуждает чувства. Баку, который влюбляет в себя не только красотой архитектурного облика, но и еще чем-то завораживающим. Чем-то неуловимо прекрасным. Тем, что выгодно его отличает от Москвы и Рио, от Астаны и Парижа, от Гаваны и Нью-Йорка.